Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ


angela_kgr

Recommended Posts

Όσον αφορά τον λόγο που έχει κάποια γυναίκα που δεν θέλει να κάνει επισκληρίδιο, πιστεύω πως είναι το «βίωμα» του τοκετού που μπορώ να το κατανοήσω και για αυτές που θέλουν να το βιώσουν, αλλά και για αυτές που δεν θέλουν.
_____________________________________________________________

 

Θα ήθελα απλά να σου πω ότι βίωσα πλήρως τη γέννα του παιδιού μου. Η επισκληρίδιος δεν με "νέκρωσε" ούτε μου στέρησε τη δυνατότητα να ζήσω στο 100% τη γέννηση του παιδιού μου στην οποία συμμετείχα ενεργότατα. Απλά η έλλειψη του πόνου με βοήθησε να απολαύσω τη γέννηση του παιδιού μου χωρίς να με αποσπούν οι τραγικοί πόνοι (τους οποίους έζησα στην αρχή του τοκετού).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

[

Θα ήθελα απλά να σου πω ότι βίωσα πλήρως τη γέννα του παιδιού μου. Η επισκληρίδιος δεν με "νέκρωσε" ούτε μου στέρησε τη δυνατότητα να ζήσω στο 100% τη γέννηση του παιδιού μου στην οποία συμμετείχα ενεργότατα. Απλά η έλλειψη του πόνου με βοήθησε να απολαύσω τη γέννηση του παιδιού μου χωρίς να με αποσπούν οι τραγικοί πόνοι (τους οποίους έζησα στην αρχή του τοκετού).

 

Είμαι σίγουρη οτι βίωσες τον τοκετό σου αφού ήσουν σε θέση να καταλάβεις πολλά πράγματα γιατί φυσικά, δεν σε "νέκρωσε" η επισκληρίδιος.

 

Απλά μερικές γυναίκες θέλουν να βιώσουν όλες τις ωδίνες και, όσο περίεργο και αν φαίνεται αυτό, είναι σεβαστό και αποδεκτό, όπως σεβαστό είναι και το να θέλει μια γυναίκα να κάνει επισκληρίδιο. Δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο, ούτε λειτουργούμε όλοι με τον ίδιο τρόπο: για άλλες γυναίκες οι πόνοι είναι τραγικοί και για άλλες ανεκτοί.

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι η 2η περίπτωση είναι η μειοψηφία... :wink::wink::wink:

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και τη δική μου εμπειρία...εγώ πριν μείνω έγκυος ένιωθα ΤΡΟΜΟ για τον τοκετό...έλεγα σε όλους ότι αν κάνω παιδί θέλω να γεννήσω με καισαρική (οι περισσότεροι με κοιτούσαν σαν να τους έλεγα ότι όταν γεννήσω το παιδί μου θα το δώσω για υιοθεσία!!!).Στην εγκυμοσύνη, σταδιακά, ο τρόμος αυτός υποχώρησε και άρχισα να θέλω να γεννήσω φυσιολογικά...όταν έκανα και τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού ένιωσα πως είχα ηρεμήσει πολύ και πως είχα αποκτήσει εμπιστοσύνη στο σώμα μου...τελικά γέννησα χωρίς επισκληρίδιο γιατί δεν τη χρειάστηκα...και σημειωτέον είμαι πολύ φοβιτσιάρα...φοβάμαι και τον οδοντίατρο!Ομως οι ωδίνες ήταν κάτι διαφορετικό....πως να το περιγράψω...ήταν ένας ''καλός'' πόνος, το ξέρω ότι ακούγεται λίγο γελοίο αυτό αλλά έτσι μου φαινόταν...ένας φυσιολογικός πόνος με σκοπό, που κάπου οδηγούσε και αυτό το κάπου ήταν τόσο ισχυρό και τόσο μεγάλη η προσδοκία που τα υποσκέλιζε όλα! Βέβαια πρέπει να πω ότι ο τοκετός μου μάλλον ήταν από τους ''εύκολους'' αφού γέννησα τρεις ώρες μετά την εισαγωγή στο μαιευτήριο...δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα...

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχουν και γιατροί που σέβονται περισσότερο και την έγκυο και το βρέφος...

Ο γιατρός σου αν εσύ ζητούσες επισκληρίδιο θα έπρεπε να σε ενημερώσει για όλες τις πιθανές παρενέργειες, ακόμη και τις πιο σπάνιες. Όχι να σε ωθεί ώστε να πάρει τη μίζα από τον αναισθησιολόγο...

 

....

 

συγνώμη ρε παιδιά, ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΙΖΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΥς????????????????????????

ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ???????

 

καλά τα φράγκα που τους σκάμε κανονικότατα αλλά και φακελάκια πίσω από την πλάτη μας? :?::?:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη ρε παιδιά, ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΙΖΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΥς????????????????????????

ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ???????

 

καλά τα φράγκα που τους σκάμε κανονικότατα αλλά και φακελάκια πίσω από την πλάτη μας? :?::?:

 

Να πω την αλήθεια πρώτη φορά το ακούω αυτό, δεν νομίζω να ισχύει γιατί δεν υπάρχει λόγος να ισχύει!

Οι αναισθησιολόγοι έχουν μισθό από το νοσοκομείο και πολύ καλό αν δεν κάνω λάθος. Και καλά κάνουν και έχουν καλό μισθό βέβαια γιατί η δουλειά τους είναι από τις πιο υπεύθυνες....

 

Για πιο λόγο να δώσουν λεφτά από την τσέπη τους? Όταν έχουν βάρδια είναι χρέος τους να κάνουν τις επισκληριδίους που αναλογούν στην βάρδια τους, οπότε ως προς τι η μίζα από τον αναισθησιολόγο προς τον γιατρό? Τι να προωθήσει?

Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται παράλογο!!!

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι αναισθησιολόγοι έχουν μισθό από το νοσοκομείο και πολύ καλό αν δεν κάνω λάθος. Και καλά κάνουν και έχουν καλό μισθό βέβαια γιατί η δουλειά τους είναι από τις πιο υπεύθυνες....

 

Για πιο λόγο να δώσουν λεφτά από την τσέπη τους? Όταν έχουν βάρδια είναι χρέος τους να κάνουν τις επισκληριδίους που αναλογούν στην βάρδια τους, οπότε ως προς τι η μίζα από τον αναισθησιολόγο προς τον γιατρό? Τι να προωθήσει?

Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται παράλογο!!!

 

Άννα δεν μιλώ για το νοσοκομείο αλλά για τον ιδιωτικό τομέα όπου αν η μαμά δεν κάνει επισκληρίδιο, ο αναισθησιολόγος δεν θα βρίσκεται καν στον τοκετό και δεν θα πληρωθεί για τον συγκεκριμένο τοκετό.

 

Και οι παθολόγοι παίρνουν μίζα μισή εγχείρηση αν παραπέμψουν ασθενή σε χειρούργο, άλλος κάνει την εγχείρηση και άλλος κάθεται και χωρίς να αγχώνεται για την ευθύνη, παίρνει τα ίδια λεφτά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Οι αναισθησιολόγοι έχουν μισθό από το νοσοκομείο και πολύ καλό αν δεν κάνω λάθος. Και καλά κάνουν και έχουν καλό μισθό βέβαια γιατί η δουλειά τους είναι από τις πιο υπεύθυνες....

 

Νομίζω ότι ζω σε άλλον πλανήτη... Που έχουν καλό μισθό οι αναισθησιολόγοι στην Ελλάδα βρε Αννακ;;;; Τους εκμεταλλέυονται όλοι... κάνουν την πιο υπεύθηνη δουλειά και είναι οι πιο κακοπληρωμένοι ! :?

 

οπότε ως προς τι η μίζα από τον αναισθησιολόγο προς τον γιατρό? Τι να προωθήσει?

Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται παράλογο!!!

 

Εμένα να δεις..

Αγλαΐα, υπάρχουν χειρουργοί που όταν παίρνουν το φακελάκι λένε και τόσα για τον αναισθησιολόγο... άσχετο αν ο αναισθησιολόγος δεν έχει ιδέα για όλα αυτά.... ούτε θα μάθει ποτέ.. και του βγάζουν και το όνομα...

Επίσης αν αναβάλεις κάποιο χειρουργείο διότι συντρέχουν ιατρικοί λόγοι πάλι φταίει ο αναισθησιολόγος ή λένε ότι το αναβάλεις επειδή δεν τα πήρες...

 

Ο αναισθησιολόγος δεν έχει κανένα λόγο να δώσει μίζες... :roll:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Άννα δεν μιλώ για το νοσοκομείο αλλά για τον ιδιωτικό τομέα όπου αν η μαμά δεν κάνει επισκληρίδιο, ο αναισθησιολόγος δεν θα βρίσκεται καν στον τοκετό και δεν θα πληρωθεί για τον συγκεκριμένο τοκετό.

 

Ok τώρα το διάβασα αυτό, sorry και ναι έχεις δίκιο Αγλαΐα..

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

aglaia έγραψε:

 

Άννα δεν μιλώ για το νοσοκομείο αλλά για τον ιδιωτικό τομέα όπου αν η μαμά δεν κάνει επισκληρίδιο, ο αναισθησιολόγος δεν θα βρίσκεται καν στον τοκετό και δεν θα πληρωθεί για τον συγκεκριμένο τοκετό.

 

 

Ok τώρα το διάβασα αυτό, sorry και ναι έχεις δίκιο Αγλαΐα..

 

 

Μα γιατί ο αναισθησιολόγος να παρευρίσκεται στο δωμάτιο που γεννάει μια μαμά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο????!!!!!!!! Στην αίθουσα τοκετών παρευρίσκεται ούτως ή άλλως και αν χρειαστεί κάτι μπορεί να έρθει να βοηθήσει άμεσα!

 

Από όσο γνωρίζω η παρουσία του αναισθησιολόγου μέσα στο δωμάτιο τοκετού είναι απαραίτητη εφόσον έχει δώσει τις υπηρεσίες του, διαφορετικά θα παραβρεθεί αν υπάρξει ανάγκη, πράγμα που δεν είναι και πολύ συχνό σε έναν φυσιολογικό τοκετό. Επιμένω Ότι δεν έχουν λόγο να «δώσουν μίζα» είτε αφορά ιδιωτικό είτε αφορά δημόσιο, πια η διαφορά άλλωστε?

 

Εκτός αν εννοείς ότι επειδή ακριβώς δεν υπάρχει ανάγκη να παραβρεθούν που σημαίνει ότι δεν θα πληρωθούν για το συγκεκριμένο τοκετό, γιʼ αυτό και δίνουν μίζες: για να κάνουν επισκληρίδιο και να βρίσκονται στον τοκετό…. πάλι δεν μου κάνει σαν θεωρία γιατί αν ήταν έτσι δεν θα τους παρακαλούσαμε πολλές φορές να έρθουν να μας κάνουν επισκληρίδιο. Και θεωρώ ότι 7 χρόνια μέσα σε ιδιωτικά μαιευτήρια θα το είχα ακούσει έστω μια φορά ότι συμβαίνει αυτό!

 

Άλλο το να παίρνουν ποσοστό από το μαιευτήριο για κάθε επισκληρίδιο που κάνουν και άλλο το να δίνουν μίζα στους γιατρούς… δεν έχουν λόγο να το κάνουν γιατί ούτος ή άλλως οι περισσότερες κάνουν επισκληρίδιο… σιγά μην πληρώσουν και από πάνω!

 

 

Felinidoc, πες μας σε παρακαλώ, υπάρχει πραγματική ανάγκη να βρίσκεται ένας αναισθησιολόγος στο δωμάτιο του τοκετού από την στιγμή που δεν έχει κάνει επισκληρίδιο η γυναίκα?

 

Και οι παθολόγοι παίρνουν μίζα μισή εγχείρηση αν παραπέμψουν ασθενή σε χειρούργο, άλλος κάνει την εγχείρηση και άλλος κάθεται και χωρίς να αγχώνεται για την ευθύνη, παίρνει τα ίδια λεφτά! :wink:

 

Αυτό είναι άλλη ιστορία και πιθανόν να είναι έτσι όπως τα λές...δεν νομίζω όμως ότι ισχύει για όλους αυτό.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Οι αναισθησιολόγοι έχουν μισθό από το νοσοκομείο και πολύ καλό αν δεν κάνω λάθος. Και καλά κάνουν και έχουν καλό μισθό βέβαια γιατί η δουλειά τους είναι από τις πιο υπεύθυνες....

 

Νομίζω ότι ζω σε άλλον πλανήτη... Που έχουν καλό μισθό οι αναισθησιολόγοι στην Ελλάδα βρε Αννακ;;;; Τους εκμεταλλέυονται όλοι... κάνουν την πιο υπεύθηνη δουλειά και είναι οι πιο κακοπληρωμένοι ! :?

 

Γιʼ αυτο είπα «αν δεν κάνω λάθος», γιατί δεν ήμουν σίγουρη για αυτό. Από συζητήσεις γιατρών άλλων ειδικοτήτων το έχω ακούσει ότι οι αναισθησιολόγοι έχουν καλή αμοιβή (μιλώ για τα ιδιωτικά ) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια! Λυπάμαι που δεν είναι έτσι….

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα την επισκληριδιο μου την εκανε μια νοσοκομα...τουλαχιστον σε καμια περιπτωση δεν μου εκανε για αναισθησιολογος..η οποια δεν ηταν καν μπροστα την ωρα του τοκετου.....τις 4 φορες που μου εβαλαν φαρμακο το εκανε η μαια μου.....

τωρα τι να πω.......:?

 

αν και αχρηστη πηγε γιατι δεν με επιασε...οι μαιες μας εδω μηπως ξερουν για ποιο λογο μπορει να μην με επιασε?

 

 

α και παρεπιπτοντως η επισκληριδιος δεν χρεωνεται εξτρα στο λητω,ειναι μεσα στη τιμη του δωματιου

Link to comment
Share on other sites

 

Από όσο γνωρίζω η παρουσία του αναισθησιολόγου μέσα στο δωμάτιο τοκετού είναι απαραίτητη εφόσον έχει δώσει τις υπηρεσίες του, διαφορετικά θα παραβρεθεί αν υπάρξει ανάγκη,

 

Δεν αντιλέγω, απλά επειδή πληρώνονται με το κομμάτι (επισκληρίδιο) όλοι στο μαιευτήριο προσπαθούν να μην χαθούν τοκετοί, δηλαδή αν είναι δυνατόν κάθε γυναίκα που γεννάει να βάλει επισκληρίδιο...

 

Ο αναισθησιολόγος δεν δίνει καμία μίζα...

 

 

Felinidoc, πες μας σε παρακαλώ, υπάρχει πραγματική ανάγκη να βρίσκεται ένας αναισθησιολόγος στο δωμάτιο του τοκετού από την στιγμή που δεν έχει κάνει επισκληρίδιο η γυναίκα?

 

Οχι βέβαια...

 

Και οι παθολόγοι παίρνουν μίζα μισή εγχείρηση αν παραπέμψουν ασθενή σε χειρούργο, άλλος κάνει την εγχείρηση και άλλος κάθεται και χωρίς να αγχώνεται για την ευθύνη, παίρνει τα ίδια λεφτά! :wink:

 

Αυτό είναι άλλη ιστορία και πιθανόν να είναι έτσι όπως τα λές...δεν νομίζω όμως ότι ισχύει για όλους αυτό.

 

Πάντως στα καρδιοχειρουργικά περιστατικά, ο καρδιολόγος που παραπέμπει παίρνει μίζα και μάλιστα πολύ καλή.... :?

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιʼ αυτο είπα «αν δεν κάνω λάθος», γιατί δεν ήμουν σίγουρη για αυτό. Από συζητήσεις γιατρών άλλων ειδικοτήτων το έχω ακούσει ότι οι αναισθησιολόγοι έχουν καλή αμοιβή (μιλώ για τα ιδιωτικά ) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια! Λυπάμαι που δεν είναι έτσι….

 

Βγάζουν καλά λεφτά σε σχέση με τον μέσο όρο αυτοί που δουλεύουν στα μαιευτήρια... Όχι γιατί πληρώνονται πολλά αλλά γιατί κάνουν μεγάλο αριθμό επισκληριδίων...

 

Να πω όμως και κάτι...Ο αναισθ/ος τις περισσότερες φορές βάζει τον επισκληρίδιο και οι μαίες τον διαχειρίζονται, δηλαδή δίνουν επιπλέον δόσεις... Και αυτό δεν είναι ασφαλές :?

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που ρώτησα στην κλινική μου είπαν πως η επισκληρίδιος χρεώνεται €60. Μπροστά στα 3000€ που θα βγεί η όλη ιστορία δεν μου φαίνονται πολλά τα 60€.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που ρώτησα στην κλινική μου είπαν πως η επισκληρίδιος χρεώνεται €60. Μπροστά στα 3000€ που θα βγεί η όλη ιστορία δεν μου φαίνονται πολλά τα 60€.

 

Ακριβώς αυτό εννοώ..

 

Αλλά αν κάνεις 10 είναι 600, αν κάνεις 20 είναι 1200... Βέβαια εννοείται ότι δεν τα παίρνει όλα ο αναισθησιολόγος... Τα μισά τα παίρνει η κλινική και τα υπόλοιπα σε ένα τορβανά που μοιράζεται μεταξύ τους ...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα γεννησε η αδερφη του αντρα μου με φυσιολογικο τοκετο το δευτερο παιδακι της..Ειπε να μην κανει επισκληριδιο οπως και δεν ειχε κανει ουτε στο πρωτο της παιδι.Αλλα το μετανιωσε παρα πολυ γιατι ταλαιπωρηθηκε τρελα στη δευτερη της γεννα.Πονεσε 10 φορες περισσοτερο σε σχεση με την πρωτη φορα.Φωναζε απ τους πονους! :( Οταν ομως το ζητησε της ειπαν οτι ηταν αργα,επρεπε να ειχε γινει πιο νωρις.Και λεω..Αν ειναι να ταλαιπωρηθω τοσο εννοειται οτι θα ζητησω απο πριν επισκληριδιο να εχω το κεφαλι μου ησυχο!!(οσο γινεται δηλ..)Και μονο που ακουω για πονους γεννας ποναω κι εγω!! :?:?

Link to comment
Share on other sites

H επισκληρίδος θεωρείται φυσιολογικός τοκετός;

 

Σε άλλο θέμα τέθηκε η άποψη ότι ο θηλασμός είναι εντελώς φυσιολογική διαδικασία, "όπως και για τα ζώα προέβλεψε η φύση να θηλάζουν, έτσι θα έπρεπε και εμείς".

Διερωτώμαι αν αυτά παίρνουν επισκληρίδιο όταν γεννάνε τα μικρά τους.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί δειρωτώμαι: σας προβληματίζει μόνο ο θηλασμός ως "φυσιολογική διαδικασία" και όχι ότι χορηγείται μέσω της επισκληριδίου στο παιδί σας;

 

Πάντα είχα αυτή την απορία σε σχέση με το "φυσιολογικό τοκετό".

 

Ναι, είναι επώδυνη διαδικασία ο τοκετός, αλλά είναι ένας πόνος που αντέχεται...φτάνει να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις και να έχεις προετοιμαστεί κατάλληλα. Όχι μόνο αντέχεται, αλλά είναι και ένας προσωπικός άθλος, μια κατάκτηση και είναι η πιο όμορφη εμπειρία της ζωής σας.

 

Δεν αναφέρομαι φυσικά στις περιπτώσεις όπου η σύγχονη ιατρική σώζει μητέρες και παιδιά με τα σύγχονα μέσα που διαθέτει όταν βρίσκονται σε κίνδυνο.

 

Αλλά οι καισαρικές και οι ειδικά οι επισκληρίδιοι έχουν γίνει ρουτίνα...εις βάρος των παιδιών...

 

...χωρίς επιστημονική τεκμηρίωση...απλά η άποψη μου και το πιστεύω μου.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα γεννησε η αδερφη του αντρα μου με φυσιολογικο τοκετο το δευτερο παιδακι της..Ειπε να μην κανει επισκληριδιο οπως και δεν ειχε κανει ουτε στο πρωτο της παιδι.Αλλα το μετανιωσε παρα πολυ γιατι ταλαιπωρηθηκε τρελα στη δευτερη της γεννα.Πονεσε 10 φορες περισσοτερο σε σχεση με την πρωτη φορα.Φωναζε απ τους πονους! :( Οταν ομως το ζητησε της ειπαν οτι ηταν αργα,επρεπε να ειχε γινει πιο νωρις.Και λεω..Αν ειναι να ταλαιπωρηθω τοσο εννοειται οτι θα ζητησω απο πριν επισκληριδιο να εχω το κεφαλι μου ησυχο!!(οσο γινεται δηλ..)Και μονο που ακουω για πονους γεννας ποναω κι εγω!! :?:?

Γιατι της ειπαν οτι ηταν αργα για επισκληριδιο?

Και εγω τη ζητησα πολυ αργοτερα και εχοντας πληρη διαστολη και μου την εκαναν προκειμενου να γεννησω φυσιολογικα. Το κεφαλι του μωρου ειχε σφηνωθει στο πλαι και επρεπε να αντεξω λιγο ακομα. Εγω ομως δεν αντεχα με τιποτα το πονο και ετσι μου εκαναν επισκληρδιο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι επώδυνη διαδικασία ο τοκετός, αλλά είναι ένας πόνος που αντέχεται...φτάνει να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις και να έχεις προετοιμαστεί κατάλληλα. Όχι μόνο αντέχεται, αλλά είναι και ένας προσωπικός άθλος, μια κατάκτηση και είναι η πιο όμορφη εμπειρία της ζωής σας.

Συμφωνα με τη δικη σου εμπειρια μπορει να αντεχεται ο πονος της γεννας............συμφωνα με τη δικη μου οχι.

Ειναι πολυ υποκειμενικο και εξαρταται απο τις αντοχες της καθε γυναικας.

Ο καθε οργανισμος και το καθε σωμα ειναι διαφορετικο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

H επισκληρίδος θεωρείται φυσιολογικός τοκετός;

 

Σε άλλο θέμα τέθηκε η άποψη ότι ο θηλασμός είναι εντελώς φυσιολογική διαδικασία, "όπως και για τα ζώα προέβλεψε η φύση να θηλάζουν, έτσι θα έπρεπε και εμείς".

Διερωτώμαι αν αυτά παίρνουν επισκληρίδιο όταν γεννάνε τα μικρά τους.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί δειρωτώμαι: σας προβληματίζει μόνο ο θηλασμός ως "φυσιολογική διαδικασία" και όχι ότι χορηγείται μέσω της επισκληριδίου στο παιδί σας;

 

Πάντα είχα αυτή την απορία σε σχέση με το "φυσιολογικό τοκετό".

 

Ναι, είναι επώδυνη διαδικασία ο τοκετός, αλλά είναι ένας πόνος που αντέχεται...φτάνει να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις και να έχεις προετοιμαστεί κατάλληλα. Όχι μόνο αντέχεται, αλλά είναι και ένας προσωπικός άθλος, μια κατάκτηση και είναι η πιο όμορφη εμπειρία της ζωής σας.

 

Δεν αναφέρομαι φυσικά στις περιπτώσεις όπου η σύγχονη ιατρική σώζει μητέρες και παιδιά με τα σύγχονα μέσα που διαθέτει όταν βρίσκονται σε κίνδυνο.

 

Αλλά οι καισαρικές και οι ειδικά οι επισκληρίδιοι έχουν γίνει ρουτίνα...εις βάρος των παιδιών...

 

...χωρίς επιστημονική τεκμηρίωση...απλά η άποψη μου και το πιστεύω μου.

Και η αδερφη του αντρα μου ηταν προετοιμασμενη και ηξερε τι θα αντιμετωπισει γιατι ηταν η δευτερη της γεννα,ελα ομως που ηταν πολυ διαφορετικη απ την πρωτη και τα ειδε ολα η κοπελα! :( Οταν ζητησε να της κανουν ηταν αργα..Εκεινη που ουτε να το συζητησει για επισκληριδιο..Δεν μπορω να καταλαβω,γιατι πρεπει να περναμε τοσους πονους στη γεννα ενω μπορουμε να γεννησουμε με λιγοτερους.Για να πουμε "καταφερα να ξεπερασω τους πονους της γεννας" και να νιωσουμε δυνατες?Και μονο που καταφερνουμε να εχουμε στα σπλαχνα μας καινουρια ζωη και να την φερνουμε στον κοσμο ειναι ΑΘΛΟΣ!!Δεν ειμαι υπερ της ασκοπης καισαρικης ουτε ομως και υπερ του ασκοπου ηρωισμου αφου με την επισκληριδιο γλιτωνεις αρκετη ταλαιπωρια και βιωνεις την γεννα κανονικα.Υπαρχουν βεβαια και γυναικες που ειναι πολυ ανθεκτικες στον πονο και η γεννα τους φαινεται παιχνιδακι.Ειναι ομως και αλλες κοπελες που δεν αντεχουν,ειναι αναλογα τον καθε οργανισμο.Εξαλλου η καθε μια βιωνει τον πονο διαφορετικα.Το θεμα δεν ειναι τι πρεπει και τι δεν πρεπει ειναι πως νιωθει η καθε γυναικα.Και δεν πιστευω οτι με τα μεσα αυτα κανουμε κακο στα παιδια μας.Αν υπηρχε επιστημονικη βαση δεν θα τα χρησιμοποιουσαν.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ειχαν φοβισει τοσο με τους πονους του τοκετου, που ημουν αποφασισμενη εκ των προτερων να κανω επισκληριδιο και μαλιστα απερριψα μαιευτηριο (το Ελενα) επειδη μου ειπαν οτι δε θα μου εκαναν επισκληριδιο! Να τονισω οτι δεν αντεχω ΚΑΘΟΛΟΥ μα ΚΑΘΟΛΟΥ τον πονο.

 

Εκει που τελικα γεννησα, ειχα συνεννοηθει να μη μου την κανουν πριν φτασει η διαστολη 5, για να μην καθυστερησει ο τοκετος (επειδη η ναρκωση αδρανει τις συσπασεις της μητρας). Τελικα, τσαμπα την εκανα γιατι μεχρι διαστολη 5 τα πηγαινα πολυ καλα με τον ελεγχο των πονων και οταν την εκανα, μετα απο μολις 45 λεπτα ειχα γεννησει! Κριμα που επρεπε να υποστω τις βασανιστικες παρενεργειες μετα. (ανεξελεγκτο τρεμουλο, αισθηση παγωνιας, μουδιασμα στα χερια, πονοι στη μεση για μηνες, κλπ)

 

Απο την αλλη, δεν ξερω σε ποια ενταση θα εφταναν οι πονοι στην τελικη διαστολη κι αν θ'αντεχα τις εξωθησεις. Το μονο που ξερω ειναι οτι η μητερα μου γεννησε 2 φορες χωρις επισκληριδιο και μου ειπε οτι οι πονοι ηταν αφορητοι μονο την πρωτη φορα, οχι τη δευτερη, καθως κι οτι τους ξεχνας αμεσως με το που θα βγει το μωρο. Γι'αυτο κι εγω τη δευτερη φορα δε θα τη ζητησω εκ των προτερων, θα περιμενω να δω αν μπορεσω ν'αντεξω μεχρι το τελος. ;) (αν η δευτερη γεννα ως εκ θαυματος προκυψει πιο οδυνηρη, ισως τη ζητησω - δεν μπορω να το ξερω εκ των προτερων, απλα την επομενη φορα δε θα παω αποφασισμενη να την κανω ουτως ή αλλως!)

 

Με το θηλασμο, παντως, δεν ειχα κανενα προβλημα (εκτος απο πληγωμενες θηλες στην αρχη, που λυθηκε με θηλες σιλικονης μεχρι να θεραπευτουν) και θηλασα αποκλειστικα για 15 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

 

Να πω όμως και κάτι...Ο αναισθ/ος τις περισσότερες φορές βάζει τον επισκληρίδιο και οι μαίες τον διαχειρίζονται, δηλαδή δίνουν επιπλέον δόσεις... Και αυτό δεν είναι ασφαλές :?

 

Αυτό είναι αλήθεια, αλλά γίνεται με συνεννόηση με τον αναισθησιολόγο ο οποίος μας λέει την δόση του φαρμάκου , δεν βάζουμε ότι θέλουμε εμείς. Τουλάχιστον στα ιδιωτικά ετσι γινεται, δεν υπάρχει περίπτωση να χορηγήσει άλλος δόση επισκληριδιου αν δεν έχει συνεννοηθεί με τον αναισθησιολόγο πρώτα, είναι νόμος αυτό! Και επιτρέπουν μόνο σε άτομα που γνωρίζουν την δουλειά τους και τα εμπιστεύονται, οχι τον καθένα και ειδικά όχι τους καινούργιους.

 

Γιατί δεν είναι ασφαλές να γίνει η δοση από άλλο άτομο? Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει αν η τεχνική της επισκληριδίου έχει γίνει σωστά?

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που ρώτησα στην κλινική μου είπαν πως η επισκληρίδιος χρεώνεται ?60. Μπροστά στα 3000? που θα βγεί η όλη ιστορία δεν μου φαίνονται πολλά τα 60?.

 

60 Ε???Στο δημοσιο ή στο ιδιωτικό? Γιατί σε ιδιωτικό μαιευτήριο η τιμή ξεκινάει από 300Ε τουλάχιστον και ανεβαίνει ....αλλά σίγουρα δεν επιναι όλα του αναισθσιολόγου, πιστευω οτι οι αναισθησιολόγοι πάιρνουν ένα ποσοστό από αυτό.Τα πολλά τα παίρνει το μαιευτήριο μάλλον.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που ρώτησα στην κλινική μου είπαν πως η επισκληρίδιος χρεώνεται ?60. Μπροστά στα 3000? που θα βγεί η όλη ιστορία δεν μου φαίνονται πολλά τα 60?.

 

60 Ε???Στο δημοσιο ή στο ιδιωτικό? Γιατί σε ιδιωτικό μαιευτήριο η τιμή ξεκινάει από 300Ε τουλάχιστον και ανεβαίνει ....αλλά σίγουρα δεν επιναι όλα του αναισθσιολόγου, πιστευω οτι οι αναισθησιολόγοι πάιρνουν ένα ποσοστό από αυτό.Τα πολλά τα παίρνει το μαιευτήριο μάλλον.

 

Σε ιδιωτικό αλλά σε επαρχία. Το τονίζω αυτό γιατί από ότι είδα σε αρκετές εξετάσεις που έχω κάνει εδώ σε σύγκριση με άλλες κοπέλες που τις έκαναν Αθήνα ή Θεσ/νίκη εγώ πλήρωσα λιγότερα.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...