Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα - 14 μηνών μωράκι


Recommended Posts

Κορίτσια, δεν είμαι σίγουρη αν έχω τοποθετήσει το θέμα στη σωστή ενότητα.

 

Παρόλα αυτά, θα ήθελα να μου πείτε εσείς πώς δίνετε το γάλα στα μωράκια σας στην ηλικία των 14 μηνών? Πίνουμε έτοιμο (δε θηλάζουμε) και τον κρατάω αγκαλιά για να τον ταϊσω με το μπιμπερό. Είχα ακούσει περίπτωση που το έδιναν στο κρεββάτι με λίγο ανασηκωμένο τον κορμό, και σε καρεκλάκι φαγητού και γι' αυτό ήθελα να ρωτήσω, αν και μου φαίνεται πολύ νορμάλ να κρατάς το παιδάκι σου και να το ταϊζεις αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, δεν είμαι σίγουρη αν έχω τοποθετήσει το θέμα στη σωστή ενότητα.

 

Παρόλα αυτά, θα ήθελα να μου πείτε εσείς πώς δίνετε το γάλα στα μωράκια σας στην ηλικία των 14 μηνών? Πίνουμε έτοιμο (δε θηλάζουμε) και τον κρατάω αγκαλιά για να τον ταϊσω με το μπιμπερό. Είχα ακούσει περίπτωση που το έδιναν στο κρεββάτι με λίγο ανασηκωμένο τον κορμό, και σε καρεκλάκι φαγητού και γι' αυτό ήθελα να ρωτήσω, αν και μου φαίνεται πολύ νορμάλ να κρατάς το παιδάκι σου και να το ταϊζεις αγκαλιά.

 

Καλησπερα.να το χαιρεσαι το μωρακι σου.ειναι κοντα στην ηλικια με τη δικια μου αλλα εμεις θηλαζουμε.προσωπικα προτιμω τον τροπο που το κανεις εσυ,αγκαλια.εξαρταται τι βολευει κ την καθε μαμα κ το καθε παιδακι αλλα κ τη ριυτινα τους.το μονο που θα μπορουσες να αλλαξεις ειναι οταν θελησετε σταματησει να πινει απο μπιμπερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο δικος μου θηλαζε οποτε δενπηρε ποτε μπιμπερο.Στο χρονο που αρχισε σιγα σιγα να πινει και φρεσκο...του αγορασα ένα μπουκαλι με καλαμακι το επαιρνε στα χερια του και το επινε.

 

Δεν υπαρχει λαθος και σωστο...ότι σας βολευει.Αλλα ετσι κι αλλιως το παιδι μεγαλωνει...υποθετω σιγα σιγα θα μαθει να πινει το γαλα μονο του χωρις να χρειαζεται αγκαλιτσα.Θα σε βολεψει κι εσενα δλδ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο οσο πινει με μπιμπερο, αγκαλιτσα. Οχι μονο του. Οταν αρχισει να πινει με καλαμακι, τοτε κανονικα μονο του. (συμβουλη παιδιατρου για να αποφυγεις κ τις συχνες ωτιτιδες)

Απο 18-20 μηνων κ μετα ή οποτε ειναι ετοιμο το παιδακι κοβετε κ το μπιμπερο.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες :-) η αλήθεια είναι ότι το επόμενο που ήμουν έτοιμη να ρωτήσω, είναι το "πότε κόβουμε το μπιμπερό" αλλά με προλάβατε. Φαντάζομαι θα μου το πει και ο παιδίατρος, αλλά έτσι, ενημερωτικά, για να μαθαίνουμε... :-)

 

Μ' αρέσει πάντως η αγκαλίτσα, γιατί έχει γίνει τόσο σπίθας που είναι από τις λίγες στιγμές που κάθεται να τον πάρεις αγκαλιά :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μ είναι 14 μηνών κ εδώ κ κάνα μήνα πέρνει μόνος του το γάλα του κ πάει μόνος του ξαπλώνει στο κρεβάτι κ το πίνει..πάνω σε μαξιλάρι..κ εγώ εκεί κοντά να τον βλέπω κάθε λίγο εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παρεμβαίνω στο θέμα για να ρωτήσω κάτι. Ο μικρός μου είναι 14 μηνών, θηλάζει και δεν δέχεται ποτέ μπιμπερό. Επίσης το ποτήρι με το καλαμάκι το έχει για παιχνίδι, έχω πάρει ένα της Dr Brown. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μάρκα; Επίσης το φρέσκο γάλα το δίνετε ζεσταμένο ή σε θερμοκρασία δωματίου;

Και κάτι άλλο. Έχω έναν ανιψιό που κοντεύει τα τέσσερα και πίνει γάλα μόνο με μπιμπερό. Γιατί η παιδίατρος δεν τους έχει πει να του δίνουν με κούπα ή καλαμάκι;

Link to comment
Share on other sites

Παρεμβαίνω στο θέμα για να ρωτήσω κάτι. Ο μικρός μου είναι 14 μηνών, θηλάζει και δεν δέχεται ποτέ μπιμπερό. Επίσης το ποτήρι με το καλαμάκι το έχει για παιχνίδι, έχω πάρει ένα της Dr Brown. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μάρκα;

 

Εγώ πιο πολύ από όλες έχω βολευτεί της NUK!

 

Επίσης το φρέσκο γάλα το δίνετε ζεσταμένο ή σε θερμοκρασία δωματίου;

 

Είτε σε θερμαντήρα, είτε μισό από το ψυγείο μισό ζεσταμένο σε μπρίκι. Ο δικός μου το θέλει χλιαρό.

 

Και κάτι άλλο. Έχω έναν ανιψιό που κοντεύει τα τέσσερα και πίνει γάλα μόνο με μπιμπερό. Γιατί η παιδίατρος δεν τους έχει πει να του δίνουν με κούπα ή καλαμάκι;

 

Το πιθανότερο είναι ότι δεν το ξέρει. Από την άλλη μπορεί και μην το κρινει και απαραιτήτως κακό. Εγώ έχω συγγενή οδοντίατρο και το παιδί της 5 ετών πίνει ακόμα με μπιμπερό. Η επιστημονική της άποψη είναι ότι αφού δεν αποκοιμιέται με το μπιμπερό στο στόμα και πλένει μετά το γάλα τα δόντια του, δεν υπάρχει πρόβλημα, εξάλλου τα πρώτα δόντια θα αντικατασταθούν. Προσωπικά κάπως μου φαίνεται και στον γιο μου κόψαμε το μπιμπερό

πολύ πριν κλείσει τα 2, αλλά περί ορέξεως....

Link to comment
Share on other sites

@popi76, στο θέμα μπιμπερό προσωπικά δεν έχω κάτι να προτείνω, νομίζω ότι είναι στο παιδάκι/μωράκι τι του αρέσει.

 

Π.χ. εγώ του είχα πάρει της chicco το μεγάλο πλαστικό μπιμπερό 330ml και δεν το έχει αγγίξει, δεν του αρέσει, ενώ τα αμέσως μικρότερα της ίδιας εταιρείας (chicco) γυάλινα του αρέσουν και πίνει σε αυτά... Κατ' εμέ, δοκίμασε διάφορες μάρκες για να δεις τι του αρέσει ;)

 

Όσον αφορά το γαλατάκι και τη θερμοκρασία, πάλι όπως του αρέσει, δηλαδή αν δεις ότι το πίνει χλιαρό ζέστανέ το λιγάκι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρεμβαίνω στο θέμα για να ρωτήσω κάτι. Ο μικρός μου είναι 14 μηνών, θηλάζει και δεν δέχεται ποτέ μπιμπερό. Επίσης το ποτήρι με το καλαμάκι το έχει για παιχνίδι, έχω πάρει ένα της Dr Brown. Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μάρκα; Επίσης το φρέσκο γάλα το δίνετε ζεσταμένο ή σε θερμοκρασία δωματίου;

Και κάτι άλλο. Έχω έναν ανιψιό που κοντεύει τα τέσσερα και πίνει γάλα μόνο με μπιμπερό. Γιατί η παιδίατρος δεν τους έχει πει να του δίνουν με κούπα ή καλαμάκι;

 

 

Ως προε το δικο σου το μωρο..δοκιμάζεις και βλέπεις.Ισως χρειαστεί να δοκιμασεις διαφορα ποτηράκια για να δεις τι θα το βολεψει.Εμενα τα δικα μου που θηλασαν ομοιως και δεν πηραν ποτε μπιμπερο...ο μεγαλος από 8 μηνων εμαθε να πινει με καλαμακι και από το χρονο και μετα επινε φρεσκο γαλα με καλαμακι.Ο μικρος πηγε 2 χρονων για να μαθει να ρουφαει με καλαμακι...γαλα ξενο δεν ηπιε ποτε...όταν εκοψε το θηλασμο απλα εκοψε και το γαλα.....και νερακι από νωρις επινε κανονικα με ποτηρακι.Οποτε είναι στο παιδι.

 

Ως προς τον ανηψιο σου...τα ευκολως εννοούμενα παραλείπονται.4 ετων παιδι θα επρεπε να εχει κοψει το μπιμπερο...δε χρειαζεται να το πει ο παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

εμεις ειμαστε 18 μηνων και πινουμε γαλα πρωι-βραδυ με μπιμπερο και αγκαλιτσα,, η αληθεια είναι ότι δε θελω να κοψω το μπιμπερο γιατι είναι η μοναδικη στιγμη που καθεται ησυχη και τη <χορταινω> αγκαλια,,, σε νιωθω αβψ123

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...