Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να δεχτώ; Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!!


Iova

Recommended Posts

Έχω δίδυμες κορούλες 10 μηνών τις οποίες απέκτησα μετά από δυσκολίες με εξωσωματική. Θηλάζουν παράλληλα με γάλα σκόνη από όταν γεννήθηκαν. Δυστυχώς έχω μικρή παραγωγή αλλά τουλάχιστον χαίρομαι που φτάσαμε ως εδώ κόντρα σε όλους και σε όλα. Όταν ήταν 5.5 μηνων επέστρεψα στη δουλειά και αμέσως η παραγωγή μου μειώθηκε ακόμη περισσότερο αν και έλειπα λίγες ώρες (8.30-2.30 περίπου). Από εκείνη τη δουλειά έφυγα πριν δυο εβδομάδες περίπου και τώρα δέχτηκα καινούργια επαγγελματική πρόταση για πλήρες ωράριο πολλές φορές και πέραν του οκταώρου! Αύριο έχω ραντεβού και αν συμφωνήσουμε στο οικονομικό θα κλείσει! Αντί να χαίρομαι έχω πανικοβληθεί!!! Πώς θα αφήνω τα κοριτσάκια μου τόσες ώρες; Θα καταφέρουμε να συνεχίσουμε να θηλάζουμε; Από την άλλη αν όλα πάνε καλά μπορώ να πετάξω τέτοια ευκαιρία ειδικά στις μέρες που ζούμε; Κορίτσια σας παρακαλώ τις γνώμες σας, τις εμπειρίες σας, τις συμβουλές σας. Τις έχω ανάγκη.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω δίδυμες κορούλες 10 μηνών τις οποίες απέκτησα μετά από δυσκολίες με εξωσωματική. Θηλάζουν παράλληλα με γάλα σκόνη από όταν γεννήθηκαν. Δυστυχώς έχω μικρή παραγωγή αλλά τουλάχιστον χαίρομαι που φτάσαμε ως εδώ κόντρα σε όλους και σε όλα. Όταν ήταν 5.5 μηνων επέστρεψα στη δουλειά και αμέσως η παραγωγή μου μειώθηκε ακόμη περισσότερο αν και έλειπα λίγες ώρες (8.30-2.30 περίπου). Από εκείνη τη δουλειά έφυγα πριν δυο εβδομάδες περίπου και τώρα δέχτηκα καινούργια επαγγελματική πρόταση για πλήρες ωράριο πολλές φορές και πέραν του οκταώρου! Αύριο έχω ραντεβού και αν συμφωνήσουμε στο οικονομικό θα κλείσει! Αντί να χαίρομαι έχω πανικοβληθεί!!! Πώς θα αφήνω τα κοριτσάκια μου τόσες ώρες; Θα καταφέρουμε να συνεχίσουμε να θηλάζουμε; Από την άλλη αν όλα πάνε καλά μπορώ να πετάξω τέτοια ευκαιρία ειδικά στις μέρες που ζούμε; Κορίτσια σας παρακαλώ τις γνώμες σας, τις εμπειρίες σας, τις συμβουλές σας. Τις έχω ανάγκη.....

 

Καλησπέρα να τα χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου...στις μερες μας όντως αν βρήκε κάτι καλυτερο καλό θα ηταν αν συμφώνησετε με υο οικονομικό να δεχτείς!!αν όμως λείπεις οχτάωρο η κ πανω απο οχτάωρο πως θα θηλαζεις τα κοριτσάκια σου αν πρεπει να τρώνε ανα τρειωρο;

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! Οι μικρές πλέον τρώνε κανονικά τρία γεύματα στερεάς τροφής οπότε δε θηλάζουν ανά τρίωρο! Το άγχος μου είναι αν θα καταφέρω να διατηρήσω ένα επίπεδο παραγωγής ώστε να μη διακοπεί τελείως ο θηλασμός.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! Οι μικρές πλέον τρώνε κανονικά τρία γεύματα στερεάς τροφής οπότε δε θηλάζουν ανά τρίωρο! Το άγχος μου είναι αν θα καταφέρω να διατηρήσω ένα επίπεδο παραγωγής ώστε να μη διακοπεί τελείως ο θηλασμός.

 

 

Θα τα καταφέρεις!!!κάντο με αισιοδοξία όλα θα τα καταφέρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις θηλασει το εξαμηνο που θεωρειται βασικο. Καλο θα ηταν να αποκατασταθεις κ επαγγελματικα για να τους προσφερεις οτι καλυτερο. Κ με το θηλασμο οτι μπορεσεις απο εδω κ περα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειται να δεχτείς εφοσον σου αρεσει το αντικειμενο της συγκεκριμενης θεσης. Φυσικα και θα τα καταφερεις! Εδώ κατάφερες να θηλάσει για τόσους μήνες δίδυμα! Την παραγωγή μπορείς να τη διατηρήσεις αν βγάζεις με θήλαστρο κατά τη διάρκεια της εργασίας σου 1-2 φορές. Δεν θέλει πολύ χρόνο, το έχω κάνει στο παρελθόν. Και το γαλατακι εννοείται θα το κρατάς να τους το δίνεις επιπλέον αντί για σκόνη. Καλή αρχή εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

να χαιρεσαι τα κοριτσακια σου...στις μερες μας με τις συνθηκες που ολοι ζουμε τα τελευταια χρονια,δεν θα διαπραγματευομουν το αν θα εργαστω-βασικα δεν θα το διαπραγματευομουν σε καμμια φαση γενικοτερα (εφοσον με καλυπτει αυτο που μου προτεινουν οικονομικα και ουσιαστικα) ...θα με αγχωνε πολυ το γεγονος οτι θα πρεπει να προσαρμοστω σε δεδομενα του να μην ειμαι κοντα τα παιδια μου αρκετες ωρες (οπως και το εζησα οταν ξεκινησα ξανα την δουλεια μου μετα την γεννα),αλλα και παλι ολα μπαινουν σε μια σειρα,αρκει να το προσπαθουμε...για το θηλασμο,οχι δεν θα αγχωνομουν...οτι και αν καταφερνα,διαφορετικα φορμουλα και παμε παρακατω...καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις να κανεις...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω πως θα τα καταφέρεις. Δύσκολα όταν θα θελήσεις να γυρίσεις στη δουλειά να σου εμφανιστεί ξανά μια τέτοια πρόταση. Συζήτησε με τον μέλλοντα εργοδότη σου το ότι θα χρειαστεί για ένα διάστημα να διακόπτεις την εργασία σου 2 φορές χ 20 λεπτά περίπου, νοίκιασε από ένα μαιευτήριο (το Αλεξάνδρας νομίζω διαθέτει) νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης και θα μπορέσεις να διατηρήσεις την παραγωγή σου.

Καλή επιτυχία!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται να δεχτείς εφοσον σου αρεσει το αντικειμενο της συγκεκριμενης θεσης. Φυσικα και θα τα καταφερεις! Εδώ κατάφερες να θηλάσει για τόσους μήνες δίδυμα! Την παραγωγή μπορείς να τη διατηρήσεις αν βγάζεις με θήλαστρο κατά τη διάρκεια της εργασίας σου 1-2 φορές. Δεν θέλει πολύ χρόνο, το έχω κάνει στο παρελθόν. Και το γαλατακι εννοείται θα το κρατάς να τους το δίνεις επιπλέον αντί για σκόνη. Καλή αρχή εύχομαι!

 

Η θέση είναι καλή και στο αντικείμενό μου το οποίο είναι και αρκετά εξειδικευμένο. Μακάρι να μπορούσα να αντλήσω αλλά το αποκλείω! Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κατανόηση και πόσο μάλλον σε μια καινούργια δουλειά που πρέπει να αποδείξεις πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Να μπεις με όρεξη στην νέα δουλειά και να αναπροσαρμόσεις τα δεδομένα με τα μικρούλια σου.

 

Έχεις 2 επιλογές:

1. Καθεσαι σπίτι και θηλάζεις.

2. Δουλεύεις και ξεχνάς τον θηλασμό.

 

Δεν υπάρχει μέση λύση.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν χρειάζεται να ξεχάσεις τον θηλασμό κατά τη γνώμη μου. Μπορείς κάλλιστα να θηλάζεις πρωί - βράδυ και ίσως αν βολεύει το πρόγραμμά σας και αργά το μεσημέρι. Το στήθος σου θα προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δίδυμες κορούλες 10 μηνών ... Θηλάζουν παράλληλα με γάλα σκόνη από όταν γεννήθηκαν. ...τώρα δέχτηκα καινούργια επαγγελματική πρόταση για πλήρες ωράριο πολλές φορές και πέραν του οκταώρου! ...Πώς θα αφήνω τα κοριτσάκια μου τόσες ώρες; Θα καταφέρουμε να συνεχίσουμε να θηλάζουμε; ...

 

Διατήρησα τον θηλασμό για καιρό με 2 ή 3 (αναλογα με τα κεφια του) θηλασμούς μεσα στην ημερα και μάλιστα ειχε κόψει τους νυχτερινούς θηλασμούς, που βοηθάνε πολύ στη διατήρηση της παραγωγης σ' αυτες τις περιπτώσεις.

 

Δεν εχω "κανονικές" γνωσεις πάνω στον θηλασμό, μονο τη δική μου εμπειρία και ό,τι εχω διαβάσει για να βοηθηθώ εγω, οπότε με κάθε επιφύλαξη θα σου πω τη γνωμη μου : μην μπλέξεις με θηλαστρα, σ' αυτη τη φαση δεν χρειάζεσαι ούτε συγκεκριμένη ποσότητα, ούτε η σίτιση των μωρών σου εξαρτάται από τον θηλασμό.

Αφού εχεις δύο μωράκια, ειναι αρκετα να σε βοηθησουν να διατηρησεις την παραγωγή σου, με όσους θηλασμούς θα κάνετε όση ωρα εισαι σπίτι.

Από φίλες που γυρισαν στη δουλειά, ακόμα και οταν το παιδί ηταν μεγαλύτερο από τα δικά σου, ξερω ότι το ίδιο το παιδί αύξησε τους θηλασμούς τις ωρες που η μαμά ηταν σπίτι, οπότε αυτομάτως προσαρμόστηκε η παραγωγή (πολλές φορές το παιδί μπήκε πάλι για λιγο καιρό σε φάση "κρεμασμένο πάνω μου", προκειμένου να προσαρμοστεί στη νεα κατασταση - αυτό το λεω για καλό εννοείται, γιατί έτσι ρύθμισε από μονο του το θεμα).

Το πρωι πριν φυγεις θα τις θηλάζεις? Συμπίπτουν τα ωράριά σας? Αν ναι, να ο ενας θηλασμος. Αλλιώς θηλάζεις όταν επιστρεφεις από τη δουλειά + το βραδυ πριν κοιμηθουν + μεσα στη νυχτα, αν τυχόν ξυπνάνε (πώς πατε από νυχτερινούς θηλασμούς?).

Στις παραπάνω περιπτώσεις (εκτός των νυχτερινών), θα προσφερεις εσύ και βέβαια όποτε άλλοτε θελουν οι ίδιες, όσο εισαι σπίτι.

Ειμαι σιγουρη ότι θα τα καταφερεις! 10 μηνών δίδυμα, μακάρι να σου μοιάσω :wink:

Καλή επιτυχία, καλή αρχή με τη δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Η θέση είναι καλή και στο αντικείμενό μου το οποίο είναι και αρκετά εξειδικευμένο. Μακάρι να μπορούσα να αντλήσω αλλά το αποκλείω! Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κατανόηση και πόσο μάλλον σε μια καινούργια δουλειά που πρέπει να αποδείξεις πράγματα!

 

Να σου ζήσουν τα κοριτσάκια σου... εννοείται να πεις ναι στη δουλειά... μία συνάδελφος είναι 14 μηνών ο γιος της και τον θηλάζει πρωί - βράδυ.. δεν μπλέκει τον θηλασμό με την δουλειά και για εμένα καλά κάνει....

εφόσον δίνεις ξένο γάλα δεν θα έχουν θέμα... λες ότι δεν θηλάζεις τρίωρο.. κάθε πότε τις θηλάζεις?? η άλλη δουλειά τι ώρες είναι? πρωί - βράδυ μπορείς να της θηλάζεις αλλά και όταν γυρίσεις από την δουλειά....

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Με ηρεμήσατε λίγο. Λογικά από Δευτέρα ξεκινάω στη δουλειά για μια δοκιμαστική περίοδο και γι αυτούς και για μένα! Ελπίζω να τα καταφέρω με τους λιγότερους θηλασμούς γιατί είναι κάτι που ζορίστηκα πολυ να καταφέρω λόγω κακής ενημέρωσης αλλά και των γνωστών εμποδίων... Επίσης οι μικρές το θέλουν πλέον και το ζητάνε! Αυτή τη στιγμή θηλάζουν περίπου τρεις φορές την ημέρα (πρωί- απογευματάκι -βράδυ) κάνω επιπλέον 1-2 αντλήσεις και συνήθως ένα νυχτερινό θηλασμό! Όπως καταλαβαίνετε δύσκολο να συνεχίσουμε σε αυτούς τους ρυθμούς με οχτάωρη εργασία! Skountoufla είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις καλύτερα από μένα κ λόγω εμπειρίας και ενημέρωσης! Με το καλό τα διδυμάκια σου κορίτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Με ηρεμήσατε λίγο. Λογικά από Δευτέρα ξεκινάω στη δουλειά για μια δοκιμαστική περίοδο και γι αυτούς και για μένα! Ελπίζω να τα καταφέρω με τους λιγότερους θηλασμούς γιατί είναι κάτι που ζορίστηκα πολυ να καταφέρω λόγω κακής ενημέρωσης αλλά και των γνωστών εμποδίων... Επίσης οι μικρές το θέλουν πλέον και το ζητάνε! Αυτή τη στιγμή θηλάζουν περίπου τρεις φορές την ημέρα (πρωί- απογευματάκι -βράδυ) κάνω επιπλέον 1-2 αντλήσεις και συνήθως ένα νυχτερινό θηλασμό! Όπως καταλαβαίνετε δύσκολο να συνεχίσουμε σε αυτούς τους ρυθμούς με οχτάωρη εργασία! Skountoufla είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις καλύτερα από μένα κ λόγω εμπειρίας και ενημέρωσης! Με το καλό τα διδυμάκια σου κορίτσι μου!

 

Καλή αρχή και καλή επιτυχία στην δουλειά... μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε.. όπως τα γράφεις ίσως ο νυχτερινός θηλασμός να σε κουράσει αλλά μπορείς σιγά σιγά να τον κόψεις για να μπορείς να στέκεσαι στα πόδια σου στην δουλειά και όχι να κουτουλάς :)

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δουλειά, δεν αποκλείει τον θυλασμο, και ούτε να αποκλίσεις το ενδεχόμενο να αντλείς στην δουλειά, αν θες θα βρεις τροπο και κατανόηση,

Κατα τα αλλα... Αν σου έγραφαν μανούλες που εχουν θηλάσει για χρονια, θα σου έλεγαν οτι με δυο θυλασμους την ημερα το γαλα παραμένει... Θα μειωθεί λογικά... Αλλα και πάλι ούτε αυτό το ξέρουμε... Οτι θες εσυ το σώμα σου θα το κανει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαιρετώ κ πάλι την όμορφη παρέα του parents. Σκέφτηκα να κάνω ένα update στο post και εκφράσω κ μια απορία! Δέχτηκα λοιπόν τη επαγγελματική πρόταση κ εργάζομαι πλέον κανονικά! Και όχι δεν έχουμε αποθηλάσει ακόμη :D. Όπως ήταν αναμενόμενο η παραγωγή μου μειώθηκε ακόμη περισσότερο αλλά θηλάζουμε όσο μπορούμε κι έτσι νιώθω ότι κάπως αναπληρώνω για τις ώρες που είμαι μακριά τους! Οι μικρούλες μου γίνονται σε λίγο 13 μηνών (κάναμε κ γενεθλιάκια το Μάρτη). Όπως έχω ήδη αναφέρει από όταν γεννήθηκαν πίνουν κ ξένο γάλα κ μάλιστα περισσότερο από ότι δικό μου. Η περίοδός μου είναι ακόμη άφαντη όμως. Σας φαίνεται λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν μου κάνει εντύπωση. Και σε εμένα έκανε αρκετούς μήνες μετά που ξεκινήσαμε το πρωί-απόγευμα-πριν τον ύπνο.

 

Λογάριασε ότι μπορεί να εισαι γόνιμη όμως και λαμβάνετε ανάλογες προφυλάξεις. Πρώτα γίνεσαι γόνιμη και 14 μέρες μετά έρχεται η πρώτη περίοδος.

 

Άρα το να μην έχεις περίοδο μπορεί να σημαίνει ότι έχεις ξαναμείνει έγκυος. Δεν το βλέπω πιθανό όμως.

 

Επίσης, με δουλειά και δυο μωράκια, πρόσεχε να ξεκουράζεσαι όσο χρειάζεται, γιατί η κούραση συσσωρεύται.

 

Να χαίρεσαι τις κορούλες σου, είναι απίθανη αυτή η ηλικία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Να δεχτείς την πρόταση! Φαίνεται από το μήνυμά σου πόσο πόλύ το θέλεις.

Και με τα χρήματα που θα βγάζεις θα έχεις τη δυνατότητα για ποιοτικό και ουσιαστικό χρόνο με τα μικρά σου!

Αν το επιθυμείς, μπορείς να συνεχίσεις το θηλασμό χωρίς πρόβλημα!

Πέρυσι εργαζόμουν (part time Βεβαια) αλλά ο μικρός μου ήταν μόλις 3 μηνών όταν ξεκίνησα. Και θηλάζουμε αποκλειστικά μέχρι και σήμερα!

Εχει τύχει όμως να έχω μια υποχρέωση και να χρειαστεί να τον αποχωριστώ όλη μέρα. Δηλαδή από τις 8 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ.

Εφυγα μόλις τον τάισα, είχα αντλήσει δύο γεύματα από την προηγούμενη (χωρίς να έχω κάνει τράπεζα, εσύ που ξέρεις ότι θα λείπεις καθημερινά μπορείς να αρχίσεις να φτιάχνεις μία), και τον ξανατάισα μόλις γύρισα.

Όσο έλειπα έκανα επίσης δύο αντλήσεις για να μην τουμπανιάσει το στήθος μου.

Όλα καλά θα πάνε.

 

Για την περίοδο εγώ δεν είχα κανένα εξάμηνο, αλλά με αποκλειστικό θηλασμό... Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, αλλά δε χάνεις τίποτα να κάνεις ένα τηλ στον γιατρό σου.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κ πάλι την όμορφη παρέα του parents. Σκέφτηκα να κάνω ένα update στο post και εκφράσω κ μια απορία! Δέχτηκα λοιπόν τη επαγγελματική πρόταση κ εργάζομαι πλέον κανονικά! Και όχι δεν έχουμε αποθηλάσει ακόμη :D. Όπως ήταν αναμενόμενο η παραγωγή μου μειώθηκε ακόμη περισσότερο αλλά θηλάζουμε όσο μπορούμε κι έτσι νιώθω ότι κάπως αναπληρώνω για τις ώρες που είμαι μακριά τους! Οι μικρούλες μου γίνονται σε λίγο 13 μηνών (κάναμε κ γενεθλιάκια το Μάρτη). Όπως έχω ήδη αναφέρει από όταν γεννήθηκαν πίνουν κ ξένο γάλα κ μάλιστα περισσότερο από ότι δικό μου. Η περίοδός μου είναι ακόμη άφαντη όμως. Σας φαίνεται λογικό;

Λογικότατο ... Και εμένα τωρα που εγινε 18 μηνών ο μπεμπης μου ηρθε περίοδος και ας εργάζομαι κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...