Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;


kasia

Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;  

1.537

  1. 1. Ο άντρας σας συμμετέχει στη φροντίδα-ανατροφή των παιδιών;

    • α) ναι συμμετέχει εξίσου με μένα στα πάντα
      666
    • β) συμμετέχει σε ορισμένα πράγματα ή κάποιες φορές
      638
    • γ) δεν συμμετέχει καθόλου γιατί θεωρεί ότι είναι γυναικεία υπόθεση
      63
    • δ) θέλει να συμμετέχει αλλά δεν τον αφήνω εγώ
      4


Recommended Posts

Κοριτσια εμενα ειναι το πρωτο μας παιδακι ειμαι 26 εβδομαδων και δεν με αφηνει να κανω τιποτα και τα πλυντηρια βαζει και σιδερωνει και σκουπιζει παρολο που η δουλεια του ειναι ποτε πρωι ποτε απογευμα το μονο που με αφηνει και αυτο μετα απο πολυ ωρα συζυτησης ειναι να πλενω τα πιατα, καλα που υπαρχουν και οι αντρες μας για οσες οι μητερες ειναι μακρια τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απαντησα το β, αν και η συμμετοχη του ειναι ελαχιστη και μετα απο δικη μου παροτρυνση (παρακαλια, απειλες κ.τ.λ).

Απλα, απο τοτε που γεννηθηκε η μικρη δουλευει πολυ και τον λυπαμαι να τον φορτωνω, αλλα μερικες φορες ειναι αναισθητος. Δεν φτανει που δεν κανει τιποτα θελει να του στρωνω και το τραπεζι, ή να του φτιαξω τσαγακι, αυτος αραχτος στον καναπε κι εγω με τη μικρη κρεμασμενη απο το βυζι, το ποδι, το χερι. Αισχος!

Α, και μας πιανει και τον καναπε μας, και γινεται χαμος για να την πεσουμε εμεις που ειμαστε και πλειοψηφια.

Περα απο την πλακα ομως με λυπει πολυ που δεν εχει τον χρονο και την ορεξη να ασχοληθει με το παιδι, και το κανει μονο επειδη τον πρηζω εγω. Αυτο εχει ως αποτελεσμα το παιδι να μην τον πολυγουσταρει, και να τον γραφει.

Προσπαθω να τους φερω κοντα, αλλα πρεπει να προσπαθησει κι αυτος.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα παραπονο θα ημουν αχαριστη αλλα αν δεν ειχα και τον ανδρα μου δεν ξερω αν θα τα καταφερνα με βοηθαει σε ολα ειναι τοσο καλος μαζι μου και φυσικα δεν ξεχναει να χαιδευει τη κοιλια και να του μιλαει και ο μικρος αμεσως απανταει καλα που ειναι και αυτοι γενικα εχω εναν συζυγο ο οποιος βοηθαει σε ολα και ευχαρισω το θεο γι αυτο. ειμαι τυχαρη!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει ως αποτελεσμα το παιδι να μην τον πολυγουσταρει, και να τον γραφει.

Προσπαθω να τους φερω κοντα, αλλα πρεπει να προσπαθησει κι αυτος.

 

Ετσι, αυτο ειναι αποτελεσμα της δικης του και μονο συμπεροφορας...

 

Θα το μετανιωσει που χανει ολα αυτα απο το παιδι του και που το στερει την παρουσια του, ευχομαι ομως να μην ειναι αργα.

Γιατι ολοι βρε παιδκι μου λιγο - πολυ, δουλευουν πλεον αρκετες ωρες αλλα την εναχοληση με το παιδι τους την βλεπουν ως στιγμη... χαλαρωσης.

 

Καλα κανεις κι επιμενεις - απειλεις για βοηθεια, πρεπει να συμμετεχει και αυτος για το καλο ολων σας.

 

Επεμενε εσυ και ξερεις... ο επιμενων νικα...

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα κοπελα μου και συγχαρητηρια που καταφερνεις να θηλαζεις τοοοοοοοοσο καιρο τωρα (ειδα το τικερακι σου και επαθα πλακα) :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρα, προχθες τους αφησα τα δυο τους και πηγα στο θεατρο!!!

Η μικρη κοιμηθηκε αλλα μετα που ξυπνησε ηθελε συνεχεια αγκαλια, ετσι για να δει γιατι δεν βρισκει στρωμενο το τραπεζι.

 

Χθες ξεκινησα να διαβαζω το βιβλιο του Γιωσαφατ Μεγαλωνοντας μεσα στην ελληνικη οικογενεια. Τι μου εκανε εντυπωση: σε καποιο σημειο λεει πως η βοηθεια του πατερα κατα τον πρωτο χρονο της ζωης του δεν πρεπει να σχετιζεται με την φροντιδα του μωρου (ταισμα, υπνος μπανιο, αλλαγμα) αλλα να περιοριζεται στην ψυχολογικη υποστηριξη της μητερας και τις οικιακες εργασιες. Αν και ο ιδιος συμμετειχε στην φροντιδα της κορης του υποστηριζει πως το βρεφος πρεπει κατα τον πρωτο χρονο της ζωης του να εχει εναν φροντιστη με τον οποιον προσκολλαται ασφαλως.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γλυκος μου κανει τα παντα και θα την αλλαξει κ θα την ντυσει κ θα την ταισει κ θα την νανουρισει κ θα παιξει .. τα παντα οτι ακριβως κανω κ εγω αλλα οχι τοσο συχνα οσο εγω.. κ αυτο γιατι ή θα πρεπει να μαγειρεψει ή να παει το Σπαρκυ (το boxer μας) βολτα ! Δεν εχω κανενα παραπονο :wink:;-)

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
υποστηριζει πως το βρεφος πρεπει κατα τον πρωτο χρονο της ζωης του να εχει εναν φροντιστη με τον οποιον προσκολλαται ασφαλως.

 

τοσο το καλυτερο, αν το μωρό νιώθει ασφάλεια. ειναι η περιπτωση μας.

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

απο την πρωτη κιολας μερα ηθελε να τον βαλω μεσα στα πραγματα με μια μονο συμφωνια ....Λογω της δουλειας του το βραδυ δεν ακουει κανεναν ηχο :( οποτε πρεπει να ξυπναω εγω... μερικες φορες εβαζε το γαιδουροξυπνητηρι του για να σηκωθει να την ταισει αλλα δεν το ακουγε οποτε σηκωνομουν εγω :(.

Δεν εχω κανενα παραπονο και την ταιζει, την αλλαζει , την κανει μπανιο και φυσικα αυτο που λατρευει ειναι να της κανει μασαζ... εκει λιωνουν και οι δυο τους...Οταν δε παμε βολτα με το καροτσι? εγω απλα ειμαι διπλα τους καροτσι δεν επιτρεπετε να ακουμπησω:D:D

Λειπει πολλες ωρες και μερικες φορες οταν φευγει ταξιδι λειπει για μερες... οποτε στερειται πολλα πραγματα για αυτο οταν ειναι εδω θελει να την απολαμβανει.. επισης με βοηθαει και πολυ στο μαγειρεμα...ΔΕΝ εχω κανενα παραπονο απο τον αντρουλη μου... ειναι το λαχειο της ζωης μου:D:D:D

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν δεν υπαρχει βοηθεια απο τριτους, οπως στην περιπτωση μας, η οικογενεια γινεται μια γροθια!!! Ετσι και αλλιως το παιδι εχει αναγκη και τους δυο, και αυτοι πρεπει να ειναι οι γονεις του και οχι γιαγιαδες-παππουδες κατα την αποψη μου. Φυσικα θα τα κρατησουν και αυτοι , θα τα χαρουν , θα τα παιξουν τα εγγονια τους, αλλα οχι να γινεται συστημα.

Ο καλος μου με βοηθαει σε ολα και μας σκεφτεται και τους δυο παρα πολυ, για να μη πω για την τρομερηηηηηηη υπομονη που κανει με τις ορμονες και τα νευρα που ειχα και εχω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

δουλευει πολλες ωρες και ενω θελει δε μπορει να συμμετεχει παντου και παντα. ασχοελειτε αρκετα με το παιδι αλλα δεν τα καταφερνει μονος του στο φαγητο ή τον υπνο.

και στις αρχες με βοηθουσε παρα πολυ οταν δε δουλευε σ/κ με αφηνε να κοιμηθω συνεχομενα το πρωι και σηκονωταν αυτος να την ταισει.

παντως παρολο που μου το ειχε υποσχεθει πολλες φορες ποτε δεν καταφερε να σηκωθει μεσα στη νυχτα, εκτος απο δυο τρεις φορες που ηταν αρρωστη και πραγματικα ουρλιαζε η καημενουλα αλλες φορες μπορει να καθομασταν και ωρες και να μην μας επαιρνε χαμπαρι. (ειχε πλακα που ρωτουσε το πρωι αν ξυπνησε καθολου το παιδι το βραδυ).

οπως εγραψα και σε αλλ θεμα ομως με καθε κλαμα του μωρου τσουπ μπαστακας η πεθερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα με βοηθαει οταν του το ζητησω εγω, δηλαδη: "κρατα λιγο τη μικρη να μαγειρεψω, να πλυνω, να σιδερωσω, να,να,να..." ή κατσε λιγο μαζι της να παω να ψωνισω (οχι για μενα φυσικα...)

αλλιως, εγω με τη μικρη και αυτος στον υπολογιστη να παιζει τα παιχνιδια του!

την αλλαζει ομως, αν εγω κανω κατι αλλο ή του πω!

ΠΟΤΕ δεν την ταιζει γιατι εγώ το κανω καλυτερα!αλλωστε οπως λεει ολα τα κανω καλυτερα για το παιδι.Του απανταω, δεν πειραζει ας φαει λιγοτερο ή ας μην ειναι τοσο καλα κλεισμενη η πανα, αλλα που...

sas zileuo oles. me voithaewi opote ki an mporei. ksero oti an afiso to paidi mazi tou k xestei, den pa n argiso k 2 ores tha me perimenei na to allakso.... tou dinei to bradino tou gala ektos ki an eimaste ekso k mallon den thelei na ton doun na to kanei auto... episis pote os tora den ton exei taisei , mono pou mou etoimazei to rizaleuro. douleuoume k oi duo en to metaksei. ego ekopsa to apogeumata stin douleia gia na eimai me to paidi. ekeinos deutera apogeuma tha paei gia basket triti k pempth apogeuma douleia, tetarth spiti k paraskeui paizetai. s/k spiti. an den tou po ego kati , den tha kanei tpt. mporei to paidi na ton koitazei sta matia gia na paiksoune, autos den to pairnei panta xampari. tespa, apla gia mena meta to paidi-kalos i kakos- den iparxei tpt. Nomizo oti sta perissotera kano ipomoni gia xari tou mono....

Επεξεργάστηκαν by foten
diplo minima
Link to comment
Share on other sites

Απαντησα το β, αν και η συμμετοχη του ειναι ελαχιστη και μετα απο δικη μου παροτρυνση (παρακαλια, απειλες κ.τ.λ).

Απλα, απο τοτε που γεννηθηκε η μικρη δουλευει πολυ και τον λυπαμαι να τον φορτωνω, αλλα μερικες φορες ειναι αναισθητος. Δεν φτανει που δεν κανει τιποτα θελει να του στρωνω και το τραπεζι, ή να του φτιαξω τσαγακι, αυτος αραχτος στον καναπε κι εγω με τη μικρη κρεμασμενη απο το βυζι, το ποδι, το χερι. Αισχος!

Α, και μας πιανει και τον καναπε μας, και γινεται χαμος για να την πεσουμε εμεις που ειμαστε και πλειοψηφια.

Περα απο την πλακα ομως με λυπει πολυ που δεν εχει τον χρονο και την ορεξη να ασχοληθει με το παιδι, και το κανει μονο επειδη τον πρηζω εγω. Αυτο εχει ως αποτελεσμα το παιδι να μην τον πολυγουσταρει, και να τον γραφει.

Προσπαθω να τους φερω κοντα, αλλα πρεπει να προσπαθησει κι αυτος.

poso se niotho.. Oxi den tha ton dikaiologiso, vrethika m 2 paidia k to 1 malista kakomathimeno opos fainetai..... nomizo oti apo edo k pera tha stamatiso na ton prizo , den exei noima. xaraktiristiko paradeigmaQ kapoia stigmi , eno to paidi itan 5-6 minon , piga stin mitera mou stin thessaloniki k to pira mazi mou. mou leei asto edo , pou tha to serneis to paidi sta aeroplana klp?ton rotao , an to afiso edo tha to prosexeis esi i tha to paratiseis stin mana sou? ego leei tha to exo. En to metaksei i pethera mou i opoia prepei na mou exei kratisei to paidi max 10 fores se olo to eftamino tis zois tou giou mou , mou tin eipe kiolas....... Den dikaiologo kanenan. Etsi ki allios i stasi tis me ekane na apofasiso kai na to epiballo kai ston antra mou oti opou pame emeis tha einai k to paidi mazi. Den zitianeuo apo kanenan......
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμμετέχει στη ανατροφή και στο μεγάλωμα του Ηλεκτροδίου σχεδόν όσο και εγώ. Δεν θηλάζει βέβαια, αλλά καμιά φορά με πιάνουν οι καλοσύνες και αντλώ για να της το δώσει αυτός. Α, και τώρα με τις στερεές τα Σ/Κ που δεν δουλεύουμε θέλει να τη ταίζει αυτός.

 

βέβαια, αρχηγού παρόντος (εμού) πάσα αρχή παυσάτω.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τα παιδιά είναι και του άντρα!!!!!

Επειδή είμαι άντρας είμαι απόλυτος σε αυτό: Όποιος δεν συμμετέχει στην ανατροφή και φροντίδα των παιδιών του είναι απλά γαϊδούρι. Δεν είναι κούκλες τα παιδιά. Αν δεν μπορούσε να συμμετέχει να μην τα έκανε.

Ακούω άλλους άντρες που λένε ότι δεν μπορουν να ξυπνήσουν το βράδυ, ή συχαίνονται να αλλάξουν την πάνα κτλ. Δηλαδή η γυναίκα τι είναι η δούλα τους ;

 

Ειλικρινά εκπλήσομαι που στο 2011 οι γυναίκες ανέχεστε τέτοιες συμπεριφορές από τους άντρες. Είναι υποκριτικό να μάχονται οι γυναίκες για ισότητα κτλ, αλλά να ανέχονται οι άντρες τους να είναι ακόμη πασάδες.

 

και κάτι ακόμη. Η δουλειά δεν είναι δικαιολογία για έναν άντρα στο να μην συμμετέχει, είναι πρόφαση.

 

Επίσης δεν υπάρχει "δεν μπορω", υπάρχει μόνο "δεν θέλω"

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο δικός μου αν μπορούσε να μην ασχοληθεί καθόλου με τη μικρή όλη μέρα θα το έκανε.Επειδή δεν δουλεύω θεωρεί ότι δεν κουράζομαι και κάθομαι όλη μέρα άρα είμαι υποχρεωμένη να φροντίζω μόνη μου το παιδί....Καμιά φορά του λέω κράτα τη λίγο να κάνω ένα μπάνιο η να κάνω κάποια μικροδουλεια και την βάζει στο ριλάξ και την αφήνει εκεί ούτε καν της μιλάει....Με αποκορύφωμα εχθες που βγάλαμε τα καλοκαιρινά του λέω θα βοηθήσεις και μου λέει ναι θα σου κατεβάσω τα καλοκαιρινά βάλτα στη θέση τους και βάλε τα χειμωνιάτικα σε σακούλες και θα τις ανεβάσω εγώ.Θα προσέχεις τη μικρή του λέω ναι μου λέει και ξαπλώνει μαζί της στο κρεβάτι και αποκοιμιθηκε ο κύριος με αποτέλεσμα να φτιαχνω τα ρούχα και να προσέχω και τη μικρή.Έχω πολλά να πω αλλά πρέπει να γεμίσω σελίδες....Τες πα κάνω και γω υπομονή.....

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά ο δικός μου αν μπορούσε να μην ασχοληθεί καθόλου με τη μικρή όλη μέρα θα το έκανε.Επειδή δεν δουλεύω θεωρεί ότι δεν κουράζομαι και κάθομαι όλη μέρα άρα είμαι υποχρεωμένη να φροντίζω μόνη μου το παιδί....Καμιά φορά του λέω κράτα τη λίγο να κάνω ένα μπάνιο η να κάνω κάποια μικροδουλεια και την βάζει στο ριλάξ και την αφήνει εκεί ούτε καν της μιλάει....Με αποκορύφωμα εχθες που βγάλαμε τα καλοκαιρινά του λέω θα βοηθήσεις και μου λέει ναι θα σου κατεβάσω τα καλοκαιρινά βάλτα στη θέση τους και βάλε τα χειμωνιάτικα σε σακούλες και θα τις ανεβάσω εγώ.Θα προσέχεις τη μικρή του λέω ναι μου λέει και ξαπλώνει μαζί της στο κρεβάτι και αποκοιμιθηκε ο κύριος με αποτέλεσμα να φτιαχνω τα ρούχα και να προσέχω και τη μικρή.Έχω πολλά να πω αλλά πρέπει να γεμίσω σελίδες....Τες πα κάνω και γω υπομονή.....

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=JbJZKpbIpeI

afieromeno to tragoudaki:)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τα παιδιά είναι και του άντρα!!!!!

Επειδή είμαι άντρας είμαι απόλυτος σε αυτό: Όποιος δεν συμμετέχει στην ανατροφή και φροντίδα των παιδιών του είναι απλά γαϊδούρι. Δεν είναι κούκλες τα παιδιά. Αν δεν μπορούσε να συμμετέχει να μην τα έκανε.

Ακούω άλλους άντρες που λένε ότι δεν μπορουν να ξυπνήσουν το βράδυ, ή συχαίνονται να αλλάξουν την πάνα κτλ. Δηλαδή η γυναίκα τι είναι η δούλα τους ;

 

Ειλικρινά εκπλήσομαι που στο 2011 οι γυναίκες ανέχεστε τέτοιες συμπεριφορές από τους άντρες. Είναι υποκριτικό να μάχονται οι γυναίκες για ισότητα κτλ, αλλά να ανέχονται οι άντρες τους να είναι ακόμη πασάδες.

 

και κάτι ακόμη. Η δουλειά δεν είναι δικαιολογία για έναν άντρα στο να μην συμμετέχει, είναι πρόφαση.

 

Επίσης δεν υπάρχει "δεν μπορω", υπάρχει μόνο "δεν θέλω"

emena , oso kairo kathisa spiti , dil 2 mines mexri na bro ginaika , kapoia stigmi pou den eixa prolabei ontos na kano tp , dil na plino , aposteiroso mpimpero klp. me rotise kala, ti ekanes os tora? den kaneis k tipota na kourazesai sto spiti. Imeioteon oti to paidi toys protous 2-3- mines eklaige sxedon oli mera ka den koimotan k sxedon katholou... k imoun moni mou , xoris na ksero apo paidia , min exontas tin mana mou dipla mou , me to aderfo mou molis na exei bgei apo tin entatiki eksaitias poli sobarou xtipimatos sto kefali , me katathlipsi sto foul klp.

y.g. o aderfos mou nosileutike gia pano apo min apo ton opo;io ton miso stin entatiki. Gia tin akriveia , 13 imeres se katastoli , me pollapla egkefalika aimatomata , meta ton ebgalan apo tin katastoli , alla den ksipnise amesos. den kserame kan an tha ksipnouse k pos tha itan. O aderfos mou einai molis 29!!!!Den filotimithike oute o idios oute i mana tou (i opoia kratouse to ligo megalitero anipsio tou antra mou )( gio tis aderfis tou) na kratisei to oute 40 imeron paidi mou gia na pao na do ton aderffo mou ton opoio den iksera kan an tha ksanaeblepa k ton opoio eixa na do apo tote pou gennisa . eixe erthei na me dei stin kliniki k malista eipa kati to opoio pareksigise.Den ksero an mp[orei kaneis na me niosei. Ta grafo k tremo akoma....Girisa loipon mia oraia mera, afou ksipnise o aderfos mou k tou eipa. Koita ego tha pao na do ton aderfo mou ,an thes katse me toi paidi i bres kapoin na katsei, koinos kopse ton laimo sou. Ti itheles leo? Na ton eblepa mia k kali stin kasa an kati den pigaine kala?eutixos o Theos mas lipithike , opos lipithike kai tin oikogeneia tou aderfou mou, o opoios eixe molis apoktisei to 2o paidi, den eixe kan 40tisei.... auta mono kalimera

Link to comment
Share on other sites

εμενα με βοηθαει πολυ σε ολα.

το μπανιο του παιδιου,το εχει αναλαβει εκεινος...

παιζει πολυ μαζι του,με βοηθαει στο ταισμα....

τον αλλαζει πανα και γενικως, ασχολείται πολυ με το παιδι

παρολο που εργαζεται πολλες ωρες την μερα!!!!!!

:P:p:p:p:p:p:p:p:p

ειναι ο σουπερ μπαμπας και σύζυγος!!!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Θα την πάει καμμιά βόλτα, θα την πάει στο γιατρό.....έλα να βρω κάτι άλλο????῞...χμχμμμμμμμ ....οκ αυτά και πολλά σας λέω...βέβαια συμμετέχει σε εξωτερικές δουλειές supermarket και με το κηπο μας που είναι η αδυναμία του ...εγώ είμαι άσχετη με το αντικείμενο αυτός φροντίζει περισσότερο τα λουλούδια του από εμάς τις δύο!!!!

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα με βοηθαει παρα πολυ,τα αλλάζει,πολλες φορες τα ταιζει,τα κανουμε μπανιο και εχει αναλάβει και τις εξωτερικες δουλειες. Το μονο που βαριεται είναι να παίζει μαζί τους,δηλ.τους μιλαει αλλα απο παιχνίδια??ελαχιστα...Βεβαια αγορια είναι όταν μεγαλώσουν τι στο καλό, μαζί με τον μπαμπα θα παίζουν περισσότερο!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οχι απλα το φροντιζει , αλλα επειδη εγω μετα το εξαμηνο του ΟΑΕΔ επρεπε να γυρισω στη δουλεια , πηρε το εννιαμηνο(δημοτ. υπαλληλος) και μεγαλωνει αυτος το μωρακι μας....δεν το παραταει στις γιαγιαδες και ειναι πολυ περηφανος που φροντιζει το αγορακι του!εγω φυσικα καμαρωνω γιατι κανει πολυ καλη δουλεια και ετσι ειμαι ησυχη(οσο μπορω)!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...