Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Η 13χρονη Χάνα Τζόουνς

Κυριακή

Recommended Posts

Πάσχει από λευχαιμία από τα πέντε της χρόνια και από τότε άρχισε να παίρνει φάρμακα τα οποία της δημιούργησαν σοβαρότατο πρόβλημα στην καρδιά(τρύπα στην καρδια) το οποίο μόνο με μεταμόσχευση μπορεί να αντιμετωπιστεί, δίνοντας όμως πολύ μικρές πιθανότητες επιβίωσης μετά το χειρουργείο.

Η 13χρονη Χάνα Τζόουνς που έχει πολύ άσχημες αναμνήσεις από τα νοσοκομεία στα οποία έχει περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής της αρνήθηκε να κάνει την επέμβαση. Με το επιχείρημα ότι ακόμα και αν πετύχει η επέμβαση, η υπόλοιπη ζωή της θα πρέπει να είναι υπό συνεχή ιατρική επιτήρηση.

Οι γονείς της, της συμπαραστάθηκαν σε αυτή την απόφαση αλλά οι υπηρεσίες υγείας της πόλης όπου ζει θέλησαν να πάνε την υπόθεση στα δικαστήρια.

Αλλά η μικρή τις έπεισε να την αφήσουν να πεθάνει με αξιοπρέπεια, στη γαλήνη και στην ηρεμία του σπιτιού της.

Τελικά τα κατάφερε και τώρα βρίσκεται στο σπίτι της σχεδιάζοντας με τους γονείς και τα αδέρφια της το ταξίδι που θα κάνουν στην Ντίσνεϊλαντ τα Χριστούγεννα.

http://studioa-blog.blogspot.com/2008/11/13_11.html

Μέχρι και στα δικαστήρια την πήγαν γιατί αρνιόταν να κάνει μεταμόσχευση καρδιάς...

http://www.zougla.gr/news.php?id=12805

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Διαφημίσεις

Πραγματικά απίστευτη η μικρή Χάνα , δεν σας κρύβω οτι με "σόκαρε" εχτες που το είδα στις ειδήσεις ...

είναι τραγικό ένα παιδί να επιθυμεί συνηδειτά να δωθεί τέλος στην ζωή της. :cry:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Συγνωμη αλλα δεν συμφωνω τι λετε ρε κοριτσια τωρα, θα το παλευα μεχρι τελουςςςςςςςςς

ειναι δυνατον να αφησουν οι γονεις το παιδι τους να αποφασισει ειναι μονο 13ΕΤΩΝ.Οι γιατροι ειπαν οτι εαν κανει την εγχειρηση μπορει να γινει τελειως καλα,μην τρελαθουμε τωρα αφηνουν το παιδι τους να αποφασισει το μελον του.Ευτυχως που οι ιδιοι οι γιατροι εχουν κινηση δικαστικα το θεμα.Ισως να ειναι σκληρο αυτο που θα πω, αλλα μπορει να ειναι κ πιο οικονομικο για τους γονεις

Τί να πω θλιβερο πραγματικά!!!!!:cry::cry::cry::cry::cry:

Κανείς μας δεν ξέρει πως νοιώθει το κοριτσάκι ούτε και οι γονείς

:(:(

Πως μπορει ένα μικρό παιδάκι να σκέφτεται το θάνατο σαν μοναδική λύση?

Πως μπορουν και οι γονείς να συμφωνουν σε αυτό??

Σοκαρίστηκα και γω που το είδα στις ειδήσεις.Μερικοί άνθρωποι γεννιουνται για να βασανίζονται.ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ!!!!ΑΔΙΚΟ.

5ba48f516d.png.png

Διαφημίσεις

Ναί έχετε δίκιο..πρέπει να παλεύουμε...αλλά λόγω της ηλικίας της είπαν οτι ίσως να μην τα καταφέρει να βγεί απο το χειρουργείο ζωντανή...(το άκουσα σήμερα στο "Καλημέρα Ελλάδα")

Συμφωνώ με την Vann, πώς αφήνουν οι γονείς και την παραμικρή, ελάχιστη ελπίδα, να σβήσει;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Κυριακη θα ειχα πεθανει μεσα μου εαν αφηνα το παιδι μου να κανει κατι τετοιο, χωρις να ξερω τι θα ειχε γινει εαν εκανε το χειρουργειο.

Αυτο το χειρουργειο μπορει να της δωσει ζωη,γι αυτο κ οι γιατροι επιμενουν τοσο.Ας πανε την μικρη Χανα στην Ντισλειλαντ τα Χριστουγεννα που τοσο πολυ θελει,κ μετα να κανει το παιδι το χειρουργειο.Το παιδι ειναι παιδι κ ισως να μην ξερει καν τι σημαινει η λεξη ΘΑΝΑΤΟΣ[/b]

Κυριακη θα ειχα πεθανει μεσα μου εαν αφηνα το παιδι μου να κανει κατι τετοιο, χωρις να ξερω τι θα ειχε γινει εαν εκανε το χειρουργειο.

Αυτο το χειρουργειο μπορει να της δωσει ζωη,γι αυτο κ οι γιατροι επιμενουν τοσο.Ας πανε την μικρη Χανα στην Ντισλειλαντ τα Χριστουγεννα που τοσο πολυ θελει,κ μετα να κανει το παιδι το χειρουργειο.Το παιδι ειναι παιδι κ ισως να μην ξερει καν τι σημαινει η λεξη ΘΑΝΑΤΟΣ[/b]

Έχεις δίκιο...εγώ δεν καταλαβαίνω τους γονείς με τίποτα...

αλλά καταλαβαίνω το κοριτσάκι..που φοβάται!!Είναι ψυχούλα...

Είναι πολύ δύσκολο θέμα...

Δεν ξέρω αν το ακούσατε...της έδωσαν φάρμακο για την λευχαιμία...αλλά ήταν τόσο μεγάλη η δόση που έγιναν αιτία να αποκτήσει την τρύπα στην καρδιά...με αυτή την ψυχολογία, φοβήθηκε να συνεχίσει...

Καθώς και είναι πολύ σκληρόκαρδο που οι γιατροί την πήγαν στα δικαστήρια....έπρεπε να βάλουν ψυχολόγους να την βοηθήσουν...έπρεπε να κινηθούν αλλιώς πιστεύω...

Με τι λογική να εμπιστευθεί αυτό το κοριστάκι τους γιατρούς που σέρνουν τους γονείς της στα δικαστήρια; Θα μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο π.χ. να ανοίξουν ένα λογαριασμό αν το θέμα ήταν οικονομικό...

Οι γιατροί απέσυραν οποιαδήποτε δικαστηκή κίνηση μετά απο συζήτηση με το κοριτσάκι.

Η Hannah Jones είναι ένα συνηθισμένο παιδί με μια ασυνήθιστη ιστορία. Από την ηλικία των 4 ετών, οπότε και διαγνώστηκαν τα πρώτα συμπτώματα λευχαιμίας, ζει στη σκιά μιας τραγικής ειμαρμένης, που 'χει αδράξει την ύπαρξή της.

Η Hannah και οι γονείς της Andrew and Kirsty υπέμεναν την υπαγωγή στον «sidero», όπως είχε ονομάσει ο συμπατριώτης τους Αγγλος συγγραφέας Τζον Φάουλς, τη σιδερένια νομοτέλεια. Φάρμακα, νοσοκομεία, θεραπευτικές αγωγές, παρενέργειες, αλλά και παιχνίδια με τα τρία αδέρφια της, στοργή, αγάπη, ασφάλεια.

Κι ύστερα ο κεραυνός, το απρόβλεπτο. Μια οπή στην καρδιά, πιθανότητα «ενθύμιον» της χημειοθεραπείας, η οποία αντιμετωπίζεται μόνο με μεταμόσχευση. Η Hannah αρνείται να υποβληθεί στην επέμβαση, που μπορεί να παρατείνει τη ζωή της, αλλά και να αποδυναμώσει το ταλαιπωρημένο ανοσοποιητικό της σύστημα. Μα είναι μόνο 13 ετών. Μπορεί να αποφασίζει για τη ζωή της; Το νοσοκομείο της Κομητείας του Hereford κατηγόρησε τους γονείς ότι παρεμποδίζουν τη θεραπεία της, τους απείλησε ότι θα τους αφαιρούσε την επιμέλεια και προσέφυγε στο Ανώτατο Δικαστήριο.

Τελικά οι γιατροί εγκατέλειψαν την προσπάθεια, γιατί δόθηκε στη Hannah η δυνατότητα να μιλήσει. Είναι ενημερωμένη για τις επιπτώσεις, κατανοεί τα δεδομένα γύρω από την πάθησή της και θέλει να χαρεί όσο καιρό της απομένει μακριά από νοσοκομεία, και επίπονες αγωγές. Κάποιες αποφάσεις δεν είναι σαν τη δυαδική γλώσσα μηχανής, ένα ή μηδέν...

Οδυνηρό για τους γονείς, όσο σίγουροι κι αν είναι για την ειλικρίνεια και την ωριμότητά της, δύσκολο για τους γιατρούς που δίνουν τον όρκο του Ιπποκράτη, κάτω από μία επιταγή υπευθυνότητας, ακατανόητο για κάποιους.

Η εξουσία της επιλογής είναι βαρύ φορτίο. Η Hannah επαναστάτησε ενάντια στην αναγκαιότητα, και προτίμησε να αφεθεί στις φροντίδες της νοσοκόμας μητέρας της, από τα «χάδια» της ελπίδας. Ξεπερνά τα όριά της, κινείται προς την ελευθερία; Ποιος μπορεί να πει, με το χέρι στην καρδιά; Μόνο βέβαιον, πως τίποτα δεν της χαρίστηκε. Ολα ακριβοπληρωμένα.

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΤΖΩΡΤΖΙΝΑΚΗ

http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/11/13/1590888.htm

--------------------------------------------------------------------------------

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Διαφημίσεις

Νομιζω οτι ειναι δικαιωμα του καθε ανθρωπου να μην θελει να υποφερει..

Αν το παιδι μου μου το ζητουσε θα παλευα στο πλαι του οσο κι αν αυτο μου εσκιζε την καρδια ..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Πως μπορει ένα μικρό παιδάκι να σκέφτεται το θάνατο σαν μοναδική λύση?

... Ίσως όταν η ζωή φαντάζει πιο οδυνηρή... και αν σκεφτούμε πως αυτό το κοριτσάκι είχε γνωρίσει για ζωή αυτό το μαύρο χάλι που ζούσε ίσως να καταλάβουμε... αν μπορώ να πω κάτι τέτοιο.. :cry:

Πιστευω οτι και βεβαια το σωστο ειναι να το παλεψει...

Αυτο λεει η ψυχρη λογικη

και ευτυχως που ολοι μας ( ευχομαι παντα να ) ειμαστε στην αποεξω..

Απλά αν ημασταν στην θεση τους.... δε ξερω...

φανταστειτε τι εχει τραβηξει αυτο το παιδακι αλλα και οι γονεις του....

Αναζωπυρώνετε η πολεμική γύρω από το ευαίσθητο θέμα της ευθανασίας,

ενεργητικής ή παθητικής, που προκαλεί τόσα ηθικά διλλήματα.

Σύμφωνα πάντως με τη Βουλή των Λόρδων,

τα παιδιά που κατανοούν την πάθησή τους είναι νομικώς

ικανά να αποφασίζουν για τον εαυτό τους

ακόμα και αν πρόκειται για ζήτημα ζωής ή θανάτου.

Πάντως κατά την δική μου άποψη όλοι έχουμε δικαίωμα σε ένα αξιοπρεπή θάνατο.....

όσο και να μας πληγώνει αυτό όταν πρόκειται για το παιδί μας ή κάποιο άλλο μέλος της οικογενείας μας...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Διαφημίσεις

Ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα!

Έξω από το χορό, λέω ότι δεν θα άφηνα την μικρή μου να αποφασίσει θα το πάλευα μέχρι τέλους.

Από την στιγμή που θα είχα μία ευκαιρία μία μα μία ευκαιρία θα το έκανα. Εδώ υπάρχουν άλλες περιπτώσεις ασθενειών που δεν έχουν καμία ευκαιρία και ο θάνατος είναι μονόδρομος.

Δεν ξέρω, ελπίζω να μην το μετανιώσουν!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

cHmop2.png

Τι σημαίνει "αξιοπρεπής θάνατος"

Με προβληματίζει αυτή η φράση με την καλή έννοια! Τι πίστευετε?

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

cHmop2.png

Το μονο που μπορω να πω: Κανενας μας να μην βρεθει ποτε στη θεση αυτων των γονιων. 10 χρονια γολγοθας κι ενα παιδι που γνωρισε τοσο προωρα τον πονο και μονον αυτον! Ο θεος να μην δωσει να βρεθουμε μπροστα σε τετοιες καταστασεις. Ελαφρα την καρδια δεν μπορω να εκφερω αποψη. Με διαπερναει ριγος και μονο στην σκεψη.

ίσως θεωρηθεί εγωιστικό αλλά εγώ δεν θα άφηνα το παιδί μου να παραιτηθεί έτσι απο τη ζωή .. δεν ξέρω είναι δίκοπο μαχαίρι αλλά το παιδί μου είναι όχι απλά η ζωή μου, πολύ πολύ παραπάνω!! δεν θα άντεχα να το χάσω αμαχητί .. δεν ξέρω .. απο την άλλη θαυμάζω το κοριτσάκι γιατί απο τα 13 του ξέρει τι θέλει .. δεν ξέρω .. ειλικρινά εύχομαι να γίνει κάποιο θαύμα και να ζήσει το κοριτσάκι όπως και όλα τα παιδάκια του κόσμου!!!! :(:(:(

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

• 8 months later...

14xroni.jpg

ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΗ

Η μικρή Hannah Jones είχε την ατυχία από πολύ νωρίς να ταλαιπωρηθεί με

την υγεία της. Ενώ κατάφερε να νικήσει τη λευχαιμία έμεινε με ένα

πρόβλημα στην καρδιά που έχριζε μεταμόσχευσης. Όμως η μικρή Hannah

δεν άντεχε άλλο και μέσα από μια δικαστική διαμάχη κέρδισε το δικαίωμα να

μην προχωρήσει σε μεταμόσχευση.

Πριν λίγες μέρες όμως ...

παρουσιάστηκε ένα σοβαρό πρόβλημα στο νεφρό της. Αποφάσισε να δώσει

μια ακόμα ευκαιρία στον εαυτό της και τελικά ζήτησε να μπει πάλι στη λίστα

για τη μεταμόσχευση καρδιάς

πηγή http://troktiko.blogspot.com/2009/07/14_21.html

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά