Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχουμε θέμα?


Recommended Posts

Τα παιδιά μου πάνε σε μια σχολή μουσικής, σε διαφορετικά τμήματα. Ο μικρός κάνει ιδιεταιρα και ο μεγάλος είναι σε ένα γκρουπακι με άλλα τρία παιδιά, ένα (ακόμη) αγοράκι και 2 κοριτσάκια. Το ένα είναι η κόρη της φίλης μου. Επειδή ο γιος μου και το άλλο κοριτσάκι είχαν κάνει και πέρυσι μάθημα (και είναι και πιο μεγάλα από τα άλλα δυο), τα μικρά (η κόρη της φίλης μου και το άλλο αγοράκι) κάνουν μάθημα 4μιση με 5μιση ενώ ο γιος μου και το άλλο κοριτσάκι 5 με 6. Πριν 2-3 μήνες η φίλη μου που είχε πάει να πάρει την κόρη της είδε την δασκαλα να δίνει μια καρπαζιά στο μικρο αγοράκι. Με ρώτησε αν μου έχουν πει κάτι τα παιδιά, είπα όχι και το αφήσαμε έτσι.

Ένα βράδυ που ο μεγάλος μου γιος μουρμούραγε μια μελωδία που είχαν κάνει τον ρώτησα γιατί λέει ότι δεν θέλει να πάει στην μουσική αφού του αρέσει και είναι κάλος. Μου είπε λοιπόν ότι δεν θέλει να πάει γιατί η κυρία τον έχει χτυπήσει (3-4 φόρες τα 2 χρόνια που κάνει μάθημα), ότι χτυπαει το μικρο αγοράκι και ότι τα κορίτσια δεν τα χτυπαει αλλά τους φωνάζει...

Του είπα να της πει οτι δεν θέλει να τον ακουμπάει άλλα δεν ξέρω τι να κάνω. Πιθανότατα ο μεγάλος δεν θα συνεχίσει του χρόνου άλλα να πάρω και τον μικρο? (Ο μεγάλος δεν θα συνέχιζε ούτως ή άλλως γιατί κάνει θεωρία και κουράστηκε). Πρέπει να της πω κάτι? Η φίλη μου που ήταν μπροστά δεν είπε τίποτα και περιμένει από μένα... Ο γιος μου δεν μου είπε ότι τον χτύπησε συγκεκριμένη μέρα για να πάω να την ρωτήσω. Προφανώς δεν αμφισβητώ ότι έγινε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εκπαιδευτικος σηκωνει χερι στο παιδι σου...και θεωρεις οτι δεν εχετε θεμα??

 

απορω πως δεν εχεις παει ακομα να την πιασεις απο τα μαλλια και να την φερεις πεντε σβουρες!!!!και ειναι κατι που επρεπε να ειχατε κανει με την φιλη σου που με τα ιδια της τα ματια ειδε,να σηκωνει χερι σε παιδακι!!

απο ποτε θεωρουμε φυσιολογικο ο δασκαλος να χτυπαει βρε κοριτσια??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτηματικό πρέπει να αντικατασταθεί με θαυμαστικό και η καθηγήτρια με κάποιον άλλο. Είναι δυνατόν; Η φίλη σου είδε τη δασκάλα να χτυπάει το παιδί και δεν είπε τίποτα; Εσένα σου είπε το παιδί ότι το έχει χτυπήσει (αδιάφορο αν ήταν μισή ή 1000 φορές) και δεν έχεις πάει ακόμα να τα κάνεις λαμπόγυαλα;

Δηλαδή, φέρνουμε τα παιδιά μας στον κόσμο, προσπαθούμε πάση θυσία να μην τα στενοχωρήσουμε, να τα κάνουμε δυνατούς και ασφαλείς ανθρώπους με αυτοπεποίθηση, αυτοεκτίμηση και ικανούς να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες της ζωής. Προσπαθούμε με διάλογο και υπομονή να ξεπεράσουμε γκρίνιες, τερτίπια και κακές συμπεριφορές και αν τους φωνάξουμε καμιά φορά κλαίμε το βράδυ κρυφά και αυτομαστιγωνόμαστε για 2 - 3 μέρες και έρχεται η πρώτη τυχαία και τα χτυπάει και τους φωνάζει και τα υποτιμά με τέτοιο τρόπο, ασκώντας σωματική και λεκτική βία; Αν είναι δυνατόν. ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΤΕ τα παιδιά σας από αυτόν τον άνθρωπο!!!!!!!!!!!!! Όχι αύριο, όχι σε μια βδομάδα. Σήμερα θα πήγαινα, είχε δεν είχε μάθημα το παιδί μου και θα την ξεφτύλιζα....

Link to comment
Share on other sites

Θεματαρα εχεις οχι θεμα, πολυ θλιβομαι πραγματικα, ελπιζω να μην αφησει θεμα στο αγορακι σου η συγκεκριμενη συμπεριφορα της ακατονομαστης δασκαλας. Να εισαι διπλα του για να επουλωσεις οτι πληγες μπορει να προκληθηκαν...

Χτες επρεπε να ειχες παει να της τα πεις ενα χερακι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mmdad έχεις μεγάλο θέμα. Ακόμη κι εγώ που θεωρούμαι κάπως ελαστική απέναντι στους εκπαιδευτικούς, δεν θα σήκωνα χειρονομία. Κάτι που απεχθάνομαι και που δεν κάνω στα παιδιά μου.

Το ξύλο πρέπει να ελέγχεται, ακόμη και γονιός να είσαι. Δεν εχει κανένα όφελος πέρα από επίδειξη δύναμης ή απ'το να εκτονώσει τα νεύρα αυτού που δέρνει.

Η κυρία αυτή να ελέγξει τα νεύρα της και να μάθει να διαχειρίζεται τον θυμό της λοιπόν.

Κάνε επιστολή στην διεύθυνση και κοινοποίησε την μάλιστα σε κανα-δυο οργανώσεις κατά της βίας να σου πω εγώ πως την αλλάζουν άμεσα.

Οχι, δεν συγχωρούνται αυτά.

 

Οτι χτίζεις πάει καθένας να γκρεμίζει;;; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα παρανομο περα των αλλων αρα και μηνυση της κανεις αμα θες.

Αντι να κρυβεται εκεινη που ρισκαρει και τη δουλεια της στο κατω κατω που τολμαει να σηκωνει χερι σε μικρα και ξενα παιδακια κρυβεστε οι μαμαδες και σκεφτεσαι πως να της πειτε και τι? Για παρτε λιγο τα πανω σας!

Αλλαξε σχολη ή αν δεν θες να αλλαξεις αμεσα πες της να μην ξανασηκωσει χερι στα παιδια, τοσο απλα. Αλλα και παλι δεν θα την εμπιστευομουν οτι δεν θα το κανει ή δεν θα τα εκφοβισει επειδη το μαθατε οι γονεις.

Link to comment
Share on other sites

mmdad το παιδί σου σου είπε το ίδιο, οτι δεν δεν θέλει να ξαναπάει γιατί τον χτύπησε.

Δεν έχει σημασία πότε έγινε. Έγινε και προφανώς γίνεται και σε άλλους αλλες στιγμές αρα είναι ''διαρκείας'' η τρομοκρατία.

 

Τι εννοείς δεν ξέρεις τι να κάνεις? Εννοείτε ότι αλλάζεις ωδείο άμεσα (οχι κόβεις ωδείο) ωστε το παιδί να δει οτι ΜΠΟΡΕΙ να κάνει κάτι που αγαπά χωρίς φόβο και ξύλο.Να μάθει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι στην ζωή του που δεν είναι καλό.

 

Το να λες στο παιδί κάτσε αλλα να πει στη δασκάλα οτι δεν θέλει να τον ακουμπά είναι άκυρο.

 

Αλλάζεις ωδείο τώρα.

 

Απο εκει και πέρα είναι θέμα προσωπικό αν θα κάνεις κάτι στην εν λόγω Κυρία. Πχ εγω ή ο σύζυγος μπορεί μόλις άκουγα κάτι τέτοιο να μην κρατιόμουν και να πήγαινα εκεί....ή μπορεί και να έκανα καταγγελία.Δεν ξέρω είναι η στιγμή εκείνη.Αθόρυβα δεν θα φέυγαμε αυτό είναι σίγουρο... αλλα πάντα το παιδί δεν θα ήξερε τίποτα απο αυτά.

Τέλος.... θα έφευγα ακόμη και αν ήξερα ότι χτυπάνε το οποιοδήποτε παιδί και ας μην είχαν ακουμπήσει ακόμη το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οτι συνγχωρειται επαναλαμβανεται!! Νομος.Για μενα αυτο που θα εκανα ηταν να πηγενα στο ωδειο στους υπευθηνους και θα ελεγα το συνβαν και οτι θα προβω σε καταγγελια και το λεω αυτο γιατι αν παω ετσι απλα και πω σκετα τι εγινε το πολυ πολυ να της κανουν επιπληξη,ενω αν ακουσουν καταγγελια θα καταλαβουν οτι θα το χοντρινεις το ολο θεμα και δεν θα την αφησουν ετσι.Σκεψου οτι ετσι θα δικαιωσεις το παιδι σου απο τον εξευτελισμο που υπεστη και επισης θα δωσεις ενα μαθημα στην κυρια οτι καλυτερα να κατσει σπιτι της και να αναλαβουν τον ρολο της ατομα με περισσοτερη ευθυνη και αγαπη για αυτο που προσφερουν.Μεχρι χθες λεγαμε για το μπουλινγκ που περνανε τα παιδια απο αλλα παιδια,δηλαδη θα φοβομαστε πλεον και του δασκαλους γι αυτο? το κακο ξερεις πιο ειναι mmdad? οτι δεν εγινε συναισθηματικη κακοποιηση πχ να τον προσβαλει μπροστα στους συμμαθητες του κ.α εδω πεσανε σφαλιαρες κοριτσι μου.

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτηματικό πρέπει να αντικατασταθεί με θαυμαστικό και η καθηγήτρια με κάποιον άλλο. Είναι δυνατόν; Η φίλη σου είδε τη δασκάλα να χτυπάει το παιδί και δεν είπε τίποτα; Εσένα σου είπε το παιδί ότι το έχει χτυπήσει (αδιάφορο αν ήταν μισή ή 1000 φορές) και δεν έχεις πάει ακόμα να τα κάνεις λαμπόγυαλα;

Δηλαδή, φέρνουμε τα παιδιά μας στον κόσμο, προσπαθούμε πάση θυσία να μην τα στενοχωρήσουμε, να τα κάνουμε δυνατούς και ασφαλείς ανθρώπους με αυτοπεποίθηση, αυτοεκτίμηση και ικανούς να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες της ζωής. Προσπαθούμε με διάλογο και υπομονή να ξεπεράσουμε γκρίνιες, τερτίπια και κακές συμπεριφορές και αν τους φωνάξουμε καμιά φορά κλαίμε το βράδυ κρυφά και αυτομαστιγωνόμαστε για 2 - 3 μέρες και έρχεται η πρώτη τυχαία και τα χτυπάει και τους φωνάζει και τα υποτιμά με τέτοιο τρόπο, ασκώντας σωματική και λεκτική βία; Αν είναι δυνατόν. ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΤΕ τα παιδιά σας από αυτόν τον άνθρωπο!!!!!!!!!!!!! Όχι αύριο, όχι σε μια βδομάδα. Σήμερα θα πήγαινα, είχε δεν είχε μάθημα το παιδί μου και θα την ξεφτύλιζα....

ποσο δικιο εχεις ρε γαμωτο.

Link to comment
Share on other sites

mmdad το παιδί σου σου είπε το ίδιο, οτι δεν δεν θέλει να ξαναπάει γιατί τον χτύπησε.

Δεν έχει σημασία πότε έγινε. Έγινε και προφανώς γίνεται και σε άλλους αλλες στιγμές αρα είναι ''διαρκείας'' η τρομοκρατία.

 

Τι εννοείς δεν ξέρεις τι να κάνεις? Εννοείτε ότι αλλάζεις ωδείο άμεσα (οχι κόβεις ωδείο) ωστε το παιδί να δει οτι ΜΠΟΡΕΙ να κάνει κάτι που αγαπά χωρίς φόβο και ξύλο.Να μάθει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι στην ζωή του που δεν είναι καλό.

 

Το να λες στο παιδί κάτσε αλλα να πει στη δασκάλα οτι δεν θέλει να τον ακουμπά είναι άκυρο.

 

Αλλάζεις ωδείο τώρα.

 

Απο εκει και πέρα είναι θέμα προσωπικό αν θα κάνεις κάτι στην εν λόγω Κυρία. Πχ εγω ή ο σύζυγος μπορεί μόλις άκουγα κάτι τέτοιο να μην κρατιόμουν και να πήγαινα εκεί....ή μπορεί και να έκανα καταγγελία.Δεν ξέρω είναι η στιγμή εκείνη.Αθόρυβα δεν θα φέυγαμε αυτό είναι σίγουρο... αλλα πάντα το παιδί δεν θα ήξερε τίποτα απο αυτά.

Τέλος.... θα έφευγα ακόμη και αν ήξερα ότι χτυπάνε το οποιοδήποτε παιδί και ας μην είχαν ακουμπήσει ακόμη το δικό μου.

γιατι να αλλαξει ωδειο δεν καταλαβα? αυριο μπορει να παθει το ιδιο στο σχολειο,στο φροντιστηριο τι θα γινει θα αλλαζει το παιδι σχολεια.να τσακιστουν αυτοι απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά:

1. Το τι θεωρεί κάθε γονιός "σφαλιάρα" έχει μεγάλο εύρος ερμηνείας. Πόσο μάλλον, αν είναι και λόγια/εικόνα που έχει μεταφερθεί από τρίτο πρόσωπο.

2. Οι ηλικίες που βρίσκονται τα παιδιά ενέχουν πολλές φορές δυσκολία στη μεταφορά γεγονότων. Αν για παράδειγμα ένα παιδί άκουσε από άλλο παιδί πως η δασκάλα χτυπάει (αλήθεια ή και ψέματα) θα αναπαράγει την πληροφορία παρουσιάζοντάς το ως δεδομένο γιατί το έχει πιστέψει το ίδιο. Το παιδί μας δε λέει ψέματα, λέει αυτό που πιστεύει.

3. Κάποιες φορές υπάρχει η χειριστικότητα. Δηλαδή, αν ξέρει το παιδί πως εγώ ενοχλούμαι από τις έντονες φωνές, τότε μπορεί προκειμένου να αποφύγει κάτι να ισχυριστεί πως ο άλλος φωνάζει.

 

Αυτά πρέπει να τα έχουμε στο νου όταν εξετάζουμε ως γονείς τέτοιες περιπτώσεις. Έχω δει περίπτωση που όντως χτυπούσε (μια γυμνάστρια) και άλλη περίπτωση που τελικά ΔΕ χτυπούσε (νηπιαγωγός και άλλη περίπτωση με δασκάλα).

 

 

Συγκεκριμένα:

Εφόσον λοιπόν είσαι σίγουρη πως είναι γεγονός και ότι χτύπησε το δικό σου παιδί, πας εκεί και ξεκινάς κλιμακούμενα (από τον προϊστάμενο* της δασκάλας):

Άκουσα, πως...../ Ισχυρίζεται το παιδί μου πως... Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά πάλι, δε μπορώ να το αφήσω δίχως διερεύνηση, γιατί δεν χρησιμοποιούμε τέτοιες μεθόδους στο σπίτι και δεν ανέχομαι κανέναν να χτυπάει το παιδί μου.

 

Ο προϊστάμενος ίσως το αρνηθεί, ίσως πάει να θολώσει τα νερά. Αρκεί εσύ να κάνεις σαφές πως είσαι απόλυτη στη μη χρήση βίας (γενικώς).

 

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ: Λες στο παιδί σου πως αν η δασκάλα ξαναχτυπήσει κάποιν για οποιδήποτε λόγο, να σου το πει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

 

 

Στόχος:

ΑΝ έχει συμβεί κάτι, δε γυρίζει ο χρόνος πίσω. Όμως σίγουρα ο προϊστάμενος θα κάνει κουβέντα με τη δασκάλα. Άρα η δασκάλα θα έχει πάρει το μήνυμα πως "δεν την παίρνει" άλλο.

 

ΑΝ δεν έχει συμβεί, δεν εκτίθεσαι και παράλληλα θέτεις και το προσωπικό σε εγρήγορση για να μην χαλαρώσουν και να μη συμβεί.

 

 

Αποτέλεσμα:

Έτσι βγάζετε τη χρονιά στο ωδείο και συνεχίζετε για όσο εσείς επιθυμείτε.

 

ΑΝ, μετά το παραπάνω, συμβεί πάλι -επιβεβαιωμένα- τότε τραβάς μια καταγγελία, μα ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ, που να τη θυμούνται!!

 

 

*Αν δεν υπαρχει προϊστάμενος ή αν αυτή είναι προϊσταμένη, τότε τα λες στην ίδια.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

mmdad συμφωνω και εγω με την Αλκυων.

 

Ξεκινα απο τον προισταμενο η διευθυντη. Σιγουρα το πρωτο που θα κανει ειναι να το αρνηθει για να μην δωσει εκταση αλλα δεν θα το προσπερασει γιατι ειναι σοβαρο θεμα και εχει και ο ιδιος ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας διάβασα αλλά δεν θα απαντήσω προσωπικά.

Η δασκαλα είναι και η ιδιοκτήτρια όποτε δεν έχει προϊστάμενο για να απευθυνθώ. Θα της μιλήσω άλλα αυτό θα σημαίνει ότι θα πάρω τα παιδιά από εκεί. Σίγουρα δεν θα πάνε του χρόνου. Για εφέτος δεν έχω αποφασίσει ακόμη.

Το παιδί δεν λέει ούτε ψέματα ούτε υπερβολές (είναι τέτοιος ο χαρακτήρας του). Για να το λέει συνεβει. Δεν λέει κάτω από ποιες συνθήκες (άλλα έχει σημασία αν του έδωσε φάπα γιατί δεν πρόσεχε ή γιατί έκανε λάθος?). Την είδε η φίλη μου να δίνει φάπα στο άλλο αγοράκι. Η κόρη της φίλης μου λέει ότι δεν την έχει δει να χτυπαει τον γιο μου (άλλα κάνουν μίση ώρα μαζί). Ο γιος μου λέει ότι δίνει συχνά φάπες στο άλλο αγοράκι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω αδιανοητο να μη μπορει μια μαμα να καταλαβει αν το παιδι λεει ψεμματαη οχι.Καθε μαμα ξερει το παιδι της καλυτερα απο τον καθενα.Προσωπικα ξερω τι ψεμμα ειναι ικανος ο γιος μου να μου πει...ποτε υπερβαλλει και ποτε εννοει κατι αλλο απο αυτο που λεει.Εχω τον τροπο με την κουβεντα να τον κανω να μου εξηγησει τι εννοει ακριβως και να καταλαβω.Θεωρω το ιδιο ισχυει για ολες τις μαμαδες με παιδακια σε μικρες ηλικιες.

Link to comment
Share on other sites

από όλη την ιστορία εγώ συγκράτησα ότι η φίλη σου (ενήλικη) είδε τη δασκάλα να χτυπάει άλλο παιδάκι και δεν αντέδρασε..αυτό μου προκαλεί μεγάλη απορία...

κατά τα άλλ κι εγώ θα έπαιρνα το παιδί μου από εκεί , ακόμη και ψέμματα να μου έλεγε ότι χτυπάνε το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη με παρεξηγήσετε. Έγραψα κάτι γενικό, γιατι αντίστοιχες ιστορίες μπορεί να συμβούν και σε άλλες μαμάδες.

 

Σε σένα συγκεκριμένα ανέφερα τις παρακάτω παραγράφους. Κατ' αρχήν εφόσον έχεις διαπιστώσει πως ισχύει, οφείλεις να της μιλήσεις (είπαμε κλιμακωτά αλλά άνετα μπορείς να της τρίξεις τα δόντια!!) Και επίσης ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να διασφαλίσεις πως ΔΕ θα ξανασυμβεί μέχρι να τελειώσει η επαφή σας με τη δασκάλα!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παρει απο εκει με την υποψια και μονο. (ειμαι "καμμενη" βεβαια και ισως υπερβαλω αλλα δεν θα ρισκαρα στιγμη να μεινει εκει. ). Απο σχολες ουυυυυ να φανε κι οι κοτες. Και ναι θα ανεφερα στην δασκαλα το τι εμαθα πριν και αν δεν με "επειθε" ωστε να αμφιβαλω στο ελαχιστο θα εκανα ΚΑΙ αναφορα στην διευθυνση΄.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τη δασκαλα σημερα. Ειπε οτι το κανει για να τους τραβηξει την προσοχη - οτι τους χτυπαει στο χερι και ποτε δυνατα. Μου υποσχεθηκε οτι δεν θα το ξανακανει και ειπε στο παιδι οτι αν κανει κατι που το ενοχλει να της το πει

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τη δασκαλα σημερα. Ειπε οτι το κανει για να τους τραβηξει την προσοχη - οτι τους χτυπαει στο χερι και ποτε δυνατα. Μου υποσχεθηκε οτι δεν θα το ξανακανει και ειπε στο παιδι οτι αν κανει κατι που το ενοχλει να της το πει

 

 

δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοιες εκπαιδευτικες προσεγγισεις για να τραβηξουμε την προσοχη των μαθητων!!!!

και εσυ τωρα ηρεμησες φανταζομαι...:-(

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τη δασκαλα σημερα. Ειπε οτι το κανει για να τους τραβηξει την προσοχη - οτι τους χτυπαει στο χερι και ποτε δυνατα. Μου υποσχεθηκε οτι δεν θα το ξανακανει και ειπε στο παιδι οτι αν κανει κατι που το ενοχλει να της το πει

Αφού η φίλη σου την είδε να δίνει καρπαζιά (το γράφω και μου γυρίζει το μάτι)..δεν της το είπες αυτό? Επίσης, δεν πρέπει κάποιος να ενημερώσει τους γονείς του άλλου παιδιού, που απ΄ό,τι φαίνεται τρώει τις πιο πολλές??

 

 

 


 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Εγω της μιλησα για το δικο μου παιδι το οποιο ηταν μπροστα. Η φιλη μου δεν ηταν μπροστα οταν μιλησα με την δασκαλα και ολα αυτα θα φαινοντουσαν κουτσομπολιο. Ομοιος και το να πιασω την μαμα του αλλου παιδιου την στιγμη που δεν ημουν μπροστα οταν εγινε.

Ειπα οτι ουτως ή αλλως τα παιδια μου δεν θα συνεχισουν του χρονου. Θα θελατε να της δωσω και 2 μπουνιες?

Link to comment
Share on other sites

Θα θελατε να της δωσω και 2 μπουνιες?
:lol::lol:

 

Γιατι οχι? Εδω οι μαμαδες στην Ελλαδα ειμαστε σε ετοιμοτητα. :rolleyes:

 

Αυτο που με ανησυχει περισσοτερο εδω στην Ελλαδα δεν ξερω στο εξωτερικο τι γινεται, ειναι η διαφορετικη ανιμετωπιση της βιας απο τους γονεις οταν ασκειται απο δασκαλο και απο παιδι. Στην πρωτη περιπτωση η αντιδραση μας ειναι υπερβολικη, στη δευτερη που κινδυνευει το παιδι μας περισσοτερο σωματικα και ψυχικα το ριχνουμε στην αναλυση και στη συζητηση , με αποτελεσμα οι δασκαλοι να φοβουνται να αγριεψουν σε παιδια με παραβατικη συμπεριφορα . Αυτα μια χαρα το αντιλαμβανονται, εκμεταλλευονται εννοειται την ανοχη και την επιεικια (οι τιμωριες ειναι για αυτα πολυ light) και δρουν ανεξελκτα εις βαρος των αλλων παιδιων.

Γιαυτο και ανθιζει το μπουλινγκ στην Ελλαδα.

 

 

ΥΓ. Για να προλαβω τις αγριεμενες μαμαδες πριν επιτεθειτε διαβαστε το προηγουμενο μηνυμα μου.

Eννοειται οτι καμια βια δεν ειναι αποδεκτη.

mmdad για να μην παρεξηγηθω η παρατηρηση ηταν γενικη απο τις αντιδρασεις που βλεπω γυρω μου, εδω στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...