Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιωσατε/ακουσατε το μωρο σας;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21η με 22η εβδομαδα το καταλαβα ουσιαστικα......το ειχα νιωσει πιο νωρις αλλα δεν ειχα καταλαβει ότι ηταν αυτό!!!:oops::oops::oops::oops:μαγικες στιγμες...ελπιζω να τις ξαναζησω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Κι εγώ στην αρχή, από την 16η εβδομάδα, νόμιζα πως ήταν το έντερο. Μέχρι που μπήκα στην 18η και το ίδιο βράδυ που ξάπλωνα κι άλειφα με κρέμα την κοιλιά μου δίνει ο κύριος 2 κλωτσιές ξεγυρισμένες :) ε, από τότε κάθε μέρα πυκνώνουν! Είχε πλάκα η αδερφή μου, όταν της είπα τις προάλλες βάλε το χέρι στην κοιλιά να νιώσεις τον μπέμπη τρομοκρατήθηκε λες και θα την έδερνε ο μικρός χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλες και καλή δύναμη! Είμαι 20 εβδομάδων ακριβώς και εδώ κ καμιά εβδομάδα κυρίως όταν ξαπλώνω βράδυ κ μεσημέρι αλλά κ κάποιες φορές καθιστή, νιώθω 2-3 δάχτυλο κάτω απο τον αφαλό ποτέ δεξιά ποτέ αριστερά κάτι χτυπήματα και μάλιστα αν προλάβω βλέπω ότι η κοιλίτσα στο σημείο αυτό πετάγεται όπως όταν χτυπάει μια φλεβίτσα..δε ξέρω αν εκφραζομαι καλά.. όταν νιώσω το πρώτο χτυπηματακι ακολουθούσε συνήθως αλλά 2-3 και μετά τίποτα...αλλά είναι πιο δυνατά αλλα οχι!!! Είναι το πρώτο μου παιδάκι κ δε μπορώ να καταλάβω αν είναι τα πρώτα τότ χτυπηματακια!!:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω μια απορία. Είμαι στην 20η εβδομάδα και νιώθω κάτι τσιμπηματα στο πλάι. Λέτε να είναι το μπεμπε;

Επειδή είμαι αφρατη από τη φύση μου και κοιλιά καταλαβαίνω μόνο όταν είμαι ντυμένη δεν μπορώ να καταλάβω τις αλλαγές!

Nr3Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Σιγουρα ειναι το μωρακι σου.. και θα το νιωθεις ολο και πιο συχνα. Εγω ειμαι στην 12η και νιωθω μια κινηση στα δεξια σχεδον καθε μερα. Κατι σαν να χτυπαει. Αλλα μαλλον κατι αλλο ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλες!

 

Η ερωτηση μου είναι λίγο άσχετη με το θέμα αλλά θα την κάνω...

 

Ξέρετε από ποια εβδομάδα και μετά γίνεται υπέρηχος κοιλιάς και όχι κολπικός? Εγω τώρα είμαι στην ένατη εβδομάδα. Ως τώρα έχουμε κάνει κολπικό υπέρηχο και έχουμε ακούσει καρδούλα. Σήμερα έχω πάλι ραντεβου στο γιατρό και θέλω να ξέρω εάν θα με εξετάσει πάλι κολπικά ή όχι... (χωρίς ιδιαίτερο λόγο η ερώτηση , απλά απορία είναι)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλες!

 

Η ερωτηση μου είναι λίγο άσχετη με το θέμα αλλά θα την κάνω...

 

Ξέρετε από ποια εβδομάδα και μετά γίνεται υπέρηχος κοιλιάς και όχι κολπικός? Εγω τώρα είμαι στην ένατη εβδομάδα. Ως τώρα έχουμε κάνει κολπικό υπέρηχο και έχουμε ακούσει καρδούλα. Σήμερα έχω πάλι ραντεβου στο γιατρό και θέλω να ξέρω εάν θα με εξετάσει πάλι κολπικά ή όχι... (χωρίς ιδιαίτερο λόγο η ερώτηση , απλά απορία είναι)

 

Εμένα από 9+3 μου έκανε κοιλιακό υπέρηχο και από τότε μόνο έτσι! Μόνο τον πρώτο υπέρηχο (6+1) έκανα διακολπικά. Οπότε πιστεύω στον επόμενο θα σου κάνει από την κοιλιά!

 

Και για το θέμα: προχθές 18+5 τα μεσάνυχτα ένιωσα για πρώτη φορά τον μπέμπη μου να κλωτσάει! Ήμουν ανάσκελα και ένιωσα 3 κλωτσίτσες και την επομένη το πρωί στις 5 πολλές κλωτσιές και πολύ κολύμπι εκεί μέσα!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα ! Ειμαι σήμερα 18+2 εβδομάδων στην δευτερη μου εγκυμοσυνη κ ακόμα δεν εχω καταλάβει τον μπέμπη μου . Εχω αρχίσει να ανησυχώ γιατί λένε στην δευτερη εγκυμοσυνη νιώθουμε το μωρό πιο νωρις απο την πρωτη εγκυμοσυνη . Βέβαια εχω προσθιο πλακούντα κ μου είπαν παίζει κ αυτό ρόλο. Κ στην πρωτη μου εγκυμοσυνη είχα πρόσθιο πλακούντα κ κατάλαβα την μπέμπα μου την 21η εβδομαδα . Εχω αγχωθεί πολυ τις τελευταίες μερες .

Link to comment
Share on other sites

Gioulina, υπομονή, σε νιώθω αν και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη! Μ' είχε πιάσει ανυπομονησία γιατί 18η δεν τον είχα νιώσει και πολλές γύρω μου είχαν αρχίσει να νιώθουν κλωτσιές (εν τω μεταξύ έχω οπίσθιο, που ναι παίζει μεγάλο ρόλο οπότε λίγη παραπάνω υπομονή και γι' αυτό), αλλά αν σε παρηγορεί (γιατί θα τον ακούσεις σίγουρα, είναι θέμα εβδομάδων) μέρα με τη μέρα από τότε που τον πρωτοάκουσα δυνάμωσαν τόσο πολύ οι κλωτσιές (μέσα στην ίδια εβδομάδα) που σιγά σιγά θα τον ακούσεις κι εσύ, βάζει βάρος και κουνιέται και κάποια στιγμή θα το εντοπίσεις!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι καθόλου Gioulina κι εγώ νομίζω ότι είναι νωρίς.

Το μπέμπη μου τον άκουσα πρώτη φορά 18+5 και μετά έκανα σχεδόν μια βδομάδα να τον ξανακούσω.Τώρα μου τις δίνει εκεί που δεν το περιμένω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα !!! Εγώ τον μπέμπη τον κατάλαβα στη 19η εβδομάδα ήταν ανεπαίσθητο αλλά ήταν σίγουρα εκείνος ... τώρα δίνει κανονικές βόλτες κυρίως όταν είμαι ξαπλωμένη και χαλαρή :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κοριτσια γεια σας ειμαι καινουρια στο φορουμ... ελπιζω να μειραστουμε πολλα μαζι :D λοιπον εγω το μωρο μου το ακουσα για πρωτη φορα δυο μιση μηνων μπορει να σασ ακουγετε απιθανο κιομως το ενιωσα.... ειναι το πρωτο μ... κ μαλλον ειναι κοριτσακι... :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια το ενιωσα στην 18η εβδομαδα ηταν κανονικά σαν κλοτσιά αλλά λίγο αδύναμη ξετρελαθηκα απο τη χαρά μου...ηταν την ωρα που είχα χαλαρώσει κ ετοιζομουν για ύπνο!!ΕΡΕ όταν το ένιωσαν αυτό παει ο ύπνος πάνε όλα!!τώρα ειμαι στην 19η εβδομάδα κ το ξανά ενιωσα το παλι την ωρα που ετοιμαζομουν για ύπνο!! Τι να πω μάλλον δεν θέλει απο τώρα να με αφήνει σε ησυχία😃

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια ειμαι στην 19 εβδομαδα

και πριν 2 μερες εχω την εντυπωση πως ενιωσα την μπουμπουκα μου

κατα την διαρκεια της ημερας λογω οτι τρομαξα στιγμιαια απο μια φωτια ενιωσα αμεσως σαν ενα αλαφρυ τραβηγμα που εκανα την εμφανιση του 2 φορες η χαρα μου απεριγραπτη αλλα απο εκεινη την ημερα δεν την ξανα ενιωσα τοσο εντονα μονο κατι σαν γουργουριτο .... :P ειναι υπεροχο συναισθημα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ νιώθω διάφορα τον τελευταίο μήνα όμως τα αποδίδω στα εντερικά οπότε για σίγουρα μπορώ να πω πως το ένιωσα την 18εβδ. σαν ψαράκι που τσιμπάει το δόλωμα. Ε, από τότε του "γκρινιάζω" λίγο που δεν έχει κάνει επανεμφάνιση μέχρι που διάβαζα το θέμα και τσουπ! ξαναέκανε την εμφάνιση του!!! Διακριτικά σαν μπουρμπουλήθρα αυτή τη φορά αλλά την έκανε το πουλάκι μου! Συγκινήθηκα λίγο! Τώρα είμαι στην 20η εβδομάδα, ελπίζω μην κάνει κάνα μήνα να ξαναφανεί! :mrgreen:

 

Εσείς που το νιώθετε/νιώσατε σε αυτές τις εβδομάδες που είναι πιο διακριτικές οι κινήσεις του? Εμένα ας πούμε 2-3 εκ.κάτω αριστερά από τον αφαλό!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Gioulina, υπομονή, σε νιώθω αν και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη! Μ' είχε πιάσει ανυπομονησία γιατί 18η δεν τον είχα νιώσει και πολλές γύρω μου είχαν αρχίσει να νιώθουν κλωτσιές (εν τω μεταξύ έχω οπίσθιο, που ναι παίζει μεγάλο ρόλο οπότε λίγη παραπάνω υπομονή και γι' αυτό), αλλά αν σε παρηγορεί (γιατί θα τον ακούσεις σίγουρα, είναι θέμα εβδομάδων) μέρα με τη μέρα από τότε που τον πρωτοάκουσα δυνάμωσαν τόσο πολύ οι κλωτσιές (μέσα στην ίδια εβδομάδα) που σιγά σιγά θα τον ακούσεις κι εσύ, βάζει βάρος και κουνιέται και κάποια στιγμή θα το εντοπίσεις!

 

Παίζει ρόλο η θέση του πλακούντα? Κι εγώ οπίσθιο έχω τι σημαίνει αυτό??

 

(να σου ζήσει το μπεμπέ!!! :) )

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το ένιωσα σίγουρα την 17 εβδομάδα στην δεύτερη εγκυμοσύνη, βέβαια και ποιο πριν ένιωθα φτερουγίσματα στο στομάχι όταν έπεφτα για ύπνο. την 13 εβδομάδα ένιωθα κάτι περίεργα χτυπηματάκια, το είχα πει στον γιατρό μήπως είναι το μωρό και μου είχε πει ότι είναι πολύ νωρίς να το νιώσεις ακόμα.

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...