Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυμνάσιο στα Βορειοανατολικά προάστια


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαστε σε αναζήτηση Γυμνασίου στην περιοχή Παλλήνης - Γέρακα - Αγίας Παρασκευής - Βριλησσίων - Χαλανδρίου. Θα προτιμούσαμε να είναι οικογενειακό, σχετικά οικονομικό και, αν είναι δυνατόν, με έμφαση στις ξένες γλώσσες. Παρακαλώ πολύ, υπάρχει κάποια σύσταση-πρόταση;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαστε σε αναζήτηση Γυμνασίου στην περιοχή Παλλήνης - Γέρακα - Αγίας Παρασκευής - Βριλησσίων - Χαλανδρίου. Θα προτιμούσαμε να είναι οικογενειακό, σχετικά οικονομικό και, αν είναι δυνατόν, με έμφαση στις ξένες γλώσσες. Παρακαλώ πολύ, υπάρχει κάποια σύσταση-πρόταση;

 

Ευχαριστώ.

 

 

Καταρχήν να σε ενημερώσω ότι έχεις βάλει το θέμα σε λάθος ενότητα. Πρέπει να μπει στην ενότητα Πληροφορίες για Ιδιωτικά Σχολεία. Εκεί άλλωστε θα βρεις και πάρα πολλές πληροφορίες για διάφορα σχολεία από την περιοχή που ψάχνεις.

Δεύτερον, σε ποιες γλώσσες αναφέρεσαι? Ποια δεύτερη γλώσσα έχει κάνει στο δημοτικό το παιδί σου?

Τέλος θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τις Ουρσουλίνες (γυμνάσιο) στο Ν.Ψυχικό, το οποίο είναι πολύ οικονομικό, κάνει αγγλικά ως 2η γλώσσα και γαλλικά ως 1η. Αντίστοιχα το Ελληνογαλλικό Κολλέγιο στην Αγ.Παρασκευή, το οποίο είναι εξίσου πολύ οικονομικό.

Τα σχολεία που κάνουν ως 1η γλώσσα Αγγλικά και λιγότερη έμφαση στη 2η γλώσσα (όποια κι αν είναι αυτή) είναι ο Πλάτων στα Γλυκά Νερά, ο Παναγιωτόπουλος, η Ιόνιος. Ολα αυτά κυμαίνονται γύρω στα 7.000 περίπου.

Αν θες ελληνογερμανικό σχολείο (αν έχει κάνει γερμανικά στο δημοτικό και θες να τα συνεχίσει) να πας Εράσμειο, όπου γίνονται πολύ καλά τα γερμανικά ως 1η ξένη γλώσσα και εξίσου καλά τα αγγλικά.

Ολα τα σχολεία που σου αναφέρω κάνουν καλά και τα ελληνικά φυσικά, με έξτρα υλικό, διαδραστικούς πίνακες, εργασίες, καλλιέργεια προσωπικότητας κλπ. Οι τιμές είναι γύρω στα 7.000 σε όλα τα παραπάνω, με εξαίρεση τις Ουρσουλίνες που είναι λιγότερα. Επίσης το οικογενειακό περιβάλλον υπάρχει σε όλα τα παραπάνω (ίσως εξαιρείται το Ελληνογαλλικό Κολλέγιο λόγω όγκου), κάτι που δημιουργεί οικείο κλίμα στα παιδιά και μεγάλη χαρά να πηγαίνουν σχολείο, χωρίς να φοβούνται τίποτα, νιώθοντας ασφάλεια και ψυχική ηρεμία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, bobonela.

 

Σε ότι αφορά την Ενότητα, το θέμα που αναφέρεσαι βρίσκεται στην Ενότητα για παιδιά 6-11, εκτός αν δεν έχω καταλάβει πως κατανέμονται τα θέματα. Εξάλλου, στο θέμα που μου υποδεικνύεις υπάρχουν πάμπολλα σχόλια για Δημοτικά, δεν κατόρθωσα να βρω κάτι για Γυμνάσια. Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ καθοδήγησε με.

 

Σε ότι αφορά την περίπτωση μας. Ήρθαμε στην Αθήνα προσφάτως από επαρχία, έχουμε δύο παιδιά στην Ε' και Δ' τάξη, τα οποία ξέρουν καλά αγγλικά και γερμανικά. Συνεπώς, σχολεία με έμφαση ή προαπαιτούμενες γνώσεις στα γαλλικά, προφανώς απορρίπτονται. Για την Εράσμειο έχω πάρει καλές πληροφορίες, το κόστος όμως είναι αρκετά μεγάλο. Είσαι σίγουρη ότι είναι 7000; Νομίζω είναι περισσότερα, δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τη μετακίνηση (την πληρώνεις υποχρεωτικά ή όχι; ), καθώς και με το κόστος επέκτασης του ωραρίου. Για τα υπόλοιπα σχολεία (πλην των ελληνογαλλικών) που αναφέρεις, γνωρίζεις περισσότερες λεπτομέρειες; Τι έκπτωση συνήθως κάνουν στο 2ο παιδί; Στο σύνολο δεν θα θέλαμε να μας βγαίνει περισσότερο από 11-12 χιλιάρικα, έχοντας πάντα και τον φόβο οι κομπλεξικοί που μας κυβερνούν να επαναφέρουν το θέμα με τον ΦΠΑ στην εκπαίδευση.

 

Τέλος, δεν θα απέρριπτα κάποιο πολύ καλό δημόσιο σχολείο στην ευρύτερη περιοχή, επειδή νοικιάζουμε θα μπορούμε (υποθετικά) να μετακομίσουμε ώστε να μπορούν τα παιδιά να πάνε στο σχολείο αυτό. Αν γνωρίζεις ή κάποια άλλη κοπέλα καλά δημόσια σχολεία, παρακαλώ ενημερώστε με.

 

ΥΓ1. Για το Αρσάκειο γνωρίζεις; Νομίζω και αυτό δεν είναι απλησιάστο οικονομικά και έχει καλή φήμη, σωστά; Ευχαριστώ και πάλι!

ΥΓ2. Στα υπόψιν θα έβαζα και τη Γερμανική Σχολή, μας έχει προβληματίσει όμως η αλλαγή της φυσιογνωμίας της, τι γνωρίζεις σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, bobonela.

 

Σε ότι αφορά την Ενότητα, το θέμα που αναφέρεσαι βρίσκεται στην Ενότητα για παιδιά 6-11, εκτός αν δεν έχω καταλάβει πως κατανέμονται τα θέματα. Εξάλλου, στο θέμα που μου υποδεικνύεις υπάρχουν πάμπολλα σχόλια για Δημοτικά, δεν κατόρθωσα να βρω κάτι για Γυμνάσια. Αν κάνω λάθος σε παρακαλώ καθοδήγησε με.

 

Σε ότι αφορά την περίπτωση μας. Ήρθαμε στην Αθήνα προσφάτως από επαρχία, έχουμε δύο παιδιά στην Ε' και Δ' τάξη, τα οποία ξέρουν καλά αγγλικά και γερμανικά. Συνεπώς, σχολεία με έμφαση ή προαπαιτούμενες γνώσεις στα γαλλικά, προφανώς απορρίπτονται. Για την Εράσμειο έχω πάρει καλές πληροφορίες, το κόστος όμως είναι αρκετά μεγάλο. Είσαι σίγουρη ότι είναι 7000; Νομίζω είναι περισσότερα, δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τη μετακίνηση (την πληρώνεις υποχρεωτικά ή όχι; ), καθώς και με το κόστος επέκτασης του ωραρίου. Για τα υπόλοιπα σχολεία (πλην των ελληνογαλλικών) που αναφέρεις, γνωρίζεις περισσότερες λεπτομέρειες; Τι έκπτωση συνήθως κάνουν στο 2ο παιδί; Στο σύνολο δεν θα θέλαμε να μας βγαίνει περισσότερο από 11-12 χιλιάρικα, έχοντας πάντα και τον φόβο οι κομπλεξικοί που μας κυβερνούν να επαναφέρουν το θέμα με τον ΦΠΑ στην εκπαίδευση.

 

Τέλος, δεν θα απέρριπτα κάποιο πολύ καλό δημόσιο σχολείο στην ευρύτερη περιοχή, επειδή νοικιάζουμε θα μπορούμε (υποθετικά) να μετακομίσουμε ώστε να μπορούν τα παιδιά να πάνε στο σχολείο αυτό. Αν γνωρίζεις ή κάποια άλλη κοπέλα καλά δημόσια σχολεία, παρακαλώ ενημερώστε με.

 

ΥΓ1. Για το Αρσάκειο γνωρίζεις; Νομίζω και αυτό δεν είναι απλησιάστο οικονομικά και έχει καλή φήμη, σωστά; Ευχαριστώ και πάλι!

ΥΓ2. Στα υπόψιν θα έβαζα και τη Γερμανική Σχολή, μας έχει προβληματίσει όμως η αλλαγή της φυσιογνωμίας της, τι γνωρίζεις σχετικά;

 

 

Οσον αφορά στην ενότητα του θέματος, δεν έχει όριο ηλικίας. Κοιτάς άλλο θέμα. Η Ενότητα είναι ΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΑΠΟ 6 ΕΤΩΝ και Υποενότητα μετά - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ.

 

Για το Αρσάκειο ξέρω τα καλύτερα. Οικονομικό πολύ σχολείο, με έμφαση στα ελληνικά και τις παν/νιες. Οι γλώσσες όμως θέλουν ιδιαίτερο το απόγευμα φυσικά. Ωστόσο το κόστος είναι ακόμη πιο χαμηλό χωρίς σχολικό. Οι τιμές είναι μειούμενες καθώς περνάνε τα χρόνια. Γιαυτό μετά όλοι έχουν τη δυνατότητα για φροντιστήρια και κατά συνέπεια αριστεύουν σε παν/νιες.

 

Για την Εράσμειο, το κόστος με εφάπαξ πληρωμή και σχολικό είναι 7100. Χωρίς το σχολικό είναι 800 ευρώ πιο κάτω νομίζω. Στο 2ο παιδί κάνουν έκπτωση. Εκεί δεν απαιτείται ιδιαίτερο στις γλώσσες. Γίνονται πολύ καλά. Αξίζει τον κόπο.

 

Γερμανική Σχολή είναι τελείως άλλο καπέλο..... Εκεί ΔΕΝ κάνουν πλέον ελληνικά! Θέλεις το παιδί να κάνει μόνο γερμανικά και να φύγει για Γερμανία κατευθείαν? Δεν υπάρχει επιλογή άλλη. Εκτός αν ξεσκιστεί σε ιδιαίτερα για να δώσει και Ελλάδα. Ασε που η προετοιμασία για να μπεις είναι τόσο δύσκολη και ακριβή !!!! που δεν συμφέρει με τίποτα. Τα παιδιά χάνουν 2 χρόνια από τη σχολική τους ανεμελιά (Ε΄και ΣΤ' δημ.) με αφόρητη πίεση για την τόσο δύσκολη προετοιμασία. Και μετά όοοολα τα μαθήματα στα γερμανικά..... Ευχαριστώ δεν θα πάρω! Οποιος θέλει να πάει Γερμανία, πάει και από δημόσιο! Δεν χρειάζεται να έχει βγάλει τη Γερμανική.

 

Αφού θες Γερμανικά να προχωρήσουν, καλύτερα να πας Εράσμειο.

Αν σου είναι το κόστος πολύ (αφού ρωτήσεις λεπτομερώς στο Λογιστήριο), πήγαινε Αρσάκειο και κάνε σε φροντιστήριο μαθήματα ξέν.γλωσσών.

Ολα τα άλλα σχολεία θα σου πάνε πολύ ακριβά, χωρίς κάποιο κέρδος. Αγγλικά κάνουν όλοι. Το θέμα είναι να μάθει την πιο δύσκολη γλώσσα (όπως τα Γερμανικά) στο σχολείο, χωρίς να ξεπαραδιάζεσαι στα φροντιστήρια που είναι και χάσιμο χρόνου.

 

Καλή επιτυχία στη νέα σας ζωή!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αν σε ενδιαφέρουν τα Βριλήσσια, ρίξε μία ματιά και στα Εκπαιδευτήρια Καντάς. Παλιό οικογενειακό σχολείο, με πολύ σύγχρονη εκπαιδευτική προσέγγιση, δραστηριότητες και ποικίλα ερεθίσματα. Καλή συνεργασία διεύθυνσης - μαθητών και καλού επιπέδου εκπαιδευτικό προσωπικό. Επειδή ήταν η παλιά μας γειτονιά ξέρω ότι το σχολείο έχει καλή φήμη στην περιοχή. Οι ξένες γλώσσες γίνονται πολύ καλά, μπορεί βέβαια να χρειαστείς ιδιαίτερο σε ένα δεύτερο στάδιο.

Δες το...

 

Για δημόσια σχολεία δεν ξέρω να σου πω. Γενικά η άποψή μου είναι ότι δεν αξίζει να 'ξεσπιτωθεί' κανείς για το σχολείο του παιδιού -εκτός από ιδιαίτερα οριακές περιπτώσεις-.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Από τα σχολεία που προαναφέρθηκαν αποκλείουμε τα ελληνογαλλικά, τη Γερμανική και την Ιόνιο (που ξεφεύγει πολύ από ότι είδα σε δίδακτρα).

 

Για τα υπόλοιπα έχω τις εξής απορίες:

Τα δίδακτρα που αναγράφονται στο site του Υπουργείου σε πόσες διδακτικές ώρες αντιστοιχούν;

Πώς δικαιολογείται κατά τη γνώμη σας τέτοιο χάσμα κόστους ανάμεσα σε Καντά, Πλάτωνα (περί τα 4 χιλιάρικα) έναντι Ερασμείου (περί τα 7 χιλιάρικα);

Στην Εράσμειο είδα ότι τα δίδακτρα είναι 7,4 χιλιάρικα, αυτά καλύπτουν και τις επιπλέον ώρες αγγλικών και γερμανικών; Τι ώρα φεύγουν τα παιδιά από το σχολείο;

Στο Αρσάκειο δεν υπάρχουν επιπλέον ώρες; Εμείς δουλεύουμε και οι δύο και αν πάνε τα παιδιά σε σχολείο με ωράριο έως τις 14:00, θα πρέπει να πληρώνουμε κάποια κυρία να τα παραλμβάνει, να τα πηγαίνει σπίτι και να τα προσέχει.

Συνοπτικά, μπορείτε σας παρακαλώ να γράψετε 2-3 πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα κάθε σχολείου από τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε αυτή την ιστοσελίδα για μια επισκόπηση των διδάκτρων, ώστε να ξέρεις ποια πρέπει να αποκλείσεις και να έχεις μια βάση για την έρευνά σου.

 

http://gge.gov.gr/?page_id=3715

 

Επίσης, ξέρω ότι στα Γλυκά Νερά υπάρχουν τα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου, που είναι σχετικά οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Από τα σχολεία που προαναφέρθηκαν αποκλείουμε τα ελληνογαλλικά, τη Γερμανική και την Ιόνιο (που ξεφεύγει πολύ από ότι είδα σε δίδακτρα).

 

Για τα υπόλοιπα έχω τις εξής απορίες:

Τα δίδακτρα που αναγράφονται στο site του Υπουργείου σε πόσες διδακτικές ώρες αντιστοιχούν;

Πώς δικαιολογείται κατά τη γνώμη σας τέτοιο χάσμα κόστους ανάμεσα σε Καντά, Πλάτωνα (περί τα 4 χιλιάρικα) έναντι Ερασμείου (περί τα 7 χιλιάρικα);

Στην Εράσμειο είδα ότι τα δίδακτρα είναι 7,4 χιλιάρικα, αυτά καλύπτουν και τις επιπλέον ώρες αγγλικών και γερμανικών; Τι ώρα φεύγουν τα παιδιά από το σχολείο;

Στο Αρσάκειο δεν υπάρχουν επιπλέον ώρες; Εμείς δουλεύουμε και οι δύο και αν πάνε τα παιδιά σε σχολείο με ωράριο έως τις 14:00, θα πρέπει να πληρώνουμε κάποια κυρία να τα παραλμβάνει, να τα πηγαίνει σπίτι και να τα προσέχει.

Συνοπτικά, μπορείτε σας παρακαλώ να γράψετε 2-3 πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα κάθε σχολείου από τα παραπάνω;

 

Όσον αφορά τον Καντά, νομίζω ότι η διαφορά δικαιολογείται από τις λιγότερες ανάγκες στη συντήρηση των εγκαταστάσεων. Οι εγκαταστάσεις είναι αυτές ενός μικρού σχολείου. Όταν έκανα έρευνα αγοράς σε σχολεία ιδίου τύπου στα Νότια Προάστια (όπου και μένουμε τώρα), παρατήρησα ότι κι εκεί τέτοια δίδακτρα 'παίζουν' στα μικρά, οικογενειακά σχολεία.

Για τα άλλα σχολεία που αναφέρεις δεν μπορώ να σε ενημερώσω, αλλά ειδικά για την Εράσμειο, ξέρω ότι ανήκει στα 'μεγάλα' σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Από τα σχολεία που προαναφέρθηκαν αποκλείουμε τα ελληνογαλλικά, τη Γερμανική και την Ιόνιο (που ξεφεύγει πολύ από ότι είδα σε δίδακτρα).

 

Για τα υπόλοιπα έχω τις εξής απορίες:

Τα δίδακτρα που αναγράφονται στο site του Υπουργείου σε πόσες διδακτικές ώρες αντιστοιχούν;

Πώς δικαιολογείται κατά τη γνώμη σας τέτοιο χάσμα κόστους ανάμεσα σε Καντά, Πλάτωνα (περί τα 4 χιλιάρικα) έναντι Ερασμείου (περί τα 7 χιλιάρικα);

Στην Εράσμειο είδα ότι τα δίδακτρα είναι 7,4 χιλιάρικα, αυτά καλύπτουν και τις επιπλέον ώρες αγγλικών και γερμανικών; Τι ώρα φεύγουν τα παιδιά από το σχολείο;

Στο Αρσάκειο δεν υπάρχουν επιπλέον ώρες; Εμείς δουλεύουμε και οι δύο και αν πάνε τα παιδιά σε σχολείο με ωράριο έως τις 14:00, θα πρέπει να πληρώνουμε κάποια κυρία να τα παραλμβάνει, να τα πηγαίνει σπίτι και να τα προσέχει.

Συνοπτικά, μπορείτε σας παρακαλώ να γράψετε 2-3 πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα κάθε σχολείου από τα παραπάνω;

 

Μία διόρθωση.... ο Πλάτωνας δεν έχει 4000 !! Μάλλον κοιτάς από το site με τα συνολικά δίδακτρα όλων των σχολείων το σχολείο Πλάτων (νομίζω μάλιστα ότι είναι στην Κατερίνη!! και έχει μπει κατά λάθος στο site της Αττικής). Αυτό το σχολείο που είναι στα Γλυκά Νερά είναι "Ο ΠΛΑΤΩΝ ΑΕ" και δεν κάνει 4000, αλλά γύρω στα 7.000++

Επίσης η Ιόνιος, δεν ισχύει η τιμή που αναφέρει το site αυτό. Είναι γύρω στα 7.000. Απλά θέλουν να πας εκεί και να ζητήσεις παζάρι.

 

Το ωράριο του ΑΡσακείου είναι 8.00 - 15.00. Εκτός αν θες να μείνεις σε απογευματινά, οπότε φεύγεις στις 16.30.

Κανένα ιδιωτικό δεν είναι ως τις 14.00. Μόνο τα δημόσια. Ολα τα άλλα σχολάνε λιγο πιο αργά και συνήθως έχουν και απογευματινά.

 

Στην Εράσμειο η τιμή 7380 με δόσεις και 7000 εφάπαξ. Οι γλώσσες φυσικά και είναι μέσα κανονικά. Δεν υπάρχει άλλη χρέωση. Ολα είναι στο πακέτο, γιαυτό σου το πρότεινα. Ξεμπερδεύεις με μία δύσκολη γλώσσα όπως τα γερμανικά σε άριστο επίπεδο. Τα αγγλικά είναι επίσης απαιτητικά. Σχολάνε 14.30. Στο δημοτικό έχει και απογευματινά, στο γυμνάσιο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μία διόρθωση.... ο Πλάτωνας δεν έχει 4000 !! Μάλλον κοιτάς από το site με τα συνολικά δίδακτρα όλων των σχολείων το σχολείο Πλάτων στην Κατερίνη!! Αυτό το σχολείο που είναι στα Γλυκά Νερά είναι "Ο ΠΛΑΤΩΝ" και δεν κάνει 4000, αλλά γύρω στα 7.000++

 

Το ωράριο του ΑΡσακείου είναι 8.00 - 15.00. Εκτός αν θες να μείνεις σε απογευματινά, οπότε φεύγεις στις 16.30.

Κανένα ιδιωτικό δεν είναι ως τις 14.00. Μόνο τα δημόσια. Ολα τα άλλα σχολάνε λιγο πιο αργά και συνήθως έχουν και απογευματινά.

 

Στην Εράσμειο η τιμή 7380 με δόσεις και 7000 εφάπαξ. Οι γλώσσες φυσικά και είναι μέσα κανονικά. Δεν υπάρχει άλλη χρέωση. Ολα είναι στο πακέτο, γιαυτό σου το πρότεινα. Ξεμπερδεύεις με μία δύσκολη γλώσσα όπως τα γερμανικά σε άριστο επίπεδο. Τα αγγλικά είναι επίσης απαιτητικά. Σχολάνε 14.30. Στο δημοτικό έχει και απογευματινά, στο γυμνάσιο όχι.

αυτά που αναφέρονται σε φροντηστηριακές ώρες ενίσχυσης μαθημάτων ή ξένων γλωσσών, πότε γίνονται? μετά τις 2.30? τα 7000 είναι με το σχολικό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνοπτικά, μπορείτε σας παρακαλώ να γράψετε 2-3 πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα κάθε σχολείου από τα παραπάνω;

 

Δεν θα βγάλεις άκρη έτσι, νομίζω. Καλύτερα είναι να μπεις στις ιστοσελίδες (εκεί τα σχολεία βγάζουν τον καλύτερο εαυτό τους), να απομονώσεις κάποια που σου κάνουν κλικ και ταιριάζουν τις προδιαγραφές σου και να κάνεις μία πρώτη επίσκεψη ακόμα και φέτος. Μην το αφήσεις για του χρόνου, αφού έχεις παιδί στην ε' δημοτικού. Επίσης σκέψου και τα πρότυπα....

Link to comment
Share on other sites

αυτά που αναφέρονται σε φροντηστηριακές ώρες ενίσχυσης μαθημάτων ή ξένων γλωσσών, πότε γίνονται? μετά τις 2.30? τα 7000 είναι με το σχολικό?

 

Ναι, τα 7000 είναι με σχολικό. Και είναι λιγότερα αν έχεις κι άλλο παιδί που έχεις έκπτωση μεγαλύτερη. Εμένα μου είναι μόνο 7.000, αφού δεν έχω άλλο.

 

Τα έξτρα μαθήματα γίνονται όταν παραστεί ανάγκη και σε συγκεκριμένα παιδιά που έχουν κα΄ποιο θέμα. Οχι γενικά. Το γυμνάσιο δεν έχει απογευματινά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα 7000 είναι με σχολικό. Και είναι λιγότερα αν έχεις κι άλλο παιδί που έχεις έκπτωση μεγαλύτερη. Εμένα μου είναι μόνο 7.000, αφού δεν έχω άλλο.

 

Τα έξτρα μαθήματα γίνονται όταν παραστεί ανάγκη και σε συγκεκριμένα παιδιά που έχουν κα΄ποιο θέμα. Οχι γενικά. Το γυμνάσιο δεν έχει απογευματινά.

ευχαριστώ!! κοίτα να δεις που θα μας βγει το γυμνάσιο φθηνότερο από το δημοτικό....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!! κοίτα να δεις που θα μας βγει το γυμνάσιο φθηνότερο από το δημοτικό....

 

Εννοείται καλέ!:-P Σε όλους μας το ίδιο έχει συμβεί! Και σκέψου ότι κάνεις τέλεια 2 γλώσσες χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται καλέ!:-P Σε όλους μας το ίδιο έχει συμβεί! Και σκέψου ότι κάνεις τέλεια 2 γλώσσες χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερο!!

αμήν!! γιατί από γερμανικά, δεν σκαμπάζω τίποτα αν και σκέφτομαι να γραφτώ σε ένα φροντιστήριο ώστε να μάθω έστω τα βασικά.

στα αγγλικά μπορώ να βοηθήσω μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αμήν!! γιατί από γερμανικά, δεν σκαμπάζω τίποτα αν και σκέφτομαι να γραφτώ σε ένα φροντιστήριο ώστε να μάθω έστω τα βασικά.

στα αγγλικά μπορώ να βοηθήσω μια χαρά.

 

Από την Ε'δημ. τα χωρίζουν στα αγγλικά σε τμήματα και επίπεδα, κάνουν πολύ καλά βιβλία και τα παιδιά προχωράνε σύμφωνα με το επίπεδό τους, ομαλά. Στο γυμνάσιο τα ξαναχωρίζουν σε επίπεδα, αφού έχουν ήδη πάρει τα πρώτα διπλώματα στο δημοτικό. Οπότε πάλι μετά κάνουν ύλη σύμφωνα με το επίπεδό τους και μάλιστα βαρβάτη. Μόνο αν θες να "τρέξεις" το παιδί για τους δικού σου λόγους, θα κάνεις ιδιαίτερο. Αλλιώς δεν χρειάζεται.

Καλά για γερμανικά, δεν το συζητάμε..... Αψογη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Το ωράριο του ΑΡσακείου είναι 8.00 - 15.00. Εκτός αν θες να μείνεις σε απογευματινά, οπότε φεύγεις στις 16.30.

Κανένα ιδιωτικό δεν είναι ως τις 14.00. Μόνο τα δημόσια. Ολα τα άλλα σχολάνε λιγο πιο αργά και συνήθως έχουν και απογευματινά.

 

Στην Εράσμειο η τιμή 7380 με δόσεις και 7000 εφάπαξ. Οι γλώσσες φυσικά και είναι μέσα κανονικά. Δεν υπάρχει άλλη χρέωση. Ολα είναι στο πακέτο, γιαυτό σου το πρότεινα. Ξεμπερδεύεις με μία δύσκολη γλώσσα όπως τα γερμανικά σε άριστο επίπεδο. Τα αγγλικά είναι επίσης απαιτητικά. Σχολάνε 14.30. Στο δημοτικό έχει και απογευματινά, στο γυμνάσιο όχι.

 

Στο Αρσάκειο, στην περίπτωση που τα παιδιά μένουν έως τις 16:30, ποια είναι η επιβάρυνση στα δίδακτρα; Την επιπλέον 1 1/2 ώρα τι κάνουν; Μελέτη ή κάποια δραστηριότητα;

 

Στην Εράσμειο μαζί με τις επιπλέον ξένες γλώσσες σχολάνε στις 14:30; Είναι σίγουρο αυτό; Δεν υπάρχει δυνατότητα για να φύγουν μετά τις 16:30 (πχ μελέτη);

Επίσης, ποια είναι η έκπτωση για το 2ο παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ξέρω ότι στα Γλυκά Νερά υπάρχουν τα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου, που είναι σχετικά οικονομικά.

 

Κάποια γνώμη για αυτό το σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον Καντά, νομίζω ότι η διαφορά δικαιολογείται από τις λιγότερες ανάγκες στη συντήρηση των εγκαταστάσεων. Οι εγκαταστάσεις είναι αυτές ενός μικρού σχολείου. Όταν έκανα έρευνα αγοράς σε σχολεία ιδίου τύπου στα Νότια Προάστια (όπου και μένουμε τώρα), παρατήρησα ότι κι εκεί τέτοια δίδακτρα 'παίζουν' στα μικρά, οικογενειακά σχολεία.

Για τα άλλα σχολεία που αναφέρεις δεν μπορώ να σε ενημερώσω, αλλά ειδικά για την Εράσμειο, ξέρω ότι ανήκει στα 'μεγάλα' σχολεία.

 

Τα "μεγάλα" σχολείο δεν με συγκινούν, ούτε οι φαντεζί εγκαταστάσεις, δεν λέω ότι είναι άχρειαστες, αλλά η επιβάρυνση είναι δυσανάλογη με την αξία τους, μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

Για τον Καντά τι άλλο γνωρίζεις; Νομίζω ανέφερες ότι ξέρεις γονείς που πάνε εκεί τα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βγάλεις άκρη έτσι, νομίζω. Καλύτερα είναι να μπεις στις ιστοσελίδες (εκεί τα σχολεία βγάζουν τον καλύτερο εαυτό τους), να απομονώσεις κάποια που σου κάνουν κλικ και ταιριάζουν τις προδιαγραφές σου και να κάνεις μία πρώτη επίσκεψη ακόμα και φέτος. Μην το αφήσεις για του χρόνου, αφού έχεις παιδί στην ε' δημοτικού. Επίσης σκέψου και τα πρότυπα....

 

Σύμφωνοι, δεν θα βασιστώ σε κάποια παράθεση πλεονεκτημάτων, αλλά με ενδιαφέρει η γνώμη γονέων που είτε έχουν επιλέξει κάποιο από αυτά τα σχολεία είτε γνωρίζουν άλλους που το έκαναν. Εννοείται ότι θα τα επισκεφθούμε όλα.

Γιατί όμως λες ότι δεν πρέπει να το αφήσω για του χρόνου; Τόσο μεγάλη ζήτηση έχουν που θα πρέπει να "κλείσουμε θέση" από φέτος;

Link to comment
Share on other sites

Στο Αρσάκειο, στην περίπτωση που τα παιδιά μένουν έως τις 16:30, ποια είναι η επιβάρυνση στα δίδακτρα; Την επιπλέον 1 1/2 ώρα τι κάνουν; Μελέτη ή κάποια δραστηριότητα;

 

Στην Εράσμειο μαζί με τις επιπλέον ξένες γλώσσες σχολάνε στις 14:30; Είναι σίγουρο αυτό; Δεν υπάρχει δυνατότητα για να φύγουν μετά τις 16:30 (πχ μελέτη);

Επίσης, ποια είναι η έκπτωση για το 2ο παιδί;

 

 

Στο Αρσάκειο οι επιπλεον δραστηριοτητες στοιχίζουν 200 ευρώ/έτος και αν θέλεις και σχολικό παει 286

Δες το site , τα γράφει όλα. Εχει και ενισχυτική με 150 ευρώ/έτος. Εχει και ξένες γλώσσες. Για τιμές δες το site του σχολείου, τα λεει όλα αναλυτικά.

 

http://www.arsakeio.gr/images/stories/OMILOI/2015-16/APOGEVMATINA/DIDAKTRA/didaktra_omilwn.pdf

 

http://www.arsakeio.gr/gr/apogeymatinoi-omiloi-therino-programma/apogeymatinoi-omiloi/fees

 

 

Η Εράσμειος δεν έχει στο Γυμνάσιο απογευματινά. Μόνο στο δημοτικό μελέτη και δραστηριοτητες.

 

Ο Πλάτων στα Γλ.Νερά έχει απογευματινά. Δεν ξέρω τιμές.

Πάντως αν θες να μενει απογευμα, θα επιβαρυνθείς..... Καλύτερα να γυρνάει σπίτι, άλλωστε γυμνάσιο θα πηγαίνει πια. Το σχολικό θα το αφήνει απέξω από την πόρτα. Δεν θα έχεις θέμα να είναι μόνο του σπίτι μέχρι να γυρίσεις. Καλύτερα έτσι παρά να ξεπαραδιαστείς να πληρώνεις απογευματινά. Στο δημοτικό είναι μια χαρά γιατί ξεμπερδεύεις με τα τρεξίματα μετά. Γυρίζουν σπίτι και τέλος στις 5.00. Ενώ αλλιώς πρέπει να τρέχεις μετά τις 5.00 ξανά εσύ παντού..... Στο γυμνάσιο όμως δεν υπάρχει αυτό. Αλλά είναι και αρκετά τα χρήματα σε κάθε περίπτωση. Οπότε καλύτερα στις 15.00 να γυρνάει σπίτι μόνο του και αν θες μετά να πάει κάπου, βλέπεις. Γιατί να πληρώνεις για ένα μεγάλο παιδί??

Η έκπτωση στο 2ο παιδί νομίζω είναι 10%.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, δεν θα βασιστώ σε κάποια παράθεση πλεονεκτημάτων, αλλά με ενδιαφέρει η γνώμη γονέων που είτε έχουν επιλέξει κάποιο από αυτά τα σχολεία είτε γνωρίζουν άλλους που το έκαναν. Εννοείται ότι θα τα επισκεφθούμε όλα.

Γιατί όμως λες ότι δεν πρέπει να το αφήσω για του χρόνου; Τόσο μεγάλη ζήτηση έχουν που θα πρέπει να "κλείσουμε θέση" από φέτος;

 

 

Δεν κλείνεις θέση...αλλά οι εγγραφές είναι Μάρτιο. Θα έχεις αποφασίσει μέχρι τότε?? Αυτά θέλουν ψάξιμο καιρό. Κάθε σχολείο έχει τη φιλοσοφία του, η οποία θα πρέπει να ταιριάζει με τη δική σας. Θα πρέπει να κάνεις συνδυασμούς με φροντιστήρια απογευματινά / αθλήματα κλπ. στην περίπτωση που δεν καλύπτονται αυτά από το σχολείο. Γιαυτό σου λέω κι εγώ όπως και οι άλλες, να το ψάξεις εγκαίρως, ώστε να μην τρέχεις τελευταία ώρα. Βρες κάτι που να καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερα στο σχολείο, να γλυτώσεις απογευματινά, γιατί έχεις και δύο παιδιά.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν θες να μενει απογευμα, θα επιβαρυνθείς..... Καλύτερα να γυρνάει σπίτι, άλλωστε γυμνάσιο θα πηγαίνει πια. Το σχολικό θα το αφήνει απέξω από την πόρτα. Δεν θα έχεις θέμα να είναι μόνο του σπίτι μέχρι να γυρίσεις. Καλύτερα έτσι παρά να ξεπαραδιαστείς να πληρώνεις απογευματινά.

 

Δεν έχεις άδικο, μπορεί τώρα που είναι 10-11 και 9 ετών να μου φαίνεται απίθανο, αλλά όταν θα είναι 12-13+ θα μπορούν πιστεύω άνετα να μπουν στο σπίτι και να μείνουν ένα 2ωρο μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνεις θέση...αλλά οι εγγραφές είναι Μάρτιο. Θα έχεις αποφασίσει μέχρι τότε?? Αυτά θέλουν ψάξιμο καιρό. Κάθε σχολείο έχει τη φιλοσοφία του, η οποία θα πρέπει να ταιριάζει με τη δική σας. Θα πρέπει να κάνεις συνδυασμούς με φροντιστήρια απογευματινά / αθλήματα κλπ. στην περίπτωση που δεν καλύπτονται αυτά από το σχολείο. Γιαυτό σου λέω κι εγώ όπως και οι άλλες, να το ψάξεις εγκαίρως, ώστε να μην τρέχεις τελευταία ώρα. Βρες κάτι που να καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερα στο σχολείο, να γλυτώσεις απογευματινά, γιατί έχεις και δύο παιδιά.....

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα πρέπει από τον Μάρτιο του 2016 να κάνω εγγραφή για τη σχολική χρονιά 2017-18, είναι μεγάλη δέσμευση ενάμιση χρόνο πρίν, λάθος το σκέφτομαι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θα πρέπει από τον Μάρτιο του 2016 να κάνω εγγραφή για τη σχολική χρονιά 2017-18, είναι μεγάλη δέσμευση ενάμιση χρόνο πρίν, λάθος το σκέφτομαι;

 

To φυσιολογικό και το λογικό δεν είναι κάποιος να κάνει προεγγραφή μισό χρόνο πριν...?π.χ αν κάποιος θέλει το παιδί του να φοιτήσει την χρονιά 2016-2017 να κάνει προεγγραφή τώρα τον Μάρτιο.Είναι δυνατόν δυο χρόνια πριν?Σε τέτοιους χαλεπούς και αβέβαιους καιρούς?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...