Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εφηβεια :(


liana90

Recommended Posts

Γεια σε ολα τα μελη του φορουμ..θελω να σας πω ενα προβλημα το οποιο με απασχολει τον τελευταιο καιρο αρκετα και θα ελεγα οτι με βασανιζει κιολας...καταρχας επειδη πολλοι θα ρωτησετε ποσο χρονων ειμαι,ειμαι 15 ετων και φετος ξεκινησα το λυκειο..λοιπον εδω και περιπου ενα χρονο,οπως θα σας φαινεται φυσιολογικο,εχει αρχισει και με ενδιαφερει το θεμα με τα αγορια και τα σχετικα,παρολο που δεν ειχα ποτε μου αγορι...και το θεμα μου εδω το κανω για αυτον εδω το λογο...ειλικρινα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα που ποτε δεν ειχα αγορι,αφου πιστευω οτι εχουμε καιρο για αυτα τα θεματα...το θεμα ειναι αλλο..καθε φορα που με ρωταει καποιος συγγενης αν εχω αγορι απαντω με ενα οχι και με κοιτανε λες και ειμαι εξωγηινη...καθε φορα ομως..επισης καθε φορα που συζηταμε με φιλες μου για αυτο το θεμα εγω ντρεπομαι γιατι ποτε μου δεν ειχα εμπειριες..και το χειροτερο εγινε προσφατα..ειμασταν εξω για βολτα με κατι φιλες μου και ειχαν ερθει δυο αγορια..σε καποια στιγμη συζητουσαμε για αυτο το θεμα και με ρωταει μια φιλη μου "εσυ λιανα παιζει τιποτε με κανεναν" και κανω "μπα,οχι" και γυρναει ο αλλος και λεει στο φιλο του κρυφα απο εμενα,αλλα εγω τον ακουσα "αφου ειναι μπαζολα πως να βρει"...στεναχωρηθηκα πολυ..γυρισα σπιτι και εκλαιγα..ειλικρινα με εκαναν να το πιστεψω αυτο..απο εκεινη την ημερα νιωθω οτι η αυτοπεποιθηση μου εχει πεσει πολυ..νιωθω οτι ολοι με θεωρουν ετσι για αυτο δεν εχω κανει ακομα τιποτε με κανεναν..ειλικρινα δεν ξερω τι με εχει πιασει..νιωθω πολυ ασχημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=142555

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολα τα μελη του φορουμ..θελω να σας πω ενα προβλημα το οποιο με απασχολει τον τελευταιο καιρο αρκετα και θα ελεγα οτι με βασανιζει κιολας...καταρχας επειδη πολλοι θα ρωτησετε ποσο χρονων ειμαι,ειμαι 15 ετων και φετος ξεκινησα το λυκειο..λοιπον εδω και περιπου ενα χρονο,οπως θα σας φαινεται φυσιολογικο,εχει αρχισει και με ενδιαφερει το θεμα με τα αγορια και τα σχετικα,παρολο που δεν ειχα ποτε μου αγορι...και το θεμα μου εδω το κανω για αυτον εδω το λογο...ειλικρινα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα που ποτε δεν ειχα αγορι,αφου πιστευω οτι εχουμε καιρο για αυτα τα θεματα...το θεμα ειναι αλλο..καθε φορα που με ρωταει καποιος συγγενης αν εχω αγορι απαντω με ενα οχι και με κοιτανε λες και ειμαι εξωγηινη...καθε φορα ομως..επισης καθε φορα που συζηταμε με φιλες μου για αυτο το θεμα εγω ντρεπομαι γιατι ποτε μου δεν ειχα εμπειριες..και το χειροτερο εγινε προσφατα..ειμασταν εξω για βολτα με κατι φιλες μου και ειχαν ερθει δυο αγορια..σε καποια στιγμη συζητουσαμε για αυτο το θεμα και με ρωταει μια φιλη μου "εσυ λιανα παιζει τιποτε με κανεναν" και κανω "μπα,οχι" και γυρναει ο αλλος και λεει στο φιλο του κρυφα απο εμενα,αλλα εγω τον ακουσα "αφου ειναι μπαζολα πως να βρει"...στεναχωρηθηκα πολυ..γυρισα σπιτι και εκλαιγα..ειλικρινα με εκαναν να το πιστεψω αυτο..απο εκεινη την ημερα νιωθω οτι η αυτοπεποιθηση μου εχει πεσει πολυ..νιωθω οτι ολοι με θεωρουν ετσι για αυτο δεν εχω κανει ακομα τιποτε με κανεναν..ειλικρινα δεν ξερω τι με εχει πιασει..νιωθω πολυ ασχημα.

 

Ο καθένας μπορεί να λέει ότι του κατέβει στον φίλο του. Σαφώς άκομψο ΕΦ όσον ήσουν μπροστά και ηλιθιο να το πει τόσο δυνατά ώστε να το ακούσεις.

Απο εκεί και πέρα το θέμα ειναι να έχεις τον οποιοδήποτε έτσι για να έχεις κι εσύ φίλο? όχι βέβαια. Όταν θα σου αρέσει κάποιος πραγματικά τότε να το κυνηγήσεις. Θα έρθει και η δίκη σου ώρα μην αγχώνεσαι όλα μα όλα τα κορίτσια βρίσκουν κάποια στιγμή τον έρωτα ανεξαρτήτως έκβασης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου περιεργο και καθολου αφυσικο που στα 15 δεν εχεις αγορι. Στην τελικη 15 εισαι, δεν εισαι 25, δεν σε πηραν τα χρονια, ουτε ειναι κατι απαραιτητο, δεν ειναι οξυγονο.

Οταν νιωσεις δυνατα συναισθηματα για καποιον και τον ερωτευτεις, τοτε θα το καταλαβεις και θα το κυνηγησεις και θα εχεις μια πολυ ωραια σχεση. Το να κανεις ομως σχεση με καποιο αγορι που μπορει και να μην σου πολυαρεσει μονο και μονο για να μην ρωτανε οι φιλες σου και σε κοιταν παραξενα οι συγγενεις, δεν νομιζω οτι εχει καποιο νοημα ουτε θα σου προσφερει κατι.

Η αξια ενος ανθρωπου δεν καθοριζεται απο το αν εχει σχεση ή με ποσους εχει κανει σχεση ή με τις σεξουαλικες εμπειριες. Οσοι κρινουν καποιον/α απο αυτα, ειναι το λιγοτερο επιφανειακοι.

Ζησε τη ζωη σου, απολαυσε την ανεμελια της ηλικιας σου, διαβαζε και τα μαθηματα του σχολειου, και θα ρθει και η σχεση στην ωρα της. Οταν σε ρωτανε φιλοι ή συγγενεις, απαντα 'οχι' (εφοσον δεν εχεις αγορι) και συνεχισε την κουβεντα φυσιολογικα, μην δωσεις εκταση στο θεμα.

Οσο για τον χαρακτηρισμο που ειπε ο αλλος στον φιλο του, απλα απαραδεκτος. Το οτι σε αποκαλεσε ετσι ενας μ@λκς, δεν σημαινει οτι ισχυουν τα λεγομενα του. Η γνωμη του δεν καθοριζει το ποια εισαι. Λογικο να σε πειραξει, αλλα μην αφηνεις τα σχολια του καθε ηλιθιου να μπαινουν μεσα σου κ να σε επηρεαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάντι συμφωνω οτι βρισκουν καποιον καποτε,απλα με πειραξε απιστευτα ο χαρακτηρισμος του ατομου εκεινου..γενικοτερα ειμαι ατομο που δεν εχει πολυ αυτοπεποιθηση και οση ειχα νιωθω οτι μου την διελυσε αυτος με το σχολιο που εκανε..ξερω σας ακουγετε υπερβολικο,αλλα με εχει πειραξει τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

linaki10 εχετε δικιο αλλα ειλικρινα δεν ξερω τι με εχει πιασει..απο τοτε που μου εκανε εκεινο το σχολιο,νιωθω οτι ολοι με σχολιαζουν επικριτικα,ακομα και ατομα που δεν τα ξερω καν..βγαινω εξω απο το σπιτι μου και νιωθω οτι ολοι με κοιτουν και με σχολιαζουν..δεν ξερω γιατι με αφησε να επηρεαστω τοσο πολυ αυτο το ζητημα αληθεια..

Link to comment
Share on other sites

Καλό μου κοριτσάκι...... κοίταζε τα μαθήματά σου και μόνο αυτά!

Ολοι οι άλλοι να πάνε στο διάολο.

Μορφώσου!! Μορφώσου γερά!!! Τότε να δεις όλοι αυτοί οι κοπρίτες τι θα λένε μετά : "Αααα..... αυτή πέρασε στο Παν/μιο σε καταπληκτική σχολή, γιατί δεν έκανε σχέσεις και βλακείες, αλλά διάβαζε"

Δεν το προτιμάς αυτό?? Θέλεις να είσαι μια ζωή γυναικούλα, εξαρτημένη από έναν άντρα που θα σε πηγαίνει κατά τα γούστα του??? Που μπορεί μετά από λίγα χρόνια να τα φτιάξει με άλλη (σύνηθες φαινόμενο) και να μείνεις σύξυλη με ένα παιδί ίσως???

Μορφώσου!!!! Να είσαι ανεξάρτητη με δική σου δουλειά. Να φύγεις ίσως στο εξωτερικό αν χρειαστεί. Να ορίζεις τον εαυτό σου. Μόνο έτσι θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση και θα λυσσάξουν και όλοι. Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος.

Εδώ εγώ που έχω αγόρι.... και δεν διανοούμαστε ότι θα κάνει σχέσεις πριν περάσει παν/νιες! Μετά ας ξελυσσάξει.... Αυτό κάναμε κι εμείς κάποτε και δεν βγήκαμε χαμένοι.

Ασχολήσου με τα μαθήματά σου και τις ξένες γλώσσες. Γίνε άριστη μαθήτρια και αυτό θα σου δώσει αυτοπεποίθηση καταρχήν. Η αναγνώριση των άλλων θα έρθει σταδιακά και η εκδίκηση στα λόγια τους θα είναι γλυκιά.

Ασχολήσου με ΣΕΝΑ!

Link to comment
Share on other sites

bobonela ειμαι ηδη καλη μαθητρια..και μια καλη και σωστη μαθητρια οπως εγω,κανονικα δεν θα επρεπε να ακουγε ενα σωρο τοξικα σχολια των αλλων..αλλα εγω δεν αντεχω να τα ακουω..απο εκεινη την ημερα εχω χασει ολη μου την αυτοπεποιθηση..ντρεπομαι για μενα..δεν μπορω να ξεχασω..θυμαμαι ακριβως πως το ειπε...τον τονο,το βλεμμα του..με πειραξε τοσο..γιατι τοση κακια?δεν ηξερε οτι θα με πληγωνε?

Link to comment
Share on other sites

bobonela ειμαι ηδη καλη μαθητρια..και μια καλη και σωστη μαθητρια οπως εγω,κανονικα δεν θα επρεπε να ακουγε ενα σωρο τοξικα σχολια των αλλων..αλλα εγω δεν αντεχω να τα ακουω..απο εκεινη την ημερα εχω χασει ολη μου την αυτοπεποιθηση..ντρεπομαι για μενα..δεν μπορω να ξεχασω..θυμαμαι ακριβως πως το ειπε...τον τονο,το βλεμμα του..με πειραξε τοσο..γιατι τοση κακια?δεν ηξερε οτι θα με πληγωνε?

 

 

Μα δεν καταλαβαίνεις ότι όσο είσαι μικρή ακόμη, δηλαδή μαθήτρια, θα σε "χτυπούν" όλοι???

Οταν όμως θα γίνεις κάτι σπουδαίο και εκείνοι θα παραμείνουν αμόρφωτοι κοπρίτες.... τότε θα σε εκτιμήσουν και θα έχουν ίσως και την ανάγκη σου π.χ. να τους βάλεις σε καμιά δουλειά ή να τους γιατρέψεις.... αναλόγως τι δουλειά θα κάνεις.

Αφοσιώσου στο διάβασμα και χέσε τις παρέες. Είσαι 15. Τώρα φτιάχνεις τη ζωή σου. 3 χρόνια ακόμη μόνο.... Αν τα χάσεις, θα υποφέρεις μια ζωή. Δεν ξαναγυρίζουν ποτέ! Οι γκόμενοι υπάρχουν παντού και πάντα.

Link to comment
Share on other sites

bobonela διαβαζω οσο μπορω...αλλα νιωθω τοσο ασχημα για τον εαυτο μου μετα απο αυτο..νιωθω οτι ολοι με θεωρουν ετσι...και ειναι τοσο ασχημο αισθημα αυτο..νιωθω ενα τιποτε..τι εννοειται ακριβως με την εκφραση θα με "χτυπουν" ολοι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα δεν καταλαβαίνεις ότι όσο είσαι μικρή ακόμη, δηλαδή μαθήτρια, θα σε "χτυπούν" όλοι???

Οταν όμως θα γίνεις κάτι σπουδαίο και εκείνοι θα παραμείνουν αμόρφωτοι κοπρίτες.... τότε θα σε εκτιμήσουν και θα έχουν ίσως και την ανάγκη σου π.χ. να τους βάλεις σε καμιά δουλειά ή να τους γιατρέψεις.... αναλόγως τι δουλειά θα κάνεις.

Αφοσιώσου στο διάβασμα και χέσε τις παρέες. Είσαι 15. Τώρα φτιάχνεις τη ζωή σου. 3 χρόνια ακόμη μόνο.... Αν τα χάσεις, θα υποφέρεις μια ζωή. Δεν ξαναγυρίζουν ποτέ! Οι γκόμενοι υπάρχουν παντού και πάντα.

 

Με ολη την καλη διαθεση...και συγγνωμη κιολας ...αλλα αυτά που της λες τα θεωρω τελειως ακυρα.Τι παει να πει οσο εισαι ακομα μαθητρια θα σε χτυπάνε ολοι?Γιατι να την χτυπάνε ολοι?Ψωρα εχει?Το ότι ετυχε να ακουσει ένα ασχημο σχολιο από καποιους σημαινει πως ολοι είναι εναντιον της?

 

Επισης τι παει να πει χεσε τις παρεες?Εχει τρια χρονια ακομα στο σχολειο...τρια ομορφα χρονια...δυσκολα αλλα και ομορφα.Τι πρεπει να κανει δλδ?Να αποκοπει από τους υπολοιπους εφηβους και απλα να διαβαζει?

 

Στο σχολειο πολλα παιδια είναι σκληρα...και ανωριμα.

liana90 ετυχε να ημουν μια ομορφη κοπελα,ψηλη,με ωραιο σωμα,με σεσεις με ολα.Και παλι σε πληροφορω υπηρχαν συγκεκριμένα ατομα τα οποια με κορόιδευαν για το υψος μου η για το ότι ημουν καλη μαθητρια.Ναι με πληγωνε,με στεναχωρουσε,με νευριαζε.Τωρα πλεον μπορω να σου εγγυηθω ότι ηταν απλα δικη τους ανωριμοτητα.Απο τη στιγμη που μεγαλώσαμε και εγω και αυτοι...οπου με συναντάνε μου μιλανε με τον καλυτερο τροπο.Ουτε κακια κραταω ουτε αντιπαθεια ουτε τπτ.Κατανοω ότι ηταν απλα χαζομαρα και ανωριμοτητα.Ειχα όμως και εχω αρκετη αυτοπεποιθηση σαν ατομο και αυτό με βοηθησε να μη δινω τοση βαση σε ασχημα σχολια.Δε γινεται ολοι να μας συμπαθουν κοριτσι μου ουτε ολοι να μας θεωρουν ομορφες.Το θεμα είναι εσυ πως αισθάνεσαι με τον εαυτο σου?Αισθανεσαι μειονεκτηκα?Υπαρχει κατι που θα σου αρεσε να αλλαξεις στην εμφανιση σου και που θα σε εκανε να αισθανθείς εσυ πιο ομορφη?ΑΝ ναι συζητησε το με τη μαμα σου και ζητησε της πχ να σε βοηθησει να αλλαξεις κατι στην εμφανιση σου.Αν παλι αισθάνεσαι καλα με τον εαυτο σου προσπαθησε απλα να αγνοεις πικρόχολα σχολια.Ο γιος μου είναι 5 ετων και από τωρα συνεχως του το τονιζω...καποιοι μπορει να μη μας συμπαθουν,να μας κοροιδεψουν,να μη θελουν να κανουν παρεα μαζι μας.Αυτο είναι απολυτα φυσιολογικο...μη σε πικραινει.Φιλες εχεις?Περνας καλα μαζι τους?

 

Ως προε το ότι δεν εχεις κανει ακομα καποια σχεση θα σου πω απλα ότι καποια στιγμη θα γινει κι αυτό...παντα γινεται.Μη νιώθεις περιεργα με αυτό.Εσυ να εισαι κοινωνικη,ευγενικη,να χαμογελας να περνας ομορφα με τους φιλους σου,να βγαζεις παντα τον καλο σου εαυτο και θα δεις πως όλα θα γινουν

Link to comment
Share on other sites

bobonela διαβαζω οσο μπορω...αλλα νιωθω τοσο ασχημα για τον εαυτο μου μετα απο αυτο..νιωθω οτι ολοι με θεωρουν ετσι...και ειναι τοσο ασχημο αισθημα αυτο..νιωθω ενα τιποτε..τι εννοειται ακριβως με την εκφραση θα με "χτυπουν" ολοι?

 

 

Εννοώ κοπέλα μου ότι όλοι αυτοί που ασκούν bullying (για περί αυτού πρόκειται) βρίσκουν άτομα που ξέρουν ότι δεν μπορούν να τους αντισταθούν, ευάλωτα, μικρά. Οσο δηλ. είσαι μικρή, βρίσκουν όλοι αυτοί οι θρασύδειλοι έδαφος πρόσφορο για να πουν τις βλακείες τους.

Οταν σου είπα να αδιαφορήσεις και να τους χέσεις.... δεν εννοούσα να μην ξανακάνεις παρέες επί 3 χρόνια ακόμη! Εννούσα να μην ξαναβγεις με τέτοια άτομα. Δεν έχεις μία κολλητή? Κάνε μαζί της παρέα και άσε τις καφετέριες και τα μπαράκια (δεν ξέρω που πας..). Αυτό εννοούσα. Ασχολήσου με τα μαθήματα όσο μπορείς περισσότερο και διάβαζε πολύ!! Εχε και μία κολλητή και κάποιες φίλες ίσως που δεν θα σε προδώσουν και ....όλους τους άλλους χέστους. Αγόρια που θα είναι άξια να σε εκτιμήσουν, θα βρεις μόνο στο παν/μιο και στη μετέπειτα ζωή σου. Τώρα σου είπα... είσαι ο "εύκολος στόχος".

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ΄ ολα ελεος με τους συγγενεις που θεωρουν πως ενα 15χρονο παιδι πρεπει να εχει σχεση. Εγω εχω ανιψουλα 12 χρονων και τρεμω μην αρχισει να κανει σχεσεις απο νωρις γιατι ειναι καλοβολο παιδακι χωρις ιδιαιτερη αυτοπεποιθηση και θεωρω οτι θα παρασερνοταν ευκολα. Για σενα το σημαντικο πρεπει να ειναι να κανεις πραγματα μεχρι εκει που νιωθεις η ιδια ανετα. Θες να μην εχεις σχεση γιατι μπορει πχ να σε αγχωνει η ιδεα ή θες να εχεις μια καθαρα πλατωνικη σχεση με αγκαλιτσες και φιλακια αλλα ως εκει γιατι δενεισαι ετοιμη για κατι αλλο, θες να κανεις σχεση σοβαρη (οσο γινεται στην ηλικια σας); Οπως θες και ως εκει που νιωθεις ανετα να κανεις! Αυτο ειναι το σημαντικο. Βαλε μονη σου ορια στον εαυτο σου και κρατα τα χωρις να λογαριαζεις τι λενε οι αλλοι.

Ειδικα αυτο που ειπε το αγορι αυτο....την κολοκυθοπιτα την εχεις ακουστα;; Αμα αυτος σε θεωρει μπαζολα, ενας αλλος σε θεωρει κουκλα! Αυτος δηλαδη ειναι καλυτερος; Αυτον τον θελουν ολες; Απλα βγαζει το κομπλεξ του καρδια μου... Μην ακους κανεναν. Δες την ομορφια σου και ολα τα καλα που εχεις και εκτιμησε τα πρωτη εσυ! Απο σενα ξεκινανε να σε εκτιμουν κι οι αλλοι. Ποτε μην μπεις σε μια παρεα με σκυμμενο το κεφαλι! Ποτε μην ξεκινησεις να μιλας με φοβο μηπως δεν σε ακουσουν! Να επαναλαμβανεις στον εαυτο σου ποσο σπουδαια εισαι! Ετσι χωρις λογο, εισαι σπουδαια γιατι εισαι εσυ! Οταν δουν την αυτοπεποιθηση σου οι αλλοι θα βρουν το λογο αντι για σενα. Πιστεψε με.

Link to comment
Share on other sites

Με ολη την καλη διαθεση...και συγγνωμη κιολας ...αλλα αυτά που της λες τα θεωρω τελειως ακυρα.Τι παει να πει οσο εισαι ακομα μαθητρια θα σε χτυπάνε ολοι?Γιατι να την χτυπάνε ολοι?Ψωρα εχει?Το ότι ετυχε να ακουσει ένα ασχημο σχολιο από καποιους σημαινει πως ολοι είναι εναντιον της?

 

Επισης τι παει να πει χεσε τις παρεες?Εχει τρια χρονια ακομα στο σχολειο...τρια ομορφα χρονια...δυσκολα αλλα και ομορφα.Τι πρεπει να κανει δλδ?Να αποκοπει από τους υπολοιπους εφηβους και απλα να διαβαζει?

 

Στο σχολειο πολλα παιδια είναι σκληρα...και ανωριμα.

liana90 ετυχε να ημουν μια ομορφη κοπελα,ψηλη,με ωραιο σωμα,με σεσεις με ολα.Και παλι σε πληροφορω υπηρχαν συγκεκριμένα ατομα τα οποια με κορόιδευαν για το υψος μου η για το ότι ημουν καλη μαθητρια.Ναι με πληγωνε,με στεναχωρουσε,με νευριαζε.Τωρα πλεον μπορω να σου εγγυηθω ότι ηταν απλα δικη τους ανωριμοτητα.Απο τη στιγμη που μεγαλώσαμε και εγω και αυτοι...οπου με συναντάνε μου μιλανε με τον καλυτερο τροπο.Ουτε κακια κραταω ουτε αντιπαθεια ουτε τπτ.Κατανοω ότι ηταν απλα χαζομαρα και ανωριμοτητα.Ειχα όμως και εχω αρκετη αυτοπεποιθηση σαν ατομο και αυτό με βοηθησε να μη δινω τοση βαση σε ασχημα σχολια.Δε γινεται ολοι να μας συμπαθουν κοριτσι μου ουτε ολοι να μας θεωρουν ομορφες.Το θεμα είναι εσυ πως αισθάνεσαι με τον εαυτο σου?Αισθανεσαι μειονεκτηκα?Υπαρχει κατι που θα σου αρεσε να αλλαξεις στην εμφανιση σου και που θα σε εκανε να αισθανθείς εσυ πιο ομορφη?ΑΝ ναι συζητησε το με τη μαμα σου και ζητησε της πχ να σε βοηθησει να αλλαξεις κατι στην εμφανιση σου.Αν παλι αισθάνεσαι καλα με τον εαυτο σου προσπαθησε απλα να αγνοεις πικρόχολα σχολια.Ο γιος μου είναι 5 ετων και από τωρα συνεχως του το τονιζω...καποιοι μπορει να μη μας συμπαθουν,να μας κοροιδεψουν,να μη θελουν να κανουν παρεα μαζι μας.Αυτο είναι απολυτα φυσιολογικο...μη σε πικραινει.Φιλες εχεις?Περνας καλα μαζι τους?

 

Ως προε το ότι δεν εχεις κανει ακομα καποια σχεση θα σου πω απλα ότι καποια στιγμη θα γινει κι αυτό...παντα γινεται.Μη νιώθεις περιεργα με αυτό.Εσυ να εισαι κοινωνικη,ευγενικη,να χαμογελας να περνας ομορφα με τους φιλους σου,να βγαζεις παντα τον καλο σου εαυτο και θα δεις πως όλα θα γινουν

 

εσεις ομως θεωρουσασταν φυσιολογικη απο τους αλλους..δηλαδη εισασταν ψηλη οπως επρεπε για την ηλικια σας..εγω ειμαι αρκετα κοντη..βεβαια αυτο το εχω αποδεχτει πλεον..επισης εσεις ειχατε αυτοπεποιθηση κατι που εγω ποτε μου δεν ειχα,και οποτε ειχα κατι θα συνεβαλε στο να μου την μειωνει ξανα..οι αλλαγες που θελω να κανω πανω μου οπως καταλαβαινετε,ειναι ουτοπικες,δηλαδη δεν ειναι εφικτες..το να ψηλωσω δεν γινεται πλεον,εχω σταματησει να ψηλωνω εδω και 2 χρονια..το να σταματησω να μοιαζω με μικρη επισης δεν γινεται...εγω προσπαθω να ειμαι χαρουμενη,καθε μερα στο σχολειο παιζει να ειμαι το πιο χαμογελαστο παιδι εκει περα..ελπιζω αυτο να φτανει..

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ κοπέλα μου ότι όλοι αυτοί που ασκούν bullying (για περί αυτού πρόκειται) βρίσκουν άτομα που ξέρουν ότι δεν μπορούν να τους αντισταθούν, ευάλωτα, μικρά. Οσο δηλ. είσαι μικρή, βρίσκουν όλοι αυτοί οι θρασύδειλοι έδαφος πρόσφορο για να πουν τις βλακείες τους.

Οταν σου είπα να αδιαφορήσεις και να τους χέσεις.... δεν εννοούσα να μην ξανακάνεις παρέες επί 3 χρόνια ακόμη! Εννούσα να μην ξαναβγεις με τέτοια άτομα. Δεν έχεις μία κολλητή? Κάνε μαζί της παρέα και άσε τις καφετέριες και τα μπαράκια (δεν ξέρω που πας..). Αυτό εννοούσα. Ασχολήσου με τα μαθήματα όσο μπορείς περισσότερο και διάβαζε πολύ!! Εχε και μία κολλητή και κάποιες φίλες ίσως που δεν θα σε προδώσουν και ....όλους τους άλλους χέστους. Αγόρια που θα είναι άξια να σε εκτιμήσουν, θα βρεις μόνο στο παν/μιο και στη μετέπειτα ζωή σου. Τώρα σου είπα... είσαι ο "εύκολος στόχος".

Καλή δύναμη!

 

bobonela δεν εχω κανενα προβλημα με τις φιλιες...εχω αρκετες φιλες μπορω να πω και με μια εχουμε και λιγο πιο στενη σχεση οπως ειναι φυσικο..ειχα πεισει τον εαυτο μου οτι δεν θα ξαναδωσει σημασια σε κακοβουλα και τοξικα σχολια των αλλων( στις δυο πρωτες ταξεις του γυμνασιου δεχομουνα συστηματικα bullying το οποιο σταματησε απο μονο του)αλλα το αφησα τωρα στο λυκειο να με επηρεασει παλι..και να φανταστειτε ειναι το πρωτο ασχημο σχολιο που εχω ακουσει μετα απο 2 χρονια..δηλαδη αμα μου πουν και αλλοι τετοια σχολια τι θα κανω;τελος παντων προσπαθω να διαβαζω και να τα παω καλα με ολους,ανεξαρτητως αν ειμαστε διαφορετικοι σε μερικα θεματα,τουλαχιστον αυτο θεωρω σωστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτα απ΄ ολα ελεος με τους συγγενεις που θεωρουν πως ενα 15χρονο παιδι πρεπει να εχει σχεση. Εγω εχω ανιψουλα 12 χρονων και τρεμω μην αρχισει να κανει σχεσεις απο νωρις γιατι ειναι καλοβολο παιδακι χωρις ιδιαιτερη αυτοπεποιθηση και θεωρω οτι θα παρασερνοταν ευκολα. Για σενα το σημαντικο πρεπει να ειναι να κανεις πραγματα μεχρι εκει που νιωθεις η ιδια ανετα. Θες να μην εχεις σχεση γιατι μπορει πχ να σε αγχωνει η ιδεα ή θες να εχεις μια καθαρα πλατωνικη σχεση με αγκαλιτσες και φιλακια αλλα ως εκει γιατι δενεισαι ετοιμη για κατι αλλο, θες να κανεις σχεση σοβαρη (οσο γινεται στην ηλικια σας); Οπως θες και ως εκει που νιωθεις ανετα να κανεις! Αυτο ειναι το σημαντικο. Βαλε μονη σου ορια στον εαυτο σου και κρατα τα χωρις να λογαριαζεις τι λενε οι αλλοι.

Ειδικα αυτο που ειπε το αγορι αυτο....την κολοκυθοπιτα την εχεις ακουστα;; Αμα αυτος σε θεωρει μπαζολα, ενας αλλος σε θεωρει κουκλα! Αυτος δηλαδη ειναι καλυτερος; Αυτον τον θελουν ολες; Απλα βγαζει το κομπλεξ του καρδια μου... Μην ακους κανεναν. Δες την ομορφια σου και ολα τα καλα που εχεις και εκτιμησε τα πρωτη εσυ! Απο σενα ξεκινανε να σε εκτιμουν κι οι αλλοι. Ποτε μην μπεις σε μια παρεα με σκυμμενο το κεφαλι! Ποτε μην ξεκινησεις να μιλας με φοβο μηπως δεν σε ακουσουν! Να επαναλαμβανεις στον εαυτο σου ποσο σπουδαια εισαι! Ετσι χωρις λογο, εισαι σπουδαια γιατι εισαι εσυ! Οταν δουν την αυτοπεποιθηση σου οι αλλοι θα βρουν το λογο αντι για σενα. Πιστεψε με.

 

salvia :) ειλικρινα και εγω το ιδιο αναρωτιεμαιι..απο οταν ξεκινησα να πηγαινω γυμνασιο εχει ξεκινησει αυτο...συνεχως η ιδια ερωτηση "εχεις αγορι;" και με το που απαντω οχι το ιδιο ξυνισμα στα μουτρα.προσφατα ειχαν ερθει κατι θειες μου να με δουν οπου μου εκαναν αυτην την ερωτηση,τους ειπα οχι και με κοιταξαν καπως περιεργα..και οταν πηγα στο δωματιο μου,ακουω την μια να λεει στην αλλη "ρε μηπως της αρεσει το ιδιο φυλο για αυτο δεν εχει κανει τιποτα με αγορι?να το πουμε στη μαμα της"..οταν το ακουσα νευριασα αλλα γελασα κιολας..δεν ηξερα πως να αντιδρασω..και για γελια και για κλαματα..προσπαθω να γελαω οσο μπορω και να μη τους δινω σημασια αληθεια..αλλα δεν μπορω..

Link to comment
Share on other sites

salvia :) ειλικρινα και εγω το ιδιο αναρωτιεμαιι..απο οταν ξεκινησα να πηγαινω γυμνασιο εχει ξεκινησει αυτο...συνεχως η ιδια ερωτηση "εχεις αγορι;" και με το που απαντω οχι το ιδιο ξυνισμα στα μουτρα.προσφατα ειχαν ερθει κατι θειες μου να με δουν οπου μου εκαναν αυτην την ερωτηση,τους ειπα οχι και με κοιταξαν καπως περιεργα..και οταν πηγα στο δωματιο μου,ακουω την μια να λεει στην αλλη "ρε μηπως της αρεσει το ιδιο φυλο για αυτο δεν εχει κανει τιποτα με αγορι?να το πουμε στη μαμα της"..οταν το ακουσα νευριασα αλλα γελασα κιολας..δεν ηξερα πως να αντιδρασω..και για γελια και για κλαματα..προσπαθω να γελαω οσο μπορω και να μη τους δινω σημασια αληθεια..αλλα δεν μπορω..

 

Αν θέλεις.... μου απαντάς. Ρωτάω απλά για να επιβεβαιώσω τις υποψίες μου.

Είσαι από επαρχία, έτσι??

Απλά αυτά που περιγράφεις συνήθως δεν "παίζουν" στην Αθήνα.... εκτός πια κι αν οι συγγενείς έχει τύχει να έχουν τόσο κολλητή σχέση και....άποψη για την οικογένειά σου.

 

Αν πάντως είσαι από επαρχία, ένας λόγος παραπάνω να ασχοληθείς με την εσωτερική σου εμφάνιση / το μυαλό σου / το χαρακτήρα σου.

Αυτά μένουν και αυτά μετράνε μελλοντικά στην ανεύρεση δουλειάς και στην κοινωνία. Θα φύγεις σύντομα από κει (αν είσαι από επαρχία) και θα ρίξεις μια μουτζα σε όλους. Και αργότερα θα τρίβουν τα μάτια τους.... όλοι αυτοί που θα έχουν μείνει εκεί καθηλωμένοι στα κουτσομπολιά, τη μιζέρια και τις κακίες τους και τη μεγάλη φαντασία τους....:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εγώ που έχω αγόρι.... και δεν διανοούμαστε ότι θα κάνει σχέσεις πριν περάσει παν/νιες! Μετά ας ξελυσσάξει.... Αυτό κάναμε κι εμείς κάποτε και δεν βγήκαμε χαμένοι.

 

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά σιγά μη σας ρωτήσει. :lol:

 

Λιάνα καλή μου, θα σου πω τι μου συνέβαινε εμένα στα 15 μου, που ήμουν όμορφη, δημοφιλής και άριστη μαθήτρια: υπήρχαν άτομα που, επειδή κάνανε ιδιαίτερα από την πρώτη γυμνασίου, χωρίς να καταφέρνουν να φτάσουν στο δικό μου επίπεδο (εμένα η οικογένειά μου δεν είχε χρήματα να διαθέσει για ιδιαίτερα κι ό,τι είχα καταφέρει ήταν με το διάβασμά μου και μόνο) με αποκαλούσανε πίσω από την πλάτη μου φυτό, σπασίκλα και γλείφτρα των καθηγητών. Τα περισσότερα κορίτσια με θεωρούσαν ελαφρών ηθών, πολλές ξίνιζαν τα μούτρα τους και μόνο που με βλέπανε, επειδή μου την έπεφταν τα αγόρια που εκείνες ήθελαν. Είχα έναν παιδικό φίλο, οι γονείς μας ήταν κολλητοί κι είχαμε μεγαλώσει μαζί από μωρά, η σχέση μας καταστράφηκε, όταν αποφάσισε κι αυτός να μου την πέσει στα 21 μας...η δε κολλητή μου, που την είχα σαν αδελφή μου, αποδείχτηκε κάποια στιγμή πως με κρατούσε κι αυτή σε απόσταση, γιατί φοβόταν μη γίνει κάτι με το φίλο της - που καμία σχέση, το παιδί τη λάτρευε.

 

Όλα αυτά, πίστεψέ με, χωρίς να δώσω το παραμικρό δικαίωμα. Η εντυπωσιακή εμφάνιση δεν είναι πανάκεια, να το θυμάσαι. Πρέπει να ξέρεις και πώς να τη διαχειριστείς. Εκ των υστέρων, αντιλήφθηκα για ποιον λόγο οι περισσότερες όμορφες γίνονται και bitches - κάπως πρέπει να προφυλάξουν τον εαυτό τους από τον φθόνο και την κακία των μισών και την υποκριτική δουλοπρέπεια των άλλων μισών. Δε μπορείς να διανοηθείς πόσο μόνη νιώθεις όταν σε αποφεύγουν άτομα που συμπαθείς, επειδή δεν αντέχουν τη σύγκριση και να επιδιώκουν την παρέα σου άτομα που αντιπαθείς, όχι για το είναι σου, αλλά για το φαίνεσθαι. Κάποια πράγματα ακόμα τα σκέφτομαι και με πληγώνουν, φαντάσου, 20 χρόνια μετά. Όχι για τίποτα άλλο, αλλά γιατί, ειλικρινά, δεν μου άξιζε τέτοια συμπεριφορά.

 

Τέλοσπαντων, τον δρόμο μου τον βρήκα στην ουσία στο πανεπιστήμιο, όπως θα κάνεις σίγουρα κι εσύ. Όλοι ακούν πικρόχολα σχόλια, μην έχεις καμία αμφιβολία γι' αυτό. Κράτα κοντά σου μόνο άτομα που πραγματικά ενδιαφέρονται για σένα και μη χαλάς τη ζαχαρένια σου για τον κάθε μ@λ@κ@, γιατί θα συναντήσεις πολλουουουους, πάρα πολλούς, πίστεψέ με, κοριτσάκι μου...κι αλίμονο αν κάθεσαι να σκας για τον καθένα. :)

Link to comment
Share on other sites

εσεις ομως θεωρουσασταν φυσιολογικη απο τους αλλους..δηλαδη εισασταν ψηλη οπως επρεπε για την ηλικια σας..εγω ειμαι αρκετα κοντη..βεβαια αυτο το εχω αποδεχτει πλεον..επισης εσεις ειχατε αυτοπεποιθηση κατι που εγω ποτε μου δεν ειχα,και οποτε ειχα κατι θα συνεβαλε στο να μου την μειωνει ξανα..οι αλλαγες που θελω να κανω πανω μου οπως καταλαβαινετε,ειναι ουτοπικες,δηλαδη δεν ειναι εφικτες..το να ψηλωσω δεν γινεται πλεον,εχω σταματησει να ψηλωνω εδω και 2 χρονια..το να σταματησω να μοιαζω με μικρη επισης δεν γινεται...εγω προσπαθω να ειμαι χαρουμενη,καθε μερα στο σχολειο παιζει να ειμαι το πιο χαμογελαστο παιδι εκει περα..ελπιζω αυτο να φτανει..

 

Προφανως γι αυτους που με κοροιδευαν δεν ημουν φυσιολογικη...ημουν πολυ ψηλη για την ηλικια μου.Το να μην εχεις αυτοπεποιθηση ειναι ακριβως το σημειο που πρεπει να δουλεψεις μεσα σου...εκει ξεκινανε κι εκει τελειωνουν ολα...ουτε το υψος σου φταιει ουτε τπτ.Και ψηλοτερη να ησουν μπορει να ελεγε καποιος κατι αλλο αρνητικο για σενα.Το να μοιαζεις μικροτερη σε λιγα χρονακια θα δεις ποσο προτερημα ειναι.Αλλα για να κανεις μια σχεση δε μετραει ουτε το υψος ουτε το ποσο δειχνεις.Οταν σε ερωτευτει καποιος θα σε ερωτευτει γι αυτο που εισαι...δε νομιζω να τον ενδιαφερει το υψος σου.

Συνεχισε λοιπον να χαμογελας...κανε δυνατες φιλιες και φτιαξε ομορφες αναμνησεις απο τα σχολικα χρονια.Μην αφηνεις πικροχολους και ανωριμους ανθρωπους να σογ χαλανε τη διαθεση σου.Στην τελικη...σ'οποιον αρεσουμε για τους αλλους δε θα μπορεσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δλδ η κακεντρεχια υπαρχει μονο στην επαρχια? Κοπελα μου δε χρειαζεται να μισησεις κανεναν...ουτε να ριξεις μουτζα πουθενα.Δεν εχεις αναγκη να αποδειξεις τπτ σε κανεναν.Οπως θα μεγαλωσεις εσυ...θα μεγαλωσουν κι αυτοι.

Οπως θα πετυχεις εσυ μπορει να πετυχουν κι αυτοι.Δε χρειαζεται να αποδειξεις πουθεν αν εισαι η οχι καλυτερη Πο καποιον.Δεν ειναι αγωνας δρομου ουτε χρειαζεται να καλλιεργησεις μεσα ασχημα, ανταγωνιστικα συναισθηματα.

 

Ζησε απλα και προσπξαθησε να περνας ομορφα.Συντομα θα νοσταλγεις τα σχολικα χρονια και θα ειναι ευτυχια να εχεις ομορφες στιγμες να θυμασαι.

Link to comment
Share on other sites

lisbet ειλικρινα ειχα την εντυπωση οτι το να εισαι ωραια ειναι απιστευτο προτερημα..οπως προανεφερα ειχα μαθει,χαρη στου bullying που μου εκαναν στην πρωτη και στη δευτερη γυμνασιου,να μην δινω σημασια οπου κι οπου..αλλα εχοντας ξεσυνηθισει,το αφησα παλι να μπει στη ζωη μου..δεν ξερω πως το καταφερα αυτο,ειχα την ψευδαισθηση οτι ειχα καταφερει να τα γραφω ολα εκει που δεν πιανει μελανι,να που βγηκα λαθος..

Link to comment
Share on other sites

niki81 προσπαθω να γελαω..στο σχολειο ειμαι το πιο γελαστο παιδι και ολοι με κοιτανε με περιεργεια και λενε "μα καλα που βρισκει ορεξη αυτη πρωι πρωι?" κι ομως γελαω συνεχεια..χαιρομαι που εχω τον ρολο του χαζοχαρουμενου(ετσι με λενε :P ) ...

Link to comment
Share on other sites

niki81 προσπαθω να γελαω..στο σχολειο ειμαι το πιο γελαστο παιδι και ολοι με κοιτανε με περιεργεια και λενε "μα καλα που βρισκει ορεξη αυτη πρωι πρωι?" κι ομως γελαω συνεχεια..χαιρομαι που εχω τον ρολο του χαζοχαρουμενου(ετσι με λενε :P ) ...

 

Και ετσι να συνεχισεις κοριτσιμου για παντα...να γελας...να εισαι κοινωνικη, ευγενικη, καλοσυνατη.Μη γεμιζεις την ψυχη σου με ασχημα συναισθηματα.Κακεντρεχεις και αγενεις ανθρωποι θα υπαρχουν παντου και παντα...μη τους δινεις σημασια και μη τους βαζεις στη ζωη σου.Μη τους δινεις τετοια αξια.

 

Εχεις την υγεια σου...εισαι καλη μαθητρια...εχεις καλη καρδια και αυτα μετρανε.

Link to comment
Share on other sites

lisbet ειλικρινα ειχα την εντυπωση οτι το να εισαι ωραια ειναι απιστευτο προτερημα..οπως προανεφερα ειχα μαθει,χαρη στου bullying που μου εκαναν στην πρωτη και στη δευτερη γυμνασιου,να μην δινω σημασια οπου κι οπου..αλλα εχοντας ξεσυνηθισει,το αφησα παλι να μπει στη ζωη μου..δεν ξερω πως το καταφερα αυτο,ειχα την ψευδαισθηση οτι ειχα καταφερει να τα γραφω ολα εκει που δεν πιανει μελανι,να που βγηκα λαθος..

 

Αυτό που λες είναι φυσιολογικό, δεν είσαι ρομπότ, να πατήσεις ένα κουμπί και να απομονώσεις συναισθήματα. Μαθαίνεις να χτίζεις τείχη γύρω σου σιγά σιγά και να απομονώνεις ή να φέρνεις στις πραγματικές τους διαστάσεις τα πράγματα που σε στενοχωρούν. Είσαι πολύ μικρή ακόμα. Προσπάθησε να μην είσαι πολύ αυστηρή με τον εαυτό σου, ούτε και με τους άλλους...κανείς σε αυτή την ηλικία δεν αντιλαμβάνεται πλήρως τις συνέπειες των λόγων ή των πράξεών του.

 

Το να είσαι ωραία, στο ξαναλέω, είναι προτέρημα με πολλές προϋποθέσεις...απλά συμβαίνει το εξής: τα όμορφα κοριτσάκια τα μεγαλώνουν από πολύ μικρά οι γονείς τους μέσα στον εγωισμό και τη ματαιοδοξία. Τους περνάνε το μήνυμα πως όλα στη ζωή θα τους έρθουν εύκολα, λόγω της εμφάνισής τους, πως είναι θεές, πως όλοι οι άλλοι πρέπει να τις προσκυνάνε. Με μια τέτοια στάση ζωής, είναι εύκολο να διαχειριστείς την ομορφιά σου και να επιβάλλεσαι στα 15 σου, στο περιβάλλον σου, σαν αμερικανίδα μαζορέτα.

Όταν όμως ο γονείς σου σε μεγάλωσαν με ήθος, αγωγή κι ευγένεια, όταν σε αηδιάζει να σε αντιμετωπίζουν σαν κρέας και να μην ενδιαφέρεται κανένας σχεδόν για το περιεχόμενό σου, τότε η ομορφιά θα σου προκαλέσει πολλά πικρά δάκρυα και θα χρειαστεί να παλέψεις για να πείσεις για πολλά πράγματα. Σε μένα τουλάχιστον, επειδή είχα τον χαρακτήρα που είχα και ήθελα πολύ περισσότερο να με εκτιμάνε για το μυαλό μου κι όχι για την εμφάνισή μου, χρειάστηκε πολύς χρόνος για να αυτοπροσδιοριστώ στις σχέσεις μου με τους άλλους και να πατήσω πραγματικά στα πόδια μου.

 

Στην εφηβεία, αυτό που τρέμεις, είναι να διαφέρεις...κακοπερνάς όταν διαφέρεις, εξ ορισμού. Κι ας φαίνεται στους υπόλοιπους πως είναι υπέρ σου αυτή η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...