Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δίλημμα για καλεσμένο


Recommended Posts

Στα παιδάκια ακόμα και ένα περιστατικό, μια κουβέντα, κάτι τόσο "ασήμαντο" μπορεί να είναι αυτό που θα κάνει τη διαφορά.

 

Υπήρχε παιδί στην τάξη της κόρης μου (τότε ήταν α' δημοτικού), που δεν το ήθελε κανείς! Σκάγανε όλα όταν βρίσκονταν κοντά του. Μια μέρα η δασκάλα τη βάζει στο θρανίο μαζί του. Φρικάρει η δική μου. Φτάνει σπίτι έξαλλη η μικρή. Κάθε μέρα γκρίνια και παράπονα. Να μη σου τα πολυλογώ, όταν κάθισα και της εξήγησα πως από αυτά που μου λέει δε φαίνεται κακός, αλλά δεν ξέρει πώς να φερθεί (μιλάγαμε με συγκεκριμένα παραδείγματα) και το μόνο που έχει να κάνει είναι όταν δυσκολεύεται να του δείχνει πώς να ξεπερνά τις δυσκολίες του, το παιδάκι έγινε άλλος άνθρωπος. Γιατι το πρόβλημά του δεν ήταν ο χαρακτήρας του αλλά οι δυσκολίες στις οποίες δεν έβγαζε άκρη! Λίγο καιρό μετά, εντάχθηκε κανονικά στις παρέες και τώρα είναι καλοί φίλοι και έχει παρέα.

 

Αυτό το παιδάκι ΔΕΝ το είχε καλέσει ΚΑΝΕΝΑΣ σε ΚΑΝΕΝΑ πάρτυ για όλη την α' δημοτικού. Στα δικά μας που ανήκουν στην κατηγορία 5 κολλητοί δεν ήταν στους 5. Σε άλλους που ήταν "όλοι" έπεφτε στην κατηγορία "όλοι πλην 1-2". Προσωπικά δεν το είχα συνειδητοποιήσει.

 

Μια μέρα η μαμά ξεπερνά το θέμα και απλά κάνει ένα πάρτυ στο παιδί της. (Και μπράβο της, γιατί η στάση της δείχνει αξιοπρέπεια!!!) Πήγαμε. Και από τότε όλα κυλάνε μια χαρά. Μπήκε κι αυτός στους 5-6 κολλητούς και το "όλοι" δεν έχει εξαιρέσεις για τους άλλους.

 

Μικρά πράγματα σε μικρά παιδιά, έχουν μεγάλη σημασία! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτό που λες μου κάνει ότι προσπαθήσαμε όλοι ξανά και ξανά να σου επιβάλλουμε την άποψή μας αλλά δεν.... έχεις την άποψή σου έχω την άποψή μου.. δεν θέλω να σε πείσω δεν θέλω να με πείσεις... συζήτηση κάνουμε...

το απόφθεγμα δε "Ο καθενας στην τελικη φερεται όπως εχει μαθει" δεν σημαίνει ότι κάποιος έχει μάθει κάτι καλό ή κάτι κακό...

 

Δεν ασχοληται κανεις με την αποψη σου...εσενα η αποψη σου είναι ότι καλεις οποιον θελεις το παιδι σου...μπραβο σου.Το ότι όμως από ένα συνολο 15 παιδιων ξεχωρίζουμε μονο ένα και το αφήνουμε στην απεξω είναι περιθωριοποιηση.Δεν τίθεται θεμα αποψης.

Link to comment
Share on other sites

εσύ βάζεις ταμπέλες στα παιδιά .. όχι εγώ.. έχεις "βαπτίσει" ένα παιδί διαφορετικό χωρίς καν να το ξέρεις...

 

Τελευταία προσπάθεια να σε βοηθήσω με τη δυσκολία που εμφανέστατα έχεις να κατανοήσεις τι έγραψα... Όταν ΕΝΑ παιδί μέσα σε τμήμα των 25 χτυπάει τα άλλα παιδιά είναι διαφορετικό απ τα άλλα 24 που ΔΕΝ χτυπάνε τους συμμαθητές τους. Δεν είναι ταμπέλα, είναι γεγονός... Υποθέτω πως όταν τα παιδιά σου ήταν 4 ετών και τους έδειχνες δυο εικόνες ρωτώντας για τη ΔΙΑΦΟΡΑ σε αυτές, θα την έβρισκαν. Εσύ την έννοια της λέξης "διαφορετικός" δείχνεις να μη μπορείς να την αντιληφθείς.

 

Δεν σκοπεύω να επανέλθω σε αντιπαραθέσεις που δεν αρμόζουν στο σοβαρό αυτό θέμα, γι αυτό άλλωστε δεν συμμετείχα τόσες μέρες.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

mama_3, η γνώμη μου είναι ότι μιλάς εντελώς θεωρητικά και χωρίς να έχεις παρόμοια εμπειρία, όπως οι περισσότεροι σ' αυτό το θέμα. Όντως, έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε. Νομίζω ότι και σε σένα να είχε συμβεί κάτι τέτοιο (όλοι πλην ενός), η πραγματική σου αντίδραση - παρέμβαση θα ήταν άλλη από αυτή που με τόσο πάθος υπερασπίζεσαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι κοπελα μου καλω μονο τους φιλους του παιδιου μου και άλλο είναι καλω ολη την ταξη εκτος από ένα παιδακι.Αν μαθω πως καποιο παιδακι εκανε παρτυ και καλεσε 5 παιδακια από την ταξη δε θα με πειραξει...αλλα αν μαθω ότι καλεσε όλα τα αλλα παιδακια εκτος από το δικο μου...ναι θα με ενοχλησει.

Πραγματικα δεν καταλαβαίνεις τη διαφορα?

 

 

εμενα παντως αν καποιος καλουσε ολη την ταξη και δεν καλουσε το παιδι μου,θα προβληματιζομουν...να προβληματιστει πρεπει ο γονιος και οχι να παρεξηγηθει...αυτο μαλλον δεν περνα απο κανενος το μυαλο ετσι?? αλλα την λεξε περιθωριοποιηση ευκολα την εχετε χρησιμοποιησει εδω μεσα...κανενας αλλος προβληματισμος ομως...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Magdoulini μιας και μεταξύ άλλων αναφέρεσαι και σε εμένα, για πες μου από που προέκυψε αυτή σου η βεβαιότητα;

 

Σαφώς υπάρχουν γονείς που αρνούνται να δουν την πραγματικότητα, να προβληματιστούν, να ψαχτούν και να δράσουν αλλά μιας και σίγουρα δεν είμαι τέτοια και έχω μιλήσει για περιθωριοποίηση θα σε παρακαλούσα ΑΦΟΥ μου αναλύσεις πως προέκυψε αυτό που έγραψες, να είσαι πιο προσεκτική στις διατυπώσεις σου

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία προσπάθεια να σε βοηθήσω με τη δυσκολία που εμφανέστατα έχεις να κατανοήσεις τι έγραψα... Όταν ΕΝΑ παιδί μέσα σε τμήμα των 25 χτυπάει τα άλλα παιδιά είναι διαφορετικό απ τα άλλα 24 που ΔΕΝ χτυπάνε τους συμμαθητές τους. Δεν είναι ταμπέλα, είναι γεγονός... Υποθέτω πως όταν τα παιδιά σου ήταν 4 ετών και τους έδειχνες δυο εικόνες ρωτώντας για τη ΔΙΑΦΟΡΑ σε αυτές, θα την έβρισκαν. Εσύ την έννοια της λέξης "διαφορετικός" δείχνεις να μη μπορείς να την αντιληφθείς.

 

Δεν σκοπεύω να επανέλθω σε αντιπαραθέσεις που δεν αρμόζουν στο σοβαρό αυτό θέμα, γι αυτό άλλωστε δεν συμμετείχα τόσες μέρες.

 

Η κολλητή μου είναι δασκάλα σε σχολείο (δημοτικό)... με 10 χρόνια εμπειρίας μου έχει πει πως δεν υπάρχει καμία τάξη όπως αυτή που περιγράφεις.. δηλ. 25 παιδιά το 1 χτυπάει και τα άλλα 24 είναι προβατάκια.... σε όλες τις τάξεις σε όλες τις ηλικίες υπάρχει μία ζωηράδα στα παιδιά.. σε άλλα περισσότερα σε άλλα λιγότερα.. και σαφώς μπορεί να υπάρξει και 1 -2 παιδιά που να διαφέρουν ως προς το χειρότερο... ποτέ το δικό σας παιδί δεν έχει χτυπήσει κάποιο άλλο?? είτε στο παιχνίδι, είτε συνειδητά, είτε και εσκεμμένα μερικές φορές?? την έννοια "διαφορετικός" πλέον όμως την "φοράμε" πολύ συχνά ... εσύ το συγκεκριμένο παιδί το ξέρεις για να λες ότι είναι "διαφορετικό"??? γιατί σε πολλές περιπτώσεις μιλώντας και μόνο οι μαμάδες στην αυλή του σχολείου έχουν κατατάξει τα παιδιά σε διάφορες κατηγορίες...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως αν καποιος καλουσε ολη την ταξη και δεν καλουσε το παιδι μου,θα προβληματιζομουν...να προβληματιστει πρεπει ο γονιος και οχι να παρεξηγηθει...αυτο μαλλον δεν περνα απο κανενος το μυαλο ετσι?? αλλα την λεξε περιθωριοποιηση ευκολα την εχετε χρησιμοποιησει εδω μεσα...κανενας αλλος προβληματισμος ομως...

 

Το αν ο γονιος στεναχωρηθεί ,προβληματιστεί,νευριασει δεν εχει καμια σχεση με το γεγονός που συζητάμε.Αυτο που συζητάμε είναι το οτι ο αποκλεισμος ενός παιδιου από ολη την ταξη είναι περιθωριοποιηση ειτε μας αρεσει η λεξη ειτε όχι.

 

Το τι θα αισθανθεί ο γονιος και το παιδι που θα βρεθουν σε αυτή την κατασταση είναι προσωπικο θεμα του καθενος...δεν αντιδρουν ολοι με τον ιδιο τροπο.Τωρα αν εσυ θες να πιστευεις ότι εσυ εισαι η καλη μαμα που θα προβληματιστείς ενώ οι οπολοιπες δεν είναι...ομοιως παω πασο.

Link to comment
Share on other sites

mama_3, η γνώμη μου είναι ότι μιλάς εντελώς θεωρητικά και χωρίς να έχεις παρόμοια εμπειρία, όπως οι περισσότεροι σ' αυτό το θέμα. Όντως, έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε. Νομίζω ότι και σε σένα να είχε συμβεί κάτι τέτοιο (όλοι πλην ενός), η πραγματική σου αντίδραση - παρέμβαση θα ήταν άλλη από αυτή που με τόσο πάθος υπερασπίζεσαι τώρα.

 

αν το παιδί μου είχε προβλήματα συμπεριφοράς και περίμενα να το "μάθω" / "καταλάβω" επειδή δεν το κάλεσαν σε ένα πάρτυ μόνο αυτό, τότε ναι δικαίως το παιδί μου θα είχε προβλήματα συμπεριφοράς....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως αν καποιος καλουσε ολη την ταξη και δεν καλουσε το παιδι μου,θα προβληματιζομουν...να προβληματιστει πρεπει ο γονιος και οχι να παρεξηγηθει...αυτο μαλλον δεν περνα απο κανενος το μυαλο ετσι?? αλλα την λεξε περιθωριοποιηση ευκολα την εχετε χρησιμοποιησει εδω μεσα...κανενας αλλος προβληματισμος ομως...

 

Ναι αλλά μην βγάζουμε το συμπέρασμα ότι το παιδί που δεν καλέστηκε είναι απαραίτητα επιθετικό... Μπορεί απλώς να έχει μαλώσει με το γιο της θεματοθέτριας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν το παιδί μου είχε προβλήματα συμπεριφοράς και περίμενα να το "μάθω" / "καταλάβω" επειδή δεν το κάλεσαν σε ένα πάρτυ μόνο αυτό, τότε ναι δικαίως το παιδί μου θα είχε προβλήματα συμπεριφοράς....

 

 

 

Δεν με κατάλαβες καθόλου... εννοούσα αν το παιδι σου ήθελε να τους καλέσει ΟΛΟΥΣ στην τάξη του, πλην ενός, τι θα έκανες; Θα επικροτούσες την απόφασή του; Θα την αποδεχόσουν; Ή θα προσπαθούσες να επέμβεις και να του αλλάξεις γνώμη όπως έκανε η θεματοθέτρια;

Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδάκι που μένει εκτός απο το σύνολο , φυσικά μόνο αισθήματα ντροπής ,λύπης , απογοήτευσης θα νιώσει.Μα τι λέμε τώρα.....

Συμφωνώ, οτι δεν είναι το συγκεκριμένο παιδάκι το προβληματικό αλλα οι προβληματικοί είμαστε εμείς που το κάναμε αυτό μη καλώντας το!

Μια μητέρα, ενος τέτοιου παιδιού καταλαβαίνω οτι θα προσπαθήσει να αναπτερώσει το ηθικό του παιδιού της με λόγια ΄΄δεν μας νοιάζει , σιγά τ αυγά , αυτοί έχουν πρόβλημα , καλύτερα , έτσι και αλλιώς δεν τους συμπαθούμε''....αλλά ότι και να κάνει, η καρδιά του παιδιού ξέρει πως αισθάνεται .Αλλα!!!! αυτή η μητέρα δεν θα πρέπει να μάθει στο παιδί της την λέξη αντίποινα και οτι μια χαρά είναι η συμπεριφορά αυτή.... Πρέπει να βοηθήσει το παιδί να ξανακερδίσει έδαφος.Νομίζω οτι τα παιδιά αυτά είναι οι αυριανοί υποψήφιοι δυστυχισμένοι ενήλικες!!!!

 

;)............................

Σκοτώνω για το παιδί μου , θα γίνω θυσία , θα το καλύψω ίσως, αλλά να περνάει χαβαλέ μόνο αυτό καλά και τα άλλα να πνιγούν ???? Ποιους φίλους θα έχει αύριο?Ποια σύντροφο /ς θα το ανεχτεί το παιδί σου αύριο?Ποιός συνάδελφος?

Το όσοι μας θέλουν και για του άλλους χ.......με, δεν υπάρχει!

 

Εγώ πάντως είπα οτι το έκανα μικρή το λάθος και έφαγα μεγάλη ήττα!!Αλλα την χρέωσα 100% στην μητέρα μου (που κατα τ αλλα είναι μια υπέροχη μητέρα) γιατι τότε δεν έκανε τον κόπο να μου μάθει και κάποιες άλλες αξίες.

Και η μάνα μου ακόμη το ψιλο-κουβαλάει αυτο και περνά μηνύματα τώρα πια στα εγγόνια της.

 

Εγώ στα δικά μου παιδιά τους λέω ότι εμείς αυτό κάνουμε.Απο την άλλη τους έχω προετοιμάσει οτι δεν μπορούμε ποτε να προβλέψουμε τι θα κάνει κάποιος άλλος και γιατί.Τους έχω εξηγήσει ότι είναι πάντα πιθανό κάποια στιγμή να μην τους καλέσει κάποιος. Οτι δεν είναι σωστό αλλά ,ούτε μπορούμε να κάνουμε κάτι γιαυτό και οτι όλα έχουν επιπτώσεις.Κακία δεν κρατάμε Σε πιο σκληρή συζήτηση με τον μπαμπα...κατάλαβαν και οτι μια μέρα θα φεύγουν πολλοί άνθρωποι απο δίπλα των εγωιστών. Επίσης τους έχω εξηγήσει και την διαφορά του πάρτυ λιγοι φίλοι στο σπίτι , ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα αν δεν τους καλέσουν. Ευτυχώς νομίζω:? ότι εχω κατανόηση απο τα παιδιά τουλάχιστον ως τώρα.

 

 

Δεν περιμένω απάντηση και ερωτήσεις , ρητορικές ερωτήσεις προς σκέψη είναι.Δεν θέλω άλλη συμμετοχή είναι πολύ ιδιαίτερο το θέμα.

Σχόλια φυσικά όσα θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες καθόλου... εννοούσα αν το παιδι σου ήθελε να τους καλέσει ΟΛΟΥΣ στην τάξη του, πλην ενός, τι θα έκανες; Θα επικροτούσες την απόφασή του; Θα την αποδεχόσουν; Ή θα προσπαθούσες να επέμβεις και να του αλλάξεις γνώμη όπως έκανε η θεματοθέτρια;

 

ναι θα την αποδεχόμουν... π.χ. ο μικρός στον παιδικό που ήταν από τα 18 παιδάκια ήθελε τα 15... δεν τα λες και λίγα.. οπότε τα άλλα 3 δεν τα κάλεσα, το ένα εξ΄αυτών του είχε σκάσει μπουκέτο.... ήταν ο νταής της τάξης, ακόμη είναι, πάνε δημοτικό, ευτυχώς για εμάς σε άλλο δημοτικό.... από εκεί και πέρα δεν ξέρουμε την ηλικία των παιδιών.. άλλο πχ. νήπιο / παιδικός / άλλο δημοτικό..

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το αν ο γονιος στεναχωρηθεί ,προβληματιστεί,νευριασει δεν εχει καμια σχεση με το γεγονός που συζητάμε.Αυτο που συζητάμε είναι το οτι ο αποκλεισμος ενός παιδιου από ολη την ταξη είναι περιθωριοποιηση ειτε μας αρεσει η λεξη ειτε όχι.

 

Το τι θα αισθανθεί ο γονιος και το παιδι που θα βρεθουν σε αυτή την κατασταση είναι προσωπικο θεμα του καθενος...δεν αντιδρουν ολοι με τον ιδιο τροπο.Τωρα αν εσυ θες να πιστευεις ότι εσυ εισαι η καλη μαμα που θα προβληματιστείς ενώ οι οπολοιπες δεν είναι...ομοιως παω πασο.

 

 

αναφερθηκε καπου εδω για καλες και κακιες μαναδες??δεν νομιζω...οι αποψεις δεν κρινουν το καλος και κακος,ειναι αποψεις ...που τελικα σε οποιαδηποτε συζητηση ανοιγεται σε αυτο εδω το φορουμ,ειστε συγκεκριμενα ατομα που φροντιζετε να χαλατε την οποια ενδιαφερουσα ανταλλαγη αποψεων θα μπορουσε να τυχει...κριμα...

 

καλη επιτυχια στο παρτυ της θεματοθετριας...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα παιδάκι που μένει εκτός απο το σύνολο , φυσικά μόνο αισθήματα ντροπής ,λύπης , απογοήτευσης θα νιώσει.Μα τι λέμε τώρα.....

Συμφωνώ, οτι δεν είναι το συγκεκριμένο παιδάκι το προβληματικό αλλα οι προβληματικοί είμαστε εμείς που το κάναμε αυτό μη καλώντας το!

Μια μητέρα, ενος τέτοιου παιδιού καταλαβαίνω οτι θα προσπαθήσει να αναπτερώσει το ηθικό του παιδιού της με λόγια ΄΄δεν μας νοιάζει , σιγά τ αυγά , αυτοί έχουν πρόβλημα , καλύτερα , έτσι και αλλιώς δεν τους συμπαθούμε''....αλλά ότι και να κάνει, η καρδιά του παιδιού ξέρει πως αισθάνεται .Αλλα!!!! αυτή η μητέρα δεν θα πρέπει να μάθει στο παιδί της την λέξη αντίποινα και οτι μια χαρά είναι η συμπεριφορά αυτή.... Πρέπει να βοηθήσει το παιδί να ξανακερδίσει έδαφος.Νομίζω οτι τα παιδιά αυτά είναι οι αυριανοί υποψήφιοι δυστυχισμένοι ενήλικες!!!!

 

Σκέφτομαι ότι μια τέτοια μητέρα μάλλον μου θυμίζει και η απόλυτη ψυχρή , εγωιστική , θέση της mamma-3! Μαμμα 3, δεν είμαστε τόσο απαίδευτες , καταλαβαίνουμε πολλα απο τα λεγόμενα του άλλου .

Σκοτώνω για το παιδί μου , θα γίνω θυσία , θα το καλύψω ίσως, αλλά να περνάει χαβαλέ μόνο αυτό καλά και τα άλλα να πνιγούν ???? Ποιους φίλους θα έχει αύριο?Ποια σύντροφο /ς θα το ανεχτεί το παιδί σου αύριο?Ποιός συνάδελφος?

Το όσοι μας θέλουν και για του άλλους χ.......με, δεν υπάρχει!

 

Εγώ πάντως είπα οτι το έκανα μικρή το λάθος και έφαγα μεγάλη ήττα!!Αλλα την χρέωσα 100% στην μητέρα μου (που κατα τ αλλα είναι μια υπέροχη μητέρα) γιατι τότε δεν έκανε τον κόπο να μου μάθει και κάποιες άλλες αξίες.

Και η μάνα μου ακόμη το ψιλο-κουβαλάει αυτο και περνά μηνύματα τώρα πια στα εγγόνια της.

 

Εγώ στα δικά μου παιδιά τους λέω ότι εμείς αυτό κάνουμε.Απο την άλλη τους έχω προετοιμάσει οτι δεν μπορούμε ποτε να προβλέψουμε τι θα κάνει κάποιος άλλος και γιατί.Τους έχω εξηγήσει ότι είναι πάντα πιθανό κάποια στιγμή να μην τους καλέσει κάποιος. Οτι δεν είναι σωστό αλλά ,ούτε μπορούμε να κάνουμε κάτι γιαυτό και οτι όλα έχουν επιπτώσεις.Κακία δεν κρατάμε Σε πιο σκληρή συζήτηση με τον μπαμπα...κατάλαβαν και οτι μια μέρα θα φεύγουν πολλοί άνθρωποι απο δίπλα των εγωιστών. Επίσης τους έχω εξηγήσει και την διαφορά του πάρτυ λιγοι φίλοι στο σπίτι , ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα αν δεν τους καλέσουν. Ευτυχώς νομίζω:? ότι εχω κατανόηση απο τα παιδιά τουλάχιστον ως τώρα.

 

 

Δεν περιμένω απάντηση και ερωτήσεις , ρητορικές ερωτήσεις προς σκέψη είναι.Δεν θέλω άλλη συμμετοχή είναι πολύ ιδιαίτερο το θέμα.

Σχόλια φυσικά όσα θέλετε.

 

Εχω διαβάσει πολλά θέματα εδώ μέσα και ειλικρινά σκεφτόμουν πολύ να γραφτώ.. και μάλλον κακώς γράφτηκα .. πολλά θέματα καταλήγουν σε προσωπικές προσβολές.. ότι δεν μας αρέσει το ακυρώνουμε για να φανεί η δική μας η απόλυτη άποψη... δεν με ξέρεις και δεν σου επιτρέπω να μου μιλάς με αυτό τον τρόπο και να με ακυρώνεις.. ούτε θα κάτσω σε ένα φόρουμ δημόσια να πω τι κάνω, πως έχω βοηθήσει κόσμο και με ποιο τρόπο...

ναι στα πάρτυ των παιδιών μου καλώ τα παιδιά που θέλουν, αυτό δεν σημαίνει ότι τα άλλα θα πάνε να πνιγούν... όπως και εμάς δεν μας καλούν σε κάποια πάρτυ...σέβομαι την άποψη του καθενός, λέω την δική μου....

δεν είναι ούτε απόλυτη, ούτε ψυχρή, ούτε εγωστική.. είναι η άποψή μου... το εάν σου αρέσει ή όχι είναι δικό σου θέμα.... δεν σε έβρισα προσωπικά, δεν σε έθιξα.. αποχωρώ από το θέμα γιατί δεν θα κάθομαι να μιλάω με κάποιους που με χαρακτηρίζουν έτσι... ίσως και εγώ να είμαι "διαφορετική".. βάλτε όσες ταμπέλες θέλετε... γεια σας!!

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

αναφερθηκε καπου εδω για καλες και κακιες μαναδες??δεν νομιζω...οι αποψεις δεν κρινουν το καλος και κακος,ειναι αποψεις ...που τελικα σε οποιαδηποτε συζητηση ανοιγεται σε αυτο εδω το φορουμ,ειστε συγκεκριμενα ατομα που φροντιζετε να χαλατε την οποια ενδιαφερουσα ανταλλαγη αποψεων θα μπορουσε να τυχει...κριμα...

 

καλη επιτυχια στο παρτυ της θεματοθετριας...

 

Προσωπικα για μενα μια μαμα η οποια βαζει πανω απ όλα το να περναει το δικο της βλασταρι καλα ακομα κι αν αυτό σημαινει να κλαψει,στεναχωρηθει καποιο άλλο παιδακι...τοτε ορθα κοφτα σου ξεκαθαρίζω ότι τη θεωρω κακη μαμα...που περναει λαθος μηνυματα στο παιδι της.

 

Δεν ξερω ποια ακριβως ατομα σε ενοχλούμε...προφανως οσες εχουμε διαφορετικη αποψη...τεσπα.Κανε τις ενστασεις σου στη διαχειριση.

Link to comment
Share on other sites

Το κορδόνι έγινε τριχιά!

 

Συνεχίστε μόνες το πλέξιμο, μπορεί να καταφέρετε να το κάνετε καραβόσκοινο...

 

Γιατί το λες αυτό; Νομίζω ότι το θέμα θέτει έναν αρκετά σοβαρό προβληματισμό για να τον συζητήσουμε και καλώς κάνουμε και τον συζητάμε. Εξάλλου όλες παιδιά έχουμε και ανα πάσα στιγμή μπορεί το ζήτημα αυτό να βρεθεί στο δρόμο μας. Καλό είναι να το έχουμε επεξεργαστεί προηγουμένως.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα για μενα μια μαμα η οποια βαζει πανω απ όλα το να περναει το δικο της βλασταρι καλα ακομα κι αν αυτό σημαινει να κλαψει,στεναχωρηθει καποιο άλλο παιδακι...τοτε ορθα κοφτα σου ξεκαθαρίζω ότι τη θεωρω κακη μαμα...που περναει λαθος μηνυματα στο παιδι της.

 

Δεν ξερω ποια ακριβως ατομα σε ενοχλούμε...προφανως οσες εχουμε διαφορετικη αποψη...τεσπα.Κανε τις ενστασεις σου στη διαχειριση.

 

αφού το επίπεδο έχει πέσει που έχει πέσει στα τάρταρα για απάντησέ μου:

ποια τα δικά σου κριτήρια για να "κατατάξεις" μία μαμά σε καλή και κακή:

Πιθανές απαντήσεις:

α) συμφωνεί με αυτά που λέω εγώ γιατί έχω δίκιο

β) όλες οι μαμάδες είναι κακές πλην εμού

γ) δεν γνωρίζω δεν απαντώ

δ) όλα τα παραπάνω

 

Εγώ στην έπαυλη που ζω, συνηθίζω να φέρνω παιδάκια και να τα βάζω να κλαίνε και τα δικά μου κοιτάνε και να χαίρονται.. είμαι υπερβολική??? ποια είναι η γνώμη σας??

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...