Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

savoir vivre


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Με το να βλέπει εσάς κάθε μέρα να τρώτε με συγκεκριμένο τρόπο και με το να εξηγείς παράλληλα με απλά λόγια γιατί π.χ. καθόμαστε ετσι κι οχι αλλιώς (τα βασικά ελπίζω να θες να του μαθεις, όχι ολο το βιβλίο του Ζαμπούνη).

Γενικά προτιμώ το ζωντανό καθημερινό παράδειγμα, παρά να πάρω ένα κουκλάκι και να δειχνω πάνω στο κουκλάκι τι και πώς.

Έχε υπ' όψιν σου

- να του μαθεις πράγματα που μπορεί σωματικά και ηλικιακά να τα κάνει

- να μην μπερδεύεις το ότι δεν τα εχει μαθει με το να μη θελει να τα κανει

(δηλ. το πιθανοτερο ειναι να καταλάβει και να μαθει αμεσως τον τρόπο αλλά να μη θελει να το κανει), οπότε να μην επιμένεις υπερβολικά, εσυ το μαθαινεις κι εκεινο θα τα κανει οταν νιωσει ετοιμο και δεν το βλεπει πια σαν παιχνιδι και

- να συνεχισετε εσεις να τρωτε, κανονικά και φυσιολογικά, με το τρόπο που θελεις να μαθει.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Χρυσή μου ένα νήπιο θα πρέπει πρώτα να μάθει να τρώει χωρίς να πασαλείβεται και να του πέφτουν τα φαγητά στα ρούχα, δηλαδή να ορίζει τις κινήσεις του, να έχουν ωριμάσει οι νευρώνες ελέγχοντας απόλυτα τα χεράκια του και μετά θα σκεφτείς να του μάθεις το σαβουάρ βίβρ!

Αλλιώς πιο εύκολα μαθαίνεις ορθογραφία σε ένα νεογέννητο!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Α και αν σοβαρολογείτε να πάρετε μαχαιροπήρουνα πλαστικά ικεα, δεν μπορούν να κοπούν αλλά κόβουν μια χαρά το φαγητό τους (και τους πετάγεται εννοείται δεξιά κι αριστερά - τους φαίνεται και πολύ αστείο!!)

Link to comment
Share on other sites

Πως μαθαινουμε σε ένα νήπιο καλούς τρόπους στην ώρα του φαγητού?

 

Εξαρτάται τι εννοείς λέγοντας "καλούς τρόπους"...

 

Να χρησιμοποιεί μαχαίρι; Να χρησιμοποιεί κουτάλι στην μακαρονάδα;

ή απλώς να μην μιλάει την ώρα του φαγητού;

 

Τα πρώτα θα τα μάθει αργότερα.

Τα υπόλοιπα θα τα μάθει βλέποντας το παράδειγμά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δες εδώ: http://www.biblionet.gr/book/160627/%CE%96%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B7%CF%82,_%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82_%CE%9A./Savoir_Vivre_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC

 

εγώ του το αγόρασα όταν ήταν 3 ... και έχει γίνει ένας μικρός τζέντελμαν... δεν είναι ακριβό... γύρω στα 15 ευρώ... αξίζει τα λεφτά του άμα θέλεις να έχεις έναν μικρό κύριο ή μικρή κυρία στο τραπέζι σου!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι ο καλύτερος τρόπος για να μάθει ένα παιδί καλούς τρόπους την ώρα του φαγητού, αλλά και γενικότερα, είναι το παράδειγμα του γονιού του. Εγώ τείνω να κάνω και παρατηρήσεις τύπου "μην μασάς με ανοιχτό στόμα' κτλ.

Οι δικές μου δεν έχουν μάθει ακόμη να χειρίζονται τα μαχαιροπήρουνα (μαχαίρι με το δεξί, πηρούνι με το αριστερό) αν και καταβάλλουν φιλότιμες προσπάθειες!

Και τι μου θυμίσατε τώρα: είχε τύχει να περάσω ένα χρόνο στην Αγγλία όταν ήμουν 5. Όλα τα παιδάκια στο νηπιαγωγείο έτρωγαν σαν μικροί λόρδοι, εκεί έμαθα κι εγώ. Τώρα που έχω παιδιά, μου φαίνεται πάντως πολύ εντυπωσιακό κατόρθωμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...