Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπιμπερο στο ψυγειο


Recommended Posts

για να καταλαβω....βαζω αποστειρωτη κ μολις τελειωσει βγαζω τα μπιμπερο τα συναρμολογω με πιπιλα κ μπιμπερο κ καπακι και τα βαζω ψυγειο...τα σταγονιδια ομως ;; επισης οταν τα πιανουμε για να φτιαξουμε το γαλα δεν ξεαποστειρωνονται;; επσιης η αποστειτωση ατο ψυγειο κραταειβ24 ωρες...πφφφ ολοκληρη επιστημη....επισης βραζω νερο για το γαλα σε βραστηρα με ανοιχτο καπακι κ τα αφημω 5 λεπτα να βρασει κ μετα θερμος τα πλενω ολα καθε μερα μρ ξυδι για τα αλατα...κανω κατι λαθος ;;;; helpp

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για να καταλαβω....βαζω αποστειρωτη κ μολις τελειωσει βγαζω τα μπιμπερο τα συναρμολογω με πιπιλα κ μπιμπερο κ καπακι και τα βαζω ψυγειο...τα σταγονιδια ομως ;; επισης οταν τα πιανουμε για να φτιαξουμε το γαλα δεν ξεαποστειρωνονται;; επσιης η αποστειτωση ατο ψυγειο κραταειβ24 ωρες...πφφφ ολοκληρη επιστημη....επισης βραζω νερο για το γαλα σε βραστηρα με ανοιχτο καπακι κ τα αφημω 5 λεπτα να βρασει κ μετα θερμος τα πλενω ολα καθε μερα μρ ξυδι για τα αλατα...κανω κατι λαθος ;;;; helpp

 

ποσα μπιμπερο αποστειρωνεις?εγω αποστειρωνα 4 την ημερα και τα αφηνα μεσα στον αποστειρωτη αφου πρωτα εβγαζα για λιγο το καπακι για να φυγει ο πολυ ατμος.ψυγειο δεν τα εβαζα το νερο το εβαζα βραστηρα με κλειστο καπακι κανονικα το εβραζα μεχρι να κλεισει απο μονος του και επαιρνα το μπιμπερο απο τον αποστειρωτη και εφτιαχνα το γαλατακι:) εγω τα επλενα κανονικα με αβα και το ειδικο εξαρτημα για τα μπιμπερο και ολα καλα.το ξυδι μηπως το εννοεις για το βραστηρα?γιατι αν το κανεις καθε μερα ειναι υπερβολικο.1 φορα την εβδομαδα φτανει:) αααααα και μην αγχωνεσαι ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μια χατα σωστα τα κανεις.ετσι μου ειχε πει κ εμενα η παιδιατρος.ακου

αποστειρωνεις μπουκαλες πιπιλες κλπ

τα βγαζεις με ιδικο πιαστρακι τα συναρμολογης χωρις να πιασεις την πιπιλα μπροστα κ τα βαζεις στο ψυγειο.τα σταγονιδια που μενουν μεσα δεν πειραζει εφοσοβ ειβαι κ αυτα αποστειρομενα.ιταν τα βγαχεις για να φτιαξεις γαλα δεν χαλαει η αποστειρωση γιατι πιανεις την μπουκαλα απο εξω!!!ριχνεις βερο που εχεις βρασει στο βραστηρα κ εχεις ριξει στο θερμο για ευκολια για να εχεις ολη την μερα ζεστο αποστειρομενο νερο ανα πασα στιγμη! και ναι στο ψυγειο κρατανε πανω απο μια νερα τα μπουκαλια μια δυο μερες οχι παραπανο..αν ταιζεις συχνα πχ καθε τριορο τετραορο μπορεις να τα αφησεις κ μεσα στον αποστειροτη για λιγες ωρες δεν παθενουν κατι..αλλα οχι για μερα ολοκληρη καλυτερα ψυγειο..αυτα!! α να βαζεις κ στο ψυγειο της πιπιλες αν χρησιμοποιητε..

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα τα λετε! Στο μονο που διααφωνω ειναι ο βραστηρας. Μπρικακι καλυτερα και στο θερμος για 2 γευματα οχι παραπανω.

Ενας αποστειρωτης χωραει 6 μπουκαλια. Οσα χρειαζεσαι για 1 μερα, οποτε εισαι οκ. Την επομενη παλι αποστειρωνεις και ψυγειο.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα ακουω για ψυγειο.δεν το ξερα:) ουτε η γιατρος μου το ειχε πει.βεβαια εχουν περασει και 4 χρονια!τι στο καλο?γενικως πολλα διαβαζω και για την διατροφη πχ φρουτοκρεμες κλπ που εγω μεχρι που χρονισε ημασταν μηλο-μπανανα-αχλαδι-πορτοκαλι.τωρα δινουν και αλλα φρουτα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αποστειρωνω και εγω 4 μπιμπερο...α και τις πιπιλες ψυγειο ε ;; δεν τις εβαζα ...!! εγω θερμο κραταω για 3 γευματα μιση μερα 500 μλ ειναι και το.πλενω κ ανανεωνω καθε μερα...και εχω κ εναν θερμο με αποστειρωμενο αλλα κρυο να κανω μιξη γιατι οταν πειναει τσιριζει και δεν μπορω να περιμενω κατω απο τη βρυση...η γιατρος ειπε το σκονογαλα να μπαινει σε χλιαρο νερο εσεις τι λετε ;;

Link to comment
Share on other sites

ξυδι βαζω και βραστηρα και αποστειρωτη οχι καθε μερα.....τα θερμος πλενω καθε μερα με ξυδι ομως και τα ανανεωνω περιπου 2 φορες τη μερα...και τα μπιμπερο κ εξαρτηματα τα πλενω με προδερμ η αβα αμεσως μετα τη χρηση με χλιαρο νερο ..το εξαρτημα βουρτσακι το φοβαμαι..νομιζω αλλαξε χρωμα κ βρωμιζει ενω το χω δεκα μερες...κανενα κολπο πως το καθαριζεται ;

Link to comment
Share on other sites

ξυδι βαζω και βραστηρα και αποστειρωτη οχι καθε μερα.....τα θερμος πλενω καθε μερα με ξυδι ομως και τα ανανεωνω περιπου 2 φορες τη μερα...και τα μπιμπερο κ εξαρτηματα τα πλενω με προδερμ η αβα αμεσως μετα τη χρηση με χλιαρο νερο ..το εξαρτημα βουρτσακι το φοβαμαι..νομιζω αλλαξε χρωμα κ βρωμιζει ενω το χω δεκα μερες...κανενα κολπο πως το καθαριζεται ;

 

Εγώ το βάζω στον αποστειρωτή κάθε 1-2 μέρες μαζί με τα μπιμπερό για να είμαι σίγουρη...

Μην τρελαινόμαστε πάντως βρε κορίτσια.. Οκ, αποστειρώνουμε, βάζουμε στο ψυγείο, όταν χρειάζεται να λείψουμε απ' το σπίτι μένει το μπιμπερό μέσα στην τσαντα (και εκτός ψυγείου) για ώρες.. δεν παθαίνει κάτι!

 

Επίσης, απ' ό,τι έγραφαν οι οδηγίες του αποστειρωτή διατηρεί την αποστείρωση (ανάλογα με το μοντέλο βέβαια) έως και 8 ώρες, εφ' όσον ΔΕΝ ανοιχτεί το καπάκι...

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα λεει 24 ωρες...αλλα δεν το καταλαβαινω αφου εχει τρυπες που βγαινει ατμος...επισης οταν συναρμολογεις το μπιμπερο πιανεις τη πιπιλα του μπιμπερο οχι απο κει που ρουφαει αλλα τη πιανεις για να τη κουμπωσεις δεν ξεαποστειρωνεται;;;;;;εγω νομιζω οτι το θεμα ειναι το υπολειμμα γαλακτος....κατα τα αλλα και η σκονη γαλακτος δεν ειναι αποστειρωμενη...και τα χερακια του πιυ βαζει στο στομα δεν ειναι αποστςιρωμενα κ η μπλουζα που ακουμπαει εμενα να ρεφτει δεν ειναι....σε μικροβια μεσα ζουμε...

Link to comment
Share on other sites

καταρχην.ΕΝΝΟΕΙΤΕ πως δεν πιανουνε την πιπικα με τα χερια μας για να τη βακουμε στο καπακι αλλα με την τσιμπιδα την ιδικη που αποστειρονουμε κ αυτη μαζι με τα μπιμπερο!

 

εγω βραζω νερο στο βραστηρα κ τον αφηνω λιγο ξεκουμποτο καμια ωρα να χλιαρινει λιγο το νερο κ μετα το κραταω μια ολοκληρη μερα μεχρι να τελειωσει σχεδων..5γευματα!δηλαδη καθε βραδυ .

 

κ δεν ριχνουμε ποτε το γαλα σε καυτο νερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η γιατρος ειπε το σκονογαλα να μπαινει σε χλιαρο νερο εσεις τι λετε ;;

 

η σκονη δεν μπαινει σε καυτο νερο για να μην καταστραφουν ή αλλοιωθουν τα συστατικα του

 

 

η αποστειρωση είναι πολύ <σχετικο> θεμα,,,για να διατηρηθουν αποστειρωμένα τα μπιμπερο η οποιοδήποτε αντικειμενο πρεπει να βρισκονται και σε στειρο περιβαλλον ,,,από τη στιγμη που ανοίξεις τον αποστειρωτη και ερθουν σε επαφη με τον αερα δεν υφισταται ουσιαστικα αποστειρωση,,,τα μπιμπερο και οι θηλες μπαινουν στον αποστειρωτη γιατι το γαλα είναι πολύ επιρρεπες στην αναπτυξη βακτηριων,,,από εκει και περα προσεχουμε οσο μπορούμε αλλα δε χρειαζονται κα υπερβολες,,,εγω παντως 4 μηνων τη εκοψα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν πιανω το στομιο της πιπιλας...αλλα τη σιλικονη στην ακρη την πιανω αλλιως δεν μπορει να κανει κλακ στη συναρμολογηση....η τσιμπιδα ομως δεν ειναι αποστειρωμενη..η αποστειρωση γενικα ειναι σχετικη τα ρουχα του δρν ειναι αποστειρωμενα κ εμενα τα μασουλαει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα. Νέος μπαμπάς στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Έχουμε ένα κοριτσάκι 3 εβδομάδων. Αρχικά η σύζυγος ήθελε να κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό αλλά φαίνεται το γάλα της δεν φτάνει. Έτσι παρασκευάζουμε και γάλα σε σκόνη. Επειδή εχω αναλάβει προσωπικά τη διαδικασία, τώρα που έχω άδεια, θα ήθελα αφού σας περιγράψω τι κάνω, έπειτα να ρωτήσω μερικές απορίες.

 

Καταρχάς βράζω νερό σε βραστήρα που σε μισό λεπτό είναι έτοιμο. Έπειτα βγάζω το μπιμπερό από τον αποστειρωτή και συναρμολογώ την πιπίλα για το μπιμπερό αφότου έχω πλύνει καλά τα χέρια μου. Φτιάχνω το γάλα και το παγώνω κάτω από τρεχούμενο νερό βρύσης. Έπειτα δίνω το γάλα στο μωρό. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

α) Πως μπορώ να φέρω το γάλα σε σωστή θερμοκρασία το συντομότερο δυνατό; Η ψύξη του μπιμπερό κάτω από τρεχούμενο νερό και καθυστερεί και σπαταλώ νερό.

 

β) Στις οδηγίες του αποστειρωτή αναφέρει ότι τα αντικείμενα μένουν αποστειρωμένα 24 ώρες κρατώντας το καπάκι κλειστό. Αν το καπάκι ανοίξει τι γίνεται;

 

γ) Σκέφτομαι πως θα μπορούσα να έχω έτοιμο γάλα στο ψυγείο και όποτε χρειάζομαι το βγάζω από το ψυγείο, το θερμαίνω στο θερμαντήρα και έτοιμο. Επιτρέπεται γάλα στο ψυγείο; Στη συντήρηση ή στην κατάψυξη; Μέχρι πόσες ώρες από την παρασκευή του;

 

Σε κάθε περίπτωση θέλω να ελαχιστοποιήσω τον χρόνο ώστε να μην καθυστερώ το μωρό.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να αναρτώ ο ποστ στο σωστό τόπικ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και να σας ζήσει!!!

Λοιπόν πίσω στην συσκευασία γράφει ακριβείς οδηγίες...

Γράφει πως βράζουμε φρέσκο νερό πάντα...

Το αφήνουμε να κρυώσει ως τους 40 βαθμούς και έπειτα ρίχνουμε την σκόνη και στους 37 βαθμούς το καταναλώνει! Δεν ξανά ζεσταίνουμε λέει παλιό νερό!

Εγω όταν βιαζόμουν έβαζα το νερό καυτό στο μπιμπερό και το κρύωνα μεσα σε μπρίκι με παγωμένο νερό αλλάζοντας το νερό συχνά γιατι έπαιρνε την θερμοκρασία του νερού που υπήρχε μεσα στο μπιμπερό...

Αν και νομίζω πως γράφει να το αφήνουμε να κρυώσει μονο του!

Μόλις γινόταν γύρω στους 40 βαθμούς έβαζα την σκόνη και το ανακάτευα πολύ καλά!!!!

Στους 37 μπορεί να καταναλωθεί!

Αυτό που λες με το να το έχεις έτοιμο και να το θερμαίνεις μονο δεν ξέρω αν "επιτρέπεται" αλλα μπορείς κάλλιστα να έχεις νερό στο μπιμπερό σκέτο να το ζεσταινεις στον θερμαντηρα και μετα να βάζεις την σκόνη!!!!

Το νερό ομως να μην ειναι πολύ παλιό....

Να το αλλάζεις δηλαδή 3-4 φορες την ημέρα!

Τα μπιμπερό εγω τα χρησιμοποιούσα και αφού ανοίξω τον αποστειρωτη αφού ούτως ή άλλως τον άνοιγα για να φύγουν οι ατμοί και να στεγνώσουν!

Ειναι χειρότερο να μένουν μούσκεμα για τυχόν ανάπτυξη σε μύκητες!

Άλλωστε οι υπερβολές στην αποστείρωση δεν οδηγούν κάπου!

Εννοείται πως δεν πιάνουμε τις θηλές και προσέχουμε τα βασικά!

Οι θηλές μετα την αποστείρωση να ειναι κλειστές με το καπάκι του μπιμπερό!

Η σκόνη γάλακτος δεν ειναι αποστειρωμένη :wink:

Επίσης μπορείς να αποστειρωνεις ξανά ένα ήδη αποστειρωμένο σε περίπτωση που θεωρείς πως ηταν εκτεθειμένο!

Να μην μένουν υπολείμματα γάλακτος πάνω!

Δηλαδή μετα το γεύμα να πλένεται αμέσως!

Εγω τα έβαζα στο ψυγείο αλλα δεν ξέρω αν ειναι καλή συμβουλή αυτή :wink:

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης γράφει πως πετάμε ο γαλα που περίσσεψε!

Δεν κανει να το φτιάξουμε και να το χρησιμοποιήσουμε μετα!

Αυτα να τα προσέχετε γιατι ειναι μικρούλα ακόμη και μπορεί να της δημιουργήσουν πιο έντονους κολικούς ...

Χαλάει η σύσταση του γάλακτος όταν περάσει ώρα ακόμη και στο ψυγείο!

Τα πιο πολλά μπιμπερό ειναι θερμομονωτικά γι αυτό αργούν!!!

Ελπιζω να μην τα είπα πολύ μπερδεμένα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νέος μπαμπάς στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Έχουμε ένα κοριτσάκι 3 εβδομάδων. Αρχικά η σύζυγος ήθελε να κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό αλλά φαίνεται το γάλα της δεν φτάνει. Έτσι παρασκευάζουμε και γάλα σε σκόνη. Επειδή εχω αναλάβει προσωπικά τη διαδικασία, τώρα που έχω άδεια, θα ήθελα αφού σας περιγράψω τι κάνω, έπειτα να ρωτήσω μερικές απορίες.

 

Καταρχάς βράζω νερό σε βραστήρα που σε μισό λεπτό είναι έτοιμο. Έπειτα βγάζω το μπιμπερό από τον αποστειρωτή και συναρμολογώ την πιπίλα για το μπιμπερό αφότου έχω πλύνει καλά τα χέρια μου. Φτιάχνω το γάλα και το παγώνω κάτω από τρεχούμενο νερό βρύσης. Έπειτα δίνω το γάλα στο μωρό. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

α) Πως μπορώ να φέρω το γάλα σε σωστή θερμοκρασία το συντομότερο δυνατό; Η ψύξη του μπιμπερό κάτω από τρεχούμενο νερό και καθυστερεί και σπαταλώ νερό.

 

β) Στις οδηγίες του αποστειρωτή αναφέρει ότι τα αντικείμενα μένουν αποστειρωμένα 24 ώρες κρατώντας το καπάκι κλειστό. Αν το καπάκι ανοίξει τι γίνεται;

 

γ) Σκέφτομαι πως θα μπορούσα να έχω έτοιμο γάλα στο ψυγείο και όποτε χρειάζομαι το βγάζω από το ψυγείο, το θερμαίνω στο θερμαντήρα και έτοιμο. Επιτρέπεται γάλα στο ψυγείο; Στη συντήρηση ή στην κατάψυξη; Μέχρι πόσες ώρες από την παρασκευή του;

 

Σε κάθε περίπτωση θέλω να ελαχιστοποιήσω τον χρόνο ώστε να μην καθυστερώ το μωρό.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να αναρτώ ο ποστ στο σωστό τόπικ.

 

Να σας ζήσει το μωρό σας!!!

 

Καταρχήν το νερό πρέπει να βράζει σε μπρίκι / κατσαρολάκι με ανοιχτό καπάκι και συγκεκριμένα να κοχλάζει (με μπουρμπουλήθρες δηλαδή) για 10' τουλάχιστον, μόνο έτσι αποστειρώνεται. Ο βραστήρας είναι ακατάλληλος, γιατί σβήνει με το που φτάσει το νερό σε βρασμό (κοινώς με το πού αρχίσουν οι μπουρμπουλήθρες), οπότε το νερό είναι μεν ζεστό αλλά όχι αποστειρωμένο.

 

Ο απολύτως ενδεδειγμένος και ασφαλής τρόπος είναι λοιπόν να βράζεις με τον παραπάνω τρόπο νερό σε μπρικάκι, μετά να το ρίχνεις σε αποστειρωμένο μπιμπερό όπως είναι καυτό, να παρασκευάζεις το γάλα με καυτό το νερό και μετά να το κρυώνεις για να το δώσεις στο μωρό. Στο επόμενο γεύμα πάλι από την αρχή.

 

Αλλά, επειδή η παραπάνω διαδικασία είναι αντικειμενικά ανέφικτη και αναποτελεσματική, οι περισσότεροι (εμού συμπεριλαμβανομένης) κάνουμε τα παρακάτω :

 

1. Βράζεις αρκετό νερό σε κατσαρολάκι (π.χ. ένα λίτρο ή και παραπάνω). Αφού βράσει (με μπουρμπουλήθρες) για 10' το βγάζεις από την φωτιά και το αφήνεις με ανοιχτό καπάκι να κρυώσει για 30'. Έτσι έρχεται σε θερμοκρασία απολύτως ανεκτή από το μωρό.

 

2. Αδειάζεις το νερό σε θερμός, το οποίο εννοείται πλένεις συχνά με καυτό νερό και ξύδι. Τα περισσότερα καλά θερμός διατηρούν το νερό ζεστό για πολλές ώρες (πάνω από 12). Με αυτό τον τρόπο έχεις ανά πάσα στιγμή νερό στην σωστή θερμοκρασία. Όταν έρθει η ώρα του γεύματος, ρίχνεις στο μπιμπερό νερό από το θερμός, φτιάχνεις το γάλα και είσαι έτοιμος για τάισμα. Με τον τρόπο αυτό έχεις έτοιμο γάλα σε λιγότερο από 2 λεπτά, ανεκτίμητο ειδικά στα βραδυνά ταίσματα.

 

Για τα μπιμπερό :

 

Όντως με το που ανοίξεις το καπάκι του αποστειρωτή, η αποστείρωση χάνεται, οπότε το καλύτερο είναι με το που τελειώνει ο αποστειρωτής να βγάζεις και συνορμολογείς/σφραγίζεις όλα τα μπουκάλια. Εγώ που δεν είμαι και πολύ φοβιτσιάρα τα άφηνα στον πάγκο της κουζίνας, άλλοι που φοβούνται περισσότερο τα βάζουν στο ψυγείο. Είναι σίγουρα καλύτερο, αλλά πρέπει να προσέχεις να μην έρθουν σε επαφή με κανένα τρόφιμο, ενώ καλό είναι να βγάζεις το μπιμπερό που θα χρησιμοποιήσεις λίγη ώρα πριν το γεύμα, γιατί αλλιώς το γάλα θα πάρει την θερμοκρασία του μπιμπερό και θα κρυώσει πολύ γρήγορα.

 

Το γάλα - σκόνη δεν πρέπει ποτέ να φυλάσσεται στο ψυγείο έτοιμο, πρέπει να καταναλώνεται το πολυ εντός 1 ώρας από την στιγμή που φτιάχνεται. Αυτό που κάνουν κάποιοι είναι αντί να έχουν νερό στο θερμός, γεμίζουν τα μπιμπερό με καυτό νερό, τα βάζουν στο ψυγείο και όταν έρθει η ώρα για το γεύμα, ζεσταίνουν το νερό σε θερμαντήρα και ρίχνουν μετά την σκόνη. Αργείς όμως περισσότερο έτσι, ενώ δεν είναι σίγουρο ότι το νερό θα ζεσταθεί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχες και τις απαντήσεις σας. Αυτό με το θερμός δεν το είχα σκεφθεί. Σίγουρα είναι μια λύση γρήγορη όπως φαίνεται. Να ρωτήσω επίσης αν γίνεται να αποστειρώνω κάποιο κουταλάκι ώστε να ανακατεύω τη σκόνη πλήρως, διότι πάντα στο τέλος υπάρχουν σβώλοι από αδιάλυτη σκόνη. Για την ακριβή θερμοκρασία του γάλακτος υπάρχει θερμόμετρο που μπορείς να το εισάγεις στο γάλα να πάρεις ένδειξη;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχες και τις απαντήσεις σας. Αυτό με το θερμός δεν το είχα σκεφθεί. Σίγουρα είναι μια λύση γρήγορη όπως φαίνεται. Να ρωτήσω επίσης αν γίνεται να αποστειρώνω κάποιο κουταλάκι ώστε να ανακατεύω τη σκόνη πλήρως, διότι πάντα στο τέλος υπάρχουν σβώλοι από αδιάλυτη σκόνη. Για την ακριβή θερμοκρασία του γάλακτος υπάρχει θερμόμετρο που μπορείς να το εισάγεις στο γάλα να πάρεις ένδειξη;

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Για θερμόμετρο δεν ξέρω, δεν χρησιμοποίησα ποτέ, αν όμως αφήνεις, όπως σου είπα, 30' το νερό να κρυώνει (ίσως 40' το καλοκαίρι) και μετά το βάζεις στο θερμός, είναι πάντα σε καλή θερμοκρασία και το μωρό δεν καίγεται. Εννοείται ότι δεν αφήνεις το νερό να κρυώσει ούτε βάζεις το θερμός κοντά σε ανοιχτό παράθυρο.

 

Κουταλάκι εγώ δεν θα έβαζα, δεν υπάρχει λόγος. Αν η δοσολογία της σκόνης προς το νερό είναι σωστή (μια κοφτή μεζούρα ανά 30 ml νερού) με καλή ανάδευση η σκόνη διαλύεται. Ποια μπιμπερό έχεις? Υπάρχουν κάποια (π.χ. τα Dr Browns) που έχουν ξεχωριστά καπάκια ταξιδίου, τα οποία μπορείς να βάζεις (αντί για την θηλή) για να ανακατεύεις πιο δυνατά χωρίς φόβο διαρροών. Ύστερα, βγάζεις το καπάκι, βάζεις την θηλή και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

 

Για θερμόμετρο δεν ξέρω, δεν χρησιμοποίησα ποτέ, αν όμως αφήνεις, όπως σου είπα, 30' το νερό να κρυώνει (ίσως 40' το καλοκαίρι) και μετά το βάζεις στο θερμός, είναι πάντα σε καλή θερμοκρασία και το μωρό δεν καίγεται. Εννοείται ότι δεν αφήνεις το νερό να κρυώσει ούτε βάζεις το θερμός κοντά σε ανοιχτό παράθυρο.

 

Κουταλάκι εγώ δεν θα έβαζα, δεν υπάρχει λόγος. Αν η δοσολογία της σκόνης προς το νερό είναι σωστή (μια κοφτή μεζούρα ανά 30 ml νερού) με καλή ανάδευση η σκόνη διαλύεται. Ποια μπιμπερό έχεις? Υπάρχουν κάποια (π.χ. τα Dr Browns) που έχουν ξεχωριστά καπάκια ταξιδίου, τα οποία μπορείς να βάζεις (αντί για την θηλή) για να ανακατεύεις πιο δυνατά χωρίς φόβο διαρροών. Ύστερα, βγάζεις το καπάκι, βάζεις την θηλή και είσαι έτοιμος.

 

Χρησιμοποιουμε μπιμπερο της NUK καθως και αποστειρωτη, θερμαντηρα ιδιας εταιριας. Η αληθεια ειναι οτι το καπακι του αφηνει κενο και γινομαι χαλια καθε φορα που το ανακατευω.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιουμε μπιμπερο της NUK καθως και αποστειρωτη, θερμαντηρα ιδιας εταιριας. Η αληθεια ειναι οτι το καπακι του αφηνει κενο και γινομαι χαλια καθε φορα που το ανακατευω.

 

http://www.nuk.gr/#path=προϊόντα/Τάισμα_με_μπιμπερό/nuk_firstchoice/productdetail&p=10.256.297&lty=m&lid=30&m=1

Link to comment
Share on other sites

Εγω το μετρούσα με θερμόμετρο μετώπου με υπέρυθρες...

Επίσης κάποια στιγμή θα εξοικειωθείς και θα ξέρεις την θερμοκρασία...

Την μετράμε στο εσωτερικό του καρπού μας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απλά μια παρατήρηση. Στα εμπλουτισμένα γαλατά δε ρίχνουμε ποτέ τη σκόνη στο καυτό νερό. Περιμένουμε να πέσει η θερμοκρασία στους 50-60 βαθμούς αλλιώς καταστρέφονται κάποια από τα συστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θερμομετρο με υπερυθρες ακουγεται πολυ καλο. Στο εσωτερικο του καρπου το δοκιμαζω κι εγω, απλα δεν μπορω να ξερω επακριβως τη θερμοκρασια, μονο οτι ειναι αποδεκτο στο χερι. Για την ψυξη, μετα το βρασιμο, βαζω το μπρικι μεσα σε βαθεια γυαλινη γαβαθα με κρυο νερο το οποιο αλλαζω δυο φορες διοτι ζεσταινεται γρηγορα. Κανω καλα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νέος μπαμπάς στο φόρουμ και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Έχουμε ένα κοριτσάκι 3 εβδομάδων. Αρχικά η σύζυγος ήθελε να κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό αλλά φαίνεται το γάλα της δεν φτάνει. Έτσι παρασκευάζουμε και γάλα σε σκόνη. Επειδή εχω αναλάβει προσωπικά τη διαδικασία, τώρα που έχω άδεια, θα ήθελα αφού σας περιγράψω τι κάνω, έπειτα να ρωτήσω μερικές απορίες.

 

Καταρχάς βράζω νερό σε βραστήρα που σε μισό λεπτό είναι έτοιμο. Έπειτα βγάζω το μπιμπερό από τον αποστειρωτή και συναρμολογώ την πιπίλα για το μπιμπερό αφότου έχω πλύνει καλά τα χέρια μου. Φτιάχνω το γάλα και το παγώνω κάτω από τρεχούμενο νερό βρύσης. Έπειτα δίνω το γάλα στο μωρό. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

α) Πως μπορώ να φέρω το γάλα σε σωστή θερμοκρασία το συντομότερο δυνατό; Η ψύξη του μπιμπερό κάτω από τρεχούμενο νερό και καθυστερεί και σπαταλώ νερό.

 

β) Στις οδηγίες του αποστειρωτή αναφέρει ότι τα αντικείμενα μένουν αποστειρωμένα 24 ώρες κρατώντας το καπάκι κλειστό. Αν το καπάκι ανοίξει τι γίνεται;

 

γ) Σκέφτομαι πως θα μπορούσα να έχω έτοιμο γάλα στο ψυγείο και όποτε χρειάζομαι το βγάζω από το ψυγείο, το θερμαίνω στο θερμαντήρα και έτοιμο. Επιτρέπεται γάλα στο ψυγείο; Στη συντήρηση ή στην κατάψυξη; Μέχρι πόσες ώρες από την παρασκευή του;

 

Σε κάθε περίπτωση θέλω να ελαχιστοποιήσω τον χρόνο ώστε να μην καθυστερώ το μωρό.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να αναρτώ ο ποστ στο σωστό τόπικ.

 

Καλησπερα και χρονια πολλα!

1).Εγω βράζω νερο,το βαζω σε αποστυρωμενο μπιμπερό και το βαζω στο ψυγείο.Βαζω και καυτό στο θερμός και οταν ειναι η ωρα να φαει βάζω καυτό ρίχνω και το κρύο και ερχεται στη σωστή θερμοκρασια.

2).Λενε οτι αν ανοιχτεί το καπάκι απο το μπιμπερό χαλάει η αποστυρωση.Προσωπικα δεν το άνοιγα ποτε αν δεν το χρησιμοποιούσα.

3).Στο ψυγείο ή στην κατάψυξη νομιζω δεν μπορεις να βαλεις το ξένο γαλα!(δεν ειμαι και σίγουρη) παρα μονο το μητρικό για κάποιες ωρες ή και μερες.

Παρ'ολα αυτα ομως καλυτερα θα ηταν να ρωτούσατε τον παιδίατρο σας.....

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...