Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα ρισκαρατε;


Recommended Posts

Θα ρισκαρατε να γεννησετε φυσιολογικά μετά από 2 καισαρικές τομές; η θα επιλεγατε την ασφάλεια μιας τρίτης καισαρικης; Εγώ το ψάχνω ακόμα ... Αν και μάλλον κλείνω προς την καισαρική.Έχω βρει γιατρό να με αναλάβει για φυσικό..Αλλά δε ξέρω αν θέλω τελικά.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ποια ασφάλεια της καισαρικής;

Κοίτα σε σοβαρούς επιστημονικούς οργανισμούς όπως ο RCOG για να ξέρεις ακριβώς τις δυνατότητες και τις αδυναμίες της κάθε προσέγγισης.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποια ασφάλεια της καισαρικής;

Κοίτα σε σοβαρούς επιστημονικούς οργανισμούς όπως ο RCOG για να ξέρεις ακριβώς τις δυνατότητες και τις αδυναμίες της κάθε προσέγγισης.[/quote

 

Εννοείς ότι η καισαρική δεν είναι ασφαλής μέθοδος; πάντως στις 2 προηγούμενες όλα πήγαν καλά. Αν εξαιρέσεις τους πόνους που έχεις μετά και το ότι είχα πρηστει μετά το χειρουργείο δεν είχα σοβαρή επιπλοκή. Φοβάμαι γενικότερα και τις 2 επιλογές. Απλά δε ξέρω τι είναι προτιμότερο μιας και θα Ναι η τρίτη καισαρική και αυτό με τρομάζει λίγο.εντάξει 2 Αλλά στη τρίτη τι γίνεται; αν πάλι πάω φυσιολογικα και πάθω ρήξη τομής...τοτε έχετε Γεια! Έχω μπερδευτεί πολύ...

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά που λες υπάρχουν έρευνες και προϋποθέσεις ενταγμένες σε πρωτόκολλα. Ενημερώσου κατάλληλα και αποφάσισε για το είδος του ρίσκου που θέλεις να πάρεις. Καμιά διαδικασία δεν είναι απαλλαγμένη κινδύνων οπότε σταθμίζεις τα πράγματα και αποφασίζεις. Το γεγονός ότι ο νυν γιατρός σου αναλαμβάνει tola2c είναι ενθαρρυντικο. Δες τα επιχειρήματά του σύγκρινέ τα με άλλους που να ξέρουν να κάνουν κάτι τέτοιο όμως και να έχουν στο ενεργητικό τους τέτοιες γέννες και αποφάσισε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ, που έχω επίσης κάνει 2 καισαρικές, δε θα ρίσκαρα, προσωπικά. Έχει να κάνει και με τους λόγους που έκανες τις προηγούμενες. Το είχα σκεφτεί στη δεύτερη, αλλά κατέληξα να το απορρίψω.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ προσωπικά, έχοντας στο ενεργητικό μου έναν φυσιολογικό τοκετό - στο πρώτο - και μία καισαρική - στο δεύτερο, στο τρίτο μου παιδάκι δεν ήθελα με τίποτε να το ρισκάρω, αν και ο γιατρός μου ήταν θετικός στο να προσπαθήσουμε φυσιολογικά. Οπότε η άποψή μου είναι να μην πάρεις τέτοιο ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα νομίζω είναι τί κερδίζεις και τί χάνεις.

 

Αν πετυχει ο φυσιολογικός, κερδίζεις... την εμπειρία, το ότι δεν έχεις μια ακόμη εγχείριση στο ιστορικό σου,το ότι η ανάρρωση είναι καλύτερη κλπ κλπ (εδω ας συμπληρώσεις ό,τι νομίζεις)

 

Αν αποτύχει, χάνεις το παιδί και ίσως και τη ζωή σου

 

Οπότε, τί να λέμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, δεν θα το έκανα. Για τους λόγους που περιγράφει η Ekabh, και για το λόγο ότι δεν είναι αρκετά διαδεδομένο στην Ελλάδα, άρα δεν πιστεύω ότι υπάρχει και η αντίστοιχη εμπειρία από πλευράς γιατρών.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε θα το κανω..θα πάω με καισαρική όπως και στα άλλα 2 παιδιά.Γιατί να κάνω εξαίρεση στο τρίτο άλλωστε.Απλά φοβάμαι μήπως κάτι δε πάει καλά στο χειρουργείο..Είναι και το τρίτο..Δε ξέρω.το Ρίσκο όμως να πάω φυσιολογικά είναι τελικά πολύ μεγαλύτερο και ίσως χωρίς καποιο νόημα .νομίζω πάντως ότι η εγκυμοσύνη απο μόνη της και ειδικά από την τρίτη και πάνω έχουν από μόνες τους Μια μικρή επικυνδινοτητα...άσχετα με το πώς θα γεννήσεις τελικά.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα ρίσκαρα 3 καισαρικές. Και το αν αξίζει να κάνεις το βήμα για tola2c, σε αυτό γνώμη μπορούν να εκφέρουν μόνο γιατροί που αναλαμβάνουν αποδεδειγμένα και επιτυχημένα tola2c. Εγώ θα έπαιρνα γνώμες από 2-3 και αν όλοι συνέτειναν ότι ναι, μπορώ να προχωρήσω θα προχωρούσα με αυτόν απ' τους τρεις που θα επέλεγα.

 

Επίσης, το να αποτύχει το tola2c, πολύ απλά σημαίνει 3η καισαρική, δεν σημαίνει ότι θα χάσεις το μωράκι σου. Οι γιατροί αυτοί (tolac/vbac) ξέρουν από δύσκολα και φυσικά ξέρουν και από καισαρική.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε θα το κανω..θα πάω με καισαρική όπως και στα άλλα 2 παιδιά.Γιατί να κάνω εξαίρεση στο τρίτο άλλωστε.Απλά φοβάμαι μήπως κάτι δε πάει καλά στο χειρουργείο..Είναι και το τρίτο..Δε ξέρω.το Ρίσκο όμως να πάω φυσιολογικά είναι τελικά πολύ μεγαλύτερο και ίσως χωρίς καποιο νόημα .νομίζω πάντως ότι η εγκυμοσύνη απο μόνη της και ειδικά από την τρίτη και πάνω έχουν από μόνες τους Μια μικρή επικυνδινοτητα...άσχετα με το πώς θα γεννήσεις τελικά.

 

Και εγώ έτσι πιστεύω. Ότι το ρίσκο του να πας φυσιολογικά είναι μεγαλύτερο και τυχόν αποτυχία μπορεί να σημαίνει και ρήξη μήτρας.

 

Πάντως όταν είχα ρωτήσει το γιατρό μου για το πόσες καισαρικές επιτρέπεται να κάνω η απάντηση ήταν (χιουμοριστικά) "όσες θέλω".

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ειδικός, θα συμφωνήσω για καισαρική. Έχω ακούσει μάλιστα ότι ένας δύσκολος φτ δεν θα είναι σύμμαχος. Και φυσικά είναι κάτι που δεν μπορεί κανείς να προβλέψει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...