Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παρενθετη μητερα


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια. Βοηθηστε με οσες γνωριζετε για την παρενθετη μητροτητα . Εχει προσφερθει ηαδερφη του αντρα μου. Γινεται να ειναι η πατενθετ μητερα????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Taptap, μήπως θα πρέπει να ρωτήσετε πρώτα κάποιον γιατρό γενετιστή, διότι αν γίνει γονιμοποίηση στο σπέρμα του συζήγου με τα ωάρια της αδερφής του που υπάρχει 1ου βαθμού συγγένεια, μήπως τίθεται θέμα προβλήματος (χρωμοσωμικών ανωμαλιών) στη συνέχεια?? Δεν γνωρίζω κάτι σχετικό, απλά αναρωτιέμαι κι εγώ... Αν δεν υπάρχει πρόβλημα μ'αυτό, καλό θα είναι να απευθυνθείς σε κάποιο δικηγόρο για το τι ισχύει με τον νόμο της παρένθετης μητρότητας. Εύχομαι ότι καλύτερο!!

l1ITp3.png HDApp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ειναι δυνατόν! Τι σχέση έχουν τα ωάρια της παρένθετης; Το κυοφορουμενο θα ειναι 100% δικό σας γενετικά. Είσαι πολυ τυχερή που δέχτηκε η κοπέλα. Απευθυνθείτε σε κάποιον δικηγόρο για τα περαιτέρω και με το καλό το μωράκι σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H παρενθετη μπορει να κυοφορησει το εμβρυο που ειτε θα προκυψει απο τα δικα σου ωαρια ΕΙΤΕ απο ωαρια ΑΛΛΗΣ δότριας. Δηλ το μωρο γενετικα δνε θα εχει σχεση με την θεια του δηλ με την αδελφη του αντρα σου. Τα κεντρα εξωσωματικης εχουν συνεργασια με εξειδικευμενα συμβολαιογραφεια και με δικηγορους που ετοιμ;αζουν τα εγγραφα που πρέπει να υπογραψετε. Αρα ρωτα το κεντρο εξωσωματικης που σκοπευεις να απευθυνθεις. Σιγουρα θα σας πουνε τις διαδικασιες. Με το καλό! Το μονο που φανταζομαι σαν πιθανο προβλημα ειναι ότι αν πχ η κουνιαδα σου ειναι παντρεμενη θα πρεπει να υπογραψει και ο άντρας της. Και ενδεχομενως ενα θεμα ειναι να μην ειναι πχ ανω των 50 ετων ή να μην εχει σοβαρο προβλημα υγειας...

Link to comment
Share on other sites

Zητώ συγνώμη christina77, διότι δεν ήξερα..νόμιζα ότι σε πιθανό πρόβλημα χρησιμοποιούνται τα ωάρια της παρένθετης για την γονιμοποίηση σαν δότρια. Και πάλι συγνώμη...

l1ITp3.png HDApp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω ναι, γίνεται. Θα χρειαστεί να βγει δικαστική απόφαση πριν τη διαδικασία, τυπικό είναι. Νομίζω ότι από το κέντρο θα ξέρουν να σου συστήσουν δικηγόρους που να ασχολούνται με το θέμα.

Με το καλό να το προχωρήσετε. Έχω πολύ δικό μου άνθρωπο που απέκτησε το παιδάκι του με παρένθετη του συγγενικού περιβάλλοντος και όλα πήγαν τέλεια.

 

* Αν η κοπέλα το εννοεί, μην το καθυστερείτε γιατί θα σας φάει χρόνο και το δικαστήριο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για ις πληροφοριες. Με δικο μου ωαριο εννοειτε θα το κανουμε αν τελικα τα καταφερουμε . Απλα με φοβιζει λιγο μηπως η αδερφη του αντρα μου δημιουργηθει προβλημα κ δεθει με το παιδι αφου θα το εχει στη κοιλιτσα της εκεινη κ οχι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι κατι που ίσως απασχολει τους περισσότερους που επιλέγουν μια παρενθετη μητερα ποσο μάλιστα αφου ειναι και κοντινή η συγγένεια!

Ομως αυτα θα πρεπει να τα ξεκαθαρίσετε και φυσικα να κανετε οτι ειναι νομικά σωστο για να μην υπάρχει προβλημα!

Σίγουρα θα δεθει με το μωρο αλλα οκ οχι σε εξωφρενικό βαθμό.!

Πάντως κάντε μια καλη κουβεντα μεταξύ σας!

Επισης ξερω πως σ'αυτες τις περιπτωςεις κάποιοι επιλέγουν να γεννάνε με καισαρικη και καλα για να μην δεθει με το μωρο,δεν ξερω αν σ'αυτο θα ζητήσετε κατι παρόμοιο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διαδικασία είναι εκ των πραγμάτων δύσκολη και περίπλοκη για όλους. Έχει δικά της παιδιά η κουνιάδα σου;

 

Γενικά νομίζω πως θα ήταν καλό να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό, που θα τη βοηθήσει να βλέπει τα πράγματα στις αληθινές τους διαστάσεις, καθ' όλη τη διάρκεια και μετά τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διαδικασία είναι εκ των πραγμάτων δύσκολη και περίπλοκη για όλους. Έχει δικά της παιδιά η κουνιάδα σου;

 

Γενικά νομίζω πως θα ήταν καλό να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό, που θα τη βοηθήσει να βλέπει τα πράγματα στις αληθινές τους διαστάσεις, καθ' όλη τη διάρκεια και μετά τον τοκετό.

 

Συμφωνώ, πρώτα απ' όλα αν η κουνιάδα σου έχει δικά της παιδιά, το σύνηθες είναι η παρένθετη να γεννάει με καισαρική και να μην θηλάζει έτσι ώστε να αποφευγθεί το τυχόν "δέσιμο". Να ξέρεις ότι οι νόμοι για τις παρένθετες μητέρες ακόμα και στην Έλλαδα είναι ευτυχώς πολύ συγκεκριμένοι και πολύ ξεκάθαροι. Η κουνιάδα σου τι ηλικίας είναι? Έχει δηλαδή την ωριμότητα να αντιμετωπίσει το γεγονός?

Ότι και να γίνει πραγματικά καλή επιτυχία:P

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν η κουνιαδα θελει να γεννησει φυσιολογικά και ιατρικώς επιτρεπεται δεν βλεπω το λογο να μην το κανει. Και με την καισαρική παλι μπορει να δεθεις, αν είναι να γινει, το βλέπεις αμεσως το παιδι όταν το βγαζουν, αν έχεις κανει επισκληριδιο, παλι στο ακουμπουν αμεσως.

Ε όσο για τον θηλασμό για το παιδί είναι καλο να γινει και αυτός ασχετα με τα δεσιματα που λεμε. Αν θέλουν τα πραγματα να στραβωσουν, θα στραβωσουν ειτε δεν το θηλασει, ειτε το γεννησει με καισαρική. Τουλάχιστον να γινει το καλυτερο και γι αυτή και για το μωρό.

Επίσης δεν το βρισκω τοσο κακό να έχει και μια "δευτερη μαμα" από τη άποψη της αγαπης προς αυτό αρκει να μην υπερβει καποια όρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

 

Ονομάζομαι Κάτια και είμαι δικηγόρος και τώρα κάνω το διδακτορικό μου στο Πανεπιστήμιο του Κεντ στην Αγγλία. Το θέμα της έρευνάς μου είναι η παρένθετη μητρότητα στην Ελλάδα και την Αγγλία. Μέρος της έρευνας είναι και η διενέργεια συνεντεύξεων στις δύο χώρες για να καταλάβω πώς λειτουργεί αυτή η μέθοδος, ποιες είναι οι δυσκολίες, οι σκέψεις, οι ανησυχίες και τα προβλήματα που ίσως αντιμετωπίζουν όσοι χρησιμοποιούν αυτή τη μέθοδο για να κάνουν το παιδάκι τους ή βοηθούν ζευγάρια στο να αποκτήσουν το παιδί.

 

Θα ενδιαφερόμουν πάρα πολύ να μιλήσω με γυναίκες που έχουν γίνει παρένθετες, αλλά και με ζευγάρια που έχουν ήδη γίνει γονείς με τη βοήθεια παρένθετης. Βέβαια εγγυώμαι απόλυτη ανωνυμία σε όποιον επικοινωνήσει μαζί μου και θέλει να με βοηθήσει στην έρευνα.

 

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου μέσω email στο [email protected].

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Κάτια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε ολες, είμαι καινουργια στο foroum και εχω κι εγω τις ανησυχιες μου ως προς την παρενθετη μητροτητα.Ειμαι 25 χρονων γενετικα φυσιολογική για να προβω σε εγκυμοσύνη αλλα δυστυχώς λογω πρόσφατης μεταμόσχευσης νεφρου οι κίνδυνοι κ οι ανησυχίες είναι πολλες. Γι αυτό σκεφτομαστε με τον αντρα μου την παρενθετη μητερα. Που μπορω να βρω παρενθετη μητερα κ ποσο χρονικο διάστημα απαιτεί η ολη διαδικασία και με το δικαστήριο. Αν υπάρχει καποια που έχει γίνει παρενθετη ή έχει αποκτήσει παιδάκι απο παρενθετη ας μου απαντήσει παρακαλώ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες, είμαι καινουργια στο foroum και εχω κι εγω τις ανησυχιες μου ως προς την παρενθετη μητροτητα.Ειμαι 25 χρονων γενετικα φυσιολογική για να προβω σε εγκυμοσύνη αλλα δυστυχώς λογω πρόσφατης μεταμόσχευσης νεφρου οι κίνδυνοι κ οι ανησυχίες είναι πολλες. Γι αυτό σκεφτομαστε με τον αντρα μου την παρενθετη μητερα. Που μπορω να βρω παρενθετη μητερα κ ποσο χρονικο διάστημα απαιτεί η ολη διαδικασία και με το δικαστήριο. Αν υπάρχει καποια που έχει γίνει παρενθετη ή έχει αποκτήσει παιδάκι απο παρενθετη ας μου απαντήσει παρακαλώ ευχαριστώ.

Αχ κοριτσι μου, μακαρι να βρειτε μια κυρια να σας χαρίσει το μωρακι που θελετε, στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου, απλως δεν ειναι ιδιαίτερα μικρη η διαδικασια χρειαζεται δικηγόρο να σε καθοδηγήσει να ειναι ολα νομότυπα, το κεντρο εξωσωματικης ισως εχει καποιες γυναικες δοτριες ωαριων που ισως να ενδιαφέρονται να γινουν παρένθετες αλλιως πρεπει να βρει το ζευγαρι μαι γυναικα που να δεχτει αυτο το σπουδαιο εργο, το χρηματικό δέλεαρ ειναι μεγαλο συνηθως οι κύριες ειναι πρωην ανατολικού μπλοκ και οχι μονο που εχουν μεγαλη αναγκη τα χρηματα γιατι καλύπτεις νοσηλεία , ιατρούς, φαρμακα και ενα ποσο που θα συμφωνήσετε να παρει παιρνουν απο 10.000 μεχρι και 20000 εχω ακουσει.

Τιποτα δεν ειναι δυσκολο ουτε ανέφικτο ομως! Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και οπως τα επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια.Ηθελα να ρωτησω μια απορια που εχω γενικοτερα σε αυτο το θεμα εαν ξερει καποιος,δηλ εαν σε μια παρενθετη πχ δεν προχωρησει η κυηση ή πχ παλλινδρομησει ή πχ ειναι βιοχημικη κλπ τοτε τι ποσον πληρων εις?απο φαρμακα και γιατρους τα μεχρι εκει και απο το ποσο που εχετε συμφωνησει να παρει ενα μερος?ολο?

Ευχαριστω πολυ,καλη επιτυχια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια.Ηθελα να ρωτησω μια απορια που εχω γενικοτερα σε αυτο το θεμα εαν ξερει καποιος,δηλ εαν σε μια παρενθετη πχ δεν προχωρησει η κυηση ή πχ παλλινδρομησει ή πχ ειναι βιοχημικη κλπ τοτε τι ποσον πληρων εις?απο φαρμακα και γιατρους τα μεχρι εκει και απο το ποσο που εχετε συμφωνησει να παρει ενα μερος?ολο?

Ευχαριστω πολυ,καλη επιτυχια σε ολες!

 

Κοριτσι αν η κυηση δεν προχωρησει η παρενθετη δεν παιρνει χρηματα.

Για το πως θα δωσεις τα χρηματα αυτο ειναι θεμα συμφωνιας. Συνηθως το μεγαλο ποσο το παιρνει η παρενθετη οταν γεννηθει το παιδι.

Καλη επιτυχια και σε σενα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι αν η κυηση δεν προχωρησει η παρενθετη δεν παιρνει χρηματα.

Για το πως θα δωσεις τα χρηματα αυτο ειναι θεμα συμφωνιας. Συνηθως το μεγαλο ποσο το παιρνει η παρενθετη οταν γεννηθει το παιδι.

Καλη επιτυχια και σε σενα

Σε ευχαριστω πολυ Μαριζα για την απαντηση.Εχεις ρωτησει καποιο δικηγορο?Και παλι ευχαριστω ηταν μια γενικοτερη απορια που παντα ειχα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...
On 18/8/2015 at 5:03 ΜΜ, taptap είπε:

Γεια σας κοριτσια. Βοηθηστε με οσες γνωριζετε για την παρενθετη μητροτητα . Εχει προσφερθει ηαδερφη του αντρα μου. Γινεται να ειναι η πατενθετ μητερα????

Ναι φυσικά και γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2015 at 7:09 ΜΜ, anastasia2012 είπε:

Taptap, μήπως θα πρέπει να ρωτήσετε πρώτα κάποιον γιατρό γενετιστή, διότι αν γίνει γονιμοποίηση στο σπέρμα του συζήγου με τα ωάρια της αδερφής του που υπάρχει 1ου βαθμού συγγένεια, μήπως τίθεται θέμα προβλήματος (χρωμοσωμικών ανωμαλιών) στη συνέχεια?? Δεν γνωρίζω κάτι σχετικό, απλά αναρωτιέμαι κι εγώ... Αν δεν υπάρχει πρόβλημα μ'αυτό, καλό θα είναι να απευθυνθείς σε κάποιο δικηγόρο για το τι ισχύει με τον νόμο της παρένθετης μητρότητας. Εύχομαι ότι καλύτερο!!

Στη πάρενθετη δεν χρησιμοποιείς τα ωάρια της αν είναι δυνατόν; Η δωρεά ωαρίων η τής γυναίκας που θέλει να αποκτήσει παιδί.φυσικα και γίνεται να γίνει παρένθετη και η αδερφή και η μητέρα και οποιαδήποτε θέλει 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...