Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ


angela_kgr

Recommended Posts

ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την επισκληρίδο και το φυσιολογικό τοκετό,υπάρχει κάποια κοπέλα με σχέτική εμπειρία? την προηγούμενη εβδομάδα που επισκέφτηκα τον γιατρό μου με ρώτησε αν θα κάνω επισκληριδίο και του απάντησα πωσ εφόσον πάμε για φυσιολογικό θα ήθελα να δοκιμάσω χωρις την επισκληρίδιο αλλά τον είδα πολύ αρνητικό σε αυτό. μάλιστα μου είπε όταν θα του τη ζητάω στο τέλος θα μου λεεί όχι για να με παιδεψει.

επίσης διάβασα ότι η επισκληρίδιος καθυστερεί το θηλασμό και δε μπορείς να θηλασεις το μωράκι σου από την αρχή(σκόπευω να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό...)

τι να κάνω...... :?:?

 

Συμφωνώ απόλυτα με την aglaia σε όλα όσα σου έχει γράψει.

 

Αν θέλεις και την δική μου άποψη σχετικά με το γιατί ο γιατρός επιμένει για επισκληρίδιο είναι η εξής:

Καλώς ή κακώς, οι γυναίκες που έχουν επισκληρίδιο είναι πιο ήρεμες και πιο συνεργάσιμες συνήθως, δε μουρμουρίζουν, δε βογκάνε, συζητάνε διάφορα, κοιμούνται και διάφορα τέτοια που ξεκουράζουν το αυτάκι του γιατρού και δεν τον αναγκάζουν να είναι συνεχώς από πάνω. Εμένα αυτό που δεν μου άρεσε είναι που σου είπε ότι «θα του ζητάς και δεν θα σου κάνει…». Εκβιασμός δηλαδή….

 

Μην απογοητεύεσαι όμως (σιγά μην δεν στην κάνει ) και μην βιάζεσαι. Για μένα η επισκληρίδιος είναι κάτι που το βλέπεις εκείνη την στιγμή: μπορεί να γεννήσεις γρήγορα ή σαν οργανισμός να ανέχεσαι τους πόνους και να μπορείς να τους διαχειριστείς και τελικά να μην θέλεις εσύ η ίδια να κάνεις επισκληρίδιο!!!

 

Πρόσφατα έκανα έναν τοκετό στο ΛΗΤΩ όπου κράτησε 6 ώρες. Η γυναίκα αρνήθηκε να κάνει επισκληρίδιο παρόλο που εμείς ήμασταν θετικοί. Γέννησε χωρίς να μας ακούσει κανείς έξω από το δωμάτιο. Ανάμεσα από τους πόνους χαμογελούσε και πάνω στους πόνους έκανε αναπνοές χωρίς να ακουστεί. Πονούσε βέβαια αλλά μπορούσε να διαχειριστεί τους πόνους! Αφού να φανταστείς τον έχουμε ονομάσει "ο τέλειος τοκετός" και όποτε με πέρνει τηλέφωνο και δεν καταλάβω αμέσως πια είναι, μου λέει: "ο τελειος τοκετός"!!!!!!

 

Που ξέρεις, μπορεί να είναι έτσι και ο δικός σου τοκετός (σου το εύχομαι)

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eπίσης έκανα επισκληρίδιο στην πρώτη μου γέννα όταν δεν άντεχα άλλο τον πόνο και στην ουσία είχα φτάσει σε 8 διαστολή. Γέννησα μέσα σε μισή ώρα μετά αλλά δεν πιστεύω ότι βοήθησε η αναισθησία αν σκεφτείς ότι ολόκληρος ο τοκετός διήρκεσε 4 ώρες. Επίσης είναι όπως ακριβώς τα λέει η Shakti. Ένιωσα τα πάντα από άποψη πίεσης για να μπορώ να συνεργαστώ στις εξωθήσεις και δεν με δυσκόλεψε σε κάτι η αναισθησία, ίσα-ίσα που με βοήθησε στο να μην αποσυντονιστώ από τον πόνο.

Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν και λογικό γιατί εγώ έκανα πρόκληση μετά την ΠΗΤ μου και είναι πιθανό να ήταν πιο έντονοι οι πόνοι απ'ότι αν ήταν κανονικός τοκετός...

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης έκανα επισκληρίδιο στην πρώτη μου γέννα όταν δεν άντεχα άλλο τον πόνο και στην ουσία είχα φτάσει σε 8 διαστολή. Γέννησα μέσα σε μισή ώρα μετά αλλά δεν πιστεύω ότι βοήθησε η αναισθησία αν σκεφτείς ότι ολόκληρος ο τοκετός διήρκεσε 4 ώρες. Επίσης είναι όπως ακριβώς τα λέει η Shakti. Ένιωσα τα πάντα από άποψη πίεσης για να μπορώ να συνεργαστώ στις εξωθήσεις και δεν με δυσκόλεψε σε κάτι η αναισθησία, ίσα-ίσα που με βοήθησε στο να μην αποσυντονιστώ από τον πόνο.

Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν και λογικό γιατί εγώ έκανα πρόκληση μετά την ΠΗΤ μου και είναι πιθανό να ήταν πιο έντονοι οι πόνοι απ'ότι αν ήταν κανονικός τοκετός...

 

Μπράβο, πολύ σύντομος τοκετός.

Και βέβαια υπάρχει καλύτερη συνεργασία στις εξωθήσεις γιατί νιώθεις έντονη πίεση και μπούκωμα αλλά τουλάχιστον δεν πονάς. Βέβαια αυτό δεν είναι κανόνας, υπάρχουν γυναίκες με επισκληρίδιο που δεν συνεργάζονται και γυναίκες χωρίς επισκληρίδιο που συνεργάζονται άψογα. Ε!!! και να βογκήξουν και λίγο, δικαιολογούνται, στο κάτω κάτω πονάνε.

 

Για μένα, για κάθε γυναίκα ο τοκετός είναι μια διαφορετική εμπειρία - ακόμα και για την ίδια γυναίκα σε άλλον τοκετό και το αν θα συνεργαστεί, θα είναι ήρεμη ή όχι, θα κάνει επισκληριδιο ή όχι, θα φωνάζει ή όχι, είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων: φυσικών (παράγοντες που λαμβάνουν μέρος την ώρα του τοκετού), ψυχολογικών (άγχος, φόβος), προηγούμενων εμπειριών, αντίληψης για τον τοκετό, εκπαίδευσης κ.λπ. :wink::wink::wink:

 

Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για τον θηλασμό, πέραν του ότι δεν υπάρχει βοήθεια και καθοδήγηση στα μαιευτήρια και η κάθε νέα μητερα προσπαθεί μόνη της και συνήθως απογοητεύεται. Η τακτική των περισσότερων Μαιευτηρίων στην Ελλάδα δυστυχώς είναι "τακτική απογαλακτισμού..."

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγγέλα μου δεν ξέρω σε ποιο μη΄να είσαι αλλά εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο . Να ξέρεις ότι την επισκληρίδιο την βάζουν στην 7 η περίπου διαστολή για να μην επιβραδύνονυ τις συστολές και από την στιγμή που σου την βάζουν καθαρίζεια από τον πόνο αισθάνεσαι τα πάντα αλλά δεν πονάς. Βέβαια θα πρέπει να σου λένε πότε να σπρώξεις γιατί δεν θα καταλαβαίνεις. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα και σ πληοφορώ ότι θήλσα από την στιγμή που με έβγαλαν από την αίθουσα και με έβαλαν μαζί του σε μια άλλη αίοθυσα για να συνέλθω τελείως από την επισκληρίδιο σε 20 λεπτά είχα τελειώσει. Μου είπε ο αναισθησιολόγος εαν αισθάνομαι τα πόδια μου με εξέτασε και με πήγαν στο δωμάτιο. Μου προκάλεσε κατάπληξη που θήλασα μόλις βγήκα από την αίθουσα και ρώτησα την μαία όταν μου έβαλε τον γιό μου στο στήθος μα έχω γάλα και μου είπε φυσικά και είδα αυτό το πρωτόγαλα που έτρεχε. Να ξέρεις το το κανονικό γάλα έρχεται μετα΄την δε'ύτερη μέρα στην αρχή είναι σαν νερό και λλένε ότι είνμαι ότι καλύτερο μπορείς να δώσεις στο παιδί σου βόμβα βιταμινών και στοιχείων και δημιουργεί αντισώματα στο παιδί.για να αντιμετωπίζει τις λοιμώξεις. Εγώ το θηλάζω ακόμη και ξέρεις είναι ότι πιο όμορφο υπάρχει το δέσιμο με το απιδί σου και η ηρεμία που αισθάνεσαι σαν μάνα. Θα ήθελα να σου πώ να είσαι ψύχραιμη να μην φοβάσαι να είσαι συνεργάσιμη και να σκέφτεσαι εκέινη την ώρα ότι βιώνεις μια από τις ομορφότερες εμπειρίες στην ζωή σου που δεν θα ξεχάσειε ποτέ. όσο πιοο συνεργάσιμη είσαι τόσοσ πιο εύκολη θα είναι η γέννα.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγέλα μου δεν ξέρω σε ποιο μη΄να είσαι αλλά εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο . Να ξέρεις ότι την επισκληρίδιο την βάζουν στην 7 η περίπου διαστολή για να μην επιβραδύνονυ τις συστολές και από την στιγμή που σου την βάζουν καθαρίζεια από τον πόνο αισθάνεσαι τα πάντα αλλά δεν πονάς. Βέβαια θα πρέπει να σου λένε πότε να σπρώξεις γιατί δεν θα καταλαβαίνεις. .

 

Χωρίς να θέλω να προσβάλω την Μελίνα, θα διαφωνήσω με αυτά που λέει.

 

Την επισκληρίδιο, συνήθως, στην κάνουν όταν ο γιατρός κρίνει ότι πρέπει ή ότι θέλει και όχι στάνταρ στα 7 εκατοστά διαστολής. Συνήθως, στην κάνουν γύρω στα 3 εκ διαστολή όπου οι συσπάσεις είναι καλά συντονισμένες και δεν υπάρχει κίνδυνος να καθυστερήσει ο τοκετός (κατά την άποψη μου, τα 7 εκατοστά, για μια γυναίκα που θέλει επισκληρίδιο, είναι αργά, εκτός και αν η ίδια νιώσει ότι την έχει ανάγκη σε αυτό στο στάδιο).

 

Οι σπάνιες περιπτώσεις που δεν αισθάνεσαι απολύτως τίποτα και σου λένε οι άλλοι πότε θα σπρώξεις, είναι όταν γίνεται πολύ μεγάλη δόση, παρόμοια με την δόση της καισαρικής. Στις περισσότερες περιπτώσεις, αισθάνεσαι μπούκωμα και έντονη πίεση που σου δίνουν την αίσθηση ότι θέλεις να σπρώξεις, αλλά δεν συνοδεύεται από πόνο.

 

Αυτά, προς αποφυγή παρεξηγήσεως σχετικά με την επισκληρίδιο.

 

Μελίνα μου, συγνώμη αλλά αυτή είναι η δική σου εμπειρία από τον τοκετό σου , η οποία δεν αντιπροσωπεύει όλους τους τοκετούς με επισκληρίδιο γιʼ αυτό και έκανα αυτές τις διευκρινήσεις…

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

SHAKTI τι ειναι ο HATHA YOGA TEACHER;;;

 

Δασκάλα της γιόγκα και συγκεκριμένα της Hatha yoga (Χάθα Γιόγκα) :wink:

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το καταλαβα αυτο...

Το hatha δεν καταλαβα. Σε τι διαφερει απο την κλασικη γιογκα; Ειναι σχετικη με εγκυους;

 

Η HATHA YOGA είναι το πρώτο σκαλοπάτι στον δρόμο της Raja Yoga (Η Raja Yoga είναι ένας από τους τέσσερις κύριους δρόμους της Γιόγκα . Ένα ολοκληρωμένο φιλοσοφικό σύστημα , ένα επιστημονικό σύστημα , μια πρακτική μέθοδος με σκοπό την κυριαρχία του Εαυτού στην ύλη ή την απελευθέρωση του εαυτού από την ύλη ή την κυριαρχία του Εαυτού στον νου. Raja = βασιλιάς ή ο άριστος στο είδος του ή ο ανώτατος).

 

Την hatha yoga πολλοί την ονομάζουν και "Δυτική Γιόγκα" γιατί είναι το πλέον γνωστό και διαδεδομένο σύστημα στην δύση.

Το όνομα της αποτελείται από δύο λέξεις που η κάθε μια ξεχωριστά σημαίνει στα Σανσκριτικά Ήλιος και Σελήνη. Συμβολίζουν την ισορροπία που επέρχεται σε σωματικό , ενεργειακό και νοητικό επίπεδο στον άνθρωπο που εξασκείται στις τεχνικές της.

 

Η Hatha Yoga είναι ένα σύστημα ασκήσεων (asanas) με κέντρο τον έλεγχο της αναπνοής.

 

Αυτό το πετυχαίνει με τις εξής τεχνικές:

 

* Σωματικές ασκήσεις (asanas)

* Αναπνευστικές ασκήσεις (pranayama)

* Τεχνικές καθαρισμού (kriyas)

* Ειδικές ενεργειακές τεχνικές (bandhas, mudras)

 

Στον χώρο του Fitness είναι περισσότερο γνωστή ως ένας συνδυασμός σωματικών ασκήσεων και βαθιάς χαλάρωσης.

 

Οι τεχνικές της yoga προορίζονται για να αυξήσουν στο μέγιστο την δυνατότητα για καλή υγεία, ζωτικότητα και νεανική ευεξία.

Η yoga εργάζεται συστηματικά σε όλα τα τμήματα του σώματος κρατώντας τις λειτουργίες τους σε τέλεια ισορροπία και απόδοση: Οι μυς, τα οστά, η αναπνοή, το κυκλοφορικό, το πεπτικό, το αναπαραγωγικό και όλα τα συστήματα του ανθρώπινου σώματος ισορροπούν και ρυθμίζουν την φυσική, συναισθηματική και νοητική μας κατάσταση.

 

Στην σχολή εκπαίδευσης δασκάλων γιόγκα δίνονται πηροφορίες για τις ασκήσεις και τις αναπνοές που επιτρέπονται στην κύηση αλλά κατά την γνώμη μου δεν είναι αρκετές για να αναλάβεις εγκυμοσύνη. Πρέπει: ή να είσαι μαία και να γνωρίζεις το θέμα εγκυμοσύνη - τοκετός ώστε να μπορέσεις να εφαρμόσεις τις τεχνικές της hatha yoga σε μία έγκυο ή να κάνεις εξειδίκευση στο prenatal yoga (γιόγκα εγκυμοσύνης).

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε τι διαφερει απο την κλασικη γιογκα;

 

Δεν υπάρχει κλασσική γιόγκα και αν θα μπορούσαμε να το πουμε έτσι, μιλάμε για την χάθα γιόγκα που είναι η γιόγκα που προέρχεται από την raja yoga και είναι η αρχαιότερη όλων των συστηματων γιόγκα.

 

Υπάρχουν συστήματα γιόγκα όπως bhakti yoga, ashtanga vinyasa yoga, iyengar yoga, satyananda αλλά όλα αυτά έχουν νεώτερη προέλευση, έχουν έρθει μετά την χάθα γιόγκα. Η hatha yoga είναι το παραδοσιακό σύστημα εφαρμογής της γιόγκα.

 

Να διευκρινήσω ότι η power yoga δεν είναι αναγνωρισμένο σύστημα γιογκα,αλλά μέθοδος ασκήσεων που χρησιμοποιεί πρακτικές στης γιόγκα και γίνεται στα γυμναστήρια.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

...Την επισκληρίδιο, συνήθως, στην κάνουν όταν ο γιατρός κρίνει ότι πρέπει ή ότι θέλει και όχι στάνταρ στα 7 εκατοστά διαστολής. Συνήθως, στην κάνουν γύρω στα 3 εκ διαστολή όπου οι συσπάσεις είναι καλά συντονισμένες και δεν υπάρχει κίνδυνος να καθυστερήσει ο τοκετός (κατά την άποψη μου, τα 7 εκατοστά, για μια γυναίκα που θέλει επισκληρίδιο, είναι αργά, εκτός και αν η ίδια νιώσει ότι την έχει ανάγκη σε αυτό στο στάδιο).

Οι σπάνιες περιπτώσεις που δεν αισθάνεσαι απολύτως τίποτα και σου λένε οι άλλοι πότε θα σπρώξεις, είναι όταν γίνεται πολύ μεγάλη δόση, παρόμοια με την δόση της καισαρικής. Στις περισσότερες περιπτώσεις, αισθάνεσαι μπούκωμα και έντονη πίεση που σου δίνουν την αίσθηση ότι θέλεις να σπρώξεις, αλλά δεν συνοδεύεται από πόνο....

 

H δική μου εμπειρία γέννας είναι όπως την περιγράφει η SHAKTI.

Mπήκα στο νοσοκομείο με 6 εκ. διαστολή και όταν έφτασα στα 7-8εκ. δεν ήθελαν να μου κάνουν επισκληρίδιο γιατί ήμουν σε τελικό στάδιο. Mου την έκαναν μετά από δική μου επιμονή.

Aισθανόμουν πολύ έντονα την πίεση που ασκεί το μωρό, σα να σε πιέζει ΠOΛY έντονα το έντερο. H λέξη "μπούκωμα" που χρησιμοποίησε η SHAKTI περιγράφει τέλεια αυτό που αισθανόμουν και αυτό το μπούκωμα σε κάνει να θέλεις πολύ να σπρώξεις. Aλλά σε καθοδηγούν για το πότε πρέπει να σπρώξεις για να γίνει σωστά χωρίς να σκιστείς, αλλά και για να συντονιστείς με τις διαστολές. Kαι ίσως για να μην κουράζεσαι χωρίς λόγο.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

H δική μου εμπειρία γέννας είναι όπως την περιγράφει η SHAKTI....

....H λέξη "μπούκωμα" που χρησιμοποίησε η SHAKTI περιγράφει τέλεια αυτό που αισθανόμουν .

 

Σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση!

Μπορεί να μην έχω γεννήσει εγώ η ίδια, αλλά έχω παραστεί σε τόσες γέννες που πλέον γνωρίζω πολύ καλά πως αισθάνονται οι γυναίκες και φυσικά, για ποιούς λόγους αισθάνονται ή δεν αισθάνονται κάτι....

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την επισκληρίδο και το φυσιολογικό τοκετό,υπάρχει κάποια κοπέλα με σχέτική εμπειρία? την προηγούμενη εβδομάδα που επισκέφτηκα τον γιατρό μου με ρώτησε αν θα κάνω επισκληριδίο και του απάντησα πωσ εφόσον πάμε για φυσιολογικό θα ήθελα να δοκιμάσω χωρις την επισκληρίδιο αλλά τον είδα πολύ αρνητικό σε αυτό. μάλιστα μου είπε όταν θα του τη ζητάω στο τέλος θα μου λεεί όχι για να με παιδεψει.

επίσης διάβασα ότι η επισκληρίδιος καθυστερεί το θηλασμό και δε μπορείς να θηλασεις το μωράκι σου από την αρχή(σκόπευω να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό...)

τι να κάνω...... :?:?

αγαπητη αγγελικη

 

ο γιατρος σιγουρα κοιταει τι τον συμφερει αυτον.

πρωτον.αν κανεις επισκληριδιο σε ενα συγκεκριμενο σταδιο του τοκετου τοτε επιταχυνεται και γεννας γρηγορα.αν ομως το κανεις απο την αρχη τον καθυστερεις.αυτο που δεν θα σου ειπε ο γιατρος ειναι οτι η επισκληριδιο δεν βοηθαει το εμβρυο.και επισης αφου δεν θα καταλαβαινεις τον πονο δεν θα μπορεις να σπρωξεις και τοτε θα σπρωχνουν αλλοι για σενα(οτι χειροτερο για την μητρα).να κανεις επισκληριδιο αν δεν αντεχεις τους πονους.η σε περιπτωσεις που το κεφαλι ειναι σε αντιστροφη μερια(κατι μαιευτικα) και χτυπαει το νευρο περισσοτερο με αποτελεσμα η γυναικα να ποναει περισσοτερο.ομως αν ξερεις απο αναπνοες και εισαι ψυχραιμη,πιστευω δεν χρειαζεται επισκληριδιο.επαναλαμβανω,τον γιατρο δεν τον πολυ νοιαζει.και γιατι τον καιει τοσο πολυ για την επισκληριδιο?για την περινεοτομη σε ρωτησε?που τις πετσοκοβουν ολες για να βγαλουν το μωρο γρηγορα να μην περιμενουν και μετα τις ραβουν σαν λουκανικα?εχεις δικαιωμα ν αρνηθεις την περινεοτομη εκτος και αν υπαρχει σοβαρος λογος στον τοκετο για να γινει.μην ειστε χαζες.εσεις γεννατε οχι ο γιατρος.οτι δεν σας αρεσει δεν το κανετε.ειναι απλο.οσο για τον θηλασμο.και ΒΕΒΑΙΑ μπορεις να θηλασεις μετα απο επισκληριδιο!!μην τρελαθουμε κιολας.

 

Για να πω κι εγώ τη δικιά μου εμπειρία.

1) Εγώ ρώτησα το γιατρό αν προτείνει ή όχι επισκληρίδιο στον 6-7ο μήνα και αυτός είπε ότι αυτή είναι δική μου απόφαση.

2)Όταν με πήγε η μαία μου περίπου 40 μέρες πριν γεννήσω στο μαιευτήριο να μου δείξει τους χώρους,από την υποδοχή ως το χειρουργείο και να μου πει τι ακριβώς θα γίνει σχεδόν απαίτησα να μου κάνουν περινεοτομή,γιατί αν και δεν είμαι γιατρός ή μαία είχα διαβάσει τι μπορεί να συμβεί αν υπάρξει ρήξη(σχίσιμο) στην περιοχή του περίνεου.

 

Τελικά αποφάσισα να γεννήσω με επισκληρίδιο. Κι ευτυχώς, γιατί η λεκάνη μου ήταν στενή και το κεφάλι του παιδιού δε μπορούσε να βγεί. Εξωθούσα επί 1 ώρα και 35' και ειλικρινά οι πόνοι ήταν αβάσταχτοι παρά την επισκληρίδιο. Νόμισα ότι δε θα τα κατάφερνα και γλίτωσα για 5' την καισαρική, γιατί ήδη είχα αρχίσει να χάνω τις δυνάμεις μου.Δεν ξέρω αν θα κατάφερνα να μη λιποθυμήσω από τους πόνους χωρίς την αναισθησία. Και στο δεύτερο παιδί μου θα ζητήσω εισκληρίδιο. Και όσο για το θηλασμό, δεν μπορεσα να θηλάσω γιατί η μικρή έκανε 18 ίκτερο την πρώτη νύχτα και μπήκε εντατική. Την πήρα μετά από 9 μέρες.Έβγαζα όμως το γάλα μου (τις πρώτες μέρες δεν επέτρεπαν να της το δίνω γιατί είχαμε coombs + και φοβούνταν μήπως την επηρεάσει, αλλά τελικά κατάφερα να τη θηλάσω μέχρι που στο χρόνο βαρέθηκε και δεν ήθελε άλλο το στήθος μου. Μην ανησυχείτε λοιπόν και μην αγχώνεστε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην γίνει παρεξήγηση δεν είμαι γιατρός ούτε πολύξερη και φυσικ.α κατέθεσα την προσωπική μου εμπειρεία απλά πριν γεννήσω είχα ζητήσει από τον γιατρό μου επισκληρίδιο και όταν πήγα στο νοσοκομείο μετά από 15 ώρες πόνου με 2 διαστολή ρώτησα την μαία πότε θα μου έκαναν επισκληρίδιο και μου είπε ότι ήταν νωρίς μου έβαλαν τεχνητούς πόνους και κάπου στην 5-7η διαστολή μοπυ έκανα επισκληρίδιο . Για την επιβράδυνση του τοκετού μου το επιβεβαιωσε και ο αναισθησιολόγος. Για να μην γίνει παρεξήγηση λοιπόν γιατί κάθε τοκετός είναι διαφορετικός εμείς καταθέτουμε τις προσωπικές μας εμπειρείες και ο μ΄νος που πρέπει να ακούμε και να ρωτάμε είναι μόνο ο γιατρός μας .

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

....Για να μην γίνει παρεξήγηση λοιπόν γιατί κάθε τοκετός είναι διαφορετικός εμείς καταθέτουμε τις προσωπικές μας εμπειρείες και ο μ΄νος που πρέπει να ακούμε και να ρωτάμε είναι μόνο ο γιατρός μας .

 

Πολύ σωστά, η κάθε εμπειρία είναι διαφορετική και ο κάθε γιατρός έχει τον δικό του τρόπο που δουλεύει και τις δικές του αντιλήψεις.

Απλά, ας μην περνάμε τις εμπειρίες μας με τρόπο που να φαίνεται ότι έτσι είναι πάντα τα πράγματα γιατι αυτό δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πριν γεννήσω είχα ζητήσει από τον γιατρό μου επισκληρίδιο και όταν πήγα στο νοσοκομείο μετά από 15 ώρες πόνου με 2 διαστολή ρώτησα την μαία πότε θα μου έκαναν επισκληρίδιο και μου είπε ότι ήταν νωρίς μου έβαλαν τεχνητούς πόνους και κάπου στην 5-7η διαστολή μοπυ έκανα επισκληρίδιο .

 

Πάντως και ο δικός μου γιατρός -όπως και ο γιατρός της Μελίνας- μου πρότεινε επισκληρίδιο όταν θα έφτανα σε διαστολή 6, όχι νωρίτερα.

(Τελικά όμως δεν έκανα επισκληρίδιο γιατί ο μπέμπης βιαζόταν και έφτασα πολύ γρήγορα σε διαστολή 10, χωρίς να νιώσω πολύ έντονους πόνους). :)

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με επισκληρίδιο και έχω να σου πω ότι ήταν ό,τι καλύτερο έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου. Είχα πλήρη συναίσθηση του σώματός μου και δεν πονούσα καθόλου μα καθόλου. Ένιωσα κανονικά το παιδάκι μου που βγήκε αλλα χωρίς να πονάω και οι ώρες της αναμονής στην αίθουσα των ωδινών ήταν πολύ ευχάριστες με κουβεντούλα και ηρεμία. Σου τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Δεν καταλαβαίνω γιατί αφού υπάρχει ένας καλύτερος τρόπος να γεννήσει μια γυναίκα, και να το ζήσει πραγματικά, θα βάλει τον εαυτό της στην ταλαιπωρία των τρομερών πόνων. Είναι για μένα παράλογο (αλλά αυτή είναι η δική μου ταπεινή γνώμη).

Θήλασα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα από την πρώτη στιγμή, οπότε να μην ανυσηχείς για αυτό.

Η ώρα η καλή!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ιδιο,θεωρω οτι η επισκληριδειος ηταν απο τα πιο σοφα πραγματα που εχω κανει ποτε κι οπως διαπιστωνετε οσες εχετε διαβασει και τις προηγουμενες σελιδες αυτου του topic δε χανω ευκαιρια να το λεω!!! Οπως εχω ξαναγραψει,αν και την εκανα τελευταια στιγμη και η μαια μου ηταν αντιθετη και προσπαθουσε να με αποτρεψει,εγω νομιζω οτι εκανα πολυ καλα,ετσι μπορεσα κυριολεκτικα να απολαυσω το τελευταιο μερος του τοκετου (τις εξωθησεις) χωρις να καταλαβω τιποτα,οπως τιποτα δεν καταλαβα και οταν ο γιατρος μου εκανε περινεοτομη αλλα ουτε μετα οταν με εραβε. Ηταν παιχνιδακι!!! :D

Εντωμεταξυ,η πιο σουρεαλ στιγμη ηταν οταν ηρθε επιτελους ο αναισθησιολογος να μου κανει την επισκληριδειο,οπου μαζι του καταφτανει και μια νοσοκομα με ενα χαρτι κι ενα στυλο και μου λεει "διαβαστε αυτο και υπογραψτε". Εγω να ποναω,να μην μπορω να κουνηθω,να περιμενω με ανυπομονησια την ενεση κι εκεινη να μου λεει "διαβαστε κι υπογραψτε"!!!

"Τι ειναι αυτο;"τη ρωταω."Ειναι η δηλωση οτι κανετε την επισκληριδειο εν γνωσει σας" μου λεει και μου δινει το στυλο.Κανω εγω να υπογραψω (ουτε που ασχοληθηκα με το τι εγραφε το χαρτι βεβαια),μου ερχεται τρελλη συσπαση εκεινη τη στιγμη,καταφερνω να κανω τη μιση υπογραφη μου κι αυτην με το ζορι και της δινω το στυλο.Και τι μου λεει ρε παιδια η τυπισσα η απιστευτη; "Καλα,ετσι υπογραφετε εσεις;" :shock::shock::shock:

Δε φτανει δηλαδη που καταφερα να πιασω και το στυλο και να σηκωσω το χερι μου εκεινη την ωρα,αυτην τη χαλασε που υπεγραψα ετσι!!! Τι να πεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω κάποια πράγματα:

1) Δεν χρειάστηκε να υπογράψω κανένα χαρτί

2) Είχαμε πολύ νωρίς στην εγκυμοσύνη συμφωνήσει με το γιατρό μου ότι θα κάνουμε επισκληρίδιο. Όταν γεννούσα μου είχε πει η μαία μου ότι όσο αντέξω τους πόνους να περιμένουμε και μόλις εγώ νιώσω δυσφορία να την ενημερώσω για να πάει να φέρει τον αναισθησιολόγο. Έτσι και έγινε. Περίμενα όσο έκρινα ότι μπορούσα και μετά ήρθε η αναισθησιολόγος, περίμεναν να περάσει η σύσπαση που είχα εκείνη τη στιγμή και μου έκανε την επισκληρίδιο.

3) Ουσιαστικά μια φορά με τρύπισαν και μετά μου έβαζαν δόσεις κάθε φορά που τους έλεγα εγώ ότι ένιωθα τους πόνους πιο έντονους. Υποθέτω ότι τη μεγαλύτερη δόση μου την έδωσαν στο τέλος γιατί είχαμε μετά και τα ράμματα και όλα τα μετά της γέννας.

4)Είχα την τύχη ο γιατρός μου να έχει 2 μαίες εξαιρετικές που ήταν μαζί μου σε όλη τη γέννα μου και πριν από αυτήν είχαμε σε συνάντηση ειδική περάσει από πολύ λεπτομερή ενημέρωση για όλα αυτά τα θέματα.

[/b]Μίλα με τις μαίες και με το γιατρό σου για όλες τις απορίες σου σχετικά με το θέμα. Εγώ αυτό έκανα και όλα όσα τελικά έγιναν στη γέννα ήταν ακριβώς όπως μου τα είχαν εξηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω επιθυμουσα φυσιολογικο τοκετο και μαλιστα χωρις επισσκληριδιο.

¨επρηξα τον γιατρο μου με αυτη μου την αποφαση και τελικα ετσι και εγινε!! Μονο που επειδη τελικα ειχα δυσκολο τοκετο... εκεινος το μετανοιωσε που με ακουσε και με ειδε έτσι!! Εγω παλι σκεφτομαι πως και το δευτερο οταν ερθει με το καλο έτσι θελω να το γεννησω!!

 

Ειναι δικαιωμα σου να γεννησεις οπως εσυ θελεις και ο γιατρος σου οφειλει να το σεβαστει αυτο, εκτος αν ιατρικοι λογοι επιβαλουν κατι αλλο...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Ειναι δικαιωμα σου να γεννησεις οπως εσυ θελεις και ο γιατρος σου οφειλει να το σεβαστει αυτο, εκτος αν ιατρικοι λογοι επιβαλουν κατι αλλο...

Συμφωνω απολυτα.

Εγω ξεκινησα χωρις επισκληριδιο, τραβηξα ολους τους πονους για πολλες ωρες, και καποια στιγμη ερχεται η γιατρος και βλεπει οτι το παιδι εχει σφηνωθει στο πλαι. Η διαστολη εντομεταξυ να ειναι στο δεκα. Ε μετα εγω δεν ειχα αλλες δυναμεις . Η γιατρος μου ειπε να κανουμε επισκληριδιο και συμφωνησα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

...... Δεν καταλαβαίνω γιατί αφού υπάρχει ένας καλύτερος τρόπος να γεννήσει μια γυναίκα, και να το ζήσει πραγματικά, θα βάλει τον εαυτό της στην ταλαιπωρία των τρομερών πόνων. Είναι για μένα παράλογο (αλλά αυτή είναι η δική μου ταπεινή γνώμη).

Θήλασα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα από την πρώτη στιγμή, οπότε να μην ανυσηχείς για αυτό.

Η ώρα η καλή!

 

Κατά την άποψή μου, η απάντηση είναι ότι η κάθε γυναίκα έχει διαφορετική ιδεολογία και αντίληψη για τον τοκετό και τους πόνους του τοκετού καθώς και διαφορετική ψυχική δύναμη που, άλλες την βρίσκουν εκείνη την στιγμή και άλλες όχι!

 

Η κάθε αντίληψη είναι σεβαστή και όχι κατακριτέα. Δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να καταλάβουμε γιατί μερικές γυναίκες θέλουν να βιώσουν τις ωδίνες και την όλη διαδικασία και άλλες γυναίκες δεν θέλουν.

 

Εγώ προσωπικά, θα ήθελα να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο, παρόλα τα όσα έχω δει….το μόνο που δεν ξέρω είναι αν θα έχω την δύναμη να το κάνω. Αυτό, όμως, είναι κάτι που θα το δω εκείνη την στιγμή και όχι από τώρα. Είναι ένα θέμα που το έχω αφήσει ανοιχτό…

 

Θα ήθελα επίσης να πω ότι σαν μαία θαυμάζω τι γυναίκες που γεννούν χωρίς επισκληρίδιο, και ο μοναδικός λόγος είναι η δύναμη που βγάζουν αυτές τις δύσκολές ώρες, δύναμη που εγώ δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω όταν θα έρθει η δική μου ώρα … γιατί είναι βέβαιο, ότι αν δεν βρω αυτήν την δύναμη, θα κάνω επισκληρίδιο!

 

Όσον αφορά τον λόγο που έχει κάποια γυναίκα που δεν θέλει να κάνει επισκληρίδιο, πιστεύω πως είναι το «βίωμα» του τοκετού που μπορώ να το κατανοήσω και για αυτές που θέλουν να το βιώσουν, αλλά και για αυτές που δεν θέλουν.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

kalispera sas...gennisa prin 25 meres fysiologika k tolmw na pw "megali anakalypsi i episkliridios..." de tha pw pws den perasa katholou ponous..pira tous prwtous mexri na dromologithei i genna k tous teleytaious me misi dosi episkliriou gia na mporw na voithaw stin ekswthisi..to mono pou exw na pw sa gnwmi einai "deka paidia na kanw...deka fysiologikes gennes me episkliridio thelw na exw"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...