Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Embryogenesis-Genesis-Embio-Gennima

Recommended Posts

Καλησπέρα,

απο τον αλλο μηνα θα επισκεφτουμε ενα κεντρο γονιμοτητας πιο μικρο απο τα παραπανω που σας εγραψα στον τιτλο, στο κεντρο του Σουση. Θα ξεκινησουμε απο κει, να μου γραψει εξετασεις ωστε να κανουμε καποια αρχη.

Ο αντρας μου ηδη εδω και ενα 5μηνο παιρνει profertil μιας και ειχαμε ενα θεμα με το σπερμα.

Αν κατι δε μου αρεσει στο συγκεκριμενο κεντρο, σκεφτομαι να επισκεφθουμε καποια απο τα παραπανω για μια αλλη γνωμη και γιατι οχι, ισως να απευθυνθουμε εκει τελικα για την προσπαθεια εξωσωματικης.

Εχετε να μου πειτε αποψεις απο εμπειριες σας;'

Αν καταληξω σε καποιο απο τα παραπανω ποιον συνεργατη να ζητησω;

Διαφημίσεις

Γεια σου, Αιγοκεράκι.

Προσπάθεια έχω κάνει μόνο στην Εμβρυογένεση και οι εντυπώσεις μου είναι αρκετά καλές. Συνεργάζομαι με τον Μαστρομηνά και αν εξαιρέσουμε ότι πολλές φορές είναι βιαστικός γιατί "πνίγεται", τον θεωρώ πολύ καλό γιατρό. Επίσης, οι άνθρωποι που στελεχώνουν το εργαστήριό του (εμβρυολόγοι, γενετιστές) θεωρούνται πολύ καλοί στο αντικείμενό τους.

Τα υπόλοιπα τα έχω "επισκεφθεί". Αν το Embio είναι αυτό του Παράσχου, οι εντυπώσεις μου από τον ίδιο είναι κάκιστες. Μου έκανε τον χειρότερο υπέρηχο της ζωής μου και η συμπεριφορά του ήταν εντελώς διεκπεραιωτική και ο ίδιος κάπως αλαζονικός. Βέβαια εκεί είχα πάει όταν ενδιαφερόμουν για κατάψυξη ωαρίων και όχι για εξωσωματική.

Στο Γέννημα είχα δει τον Αποστολίδη (όχι τον Μαντούδη που είναι ο "σταρ" του κέντρου) ο οποίος όμως μου είχε κάνει καλή εντύπωση. Το κέντρο όμως θυμίζει διαμέρισμα και δεν θα έκανα ένα μικρό χειρουργείο -όπως είναι η ωοληψία- σε έναν τέτοιο χώρο.

Πάμε στον Πάντο τώρα (Γένεσις). Πρόκειται για έναν γιατρό που σου προκαλεί δέος, ίσως εν μέρει γιατί είναι και πολύ προβεβλημένος αλλά σίγουρα η καταξίωση δεν έρχεται τυχαία. Πρόκειται για ένα κέντρο που σίγουρα θα διάλεγα αν δεν είχε τόσο πολύ κόσμο κάτι που προσωπικά με κάνει να αισθάνομαι "ξεκρέμαστη" και μέρος ενός απρόσωπου συνόλου.

Καλές εντυπώσεις έχω επίσης από την εξωσωματική μονάδα του Μητέρα που ναι μεν είναι μικρή και "οικογενειακή" αλλά λειτουργεί μέσα σε ένα μεγάλο και καλό μαιευτήριο. Έχει καλούς γιατρούς και έναν κορυφαίο Άγγλο εμβρυολόγο.

Τέλος, δεν γνωρίζω τι πρόβλημα αντιμετωπίζετε αλλά ένα επιπλέον κριτήριο στην επιλογή κέντρου είναι το πρόβλημα του ζευγαριού να "ταιριάζει" με την "εξειδίκευση" του κέντρου στο οποίο θα απευθυνθούν. Για παράδειγμα, για εμάς που κάνουμε την εξωσωματική για πρόληψη μεσογειακής αναιμίας, το εργαστήριο και ο εμβρυολόγος είναι πιο σημαντικά ακόμα και από τον γιατρό. Οπότε είχαμε περιορίσει τις επιλογές μας στον Πάντο και τον Μαστρομηνά που θεωρούνται ότι έχουν τα καλύτερα εργαστήρια και τελικά επιλέξαμε τον δεύτερο.

Ελπίζω κάπως να βοήθησα και σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Indyla ησουν πολυ κατατοπιστικη και σε ευχαριστω πολυ.

Εγω δεν εχω κανει ακομα εξετασεις να δω αν εχω καποιο προβλημα.

Ο αντρας μου εχει θεμα με την κινητικοτητα κλπ... παιρνει profertil εδω και ενα 5μηνο.

Για το κεντρο του Παρασχου και εγω εχω ακουσει διαφορα αρνητικα και μαλλον δε θα ναι μεσα στις επιλογες μου.

Τεχνικά ναι αλλά μωράκι ακόμα no! Δηλαδή έχω δύο βιοχημικές και μία ανεμβρυϊκή κύηση μετά από προεμφυτευτική διάγνωση πάντα. Και να σκεφτείς ότι μπορώ να μείνω μόνη μου έγκυος αλλά δεν θέλουμε να ξαναπάρουμε το ρίσκο του 25% για μωρό πάσχον από Μ.Α. Πριν τις εξωσωματικές διακόψαμε μία εγκυμοσύνη που είχε προκύψει από φυσιολογική σύλληψη οπότε καταλαβαίνεις...

Διαφημίσεις