Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή οιστραδιόλη


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες.

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν καποια απο σας εχει αντιμετωπισει προβλημα χαμηλης οιστραδιολης πριν και μετα την εμβρυομεταφορα. Εγω μολις απεβαλα δυο πολυ καλα εμβρυα οπως τα χαρακτηρισαν και ολα δειχνουν πως φταιει η χαμηλη μου οιστραδιολη ή τουλαχιστον αυτο μου λενε, παρολο που επερνα τονους cyclacur απο παντου...

Εχει αντιμετωπισει ποτε καποια παρομοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω ότι αν ο οργανισμος δεν θελει να κρατησει το έμβρυο, ακομα και τονους σικλακουρ να παιρνεις, θα το αποβαλει. Πιστευω στη δυναμική του εμβρυου, αν υπαρχει τοτε ο οργανισμός το υποστηριζει και με οιστραδιολη και με προγεστερονη που την παραγει μόνος του. Τα χαπια απλα βοηθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα .... Παρακολουθώ καιρό διάφορες συζητήσεις εδώ μέσα και με έχει βοηθήσει πολυ ... Γι αυτο κΙ αποφάσισα να ζητήσω την βοήθεια σας..... Είμαι 32 ετών και εχω ξεκινήσει να προσπαθώ για παιδάκι ...  Τυχαία αποφάσισα και ζήτησα ορμονικές πριν 1 χρόνο περίπου απο την γυναικολόγο μου ... Απο τότε είδα με ότι η οιστραδιολη μου είναι χαμηλή <9 δηλ σε εμμηνόπαυση  με τον κυκλο μου σταθερό στις 29 με 30 μέρες κάθε μήνα ... Στην αρχή μου εδωσε cyclacur αλλά τπτ μονο που με πρηξανε..και ακόμα δεν έχει ανέβει ... Έχει κάποια κοπέλα παρόμοιοι θέμα και αν ναι αν μπορεί να με βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια Καλημέρα σας!

 

Είπαμε σιγά σιγά να ξεκινήσουμε για μωρό (38 ετών εγώ) και ο γιατρός μου είπε να κάνω κάποιες εξετάσεις. Τις έκανα την  3η μέρα του κύκλου με τα παρακάτω αποτελέσματα.

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΟΡΟΥ (PRL ) 9.8 Τιμές 4.8 - 23.3 ng/mL
ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ ΟΡΟΥ (Ε2) 16 Τιμές 25 - 156 pg/mL [Ωοθυλακική Φάση]
FSH 6.2 Τιμές 3.5 - 12.5 IU/L [Ωοθυλακική Φάση)
LH 4.1 Τιμές 2.4 - 12.6 IU/L [Ωοθυλακική Φάση]
AMH 23.1 Τιμές 3,4 - 66,7 pmol/L

Βλέπω ότι τα οιστρογόνα μου είναι κάτω από το όριο  ενώ ένα εξάμηνο πρίν ήταν 27. Τις έστειλα στο γιατρό αλλά μου είπε να τα πούμε από κοντά σε μία βδομάδα που θα είναι και η μέση σχεδόν του κύκλου αλλά εμένα με έχει φάει η αγωνία.. Από την εμπειρία σας είναι πρόβλημα και πρέπει να το ψάξουμε αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλησπέρα.

 

Είμαι 38 ετών και είπαμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για μωρό... Μου πρότεινε ο γιατρός να κάνω έλεγχο για τις ορμόνες την 3η μέρα του κύκλου  και πήρα τα αποτελέσματα αλλά έχω ραντεβού σε δέκα μέρες μαζί του και θα με φάει η αγωνία.
Τα αποτελέσμα ήταν

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΟΡΟΥ (PRL ) 9.8 Τιμές 4.8 - 23.3 ng/mL
ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ ΟΡΟΥ (Ε2) 16 Τιμές 25 - 156 pg/mL [Ωοθυλακική Φάση]
FSH 6.2 Τιμές 3.5 - 12.5 IU/L [Ωοθυλακική Φάση)
LH 4.1 Τιμές 2.4 - 12.6 IU/L [Ωοθυλακική Φάση]
AMH 23.1 Τιμές 3,4 - 66,7 pmol/L

Είχε καμιά σας τόσο χαμηλά οιστρογόνα  ενώ ένα εξάμηνο πρίν ήταν 27? Πως το αντιμετωπίσατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, nantia1983 είπε:

Κορίτσια Καλησπέρα.

 

Είμαι 38 ετών και είπαμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για μωρό... Μου πρότεινε ο γιατρός να κάνω έλεγχο για τις ορμόνες την 3η μέρα του κύκλου  και πήρα τα αποτελέσματα αλλά έχω ραντεβού σε δέκα μέρες μαζί του και θα με φάει η αγωνία.
Τα αποτελέσμα ήταν

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΟΡΟΥ (PRL ) 9.8 Τιμές 4.8 - 23.3 ng/mL
ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ ΟΡΟΥ (Ε2) 16 Τιμές 25 - 156 pg/mL [Ωοθυλακική Φάση]
FSH 6.2 Τιμές 3.5 - 12.5 IU/L [Ωοθυλακική Φάση)
LH 4.1 Τιμές 2.4 - 12.6 IU/L [Ωοθυλακική Φάση]
AMH 23.1 Τιμές 3,4 - 66,7 pmol/L

Είχε καμιά σας τόσο χαμηλά οιστρογόνα  ενώ ένα εξάμηνο πρίν ήταν 27? Πως το αντιμετωπίσατε?

Mporei na einai lathos ergasririou hiati oi ypoloipes eksetaseis sou einai poli kales den enarmonizontai me tin oistradioli. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/24/2021 at 1:57 PM, nantia1983 said:

Κορίτσια Καλησπέρα.

 

Είμαι 38 ετών και είπαμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες για μωρό... Μου πρότεινε ο γιατρός να κάνω έλεγχο για τις ορμόνες την 3η μέρα του κύκλου  και πήρα τα αποτελέσματα αλλά έχω ραντεβού σε δέκα μέρες μαζί του και θα με φάει η αγωνία.
Τα αποτελέσμα ήταν

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΟΡΟΥ (PRL ) 9.8 Τιμές 4.8 - 23.3 ng/mL
ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ ΟΡΟΥ (Ε2) 16 Τιμές 25 - 156 pg/mL [Ωοθυλακική Φάση]
FSH 6.2 Τιμές 3.5 - 12.5 IU/L [Ωοθυλακική Φάση)
LH 4.1 Τιμές 2.4 - 12.6 IU/L [Ωοθυλακική Φάση]
AMH 23.1 Τιμές 3,4 - 66,7 pmol/L

Είχε καμιά σας τόσο χαμηλά οιστρογόνα  ενώ ένα εξάμηνο πρίν ήταν 27? Πως το αντιμετωπίσατε?

Είναι πραγματικά πάρα πολύ καλές οι άλλες εξετάσεις σου οπότε είναι περίεργο 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...