Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αίμα στην 6η εβδομάδα


Afro85

Recommended Posts

Iouliam se euxaristw k sena p mou apantises...xerw oti simbainei poli sixna kaποια εγγυουλα να παθει αποκολληση μικρη....αλλα εγω ανησυχω γιατι εχω μεγαλη και ειμαι λιγων εβδομαδων....ελπιζω να το ξεπερασουμε!!!και συντομα να επουλωθει....ποσοχρονο περνει;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλημερα....σημερα ξυπνησα με μια ψυχολογια χαλια...ειδα ασχημο ονειρο....και την τελευταια φορα που ειδα ασχημμο ονειρο ηταν οταν επαθα την αποκολληση...τα ατιμα μου βγαινουν....φοβαμαι πολυ....τα καφε συνεχιζονται και ενω χθες ειχανψιλομειωθει σημερα ειναι αρκετα....επισης νιωθω λες και το στηθος μου που ηταν καταπρισμενο εχει καταλαγιασει....εχωακουσει οτι δεν ειναι καλο αυτο το συμπτωμα.....φοβαμαι πολυ....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκι μου,και εγώ τα ίδια σήμερα!έχω πονάκια και καφέ ακόμα...το στήθος μου είναι πρησμένο και πονάει αλλά δεν ξέρω αν έχει σημασία και σκέφτομαι τα χειρότερα!!!πρέπει όμως να είμαστε αισιόδοξες γιατί κάνουμε κακό στα εμβυάκια μας...

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Afro μου καλημερα....

Δεν θθα αντεξω μεχρι το ραντεβου......εντομεταξυ θελω να λουσω τα μαλλια μου και φοβαμαι.....πως θα σκυψω;πως θα τα ξεχτενισω;ολα με ενα ερωτηματικο τα χω...σημεραα ξυπνησα με κλαματα... θελω να μας πανε ολα καλα και στις 2....αμαν με αυτα τα κολοκαφε....

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ δεν αντέχω να περιμένω πάλι!!ούτε εγώ μπορώ να σκύβω για να λουστώ,οπότε κάνω κανονικά μπάνιο αλλα οχι με ζεστό νερό,που μου αρέσει,γιατί δεν κάνει...εγώ ξύπνησα χθές με εφιάλτη και πήρα τον άντρα μου στην δουλειά να δω αν είναι καλά!!εύχομαι να πάνε πολύ καλά τα πράγματα και στις δυό μας και να σηκωθούμε από το κρεβάτι...

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια υπομονη!! ξαπλα κ παλι ξαπλα, Εγω μετα απο 2 παλινδρομες και πολυ κλαμμα, την τριτη φορα που εμεινα εγκυος ειχα δυο φορες αποκολληση..μια στον 3ομηνα κ μια στον 5ο..Ουτε για κατουρημα δεν με αφηνε η γιατρος. Ειχα γινει ενα με το κρεβατι...ελεγα αμαν να σηκωθω!! και ειμαι νευρικος ανθρωπος εκφυσεως ετσι? τωρα το κοριτσακι μου ειναι 2 χρονων ..! τωρα παρακαλαω να ξαναειμαι ξαπλα για καμια βδομαδουλα αλλα πλεον δεν μπορω γιατι την κυνηγαω απο το πρωι ως το βραδυ κ φυσικα εχω γυρισει στην δουλεια!! Φιλια πολλα και κοιταχτε να το απολαυσετε...(οσο ειναι αυτο δυνατον!)

Link to comment
Share on other sites

Uk2013 να χαιρεσαι τον κοριτσαρο σου!!!και εμεις παλινδρομες στο ιστορικο οποτε ο φοβος ειναι διπλος....εμενα ο γιατρος μου ηταν και συγκρατημενος γιατι δυστηχως εχω μεγαλη αποκολληση...ελπιζω στην επουλωσει της.....εσυ ποσο καιρο εμεεινες ξαπλα;ποσο καιρο λετε να κανεινα κλεισει;μετα καφε πκυ βγαινουν υπααρχει περιπτωση να κλεισει;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το αγχος και τον πανικο σου..

Καταρχας δε θα σκυβεις. Το μπανιο για λιγο καιρο κανε το τοπικα, εγω φαντασου σε 1,5 μηνα ειχα κανει κανονικο μπανιο 5 φορες... Κι ομως, δε γινοταν αλλιως, επρεπε να ειμαι ξαπλωμενη και ειχα μωρομαντηλα να πλενομαι τοπικα.. ειχα χαλασει ποσα πακετα, αλλα δε γινοταν. Με ενδιεφερε η υγεια μου κι οχι το μπανιο...

Καφε ειχα μετα απο 15 μερες της αποκολλησης και ειναι φυσιολογικα καθως ειναι παλιο αιμα που φευγει. Για υπερηχο πηγαινα καθε 1,5 βδομαδα περιπου, στο αμαξι ημουν ξαπλωμενη. Επουλωνεται καθε φορα που πας και φαινεται αλλα μεχρι να κλεισει τελειως θα εισαι προσεκτικη. Κρεβατι, τουαλετα και πισω. Εχεις βοηθεια? Ελπιζω να υπαρχει καποιος να σε φροντιζει γιατι ειναι σημαντικο. Καθολου δουλειες, μονο ξαπλα, τηλεοραση, ιντερνετ, βιβλια και πολλη πολλη υπομονη. Το ψυχολογικο κομματι ειναι το κυριοτερο απο ολα!

Σε καποιες κοπελες κλεινει στις 2 βδομαδες, αλλες περνουν την εγκυμοσυνη τους στο κρεβατι! Οποτε δεν υπαρχει στανταρ χρονος... καθε γυναικα και καθε σωμα διαφορετικα...Ομως οσο και αν σου παρει αξιζει τον κοπο, με τον καιρο συνηθιζεις και καθε φορα να σκεφτεσαι τον λογο, τον σπουδαιο λογο που παλευεις και θυσιαζεσαι!! Εγω πιστευω πως αν προσεξεις τωρα που ειναι αρχη, θα κλεισει και πιο συντομα...

Μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα! :)

Φαντασου εγω πια δε θυμαμαι τιποτα και τωρα που στο περιγραφω, μοιαζει πολυυ μακρινο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη μου καλημερα....σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεισ...νομιζω με εχεις κατακαλυψει....εχω βοηθεια ευτυχως....σηκωνομαι μονο για τοουαλετα.....και μπανιο χθες εκανα και ψιλοεσκυψα και ζοριστηκα για να λουσω τα μαλλια μου....ενταξει το σωμα με μαντηλακκια αλλα τα μαλλια;;;μπορω να περιμενω ξαππλα οσο και αν χρειαστει....περιμενω πως και πως να παω στο γιατρο να μου πει οτι επουλονεται.....το βραδυ πως κοιμοσουνα;ισια ποδια και κοιταγες ταβανι;γιατι εγω γυρναω και πλαγια και μπρουμιτα και δυπλωνω τα ποδια μου...μηπως κανω βλακειες;η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Γενικα ο,τι αποριες εχεις καταρχας να τηλεφωνεις και στον γιατρο σου. Θα ειναι εκει να σου λυσει καθε απορια. Εγω θυμαμαι τον επαιρνα ακομα και για αποριες που θεωρουσα σαχλαμαρα...

Κατα τη γνωμη μου, δεν επρεπε να σκυψεις και γενικα να μην σκυβεις. Τα μαλλια μου ηταν μεγαλο θεμα. Λιγδιαζαν, μπλεκοντουσαν κι αστα να πανε. Εβαζα ταλκ(πουδρα παιδικη) στις ριζες να φευγει η λαδιλα και τα επιανα κοτσιδακια να μην μπερδευονται στον υπνο. Πραγματικα δε με ενοιαζε, που ειμαι γενικοτερα πολυ σχολαστικη με αυτα. Ειχα παθει τρομαρα ομως και δεν εδινα σημασια. Κανε λιγακι υπομονη...

Οσο για το πως θα κοιμασαι ο γιατρος μου χε πει οπως θελεις να κοιμασαι. Εγω βεβαια οπως και να κοιμομουν, και παλι πιανομουν. Οπως θελεις οποτε θα κοιμασαι, αλλα καλο θα ειναι να στο επιβεβαιωσει και ο ιδιος ο γιατρος σου. Γενικα ομως να μην πολυκουνιεσαι, να μην περιφερεσαι στο σπιτι, ευτυχως που χεις βοηθεια! Ξερω ειναι ζορι, αλλα κανε λιγακι υπομονη... Και οι κοποι σου θα ανταμειφθουν! :)

Δε φανταζεσαι τι χαρα θα παρεις οταν ερθει η ωρα και σου πει, τελος η αποκολληση μπορεις να σηκωθεις!Σκεψου το... Θελει ομως προσοχη τωρα για να συντομευεις.. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα το αιμα στην εγκυμοσυνη δεν ειναι και τοσοσ σπανιο!εμενα ξεκινησε καπου στην 7 8 εβδομαδα με μικρη ποσοτητα και καποια στιγμη ειχα τοσο αιμα που συγνωμηη κιολας δεν με εφτανε η σερβιετα!ετσι περασε ολο το 1 τριμηνο οπου μετα την αυχενικη σταματησε μαχαιρι και δεν ξαναειδα τιποτα!αλλα ολο το πρωτο τριμηνο το περασα σχετικα ξαπλα ενταξει πηγαινα μια μικρη βολτα με το αυτοκινητο και για ενα καφε αλλα οχι περπατημα πολυ καρεκλα και οχι δουλειες!επερνα προγεστερονη κολπικα και μετα δεν ξαναειδα σε ολη την εγκυμοσυνη τιποτα!μεχρι και για μπανιο στη θαλασσα ειχα παει καπου στον 8 μηνα!γεννησα φυσιολογικα και ευκολα την 39 εβδομαδα που μου εσπασαν τα νερα!το μικρο μου ειναι στην κουνια του και κοιμαται....!να πω την αληθεια οταν ειχα δει το αιμα ημουν σιγουρη πως ειχαν ολα τελειωσει αλλα τελικα μπορει ολα να πανε καλλα!!!!θελει υπομονη μια λεξη που την μισουσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξια κι εγω με τη λεξη υπομονη δεν το χω... Και ομως πλεον μου χει γινει βιωμα.. Προσπαθω δηλαδη....

Υπομονη μην πολυβγαινεις και κουραστεις

Υπομονη αν θες να πιεις αλκοολ θα περιμενεις λιγους μηνες

Υπομονη αν θες να καπνισεις τον Παπαστρατο

Υπομονη αν εχεις αναγουλες, μεση, πλατη πονους γενικα

Υπομονη αν εχεις παρει κιλα κοκ

Ομως ονειρευομαι Αλεξια τις στιγμες που ζεις και τις λαχταραω σαν τρελη, να χω το κοριτσακι μου (το λεω και δακρυζω) στην αγκαλια μου, να την χαζευω και να λεω αυτο το παιδακι το εκανα εγω? Ειμαι η μαμα της?

Link to comment
Share on other sites

Ax koritsia makari na axiwthw kai egw na gennisw auto to mwraki kai na to kratisw aggalia mou...o giatros mou exxw tin entipwsi oti einai ligo koftos sto tilefwno...kai otan thelw na tn rwtisw kialla kai tn blepw kapws moukobetai to tharos...bebaia apo konta einai kalos kai epexigimatikos...nefeli exeis dikio...k egw apo dw k pera mpanio me mantilakia....xthes irthe i mana m k mou xextenize ta mallia 2,5wres akribws....eutixws einai akoma nea kai exei poli ipomoni....pragma opws lete k eseis egw den exw....ax re koritsia den xerete poso kouragio k dinami m dinete kai sas euxaristw mesa apo tin kardia moj..to exw anagki!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές σας!πραγματικά μας δίνετε κουράγιο...πέρασαν 13 μέρες τώρα ξάπλας και ευτυχώς έχω να δω αίμα 5 μέρες!το μόνο που με ανησυχεί είναι τα πονάκια και τα τραβήγματα που πάνε και έρχονται και κάποιες φορές είναι πιο έντονα.Μου είναι πολύ δύσκολο να εξαρτώμαι από τους άλλους γιατί μ'άρεσει να τα κάνω όλα μόνη μου αλλά τι να κάνουμε;ευτυχώς έχω την μανούλα μου που με βοηθάει πάρα πολύ και τον αντρούλη μου που κάνει παραπάνω απο αυτά που μπορεί και δουλεύει όλη μέρα.Το κακό είναι ό'τι έχω και κάτι νεύρα με τις ορμόνες και την κλεισούρα που φοβάμαι ό'τι ξεσπάω πάνω τους και στεναχωριέμαι!υπομονή θα κάνουμε όση και αν χρειαστεί αρκεί να είναι καλά τα μωράκια μας!!!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Afro mou που χαθηκες?τραβηγματα και πονακια εχω και εγω.....εγω μετραω την 6η μου μερα ξαπλα...αλλα πιστευω εχω να μετρησω πολλες ακομα!ασε που πηρα τον γιατρο και θα με δει την πεμπτη τελικα.....εσυ τεταρτη που θα πας

να μας πεις νεα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μήνα κοπέλα μου!πως είσαι;και εγώ είχα πάντα αλλά κάποιες φορές είναι πιο έντονα και με τρομάζουν!άσε μου φοβάμαι να βήξω ή να φτερνιστώ γιατί πονάει η κοιλιά μου μετά...ναι,την Τετάρτη το πρωί έχω...για να δούμε!εύχομαι να έχουμε και οι δύο ευχάριστα!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ακριβως και εγω...φοβαμαι να βειξω και να φτερνισστω γιατι μετα με χτυπαει και μενα....με ενα φοβο μονιμο!δεν εχω ακουσει και καρδουλα ακομη και η αγωνια μου φουντωνει!!!!!!!!!και μεχρι την πεμπτη θα πεθανω....εντομεταξυ απο το φοβο μου και την αγωνια μου δεν κοιμαμαι και καλα.....ξυπναω χαραματα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ!καταλαβαίνω την αγωνία σου για την καρδούλα του μωρού σου,εύχομαι να την ακούσεις την πέμπτη!σε ποιά βδομάδα θα είσαι;για'μένα είναι παρήγορο που έχω ακούσει την καρδούλα του και ελπίζω σε μια καλή εξέλιξη...με το ύπνο έχω το αντίθετο,κοιμάμαι όλη μέρα!!!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την πεμπτη πρωτα ο θεος θα ειμαι 6εβδομαδων και 6 ημερων!ενω εσυ την πεμπτη θα εισαι 7εβδομαδων και 6ημερων σωστα;;;μια βδομαδα ακριβως μας χωριζει νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Καημεεεεεεεερα!........αφρο μου που εισαι;ευχομαι σημμερα να εχεις τα πιο ομορφα νεα και να σηκωθεις απο το κρεβατι!εμενα ειναι η 8η μου μερα και ειδη παραμηλαω....τι ωρα εχεις γιατρο;;;θα περιμενω νεα σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερά Μαρία!!!τι κάνεις;λοιπόν τώρα γύρισα από την γιατρό μου,τα καλά νέα είναι ό,τι το έμβρυο είναι 1,5 εκατοστά και οι παλμοί 151,όλα προχωράνε κανονικά όπως μας είπε!το κακό είναι ό,τι έχω ακόμα αποκόλληση και αν και δεν είναι πολύ μεγάλη είναι κοντά στον τράχηλο και γι'αυτό βλέπω αίμα εύκολα,όποτε ξάπλα ακόμα αλλά πιο χαλαρά...μπορώ να μαγειρεύω τουλάχιστον!αν δεν δώ αίμα μια βδομάδα,μπορεί να βγώ...σου εύχομαι να ακούσεις μόνο καλά νέα αύριο στον γιατρό σου!!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφορ μου τι καλα.....χαρηκα που ολα πηγαν καλα!ελπιζω και εγω αυριο να εχω καλα αποτελεσματα!αν και ειμαι σιγουρη πως και εγω θα εχω ακομα αποκολληση.....αυτη η αποκολληση θα μας φαειιιιιιιι!τωρα ποτε θα ξαναπας;φανταζομαι τι χαρα που θα πηρες οταν θα ακουσες και θα ειδες το μπεμπεδακι σου......ευτυχως σου ειπε να σηκωνεσαι και λιγο γιατι εγω εχω σαλταρει.....κ νιωθω οτι εχω ξεθαρεψει κουνιεμαι παρα πολυ και ωρες ωρες αποτομα...!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το διάβασα και παραπάνω αλλά πολύ σημαντικό είναι το ψυχολογικό κομμάτι. Ξέρω πως δεν γίνετια να είστε ήρεμες αλλά κάντε κάτι να ξεχαστείτε κάπως. Εγώ στην 1η εγκυμοσύνη είχα πει δε μένω στο κρεβάτι με τίποτα, θα πηγαίνω για δουλειά, δε θα γίνω σαν κάτι μυγιάγκιαχτες και άλλα τέτοια χαζά, αλλά όταν εσύ κάνεις σχέδια ο Θεός γελάει λένε και έμεινα 3βδομάδες με αίμα και μετά τα έχασα, στη 2η έγινε νωρίς και έμεινα 1βδομάδα μόνο, στην 3η μετά το τεστ έπεσα και είπα θα ξανασηκωθώ με το παιδί μου αγκαλιά και δεν με νοιάζει τίποτα.

Ήταν πολύ δύσκολο γιατί έμεινα καιρό στο κρεβάτι και δεν είχα μάθει με κόσμο σπίτι (γονείς και πεθερικά)και με ενοχλούσαν όλοι αλλά τους είχα ανάγκη και δε μίλαγα.

Για το μπάνιο είχα βρει λύσεις, στην αρχή τοπικά στο κρεβάτι και τα μαλλιά πήγαινα στην άκρη του κρεβατιού και με λεκάνη από κάτω και ποτηράκι με έλουζαν. Μετά έβαλα καρέκλα πλαστική στο μπάνιο και με έκαναν καθιστή και στο τέλος έκανα μόνη μου όρθια!!

Link to comment
Share on other sites

Πο πο τι εχεις περασει και εσυ..να σε ρωτησω κατι;οταν δυστηχως εχασες ταα μωρακια ειχες αιμοραγια συνεχομενη;η σταματησε η αιμοραγια και τα καφε και μετα τα εχασες;ευχομαι να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...