Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΡΟΤΣΙ

Recommended Posts

Καλημέρα..

Ξέρω πως έχει χιλιοσυζητηθεί το θέμα αλλά κάπου..χάθηκα...πελάγωσα...και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα καρότσι...όχι 3 σε 1 κλπ.. Να είναι μόνο καρότσι, αλλά να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

- Ελαφρύ

- Να μην πιάνει πολυ χώρο στο αυτοκίνητο

- Μεγάλες ρόδες για να τσουλάει καλύτερα

- Να μακραίνουν οι χειρολαβές..για να μην σκίβω

- Να έχει θήκες...

- Να έχει ή να παίρνει κουκούλα αδιάβροχη

- Να έχει πολλές θέσεις για την πλάτη...από τελείως ξαπλωτή μέχρι όρθια

Ζητάω πολλά ή τελικά υπάρχει κάτι τέτοιο;

Διαφημίσεις

Εμείς πήραμε το PLIKO P3 της PEG PEREGO. Δεν είναι ανάγκη να πάρεις και το κάθισμα και το πορτ-μπεμπε. Μόνο το καρότσι πήραμε. Είναι σχετικά ελαφρύ.

Πιάνει βέβαια το χώρο του. Έχει μεσαίες ρόδες. Οι χειρολαβές είναι αρκετά μεγάλες. έχει κάτω από το καρότσι διχτάκι για να βάζεις πράγματα και πλαστική θήκη για μπουκάλι στη χειρολαβή.

έχει κουκούλα και ξαπλωνει.

το ARIA της PEG PEREGO είναι πανάλαφρο και πιάνει λίγο χώρο

Inglesina Zippy system μακράν το ελαφρύτερο και ευκολότερο στο κλείσιμο και στου μανουβραρισμα του με ενα χέρι.Όσο περνάει ο καιρός το ερωτεύομαι περισσότερο κάθε μέρα.A και το έχει πάνφθηνο στο σαιτ που αγοράσαμε με τα κορίτσια δίαφορα http://www.bimbomarket.it

Inglesina Zippy system- ωραίο ...βγαίνει όμως σε απλό; Δηλαδή άντε να έχει κάθισμα αυτοκινήτου μόνο; Γιατί σε αυτή τη φάση (2 μηνων το μωρό) δεν μου χρειάζεται το trio

Εμείς πήραμε το PLIKO P3 της PEG PEREGO. Δεν είναι ανάγκη να πάρεις και το κάθισμα και το πορτ-μπεμπε. Μόνο το καρότσι πήραμε. Είναι σχετικά ελαφρύ.

Πιάνει βέβαια το χώρο του. Έχει μεσαίες ρόδες. Οι χειρολαβές είναι αρκετά μεγάλες. έχει κάτω από το καρότσι διχτάκι για να βάζεις πράγματα και πλαστική θήκη για μπουκάλι στη χειρολαβή.

έχει κουκούλα και ξαπλωνει.

Και εμεις αυτο εχουμε και ειμαι πολυ ευχαριστημενη...το μονο που θα σκεφτομουν αν ξαναγοραζα αυτη τη στιγμη θα ηταν να παρω το καινοργιο της κικο (δεν υπηρχε οταν πηραμε)που και στην κανονικη θεση του καροτσιου μπορει να κοιταει και εμας αλλα και αργοτερα το γυρνας και για μπροστα γιατι ομολογω οτι για κανα μηνα απο τον τριτο εως τον τεταρτο μια γκρινια την ειχαμε που δε μας εβλεπε απο εκει και υστερα το ποδι πανω στη μπαρα και ρεμβαζει ο πασας.... :lol:

HKTLp3.pngNQ8bp3.png

Διαφημίσεις

Inglesina Zippy system- ωραίο ...βγαίνει όμως σε απλό; Δηλαδή άντε να έχει κάθισμα αυτοκινήτου μόνο; Γιατί σε αυτή τη φάση (2 μηνων το μωρό) δεν μου χρειάζεται το trio

Βγάινει και σε απλό μεμωνομένα τα κομμάτια του εγώ σου είπα τι έχω εγώ :D

εγω αγορασα πριν λιγες ημερες ενα chicco σχετικα καινουργιο μοντελο με 130 ευρω απο τα λητω που τα θεωρουσα και ακριβα εχει τα παντα και το αδιαβροχο

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&colID=1158&ct=10403&itmid=1173391 και το κυριοτερο εχει αποσπομενες ροδες και χωραει στο μικρο αυτοκινητο μας !

Το Inglesina Zippy δεν υπάρχει στο Bimbomarket επειδή έχει εξαντληθεί; Δεν το βλέπω βρε παιδιά...εκτός αν με έχει φάει η αυπνία και στραβώθηκα... :P

Για της Chicco απο Bimbomarket, ποιο θα μου προτείνατε...διότι δεν μπορώ να περιμένω πότε...θα είναι διαθέσιμο το μοντελο της Inglesina :shock:

Και εμεις το inglesina zippy εχουμε, το οποιο το εχουμε καταευχαριστηθει, εχει βγαλει τα λεφτα και με το παραπανω!

Να το δεις φορτωμενο με τσαντες στα χερουλια, απο κατω στη θηκη (πετσετες-ψαθες-κουβαδακια κτλ), το παιδι επανω και να ανεβοκατεβαινουμε τα σκαλοπατια στα σοκακια στην Παροικια και τη Ναουσα στην Παρο, να το τραβαμε στην αμμο για να φτασουμε στις ξαπλωστρες. Να μην πω για τα χλμ βολτες που εχει κανει σε χωματοδρομο με κοτρωνες (λογω camping) για να κοιμηθει η μικρη.

Πολυ ελαφρυ, κλεινει και ανοιγει πολυ ευκολα, πλενεται πολυ ευκολα Και πανω απο ολα μεγαλωνει και η δευτερη κορη μας στο ιδιο καροτσακι.

Και εμεις το ειχαμε αγορασει στα καταστηματα il mondo del picollo (νομιζω ετσι γραφεται). Αλλα το ειδα και στο Λητω και στο Δημα στο Κορωπι και το ειχαμε αγορασει το 2006, 300?.

Αυτα! Καλη επιλογη παντως, αν ξαναεπαιρνα καροτσι, παλι το ιδιο θα επαιρνα! :wink:

ρε συ καντι δεν θες το δικο μου το μακλαρεν που ναι κι αφορετο (σχεδον) ?Αντε να χει κανει 10 χιλιομετρα που λεει ο λογος ....κι εχει κι ολα αυτα που ζητας ...(οκ για το μικρο δεν θα το ελεγα δεν ειναι και ομπρελα....)

μονο 200ε το δηνω ...τι το δηνω ΤΟ ΧΑΡΙΖΩ ΛΕΜΕ!!! :lol::lol::lol:

Διαφημίσεις

εγω εχω και maclaren kai perego p3 πιο ελαφρυ ειναι το maclaren, χωραει παντου , υπαρχει μοντελο που πεφτει τελειος η πλατη , εχει κουκουλα για βροχη αλλα δεν εχει θηκη για ποτηρακι :D κατα τ΄αλλα ειναι τελειο. Οσο για τα χερουλια που δεν μακραινουν εγω ειμαι 1,75 και ο αντρας μου 1,90 και προβλημα δεν εχουμε

εγω εχω και maclaren kai perego p3 πιο ελαφρυ ειναι το maclaren, χωραει παντου , υπαρχει μοντελο που πεφτει τελειος η πλατη , εχει κουκουλα για βροχη αλλα δεν εχει θηκη για ποτηρακι :D κατα τ΄αλλα ειναι τελειο. Οσο για τα χερουλια που δεν μακραινουν εγω ειμαι 1,75 και ο αντρας μου 1,90 και προβλημα δεν εχουμε

ποιό μοντέλο maclaren έχεις? μήπως το XLR?

και πως και βρέθηκες και με το maclaren και με το peg perego p3 (το pliko p3 εννοείς έτσι?)? Πήρες το ένα επειδή δεν σου έκανε το άλλο? Και γιατί δνε σου έκανε? (σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 συν το zippy).

gwggp2.png ISWTp2.png

επειδη γεννησα οκτωβριο θεωρισα οτι το perego ηταν πιο καλο αφου ειναι πιο κλειστο και ελαφρυτερο σε σχεση με αυτα που εχουν 3 ροδες, ειχε καλυτερο χωρο απο κατω για ψωνια κλπ. Ξεχασα να αναφερω οτι στο ασανσερ τις πολυκοτοικιας δεν χωραει (σε αντιθεση με το maclaren ). Οταν ομωσς αρχισαμε τις βολτες αρχισε και το ζορι. ΚΛεισα καροτσι, βαλτο στο ασανσερ ή στο αμαξι , κατεβα με το μωρο , ανοιξε , στρωσε κλπ. Κατα το πασχα πηρα το maclaren ηταν πιο ελαφρυ ( καμια σχεση ) χωραει σε καθε ασανσερ και σε καθε αυτοκινητο. Εγω πηρα το quest mod σε μπλε κιτρινο αφου η Αννα ηταν ηδη 4 μηνων και δεν ηταν απαραιτητο να ειναι τελειως ξαπλα αλλα το techno xlr πεφτει τελιωσ η πλατη και εχει και ποδοσακο. Επισης εχω και ενα τριτο καροτσι για μεσα στο σπιτι τον 30 ευρω που επισης παφτει η πλατη και μας βολεψε πολυ γιατι δεν μπορουσα να την εχω στο ρηλαξ( εχω προβλημα με την μεση και δεν μπορουσα να σηκωνω το ρηλαξ)

• 2 weeks later...

Κι εγώ το maclaren xxlr έχω σε ροζ με σοκολατί αρκετά εύκολο και βολικό

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δεν είναι κλειστό(σαν αυτά τα βρεφικά που έχουν κάτι σαν πορτ μπεμπέ πάνω)και ο ποδόσακος δεν καλύπτει και πολύ το σωματάκι οπότε θέλει και κουβερτούλα.Επίσης δεν κοιτάει και φάτσα στη μαμά μόνο προς τα έξω.

Εγω παντως με κινδυνο να φανώ η σπαστικιά , θα το ξαναπώ . Αυτα τα καρότσια ΔΕΝ ειναι κατάλληλα για νεογέννητα !!!!

Εμεις οταν πήγαμε να παρουμε καροτσι , δεν ξέραμε φυσικα την τύφλα μας , μας το τόνισαν ρητά αυτο οτι δεν επιτρέπονται αυτα τα καρότσια πριν τον 6ο μήνα . :?

VgL7.jpgIgLdp2.png

Διαφημίσεις

Εγω παντως με κινδυνο να φανώ η σπαστικιά , θα το ξαναπώ . Αυτα τα καρότσια ΔΕΝ ειναι κατάλληλα για νεογέννητα !!!!

Εμεις οταν πήγαμε να παρουμε καροτσι , δεν ξέραμε φυσικα την τύφλα μας , μας το τόνισαν ρητά αυτο οτι δεν επιτρέπονται αυτα τα καρότσια πριν τον 6ο μήνα . :?

Σας είπαν μήπως για ποιόν ακριβώς λόγο δεν κάνουν για νεογέννητα? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png

• 4 weeks later...

Kι εμείς Inglesina Zippy δαγκωτό! Κάθε φορά που το χρησιμοποιώ ευχαριστω νοερά την πωλήτρια που βρέθηκε μπροστά μου στο Λητώ και μας το προώθησε!!! Να είναι καλά η γυναίκα! Είχε προσωπική πείρα βλέπετε! Έχει ένα μικρό μείoν: δεν γυρνάει για να βλέπεις το μωρό... δεν ξέρω αν σε ενοχλεί. Εγώ, που στην αρχή προβληματίστικα, δεν είχα ως τώρα κανένα πρόβλημα πάντως. Ανοίγει-κλείνει με το ένα χέρι. Στο αυτοκίνητο μας χωράει μια χαρά κι έχουμε μικρούλη αμαξάκι, το C3!

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png

Εμείς έχουμε το PEREGO PLIKO P3...Δεν το έχουμε δοκιμάσει ακόμα (έχουμε πάρει ΄το πολυκαρότσι)...δε χωράει στο ασανσέρ γιατί;;;;;;με βάζετε σε πειρασμό να καλέσω το ασανσερ να δω αν μπαίνει έτσι όπως το έχουμε με το port bebe...

Πάντως είχαμε ακούσει και πολύ καλά λόγια και για το inglesina...

καταλήξαμε στο perego όγω design...

Λαμπρινή εννοείς ότι το κανονικό καρότσι δεν κάνει για νεογέννητα έτσι;;;;;

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif

Εμείς πήραμε απο Ιταλία το Peg Perego Combi Pro 3. Είναι πολυκαρότσι, βαρύ μεν και ογκώδες αλλά στην διαμόρφωση απλό καρότσι για παιδάκι 9και οχι καλαθούνα) είναι αρκετά "συμμαζεμένο" και άνετα μπαίνει στο πορτ-μπαγκάζ ενος C2.