Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τρώει γλυκά κρύφα

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

Δεν κατάφερα να βρω κάποιο παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει παρακαλώ ενημερώστε με.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον μικρό το τελευταίο διάστημα είναι το εξής:

Προσπαθούμε με τον συζυγό μου να του μάθουμε ότι δεν πρέπει να τρώει τίποτα απο κανέναν χωρίς να μας ρωτήσει.

Ο μικρός αν δει κάποιο μπισκότο, κέικ, γενικά κάποιο γλυκό, απο υπερβολικό ζήλο να το πω, απο λαιμαργία δεν ξέρω, θα πάει να το πάρει για να το φάει χωρίς να ρωτήσει.(όχι πάντα)

Έχθες έληξε η τιμωρία του(να μην φάει γλυκά για μία εβδομάδα επειδή έφαγε κέικ σοκολάτας χωρίς να μας ρωτήσει), όπου όλοι την εβδομάδα που μας ζητούσε να φάει ένα γλυκάκι του λέγαμε όχι και του εξηγούσαμε και τους λόγους.

Ότι δεν πρέπει να τρώμε κρυφα, πρέπει πάντα να ρωτάμε τον μπαμπά ή την μαμά, δεν παίρνουμε τίποτα απο ξένους και όλα τα συναφή.

Ε, σήμερα όταν πήγε ο σύζυγος μου να βάλει την μικρή στο δωμάτιο για να κοιμηθεί, πήρε ένα μπισκότο σοκολάτας και πήγε στο κρεβάτι του να το φάει κρυφά. Τον ανακάλυψε ο άντρας μου και μου λέει ότι θα μπει τιμωρία για ένα μήνα χωρίς κανένα γλυκό.

Πως πρέπει να το αντιμετωπίσω???? Φοβάμαι ότι θα φάει τίποτα απο κανέναν ξένο πάνω στην λαιμαργία του και θα τρέχω και δεν θα φτάνω!!!!!!!:?

20/05/2011 - 25/07/2014

Καινούργια Κεφάλαια στην Ζωή μου!

Τα Καλύτεραααααα!!!!!!!!!!

Διαφημίσεις

οταν εννοεις ξενο εννοεις καποιον παντελως αγνωστο ή καποιον φιλο-γιαγια-παππου?το να φαει ενα γλυκο απο αγνωστο φανταζομαι θα του εχετε εξηγησει οτι δεν πρεπει οτι ειναι επικυνδυνο να μιλαμε σε αγνωστους κτλ επειδη ειναι και σε μια ηλικια που τα καταλαβαινει ολα αυτα.αν του δινουν παππους γιαγια κτλ εκει επεμβαινεις και λες οτι δεν θελω να τρωει γλυκα για τους δικους σας λογους..πιστευω οτι ειναι λιγο υπερβολικη η τιμωρια που δινετε αν ο λογος ειναι μονο του οτι πρεπει να ρωταει για να φαει....μπορειτε τα γλυκα να τα εχετε σε ενα μη εμφανες σημειο για να μην τα φτανει.το ενα μηνα τιμωρια επισης ειναι πολυ σκληρο...απο την στιγμη που απαγορευεις κατι μαλλον απο λαιμαργια και αντιδραση θα παει να το φαει......εφαγε κεικ σοκολατας χωρις να μας ρωτησει γραφεις...εμενα δεν θα με πειραζε πχ οτι εφαγε ενα κομματι αν ειχε φαει το φαι του..:?ποιος ακριβως ειναι ο φοβος σου?αν ειναι μονο οι ξενοι του λες οτι σου εγραψα και ποιο πανω....αν ειναι κατι αλλο θα ηθελα να το προσδιορισεις λιγο...πχ εγω δεν αφηνω τη κορη μου να τρωει συνεχεια γλυκα γιατι τα δοντακια της ειναι ευισθητα και μαζευοθν πολυ πετρα και καθε μηνα την παω οδοντιατρο:rolleyes:

Πόσο χρονών είναι το παιδί? από αυτό εξαρτάται και η αντιμετώπιση.

Θεωρώ τελείως λάθος τη μέθοδό σας, αφού το πρώτο που καταφέρνετε είναι να του γιγαντώσετε τη λαχτάρα για γλυκά.

Και ποιός σου είπε καταρχήν ότι ο επικίνδυνος άγνωστος θα εμφανιστεί με κέικ σοκολάτας. Αυτό είναι περισσότερο η ιστορία που μας έλεγαν εμάς, στην πραγματικότητα υπάρχουν χιλιάδες τρόπου για να αρπάξει κανείς ένα παιδί.

Η λύση σε αυτό είναι μια: δεν το αφήνεις από τα μάτια σου!!!! δεν περιμένεις να το ξεκάνεις στη στέρηση για να "μάθει" να αντιστέκεται στον πειρασμό.

Νομίζω ότι η σταυροφορία στην οποία έχετε επιδωθεί το μόνο που καταφέρνει είναι να βασανίζει το παιδάκι.

Αν θέλετε να ρωτάει, να ξέρει ότι 70-30 θα ακούσει "ναι". Αλλιώς φυσικά θα πάει κρυφά, κι εγώ το ίδιο θα έκανα για να φάω τη σοκολάτα μου.

Πως να προσομοιώσει το παιδί ότι το να πάρω ένα μπισκότο από την κουζίνα ισούται με το να πάρω καραμέλα από τον άγνωστο???

Ηρεμήστε και ακούστε λίγο καλύτερα τις επιθυμίες του παιδιού. Μην το τιμωρείτε έτσι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Αν βαζεις το νηπειο ένα μηνα τιμωρια γιατι θελησε να φαει ένα γλυκο...απορω τι εισαι ικανη να κανεις αν αυριο ως εφηβος ανοιξει το πορτοφολι σου και παρει λεφτα χωρις να σε ρωτησει.Τοτε κλειδωσε τον κανα εξαμηνο στο δωματιο του κι αν δε συμμορφωθεί κουρεψε τον και γουλι.

Δημιουργείτε φοβιες στο παιδι.Οπως πολύ σωστα ειπε και η κοπελα παραπανω με τετοια συμπεριφορά κι εγψ στα κρυφα θα πηγαινα να φαω το μπισκοτο.

Το παιδι είναι μικρο ακομα για να το φοβίζεις να μη τρωει από ξενους...λες και είναι σκυλι και φοβάσαι μη του εχουν βαλει φολα.Ηρεμησε λιγο γιατι το παιδι δεν εχει κανενα πρβλημα ...εσυ εχεις.

Αν θελεις να μαθεις καποια πραγματα στο παιδι σου...γιατι επιλεγεις να του τα μαθεις με την τιμωρια?Πρεπει να κανεις υπομονή και να του μιλησεις ξανα και ξανα και ξανα και ξανα μεχρι να το εμπεδωσει.Η τιμωρια δεν είναι μέθοδος εκπαιδευσης...τουλάχιστον όχι για μενα.

Το ότι δε σου ζηταει και παει και τα τρωει κρυφα εσενα τι σου λεει για τη μεθοδο που ακολουθεις?

Δωστου ένα μπισκοτο..πριν του το δωσεις πες του να το ζητησει ευγενικ.Θα το ζητησει,θα του το δωσεις και θα του δωσεις μαζι κι ένα φιλι για να τον επιβραβεύσεις για το ότι το ζητησε.Οταν θα τον βλέπεις ότι αρχιζει να περιτριγυριζει τα ντουλάπια και καταλαβαίνεις τι θελει υπενθιμισε του ότι αν θελουμε κατι το ζητάμε.Οταν θα στο ζητησει θα του δωσεις...και θα τον αφησεις να το ευχαριστηθεί χωρις να αρχισεις το 'φαε τωρα αλλα θα ξαναφας μετα από 60 μερες'.Σκεψου ποσο σημαντικο μαθημα είναι να μαθει το παιδι σου ότι θελει να το ζηταει.

Εγω θα σου θεσω και μια άλλη παραμετρο.Το παιδι δεν είναι ισοτιμο μελος μεσα στην οικογενεια σας?Δεν εχει το δικαίωμα αν θελει αν ανοιξει πχ το ψυγειο και να παρει κατι να φαει?Σου φαινεται λογικο μεσα στο ιδιο του το Σπιτι να μπαινει τιμωρια γιατι θελησε να φαει ένα μπισκοτο...που να ετρωγε και ένα πακετο ο κακομοιρης.

Υποθετω οτι μιλαμε για 5χρονο? Ε δεν το αφηνεις με ξενο και δεν αφηνεις τα μπισκοτα και το κεικ μπροστα του. Αν ειναι μεσα στο ντουλαπι θα ανοιξει να το παρει? Γιατι εμενα ουτε νερο δεν βαζουν μονοι τους. καμια φορα οταν ζητανε κατι και δεν τους το δινω πανε επιδεικτικα μπροστα μου να το παρουν και οταν τους δωσει ο πατερας τους "κρυφα" μου το λενε.

Τωρα αν υπαρχει λογος υγειας το εξηγεις στο παιδι και αποφευγεις να παιρνεις γλυκα. Οταν κανεις διαιτα εσυ (ο ενηλικας) περνεις κεικ? Κρατιεσαι 1 μηνα? (σε ζηλευω!)

Διαφημίσεις

Εμενα τα δικα μου και νερο βαζουν μονα τους και γαλα και ανοιγουν το ψυγειο να παρουν ένα φρουτο η ένα τυρακι αν θελουν.Εννοειται τα μπισκότα είναι παντα κρυμμενα.Κι εμενα παντα μου το λενε...και κρυφα να φανε κατι μετα μου το λενε.Για μενα είναι ολυ βασικο ένα παιδ να μαθει ότι όταν θελουμε κατι το ζητάμε γιατι και ως ενηλικες δε θελω να καταπιεζουν τα θελω τους η να ντρεονται να ζητησουν/απαιτησουν κατι που θελουν.εμενα τυχαινει ο μεγαλος να είναι και πολύ διστακτικος αρα είναι βασικο για μενα να το μαθει αυτό.

Πόσο χρονών είναι το παιδί? από αυτό εξαρτάται και η αντιμετώπιση.

Θεωρώ τελείως λάθος τη μέθοδό σας, αφού το πρώτο που καταφέρνετε είναι να του γιγαντώσετε τη λαχτάρα για γλυκά.

Και ποιός σου είπε καταρχήν ότι ο επικίνδυνος άγνωστος θα εμφανιστεί με κέικ σοκολάτας. Αυτό είναι περισσότερο η ιστορία που μας έλεγαν εμάς, στην πραγματικότητα υπάρχουν χιλιάδες τρόπου για να αρπάξει κανείς ένα παιδί.

Η λύση σε αυτό είναι μια: δεν το αφήνεις από τα μάτια σου!!!! δεν περιμένεις να το ξεκάνεις στη στέρηση για να "μάθει" να αντιστέκεται στον πειρασμό.

Νομίζω ότι η σταυροφορία στην οποία έχετε επιδωθεί το μόνο που καταφέρνει είναι να βασανίζει το παιδάκι.

Αν θέλετε να ρωτάει, να ξέρει ότι 70-30 θα ακούσει "ναι". Αλλιώς φυσικά θα πάει κρυφά, κι εγώ το ίδιο θα έκανα για να φάω τη σοκολάτα μου.

Πως να προσομοιώσει το παιδί ότι το να πάρω ένα μπισκότο από την κουζίνα ισούται με το να πάρω καραμέλα από τον άγνωστο???

Ηρεμήστε και ακούστε λίγο καλύτερα τις επιθυμίες του παιδιού. Μην το τιμωρείτε έτσι.

Συμφωνω απολυτα!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Να μην επαναλαμβανόμαστε, κι εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με την ΑΝΝΑ24, παιδάκι είναι, όχι σκυλάκι να κάνετε τέτοιου είδους εκπαίδευση.

Επίσης όπως εμείς οι μεγάλοι δεν μπορούμε να αντισταθούμε μερικές φορές σε ένα φαγητό ή γλυκό, να κατανοήσουμε και στα παιδιά αυτή την ανάγκη και με μέτρο να την ικανοποιούμε που και που.

Αν κάτι γίνεται με μέτρο δεν είναι βλαβερό.

Τελικα ποιο ειναι το προβλημα των γονιων και ποια συμπεριφορα του παιδιου προσπαθουν να "παταξουν"??

Να μην τρωει το παιδι γλυκα απο ξενους? Να μην τρωει γλυκα καθολου? Να μην τρωει χωρις να τους ρωτησει? Να μην τρωει κρυφα κανοντας ζαβολια? Τελικα δεν καταλαβα.. εχει φαει τιμωρια το παιδι για δυο διαφορετικους λογους.

b5Zrp2.png

Εμ το εχετε αφησει και λημαζει το παιδι για γλυκο πως να μην κρυφοτρωει το καημενο.. Εσεις εχετε απλα εμμονη να του επιβληθειτε οχι να το διδαξετε να προστατευεται. Με διαλογο διδασκουμε τα παιδια και κουβεντα οχι με τιμωριες και καταχρηση εξουσιας.

Διαφημίσεις

δε θελω να καταδικασω και τη "τιμωρια" σε οσους την εφαρμοζουν για λογους εκπαιδευσης η πειθαρχιας στα παιδια τους, απλα να πω δυο πραγματακια που με βρισκουν να διαφωνω (να ειμαι ειλικρινης κι εγω εχω εφαρμοσει την τιμωρια στα παιδια μου αλλα εντελως διαφορετικα. δηλαδη δε τους λεω "θα μπεις τιμωρια " απλα λεω εφοσον δε με ακουσες και εκανες οτι λαθος εκανες δυστυχως κι εγω δε σου ξαναδινω απο αυτο για λιγο καιρο. θα ηθελα οταν αποφασισω να σου ξαναδωσω να θυμασαι πως σου ειπα οτι το χρησιμοποιουμε ή πως το τρωμε 'η που το τρωμε κτλ)

Τωρα τα δυο πραγματακια:

1) η τιμωρια δεν αποδιδει πραγματικα γιατι συνηθως ακομα κι αν εξηγουμε στα παιδια μας (οταν ειναι μικρουλια) το λογο που μπαινουν τιμωρια δυσκολα τον κατανοουν αλλα απλα καταληγουν συνηθως να πειθαρχουν απο φοβο και φυσικα χωρις να καταλαβαινουν το γιατι παντοτε, βλεποντας τον "τιμωρο" τους ως κακο.

2) αφου βλεπετε οτι στο παιδι σας αυτο που κανετε δεν αποδιδει (ισως σε αλλη περιπτ . παιδιου να απεδιδε αλλο οχι στο δικο σας) θα θελατε να δοκιμασετε ενα αλλο τροπο? εχουν ηδη αναφερουν διαφορους τροπους παραπανω

http://www.psychotherapeia.net.gr/articles-psyxologoi-marousi-psyxotherapeftes-marousi/paidia-goneis/57-oria-peitharhia/198-timwria-h-peitharxia-fysikes-kai-logikes-synepeies

αν θες διαβασε το. αξιζει

Κική-Σάκης κάτι δεν πάει καλά με εσάς όχι με το παιδάκι.Δεν μπορεί να φάει ένα μπισκότο , ένα γλυκό στο σπίτι του χωρίς να ρωτήσει?

Τι αυταρχικό καθεστώς επιβάλετέ μέσα στο σπίτι σας!

Θα έχετε τα αντίθετα αποτελέσματα απο αυτά που επιδιώκετε και κατά την γνώμη μου , πολύ καλά θα κάνει το παιδάκι που δεν θα σας ακούει αύριο με τόσες ανοησίες!

Καλησπέρα κορίτσια,

Προσπαθούμε με τον συζυγό μου να του μάθουμε ότι δεν πρέπει να τρώει τίποτα απο κανέναν χωρίς να μας ρωτήσει.

Ο μικρός αν δει κάποιο μπισκότο, κέικ, γενικά κάποιο γλυκό, απο υπερβολικό ζήλο να το πω, απο λαιμαργία δεν ξέρω, θα πάει να το πάρει για να το φάει χωρίς να ρωτήσει.(όχι πάντα)

Έχθες έληξε η τιμωρία του(να μην φάει γλυκά για μία εβδομάδα επειδή έφαγε κέικ σοκολάτας χωρίς να μας ρωτήσει), όπου όλοι την εβδομάδα που μας ζητούσε να φάει ένα γλυκάκι του λέγαμε όχι και του εξηγούσαμε και τους λόγους.

Ότι δεν πρέπει να τρώμε κρυφα, πρέπει πάντα να ρωτάμε τον μπαμπά ή την μαμά, δεν παίρνουμε τίποτα απο ξένους και όλα τα συναφή.

Ε, σήμερα όταν πήγε ο σύζυγος μου να βάλει την μικρή στο δωμάτιο για να κοιμηθεί, πήρε ένα μπισκότο σοκολάτας και πήγε στο κρεβάτι του να το φάει κρυφά. Τον ανακάλυψε ο άντρας μου και μου λέει ότι θα μπει τιμωρία για ένα μήνα χωρίς κανένα γλυκό.

Πως πρέπει να το αντιμετωπίσω???? Φοβάμαι ότι θα φάει τίποτα απο κανέναν ξένο πάνω στην λαιμαργία του και θα τρέχω και δεν θα φτάνω!!!!!!!:?

Μόνο οτι πήγε να το φάει κρυφά δείχνει πόση καταπίεση δέχεται το παιδάκι !!!!!!! Για πείτε μας ...στον ένα μήνα ,,,δεν θα πάει ούτε σε γενέθλια αν το καλέσουν ? ή θα πάει κ θα του απαγορεύσετε να φάει τούρτα.

Οταν θα μπορεί λοιπόν να αποφασίζει για σας κ θα έχει εκείνος την εξουσία (γιατί κάποια στιγμή θα γίνει), μακάρι να σας στερήσει κάτι που θέλετε πολύ ή έχετε ανάγκη όχι για ένα μήνα , για ένα χρόνο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3W24p3.png

1. Θεωρώ πολύ τραβηγμένη την τιμωρία όχι γλυκό για ένα μήνα, ακόμη και για μια εβδομάδα. Είναι άλλο να πεις ότι δε θα φάει το παιδί ΣΗΜΕΡΑ γλυκό γιατί δεν έφαγε το φαγητό του, τα φρούτα του ή δεν έπλυνε τα δόντια του (κάτι σα δράση - αντίδραση, να έχει δηλαδή η επίπτωση συνάφεια με την πράξη) και άλλο να πεις για ένα μήνα δε θα φας γλυκό.

2. Εφόσον δε θέλετε να τρώει το παιδί σας γλυκά γιατί τα αγοράζετε και τα έχετε στο σπίτι και γιατί τα φτιάχνετε; Για να τα σκληραγωγήσετε στην εγκράτεια;

3. Ένα μικρό παιδάκι, όταν ξέρει ότι έχει ΠΡΟΣΒΑΣΗ στο γλυκό θα πάει να το πάρει. Αυτό είναι νόμος. Γιατί δεν κρατάτε τα γλυκά σε ένα σημείο, όπου δεν μπορεί να τα φτάσει, ώστε όταν θελήσει αναγκαστικά να σας ζητήσει να του δώσετε.

4. Εμένα προσωπικά το να κάνει το παιδί μου ο,τιδήποτε ΚΡΥΦΑ δε θα με εξόργιζε, θα με προβλημάτιζε. Γιατί δεν μπορεί να με εμπιστευτεί; Το ένα κρυφό θα φέρει το άλλο. Αυτή τη σχέση θέλετε να έχετε με το παιδί σας; Αύριο μεθαύριο θα έχει μάθει ότι για να μην τρώει "τιμωρίες" θα πρέπει να κρύβετε, γιατί απλά οι γονείς του δε θα το καταλάβουν και στην εφηβεία μπορεί να πέσει σε κακοτοπιές. Συζητήστε με το παιδί σας, βάλτε όρια όχι στο αν θα φάει γλυκά, αλλά στο πόσα μέσα στην ημέρα, κάντε συμφωνίες, ώστε η μη τήρηση της συμφωνίας να έχει ως αποτέλεσμα τη στέρηση για ΜΙΑ μέρα, όχι εφ' όρου ζωής και μάθετε να συνομιλείτε και να συναποφασίζετε με το παιδί σας.

Σε μια οικογένεια τα όρια κι οι κανόνες είναι απαραίτητα, προκειμένου να λειτουργούμε σε ένα πλαίσιο που να διατηρεί τις ισορροπίες. Κανένας όμως δεν είναι αφεντικό ή αρχηγός και δεν είναι σωστό να ασκείται την "εξουσία" σας άκριτα με τέτοιο τρόπο.

Και άλλα πολλά θα μπορούσα να γράψω, αλλά ας περιοριστώ σε αυτά.

• Like 1

1. Θεωρώ πολύ τραβηγμένη την τιμωρία όχι γλυκό για ένα μήνα, ακόμη και για μια εβδομάδα. Είναι άλλο να πεις ότι δε θα φάει το παιδί ΣΗΜΕΡΑ γλυκό γιατί δεν έφαγε το φαγητό του, τα φρούτα του ή δεν έπλυνε τα δόντια του (κάτι σα δράση - αντίδραση, να έχει δηλαδή η επίπτωση συνάφεια με την πράξη) και άλλο να πεις για ένα μήνα δε θα φας γλυκό.

2. Εφόσον δε θέλετε να τρώει το παιδί σας γλυκά γιατί τα αγοράζετε και τα έχετε στο σπίτι και γιατί τα φτιάχνετε; Για να τα σκληραγωγήσετε στην εγκράτεια;

3. Ένα μικρό παιδάκι, όταν ξέρει ότι έχει ΠΡΟΣΒΑΣΗ στο γλυκό θα πάει να το πάρει. Αυτό είναι νόμος. Γιατί δεν κρατάτε τα γλυκά σε ένα σημείο, όπου δεν μπορεί να τα φτάσει, ώστε όταν θελήσει αναγκαστικά να σας ζητήσει να του δώσετε.

4. Εμένα προσωπικά το να κάνει το παιδί μου ο,τιδήποτε ΚΡΥΦΑ δε θα με εξόργιζε, θα με προβλημάτιζε. Γιατί δεν μπορεί να με εμπιστευτεί; Το ένα κρυφό θα φέρει το άλλο. Αυτή τη σχέση θέλετε να έχετε με το παιδί σας; Αύριο μεθαύριο θα έχει μάθει ότι για να μην τρώει "τιμωρίες" θα πρέπει να κρύβετε, γιατί απλά οι γονείς του δε θα το καταλάβουν και στην εφηβεία μπορεί να πέσει σε κακοτοπιές. Συζητήστε με το παιδί σας, βάλτε όρια όχι στο αν θα φάει γλυκά, αλλά στο πόσα μέσα στην ημέρα, κάντε συμφωνίες, ώστε η μη τήρηση της συμφωνίας να έχει ως αποτέλεσμα τη στέρηση για ΜΙΑ μέρα, όχι εφ' όρου ζωής και μάθετε να συνομιλείτε και να συναποφασίζετε με το παιδί σας.

Σε μια οικογένεια τα όρια κι οι κανόνες είναι απαραίτητα, προκειμένου να λειτουργούμε σε ένα πλαίσιο που να διατηρεί τις ισορροπίες. Κανένας όμως δεν είναι αφεντικό ή αρχηγός και δεν είναι σωστό να ασκείται την "εξουσία" σας άκριτα με τέτοιο τρόπο.

Και άλλα πολλά θα μπορούσα να γράψω, αλλά ας περιοριστώ σε αυτά.

Συμφωνώ απόλυτα!! να συμπληρώσω ότι όταν συζητήσετε τα όρια να έχετε και λίγο την λογική στα υπόψιν .. δηλ. μην πείτε ότι θα τρώει ένα γλυκό την εβδομάδα και αυτό το παιδί να πρέπει να το αποδεχτεί....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

Αν καταλαβαίνω καλά το πρόβλημά σας είναι το ότι δεν ρωτάει πριν φάει κάτι και όχι τα γλυκά. Σωστά;

Πόσο χρονών είναι; 4-5;

Δεν μπορείτε να εκπαιδεύσετε με τέτοιου είδους τιμωρίες το παιδί να ρωτάει πριν φάει κάτι, ειδικά σε αυτή την ηλικία... Εσείς θα το επαναλάμβανετε (ότι δεν παίρνουμε γλυκά από ξένους, ή ρωτάμε πριν φάμε κάτι γιατί μπορεί να είναι επικίνδυνο), αλλά θα πάρει χρόνο να το εμπεδώσει το παιδί.

Μέχρι τότε, δεν χρειάζονται τιμωρίες, πόσο μάλλον 1 εβδομάδα!:shock::shock: ή ένα μήνα... :shock::shock::shock: Έλεος δηλαδή... Το αντίθετο αποτέλεσμα θα έχετε...

Απλώς θα είστε κοντά του- και στο σπίτι και εκτός σπιτιού- και αν πάει να φάει κάτι χωρίς να ρωτήσει, θα του επαναλαμβάνεται ότι ρωτάμε πρώτα. Μόλις ρωτήσει, θα του το δίνετε.

Αλλά μην σας γίνει και εμμονή. Είναι μικρό το παιδί ακόμα και μπορείτε να ελέγχετε τι τρώει.

Επίσης αν το σπίτι ειναι τιγκα στο γλυκό, το παιδί εννοείται ότι θα λιγουρευτεί και θα φαει, όπως κι ένας μεγάλος άλλωστε που εχει έστω και λίγο λιγότερη αυτοσυγκράτηση από τον μέσο όρο. Μην εχετε κεικ σοκολατας, μπισκότα σοκολάτας και όλο το εργοστάσιο σοκολάτας μεσα στο σπίτι.

Κρατηθείτε εσεις από γλυκά, για να δωσετε το παραδειγμα να κρατηθεί κι αυτός.

Αν τα βρίσκει έξω και κανει σαν τρελός να τα φάει, ειναι θεμα διατροφικών συνηθειών, εχει συνηθίσει πολύ στις γλυκές γεύσεις και προφανως ειδικά στη σοκολάτα. Ξεκινήστε ένα νέο πλάνο διατροφής (που που θα περιλαμβάνει και γλυκό για να μην το στερείται και το μυθοποιεί) ώστε να βελτιωθεί η όλη διατροφή του. Μαθετε του κι άλλα γλυκά, όχι μόνο τη σοκολάτα.

Ασχοληθείτε δηλαδή με την βαση του προβλήματος και όχι με το σύμπτωμα.

Εγώ προσπαθώ ακόμα να καταλάβω το πρόβλημα..το παιδί είναι υπέρβαρο? Ή έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και παρακολουθείτε την διατροφή του? Διαφορετικα, γιατί πρέπει να μάθει να ρωτάει πριν φάει το ο,τιδήποτε μέσα στο ίδιο του το σπίτι??? Αν φοβάστε για τους αγνώστους και τα γλυκά που μπορεί να του προσφέρουν (:confused::confused::confused:) μπορείτε να του επαναλαμβάνετε συνέχεια "δεν παίρνουμε τίποτα από αγνώστους χωρίς να ρωτάμε τη μαμά". Αν δεν θέλετε να τρώει γλυκά μην έχετε γλυκά μες στο σπίτι. Τα καψόνια του στιλ "έχουμε μπισκότα στο ντουλάπι που φτάνουν όλοι αλλά απαγορεύεται να τα αγγίξετε χωρίς να ρωτήσετε και χωρίς να σας το επιτρέψουμε" ούτε ενήλικες μπορεί να μην καταφέρουν να τα φέρουν εις πέρας, όχι ένα πεντάχρονο!!!

Κορίτσια καλησπέρα,

Παρακαλώ μην προτρέχεται.

Το παιδί μου δεν είναι ούτε στερημένο, ούτε υπέρβαρο και ούτε κάνουμε κατάχρηση εξουσίας!!!!!

Προφανώς δεν θα το έθεσα σωστά τον προβληματισμό μου.

Στο σπίτι μου κυριαρχεί ο διάλογος, η ομαδικότητα, η ισότητα και φυσικά του έχουμε δώσει τις βάσεις για να έχει το θάρρος να πει αλλά και να ζητήσει ότι θέλει.

Ακούμε τις επιθυμίες του και προσπαθούμε όσο μπορούμε να τις πραγματοποιούμε:D:D:D

Τρώει τα πάντα, με σωστή διατροφή και με τα γλυκάκια του.

Λογικό είναι ότι ένα παιδί 5 χρονών δεν θα μπει τιμωρία για ένα μήνα!!!!!!!

Η περιοχή που μένουμε δεν είναι απο τις καλύτερες και ίσως και για αυτό να φοβάμαι λίγο παραπάνω!!!!!!!!!:?:?:?

Το αρχικό μου ερώτημα ήταν ότι εφόσον έχει φάει το γλυκό του και ενώ τα συζητάμε όλα, γιατί δεν μου ζητάει και άλλο(ίσως είναι η ηλικία!!!!!!)

Καλό πάντως θα ήταν πριν βγάλουμε γρήγορα συμπεράσματα του τύπου ότι ζει σε αυταρχικό περιβάλλον και ότι έχουμε πρόβλημα(το οποίο με προσβάλλει) να θέτουμε την ερώτηση μας και μέτα να προβούμε σε διάφορους χαρακτηρισμούς!!!!!@!!!:P

20/05/2011 - 25/07/2014

Κορίτσια καλησπέρα,

Παρακαλώ μην προτρέχεται.

Το παιδί μου δεν είναι ούτε στερημένο, ούτε υπέρβαρο και ούτε κάνουμε κατάχρηση εξουσίας!!!!!

Προφανώς δεν θα το έθεσα σωστά τον προβληματισμό μου.

Στο σπίτι μου κυριαρχεί ο διάλογος, η ομαδικότητα, η ισότητα και φυσικά του έχουμε δώσει τις βάσεις για να έχει το θάρρος να πει αλλά και να ζητήσει ότι θέλει.

Ακούμε τις επιθυμίες του και προσπαθούμε όσο μπορούμε να τις πραγματοποιούμε:D:D:D

Τρώει τα πάντα, με σωστή διατροφή και με τα γλυκάκια του.

Λογικό είναι ότι ένα παιδί 5 χρονών δεν θα μπει τιμωρία για ένα μήνα!!!!!!!

Η περιοχή που μένουμε δεν είναι απο τις καλύτερες και ίσως και για αυτό να φοβάμαι λίγο παραπάνω!!!!!!!!!:?:?:?

Το αρχικό μου ερώτημα ήταν ότι εφόσον έχει φάει το γλυκό του και ενώ τα συζητάμε όλα, γιατί δεν μου ζητάει και άλλο(ίσως είναι η ηλικία!!!!!!)

Καλό πάντως θα ήταν πριν βγάλουμε γρήγορα συμπεράσματα του τύπου ότι ζει σε αυταρχικό περιβάλλον και ότι έχουμε πρόβλημα(το οποίο με προσβάλλει) να θέτουμε την ερώτηση μας και μέτα να προβούμε σε διάφορους χαρακτηρισμούς!!!!!@!!!:P

διαβασε λιγακι το αρχικο σου ποστ, και θα καταλαβεις γιατι ελαβες τις απαντησεις που ελαβες...

δεν θα σχολιασω τιποτε περισσοτερο,απο το γεγονος οτι πρεπει να σας προβληματισει και μαλιστα πολυ,το γεγονος οτι το παιδι σας προσπαθει να κανει κατι,κρυφα απο εσας!!! προφανως κατι δεν λειτουργει οπως θα επρεπε,αλλιως δεν θα ετρωγε το μπισκοτακι του κρυφα κατω απο το κρεβατι!!ειναι αλλο να προσπαθουμε να μαθουσε σε ενα παιδι να μην δεχεται τιποτε απο αγνωστους και αλλο αυτο που περιγραφεις οτι συμβαινει στο σπιτι σας...οποτε,απλα προβληματιστητε...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Όπως είπα ότι προφανώς και δεν θα το έθεσα σωστά στο αρχικό μήνυμα.

Στο κρεβάτι όχι κάτω!!!!!

Επι του θέματος, το γεγονός ότι μπορεί να είναι και λίγο λαίμαργος δεν παίζει στον ορίζοντα? Μόνο ότι κάτι φταίει στην οικογένεια????

Δεν ξέρω.

Το παιδί μου και γενικά πιστεύω ότι όλα τα παιδιά μαθαίνουν πως δεν παίρνουμε τίποτα απο ξένους απο τις οικογένειες.

Αυτό όμως με το πρόβλημα στο σπίτι μου κάνει τρομέρη εντύπωση.

20/05/2011 - 25/07/2014

Μια χαρά τα έθεσες και μια χαρά τα καταλάβαμε.

Τά ίδια επαναλαμβάνεις και τώρα!Θες το παιδί σου ενα 5 χρονο να σας παίρνει την άδεια για να φάει και να πιει στο ίδιο ΤΟΥ το σπίτι σαν να είναι καλεσμένος σε ένα ξένο σπίτι. Απο ξένους λές!!!!!Είστε ξένοι?????Και τιμωρία στέρησης απο πάνω! Ναι, είστε αυταρχικοί εάν το κάνετε αυτό.

Αδιαφορώ εάν προσβάλλεσαι η 'άποψη μου παραμένει ίδια.

Κική,

το "προβλημα στην οικογενεια/ στο σπιτι" δεν σημαινει οτι ειστε για κοινωνικο λειτουργο, απλα εξεταζουμε τους λαθος χειρισμους σας. Μην προσβαλλεσαι οταν καποιος σου λεει οτι μπορει και να μην το κανεις σωστα, αλανθαστη εισαι; Αλλωστε οταν ζητησες γνωμες δεν περιμενες οτι μπορει να ακουσεις και το "οπα εδω εισαι λαθος;"

Κατ'αρχην είπες στο αρχικο ποστ για τιμωρια ενος μηνα και τωρα μας λες οτι εννοειται οτι δεν θα μπει ενα μηνα τιμωρια το παιδι:confused:

Αυτα, σχετικα με την εκπληξη σου για τις απαντησεις...

Επι της ουσιας τωρα: φυσικα και υπαρχουν λαιμαργα παιδια, αλλα τρωνε μπροστα στους γονεις τους, φανερα. Γι' αυτο οι περισσοτερες σταθηκαμε στο "κρυφα", γιατι αξιολογησαμε οτι πρωτευον προβλημα σας ειναι οτι το παιδι κρυβοταν και οχι το μασουλημα του γλυκου, αυτο καθεαυτο.

Επισης να σου πω οτι εγω δυσκολευομαι να καταλαβω για ποιο ακριβως ζητημα ζητας γνωμες : για το "δεν παιρνουμε γλυκα απο ξενους", για το οτι πχ τρωει πολλα γλυκα (αν και αυτο το αναιρεσες τελικα... ) , για το οτι τρωει κρυφά ή για το οτι ειναι λαιμαργος;

Μπορει η εξισωση να ειναι και εντελως απλη : δεν σας ρωταει γιατι ξερει οτι θα του πειτε οχι και θελει οπωσδηποτε να φαει κι αλλο γλυκο. Αν τελικα το προβλημα ειναι αυτο, τοτε προφανως απο ενα σημειο και μετα το 5χρονο δεν αντεχει να συζητησει για το γλυκο και θελει απλα να το φαει. Οποτε, ας μην ειναι στην προσβαση του.

Και εγώ δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα...

το ότι τρώει πολλά γλυκά;

το ότι δεν ζητάει την άδεια των γονιών για να τα φάει;

το ότι εφόσον δεν ζητάει την άδεια, μπορεί να πάρει κάτι από κάποιον ξένο εκτός σπιτιού;

εντωμεταξύ οτιδήποτε και αν προσπαθείτε να του μάθετε, δεν θα το καταφέρετε με τιμωρίες στέρησης 1 εβδομάδας ή ενός μήνα... Είναι 5 χρονών!!!