Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτυχία γονιμοποίησης ακόμη και μετά από icsi


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο το φόρουμ!!

Είμαι αναγνώστης εδώ και πολύ καιρό και αποφάσισα να γράψω και τα δικά μου τα χαΐρια!!!

Είμαστε ανεξήγητη υπογονιμότητα. (Εγώ 37 με AMH 1,12 και ο άνδρας μου 39) Το μόνο που βρήκαμε είναι τα αστρονομικά μου ΝΚ που έχουν μειωθεί πια με κορτιζόνη (θα κάνω και intralipids)

Αρχές Φεβρουαρίου ξεκίνησα με την πρώτη μου εξωσωματική αφού χρειάστηκε να παρακεντήσω μία κύστη που είχε μείνει από τον προηγούμενο κύκλο! :evil:

Έκανα βραχύ πρωτόκολλο με altermon (έφτασε μέχρι και 375iU) και merional (έφτασε μέχρι και 150iU) και daronda 10 μονάδες για καταστολή. "Έφτιαξα" 7 αυγουλάκια. Την ημέρα της ωοληψίας με ενημέρωσαν ότι όλα πρέπει να πάνε για κρυοσυντήρηση διότι η προγεστερόνη ήταν πολύ υψηλή! Πρώτο σοκ για εμένα αλλά οκ τι να κάνουμε;;

Την επόμενη ημέρα με περίμενε όμως η μεγάλη σφαλιάρα! Από τα 5 ωάρια που συλλέξαμε δεν γονιμοποιήθηκε ούτε ένα! Η εμβρυολόγος μου είπε ότι προσπάθησε και με icsi αλλά και πάλι τίποτα!!! Μου τηλεφώνησε ο γιατρός και συναντηθήκαμε όλοι την επόμενη ημέρα!!

Το σπέρμα, μας είπαν ήταν όχι απλά καλό αλλά τρίκαλο και τα ωάρια οκ αλλά δεν έγινε "ενεργοποίηση" των ωαρίων!! Συμβαίνει σπάνια αλλά συμβαίνει!! Από εκείνη την ημέρα "ψάχνομαι"!! Στα ελληνικά σαιτ δεν βρήκα τίποτα, στα γερμανικά όμως βρήκα μπόλικο πράμα!!!:mrgreen:

Λοιπόν όταν ενώνεται το σπερματοζωάριο με το ωάριο το κεφαλάκι του σπεματοζωαρίου φέρει μία πρωτεΐνη που πυροδοτεί τις ώσεις ασβεστίου στο ωάριο (ενεργοποίηση). Σε 1-3% των περιπτώσεων αυτό δεν συμβαίνει διότι ή λείπει/είναι λίγη/στραβή/ανάποδη η πρωτεΐνη αυτή στο κεφαλάκι του σπερματοζωαρίου ή κάνει το κορόιδο το ωάριο...

Τώρα θα πάω σε φυσικό κύκλο. Θα πάρουμε (αν είναι καλό) το αυγουλάκι μου και θα προσπαθήσουν να το γονιμοποιήσουν με όλους του τρόπους! Μου είπαν ότι θα χρησιμοποιήσουν και calcium ionophore (ιονοφόρο ασβέστιο) για την ενεργοποίηση του ωαρίου! Πάντως από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας, αν φταίει το σπέρμα θα δουλέψει αυτό με το ασβέστιο, αν φταίει το ακαταδεχτο ωάριο μου...την βάψαμε!:shock:

Το έχει κάνει αυτό κανένας άλλος;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλο το φόρουμ!!

Είμαι αναγνώστης εδώ και πολύ καιρό και αποφάσισα να γράψω και τα δικά μου τα χαΐρια!!!

Είμαστε ανεξήγητη υπογονιμότητα. (Εγώ 37 με AMH 1,12 και ο άνδρας μου 39) Το μόνο που βρήκαμε είναι τα αστρονομικά μου ΝΚ που έχουν μειωθεί πια με κορτιζόνη (θα κάνω και intralipids)

Αρχές Φεβρουαρίου ξεκίνησα με την πρώτη μου εξωσωματική αφού χρειάστηκε να παρακεντήσω μία κύστη που είχε μείνει από τον προηγούμενο κύκλο! :evil:

Έκανα βραχύ πρωτόκολλο με altermon (έφτασε μέχρι και 375iU) και merional (έφτασε μέχρι και 150iU) και daronda 10 μονάδες για καταστολή. "Έφτιαξα" 7 αυγουλάκια. Την ημέρα της ωοληψίας με ενημέρωσαν ότι όλα πρέπει να πάνε για κρυοσυντήρηση διότι η προγεστερόνη ήταν πολύ υψηλή! Πρώτο σοκ για εμένα αλλά οκ τι να κάνουμε;;

Την επόμενη ημέρα με περίμενε όμως η μεγάλη σφαλιάρα! Από τα 5 ωάρια που συλλέξαμε δεν γονιμοποιήθηκε ούτε ένα! Η εμβρυολόγος μου είπε ότι προσπάθησε και με icsi αλλά και πάλι τίποτα!!! Μου τηλεφώνησε ο γιατρός και συναντηθήκαμε όλοι την επόμενη ημέρα!!

Το σπέρμα, μας είπαν ήταν όχι απλά καλό αλλά τρίκαλο και τα ωάρια οκ αλλά δεν έγινε "ενεργοποίηση" των ωαρίων!! Συμβαίνει σπάνια αλλά συμβαίνει!! Από εκείνη την ημέρα "ψάχνομαι"!! Στα ελληνικά σαιτ δεν βρήκα τίποτα, στα γερμανικά όμως βρήκα μπόλικο πράμα!!!:mrgreen:

Λοιπόν όταν ενώνεται το σπερματοζωάριο με το ωάριο το κεφαλάκι του σπεματοζωαρίου φέρει μία πρωτεΐνη που πυροδοτεί τις ώσεις ασβεστίου στο ωάριο (ενεργοποίηση). Σε 1-3% των περιπτώσεων αυτό δεν συμβαίνει διότι ή λείπει/είναι λίγη/στραβή/ανάποδη η πρωτεΐνη αυτή στο κεφαλάκι του σπερματοζωαρίου ή κάνει το κορόιδο το ωάριο...

Τώρα θα πάω σε φυσικό κύκλο. Θα πάρουμε (αν είναι καλό) το αυγουλάκι μου και θα προσπαθήσουν να το γονιμοποιήσουν με όλους του τρόπους! Μου είπαν ότι θα χρησιμοποιήσουν και calcium ionophore (ιονοφόρο ασβέστιο) για την ενεργοποίηση του ωαρίου! Πάντως από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας, αν φταίει το σπέρμα θα δουλέψει αυτό με το ασβέστιο, αν φταίει το ακαταδεχτο ωάριο μου...την βάψαμε!:shock:

Το έχει κάνει αυτό κανένας άλλος;;;

 

 

 

 

 

Έχεις προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σε όλο το φόρουμ!!

Είμαι αναγνώστης εδώ και πολύ καιρό και αποφάσισα να γράψω και τα δικά μου τα χαΐρια!!!

Είμαστε ανεξήγητη υπογονιμότητα. (Εγώ 37 με AMH 1,12 και ο άνδρας μου 39) Το μόνο που βρήκαμε είναι τα αστρονομικά μου ΝΚ που έχουν μειωθεί πια με κορτιζόνη (θα κάνω και intralipids)

Αρχές Φεβρουαρίου ξεκίνησα με την πρώτη μου εξωσωματική αφού χρειάστηκε να παρακεντήσω μία κύστη που είχε μείνει από τον προηγούμενο κύκλο! :evil:

Έκανα βραχύ πρωτόκολλο με altermon (έφτασε μέχρι και 375iU) και merional (έφτασε μέχρι και 150iU) και daronda 10 μονάδες για καταστολή. "Έφτιαξα" 7 αυγουλάκια. Την ημέρα της ωοληψίας με ενημέρωσαν ότι όλα πρέπει να πάνε για κρυοσυντήρηση διότι η προγεστερόνη ήταν πολύ υψηλή! Πρώτο σοκ για εμένα αλλά οκ τι να κάνουμε;;

Την επόμενη ημέρα με περίμενε όμως η μεγάλη σφαλιάρα! Από τα 5 ωάρια που συλλέξαμε δεν γονιμοποιήθηκε ούτε ένα! Η εμβρυολόγος μου είπε ότι προσπάθησε και με icsi αλλά και πάλι τίποτα!!! Μου τηλεφώνησε ο γιατρός και συναντηθήκαμε όλοι την επόμενη ημέρα!!

Το σπέρμα, μας είπαν ήταν όχι απλά καλό αλλά τρίκαλο και τα ωάρια οκ αλλά δεν έγινε "ενεργοποίηση" των ωαρίων!! Συμβαίνει σπάνια αλλά συμβαίνει!! Από εκείνη την ημέρα "ψάχνομαι"!! Στα ελληνικά σαιτ δεν βρήκα τίποτα, στα γερμανικά όμως βρήκα μπόλικο πράμα!!!:mrgreen:

Λοιπόν όταν ενώνεται το σπερματοζωάριο με το ωάριο το κεφαλάκι του σπεματοζωαρίου φέρει μία πρωτεΐνη που πυροδοτεί τις ώσεις ασβεστίου στο ωάριο (ενεργοποίηση). Σε 1-3% των περιπτώσεων αυτό δεν συμβαίνει διότι ή λείπει/είναι λίγη/στραβή/ανάποδη η πρωτεΐνη αυτή στο κεφαλάκι του σπερματοζωαρίου ή κάνει το κορόιδο το ωάριο...

Τώρα θα πάω σε φυσικό κύκλο. Θα πάρουμε (αν είναι καλό) το αυγουλάκι μου και θα προσπαθήσουν να το γονιμοποιήσουν με όλους του τρόπους! Μου είπαν ότι θα χρησιμοποιήσουν και calcium ionophore (ιονοφόρο ασβέστιο) για την ενεργοποίηση του ωαρίου! Πάντως από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας, αν φταίει το σπέρμα θα δουλέψει αυτό με το ασβέστιο, αν φταίει το ακαταδεχτο ωάριο μου...την βάψαμε!:shock:

Το έχει κάνει αυτό κανένας άλλος;;;

 

Κορίτσια ενημερώστε με κ εμένα. Εγώ 2 φορές έκανα φυσικό κύκλο κ τα ωάρια γονιμοποιήθηκαν ανώμαλα. Την επόμενη φορά θα πάρω φάρμακα, για να κάνω πολλά ωάρια να δούμε τι στο καλο γίνεται. Δεν έκαναν όμως icis, έκαναν κλασσική γονιμοποίηση...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ενημερώστε με κ εμένα. Εγώ 2 φορές έκανα φυσικό κύκλο κ τα ωάρια γονιμοποιήθηκαν ανώμαλα. Την επόμενη φορά θα πάρω φάρμακα, για να κάνω πολλά ωάρια να δούμε τι στο καλο γίνεται. Δεν έκαναν όμως icis, έκαναν κλασσική γονιμοποίηση...:confused:

 

Γεια σου sisifaki!

Δεν ξέρω γιατί σου συνέβη αυτό αλλά απορώ γιατί δεν δοκίμασαν με icis την δεύτερη φορά τουλάχιστον αφού το πρώτο δεν είχε πάει καλά. Πιθανότατα βέβαια να το θεώρησαν την 1η φορά και ως τυχαίο γεγονός και από την στιγμή που γονιμοποιείται το ωάριο δεν μπορείς να δοκιμάσει κανείς και με icis στο ίδιο ωάριο.

Η διέγερση μου ακούγεται καλή ιδέα από τη άποψη ότι θα έχουν στη διάθεση τους περισσότερα ωάρια για να δουν τι ακριβώς συμβαίνει και να αποκλείσουν το "τυχαίο γεγονός"...

Στη θέση σου όμως θα ζητούσα icis, αν όχι σε όλα στα μισά. Αλλιώς αν αποτύχει αυτή η προσπάθεια θα πας σε άλλη με icis και είναι κρίμα να πάει η προσπάθεια χαμένη...Ελπίζω όμως να μην χρειαστείς άλλες προσπάθειες και πραγματικά να ήταν όλα απλά τυχαία γεγονότα!

Εγώ άρχισα ανάποδα δηλ. την πρώτη φορά διέγερση και τώρα φυσικούς. Έκανα ήδη έναν όπου το ωάριο γονιμοποιήθηκε με icis και ιονοφόρο ασβέστιο (τι χαρά που έκανα!) Την ημέρα της εμβρυομεταφοράς με πήραν όμως το πρωί τηλ. για να μου πούνε ότι δεν έκανε τις διαιρέσεις που έπρεπε και το έμβρυο δεν ήταν κατάλληλο. :-(

Με τον γιατρό μου αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε άλλες δύο φορές με φυσικό, μήπως και σταθούμε τυχεροί...αλλά εν τέλει ούτε εμείς ξέρουμε ακριβώς το γιατί και πως...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ψυχοφθόρος ο φυσικός κύκλος. Όμως αν είχα χρόνο στη διάθεσή μου (είμαι ήδη 37) θα έκανα κι άλλους.

Ειναι κ δική μου απορία γιατί, τουλάχιστον τη 2η φορά, δεν έκαναν icis. Μάλλον το θεώρησαν τυχαίο γεγονός τη πρώτη φορά. Μετά μπήκαν κι άλλες απορίες στο μυαλό μου. Μήπως πήραμε νωρίτερα το ωάριο? Μήπως το έβαλαν με πολύ μεγάλη ποσότητα σπέρματος. Ξέρεις, αυτές οι απορίες που δεν οδηγούν πουθενά. Αν είχα πολλά ωάρια, ίσως έβγαινε ένα συμπέρασμα. Το αστείο είναι ότι τον φυσικό κύκλο τον έκανα περισσότερο για διαγνωστικούς λόγους, του τύπου υπάρχει ωάριο? Αν ναι, γονιμοποιείται? φυσικά δεν πήρα οριστική απάντηση εν τέλει, το αποδόσαμε σε τυχαίο γεγονός και τις δύο φορές. Τι να πω...

Σε ποιο κέντρο έκανες διέγερση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ψυχοφθόρος ο φυσικός κύκλος. Όμως αν είχα χρόνο στη διάθεσή μου (είμαι ήδη 37) θα έκανα κι άλλους.

Ειναι κ δική μου απορία γιατί, τουλάχιστον τη 2η φορά, δεν έκαναν icis. Μάλλον το θεώρησαν τυχαίο γεγονός τη πρώτη φορά. Μετά μπήκαν κι άλλες απορίες στο μυαλό μου. Μήπως πήραμε νωρίτερα το ωάριο? Μήπως το έβαλαν με πολύ μεγάλη ποσότητα σπέρματος. Ξέρεις, αυτές οι απορίες που δεν οδηγούν πουθενά. Αν είχα πολλά ωάρια, ίσως έβγαινε ένα συμπέρασμα. Το αστείο είναι ότι τον φυσικό κύκλο τον έκανα περισσότερο για διαγνωστικούς λόγους, του τύπου υπάρχει ωάριο? Αν ναι, γονιμοποιείται? φυσικά δεν πήρα οριστική απάντηση εν τέλει, το αποδόσαμε σε τυχαίο γεγονός και τις δύο φορές. Τι να πω...

Σε ποιο κέντρο έκανες διέγερση?

 

Καλημέρα Sisifaki!!!

Σε σύγκριση με την διέγερση μου φάνηκε ο φυσικός "εκδρομή στην εξοχή" σαν διαδικασία και σαν κόστος καμία σχέση...

Βέβαια έχω κάνει έναν όλο κι όλο...

Κι εγώ 37 είμαι πάντως. Τις απορίες που κάνεις τις έκανα κι εγώ, αλλά αν το δω λογικά μου πήρε το ωάριο 13η μέρα κι έχω κύκλο 26 μέρες. Μου είπε ότι ήταν ώριμο και δεν θέλω να τον αμφισβητήσω (τουλάχιστον όχι ακόμη...)

Νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, τουλάχιστον στις προσπάθειες που κάνεις μαζί του, για τη δική σου καλή ψυχολογία. Είναι που είναι όλο τα πράγμα ψυχοφθόρο...

Εγώ είμαι στο εμβρυογένεσις με τον Μ.

Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στο κέντρο αναπαραγωγης στο Λητώ.

Ο φυσικός ειναι ψυχοφθόρος από την άποψη ότι παίρνεις ένα ένα κάθε φορά κ μπορεί να χάσεις πολλόυς μήνες έτσι. Κατα τ'αλλα, ειναι πολύ καλύτερα απ΄οτι αν κάνεις διέγερση με φάρμακα. Τα φάρμακα κ η παρακολούθηση που χρειάζεται, επεμβαίνουν αρκετά στην καθημερινότητα μιας γυναίκας, ειδικα αν η γυναίκα αυτή εργάζεται πολλές ώρες.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Sisifaki!!!

Σε σύγκριση με την διέγερση μου φάνηκε ο φυσικός "εκδρομή στην εξοχή" σαν διαδικασία και σαν κόστος καμία σχέση...

Βέβαια έχω κάνει έναν όλο κι όλο...

Κι εγώ 37 είμαι πάντως. Τις απορίες που κάνεις τις έκανα κι εγώ, αλλά αν το δω λογικά μου πήρε το ωάριο 13η μέρα κι έχω κύκλο 26 μέρες. Μου είπε ότι ήταν ώριμο και δεν θέλω να τον αμφισβητήσω (τουλάχιστον όχι ακόμη...)

Νομίζω ότι είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου, τουλάχιστον στις προσπάθειες που κάνεις μαζί του, για τη δική σου καλή ψυχολογία. Είναι που είναι όλο τα πράγμα ψυχοφθόρο...

Εγώ είμαι στο εμβρυογένεσις με τον Μ.

Εσύ;

 

Και γω είμαι πολύ υπέρ του φυσικού αρκεί να βρεις γιατρό που τον εμπιστευεσαι και τον υποστηρίζει!

Και είμαι και γω 37 και προσανατολίζομαι άμεσα προς αυτή την κατεύθυνση κι ας μου παρει λίγο παραπανω χρονο.

Κι επίσης και γω έχω 26 μέρες κύκλο και κάνω ωορρηξία συνήθως τη 13 μερα.

Να σε ρωτήσω,αν το σπέρμα είναι καλό,χρειάζεται να ζητησεις icsi???

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στειλεις μήνυμα με κόστος,γιατρό κι πιστεύεις ότι εξαρχής είναι θετικός για φυσικό κύκλο??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η μεθοδος με μικρογονιμοποιηση ποσο παραπανω κοστιζει σε σχεση με την απλη εξωσωματικη;

Και επισης, το κοστος με φυσικο κυκλο ειναι ή ιδιο με αυτο της διεγερσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Και γω είμαι πολύ υπέρ του φυσικού αρκεί να βρεις γιατρό που τον εμπιστευεσαι και τον υποστηρίζει!

Και είμαι και γω 37 και προσανατολίζομαι άμεσα προς αυτή την κατεύθυνση κι ας μου παρει λίγο παραπανω χρονο.

Κι επίσης και γω έχω 26 μέρες κύκλο και κάνω ωορρηξία συνήθως τη 13 μερα.

Να σε ρωτήσω,αν το σπέρμα είναι καλό,χρειάζεται να ζητησεις icsi???

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στειλεις μήνυμα με κόστος,γιατρό κι πιστεύεις ότι εξαρχής είναι θετικός για φυσικό κύκλο??

 

Καλημέρα!

Λυπάμαι πάρα πολύ που δεν σου απάντησα, αλλά δεν πήρα την ανάρτηση σου καν χαμπάρι...:(

Το σπέρμα στην περίπτωση μας ήταν πάρα πολύ καλό. Στη πρώτη μας προσπάθεια δεν έγινε απευθείας icsi αλλά αφού απέτυχε η κλασική μέθοδος προσπάθησαν και με icsi (ονομάζετε rescue isci και απ΄ότι κατάλαβα απλά προσπαθούν να σώσουν ότι σώζεται. Σε εμένα δεν σώθηκε τίποτα...)

Στον πρώτο φυσικό έκαναν κατευθείαν icsi. Πιστεύω προσωπικά ότι στον φυσικό πρέπει να γίνεται icsi ανεξαρτήτως ποιότητας σπέρματος διότι έχουμε όλο κι όλο ένα αυγουλάκι και δεν θα το διακινδύνευα να μην γονιμοποιηθεί!)

Στον δεύτερο φυσικό έγινε πάλι icsi. Στην περίπτωση μου όμως δεν έγινε και πάλι τίποτα και άρχισε να μου μιλάει για δανεικά. Τώρα πια έχω αλλάξει κέντρο είμαι σε νέα προσπάθεια κι έχω συγκρατημένη αισιοδοξία. Απλά θα το παλέψω με τα δικά μου όσο έχω κουράγιο!!...

Στους 26 ημέρες κύκλου μου εγώ έχω ωορρηξία 8η - 9η!!...

Για τα υπόλοιπα θα σου στείλω μήνυμα!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μεθοδος με μικρογονιμοποιηση ποσο παραπανω κοστιζει σε σχεση με την απλη εξωσωματικη;

Και επισης, το κοστος με φυσικο κυκλο ειναι ή ιδιο με αυτο της διεγερσης;

 

Δεν ξέρω τη διαφορά της τιμής αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι τρομερό σε διαφορά.

Το κόστος του φυσικού ήταν το 1/3 αυτού της διέγερσης περίπου...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Σας διαβάζω Κ εγω χρονια κ τελικά παρατηρώ πως τα ωάρια μου δεν αποτελούν φαινόμενο μοναδικό..Έτσι σκέφτηκα να μοιραστώ Κ τη δίκη μου εμπειρία.. Έχουμε κανει 4 εξωσωματικές Κ πλην της πρώτης φοράς έμβρυο μεταφορά δεν εχω κανει ξανά.. Αργεί πολύ να ξεκινήσει η γονιμοποίηση ή ξεκινάει Κ στην πορεία κολλάει.. Απάντηση δεν πήρα ποτέ μόνο πως πρέπει να πάω σε δανεικά..

Αποφάσισα ομως να προσπαθήσω αλλη μια φορα τελευταία Κ οτι γίνει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Σας διαβάζω Κ εγω χρονια κ τελικά παρατηρώ πως τα ωάρια μου δεν αποτελούν φαινόμενο μοναδικό..Έτσι σκέφτηκα να μοιραστώ Κ τη δίκη μου εμπειρία.. Έχουμε κανει 4 εξωσωματικές Κ πλην της πρώτης φοράς έμβρυο μεταφορά δεν εχω κανει ξανά.. Αργεί πολύ να ξεκινήσει η γονιμοποίηση ή ξεκινάει Κ στην πορεία κολλάει.. Απάντηση δεν πήρα ποτέ μόνο πως πρέπει να πάω σε δανεικά..

Αποφάσισα ομως να προσπαθήσω αλλη μια φορα τελευταία Κ οτι γίνει..

 

Καλημέρα Nikol!!

Σίγουρα δεν είσαι η μόνη με αυτό το πρόβλημα, απλά δεν υπάρχουν αρκετές τέτοιες μαρτυρίες στα ελληνικά φόρουμ...(δεν ξέρω γιατί)

Φαντάζομαι και θεωρώ δεδομένο ότι γίνεται κάθε φορά μικρογονιμοποίηση...

Στην καινούργια σου προσπάθεια που θα κάνεις υπάρχει κάποιο διαφορετικό πλάνο - προσέγγιση;;; Τι σου είπαν;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Κάθε φορα γινόταν μικρογονιμοποιηση.. Πήγαμε κάναμε καριοτυπο ψάχτηκαμε καναμε οτι εξεταςη υπαρχει...όλα μια χαρά..

Να σου πω τώρα στην επόμενη προσπάθεια σε νέο γιατρό μου ειπε πως έκαναν λάθος γιατί μου κοίμιζαν την ωοθηκη που ήδη δυσκολεύεται να παράγει..μου πρότειναν ενα νέο πρωτόκολλο αλλα θέλω να μιλήσω Κ με την εμβρυολογο γιατί θέλω να της πω αυτά που έγραψες..

Εσένα τι σου λένε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Κάθε φορα γινόταν μικρογονιμοποιηση.. Πήγαμε κάναμε καριοτυπο ψάχτηκαμε καναμε οτι εξεταςη υπαρχει...όλα μια χαρά..

Να σου πω τώρα στην επόμενη προσπάθεια σε νέο γιατρό μου ειπε πως έκαναν λάθος γιατί μου κοίμιζαν την ωοθηκη που ήδη δυσκολεύεται να παράγει..μου πρότειναν ενα νέο πρωτόκολλο αλλα θέλω να μιλήσω Κ με την εμβρυολογο γιατί θέλω να της πω αυτά που έγραψες..

Εσένα τι σου λένε;

 

Δηλ. μέχρι τώρα έκανες μακρύ πρωτόκολλο, αν κατάλαβα;; και τώρα θα κάνεις βραχύ; ή κάτι άλλο;

Εμένα (μετά και από την τρίτη αποτυχία) μου είπαν ότι τα ωάρια μου έχουν εκ γενετής βλάβη (!?). Καρυότυπο είχαμε κάνει πριν καν κάνουμε την πρώτη προσπάθεια. Άλλες εξετάσεις μου είπε πως δεν υπάρχει να κάνουμε γιατί προφανώς κατά τη γνώμη του είναι όλα μάταια...

Δεν ξέρω, μπορεί να έχει δίκιο, αλλά από την στιγμή που δεν υπήρξε τεκμηρίωση δεν το δένω και κόμπο...

Έχω αλλάξει τώρα γιατρό - κέντρο και κάνω κι εγώ νέα προσπάθεια!!

Υ.Γ. Καλή επιτυχία στη νέα σου προσπάθεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλη μου... Κ μένα χωρίς να τον ενδιαφέρει ο καριοτυπος τα ίδια μου ειπε....:shock::shock:

Λες να ήταν ο ίδιος;;;;

Να σου πω εχω κανει τρεις φορές το κοντό πρωτόκολλο

Κ την Τέταρτη μου έκανε τεχνητή εμμηνόπαυση Κ μετά κοντό πρωτόκολλο.

Τώρα ο νέος γιατρός μου ειπε πως θεωρεί λάθος την χορήγηση αρβεκαπ στην δίκη μου περίπτωση. Κ έχουν Κ πολύ καλό έμβρυολογικο κέντρο θα μπορέσουν να παρακολουθούν 24ωρο τα ωάρια μου..

Κατα τα αλλα Κ οι ορμονολογικές μου Κ η αμη κ ολα ειναι μια χαρα..

Έτσι σκέφτηκα ας δοκιμάσω μια τελευταία φορα πριν τα παρατήσω εντελώς...

Είδα ποσο πολύ βοήθησε πολύ δύσκολες περιπτώσεις Κ πολύ μεγαλύτερες ηλικίες..

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδοκρινολόγο εχεις πάει; Ειχα ακούσει πως τα ωάρια μας καίγονται όταν υπαρχει προβλημα με ζάχαρο Κ ινσουλίνη.. Δηλαδή κανεις μια καμπύλη Ζαχαρου Κ αντίστασης στην ινσουλίνη..

Κ τσεκάρεις βέβαια Κ θυρεοειδή...

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου... Κ μένα χωρίς να τον ενδιαφέρει ο καριοτυπος τα ίδια μου ειπε....:shock::shock:

Λες να ήταν ο ίδιος;;;;

Να σου πω εχω κανει τρεις φορές το κοντό πρωτόκολλο

Κ την Τέταρτη μου έκανε τεχνητή εμμηνόπαυση Κ μετά κοντό πρωτόκολλο.

Τώρα ο νέος γιατρός μου ειπε πως θεωρεί λάθος την χορήγηση αρβεκαπ στην δίκη μου περίπτωση. Κ έχουν Κ πολύ καλό έμβρυολογικο κέντρο θα μπορέσουν να παρακολουθούν 24ωρο τα ωάρια μου..

Κατα τα αλλα Κ οι ορμονολογικές μου Κ η αμη κ ολα ειναι μια χαρα..

Έτσι σκέφτηκα ας δοκιμάσω μια τελευταία φορα πριν τα παρατήσω εντελώς...

Είδα ποσο πολύ βοήθησε πολύ δύσκολες περιπτώσεις Κ πολύ μεγαλύτερες ηλικίες..

 

Λες;; Σου στέλνω προσωπικό μήνυμα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδοκρινολόγο εχεις πάει; Ειχα ακούσει πως τα ωάρια μας καίγονται όταν υπαρχει προβλημα με ζάχαρο Κ ινσουλίνη.. Δηλαδή κανεις μια καμπύλη Ζαχαρου Κ αντίστασης στην ινσουλίνη..

Κ τσεκάρεις βέβαια Κ θυρεοειδή...

 

Ναι, τα έχω κάνει όλα!! Είναι οκ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι νέο μέλος στο forum και διαβάζοντας τα κείμενά σας ήθελα να μάθω περισσότερα για το θέμα της μηδενικής ή χαμηλής γονιμοποιήσης. Έχουμε απόλυτα φυσιολογικές εξετάσεις από την πλευρά μου αλλά με σοβαρή ολιγοασθενοτερατοσπερμία και υψηλό οξειδωτικό στρες στο σπέρμα του συζύγου τα οποία όμως δεν έχουν εξηγθεί (φυσιολογικός καρυότυπος, δεν υπάρχει μικρόβιο, ορμονικές φυσιολογικές, δεν υπάρχει κιρσοκήλη). Μετά από 2 σπερματεγχύσεις και 6 μήνες φυσικό κύκλο (μόνο 2 ωοληψίες με ανώριμα ωάρια-τις άλλες φορές δεν προλάβαιναν ωοληψία γιατί γινόταν ωορρηξία) αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με φάρμακα. Μετά από 3 προσπάθειες καταλήξαμε να έχει γίνει εμβρυομεταφορά μόνο μία φορά ενός εμβρύου μέτριας ποιότητας (1η βραχύ πρωτόκολλο: 11 ωάρια, 7 ώριμα, 0 γονιμοποίση, 2η: 8 ωάρια, 3 ώριμα, 1 γονιμοποιήθηκε - μέτριο έμβρυο το οποίο μεταφέρθηκε και δεν έδωσε εγκυμοσύνη και 3η προσπάθεια με μακρύ πρωτόκολλο 12 ωάρια, 7 ώριμα, 1 γονιμοποιήθηκε - μέτριο έμβρυο, 4η μέρα σταμάτησε να αναπτύσσεται-δεν έγινε εμβρυομεταφορά). Δεν υπάρχει απάντηση ως προς την αιτία, αλλά αυτό που μας είπαν είναι ότι η χαμηλή γονιμοποιήση μπορεί να οφείλεται είτε στα ωάρια είτε στα σπερματοζωάρια είτε και στα δύο. Διαβάζοντας τα κείμενά σας σχετικά με το ιονοφόρο ασβέστιο (calcium ionophore)  θα ήθελα να μάθω περισσότερα για αυτό: αν το έχει κάνει κάποιος, τι αποτέλεσμα είχε, αν όλα τα εμβρυολογικά εργαστήρια το κάνουν ή/ και με ποιο κέντρο συνεργαστήκατε.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@StarS καλημέρα και καλώς ήρθες στο forum. Η ηλικία σου; Το ορμονικό σου προφίλ (FSH, AMH;). Αν όλα αυτά είναι καλά τότε το πιθανότερο είναι πως «φταίει» το σπέρμα. Άλλωστε η ανταπόκριση σου από άποψη παραγωγής ωαρίων είναι καλή άρα δύσκολο να «φταίνε» τα ωάρια. Έχετε σκεφτεί να δοκιμάσετε με δότη; Ο άντρας σου έχει κάνει θεραπεία με συμπληρώματα τύπου Profertil; Επίσης αν καπνίζει πρέπει άμεσα να το κόψει γιατί το κάπνισμα χαλάει πολύ το σπέρμα. Αυτά τα τελευταία συνήθως τα κάνει ένα ζευγάρι πριν πάει στη λύση του δότη. Για να δώσετε δηλαδή μία τελευταία ευκαιρία στο δικό του.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Indyla είπε:

@StarS καλημέρα και καλώς ήρθες στο forum. Η ηλικία σου; Το ορμονικό σου προφίλ (FSH, AMH;). Αν όλα αυτά είναι καλά τότε το πιθανότερο είναι πως «φταίει» το σπέρμα. Άλλωστε η ανταπόκριση σου από άποψη παραγωγής ωαρίων είναι καλή άρα δύσκολο να «φταίνε» τα ωάρια. Έχετε σκεφτεί να δοκιμάσετε με δότη; Ο άντρας σου έχει κάνει θεραπεία με συμπληρώματα τύπου Profertil; Επίσης αν καπνίζει πρέπει άμεσα να το κόψει γιατί το κάπνισμα χαλάει πολύ το σπέρμα. Αυτά τα τελευταία συνήθως τα κάνει ένα ζευγάρι πριν πάει στη λύση του δότη. Για να δώσετε δηλαδή μία τελευταία ευκαιρία στο δικό του.

 

Καλησπέρα @Indyla. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι 37 πλέον - προσπαθούμε από τα 34, δηλ. εδώ και 3 χρόνια- και με FSH και AMH εντός φυσιολογικών ορίων. Συμπληρώματα έχει πάρει ο άντρας μου αλλά δεν έχουν βοηθήσει και είναι καπνιστής πλέον όμως το έχει μειώσει σημαντικά. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει απάντηση ως προς την αιτία μη γονιμοποιήσης, η οποία είναι πιθανό να είναι η μη ενεργοποίηση του ωαρίου, σκεφτόμουν ότι ίσως το ιονοφόρο ασβέστιο (calcium ionophore) να βοηθούσε αλλά δεν γνωρίζω σε ποιο κέντρο/γιατρό θα μπορούσα να απευθυνθώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, StarS είπε:

 

Καλησπέρα @Indyla. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι 37 πλέον - προσπαθούμε από τα 34, δηλ. εδώ και 3 χρόνια- και με FSH και AMH εντός φυσιολογικών ορίων. Συμπληρώματα έχει πάρει ο άντρας μου αλλά δεν έχουν βοηθήσει και είναι καπνιστής πλέον όμως το έχει μειώσει σημαντικά. Δεδομένου ότι δεν υπάρχει απάντηση ως προς την αιτία μη γονιμοποιήσης, η οποία είναι πιθανό να είναι η μη ενεργοποίηση του ωαρίου, σκεφτόμουν ότι ίσως το ιονοφόρο ασβέστιο (calcium ionophore) να βοηθούσε αλλά δεν γνωρίζω σε ποιο κέντρο/γιατρό θα μπορούσα να απευθυνθώ.


Φοβάμαι γλυκιά μου ότι η συγκεκριμένη μέθοδος είναι πειραματική. Και τα πειράματα καλό είναι να τα αποφεύγουμε στον τομέα της Υγείας. Η εξωσωματική είναι ένας χώρος όπου όλοι προσπαθούμε να «πιαστούμε» από την ελπίδα αλλά αυτό ενέχει και πολλούς κινδύνους. Νομίζω ότι θα πρέπει να σκεφτείτε το ενδεχόμενο του δότη σύντομα, πριν περάσει κι άλλο ο καιρός και τότε τα ωάρια σου δεν θα είναι όντως καλά. Μπορείτε να τα γονιμοποιήσετε, να καταψύξετε τα έμβρυα και όταν θα είστε έτοιμοι ψυχολογικά να κάνετε μία εμβρυομεταφορά. Επειδή όμως δεν είμαι γιατρός θα σου έλεγα αν δεν το έχετε κάνει ήδη, να δείτε και έναν ανδρολόγο που να ειδικεύεται στην αναπαραγωγή. Γιατί οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν ξέρουν που πάνε τέσσερα σε ό,τι αφορά το σπέρμα... ^_^

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2020 at 1:27 PM, StarS said:

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι νέο μέλος στο forum και διαβάζοντας τα κείμενά σας ήθελα να μάθω περισσότερα για το θέμα της μηδενικής ή χαμηλής γονιμοποιήσης. Έχουμε απόλυτα φυσιολογικές εξετάσεις από την πλευρά μου αλλά με σοβαρή ολιγοασθενοτερατοσπερμία και υψηλό οξειδωτικό στρες στο σπέρμα του συζύγου τα οποία όμως δεν έχουν εξηγθεί (φυσιολογικός καρυότυπος, δεν υπάρχει μικρόβιο, ορμονικές φυσιολογικές, δεν υπάρχει κιρσοκήλη). Μετά από 2 σπερματεγχύσεις και 6 μήνες φυσικό κύκλο (μόνο 2 ωοληψίες με ανώριμα ωάρια-τις άλλες φορές δεν προλάβαιναν ωοληψία γιατί γινόταν ωορρηξία) αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με φάρμακα. Μετά από 3 προσπάθειες καταλήξαμε να έχει γίνει εμβρυομεταφορά μόνο μία φορά ενός εμβρύου μέτριας ποιότητας (1η βραχύ πρωτόκολλο: 11 ωάρια, 7 ώριμα, 0 γονιμοποίση, 2η: 8 ωάρια, 3 ώριμα, 1 γονιμοποιήθηκε - μέτριο έμβρυο το οποίο μεταφέρθηκε και δεν έδωσε εγκυμοσύνη και 3η προσπάθεια με μακρύ πρωτόκολλο 12 ωάρια, 7 ώριμα, 1 γονιμοποιήθηκε - μέτριο έμβρυο, 4η μέρα σταμάτησε να αναπτύσσεται-δεν έγινε εμβρυομεταφορά). Δεν υπάρχει απάντηση ως προς την αιτία, αλλά αυτό που μας είπαν είναι ότι η χαμηλή γονιμοποιήση μπορεί να οφείλεται είτε στα ωάρια είτε στα σπερματοζωάρια είτε και στα δύο. Διαβάζοντας τα κείμενά σας σχετικά με το ιονοφόρο ασβέστιο (calcium ionophore)  θα ήθελα να μάθω περισσότερα για αυτό: αν το έχει κάνει κάποιος, τι αποτέλεσμα είχε, αν όλα τα εμβρυολογικά εργαστήρια το κάνουν ή/ και με ποιο κέντρο συνεργαστήκατε.

 

Ευχαριστώ.

Kαλημέρα,

Και εγώ θα σου πρότεινα να δείτε έναν ανδρολόγο, εκείνοι ειδικεύονται σε θέματα σπέρματος.

Συνήθως αυτό που προτείνουν είναι διατροφή, διακοπή αλκοολ και καπνίσματος, πραγματικά όσο και αν το έχει μειώσει η ζημιά που κάνει είναι μεγάλη.

Σε περιπτώσείς όπως η δική σας το πιο απλό μπορεί να κάνει την διαφορά.

Εμείς είδαμε διαφορά στο σπέρμα με διατροφή και διακοπή καπνίσματος, φυσικά είχε πάρει και διάφορες βιταμίνες όμως δεν θυμάμαι ποιες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎3‎/‎2020 at 1:27 PM, StarS said:

Καλημέρα σε όλους,

 

Είμαι νέο μέλος στο forum και διαβάζοντας τα κείμενά σας ήθελα να μάθω περισσότερα για το θέμα της μηδενικής ή χαμηλής γονιμοποιήσης. Έχουμε απόλυτα φυσιολογικές εξετάσεις από την πλευρά μου αλλά με σοβαρή ολιγοασθενοτερατοσπερμία και υψηλό οξειδωτικό στρες στο σπέρμα του συζύγου τα οποία όμως δεν έχουν εξηγθεί (φυσιολογικός καρυότυπος, δεν υπάρχει μικρόβιο, ορμονικές φυσιολογικές, δεν υπάρχει κιρσοκήλη). Μετά από 2 σπερματεγχύσεις και 6 μήνες φυσικό κύκλο (μόνο 2 ωοληψίες με ανώριμα ωάρια-τις άλλες φορές δεν προλάβαιναν ωοληψία γιατί γινόταν ωορρηξία) αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με φάρμακα. Μετά από 3 προσπάθειες καταλήξαμε να έχει γίνει εμβρυομεταφορά μόνο μία φορά ενός εμβρύου μέτριας ποιότητας (1η βραχύ πρωτόκολλο: 11 ωάρια, 7 ώριμα, 0 γονιμοποίση, 2η: 8 ωάρια, 3 ώριμα, 1 γονιμοποιήθηκε - μέτριο έμβρυο το οποίο μεταφέρθηκε και δεν έδωσε εγκυμοσύνη και 3η προσπάθεια με μακρύ πρωτόκολλο 12 ωάρια, 7 ώριμα, 1 γονιμοποιήθηκε - μέτριο έμβρυο, 4η μέρα σταμάτησε να αναπτύσσεται-δεν έγινε εμβρυομεταφορά). Δεν υπάρχει απάντηση ως προς την αιτία, αλλά αυτό που μας είπαν είναι ότι η χαμηλή γονιμοποιήση μπορεί να οφείλεται είτε στα ωάρια είτε στα σπερματοζωάρια είτε και στα δύο. Διαβάζοντας τα κείμενά σας σχετικά με το ιονοφόρο ασβέστιο (calcium ionophore)  θα ήθελα να μάθω περισσότερα για αυτό: αν το έχει κάνει κάποιος, τι αποτέλεσμα είχε, αν όλα τα εμβρυολογικά εργαστήρια το κάνουν ή/ και με ποιο κέντρο συνεργαστήκατε.

 

Ευχαριστώ.

Καλημέρα!

Τα σπερμοδιαγράμματα  που έχετε κάνει, πώς τα βρίσκουν οι γιατροί? Μπορεί το σπέρμα αυτό να γονιμοποιήσει? Και το δικό μας ήταν κακό και είχε και κιρσοκήλες. Είχε πάρει profertil αλλά δεν είδαμε διαφορά. Είδαμε όμως μεγάλη βελτίωση με τον βασιλικό πολτό. Παίρναμε από μελισσοκόμο. Αρκετά ακριβό. Συμφωνώ να πάτε σε ανδρολόγο αν δεν έχετε ήδη πάει. Επίσης ο γιατρός που σας έβαλε να κάνετε σπερματεγχύσεις με αδύναμο σπέρμα είναι αυτός που έχεις και τώρα? Αν ναι, θα σου πρότεινα μια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...