Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ-ΘΗΛΑΣΜΟΣ


angela_kgr

Recommended Posts

Προσωπικά εγώ την έκανα όταν ήμουν στο 4-5, με έπιασε σε 20 λεπτά και γέννησα μετά από 45 λεπτά (που με είχε πιάσει). Γέννησα πολύ γρήγορα. Μπορείς να σπρώξεις, όπως και να έχει. Το καταλαβαίνω ότι όλα τώρα σου φαίνονται βουνό, είσαι αγχωμένη και έχεις καταμπερδευτεί. Εκείνη την ώρα είναι βρίσκουν όλα το δρόμο τους..Ευτό που λες για τον πόνο...Δε συγκρίνεται με τίποτα αυτός ο πόνος, οπότε δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσεις...Προσωπικά από το 6-7 πήγα στο 10 σε 5 λεπτά!Και φαντάσου δεν είχα ωδινοποίηση...Οπότε να η απάντηση σου στο ερώτημα σου...Αφού είσαι αποφασισμένη να κάνεις επισκληρίδιο, θα κάνεις από την πρώτη στιγμή που θα μπορείς και όλα θα πάνε καλά...

 

Εκείνη την ώρα μόνο να αγκαλιάσεις το μωρό σου θα σε νοιάζει και θα ακολουθείς ότι σου λένε, μην ανησυχείς. Οπότε και θα συνεργάζεσαι και θα είσαι δυνατή,τόσο δυνατή που δεν θα το πιστεύεις! Το ξέρω πως είναι δύσκολο να το πιστέψεις αλλά σε λίγο καιρό, μετά τη γέννα, θα το θυμάσαι σαν μια μαγική στιγμή, ένα θαύμα...Εγώ έτρεμα πώς θα γεννήσω..Τώρα λέω ότι έτσι όπως γέννησα την πρώτη μου, γεννάω άλλα όσα παιδιά θέλεις!Να σκέφτεσαι θετικά, μόνο αυτό μετράει!Και να είσαι καλά τώρα, να προσέχεις και όλα θα πάνε τέλεια..

 

Εγώ είμαι ένα μηδαμινό παράδειγμα, και πάλι σου είπα ότι κάθε γυναίκα θα σου πει άλλη ιστορία και αυτό είναι μαγεία!

 

Υ.Γ. Αν μπορεί να είναι ο άντρας σου μέσα, δεν πρέπει να το χάσει!Εμένα πριν τον τοκετό έλεγε δεν μπαίνει, βλέπει αίμα και λιποθυμάει, αλλά τελικά μπήκε, τον παρότρυνε ο γιατρός, είδε τα πάντα από...κάτω και τώρα αν τον ρωτήσεις, λέει δε θα ήθελε να το χάσει για κανένα λόγο, είναι συγκλονιστική και μοναδική εμπειρία που είδε την κόρη του να γεννιέται και μας έδεσε πάρα πολύ...Αυτός μου την έφερε στην αγκαλιά(μετά που την κάνανε το πρώτο καθάρισμα εκεί μπροστά μας...)

 

Υ.Γ. (2) τώρα που το θυμήθηκα, ξέρεις ποια ήταν η πιο συγκλονιστική στιγμή?Τη στιγμή που γεννήθηκε, πριν κόψουν τον λώρο την ακούμπησαν πάνω στο γυμνό μου δέρμα (στήθος και κοιλιά) και τη χάιδεψα...Το θυμάμαι σαν να την αγγίζω τώρα...!Μετά την πήραν και άκουσα το κλάμα και άρχισα να κλαίω κι εγώ..Στιγμές που στα λόγια χάνουν την ομορφιά τους!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή είναι αλήθεια.... ότι όταν είναι να σπρώξεις το φάρμακο δεν είναι το ίδιο?..... Ο αντρας μου δε θέλει να είναι μέσα και εγω φοβάμαι πολύ να είμαι μόνη μου με ένα κάρο ανθρώπους που δεν με γνωρίζουν σαν ανθρωπο και σαν ψυχολογία (εκτός από το γιατρό μου). Γι' αυτούς θα είμαι αλλή μία υστερική κοπέλα..... εγώ όμως πως, τί.....δε μπορώωωω....

Link to comment
Share on other sites

Το φάρμακο παραμένει το ίδιο!Απλά αν περάσει η επίδραση του, τότε αρχίζεις σιγά σιγά και νιώθεις!Αυτό όμως μη φαντάζεσαι ότι γίνεται αυτόματα...Για να καταλάβεις, εμένα δε μου κάναν δεύτερη δόση, γιατί προλάβαινα να γεννήσω, βλέπαν πώς εξελισσόταν η κατάσταση και μου λένε, "προλαβαίνουμε, δε θα κάνουμε άλλη δόση".Γέννησα, είχα αρχίσει ήδη να νιώθω, τελείωσε η όλη διαδικασία και παρόλα αυτά, τα πόδια μου τα ένιωσα τελείως ώρα μετά...

 

Θέλω να σου πω, δεν είναι κουμπί, τη μια ανοίγει και δε νιώθεις τίποτα την άλλη κλείνει και πονάς!Όλα αυτά όμως θα φανούν εκείνη την ώρα, πώς εξελίσσεται η κατάσταση, μπορεί να γεννήσεις πολύ γρήγορα, μπορεί να κάνεις ώρες, οπότε θα σου βάζουν συνέχεια φάρμακο...

 

Αυτό που σου είπα, είναι ότι ΑΝ κάνεις ΠΟΛΛΛΕΣ ώρες να γεννήσεις, μπορεί να σου αφήνουν κάποια κενά ανάμεσα, για να ξεκουράζεσαι, γιατί θα νιώθεις τα πόδια σου μουδιασμένα και μπορεί να χρειαστεί να περπατήσεις, επαναλαμβάνω, ΑΝ κάνεις πολλές ώρες...Αν και αυτό είναι σχετικό, εγώ με την επισκληρίδιο, και περπάτησα να αλλάξω κρεβάτι, θέλαν να με πάνε σηκωτή και τους λέω "ΜΠΟΡΩ" και δεν το πίστευαν!Και περπάτησα..

 

Οπότε αυτές όλες οι λεπτομέρειες είναι περιττές, μόνο να σε αγχώσουν μπορούν σε αυτή τη φάση, αλλά αν είσαι σαν και μένα, σε καταλαβαίνω, και εγώ είχα σκάσει και ήθελα να τα ξέρω ΟΛΑ με κάθε ανατριχιαστική λεπτομέρεια από πριν!Τελικά διαπίστωσα ότι ό,τι μου έλεγαν, δεν είχε καμία σχέση με την εμπειρία μου!!!Θα δεις κι εσύ...

 

Και κάτι άλλο:

 

ΜΠΟΡΕΙΣ, είναι η φύση σου αυτή, και βέβαια ΜΠΟΡΕΙΣ και δε θα είσαι υστερική!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Eγω γεννησα φυσιολογικα χωρισ επισκληριδιο.Δεν ηθελα απο την αρχη.Ο γιαατρος επεμενε να κανω κ τον αλλαξα στον 7ο μηνα.Η μαια μου ειχε πει οτι οταν εχω 3 διαστολη να δω αν αντεχω τους πονους κ αν δεν αντεχω να ζητησω τοτε να μου κανουν.Τελικα εγω πηγα στο νοσοκομειο με 3 διαστολη {χωρις να το ξερω}οι πονοι μου ηταν πονοι περιοδου με διαλειματα.γεννησα πολυ γρηγορα κ εντονο πραγματικο πονο ενιωσα μονο στην τελικη εξοθηση που εβγαινε το κεφαλι κ αυτο για μερικα λεπτα.και δεν εκανα κ μικρο παιδι 3650!Χαιρομαι παρα πολυ που δεν ακουσα κανεναν κ γεννησα απολυτα φυσιολογικα.αλλα βοηθησα κ εγω με τις αναπνοες που επερνα σωστα.οταν επιανε πονος μετραγα απο μεσα μου ποσο διαρκει.ηταν ακριβως 26 δευτερολεπτα.αυτο με βοηθουσε να χαλαρωνω κ να μην μου φαινεται ο χρονος.δεν ειναι τοσο τραγικοι οι πονοι εκτος αν γενικα δεν αντεχετε τον πονο.πιο πολυ με πονεσαν τα ραματα.παρο αυτα σε 5-6 ωρες εκανα μπανακι κ κυκλοφορουσα ανετη.εχει γινει μοδα η επισκληρηδιος αλλα εχει πολλες παρενεργειες που κανενας γιατρος δεν τις λεει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας και καλως σας βρηκα!!!!μολις γραφτηκα σαυτην τη σελιδα και η αλη8εια ειναι οτι το εκανα γιατι εχω πραγματικα αναγκη απο μερικες χρισιμες σιμβουλες.ειμαι στν 5ο μηνα εγκιμοσινης μου μολισ χτες εμα8α πως εχω κοριτσακι !!!!!!ο τρομος μου ειναι για την ωρα του τοκετου.διστυχως δεν διαννοουμε να γεννησω φισιολογικα.......φοβαμαι παρα πολυ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: και πιστευω πως δεν 8α αντεξω.....σκεφτομαι λοιπον να κανω καισσαρικη με επισκληριδιο...εχω ακουσει πως οι πονοι μετα ειναι πολυ λιγοτεροι απο οτι με ολικη ναρκωση....ισχυει??????επισης 8α μπορω να 8ηλασω μετα??

μανουλες που ειχατε αναλογη εμπειρια 8α η8ελα πραγματικα τις συμβουλες σας........

Link to comment
Share on other sites

με το καλό να γεννήσεις...εαν μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα να το κανεις.ειναι κριμα να βαλεις τον εαυτο σου στη διαδικασια της καισσαρικης.τα ραμματα πονανε για μηνες.γεννησα πριν 3 μηνες κι εγω φοβομουν πολυ αλλα ο γιατρος μου επεμεινε να το κανω φυσιολογικα αφου δεν ειχα προβλημα εκανα και επισκληριδιο και ολα πηγαν τελεια.αλλα θυμαμαι στο θαλαμο που πηγα αφου γεννησα μια αλλη κοπελα απο καισσαρικη ηταν γεματη ορους,καθετηρες και ακινητη ουτε νερο δεν της δινανε κι εγω μετα απο μια ωρα σηκωθηκα μονη μου πηγα στο δωματιο και ημουν τελεια γιάυτο ξανασκεψου το!!

Link to comment
Share on other sites

με το καλό να γεννήσεις...εαν μπορεις να γεννησεις φυσιολογικα να το κανεις.ειναι κριμα να βαλεις τον εαυτο σου στη διαδικασια της καισσαρικης.τα ραμματα πονανε για μηνες.γεννησα πριν 3 μηνες κι εγω φοβομουν πολυ αλλα ο γιατρος μου επεμεινε να το κανω φυσιολογικα αφου δεν ειχα προβλημα εκανα και επισκληριδιο και ολα πηγαν τελεια.αλλα θυμαμαι στο θαλαμο που πηγα αφου γεννησα μια αλλη κοπελα απο καισσαρικη ηταν γεματη ορους,καθετηρες και ακινητη ουτε νερο δεν της δινανε κι εγω μετα απο μια ωρα σηκωθηκα μονη μου πηγα στο δωματιο και ημουν τελεια γιάυτο ξανασκεψου το!!

 

 

 

Καλησπέρα, επειδή σε βλέπω μεσα, οταν έκανες επισκληρίδειο υπήρχαν καθόλου κενά που ένιωθες το πόνο ή την ώρα την εξώθησης? Γεννάω μέσα Μάρτη με τέλη και θα πάω στο Αλεξάνδρα, και θα ήθελα να έχω μια αίσθηση γιατί και εγώ θέλω να κάνω επισκληρίδιο και μακάρι να μου κρατήσει όλη την ώρα. Εσύ που γεννησες?

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και καλως σας βρηκα!!!!μολις γραφτηκα σαυτην τη σελιδα και η αλη8εια ειναι οτι το εκανα γιατι εχω πραγματικα αναγκη απο μερικες χρισιμες σιμβουλες.ειμαι στν 5ο μηνα εγκιμοσινης μου μολισ χτες εμα8α πως εχω κοριτσακι !!!!!!ο τρομος μου ειναι για την ωρα του τοκετου.διστυχως δεν διαννοουμε να γεννησω φισιολογικα.......φοβαμαι παρα πολυ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: και πιστευω πως δεν 8α αντεξω.....σκεφτομαι λοιπον να κανω καισσαρικη με επισκληριδιο...εχω ακουσει πως οι πονοι μετα ειναι πολυ λιγοτεροι απο οτι με ολικη ναρκωση....ισχυει??????επισης 8α μπορω να 8ηλασω μετα??

μανουλες που ειχατε αναλογη εμπειρια 8α η8ελα πραγματικα τις συμβουλες σας........

 

κοριτσι μου εχουν δικιο τα κοριτσια,αν δεν υπαρχει λογος μην κανεις καισαρικη.....υπαρχει κατι καλυτερο απο τον φυσιολογικο?????και στα λεω εγω που στις μηνιαιες αιματος λιποθυμουσα.και γεννησα οχι απλα φυσιολογικα αλλα και χωρις επισκληριδιο μετα απο 12 ωρες τοκετου.φυσικα και θα αντεξεις και φυσικα μολις γεννησεις θα τα εχεις ξεχασει ΟΛΑ!!!!!!!!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή σε βλέπω μεσα, οταν έκανες επισκληρίδειο υπήρχαν καθόλου κενά που ένιωθες το πόνο ή την ώρα την εξώθησης? Γεννάω μέσα Μάρτη με τέλη και θα πάω στο Αλεξάνδρα, και θα ήθελα να έχω μια αίσθηση γιατί και εγώ θέλω να κάνω επισκληρίδιο και μακάρι να μου κρατήσει όλη την ώρα. Εσύ που γεννησες?

γέννησα στο πανεπιστημιακό στη Λάρισα.'Εκανα πρόκληση τοκετού και οι πόνοι ήταν αρκετά έντονοι όταν μου έκανε επισκληρίδιο ένιωσα απίστευτα καλά δεν ένιωθα πόνο.μετά από κάποιες ώρες άρχισα να νιώθω και η αναισθησιολόγος μου συμπλήρωσε φάρμακο.στην εξώθηση δεν βάζουν άλλη αναισθησία για να συμμετέχεις να βγει το μωράκι αλλά και τότε ο πόνος δεν έχει καμία σχέση με αυτόν που θα ένιωθες.αν γεννήσεις χωρίς ορό να σου προκαλέσουν πόνους και διαστολή μπορεί να μη χρειαστείς ούτε επισκληρίδιο ούτε τίποτα,να μην καταλάβεις τίποτα,να είναι σαν τους πόνους στην περίοδο.βλέπεις και κάνεις...:rolleyes:!!πάντως να ξέρεις σχετικά με την επισκληρίδιο και τις παρενέργειες που λένε εγώ δεν είχα τίποτα μετά.Όλα καλά θα πάνε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό να γεννήσουμε όλες. Εγώ αν δεν γεννήσω μέχρι την Κυριακή μπαίνω με πρόκληση γιατί ο ττράχηλος είναι έτοιμος και έχω και μισό διαστολή ήδη. Αλλά θα κάνω οπωσδή[ποτε επισκληρίδιο όπως και την προηγόύμενη φορά. Μέ το που μου έκαναν την ένεση άρχισα να νιώθω πολύ καλύτερα. Και γέννησα πολύ γρήγορα. Στις εξωθήσεις δεν μειώνουν το φάρμακο απλα΄αρχίζει να περνάει η επίδραση και έτσι νίώθεις την ανάγκη να σπρωξεις.

Πάντως γέννησα στις 6 παρά, στις 9μισι σηκώθηκα όρθια και ούρησα μόνη μου, στις 12 είχα την πρώτη κένωση και την άλλη μέρα έβαλα αθλητικά και φόρμα και βγήκα βόλτα έξω από την κλινική για κανένα 10λεπτο. Αυτά με την καισαρική δεν τα έχεις. Άσε που η κοιλιά με το φυσιολογικό τοκετό φεύγει πολύ πιο γρήγορα.

Εννοείται βέβαια ότι αν συντρέχει λόγος δεν θα αρνιόμουν να κάνω καισαρική αλλά ο φυσιολογικός τοκετός είναι αυτό που λέει και το όνομα: φυσιολογικός!!!

Υ.Γ. Δεν σας κρύβω ότι παρόλα αυτά έχω άγχος και φοβάμαι αλλά θα θυμάμαι να σκέφτομαι αυτό που σκεφτόμουν και την άλλη φορά: "θα περάσει..."

Καλή επιτυχία σε όλες!

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα φυσιολογικά χωρίς κανένα φάρμακο τα παιδιά μου και θέλω να πώ ότι είναι ότι καλύτερο έχεω ζήσει στην ζωή μου!

 

 

Όταν η γυναίκα φοβάται - σφήγεται, από εκέι έρχεται ο πόνος. Αν ξέρετε να χαλαρώνετε και να απλαμβάνετε αυτο που ζήτε - δεν υπάρχει πόνος, αντίθετα, νοιώθετε μιά μεγάλη ευχαρίστηση.

 

Για όσες υπάρχει χρόνος - μπορέι να σας βοηθήσουν κάποια μαθήματα πρίν τον τοκετό και έμπερες μαίες στο τοκετό (εγώ προσωπικά γνωρίζω μόνο τις μαίες από την Ευτοκία). ¨ετσι ή αλλιώς καλή επιτυχία σε όλες!

 

 

Από τον περιοδικό «ΓΑΛΟΥΧΩ» του Σύνδεσμου Θηασμού Ελλαδος, τεύχος 8 , Απρίλιος 2008

 

Επισκληρίδιος και Θηλασμός

 

Πρόκειται να γεννήσω με επισκληρίδιο για να αποφύγω τον πόνο του τοκετού. Επειδή όμως θέλω να θηλάσω, αναρωτιέμαι αν επηρεάζει η επισκληρίδιος τον θηλασμό και πως;

 

Επιμέλεια: Μύρτο Χρονάκη, Σύμβουλος Θηλασμού, Ομάδα Βόλου

 

Η επισκληρίδιος αναλγησία ή αναισθησία είναι μια μαιευτική επεμβατική πρακτική που εφαρμόζεται ευρέως στη χώρα μας ως μέθοδος ανακούφισης του πόνου του κολπικού τοκετού ή της καισαρικής τομής. Θεωρείται γενικά πιό ασφαλής από την ολική αναισθησία και επιτρέπει στην μητέρα να «παρακολουθήσει» τη γέννα του παιδιού της.

 

«Τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται είναι κυρίως ένα οπιούχο ναρκωτικό, και ένα τοπικό αναισθητικό. Μορφίνη συνήθως χρησιμοποιείται όταν πρόκειται για καισαρική». (Riordan 1999)

 

Επιπτώσεις στη διαδικασία του τοκετού

 

Όπως κάθε ιατροφαρμακευτική παρέμβαση, η επισκληρίδιος επηρεάζει την διαδικασία του τοκετού, και ενέχει ορισμένους κινδύνους, τόσο για την μητέρα όσο και για το μωρό. (Buckley 2005).

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι η απότομη πτώση της πίεσης της μητέρας αμέσως μετά την εφαρμογή της που επιρεάζει την παροχή οξυγόνου στα ζωτικά όργανα της μητέρας και του εμβρύου. Άλλοι κίνδυνοι είναι η επιμήκυνση του τοκετού, η μεγαλύτερη πιθανότητα μηχανικών παρεμβάεων στον τοκετό, η βραδυκαρδία του εμβρύου και βλάβες του πρωκτικού σφιγκτήρα της μητέρας.

Η γέννα με χρήση επισκληριδίου συνήθως συνοδεύεται από κάποιες συγκεκριμένες πρακτικές, όπως περιορισμός της γυναίκας στο κρεβάτι, χρήση ορρού, ηλεκτρονική παρακολούθηση του εμβρύου, ωκυτοκίνη, καθετήρας για τα ούρα, απαγόρευση θυρών από το στόμα και τροφής, κτλ.

Μετά την γέννα είναι πιθανό η γυναίκα να υποφέρει από κνησμό, πονοκέφαλο, ναυτία, εμετούς, κατακράτηση ούρων και πυρετό». (Riordan 1999)

 

Επιπτώσεις στο θηλασμό

 

Η επισκληρίδιος μπορεί να θεωρηθεί ότι επηρεάζει τον θηλασμό με δύο τρόπους: μέσω της επίδρασης των φαρμάρων στο μωρό και μέσω των μαιευττκών πρακτικών που συνοδεύουν την εφαρμογή της.

«Κάθε φάρμακό που παίρνει η μητέρα στον τοκετό θα περάσει από τον πλακούντα στο μωρό που είναι πιο ευάλωτο στις τοξικές επιδράσεις του». (Buckley 2005)

«Υπάρχουν σαφείς ενδείξεις ότι πιθανότατα επιρεάζει την ικανότητα του νεογέννητου να εκτελέσει θηλαστικές κινήσεις». (Riordan 1999)

«Οι μαίες και οι σύμβουλοι θηλασμού και γαλοχίας αναφέρουν ότι τα μωρά που έχουν εκτεθεί σε επισκληρίδιο τείνουν να είναι ληθαργικά και έχουν δυσκολία στο να συντονισουν τις θηλαστικές κινήσεις με την κατάποση και την αναπνοή, κάτι που είναι απαραίτητο για τον αποτελεσματικό θηλασμό». (Roth 2006)

«Το μωρό που έχει εκτεθεί στην επισκληρίδιο μπορέι να έχει νευρολογικές και συμπεριφορικές ανωμαλίες που προκλήθηκαν από τα φάρμακα». (Buckley 2005)

Ο θηλασμός δυσκολεύεται επίσης από την απομάκρυνση του μωρού από την μητέρα που είναι πολύ πιο πιθανή μετά από γέννα με επισκληρίδιο λόγω των πιθανότερων επιπλοκών, όπως καισαρική τομή, πυρετός της μητέρας, ίκτερος ή ακόμη και αναπνευστικές δυσκολίες του μωρού που οφείλουνται στον συνυασμό των φαρμάκων της επισκληρίδιου και της συνθετικής ωκυτοκίνης , που χορηγείται όταν η μήτρα έχει ατονήσει λόγω της επισκληριδίου.

 

Σημπεράσματα

«Η γένα με επισκληρίδιο θέτει τις μητέρες και τα μωρά τους στον κίνδυνο ενός πλήθους από προβλήματα υγείας που δεν εμφανίζονται στούς τοκετούς χωρίς χρήση φαρμάκων. Επιποσθέτως, υπάρχουν αποδείξεις ότι η επισκληρίδιος εμποδίζει τον θηλασμό στην αρχή του.

Αντί λοιπον να προσπαθούμε να γιατρέψουμε τα προβλήματα που δημιουργεί η επισκληρίδιος, οι γυναίκες θα μπορούσαν να κάνουν χρήση μη φαρμακευτικών μεθόδων ελέγχου του πόνου που δεν παρεμβαίνουν στη διαδικασία του τοκετού και στο θηλασμό. Αλλαγές στάσης, (κυρίως από την ύπτια στην όρθια ή καθιστή), χρήση ντούς ή πισίνας τοκετού, χαλαρωτική αναπνοή, μασάζ, θεραπευτικές πιέσεις, οραματισμός και ασκήσεις χαλάρωσης δρούν αποτελεσματικά και μειώνουν τον π΄νο κατά τον τοκετό. Η παρούσία μιας έμπερης μαίας που παραμένει με την επίτοκο μειώνει την πιθανότητα να χρειαστεί η γυναίκα την επισκληρίδιο». (Riordan 1999)

«Ο Σύνδεσμος θηλασμού πιστεύει ότι, όπως κάθε γυναίκα είναι ικανή να θηλάσει το μωρό της, έτσι είναι ικανή να το γεννήσει φυσιολογικά»* (Roth 2006) (* εννοεί χωρίς την χρήση φαμάκων).

Η ενεργή και συνειδητή συμμετοχή της στην γέννα του παιδιού της βοηθά στο να γύναι μια καλη αρχή με το θηλασμό. Ακόμη όμως και αν η μητέρα έχει βιώσει έναν επεμβατικό-χειρουργικό τοκετό, είναι πάντα σε θέση, με θπομονή, επιμονή, και την κατάληλη υποστήριξη, όπως αυτή που μπορέι να βρεί στον Σύνδεσμο Θηλασμού, να προσφέρει στο μωρό της το γάλα της και να απολαύσουν και οι δύο αυτή την υπέροχη σχέση!

 

 

 

 

 

Πηγές:

  • Buckley, Sarah J., “The Hidden Risks of Epidurals”, Mothering, November-December 2005, σελ. 50-59.
  • Odent, Michel (2003) Birth and Breastfeeding Sussex: Clairview
  • Riordan, Jan, “Epidurals and Breastfeding”, Breastfeeding Abstracts, vol. 99, No4, σελ. 11-12
  • Roth, Michelle “Epidurals and Breastfeeding” Leaven Οκτώβριος-Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2006 vol.42, No 4 σελ. 74-77

1, 2, 4 - μετάφραση Μυρτώ Χρονάκη

3 – μετάφραση Στέλλα Σκαλιδάκη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ρε κορίτσια θα ήθελα την βοήθειά σας! Πριν από 1 εξάμηνο περίπου είχα μια αποβολή! Για την ακρίβεια είχα πρόωρο τοκετό στην 21 εβδομάδα! Με ρώτησαν αν ήθελα να κάνω επισκληρίδιο τότε και είπα όχι! Φοβόμουν τους πόνους της γέννας αλλά πιο πολύ φοβόμουν μήπως η επισκληρίδιος μου προκαλέσει κάποια βλάβη επειδή έχω δισκοκύλη στη μέση μου! Με βάζει σε υποψία το γεγονός ότι σε βάζουν να υπογράψεις πριν την κάνεις!Αυτό δεν μ΄άρεσει καθόλου!!! Πόνεσα πολύ αλλά επειδή ο τοκετός μου δεν κράτησε πολύ ώρα τον άντεξα τον πόνο! Όταν άρχισα να πονάω πολύ βέβαια φώναξα την αναισθησιολόγο να μου κάνει επισκληρίδιο αλλά ήταν πολύ αργά! Δεν μπορούσα να στάθω δέκα λεπτά ήσυχη για να μου την κάνει και τελικά δεν έκανα! Φοβάμαι όμως ότι ο πόνος θα είναι πιο έντονος και μεγαλύτερης διάρκειας για ένα παιδί που είναι 3-4 κιλά, γι΄αυτό λέω όταν με το καλό φτάσω πάλι σε γέννα να την κάνω την επισκληρίδιο γιατί οι πόνοι της γέννας είναι φοβεροί!Από την άλλη όμως φοβάμαι γιατί έχω πρόβλημα με τη μέση μου και πονάω συνέχεια! Τι να κάνω;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ρε κορίτσια θα ήθελα την βοήθειά σας! Πριν από 1 εξάμηνο περίπου είχα μια αποβολή! Για την ακρίβεια είχα πρόωρο τοκετό στην 21 εβδομάδα! Με ρώτησαν αν ήθελα να κάνω επισκληρίδιο τότε και είπα όχι! Φοβόμουν τους πόνους της γέννας αλλά πιο πολύ φοβόμουν μήπως η επισκληρίδιος μου προκαλέσει κάποια βλάβη επειδή έχω δισκοκύλη στη μέση μου! Με βάζει σε υποψία το γεγονός ότι σε βάζουν να υπογράψεις πριν την κάνεις!Αυτό δεν μ΄άρεσει καθόλου!!! Πόνεσα πολύ αλλά επειδή ο τοκετός μου δεν κράτησε πολύ ώρα τον άντεξα τον πόνο! Όταν άρχισα να πονάω πολύ βέβαια φώναξα την αναισθησιολόγο να μου κάνει επισκληρίδιο αλλά ήταν πολύ αργά! Δεν μπορούσα να στάθω δέκα λεπτά ήσυχη για να μου την κάνει και τελικά δεν έκανα! Φοβάμαι όμως ότι ο πόνος θα είναι πιο έντονος και μεγαλύτερης διάρκειας για ένα παιδί που είναι 3-4 κιλά, γι΄αυτό λέω όταν με το καλό φτάσω πάλι σε γέννα να την κάνω την επισκληρίδιο γιατί οι πόνοι της γέννας είναι φοβεροί!Από την άλλη όμως φοβάμαι γιατί έχω πρόβλημα με τη μέση μου και πονάω συνέχεια! Τι να κάνω;;;;

Παιζει μεγάλο ρόλο τι τοκετό θα έχεις και πόσες ώρες θα τραβήξει. Γενικά εγώ είμαι πολύ φοβιτσιαρα και φυγοπονη.Πριν γεννήσω είχα δώσει το ελεύθερο στον γιατρό να μου κάνει όλες τις μορφές αναισθησίας μαζί για να μην πονέσω. Κυλησαν όλα όμως τόσο γρήγορα που τελικά δεν χρειάστηκε.Γεννησα σε 40 μολις λεπτά από την ώρα που με έβαλαν στην αίθουσα τοκετών.Τους πρώτους πόνους βέβαια τους πέρασα στους διαδρόμους του νοσοκομείου περπατώντας με τους δικούς μου ανθρώπους.Οντως οι πόνοι από καποια στιγμή και επειτα γίνονται αφόρητοι.Τους πόνους στην αρχή μπορείς να τους αντέξεις κάνοντας μαθήματα ανώδυνου τοκετού που πίστεψέ με βοηθούν πολύ.Είμαι της άποψης εφόσον έχεις πρόβλημα με τη μέση σου να μην κάνεις κατι τέτοιο.Σκέψου επίσης ότι κάποιες κοπέλες ενώ κάνουν επισκληρίδιο δεν τους κάνει τίποτα και τα καταλαβαίνουν όλα.Και κάποιες την κάνουν στο ξεκίνημα με αποτέλεσμα την ώρα της γέννας να έχει φύγει η επιδρασή της. Εχω ακούσει και περιπτώσεις που μετά τον τοκετό πονάνε από την επισκληρίδιο και όχι επειδή γεννησαν.Δεν ξέρω ίσως να μιλάω εκ του ασφαλούς...

Με το καλό σου εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια θα ήθελα την βοήθειά σας! Πριν από 1 εξάμηνο περίπου είχα μια αποβολή! Για την ακρίβεια είχα πρόωρο τοκετό στην 21 εβδομάδα! Με ρώτησαν αν ήθελα να κάνω επισκληρίδιο τότε και είπα όχι! Φοβόμουν τους πόνους της γέννας αλλά πιο πολύ φοβόμουν μήπως η επισκληρίδιος μου προκαλέσει κάποια βλάβη επειδή έχω δισκοκύλη στη μέση μου! Με βάζει σε υποψία το γεγονός ότι σε βάζουν να υπογράψεις πριν την κάνεις!Αυτό δεν μ΄άρεσει καθόλου!!! Πόνεσα πολύ αλλά επειδή ο τοκετός μου δεν κράτησε πολύ ώρα τον άντεξα τον πόνο! Όταν άρχισα να πονάω πολύ βέβαια φώναξα την αναισθησιολόγο να μου κάνει επισκληρίδιο αλλά ήταν πολύ αργά! Δεν μπορούσα να στάθω δέκα λεπτά ήσυχη για να μου την κάνει και τελικά δεν έκανα! Φοβάμαι όμως ότι ο πόνος θα είναι πιο έντονος και μεγαλύτερης διάρκειας για ένα παιδί που είναι 3-4 κιλά, γι΄αυτό λέω όταν με το καλό φτάσω πάλι σε γέννα να την κάνω την επισκληρίδιο γιατί οι πόνοι της γέννας είναι φοβεροί!Από την άλλη όμως φοβάμαι γιατί έχω πρόβλημα με τη μέση μου και πονάω συνέχεια! Τι να κάνω;;;;

 

Σε πληροφορώ ότι εγώ έχω χειρουργηθεί στην μέση δισκοκήλη Ο4-Ο5… Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο και τα δύο μου παιδάκια, απλά είχα μαζί μου το πόρισμα για να δει ο αναισθησιολόγος που έχω το πρόβλημα και να μου την κάνει πιο πάνω ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια,γεια σας.Εγω το πρωτο μου παιδι το γεννησα με επισκληριδιο και φυσικα δεν το μετανοιωνω καθολου.Θεωρω μεγαλη χαζομαρα να αρνεισαι αυτη την ευκολια για να βιωσεις και καλα την εμπειρια.Λες και δε φτανουν 9 μηνες εγκυμοσυνης,με οτι αυτη συνεπαγεται,η οι πονοι που εχεις μετα με τα ραμματα.Δεν καταλαβαινω γιατι να θελεις να βιωσεις ντε και καλα τους πονους.Ακουω μερικες κοπελες οτο φωναζαν αναισθησιολογο οταν ειχαν αρχισει ηδη οι πονοι οι μεγαλοι.Εγω μπηκα πρωι στο νοσοκομειο,εκανα προκληση και το μεσημερι μου ετοιμασν την παροχη για την επισκληριδιο,πριν καν αρχισω να ποναω.Ειναι κι αυτο μια διαδικασια που απαιτει ηρεμια και ακινισια,οποτε οποια κανει καλο ειναι να μην τρεχει τελευταια στιγμη.Επειτα αργα το απογευμα και ενω οι πονοι ειχαν κορυφωθει μου περασαν το φαρμακο και το αισθημα ηταν ονειρο,απλα τελειωσαν ολα τα δυσκολα.Αυτα ειχα να πω εγω.Τωρα τα δυσκολα για μενα ειναι στο δευτερο,που κοντευω σιγα,σιγα και το νοσοκομειο που θα παω μαλλον εχει αλλη τακτικη,οποτε σλουρα τα πραγματα.Επισκληριδιος κ παλι επισκληριδιος

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα. Που λέτε στις 27/5 έφερα και εγώ στον κόσμο τον όμορφο άντρα μου. Έκανα και εγώ επισκληρίδιο αλλά μου κάνανε 2 μικρές δόσεις και φυσικά τις εξωθήσεις την περινεοτομή και το βγάλσιμο του παιδιού τα κατάλαβα μια χαρά. Ο γιατρός μου ήθελε να συμμετέχω σε όλη την διαδικασία γι'αυτό δεν μου έκανε άλλη δόση και οι προηγούμενες ήταν μικρές. Πάντως αυτό που μου λέγανε ότι τα ξεχνάς όλα μετά, όντως ισχύει. Με το καλό σε όλες τις εγκυούλες και μην φοβάστε. Σας το λέει η πιό φοβιτσιάρα στον πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γνωρίζετε αν η επισκληρήδιος κρύβει κινδύνους ή παρενέργειες?

 

Έχει κάποια εμπειρία απο το "Αλεξάνδρας" όσον αφορά σ'αυτό το θέμα???

 

Καλησπέρα,

 

 

Γεννησα με καισαρική και επισκληρίδιο , στο Αλεξάνδρας , ακριβώς πριν 3 μηνες.

Δεν ειχα κανένα προβλημα ουτε μετά την επισκληρίδιο ουτε αργότερα. Σηκώθηκα το ιδιο απογευμα (γεννησα ξημερώματα) , δεν ενιωσα ποτε κανένα πόνο στην πλάτη.

Με το καλό να αντικρύσεις το μωράκι σου !!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΚΙΤΤΥ, να χαιρεσαι το παιδάκι σου!!!!!

 

 

gitsvictoria ξέρεις τι δεν κατάλαβα? Εφ' όσον κατάλαβες την περινεοτομή για παράδειγμα που όσο να ναι θα ταν λίγο επώδυνο ο λόγος που έγινε η επισκληρίδιος σε μικρή δόση ήταν για να "μετριάσει λίγο τον πόνο" ουτως ώστε να συνεργαστείς καλύτερα στις εξωθήσεις?Να χαιρεσαι κι εσύ το ζουζουνι σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

είμαι καινούρια και στο φόρουμ και στην εγγυμοσύνη. Ήθελα να ρωτήσω στην περίπτωση που κάνω φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο:

- Κατ' αρχήν, η επισκληρίδιος "πιάνει" σε όλες τις γυναίκες; Ή υπάρχει περίπτωση να μην ενεργοποιηθεί για κάποιο λόγο; (σόρυ, αλλά είμαι πρωτάρα, δεν έχω ιδέα!).

- Επίσης, πόση ώρα διαρκεί η αναισθησία; Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι κάνεις επισκληρίδιο με το που σε βάζουν μέσα και τελικά γεννήσεις μετά από 12 ώρες, συνεχίζει να έχει δράση η ένεση; ή σου προσθέτουν δόση σε τακτά διαστήματα ανάλογα με το πόσο διαρκεί ο τοκετός;

- Πράγματι δεν πονάς με την επισκληρίδιο;

- Τέλος, πως γίνεται να γεννήσεις φυσιολογικά, να σπρώξεις κλπ, όταν δεν αισθάνεσαι τίποτα;

 

Ευχαριστώ!

user_offline.gifquote.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μην ανχωνεσαι ολες λιγο πολυ τις ιδιες αποριες ειχαμε

η επισκληριδιος μαλλον πιανει σε ολες δεν ξερω να σου πω σιγουρα αλλα σιγουρα σου βαζουν δοση καθε φορα που χρειαζεται

οσο για τον πονο εγω ενοιωθα μονο πιεση ειδικα οταν ηταν να πιεσω

τωρα το ποτε πιεζεις σου το λενε οι μαιες κ ο γιατρος σου

καλο θα ειναι παντως οτι απορειες εχεις να τις συζητας με το γιατρο σου που ειναι ο ποιο καταληλος να σου απαντησει

εγω τον ειχα πριξει τον δικο μου αλλα καθε φορα μου τα εξηγουσε καλα οποτε και γω ενοιωθα ασφαλεια

καλη εγκυμοσυνη να εχεις

user_offline.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπερα κοριτσια, γενναω σε λιγες μερες προφανως φυσιολογικα.. θα ηθελα να ρωτησω τι γινεται αν κανω επισκληριδιο? σε ποιο σταδιο της διαστολης πρεπει να γινεται? υπαρχει περιπτωση να σταματησει η διαδικασια του τοκετου και να με βαλουν για καισαρικη?? μετα θα μπορεσω να θηλασω κανονικα???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας και από μένα!Γέννησα τον γιο μου στις 28 Σεπτεμβρίου με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο!Η γέννα ήταν από τις καλύτερες εμπειρίες στη ζωή μου!Πήγα στο μαιευτήριο για προγραμματισμένο τοκετό στις 7 το πρωί και γέννησα στις 5.Την επισκληρίδιο την κάνανε γύρω στις 9 το πρωί όταν είχα 2,5 διαστολή και δεν πόνεσα καθόλου...ο αναισθησιολόγος πρώτα μου έκανε ερωτήσεις ιατρικής φύσεως,αν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα υγείας και μετά μου είπε να σκύψω όσο πιο πολύ μπορώ καθιστή για να βάλει τη βελόνα.Δεν κατάλαβα τίποτα!ΝΑ φανταστείτε πιο πολύ πόνεσα όταν μου τρύπησαν το χέρι για να μου βάλουν τον ορό!Από τη στιγμή που μου έκανε την επισκληρίδιο δεν ένιωθα τον πόνο των συσπάσεων απλά τα πετρώματα στην κοιλιά μόνο.Οπότε μέχρι να έρθει η μεγάλη ώρα,εγώ ήμουν ξαπλωμένη και έβλεπα παιδικά στην τηλεόραση παρέα με το σύζυγο...όταν ο μπέμπης κατέβηκε για να βγει ένιωθα μόνο μια μεγάλη ανάγκη να πάω τουαλέτα και πίεση οπότε αναγκαστικά έκανα τις εξωθήσεις όποτε ένιωθα την κοιλιά μου να πετρώνει και έτσι γέννησα!Ήρεμα και όμορφα...Σηκώθηκα μετά από 4 ώρες από το κρεβάτι,έφαγα και πήγα και τουαλέτα,θήλασα το μωρό με πρωτόγαλα και η μόνη δυσφορία ήταν τα ράμματα που με τραβούσαν λίγο...(την περινεοτομή όταν μου την έκαναν λόγω της νάρκωσης δεν την κατάλαβα)Από την επόμενη μέρα κιόλας πάντωσ ήμουν περδίκι!Το λέω σε όλες μου τις φίλες!Μεγάλη εφεύρεση η επισκληρίδιος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...