Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

13μισι μηνων -2 ερωτησεις

RITA8

Recommended Posts

Καλησπερα,εχω δυο ερωτησεις για τον υπνο του μικρου μου.

1) Ποτε κοβουν τον εναν απο τους 2 υπνους?Εχω δει οτι οταν ο μικρος κοιμαται το βραδυ 12ωρο κ οχι 11ωρο τοτε θα κανει μονο τον πρωτο υπνο,αλλιως αν κοιμηθει 11ωρο θελει κ τους 2.

το προγραμμα του εχει ως εξης:βραδυ 9 μεχρι 8 με 9μισι το πρωι(δεν εχει στανταρ ωρα) μετα στο 3ωρο στανταρ ξανανυσταζει φουλ και κοιμαται 1μισι ωρα(ειναι ο καλος του υπνος) κ ο δευτερος ειναι 45 λεπτος.

2) Το καλοκαιρι θα παμε διακοπες.το θεμα ειναι οτι δεν εχει ξανακοιμηθει αλλου ο μικρος κ φοβαμαι λιγο αν θα τα καταφερουμε..εχω δοκιμασει στο πατρικο μου στο μεγαλο κρεβατι ανεπιτυχως..

Διαφημίσεις

Για το πρωτο σου ερωτημα το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι εισαι πολυ τυχερη που κοιμαται τοσο καλα και τοσο πολυ.Σιγα σιγα θα παει αργοτερα τον πρωτο υπνο οποτε θα κοιμαται μονο μεσημερι...πολυ πιθανο να αυξησει και τη διαρκεια αρα να κοιμαται μονο μεσημερι κανα δυωρο τριωρο.Μη σε απασχολει αυτο...ειναι και μικρο ακομα το παιδι.

Για το δευτερο η εμπειρια μου λεει οτι τα παιδια στις διακοπες κουραζονται και κοιμουνται πολυ ευκολα.Εμενα ο δικος μου που κοιμοταν μονο στο καροτσι με κουνημα στις διακοπες του καλοκαιριου κουραζοταν τοσο με θαλασσα που κοιμοταν με τη μια στο κρεβατι κατι που στο σπιτι δεν γινοταν ποτε.

Αν εξαιρεσεις τα 2-3 ξπνηματα το βραδυ που τον θηλαζω καλα ειναι..τι τραβηξα για να στρωσει ομως τους ημερησιους υπνους..να ειναι καλα.η γυναικα,με μενα εκανε μοκο κατι 40λεπτα σκορπια κ.με πολυ ζορι..οποτε να μην αγχωνομαι,θα το κοψει μονς ε?

Για το δευτερο απο το στομα σου κ στου Θεου το αυτι..θα ειναι ξενο κρεβατι,ξενος χωρος..αν ειμαστε κ κοντα φοβαμαι μην συνηθισει κ μετα.στο.δωμστιο του.εδω κανει κολπα κ δεν θελει να ειναι μονος

Να χαιρεσαι το παιδακι σου...την καθε ηλικια του...τις στιγμες μαζι του και μην αγχωνεσαι για το μελλον.Εννοω οτι εμεις οι μαμαδες τρελαινομαστε κατι φορες πως θα κοψει το ενα και πως θα αλλαξει το αλλο.Θα δεις οτι στο τελος ολα τα παιδακια...αλλα πιο ευκολα αλλα πιο δυσκολα...αλλα πιο νωρις αλλα πιο αργα τα στρωνουν ολα.Τσαμπα αγχωνομαστε εμεις.

Καλησπερα,εχω δυο ερωτησεις για τον υπνο του μικρου μου.

1) Ποτε κοβουν τον εναν απο τους 2 υπνους?Εχω δει οτι οταν ο μικρος κοιμαται το βραδυ 12ωρο κ οχι 11ωρο τοτε θα κανει μονο τον πρωτο υπνο,αλλιως αν κοιμηθει 11ωρο θελει κ τους 2.

το προγραμμα του εχει ως εξης:βραδυ 9 μεχρι 8 με 9μισι το πρωι(δεν εχει στανταρ ωρα) μετα στο 3ωρο στανταρ ξανανυσταζει φουλ και κοιμαται 1μισι ωρα(ειναι ο καλος του υπνος) κ ο δευτερος ειναι 45 λεπτος.

2) Το καλοκαιρι θα παμε διακοπες.το θεμα ειναι οτι δεν εχει ξανακοιμηθει αλλου ο μικρος κ φοβαμαι λιγο αν θα τα καταφερουμε..εχω δοκιμασει στο πατρικο μου στο μεγαλο κρεβατι ανεπιτυχως..

Καλημέρα Ρίτα.

Συνήθως τα παιδιά περνάνε στον έναν ημερήσιο ύπνο σε ηλικία 15 - 18 μηνών, άλλα νωρίτερα, άλλα αργότερα. Είναι μια περίεργη φάση, γιατί μπορεί να πάρει καιρό, να έχει πισωγυρίσματα κλπ. Συνήθως, το ίδιο το παιδί θα σε καθοδηγήσει, γιατί θα "πολεμά" τον δεύτερο ύπνο, ο οποίος είναι και αυτός που τελικά θα κοπεί, με τον πρώτο ύπνο να μετατίθεται αργότερα.

Ο γιος μου (σήμερα 3,5 ετών) όταν ήταν 15 μηνών περίπου, ενώ το πρωί κοιμόταν πανεύκολα κατά τις 11.00 και χρειαζόταν να τον ξυπνήσω γιατί αν τον άφηνα θα κοιμόταν 2-3 ώρες, το μεσημέρι είχε αρχίσει να αντιδρά πολύ, δυσκολευόταν να κοιμηθεί, όταν κοιμόταν ο ύπνος διαρκούσε λίγο, μερικές φορές τον έχανε τελείως, οπότε μετά το απόγευμα ήταν μέσα στην κούραση και την υπερένταση, μια μαγεία!!!! Αυτό που έκανα, αφού είδα ότι η παραπάνω κατάσταση είχε παγιωθεί, ήταν να αρχίσω να μεταθέτω σιγά-σιγά τον πρώτο ύπνο κατά 10'-15' κάθε μέρα, ξυπνώντας τον όμως την ώρα που ξυπνούσε μέχρι τότε, για να ξανακοιμάται το μεσημέρι. Όταν, μετά από μια εβδομάδα περίπου, φτάσαμε στο να κοιμάται για τον πρώτο ύπνο κατά τις 12.00 - 12.30, άρχισα να τον αφήνω να κοιμάται όσο ήθελε και δεν τον έβαζα ξανά. Συνήθως με αυτό τον τρόπο στην αρχή τα παιδιά δεν κοιμούνται πολλή ώρα, με αποτέλεσμα να χρειάζεται ενδεχομένως το βράδυ να κοιμούνται νωρίτερα, αλλά προοδευτικά συνηθίζουν. Ο δικός μου μέσα σε έναν μήνα κοιμόταν 12.30 - 15.00 και μετά κατευθείαν στις 20.00 - 20.30.

Σε μια παρόμοια φάση είναι κι εμένα τώρα η κόρη μου (15 μηνών), την ξυπνάμε από τον πρωινό ύπνο γιατί αλλιώς μπορεί να κοιμηθεί 3 ώρες, αλλά μετά δεν κοιμάται το μεσημέρι, ούτε αντέχει μέχρι το βράδυ. Επιχείρησα πριν λίγο καιρό και σε αυτήν κάτι παρόμοιο με τον αδερφό της, αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμη, είναι γενικά πιο πολύ του ύπνου και ειδικά το πρωί, επειδή ξυπνάει κατά τις 7.30, το πολύ κατά τις 10.30 θέλει να ξανακοιμηθεί και διαισθάνομαι ότι δεν έχει ακόμα τις αντοχές να φτάσει ξύπνια μέχρι τις 12.00 - 12.30, έστω και σταδιακά. Είναι αρκετά δεσμευτικό, ειδικά τα Σ/Κ που δεν δουλεύουμε και ο μικρός θέλει βόλτες, αυτό που λειτουργεί μερικές φορές είναι να την αφήσουμε να κοιμηθεί όσο θέλει, οπότε τότε κοιμάται περίπου 10.30 - 13.00 (έχει φτάσει και 14.00 κάποιες φορές!!!!) και μετά παίρνουμε τους δρόμους, οπότε ξεχνιέται παρόλο που νυστάζει, αλλά μετά καταρρέει το βράδυ κατά τις 19.00!!!

Διαφημίσεις

Ο δικός μου σύντομα κλείνει τον 15ο μήνα. Μόνο πολύ μωρό κοιμόταν 2η φορά μέσα στην ημέρα. Εννοώ πριν τους 2 μήνες που κοιμούνται συνέχεια. Κοιμόταν συνήθως μεσημέρι μετά το φαγητό για 1.5-2 ώρες και το βράδυ κοιμάται πάντα 11-12 ώρες χωρίς καθόλου ξύπνημα. Το πρωινό γάλα το πίνει κοιμισμένος. Έχουμε ένα μικρό διάστημα δε, που του έχω κόψει και τον μεσημεριανό ύπνο καθώς είχε δείξει πως χορταίνει τόσο με τον σερί βραδινό 12 ωρο ύπνο που αν κοιμόταν 2 ώρες το μεσημέρι το βράδυ μας πήγαινε 1 να κοιμηθεί και με κόπο.

Η επιλογή αυτή λειτουργεί καλύτερα. Δεν ζητά ύπνο μέσα στην ημέρα, κοιμάται νωρίς το βράδυ σερί ως το πρωί. Βέβαια αν τυχόν κάποια μέρα ξυπνήσει νωρίτερα απ το σύνηθες (πριν τις 10-11) θα κοιμηθεί 1 ωρίτσα μέσα στην ημέρα όποτε το ζητήσει.

Με αυτά θέλω να πω πως δεν υπάρχει στάνταρ στα παιδιά. Δεν κάνουν όλα το ίδιο ουτε έχουν τις ίδιες ανάγκες. Η κόρη μου πάντα κοιμόταν με το ζόρι μεσημέρι και από 2 ετών τον κόψαμε τελείως.

Για το ξένο περιβάλλον, επίσης είναι στα παιδιά. Το ότι δεν ήθελε να κοιμηθεί σε ένα χαώδες διπλό κρεβάτι (που σημειωτέον δεν ήταν αυτό που βλέπει στο σπίτι του), δε σημαίνει ούτε πως δεν θα το καταφέρει ποτέ ούτε πως δεν θα θέλει να επιστρέψει στο κρεβάτι ή και το δωμάτιό του.

Τα δικά μου παιδιά στις διακοπές κοιμούνται σε άλλο περιβάλλον, πολλές φορές δε όλοι μαζί σε ένα δωμάτιο αλλά πάντα επιστρέφουν στον χώρο τους ομαλά. Ακόμα και φορές που είναι άρρωστα και κοιμάμαι στο ίδιο δωμάτιο, δεν περιμένουν πως θα εξακολουθήσω να το κάνω. Αλλά και πάλι είναι στο παιδί.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

• 9 months later...

Deena

Καλημέρα!

Παλιό το postσου πιο κάτω που διάβασα αλλά ήθελα να σε ρωτήσω γιατί μάλλον είμαστε σε παρόμοια φάση τώρα.

Λέω μάλλον γιατί δεν είναι κάθε μέρα το ίδιο.

Είμαστε 12 μηνών και κοιμάται το βράδυ (ανάλογα τον τελευταίο ύπνο) είτε 20:00 είτε 20:30 είτε 21:00.

Οι δυο ύπνοι πλέον δε γίνονται εξίσου καλοί. Δηλαδή το πρωί αν και ξυπνάει 08:00-09:00 ( ανάλογα) θέλει να κοιμηθεί κατά τις 11:30 για καμιά ώρα αν την αφήσεις και παραπάνω.

Μετά όμως ή δε θα κοιμηθεί ή θα με παιδέψει πολύ για να κοιμηθεί ή κοιμάται λίγο αυτά κατά τις 16:00.

Τώρα, κάποιες μέρες που ξύπνησε 09:00 το πρωί και δε κοιμήθηκε άλλο μέχρι τις 14:00 όπου κ έκανε τον πρώτο ύπνο ξύπνησε 15:30 και μετά δε ξανά κοιμήθηκε εννοείται όμως το βράδυ 20:00 ήταν ήδη στη κούνια.

Να πω ότι κάποιες μέρες κοιμάται κανονικά 2 φορές όπως εχθές που όμως την έβαλα 11:30 ( νύςταζε Αρκετά)το πρωί και στο 30' την ξύπνησα για να κοιμήθεί πάλι μετά όπως και έγινε.

Τι πρέπει να κάνω;!;!

Τα φώτα σας γιατί δε θέλω να παιδεύεται

Το βράδυ κοιμάται σερί εκτός απροόπτου.

Ευχαριστω!

Deena

Καλημέρα!

Παλιό το postσου πιο κάτω που διάβασα αλλά ήθελα να σε ρωτήσω γιατί μάλλον είμαστε σε παρόμοια φάση τώρα.

Λέω μάλλον γιατί δεν είναι κάθε μέρα το ίδιο.

Είμαστε 12 μηνών και κοιμάται το βράδυ (ανάλογα τον τελευταίο ύπνο) είτε 20:00 είτε 20:30 είτε 21:00.

Οι δυο ύπνοι πλέον δε γίνονται εξίσου καλοί. Δηλαδή το πρωί αν και ξυπνάει 08:00-09:00 ( ανάλογα) θέλει να κοιμηθεί κατά τις 11:30 για καμιά ώρα αν την αφήσεις και παραπάνω.

Μετά όμως ή δε θα κοιμηθεί ή θα με παιδέψει πολύ για να κοιμηθεί ή κοιμάται λίγο αυτά κατά τις 16:00.

Τώρα, κάποιες μέρες που ξύπνησε 09:00 το πρωί και δε κοιμήθηκε άλλο μέχρι τις 14:00 όπου κ έκανε τον πρώτο ύπνο ξύπνησε 15:30 και μετά δε ξανά κοιμήθηκε εννοείται όμως το βράδυ 20:00 ήταν ήδη στη κούνια.

Να πω ότι κάποιες μέρες κοιμάται κανονικά 2 φορές όπως εχθές που όμως την έβαλα 11:30 ( νύςταζε Αρκετά)το πρωί και στο 30' την ξύπνησα για να κοιμήθεί πάλι μετά όπως και έγινε.

Τι πρέπει να κάνω;!;!

Τα φώτα σας γιατί δε θέλω να παιδεύεται

Το βράδυ κοιμάται σερί εκτός απροόπτου.

Ευχαριστω!

Είναι ακόμα μικρούλα, στην θέση σου θα διατηρούσα για 2-3 μήνες ακόμα τους 2 ύπνους, έστω κι αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να την ξυπνάς από τον πρωινό ύπνο στα 30'-45', για να ξανακοιμηθεί το μεσημέρι. Καλά κάνεις και προσαρμόζεις την ώρα του βραδυνού ύπνου, γενικώς έχε συνεχώς το νου σου στις αντοχές της...π.χ. άλλο να ξυπνήσει στις 9.00 το πρωί και άλλο στις 8.00, οπότε και λογικά θα πρέπει να την βάλεις για τον πρωινό ύπνο ενδεχομένως νωρίτερα. Γενικά το πρωί παραδόξως πάντα οι αντοχές είναι μικρότερες, οπότε μπορεί καμιά φορά να σε εκπλήξει και να κοιμηθεί νωρίτερα από ό,τι νομίζεις.

Γνώμη μου επίσης ότι για να μην επηρεαστεί ο βραδυνός ύπνος, καλύτερα να μην ξυπνάει μετά τις 16.30 - 17.00 το απόγευμα.

Καλά το πάτε πάντως, σε 2-3 μήνες θα κάνει την μετάβαση στον έναν ύπνο και όλα θα είναι πιο ομαλά!

Υ.Γ. : Υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό παιδιών που κόβουν τον έναν ύπνο πάνω στον χρόνο, εσύ ξέρεις αν η μικρή σου μπορεί να είναι έτοιμη, ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση δεν αποκλείεται κάποιες μέρες να χρειάζεται και δεύτερο ύπνο.

Είναι ακόμα μικρούλα, στην θέση σου θα διατηρούσα για 2-3 μήνες ακόμα τους 2 ύπνους, έστω κι αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να την ξυπνάς από τον πρωινό ύπνο στα 30'-45', για να ξανακοιμηθεί το μεσημέρι. Καλά κάνεις και προσαρμόζεις την ώρα του βραδυνού ύπνου, γενικώς έχε συνεχώς το νου σου στις αντοχές της...π.χ. άλλο να ξυπνήσει στις 9.00 το πρωί και άλλο στις 8.00, οπότε και λογικά θα πρέπει να την βάλεις για τον πρωινό ύπνο ενδεχομένως νωρίτερα. Γενικά το πρωί παραδόξως πάντα οι αντοχές είναι μικρότερες, οπότε μπορεί καμιά φορά να σε εκπλήξει και να κοιμηθεί νωρίτερα από ό,τι νομίζεις.

Γνώμη μου επίσης ότι για να μην επηρεαστεί ο βραδυνός ύπνος, καλύτερα να μην ξυπνάει μετά τις 16.30 - 17.00 το απόγευμα.

Καλά το πάτε πάντως, σε 2-3 μήνες θα κάνει την μετάβαση στον έναν ύπνο και όλα θα είναι πιο ομαλά!

Υ.Γ. : Υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό παιδιών που κόβουν τον έναν ύπνο πάνω στον χρόνο, εσύ ξέρεις αν η μικρή σου μπορεί να είναι έτοιμη, ακόμα όμως και σε αυτή την περίπτωση δεν αποκλείεται κάποιες μέρες να χρειάζεται και δεύτερο ύπνο.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Υπάρχουν πρωινά που δε θέλει να κοιμηθεί.

Όπως σήμερα που ξύπνησε 9 παρά τη έβαλα στις 11:30 μέχρι τις 12:00 το πάλεψα μπα και κοιμηθεί αλλ τίποτε , εχθές όμως κοιμήθηκε αμέσως στις 11:30

Αυτό δεν είναι σημάδι ότι τον κόβει τον έναν;

Έχω μπερδευτεί λίγο. Τώρα θα την βάλω κατά τι 13:30 μετά το φαγητό κ βλέπουμε!

Σε γενικές γραμμές 4,5 ώρες αντέχει ξύπνια!

Το βράδυ νωρίς πάντα!!

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Υπάρχουν πρωινά που δε θέλει να κοιμηθεί.

Όπως σήμερα που ξύπνησε 9 παρά τη έβαλα στις 11:30 μέχρι τις 12:00 το πάλεψα μπα και κοιμηθεί αλλ τίποτε , εχθές όμως κοιμήθηκε αμέσως στις 11:30

Αυτό δεν είναι σημάδι ότι τον κόβει τον έναν;

Έχω μπερδευτεί λίγο. Τώρα θα την βάλω κατά τι 13:30 μετά το φαγητό κ βλέπουμε!

Σε γενικές γραμμές 4,5 ώρες αντέχει ξύπνια!

Το βράδυ νωρίς πάντα!!

Δεν αποκλείεται το παιδί να είναι σε μεταβατική περίοδο κοψίματος του ενός ύπνου, βασικά είναι πολύ πιθανόν, αλλά δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη, μπορεί να πάρει και μήνες.

Αυτό που έχεις να κάνεις εσύ είναι να συνεχίσεις να της προσφέρεις 2 ύπνους και εννοείται ότι τις μέρες που αντιδρά και δεν θέλει, δεν θα την πιέζεις και θα προσαρμόζεις αναλόγως τον επόμενο ημερήσιο ύπνο, καθώς και την ώρα του βραδυνού. Την επόμενη μέρα, όπως λες κι εσύ, μπορεί να δεχτεί και τους 2 ύπνους.

Θα καταλάβεις ότι είναι έτοιμη για την πλήρη μετάβαση, όταν πια ο ένας ύπνος τείνει να γίνει κανόνας.

Διαφημίσεις

Δεν αποκλείεται το παιδί να είναι σε μεταβατική περίοδο κοψίματος του ενός ύπνου, βασικά είναι πολύ πιθανόν, αλλά δεν γίνεται από την μια μέρα στην άλλη, μπορεί να πάρει και μήνες.

Αυτό που έχεις να κάνεις εσύ είναι να συνεχίσεις να της προσφέρεις 2 ύπνους και εννοείται ότι τις μέρες που αντιδρά και δεν θέλει, δεν θα την πιέζεις και θα προσαρμόζεις αναλόγως τον επόμενο ημερήσιο ύπνο, καθώς και την ώρα του βραδυνού. Την επόμενη μέρα, όπως λες κι εσύ, μπορεί να δεχτεί και τους 2 ύπνους.

Θα καταλάβεις ότι είναι έτοιμη για την πλήρη μετάβαση, όταν πια ο ένας ύπνος τείνει να γίνει κανόνας.

Έτσι το σκέφτομαι κ εγώ!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Μάξιμούμ πόσες ώρες αντέχουν ξύπνια σε αυτή τη φάση;