Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ


angela_kgr

Recommended Posts

Χμ ενα θα σας πω....δεν εχω πονέσει ποτέ στη ζωή μου (στην περίοδο με το παραμικρό τσίμπημα depon, πονοκέφαλους κτλ ποτέ...ειναι οικογενειακό μας να μην πονάμε) :lol::lol::lol:

...........το μονο που μου δίνει δύναμη όπως είπα και παραπάνω ειναι οτι δεν εχω ακούσει καμια να πεθάνει απο τον πονο :lol::lol::lol:

Η μητέρα μου τα παιξε σε μένα και μου λεει επισκληρίδιο μην το σκέφτεσαι αλλα αφου δεν κάνει η γιατρός τι να κάνουμε..θα το υποστούμε κι αυτο!

 

Πάντως στο θέμα του φυσιολογικού τοκετού δεν εχω κανένα άγχος....μονο μην παει κάτι στραβά με νοιάζει γιατι θα της πω εγω καισαρική με ολική δεν κάνω τον κώλο της να βαράει κάτω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια θα με πείτε δειλή και φοβιτσιάρα αλλά αν και έχω ήδη μία γέννα έχω πολύ άγχος και φοβάμαι.Θα γεννήσω φυσιολογικά αλλά δεν το σκέφτομαι καν να μην χρησιμοποιήσουμε επισκληρίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Αμαν λε κοριτσια !!!! Καλα που γεννησα γιατι αν σας διαβαζα θα κανα απο 7ο επισκληριδιο και θα ανανεωνα το φάρμακο !!!! :lol::lol:

Το χω ξαναγράψει αλλα δεν πειραζει θα το πω ξανα . Ο πονος του δοντιου ειναι χειροτερος απο την γεννα !!

Φυσικά και πονας , δοντι βγαζεις και πονας , δεν θα πονεσεις να γεννησεις ολοκληρο μωράκι ? Δεν ειναι αβάσταχτοι οι πονοι ..ή μαλλον δεν ειναι για ολες τις γυναικες ιδιοι οι πονοι . Αλλιως ο καθένας διαχειριζεται τον πόνο του !

 

yogini μην φοβασαι τιποτα . Η γιογκα θα σε βοηθήσει παρα πολυ . Να παιρνεις τις ανάσες σου , βοηθάς και το μωράκι σου να παιρνει οξυγόνο και να αυτοσυγκεντρώνεσαι . Ειμαι σίγουρη οχι στο Συνταγμα δεν θα σε ακουσουν αλλα ουτε στο διπλα δωμάτιο . Εγώ μονο στις εξωθήσεις φωναξα (οπως οι τενίστριες ...τέτοια φωνή) και αυτό γιατι ήταν τυλιγμένο με το λωρο το κοριτσάκι μου και δεν ερχόταν .

Να μιλάς στο μωρό σου ...εγω συνέχεια ελεγα "Ελα μωρουλινιτσα μου ..ελα μωρουλινιτσα μου" . :D

Με το καλό και μην ακους κανέναν , εσυ ξερεις καλύτερα τον εαυτο σου :wink:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αμαν λε κοριτσια !!!! Καλα που γεννησα γιατι αν σας διαβαζα θα κανα απο 7ο επισκληριδιο και θα ανανεωνα το φάρμακο !!!! :lol::lol:

Το χω ξαναγράψει αλλα δεν πειραζει θα το πω ξανα . Ο πονος του δοντιου ειναι χειροτερος απο την γεννα !!

Φυσικά και πονας , δοντι βγαζεις και πονας , δεν θα πονεσεις να γεννησεις ολοκληρο μωράκι ? Δεν ειναι αβάσταχτοι οι πονοι ..ή μαλλον δεν ειναι για ολες τις γυναικες ιδιοι οι πονοι . Αλλιως ο καθένας διαχειριζεται τον πόνο του !

 

yogini μην φοβασαι τιποτα . Η γιογκα θα σε βοηθήσει παρα πολυ . Να παιρνεις τις ανάσες σου , βοηθάς και το μωράκι σου να παιρνει οξυγόνο και να αυτοσυγκεντρώνεσαι . Ειμαι σίγουρη οχι στο Συνταγμα δεν θα σε ακουσουν αλλα ουτε στο διπλα δωμάτιο . Εγώ μονο στις εξωθήσεις φωναξα (οπως οι τενίστριες ...τέτοια φωνή) και αυτό γιατι ήταν τυλιγμένο με το λωρο το κοριτσάκι μου και δεν ερχόταν .

Να μιλάς στο μωρό σου ...εγω συνέχεια ελεγα "Ελα μωρουλινιτσα μου ..ελα μωρουλινιτσα μου" . :D

Με το καλό και μην ακους κανέναν , εσυ ξερεις καλύτερα τον εαυτο σου :wink:

 

Ευχαριστώ Λαμπρινή μου! Δεν ξέρω γιατί αλλα κι εγω εχω πολύ καλό feeling για τον τοκετό και παραδόξως δεν φοβάμαι καθόλου!.....τι yogini θα ήμουν εξάλλου :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΥΣ ΟΥΤΕΠΟΤΕ ΝΑ ΣΠΡΩΞΩ ΟΥΤΕ ΑΝ ΣΠΡΩΧΝΩ ΑΡΚΕΤΑ,ΤΙΠΟΤΑ! ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ΕΡΧΟΤΑΝ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΝΟΥΣΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ. ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΕΝΝΑΩ ΚΙ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΝ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ, ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΟΝΑΣ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. :?:?:?:? ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ :evil::evil: ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΕΣΤΩ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ. ΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΣΙΧΑΣΙΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΑΛΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ. :D:D:D ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ! ΑΣ ΕΙΝΑΙ

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω αντεξα...παρολο που ειχα τεχνητους πονους :shock::shock: που πονανε πολυ περισσοτερο απο τους φυσιολογικους αποτι καταλαβα μετα :evil:

δεν εκανα επισκληριδιο και οπως βλεπετε ζω :) χαιρω ακρας υγειας και πρωτα ο θεος αν και το επομενο μου παιδι το γεννησω φυσιολογικα δεν σκοπευω να κανω :):):)

Δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα....ζοριζεσαι μεν επιβιωνεις δε :)

Αντε η ωρα η καλη σε οσες περιμενετε και ψυχραιμια :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως εκτός από τους πόνους έχουμε όλη αυτή την έκθεση και πως γίνεται αυτή η τόσο σημαντική στιγμή της γυναίκας να είναι ταυτόχρονα και η χειρότερη αλλά και η καλύτερη. Γέννησα και τις τρεις φορές με τεχνητούς πόνους και χωρίς επισκληρίδιο και ένας θεός με βοήθησε να άντέξω όλους αυτούς τους πόνους φυσικά αφού η αγκαλιά του παιδιού σου είναι το καλύτερο παυσίπονο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον κοιταξτε να δειτε τι παιζει με εμενα..και κοιταξτε να δειτε πως σου μπαινει το μικροβιο της αμφιβολιας..

 

διανυω την εγκυμοσυνη μου και δεν σκεφτομαι καθολου τον τοκετο..one step at the time..μια "καλη" φιλη λοιπον η οποια εχει ηδη κανει τα τελευταια 3 χρονια δυο παιδακια το ενα με φυσιολογικο τοκετο και το αλλο με καισαρικη σε δημοσιο νοσοκομειο..με ρωτησε τις προαλλες αν θα κανω επισκληριδιο..εγω δηλωσα οτι δεν εχω αποφασισει ακομη καθως στην 13η εβδομαδα μιας παλαιοτερης εγκυμοσυνης μου ειχα κανει τεχνητους πονους χωρις να παρω κανενα παυσιπονο και ηταν τοσο ανελεητοι οι πονοι και πρωτογνωροι (σιγουρα δεν θα ειναι ακριβως οπως ειναι με τις εξωθησεις στον 9ο μηνα αλλα μεχρι να σπασει ο σακος ειναι ενας πονος θεμα μεγαλο) που σκεφτομια οτι μαλλον θα αντεξω και δεν θα ειναι απαραιτητο..βεβαια επειδη γενναω σε ιδιωτικο νοσοκομειο αμφιβαλλω αν θα αποφυγω τη διαδικασια γιατι σιγα μην χασει ο αναισθησιολογος το μεριδιο του αλλα αυτο ειναι θεμα αλλης συζητησης..

και τι μου ειπε?

Α μην το σκεφτεσαι καν να την κανεις γιατι η επισκληριδιος περναει στο μωρο και μπορει να δημιουργησει προβληματα..ετσι λεει της ειπαν στο Ελενα οπου γεννησε ο γιατρος..ομοια και σε περιπτωησ καισαρικης να μην δεχτω πληρη επισκληριδιο αλλα ολικη αναισθησια..

και μαλιστα επεμενε τοσο πολυ που και αγχωθηκα διοτι σιγουρα και το γιατρο μου να ρωτησω δεν πιστευω οτι αντικειμενικα θα απαντησει (αλλιως κοβει τη δουλεια του αναισθησιολογου φανταζομαι, ισως και να μαι λαθος) και ηρθα και σε δυσκολη θεση επειδη δεν ηθελα να εχω μπει σε αυτη τη διαδικασια αναρωτησης πριν την ωρα μου..

 

και ετσι λοιπον απορω..τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοιταξτε να δειτε τι παιζει με εμενα..και κοιταξτε να δειτε πως σου μπαινει το μικροβιο της αμφιβολιας..

 

διανυω την εγκυμοσυνη μου και δεν σκεφτομαι καθολου τον τοκετο..one step at the time..μια "καλη" φιλη λοιπον η οποια εχει ηδη κανει τα τελευταια 3 χρονια δυο παιδακια το ενα με φυσιολογικο τοκετο και το αλλο με καισαρικη σε δημοσιο νοσοκομειο..με ρωτησε τις προαλλες αν θα κανω επισκληριδιο..εγω δηλωσα οτι δεν εχω αποφασισει ακομη καθως στην 13η εβδομαδα μιας παλαιοτερης εγκυμοσυνης μου ειχα κανει τεχνητους πονους χωρις να παρω κανενα παυσιπονο και ηταν τοσο ανελεητοι οι πονοι και πρωτογνωροι (σιγουρα δεν θα ειναι ακριβως οπως ειναι με τις εξωθησεις στον 9ο μηνα αλλα μεχρι να σπασει ο σακος ειναι ενας πονος θεμα μεγαλο) που σκεφτομια οτι μαλλον θα αντεξω και δεν θα ειναι απαραιτητο..βεβαια επειδη γενναω σε ιδιωτικο νοσοκομειο αμφιβαλλω αν θα αποφυγω τη διαδικασια γιατι σιγα μην χασει ο αναισθησιολογος το μεριδιο του αλλα αυτο ειναι θεμα αλλης συζητησης..

και τι μου ειπε?

Α μην το σκεφτεσαι καν να την κανεις γιατι η επισκληριδιος περναει στο μωρο και μπορει να δημιουργησει προβληματα..ετσι λεει της ειπαν στο Ελενα οπου γεννησε ο γιατρος..ομοια και σε περιπτωησ καισαρικης να μην δεχτω πληρη επισκληριδιο αλλα ολικη αναισθησια..

και μαλιστα επεμενε τοσο πολυ που και αγχωθηκα διοτι σιγουρα και το γιατρο μου να ρωτησω δεν πιστευω οτι αντικειμενικα θα απαντησει (αλλιως κοβει τη δουλεια του αναισθησιολογου φανταζομαι, ισως και να μαι λαθος) και ηρθα και σε δυσκολη θεση επειδη δεν ηθελα να εχω μπει σε αυτη τη διαδικασια αναρωτησης πριν την ωρα μου..

 

και ετσι λοιπον απορω..τι κανω?

 

Διάβασα και στο περιοδικό ΓΑΛΟΥΧΩ του Συνδέσμου Θηλασμού πάντως οτι η επισκληρίδιος περνάει στο μωρό και το κάνει λίγο πιο τεμπέλικο στο να θηλάσει όταν βγει :roll::roll:

Είμαι σίγουρη οτι υπάρχουν παρενέργειες μιας και ειναι φάρμακο αλλα και πόσες χιλιάδες γυναίκες την κάνουν και ειναι ΟΚ.

Δεν ξέρω θα δείξει παιδιά! Πάντως γνωστή μου που γέννησε στο ΕΛΕΝΑ πριν 2 βδομάδες νομίζω έκανε ολική επίσης...γενικά δεν την προτιμούν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που σας διάβασα μου ήρθε κι εμένα στο μυαλό η επισκληρίδιος όταν έκανα το γιο μου.Η μεγάλη μου λύπη ήταν ότι δεν κατάφερα να το θηλάσω σχεδόν καθόλου, και η μεγάλη μου χαρά όπως νόμιζα μάλλον ήταν ότι το μωρό μου ήταν τρομερά ήσυχο.Γάλα και ύπνος.Λες να έφτεγε η επισκληρίδιος.Σε λίγες μ΄ερες που θα γεννήσω έχω αποφασίσει να μην κάνω επισκληρίδιο.Αν τα καταφέρω θα προσπαθήσω να κάνω σύγκριση :?:?:?:?

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ισως τελικα ειναι λιγο θεματακι το ζητημα της επισκληρηδιου..ουτως η αλλως εχει δυο ιδιοτητες..α) μειωνει τους πονους β)διευκολυνει τους γιατρους απο οσο εχω καταλαβει

 

τα παντα για την διευκολυνση μας αλλα στην τελικη ποιος ειπε οτι ειναι παντα για καλο..απλα τις παρενεργειες δεν τις βλεπουμε αμεσα..το χω και πιθανο μετα απο καμια δεκαετια να λενε οτι η επισκληριδιος δεν ηταν ορθη μεθοδος λογω μακροπροθεσμων παρενεργειων..ολα ειναι πιθανα σ εολους τους τομεις οπως παντα συμβαινει..

 

αλλα για να μην κινδυνολογουμε εγω τουλαχιστον ακομη δεν ξερω τι θα κανω με το ζητημα αυτο..παντως στο θεμα καισαρικης στο Ιασω πανε με επισκληριδιο τις περισσοτερες φορες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Τώρα που σας διάβασα μου ήρθε κι εμένα στο μυαλό η επισκληρίδιος όταν έκανα το γιο μου.Η μεγάλη μου λύπη ήταν ότι δεν κατάφερα να το θηλάσω σχεδόν καθόλου, και η μεγάλη μου χαρά όπως νόμιζα μάλλον ήταν ότι το μωρό μου ήταν τρομερά ήσυχο.Γάλα και ύπνος.Λες να έφτεγε η επισκληρίδιος.Σε λίγες μ΄ερες που θα γεννήσω έχω αποφασίσει να μην κάνω επισκληρίδιο.Αν τα καταφέρω θα προσπαθήσω να κάνω σύγκριση :?:?:?:?
Κοριτσια ολα σχετικα ειναι..Πριν λιγο καιρο γεννησε μια γνωστη μας με καισαρικη και η μικρη της κοιμοταν στον θηλασμο με αποτελεσμα να μην μπορεσει να θηλασει..Το θεμα ειναι σε σχεση με αυτα που λενε για την επισκληριδιο,οτι δεν της εκαναν επισκληριδιο αλλα ολικη ναρκωση..Οποτε και παλι λεω ολα ειναι σχετικα..Η γιατρος μου δεν με ρωτησε αν θα κανω,το θεωρει σχεδον σιγουρο,γιατι οταν την ρωτησα για μαθηματα ανωδυνου τοκετου μου ειπε οτι δεν θα τα πολυχρειαστω,λογω επισκληριδιου και γιατι θα με βοηθησουν εκει..Εγω ουτως η αλλως το θεωρω σιγουρο οτι θα κανω γιατι δεν θελω να ταλαιπωρηθω πολυ με τους πονους..Αλλα εχω μερικες αποριες σχετικα με την επισκληριδιο..Στην κανουν απο την αρχη που κανεις εισαγωγη στο μαιευτηριο?Και οταν ειναι να βγει το μωρακι τι νιωθεις?Η' δεν νιωθεις απολυτως τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

 

Αλλα εχω μερικες αποριες σχετικα με την επισκληριδιο..Στην κανουν απο την αρχη που κανεις εισαγωγη στο μαιευτηριο?Και οταν ειναι να βγει το μωρακι τι νιωθεις?Η' δεν νιωθεις απολυτως τιποτα?

 

εμενα μου εκαναν επισκληριδιο οταν ειχα διαστολη 4... ειχα δηλαδη πονους,αλλα οχι αφορητους.. σε αλλη φιλη μου, της εκαναν νωριτερα.. οχι ομως με το που κανεις εισαγωγη,αργοτερα, στη διαδικασια του τοκετου...

νιωθεις κανονικα, εχεις αισθηση του σωματος σου, απλα αντι για πονο νιωθεις πιεση.. καταλαβαινεις ασφαλως οτι γεννας, αλλα νιωθεις τις συσπασεις σαν εντονο σφιξιμο,οχι πονο

 

Αγια Επισκληριδιος!! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάθε γυναίκα είναι διαφορετική, δηλαδή οι εμπειρίες των άλλων είναι ενημερωτικές αλλά όχι δεσμευτικές, ακούστε όμως και τη δική μου.

 

Στην πρώτη μου γέννα, πριν 15 χρόνια, σε ιδιωτικό μαιευτήριο, αναγκάστηκα να κάνω καισαρική λόγω ισχυακής προβολής, παρόλο που δεν το ήθελα καθόλου. Έγινε με ολική αναισθησία, τότε δεν γινόταν επισκληρίδιος στην καισαρική. Θήλασα τη δεύτερη μέρα, την πρώτη μέρα την πέρασα κοιμισμένη, αλλά όλα πήγαν καλά.

 

Στην δεύτερη γέννα μου, σε δημόσιο νοσοκομείο, ο γιατρός επέμενε ότι πρέπει να κάνω καισαρική (ισχύει;) Έτσι για να έχω μια κάποια εμπειρία γέννας, δεν ήθελα να είμαι πάλι αναίσθητη όταν θα γεννιέται το παιδί μου, αποφάσισα να κάνω επισκληρίδιο.

 

Όταν με γυρίσαν στο πλάι και με τρυπάγανε, χωρίς να πιάνει η αναισθησία, τότε μόνο τα χρειάστηκα... Όμως η αναισθησία έπιασε, χωρίς να με παραλύσει, κινούσα τα πόδια μου άνετα, και η εγχείριση πήγε μια χαρά. Τα καταλάβαινα όλα, ή σχεδόν όλα, χωρίς να πονάω, και άκουσα το κλάμα του μωρού μου όταν γεννήθηκε, και της έδωσα το πρώτο της φιλάκι!!!

 

Από βλακεία με άφησαν να περιμένω 4 ώρες μέχρι να πάω στο δωμάτιο, αλλά το μωρό μου θήλασε αμέσως μόλις την πήρα στην αγκαλιά μου, ήταν όμως λίγο υπναρού...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι έλεγα πριν για την επισκληρίδιο;;;; Το παιρνω πίσω! Δεν έκανα αλλα ζήτησα παιδιά για να ειμαι ειλικρινής! Βεβαια δεν μου κάνανε και πρέπει να ομολογήσω οτι η εμπειρία μου ήταν τραυματική απο τον τοκετό. Πολλές οι ώρες, τεχνητοί πονοι, λαθος θέση κτλ

Μακάρι οι φυσιολογικοί πονοι να ειναι πιο ελαφριοι τι να σας πω δεν ξέρω :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρέπει να ομολογήσω οτι η εμπειρία μου ήταν τραυματική απο τον τοκετό. Πολλές οι ώρες, τεχνητοί πονοι, λαθος θέση κτλ

Μακάρι οι φυσιολογικοί πονοι να ειναι πιο ελαφριοι τι να σας πω δεν ξέρω :roll:

 

Κι οι φυσιολογικοι πονοι ειναι πολυ δυνατοι, δεν τιθεται θεμα! Αλλά αντεχονται με τη γνωση οτι σε λιγο θα τελειωσουν. Εγω τουλαχιστον τους αντεχα καλα μεχρι διαστολη 5, μετα ειχα κανονισει να μου κανουν επισκληριδιο κι οντως μου εκαναν. Παντως ειχα τραυματικη εμπειρια απο τον τοκετο, αρα δεν ειναι μονο ο παραγοντας "επισκληριδιος" που παιζει ρολο.

 

Σιγουρα ομως δεν μπορω να φανταστω γυναικα να γενναει με τεχνητους πονους επι πολλες ωρες χωρις επισκληριδιο! :shock: Εισαι ηρωιδα που τα καταφερες με τους τεχνητους!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είπε στον άντρα μου η γιατρός γιατι λύσσαγε να μην κάνουμε επισκληρίδιο....εχει πεθάνει μια γυναίκα στο ΕΛΕΝΑ απο αυτό και τα ρίξανε στο γυναικολόγο...ακομα τρέχει αυτος. Αν ομως είμασταν στο ΜΗΤΕΡΑ ή καπου αλλου θα μου έκανε είπε :roll: Πάντως καμια απ'οσες γνώρισα εκει με ΦΤ (οχι πολλές :( ) δεν της έκαναν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ki egw enw eixa kanonisei na kanw episklhridio ematha pws o giatros moy den kanei pote episklhridio soy leei pws tha kanonisei me ton anaisuhsiologo kai se afinei na gennhseis xwrs episklhridio to diastayrwsa apo polles polles piges telika omws toy thn efera giati ekleisa monh moy thn anaisuhsiologo toy nosokomeioy kai telika ekana episklhridio 12 wres meta tin enarxh twn texnhtwn ponwn stis 19 wres vevaia eidame pws meta apo 1002 ypoueta oroys ktl h mikrh den katevaine me tipota paroysiastike kai mia mikrh epiplokh kai katelixa me kaisariki kai raxiaia an xanaphgaina na gennhsw pali ta idia tha dialega aporw pws den kanoyn oles episklhridio den xerw an stoys texnhtoys ponon oi odynes einai pio dynates pantws egw den tha ithela na xanazisw tetoia empeiria xwris episkliridio

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γέννησα πριν από 1,5 μήνα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο. Οι πόνοι είναι αφόρητοι. Κάνενας δεν μπορεί να καταλάβει αυτούς τους πόνους αν δεν το ζήσει.

Δεν θα απαντήσω στην ερώτηση αν είναι καλύτερα με ή χωρίς επισκληρίδιο.

Θα θέσω μία ερώτηση σε όλες τις μέλλουσες μαμάδες:

ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΕΣΕΤΕ ΝΑ ΧΟΡΗΓΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΦΑΡΜΑΚΟ= ΧΗΜΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ?

'Οσες απαντήσετε όχι τότε μην κάνετε επισκληρίδιο. Ότι και να σας λένε οι γιατροί σας το μωρό παίρνει και αυτό το φάρμακο έστω και σε μικρή ποσότητα. Μπόρείτε να ψάξετε και στο διαδίκτυο γι' αυτό

[.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πριν από 1,5 μήνα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο. Οι πόνοι είναι αφόρητοι. Κάνενας δεν μπορεί να καταλάβει αυτούς τους πόνους αν δεν το ζήσει.

Δεν θα απαντήσω στην ερώτηση αν είναι καλύτερα με ή χωρίς επισκληρίδιο.

Θα θέσω μία ερώτηση σε όλες τις μέλλουσες μαμάδες:

ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΕΣΕΤΕ ΝΑ ΧΟΡΗΓΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΦΑΡΜΑΚΟ= ΧΗΜΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ?

'Οσες απαντήσετε όχι τότε μην κάνετε επισκληρίδιο. Ότι και να σας λένε οι γιατροί σας το μωρό παίρνει και αυτό το φάρμακο έστω και σε μικρή ποσότητα. Μπόρείτε να ψάξετε και στο διαδίκτυο γι' αυτό

 

Καλησπέρα chocowm.Ηθελα να σε ρωτήσω μιας που γέννησες πρόσφατα και χωρίς επισκληρίδιο γιατί κι'εγω΄απ'ότι μου έχει πει η αιματολόγος λόγω του οτι κάνω ηπαρίνες και επειδή θα τις κάνω μέχρι το τέλος και δεν μπορώ να τις κόψω έστω λίγες μέρες νωρίτερα δεν θα μπορέσω να κάνω επισκηρίδιο αν γεννήσω φυσιολογικά και αν γεννήσω με καισαρική θα είναι με ολική νάρκωση.Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι για τους πόνους που ανέφερες πως είναι?Τα καταλάβαινες όλα φυσικά αλλά ακόμα και οταν έκανε ο γιατρός τα ράμματα το καταλάβαινες?Εμένα αυτός είναι ο φόβος μου και γενικά πως είναι οι πόνοι χωρίς επισκληρίδιο.Αν θέλεις περίγραψε μου να έχω μια εικόνα να ξέρω τι με περιμένει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γέννησα πριν από 1,5 μήνα φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο. Οι πόνοι είναι αφόρητοι. Κάνενας δεν μπορεί να καταλάβει αυτούς τους πόνους αν δεν το ζήσει.

Δεν θα απαντήσω στην ερώτηση αν είναι καλύτερα με ή χωρίς επισκληρίδιο.

Θα θέσω μία ερώτηση σε όλες τις μέλλουσες μαμάδες:

ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΕΣΕΤΕ ΝΑ ΧΟΡΗΓΗΣΕΤΕ ΣΤΟ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΦΑΡΜΑΚΟ= ΧΗΜΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ?

'Οσες απαντήσετε όχι τότε μην κάνετε επισκληρίδιο. Ότι και να σας λένε οι γιατροί σας το μωρό παίρνει και αυτό το φάρμακο έστω και σε μικρή ποσότητα. Μπόρείτε να ψάξετε και στο διαδίκτυο γι' αυτό

 

Καλησπέρα chocowm.Ηθελα να σε ρωτήσω μιας που γέννησες πρόσφατα και χωρίς επισκληρίδιο γιατί κι'εγω΄απ'ότι μου έχει πει η αιματολόγος λόγω του οτι κάνω ηπαρίνες και επειδή θα τις κάνω μέχρι το τέλος και δεν μπορώ να τις κόψω έστω λίγες μέρες νωρίτερα δεν θα μπορέσω να κάνω επισκηρίδιο αν γεννήσω φυσιολογικά και αν γεννήσω με καισαρική θα είναι με ολική νάρκωση.Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι για τους πόνους που ανέφερες πως είναι?Τα καταλάβαινες όλα φυσικά αλλά ακόμα και οταν έκανε ο γιατρός τα ράμματα το καταλάβαινες?Εμένα αυτός είναι ο φόβος μου και γενικά πως είναι οι πόνοι χωρίς επισκληρίδιο.Αν θέλεις περίγραψε μου να έχω μια εικόνα να ξέρω τι με περιμένει.

Ευχαριστώ.

 

Οι πόνοι είναι αφόρητοι αλλά τους αντέχουμε. Μην ανησυχείς γι' αυτό. Βέβαια δεν θα τους ξεχάσεις όπως λένε, αλλά μόλις περάσεις μερικές μέρες με το δικό σου θαυματάκι θα πεις χίλια άξιζε. Τα ράμματα τα καταλαβαίνεις σαν μικρά τσιμπηματάκια. Άλλωστε μόλις γεννήσεις τα δεδομένα του πόνου για το σώμα σου θ' αλλάξουν.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην κάνεις καισαρική και καλή επιτυχία!!!

[.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα,

 

Εγώ γέννησα χωρίς επισκληρίδιο γιατί δεν πρόλαβα!!! Παρ'όλα αυτά, πιστεύω οτι ναι μεν οι πόνοι είναι πολύ πολύ έντονοι όμως αντέχονται και αυτό γιατί είμαστε φτιαγμένες έτσι ώστε να τους αντέχουμε..... Οι πόνοι έρχονται κάθε 3 λεπτά αλλά είναι πολύ δυνατοί και κρατάνε 40-50 δευτέρόλεπτα ο καθένας. Εγώ πάντως όταν ήταν να αρχίσω εξωθήσεις, δεν τους καταλάβαινα τόσο πολύ. Η αναμονή είναι το θέμα. Ευτυχώς εγώ σε μία ώρα γέννησα κι έτσι δεν είχα καθόλου αναμονή. Με 10 εξωθήσεις βγήκε ο μπέμπης!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

στην 1η γεννα μπηκα με τεχνητους και ενω το επαιζα αντρακι στο τελος υπεκυψα... τωρα παλι ελεγα οτι δεν θα κανω επισκληριδιο και πριν μια βδομαδα και μολις τελειωσα με εναν υπερηχο και πριν προλαβω να σηκωθω απο το κρεβατι μ'επιασε μια απιστευτη συσπαση-κραμπα στα αριστερα στη λεκανη και διπλωθηκα στα 2... και ξαναψηφιζα επισκληριδιο... δεν ξερω... τον φοβαμαι τον πονο.. περασα και λιγο δυσκολες φασεις με την δυσκοιλιοτητα που δεν ειχα ποτε μου πριν και απεκτησα τωρα και μαλλον θα υποκυψω...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

επισκληριδιος και παλι επισκληριδιος......φοβερη ανακαληψη.εχω 3 παιδια

και στα 2 τελευταια εκανα επισκληριδιο......τους πονους στο πρωτο ακομα

δεν τους εχω ξεχασει...με την επισκληριδιο δεν καταλαβαινεις τιποτα....

απιθανα ηταν.ετσι κανεις 10 παιδια :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι για τους πόνους που ανέφερες πως είναι?Τα καταλάβαινες όλα φυσικά αλλά ακόμα και οταν έκανε ο γιατρός τα ράμματα το καταλάβαινες?Εμένα αυτός είναι ο φόβος μου και γενικά πως είναι οι πόνοι χωρίς επισκληρίδιο.Αν θέλεις περίγραψε μου να έχω μια εικόνα να ξέρω τι με περιμένει.

Ευχαριστώ.

Μην ακούς και μην ρωτάς κανέναν για τους πόνους!Τζάπα θα πανικοβληθείς!Το κάθε άτομο έχει διαφορετική γεννα.Είμαι πολύ φοβιτσιάρα και δεν αντέχω τον πόνο. Η κολλητή μου γέννησε 1 μήνα πριν από εμένα και είχα τρομοκρατηθεί γιατί είχε μια δύσκολη γέννα.Εγώ γέννησα σε 1 ώρα και ο πόνος ήταν 10' ούτε καν την ώρα που έβγαινε το μωρό και προσπαθούσα μετά να θυμηθώ πως πονούσα και δεν μπορούσα.Ούτε επισκληρίδιο έκανα ούτε άλλη μορφή αναισθησίας (ούτε καν στα ραμματα)αυτό που με βοήθησε ήταν κάτι αναπνοές που μου δειξε η μαία πριν ξεκινησουν οι πόνοι για τα καλά και από οτι μου είπε ήταν σαν να είχα κάνει μαθήματα ανώδυνου. Γι αυτό σου λέω μην ακούς κανένα το μόνο που να κάνεις είναι να περπατάς πολύ και να σκεφτεσαι το μωρουλι σου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...