Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Όπως τα λες είναι, στο θέμα του θηλασμού όλα είναι πιο εύκολα αλλά ο αποθηλασμός έχει να κάνει ξεχωριστά με το κάθε παιδί, την ιδιοσυγκρασία του, την οικογένεια, τον ευρύτερο κύκλο και πάρα πολλούς παράγοντες.

Κι εγώ έχω καταλάβει ότι πλέον το κάνει σαν ρουτίνα ή επίσης όταν βαριέται τα παιχνίδια του. Το πρωί άλλες φορές κοιμάται όταν φεύγω κι άλλες ξυπνάει νωρίτερα. Όταν ξυπνάει νωρίτερα θηλάζει και είναι η μόνη ώρα που τρώει κανονικά από πείνα επειδή έχει μεσολαβήσει όλη η νύχτα. Όλες τις άλλες ώρες ούτε καν μέχρι το 10 δεν προλαβαίνω να μετρήσω...το πιπιλάει μερικά δευτερόλαπτα, σηκώνεται, μετά πάλι μέχρι να βρω κάτι να του κάνω αντιπερισπασμό.

Το βράδυ επίσης, λίγα λεπτά μέχρι να τον πάρει ο ύπνος αφού είναι ήδη φαγωμένος.

Το πρόβλημά μου και μένα είναι ότι δεν πίνει γάλα άλλο, έχω δοκιμάσει φρέσκο και φόρμουλα, αλλά τίποτα. Ίσως να πρέπει να προσπαθούμε κάθε μέρα μήπως και το μάθει, αν και με το που βλέπει άσπρο υγρό γυρίζει το κεφάλι (ακόμα και με νιφάδες βρώμης που έχω προσπαθήσει να το δώσω).

Για να δούμε πόσο θα πάρει...ελπίζω όχι πολύ :-P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.... Το μόνο που θα σκεφτόμουν λίγο,είναι το κρύο γάλα.Ακόμα και αν του αρέσει ...μήπως σε αυτές τις ηλικίες είναι λίγο "δυσκολο" για το στομάχι τους (ωχ, σαν την μάνα μου ακούγομαι :oops: ).

 

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα θέματα, ήθελα μόνο να σταθώ στο θέμα του κρύου γάλακτος.

Μπορώ να μιλήσω για τη μία μου κόρη, η οποία 1,5 έτους ήταν τόσο ανυπόμονη για το μπιμπερό της, που ο άντρας μου της είχε δώσει αρκετές φορές κρύο γάλα, κατευθείαν από το ψυγείο. Όταν το διαπίστωσα, τρόμαξα και ανησύχησα. Κι όμώς δεν έγινε ΤΙΠΟΤΑ. Για μεγάλο χρονικό διάστημα έπινε κρύο γάλα, χωρίς να την πειράξει στο στομάχι. Και μάλιστα ήταν χειμώνας.

 

Βεβαια κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό και ίσως για ενα άλλο παιδί με ευαίσθητο στομαχάκι να ήταν διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι, στο θέμα του θηλασμού όλα είναι πιο εύκολα αλλά ο αποθηλασμός έχει να κάνει ξεχωριστά με το κάθε παιδί, την ιδιοσυγκρασία του, την οικογένεια, τον ευρύτερο κύκλο και πάρα πολλούς παράγοντες.

Κι εγώ έχω καταλάβει ότι πλέον το κάνει σαν ρουτίνα ή επίσης όταν βαριέται τα παιχνίδια του. Το πρωί άλλες φορές κοιμάται όταν φεύγω κι άλλες ξυπνάει νωρίτερα. Όταν ξυπνάει νωρίτερα θηλάζει και είναι η μόνη ώρα που τρώει κανονικά από πείνα επειδή έχει μεσολαβήσει όλη η νύχτα. Όλες τις άλλες ώρες ούτε καν μέχρι το 10 δεν προλαβαίνω να μετρήσω...το πιπιλάει μερικά δευτερόλαπτα, σηκώνεται, μετά πάλι μέχρι να βρω κάτι να του κάνω αντιπερισπασμό.

Το βράδυ επίσης, λίγα λεπτά μέχρι να τον πάρει ο ύπνος αφού είναι ήδη φαγωμένος.

Το πρόβλημά μου και μένα είναι ότι δεν πίνει γάλα άλλο, έχω δοκιμάσει φρέσκο και φόρμουλα, αλλά τίποτα. Ίσως να πρέπει να προσπαθούμε κάθε μέρα μήπως και το μάθει, αν και με το που βλέπει άσπρο υγρό γυρίζει το κεφάλι (ακόμα και με νιφάδες βρώμης που έχω προσπαθήσει να το δώσω).

Για να δούμε πόσο θα πάρει...ελπίζω όχι πολύ :-P

 

εμενα ο δικος μου πρωινο τρωει κριθαρακι με παρμεζανα και λαδακι! δεν πινει γαλα δεν τρωει γιαουρτι ουτε κρεμες δεν του αρεσουν,,,μονο τυρια! τι θα κανω δεν ξερω,,,εινοι 22 μηνων

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο δικος μου πρωινο τρωει κριθαρακι με παρμεζανα και λαδακι! δεν πινει γαλα δεν τρωει γιαουρτι ουτε κρεμες δεν του αρεσουν,,,μονο τυρια! τι θα κανω δεν ξερω,,,εινοι 22 μηνων

 

Πρωι πρωι τρωει κριθαρακι??Εχεις δοκιμασει να του φτιαχνεις κρεμα εσυ πχ με φρεσκο γαλα και σιμιγδαλι?

Link to comment
Share on other sites

Πρωι πρωι τρωει κριθαρακι??Εχεις δοκιμασει να του φτιαχνεις κρεμα εσυ πχ με φρεσκο γαλα και σιμιγδαλι?

 

Πες πως το φτιάχνεις please!;Ή να φανταστώ απλά ζεσταίνεις το γάλα και ρίχνεις μέσα σιμιγδάλι ανακατεύοντας;:oops:

url]

url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πες πως το φτιάχνεις please!;Ή να φανταστώ απλά ζεσταίνεις το γάλα και ρίχνεις μέσα σιμιγδάλι ανακατεύοντας;:oops:

 

Για 1 λιτρο γαλα θα χρειαστεις 4 κουταλιες σουπας σιμιγδαλι ψιλο,3 κουταλιες αλευρι και 3 ζαχαρη(Βασικα ζαχαρη εσυ κρινε ποση θελεις και αν θελεις).

 

Βαζεις το μισο γαλα με τη ζαχαργ να βρασουν.Στο αλλο μισο διαλυεις το σιμιγδαλι και το αλευρι.Οταν το γαλα παρει βραση προσθετεις το υπολοιπο και ανακατευεις μεχρι να πηξει.

 

Βαλτες κοφτες τις κουταλιες σιμιγδαλι και αλευρι για να μη σου παραπηξει.

 

Ειναι σα την κρεμα που βαζυμε στο γαλακτομπουρεκο σκεψου.

Εγω τη φτιαχνω και για μας.Βαζω και μια βανιλια μεσα αλλα τωα στο παιδι δεν ξερω αν θελεις να βαλεις.Οτι νομιζεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Για 1 λιτρο γαλα θα χρειαστεις 4 κουταλιες σουπας σιμιγδαλι ψιλο,3 κουταλιες αλευρι και 3 ζαχαρη(Βασικα ζαχαρη εσυ κρινε ποση θελεις και αν θελεις).

 

Βαζεις το μισο γαλα με τη ζαχαργ να βρασουν.Στο αλλο μισο διαλυεις το σιμιγδαλι και το αλευρι.Οταν το γαλα παρει βραση προσθετεις το υπολοιπο και ανακατευεις μεχρι να πηξει.

 

Βαλτες κοφτες τις κουταλιες σιμιγδαλι και αλευρι για να μη σου παραπηξει.

 

Ειναι σα την κρεμα που βαζυμε στο γαλακτομπουρεκο σκεψου.

Εγω τη φτιαχνω και για μας.Βαζω και μια βανιλια μεσα αλλα τωα στο παιδι δεν ξερω αν θελεις να βαλεις.Οτι νομιζεις εσυ.

 

 

Καλημέρα κι από μένα.

Μια διευκρίνηση μόνο να ζητήσω: το μισό γάλα στο οποίο διαλύεις το σιμιγδάλι και το αλεύρι θα είναι κρύο ή πρέπει να είναι ζεστό/βρασμένο κι αυτό;

Ευχαριστώ!

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Μια διευκρίνηση μόνο να ζητήσω: το μισό γάλα στο οποίο διαλύεις το σιμιγδάλι και το αλεύρι θα είναι κρύο ή πρέπει να είναι ζεστό/βρασμένο κι αυτό;

Ευχαριστώ!

 

Κρυο το βαζω γω...δε χρειαζεται να το εχεις βρασει.

Link to comment
Share on other sites

Κρυο το βαζω γω...δε χρειαζεται να το εχεις βρασει.

 

Τέλεια, θα το δοκιμάσω κι εγώ γιατί ο μικρός δεν πίνει κανένα γάλα εκτός από το δικό μου και βαριέται και εύκολα τα φαγητά και όλο πρέπει να δημιουργώ νέες γεύσεις...:rolleyes:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παντως το βασικο μου προβλημα δεν ειναι πως θα πιει αλλο γαλα...ειναι πως θα μαθει να κοιμαται χωρις θηλασμο...που μονο ετσι νανουριζεται.Ελεγα θα τον αφησω να αποθηλασει μονος του αλλα τωρα που ειμαι εγκυος δε μπορω...στην ιδεα οτι θα γεννησω και ο μικος ακομα θα θηλαζει τρελλαινομαι.Πρεπει να βρω τροπο να το κοψει μεσα στυς επομενους μηνες.Και δε μπορω να τον αφηνω να κλαιει...τον λυπαμαι τον κακομοιρη.

Link to comment
Share on other sites

Πίνει όμως και φρέσκο γάλα κανονικά;

Ο αποθηλασμός είναι δύσκολος και όπως έχει αναφερθεί, δεν υπάρχουν παρά κάποιοι γενικοί κανόνες.

Έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία του παιδιού, τις ευαισθησίες του και πολλά άλλα.

Και ο δικός μου κοιμάται με θηλασμό το βράδυ - το μεσημέρι τον κοιμίζει η μητέρα μου στην αγκαλιά της. Έχω παρατηρήσει όμως, πως κάποια βράδια που είναι πολύ κουρασμένος, απλά ακουμπάει στο στήθος μου και κοιμάται χωρίς θηλασμό.

Άλλο πρόβλημα επίσης είναι ότι βαραίνει και μετά είναι δύσκολο να τον βάζουμε στο κρεβάτι...πώς θα μάθει να κοιμάται κατευθείαν στο κρεβάτι; νομίζω έχει να κάνει και με τον αποθηλασμό αυτό...:confused:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

.πώς θα μάθει να κοιμάται κατευθείαν στο κρεβάτι;

Για τον ύπνο χωρίς θηλασμό, μια τεχνική που μπορείτε να δοκιμάσετε είναι η εξής:

1.Αρχικά αφήνετε το παιδί να θηλάσει μέχρι να γλαρώσει και του παίρνετε το στήθος από το στόμα συνεχίζοντας να το κρατάτε αγκαλιά-νανουρίζοντας. Αν παραξυπνήσει με αυτό ξανά στήθος και πάλι την ίδια διαδικασία. Συνήθως στη 2η-3η φορά παραιτούνται και αποκοιμιούνται χωρίς την 'πιπίλα' τους

2. Αφού εμπαιδωθεί το προηγούμενο μειώνουμε σταδιακά το χρόνο που το αφήνουμε στο στήθος μέχρι να μηδενιστεί.

3. Αφού το καταφέρουμε και αυτό νανουρίζουμε και δοκιμάζουμε να βάλουμε στο κρεβατάκι του γλαρωμένο αλλά ξύπνιο. Και πάλι μπορεί να χρειαστούν περισσότερες προσπάθειες.

4. Τελικά βάζουμε κατευθείαν στο κρεβατάκι και νανουρίζουμε εκεί.

 

Χρειάζεται χρόνο και επιμονή και δεν χρειάζεται κλάμα....

(από το no-cry sleep solution)

 

Πολύ συχνά δεν είναι το παιδί που δεν μπορεί αλλιώς...είμαστε εμείς που δεν ξέρουμε πως αλλιώς :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το έχω αυτό το βιβλίο, απλά είναι πολύ δύσκολα αν δουλεύεις πολλές ώρες και μεγαλώνεις μόνη το παιδί σου να τα κάνεις αυτά...

Εγώ ευελπιστώ πως με το τέλος του θηλασμού σιγά σιγά θα μπει και το θέμα του ύπνου στο κρεβάτι σε σειρά..:rolleyes:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Πρωι πρωι τρωει κριθαρακι??Εχεις δοκιμασει να του φτιαχνεις κρεμα εσυ πχ με φρεσκο γαλα και σιμιγδαλι?

 

τιποτε σε κρεμωδες,,,τρωει τραχανα η κριθαρακι με φρεσκο τριμμενο τυρι ημισκληρο ψιλοκομμενο ζαμπονακι και φρεσκο λαδακι,,,και το κανει να! τι να πω αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου! δεν του αρεσουν πραγματα που αρεσουν στα παιδακια συνηθως ουτε γιαουρτακια, ξερεις επιδορπια γιαουρτιου και τετοια ουτε κρεμες ρυζογαλα,,,τρελλαινεται ομως για τυροπιτα,,του αρεσουν τα τυρια πολυ η φετα τα περιεργα, τρελλαινεται γαι γκοργκονζολα, ιταλικο τυρι σαν το ροκφορ πολυ πιο ωραιο και γλυκο ηπιο σαν γευση βεβαια

 

οποτε τον θηλαζω και απο γαλακτοκομικα τρωει μονο τυρια,,,στις εξετασεις αιματος που εκανε το ασβεστιο ηταν στο ανωτατο φυσιολογικο

 

οταν θα σταματησω τον θηλασμο δηλαδη, αμην παναγια μου, θα τρωει μονον τυρια,,,,γαλα αραια και που με μπολικο κακαο πινει το αντβανς με 80% λιγοτερη λακτοζη,,,αλλα οχι παντα καποιες φορες το θελει αλλα σπανια,,,το γιαουρτι δε, ποτε! παρολο που του το εδινα απο 8 μηνων και το ετρωγε με ορεξη

βεβαια ο δικος μου κατα τον 16 μηνα παρουσιασε δυσανεξια στην λακτοζημε διαρροιες και τοτε αρχισε να απορριπτει γιαουρτια κλπ και απο τοτε σταθερα δειχνει προτιμηση μονον στα τυρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τον ύπνο χωρίς θηλασμό, μια τεχνική που μπορείτε να δοκιμάσετε είναι η εξής:

1.Αρχικά αφήνετε το παιδί να θηλάσει μέχρι να γλαρώσει και του παίρνετε το στήθος από το στόμα συνεχίζοντας να το κρατάτε αγκαλιά-νανουρίζοντας. Αν παραξυπνήσει με αυτό ξανά στήθος και πάλι την ίδια διαδικασία. Συνήθως στη 2η-3η φορά παραιτούνται και αποκοιμιούνται χωρίς την 'πιπίλα' τους

2. Αφού εμπαιδωθεί το προηγούμενο μειώνουμε σταδιακά το χρόνο που το αφήνουμε στο στήθος μέχρι να μηδενιστεί.

3. Αφού το καταφέρουμε και αυτό νανουρίζουμε και δοκιμάζουμε να βάλουμε στο κρεβατάκι του γλαρωμένο αλλά ξύπνιο. Και πάλι μπορεί να χρειαστούν περισσότερες προσπάθειες.

4. Τελικά βάζουμε κατευθείαν στο κρεβατάκι και νανουρίζουμε εκεί.

 

Χρειάζεται χρόνο και επιμονή και δεν χρειάζεται κλάμα....

(από το no-cry sleep solution)

 

Πολύ συχνά δεν είναι το παιδί που δεν μπορεί αλλιώς...είμαστε εμείς που δεν ξέρουμε πως αλλιώς :wink:

 

 

Αυτο προσπαθω να εφαρμοσω τον τελευταιο καιρο...ακομα βεβαια ειμαστε στο βημα 1.Αυτο να υποθεσω θα πρεπει να το κανω σε καθε ξυπνημα του παιδιου μεσα στη νυχτα...σωστα?Γιατι εκει καμια φορα με παιρνει πρωτα εμενα ο υπνος και δε το εφαρμοζουμε...

Παντως οπως τα λες ειναι μετα τη δευτερη τριτη φορα γυριζει πλευρο και αποκοιμιεταιμονος του.Απλα απο εδω μεχρι να φτασουμε να κοιμομαστε χωρις καθολου στηθος...μου φαινεται τεραστια η αποσταση...ετη φωτος ενα πραγμα.Εχω 7 μηνες μεχρι να γεννησω...ευελπιστω να τα εχουμε καταφερει μεχρι τοτε...

Link to comment
Share on other sites

τιποτε σε κρεμωδες,,,τρωει τραχανα η κριθαρακι με φρεσκο τριμμενο τυρι ημισκληρο ψιλοκομμενο ζαμπονακι και φρεσκο λαδακι,,,και το κανει να! τι να πω αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου! δεν του αρεσουν πραγματα που αρεσουν στα παιδακια συνηθως ουτε γιαουρτακια, ξερεις επιδορπια γιαουρτιου και τετοια ουτε κρεμες ρυζογαλα,,,τρελλαινεται ομως για τυροπιτα,,του αρεσουν τα τυρια πολυ η φετα τα περιεργα, τρελλαινεται γαι γκοργκονζολα, ιταλικο τυρι σαν το ροκφορ πολυ πιο ωραιο και γλυκο ηπιο σαν γευση βεβαια

 

οποτε τον θηλαζω και απο γαλακτοκομικα τρωει μονο τυρια,,,στις εξετασεις αιματος που εκανε το ασβεστιο ηταν στο ανωτατο φυσιολογικο

 

οταν θα σταματησω τον θηλασμο δηλαδη, αμην παναγια μου, θα τρωει μονον τυρια,,,,γαλα αραια και που με μπολικο κακαο πινει το αντβανς με 80% λιγοτερη λακτοζη,,,αλλα οχι παντα καποιες φορες το θελει αλλα σπανια,,,το γιαουρτι δε, ποτε! παρολο που του το εδινα απο 8 μηνων και το ετρωγε με ορεξη

βεβαια ο δικος μου κατα τον 16 μηνα παρουσιασε δυσανεξια στην λακτοζημε διαρροιες και τοτε αρχισε να απορριπτει γιαουρτια κλπ και απο τοτε σταθερα δειχνει προτιμηση μονον στα τυρια

 

 

χαχαχα...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

Να σου πω και κατι δε χρειαζεται σωνει και ντε να πινει γαλα...αφου τρωει τυρακι...αν τον καταφερνες και κανενα γιαουρτακι μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου ενώ ξεκίνησε να τρώει σαν τρελός το γιαούρτι, και μάλιστα το βαρβάτο το παραδοσιακό, ξαφνικά το έκοψε τελείως.

Όμως του βάζω σε όλα τα φαγητά κομματάκια φέτα και έτσι τρώει αρκετό...

Τι να κάνουμε; ψάχνουμε τρόπους όλες οι μαμάδες :-P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

BOHΘΕΙΑ

ΘΗΛΑΖΕΙ ΣΑΝ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ! 2 χρονων κοντα κι εδω και 40 ημερες θηλαζει σαν νεογεννητο ΓΙΑΤΙ? Συμβουλοι θηλασμου που ειστε? θελω μια λογικη εξηγηση γιατι αλλιως θα φουνταρω ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ η θα τρελλαθω η θα αυτοκτονησω

θελω μια λογικη εξηγηση ΓΙΑΤΙ??? ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ??????

 

ΒΟΗΘΕΙΑ

αν μου ελεγαν οτι θα ζουσα αυτο δεν θα θηλαζα ποτε καθολου, ειναι 2 χρονων ολη μερα ολη νυχτα δεν δεχεται το οχι, δεν εχει ορεξη για φαγητο δεν φαινεται να ειναι δοντι, δεν εχει πυρετο,,,δεν δουλευω κιολας ειμαι ολη μερα στο σπιτι

 

δεν αντεχω αλλοοοοοοοοοοοοο τα εχω κανει σκατα τελειως δεν ειναι αυτο φυσιολογικο δεν θελω αλλο να θηλαζω δεν θελω δεν θελω δεν θελω ειμαι εγκλωβισμενη καταδικασμενη δεν θα τελειωσει ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ

Link to comment
Share on other sites

υπο νορμαλ συνθηκες θηλαζει μονον για να αποκοιμηθει κανα δυο φορες τη νυχτα και αν φαει καμμια τουμπα για να παρηγορηθει αυτα,,,τις νορμαλ συνθηκες ομως εχω καιρο να τις δω! θα καλεσω την παιδιατρο μηπως εχει κατι και δεν νιωθει καλα, δεν εχει ορεξη και για φαγητο,,ετοιμαζεται να βγει και ο τελευταιος κυνοδοντας δεν ξερω ειλικρινα,,,αν ελειπα απο το σπιτι καποιες ωρες να μην με βλεπει να ξεκολλαει τι να πω,,,ευτυχως ασχολειται πολυ ο πατερας του και γουσταρει,,τωρα ηρθε να τον παει βολτα σε παιδοτοπο να ξελαμπικαρουμε ολοι

 

γινεται να πατησω ενα κουμπι και να σταματησει τελειως το γαλα να μην βρισκει πια ενδιαφερον στο στηθος μου? με εκνευριζει η επαφη στο στηθος, προφανως θα το νιωθει και παντα προσπαθω να του εξηγησω,,η μανουλα κουραστηκε μεγαλωσες οχι τωρα,,,οσο πιο πολυ τα λεω ομως τοσο πιο πολυ εμμενει,,τι χαρακτηρας παναγια μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

θελω μια λογικη εξηγηση ΓΙΑΤΙ??? ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ??????

 

Για να δοθεί μια λογική εξήγηση θα πρέπει να αξιολογηθεί το παιδί συνολικά και η υγεία του και η ανάπτυξή του.

 

Οι λόγοι μπορεί να είναι αρκετά διαφορετικοί. Θα αναφέρω ένα παράδειγμα που δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο περιστατικό για να δει ότι υπάρχουν λογικές εξηγήσεις: ένα παιδί αντίστοιχης ηλικίας πέρασε σοβαρή γαστρεντερίτιδα, για δύο μήνες παρουσίαζε τη συμπεριφορά του δικού σου παιδιού. Με προσεκτική αξιολόγηση φάνηκαν τα εξής: τρεις εβδομάδες μετά τη γαστρεντερίτιδα το παιδί ακόμη έτρωγε πολύ λίγες στερεές και κάθε φορά που έτρωγε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα τις επόμενες μέρες αρνούνταν τις στερεές και θήλαζε ακατάπαυστα.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
υπο νορμαλ συνθηκες θηλαζει μονον για να αποκοιμηθει κανα δυο φορες τη νυχτα και αν φαει καμμια τουμπα για να παρηγορηθει αυτα,,,τις νορμαλ συνθηκες ομως εχω καιρο να τις δω!

 

αυτό ενισχύει την υπόθεση ότι κάτι συνέβη

 

γινεται να πατησω ενα κουμπι και να σταματησει τελειως το γαλα να μην βρισκει πια ενδιαφερον στο στηθος μου?

 

σε αυτή τη φάση, αν το πρόβλημα είναι πρόβλημα υγείας, το γάλα σου είναι σωτήριο για το παιδί που ίσως να μην μπορεί να ανεχτεί καλά τις άλλες τροφές

 

οσο πιο πολυ τα λεω ομως τοσο πιο πολυ εμμενει,,τι χαρακτηρας παναγια μου!

αν το πρόβλημα δεν είναι υγείας, τότε ίσως η πίεση που νιώθει να οδηγεί σε αντίθετα αποτελέσματα

 

ίσως το πρόβλημα να είναι πολύ περισσότερο πολύπλοκο

αν το παιδί παιρνάει μια φάση ανάπτυξης που κάνει τη δική σου διαθεσιμότητα πιο απαραίτητη από ότι συνήθως και από την άλλη νιώθει ότι είσαι λιγότερο διαθέσιμη, ίσως εντείνει την ανασφάλεια

 

η αλλαγή στη συμπεριφορά του παιδιού είναι αρκετά μεγάλη και είναι σίγουρο ότι συνδέεται με κάτι σοβαρό (σωματικό, ψυχικό, ψυχοσωματικό...)

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια αγλαια ευχαριστω,,η αληθεια ειναι οτι με ενοχλει πολυ η αισθηση πια του θηλασμου ειδικα πριν την περιοδο

 

η εμπειρια μου παλι μου εχει δειξει οτι μονον οταν δεν ειναι καλα κολλαει τοσο πολυ, ψαχνω ομως τον λογο και δεν τον βρισκω

 

αυριο θα δω την παιδιατρο να τον δει να της πω τι παρατηρω μπας και βγαλω καμια ακρη και τον βοηθησω

 

νιωθω πολλες ενοχες που δεν μπορω να καταλαβω τι του συμβαινει, που εχω χασει την υπομονη μου που το σωμα μου δεν αντεχει πια τοοοοσο θηλαμο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...