Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εναλλακτικό baby sitting - Εναλλακτική φύλαξη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Χριστίνα είμαι 20 χρονών και ενδιαφέρομαι για τη φύλαξη παιδιού στην Πάτρα στο Αίγιο ή την Αχαία.

Σπουδάζω νηπειαγωγός(2ο έτος) και εχω προυπηρεσία 2 χρόνων στην παιδική κατασκήνωση RANCH!

Τιμή 5ευρώ/ώρα.

Αν ενδαφέρεστε επικοινωνήστε μαζί μου στο e-mail: [email protected]

ή στο κινητό: 6986286207

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες:D

Καταρχήν το θέμα που θέλω να θέσω δεν είμαι σίγουρη αν ταιριάζει στην συγκεκριμένη ενότητα αλλά δεν έχω βρει κάποια άλλη.

Είμαι η Χριστίνα και έχω μια κορούλα (μοναχοπαίδι) τη Λύδια που είναι 23 μηνών και μένουμε στη Βούλα. Εγώ δεν εργάζομαι, τη μικρή δεν την έχω βάλει σε παιδικό, κυρίως λόγω κακών οικονομικών, θα μου πείτε αφού δεν εργάζεσαι τι τον θέλεις τον παιδικό? Το θέμα είναι ότι στον κύκλο μας δεν έχουμε παιδάκια κοντινής ηλικίας και η μικρή λαχταράει να κάνει παρεούλα με άλλα παιδάκια.

Την παω στην παιδική χαρά συχνά αλλά δεν μπορεί να παίξει τόσο πολύ με άλλα παιδάκια, υπάρχουν μεγαλύτερα που τρέχουν, και το βρίσκω επικίνδυνο, στους παιδότοπους που έχω πάει κανα δυο φορές είναι οκ (ας πούμε) αλλά έχει και μεγαλύτερα παιδάκια και είναι και το οικονομικό στη μέση.

Σκέφτηκα λοιπόν, για όσες μανούλες με παιδάκια σε κοντινές ηλικίες που μένουμε κοντά να γνωριστούμε και να κάνουν τα παιδάκια μας παρέα. Σε ένα σπίτι τη φορά (κάνω εγώ την αρχή διαθέτοντας το σπίτι μου για αρχή) λίγα λίγα παιδάκια για ένα 3ωρο ας πούμε.

Την ιδέα μου την έδωσε μια φίλη με μεγαλύτερο παιδί (δημοτικού) έχουν οργανωθεί και μαζεύονται σε ένα σπίτι κάθε φορά, για παιχνίδια, διάβασμα και διάφορες δραστηριότητες. Τα αναλαμβάνει η μαμά-οικοδέσποινα κάποιες κάθονται παρέα για καφεδάκι, άλλες φεύγουν για δουλειές για κανά 3ωρο. Εχουν οργανωθεί τόσο πολύ που κάνουν και babysitting μεταξύ τους, ανά δύο ή τρία παιδάκια αναλόγως τις ανάγκες τους.

Ας οργανωθούμε ρε κορίτσια, ας γνωριστούμε και θα βρούμε ωραίες λύσεις. Ζούμε σε μια δύσκολη εποχή, λίγα χρήματα, πολύ μιζέρια ίσως έτσι να πετύχουμε κάτι. Τα παιδάκια μας έχουν ανάγκη να παίζουν περισσότερο, σίγουρα θα τους κάνει καλό και πρέπει να κάνουμε δημιουργικές κινήσεις:wink:

Ελπίζω να σας αρέσει η ιδέα μου. Αναμένω συμμετοχές για καφεδάκι γνωριμίας:D

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα και καλές γιορτές να έχουμε όλες...

Υπάρχουν μαμάδες με μωράκια/νήπια στις περιοχές ν. κόσμο, ν. σμύρνη, καλλιθέα, συγγρού/φιξ να κάναμε κάτι με τα παιδάκια μας;

Υπάρχει κάποια μαμά σε αυτές τις περιοχές που θα την ενδιέφερε να κρατάει τα παιδάκια όσων από εμάς δουλεύουν;

Ας κάνουμε κι εμείς κάτι να εξυπηρετηθούμε, δυστυχώς οι παιδικοί σταθμοί και κοστίζουν αλλά και είναι συνήθως μέχρι τις 16.30 που δεν βολεύουν εμάς που δουλεύουμε μέχρι τις 17.00

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλή χρονιά!!Ενδιαφέρομαι και εγω για το εναλλακτικο baby sitting και μένω στην περιοχη της Ραφήνας.Αν κανονιστει καποια συναντηση θα ήθελα να με ενημερώσετε για να γνωριστούμε απο κοντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες!

 

Με λένε Δέσποινα Μπέλλου και είμαι 20 ετών. Είμαι φοιτήτρια στο τμήμα Διοίκησης και Οικονομίας στο Τ.Ε.Ι. Μεσολογγίου και παράλληλα εργάζομαι σε κάποια ασφαλιστική εταιρεία (δεν αναφέρω σε ποια, για να μην υπάρξει η οποιαδήποτε υπόνοια διαφήμισης). Η απασχόλησή μου προσφάτως έγινε τετράωρη, και λόγω οικογενειακών οικονομικών δυσχερειών ενδιφέρομαι να ασχοληθώ με κάτι καλύτερο. Έχω προυπηρεσία στη φύλαξη.Είχα ξαναεργαστεί για άλλες τρεις οικογένεις. Είμαι κάτοχος διπλώματος ΙΧ και μοτοσυκλέτας, μη καπνίστρια, μένω στο Νέο Φάληρο, αλλά έχω τη δυνατότητα μετακινήσεων, και πραγματικά θα με ενδιέφερε πολύ να αναλάβω τη φύλαξη για τα αγγελούδια σας. Αν επιθυμείτε, επικοινωνίστε μαζί μου στο 6986778261 μήπως και καταφέρω να συνεισφέρω και πάλι λίγο στο σπίτι μου, γιατί οι γονείς μου εργάζονται σε Δ.Ε.Κ.Ο. και πραγματικά η κατάσταση είναι απελπιστική.

Σας ευχαριστώ και εύχομαι ότι καλύτερο για τη νέα χρονιά, με υγεία και γρήγπρες αλλάγες στην Ελλάδα για ένα καλύτερο αύριο για τα παιδάκια σας και για όλους τους νέους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και καλη χρονια σε όλες. Ειναι παρα πολυ ωραια ιδεα το εναλλακτικο και το οικονομικο baby sitting. Ειμαι κι εγω μια μαμα ενος αγοριου και μενω στο Ν. ηρακλειο και θα με ενδιεφερε ειτε να φυλαξω παιδια της περιοχης με πολυ λιγοτερα χρηματα των παιδικων σταθμων και για περισοτερη ωρα για να εξυπηρετησω τις μαμαδες, ειτε να κρατησω περιστασιακα παιδια (για μια εξοδο πχ) δωρεαν με την προυποθεση οτι και οι αλλες μανουλες θα κρατησουν το δικο μου αν παραστει αναγκη και υπαρχει ευχερεια.Ειτε να παρω τα παιδια απο τον παιδικο σταθμο και να τα κρατησω μεχρι να ερθουν οι γονεις.

Επισης θα με ενδιεφερε απλως να συναντηθω με αλλες μαμαδες της περιοχης ειτε εργαζονται ειτε οχι για να συναντηθουμε, να γνωριστουμε, να κανουμε παρεα, να εξυπηρετουμε η μια την αλλη κλπ

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Hello parents of Kolonaki and nearby areas!

 

Are you searching for a safe, clean environment for your little ones while you attend your gym, make hair, visit doctor or do anything else where you cannot take your them with you?

We have lovely space for you just above the restaurant Filippou.

 

I am a mother of two (one is at kindergarden during day) and I would love to have my baby girl who is nearly 1 year old some company. I love children and I have also my live in nanny who helps me out for the hours when I need to get out so I know how important it is to have some time for yourself so I decided to offer our help also to other parents who do not have a regular babysitter. Can also collect/drop your dear one from/to kindergarden/school/your home.

 

We offer child care in my home; ages ranging from 4 month -- 5 yrs on working days from 10am -- 10pm. Other hours or weekends might also be possible upon request. Meals can be provided. Baby cots and lots of toys available. English, Greek, Latvian, Russian, Islandic spoken.

 

 

We will do various activities depending on the age of the child -- including music time, reading time, painting, coloring/drawing, thematic crafts, learning letters, numbers and colors, dancing, exercises.

Can also do walks to park or playground. In addition to letting little ones discover the world around them, I believe it is also very important to teach them to be kind, considerate and respectful to others around them.

 

If you would like to contact me with any other questions you might have or would like to set up a time to meet, please feel free to contact me. Linda -- 6939238369 (SMS) or write me to [email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Η εναλλακτική μορφή baby sitting που περιγράφετε, είναι ευρέως διαδεδομένη στην υπόλοιπη Ευρώπη και στην Αμερική και ονομάζεται "Home Daycare". Στην ουσία, είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος απασχόλησης για μητέρες μικρών παιδιών και για γυναίκες που αγαπούν τα παιδιά. Δημιουργώντας έναν "mini" παιδικό σταθμό στο σπίτι τους όπου ακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα δραστηριοτήτων σύμφωνα με τις απαιτήσεις της χώρας τους και φροντίζουν για την υγιεινή διατροφή των παιδιών, βρίσκονται κοντά στα παιδιά τους εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα ένα ικανοποιητικό εισόδημα.

Φυσικά, υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να ξεκινήσετε (εκεί) κάτι τέτοιο:

α) Θα πρέπει να παρακολουθήσετε ένα σεμινάριο (Child Care Course), καθώς επίσης να επιτύχετε στις γραπτές εξετάσεις του. Αυτό θα σας δώσει το "Child Care Diploma" καθώς και το "Level 3 Child Care Award", όπου Level 3 είναι το επίπεδο πιστοποίησης του Έγκυρου Οργανισμού "NCFE" ο οποίος πιστοποιεί τις επαγγελματικές δεξιότητες για την Αγγλία, Ουαλία και Βόρεια Ιρλανδία.

Αν τα Αγγλικά σας είναι σε καλό επίπεδο, το σεμινάριο αυτό μπορείτε να παρακολουθήσετε και εξ’ αποστάσεως ή online. Η διάρκειά του θα εξαρτηθεί από τον χρόνο που εσείς μπορείτε να αφιερώσετε (από τέσσερις μήνες έως ένα έτος). Το κόστος του δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό, (περίπου 270 λίρες) το επίπεδό του όμως, είναι.

β) Κατόπιν αυτών, ο χώρος σας θα πρέπει να πιστοποιηθεί σύμφωνα με τα πρότυπα του National Standard Guidelines from OFSTED for Day Care που είναι ο αρμόδιος φορέας.

Αν κάνετε μία αναζήτηση για "home daycare" θα δείτε πόσο διαδεδομένη είναι αυτή η "οικογενειακή ημερήσια φροντίδα".

Παρόλες τις ενστάσεις που διάβασα, είμαι της άποψης ότι φυσικά θα μπορούσαμε οι Ελληνίδες μητέρες να ασχοληθούμε με κάτι ανάλογο. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορούμε να εμπιστευόμαστε αλλοδαπές γυναίκες που δεν γνωρίζουν ούτε τη γλώσσα, ούτε την κουλτούρα μας, να αμείβονται για την φύλαξη και μόνο των παιδιών μας, όταν τόσες άνεργες Ελληνίδες μανούλες, γυναίκες μορφωμένες που βρίσκονται εκτός εργασίας ακριβώς επειδή έγιναν μητέρες, ή γυναίκες που μένουν στο σπίτι γιατί η αμοιβή της εργασίας τους είναι όση και η αμοιβή που ζητά η αλλοδαπή για τη φύλαξη του παιδιού τους, θα μπορούσαν να ανατρέφουν μαζί με τα παιδιά τους και δύο - τρία άλλα παιδιά συμπληρώνοντας το εισόδημά τους.

Ακριβώς έτσι απασχολούμαι και εγώ. Τόσο παράνομα (sorry), όσο και η αλλοδαπή που μου ζήτησε 700 ευρώ (στην επαρχία) για να φυλάξει και μόνο τα δύο παιδιά μου τους καλοκαιρινούς μήνες και που αν συνέβαινε το παραμικρό, είμαι σίγουρη ότι θα εξαφανιζόταν. Και αν δεν υπάρχει τέτοιος θεσμός, κορίτσια, στην Ελλάδα, ας τον δημιουργήσουμε. Έτσι γίνεται συνήθως. Πρώτα το νέο επάγγελμα και μετά (από χρόνια) η πιστοποίησή του.

Ας το κάνουμε όμως όπως πρέπει. Ας επιμορφωθούμε (έστω και σε ξένη χώρα) και ας ακολουθήσουμε πιστά αυτά τα πρότυπα, μέχρι το δικό μας κράτος να "ξυπνήσει" και να δώσει άδεια για τέτοιες λύσεις απασχόλησης στις γυναίκες του.

Έχοντας πιστοποιηθεί η ίδια από τα Ηνωμένα Έθνη για αυτό το Επάγγελμα και έχοντας προχωρήσει σε αντίστοιχα σεμινάρια παιδοψυχολογίας και συμβουλευτικής, είμαι διαθέσιμη σε όποια φίλη θέλει περισσότερες πληροφορίες ή οποιαδήποτε βοήθεια στο θέμα.

Μπράβο, κοπέλα μου, για το θέμα.

Παιδαγωγός – μητέρα βρέφους 7 μηνών , αναλαμβάνει παιδάκια για δημιουργική απασχόληση στον χώρο της στον Γέρακα 6944559877.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους!!

 

Είμαι Πτυχιούχος Προσχολικής Αγωγής (ΤΕΙ Αθήνας) και έχω προβληματιστεί και εγώ αρκετά με το θέμα αυτό, από όταν ακόμα ήμουν φοιτήτρια και συζητούσα με καθηγήτριές μου για το πως αναπτύχθηκαν και νομιμοποιήθηκαν τέτοια φαινόμενα σε άλλες χώρες της Ευρώπης και όχι!

 

Οι κοινωνικές ανάγκες δημιούργησαν αυτές τις μορφές "επαγγέλματος" και το εναλλακτικό baby sitting, που επειδή άρχισε να επεκτείνεται ανεξέλεγκτα, του έδωσαν την πρέπουσα σημασία, κάτι που δύσκολα μπορεί να γίνει στη χώρα μας. Ειδικά, τόσο γρήγορα!

 

Προσωπικά, αν ήμουν μητέρα και ήξερα ότι μια κοπέλα (μητέρα ή απόφοιτη σχετικής σχολής) όχι απλά κρατάει στο χώρο της 5-6 παιδιά αλλά τα απασχολεί και με παιδαγωγικές δραστηριότητες, θα προτιμούσα να μιλήσω και να συνεργαστώ μαζί της από το να απευθυνθώ σε έναν Παιδικό Σταθμό (που συνήθως έχει υπεράριθμα παιδιά και ενίοτε ελλιπές προσωπικό). Οι λόγοι είναι πολλοί:

 

- πιο οικογενειακό κλίμα

- εξατομικευμένη αγωγή

- λιγότερα παιδιά, καλύτερη συνεργασία, περισσότερες δυνατότητες, μεγαλύτερη προσοχή-ασφάλεια και έλεγχος των παιδιών (πιστέψτε με ότι όσο και αν σκέφτεστε ότι σε έναν Παιδικό Σταθμό έχετε μια ασφάλεια λόγω της νομιμότητας του, αυτό θεωρώ ότι δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία σε περίπτωση κάποιου σοβαρού τραυματισμού. Προσωπικά, τι να την κάνω την ασφάλεια αν το παιδί μου έχει χτυπήσει σοβαρά; Κάτι που μπορεί να συμβεί οπουδήποτε.Φυσικά μιλάμε για μια κοπέλα, έμπιστη, υπεύθυνη,σοβαρή και εκπαιδευμένη)

- ευέλικτο ωράριο και όχι άγχος για το πότε θα πάρω το παιδί μου, πότε θα το αφήσω, ποιον να στείλω να το πάρει αν τύχει κάτι στη δουλειά.

- οικονομικότερο από έναν ιδιωτικό παιδικό Σταθμό κ.α.

 

Δεν μπορώ να κατηγορήσω τους Παιδικούς Σταθμούς, γιατί πρόκειται ουσιαστικά για επιχειρήσεις που πρέπει να έχουν κάποιο ικανοποιητικό κέρδος.

Επειδή, όμως, έχω μεγάλη ευαισθησία στο θέμα της αγωγής των παιδιών, της αντιμετώπισης και της απασχόλησής τους και επειδή έχω εργαστεί στην πρακτική μου σε Παιδικό Σταθμό, θεωρώ ότι αξίζει στα παιδιά μια τέτοια νέα προσπάθεια!

Το ξέρω ότι στις μέρες μας η ένδειξη εμπιστοσύνης και η συγκατάθεσή μας σε κάτι 'παράνομο' είναι δύσκολη υπόθεση, και όχι αδικαιολόγητα! Ωστόσο, η εμπιστοσύνη κερδίζεται και οι σχέσεις χτίζονται...

 

Η αλήθεια είναι ότι για να μην είναι παράνομο, το τρέξιμο είναι αρκετό, τα έξοδα πολύ περισσότερα και το κέρδος όλων λιγότερο!

Θα χαιρόμουν πολύ να κάνω κάτι τέτοιο ή να ακούσω ότι κάτι τέτοιο έχει ξεκινήσει σοβαρά, έχει πετύχει και έχει γίνει και νόμιμα.

 

Ωστόσο, μέχρι τότε εγώ είμαι στη διάθεση όλων των μαμάδων...

 

(κοντινές περιοχές: Κέντρο (Αθήνα)-Ταύρος-Καλλιθέα-Ν. Σμύρνη-Πετράλωνα-Π.Φάληρο και γύρω)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όποια μανούλα θέλει προτίθεμαι να κρατήσω άλλα 2 παιδάκια μαζί με τα δικά μου τα πρωινά!

 

Έχω σπουδάσει στο εξωτερικό βρεφονηπιοκόμος και έχω δουλέψει σε παιδικό σταθμό!

 

Βρίσκομαι στην Κομοτηνή και αναλαμβάνω παιδάκια μέχρι 4 ετών, να τα απασχολήσω δημιουργικά και να χαρούν την παρέα των δικών μου κοριτσιών που είναι 2,5 και 1 έτους αντίστοιχα!

 

Όποια μανούλα θέλει ας μου στείλει μήνυμα για να γνωριστούμε και να βρεθούμε από κοντά!;)

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, είμαστε 3 φίλες, μανούλες και παιδαγωγοί.

Με μεγάλη χαρά μπορούμε να κρατήσουμε όσο εργάζεστε, τα παιδάκια σας, από 1,5 μέχρι 4 ετών, στο χώρο μας, πρωινά ή απογεύματα, στην ανατολική και την κεντρική Θεσσαλονίκη.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δημιουργική κι εκπαιδευτική απασχόληση, τραγούδι, ζωγραφική και εκμάθηση της αγγλικής ως μητρικής γλώσσας, με οργανωμένη μέθοδο και οπτικοακουστικό υλικό.

Όλα αυτά σε πολύ προσιτές τιμές και σε περιβάλλον ''οικογενειακό''.

 

Για ό,τι πληροφορίες θέλετε, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με π.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ωραία ακούγονται όλα αυτά...κατι αντίστοιχο για Χαλανδρι, Βριλήσσια, Γέρακα, Μελίσσια:confused:???

 

Καλησπερα!ειμαι παιδαγωγος με πολυετη εμπειρια στο χωρο των παιδικων σταθμων και εχω ενα παιδακι 13 μηνων.Αναλαμβανω την φυλαξη και δημιουργικα απασχοληση(κατασκευες,χειροτενιες,παραμυθι τραγουδι,κουκλοθεατρο,μουσικοκινητικη κ.α.)μεχρι 4 παιδιων στο χωρο μου.Ειμαι κατοικος Αγιας Παρασκευης,το τηλ μου ειναι:6985598709

e-mail:[email protected]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα! Είμαι πτυχιούχος νηπιαγωγός και μένω στη θεσσαλονίκη. Αναλαμβάνω παιδάκια για φύλαξη και δημιουργική απασχόληση.

οι τιμές είναι λογικές.

 

τηλ. επικοινωνίας : 6970936498

e-mail : [email protected]

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές/οί μαμάδες και μπαμπάδες,

Είμαι παιδαγωγός με ανώτατες σπουδές στην Ελλάδα και Ευρώπη, με εμπειρία με παιδιά πάνω από 10 χρόνια, 42 χρ. με δύο παιδιά, 5 και 7 χρονών, μένω στο κέντρο του Αμαρουσίου, δεν εργάζομαι και μου αρέσει να απασχολώ και να φροντίζω μικρά παιδιά. Προσφέρομαι να προσέχω και να διασκεδάζω τα παιδιά σας ή ακόμα και να τους βοηθάω στα μαθήματά τους (ανάλογα με την ηλικία τους) στο σπίτι μου. Το ωράριο είναι ευέλικτο ανάλογα με τις ανάγκες σας. Μπορώ επίσης να τα παραλαμβάνω από το παιδικό/νηπιαγωγείο ή σχολείο. Στο σπίτι μου θα έχουνε την ευκαιρία για δημιουργικό εναλλακτικό παιχνίδι. Είμαι επιπλέον και ζωγράφος και προσφέρω την ευκαιρία για ποιοτικά παιχνίδια κατασκευών, χειροτεχνίας, γνώσεων αλλά και φαντασίας σε ένα ειδικά διαμορφωμένο μεγάλο χώρο, ενώ παράλληλα προτίθεμαι να φροντίζω και την υγιεινή διατροφή τους. Και βέβαια θα τα περιποιούμαι έμπειστα και με συνέπεια με τον καλύτερο τρόπο σαν τα δικά μου παιδιά. Αν ενδιαφέρεστε παρακαλώ τηλεφωνήστε μου στο 6946263659.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η εναλλακτική μορφή baby sitting που περιγράφετε, είναι ευρέως διαδεδομένη στην υπόλοιπη Ευρώπη και στην Αμερική και ονομάζεται "Home Daycare". Στην ουσία, είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος απασχόλησης για μητέρες μικρών παιδιών και για γυναίκες που αγαπούν τα παιδιά. Δημιουργώντας έναν "mini" παιδικό σταθμό στο σπίτι τους όπου ακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα δραστηριοτήτων σύμφωνα με τις απαιτήσεις της χώρας τους και φροντίζουν για την υγιεινή διατροφή των παιδιών, βρίσκονται κοντά στα παιδιά τους εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα ένα ικανοποιητικό εισόδημα.

Φυσικά, υπάρχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να ξεκινήσετε (εκεί) κάτι τέτοιο:

α) Θα πρέπει να παρακολουθήσετε ένα σεμινάριο (Child Care Course), καθώς επίσης να επιτύχετε στις γραπτές εξετάσεις του. Αυτό θα σας δώσει το "Child Care Diploma" καθώς και το "Level 3 Child Care Award", όπου Level 3 είναι το επίπεδο πιστοποίησης του Έγκυρου Οργανισμού "NCFE" ο οποίος πιστοποιεί τις επαγγελματικές δεξιότητες για την Αγγλία, Ουαλία και Βόρεια Ιρλανδία.

Αν τα Αγγλικά σας είναι σε καλό επίπεδο, το σεμινάριο αυτό μπορείτε να παρακολουθήσετε και εξ’ αποστάσεως ή online. Η διάρκειά του θα εξαρτηθεί από τον χρόνο που εσείς μπορείτε να αφιερώσετε (από τέσσερις μήνες έως ένα έτος). Το κόστος του δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό, (περίπου 270 λίρες) το επίπεδό του όμως, είναι.

β) Κατόπιν αυτών, ο χώρος σας θα πρέπει να πιστοποιηθεί σύμφωνα με τα πρότυπα του National Standard Guidelines from OFSTED for Day Care που είναι ο αρμόδιος φορέας.

Αν κάνετε μία αναζήτηση για "home daycare" θα δείτε πόσο διαδεδομένη είναι αυτή η "οικογενειακή ημερήσια φροντίδα".

Παρόλες τις ενστάσεις που διάβασα, είμαι της άποψης ότι φυσικά θα μπορούσαμε οι Ελληνίδες μητέρες να ασχοληθούμε με κάτι ανάλογο. Δεν καταλαβαίνω γιατί μπορούμε να εμπιστευόμαστε αλλοδαπές γυναίκες που δεν γνωρίζουν ούτε τη γλώσσα, ούτε την κουλτούρα μας, να αμείβονται για την φύλαξη και μόνο των παιδιών μας, όταν τόσες άνεργες Ελληνίδες μανούλες, γυναίκες μορφωμένες που βρίσκονται εκτός εργασίας ακριβώς επειδή έγιναν μητέρες, ή γυναίκες που μένουν στο σπίτι γιατί η αμοιβή της εργασίας τους είναι όση και η αμοιβή που ζητά η αλλοδαπή για τη φύλαξη του παιδιού τους, θα μπορούσαν να ανατρέφουν μαζί με τα παιδιά τους και δύο - τρία άλλα παιδιά συμπληρώνοντας το εισόδημά τους.

Ακριβώς έτσι απασχολούμαι και εγώ. Τόσο παράνομα (sorry), όσο και η αλλοδαπή που μου ζήτησε 700 ευρώ (στην επαρχία) για να φυλάξει και μόνο τα δύο παιδιά μου τους καλοκαιρινούς μήνες και που αν συνέβαινε το παραμικρό, είμαι σίγουρη ότι θα εξαφανιζόταν. Και αν δεν υπάρχει τέτοιος θεσμός, κορίτσια, στην Ελλάδα, ας τον δημιουργήσουμε. Έτσι γίνεται συνήθως. Πρώτα το νέο επάγγελμα και μετά (από χρόνια) η πιστοποίησή του.

Ας το κάνουμε όμως όπως πρέπει. Ας επιμορφωθούμε (έστω και σε ξένη χώρα) και ας ακολουθήσουμε πιστά αυτά τα πρότυπα, μέχρι το δικό μας κράτος να "ξυπνήσει" και να δώσει άδεια για τέτοιες λύσεις απασχόλησης στις γυναίκες του.

Έχοντας πιστοποιηθεί η ίδια από τα Ηνωμένα Έθνη για αυτό το Επάγγελμα και έχοντας προχωρήσει σε αντίστοιχα σεμινάρια παιδοψυχολογίας και συμβουλευτικής, είμαι διαθέσιμη σε όποια φίλη θέλει περισσότερες πληροφορίες ή οποιαδήποτε βοήθεια στο θέμα.

Μπράβο, κοπέλα μου, για το θέμα.

 

Αγαπητή Αντριάνα ή οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να βοηθήσει,

αν και αρκετά καθυστερημένα, διάβασα το ποστ σου για το Home Daycare, και μου φάνηκε πάρα πολύ ενδιαφέρον. Συγκεκριμένα όμως, πώς και πού μπορεί κάποιος στην χώρα μας να πιστοποιηθεί για να κάνει κάτι τέτοιο; Στην Ελλάδα υπάρχει αναγνώριση αυτής της πιστοποίησης;

Επίσης, υπάρχει πλαίσιο νομικό εδώ, που να υποστηρίζει την ίδρυση τέτοιου τύπου χώρων φύλαξης παιδιών;

μήπως γνωρίζετε αν ήδη λειτουργούν τέτοιοι χωροι;

ευχαριστώ πολύ!

9rsvp3.png

CLDxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Έχω έναν γιο 22 μηνών και μένω Κερατσίνι.Υπάρχει κάποια μαμά στην περιοχή να οργανώσουμε παιδικη ενασχόληση σπίτι μου ή σε παιδότοπο;Υπάρχει και μια ομάδα υποβοήθησης που λειτουργεί στην Αγία Παρασκευή....δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω site...Περιμένω πμ.Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα ονομάζομαι Στέλλα και είμαι απόφοιτος βρεφονηπιοκόμος απο ιδιωτική σχολή της Θεσσαλονίκης. Αναλαμβάνω φύλαξη και δημιουργική απασχόληση βρεφών,νηπίων και παιδιών. Έχω δουλέψει σε παιδότοπους και εχω κανει πρακτική σε παιδικούς σταθμούς. Μπορώ σε όλη την Θεσσαλονίκη με τιμέσ προσιτές. Όποια μανούλα ενδιαφέρεται να μου στείλει στο [email protected] η να με πάρει τηλέφωνο στο 6986168611. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι πατέρας ενός αγοριού 20 μηνών. Το θέμα αυτό όχι μόνο μ' ενδιαφέρει, αλλά πριν έρθω στο φόρουμ αυτό κάθισα κι έκανα αρκετό ψάξιμο, εκτιμήσεις και υπολογισμούς. Μέχρι το νόμο διάβασα που λέει ακριβώς ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληροί ένας παιδικός σταθμός.

 

Η αρχική ιδέα (πιγκουινάκι) ήταν:

Πώς μπορώ να έχω σημαντικά οφέλη που ξεπερνούν την απλή φύλαξη του παιδιού μου, χωρίς να πρέπει να: α) πληρώνω όσα θέλει ένας παιδικός σταθμός, β) εκθέτω το παιδί μου στον κίνδυνο των λοιμώξεων που κάνουν θραύση στους παιδικούς σταθμούς (δεν μπαίνω στους άλλους κινδύνους, δε χρειάζεται κινδυνολογία).

 

Από τις λύσεις που συζητήθηκαν ως τώρα, εμένα μ' ενδιαφέρει -στα σοβαρά- να οργανωθεί μία ομάδα 5-6 οικογενειών με παιδιά 2,5-3 ετών που να θέλει να απασχολήσει για όλα μαζί τα παιδιά μία βρεφονηπιοκόμο στο δικό της χώρο. Τα σοβαρά ζητήματα που πρέπει να απαντηθούν είναι τα εξής:

 

1) Ικανότητα και κατάρτιση βρεφονηπιοκόμου: προφανώς πρέπει να έχει κατάρτιση τουλάχιστον διετή και εμπειρία σε προηγούμενη θέση (σε παιδικό σταθμό).

 

2) Επάρκεια και ασφάλεια χώρου: Η βρεφονηπιοκόμος θα βάλει το δικό της χώρο και εξοπλισμό, αλλά οι γονείς θα τσεκάρουν ότι είναι ασφαλής και επαρκής, και θα πρέπει να "τσοντάρουν" με εργασία, παιδαγωγικό υλικό και αναλώσιμα κάθε είδους. Για 5-6 παιδιά μιλάμε για 25-30 τμ *ανοιχτού* χώρου, με λίγα επιπλάκια και γωνιές. Επίσης, εξωτερικό χώρο (αυλή) ίσου εμβαδού. Αν θέλει βάψιμο, το βάφουμε. Αν θέλει επιπλάκια, τα βρίσκουμε. Αν θέλει παιχνίδια, ξεκινάμε με αυτά που έχουμε και "προγραμματίζουμε" τα δώρα που κάνουν οι συγγενείς ώστε να ταιριάζουν στον κοινό στόχο: αντί να μας παίρνουν άχρηστες πλαστικούρες, τους συντονίζουμε να πάρουν αυτό που χρειάζεται στα παιδιά μας.

 

3) Δημιουργικό, συγκροτημένο από πριν πρόγραμμα απασχόλησης: χρειάζεται κάτι που να πλησιάζει το πρόγραμμα ενός Π.Σ., χωρίς όμως υπερβολές. Δηλαδή, δεν περιμένει ο γονιός ότι μία βρεφονηπιοκόμος θα του κάνει το παιδί σούπερμαν, αλλά κυρίως μια ομαλή κοινωνικοποίηση σε μικρή ομάδα, αισθησιοκινητικά παιχνίδια, κουβεντούλα για την απόκτηση εννοιών/λέξεων, ασφάλεια και μπόλικη αγάπη. Και παιχνίδια στην αυλή.

 

4) Κάποιος τρόπος να πληρώνεται με κάποιο παραστατικό. Π.χ. άνεργος μπορεί νομίμως να πληρωθεί (έως 4 ή 5.000 ευρώ το χρόνο, νομίμως) δίχως να έχει βιβλία στην Εφορία ως επαγγελματίας, με απόδειξη δαπανών. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, ώστε κάποιος ή κάποιοι από τους γονείς να εμφανίζουν τη δαπάνη -π.χ. αν έχουν εταιρεία- κι έτσι να υπάρχει και μια πιο συμβατική σχέση με τη βρεφονηπιοκόμο. Όχι ντιπ μαύρα, δηλαδή.

 

5) Να είναι στη Θεσσαλονίκη :-) και μάλιστα στα δυτικά.

 

Είμαι έτοιμος και σοβαρός, μαζί με τη γυναίκα μου, να συναντηθούμε με... άλλους εξίσου έντιμους και σοβαρούς και με μια βρεφονηπιοκόμο που διαθέτει τα παραπάνω, να το συζητήσουμε με κάθε λεπτομέρεια και, εφόσον είναι συμφέρον συνολικά (όχι μόνο οικονομικά), να το στήσουμε μέσα στους επόμενους 5-6 μήνες. Να έχουμε μεις το όφελος της δημιουργικής απασχόλησης και κοινωνικότητας, να έχει κι η βρεφονηπιοκόμος δουλειά.

 

Ας αφήσουμε τα "τι καλά που θα 'τανε!" και ας ενεργήσουμε επιτέλους. Παρακαλώ διαβάστε καλά το νήμα πριν απαντήσετε στο μήνυμα, οι κυρίες που μίλησαν ως τώρα έχουν πει πολλά εξαιρετικά πράγματα.

 

(Και να θυμάστε: Αν αυτό πιάσει, θα βγάλει κλαδιά που ούτε να τα φανταστούμε μπορούμε.)

 

Καλησπέρα

 

Ηθελα να ρωτήσω αν το στήσατε αυτό που περιγράφετε...

 

Φιλικά Νίκη Νηπιαγωγός

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Μελέτη σχολικών μαθημάτων Δημοτικού, Εκμάθηση Αγγλικών (Προγράμματα μέσω Η/Υ, Αξιοποίηση Τύπου, Παρακολούθηση παραστάσεων/εκθέσεων/διαλέξεων, Τραγούδια, Ταινίες), Πιάνο (Βασικές γνώσεις), Pilates (Πιστοποιημένη δυνατότητα διδασκαλίας), Έκθεση - Έκφραση (Δημιουργικές μέθοδοι βελτίωσης σχολικών επιδόσεων), Προετοιμασία για εξετάσεις εισαγωγής σε ιδιωτικά/πειραματικά σχολεία (Εκ των έσω γνώση), Social Media (Ασφαλής σχεδιασμός προφίλ σε συνεργασία με το παιδί, Διαχείριση, Παρακολούθηση, Reporting προς γονείς).

Σπουδές Επικοινωνίας και ΜΜΕ (Bachelor)/ Ψυχολογίας (Master of Science).

Θήλυ, 28 ετών με διάθεση για αποτελεσματική συνεργασία.

Ιδανικά: Κολωνάκι, Εξάρχεια, Πλάκα, Μετσ, Παγκράτι, Αμπελόκηποι.

Στοιχεία επικοινωνίας διαθέσιμα κατόπιν αιτήματος.

 

Ευχαριστώ,

Lito*

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσια.

Επειδή κι εμάς δε βλέπω να μας παίρνουν στον παιδικό σταθμό του χρόνου, σκέφτομαι να οργανώσω ένα κέντρο δημιουργικής απασχόλησης παιδιών στη Θεσσαλονίκη. Αυτό που σκέφτομαι είναι ένας χώρος όπου τα παιδάκια θα παίζουν αλλά και θα απασχολούνται δημιουργικά, μαθαίνοντας παράλληλα με φυσικό τρόπο (τραγούδια, παιχνίδια κ.λ.π.) αγγλικά, στοιχειώδη χρήση υπολογιστή και αποκτώντας μια πρώτη γνωριμία με το θέατρο και το χορό. Φυσικά πάνω απ' όλα θα δοθεί έμφαση στη φροντίδα και την ασφάλεια. Επίσης σκέφτομαι ο χώρος να λειτουργεί και απογεύματα και να υπάρχει η δυνατότητα τα παιδιά να φιλοξενούνται για λίγες ώρες την ημέρα ή κάποιες μέρες την εβδομάδα. Έχω υπόψη μου κάποιους παιδαγωγούς που με πυρήνα μια έμπειρη βρεφονηπιοκόμο θα μπορούσαν να στελεχώσουν αυτό το κέντρο.

 

Σκέφτομαι ότι αν μαζευτούν πολλά παιδάκια θα μπορούσε να περιοριστεί το κόστος ακόμα και στα 120 ευρώ(χωρίς το φαγητό) για 8ωρη φύλαξη.

Θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου τις ιδέες κ τις συμβουλές σας και, σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε εσείς ή οι φίλες σας για να συμμετάσχετε, να μου δηλώσετε περιοχή, ηλικία, ώρες, χωρίς να είναι βέβαια δεσμευτικό, απλα για να δω αν μπορεί να υποστηριχθεί μια τέτοια κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι η Βασιλική, 27 ετών. Είμαι απόφοιτος ψυχολογίας κι αυτή τη στιγμή κάνω μεταπτυχιακό στις θεατρικές σπουδές στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου. Έχω προϋπηρεσία στη δημιουργική απασχόληση παιδιών. Ενδιαφέρομαι να εργαστώ ως baby sitter παιδιών νηπιακής και σχολικής ηλικίας στην περιοχή της Θεσσαλονίκης και των γύρω περιχώρων. Τιμές προσιτές. Όποια μανούλα ενδιαφέρεται ας μου στείλει π.μ. ή ας καλέσει στο 6936630617.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...