Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εμενα για μεσημερΙτρωνε νωρις...ο μεγαλος γυρναει 1 απο το σχολειο και εχει ηδη φαει.Μετα τρωνε παλι το απογευμα.Αυτο που εσυ δλδ λες βραδυνο εμεις το τρωμε κατα τις 6 το απογευμα.Βασικα τοτε γυριζει ο μπαμπας τους απο τη δουλεια οποτε τρωνε μαζι του.Τους φτιαχνω μακαρονια , ομελετα, φιλετακι κοτοπουλο στο αντικολλητικο με σαλατα, καμια μπριζολα αν ψησω για το μπαμπα τους η σολωμο μερικες φορες, πιτσα, τυρροπιτα.Συνηθως εχω παντα στην καταψυξη λιγες γαριδες η καλαμαρακια και τους τα κανω με ελαφρυα σαλτσουλα και λαχανικα και βαζω μεσα κριθαρακι η αν εχω φαγητο με σαλτσα απο το μεσημερι τους βαζω μεσα καποιο ζυμαρικο.Τοστ σπανια γιατι συνηθως τρωνε το πρωι.Ακομα πιο σπανια τους ψηνω κανενα λουκανικακι με σαλατα.Αυτα συνηθως.Μετα κατα τις 8 με 9 γαλα και υπνο.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εξαρταται απο το τι τρωει το παιδι και η οικογενια. Σε αυτη την ηλικια δεν χρειαζεται κατι ειδικο αρκει βεβαια το φαγητο να ειναι υγεινο και θρεπτικο. Πιθανοτατα πιο ελαφρυ/λιγο απο το μεσημεριανο και βεβαια αναλογα με το τι ωρα τρωνε και αν πινουν γαλα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για κανέναν λόγο δεν τρώει βραδυνό. Δηλαδή το πρόγραμμά μας είναι:

7πμ γάλα

9πμ πρωινό στο σχολείο

12μμ μεσημεριανό στο σχολείο

3μμ τρώμε εμείς στο σπίτι και τσιμπολογάει μαζί μας

3.30μμ φρούτα (2 - 3)

6μμ γιαούρτι ή αβγό ή τόστ ή κέικ (ή κάτι ανάλογο)

7.30μμ γάλα και νάνι

 

Αν και έχω προσπαθήσει να εντάξω άλλο ένα γεύμα δε θέλει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εμένα πάλι λατρεύουν την κρέμα.  Το άνθος αραβωσίτου. Για βραδινό τρελένονται να την τρώνε.  Αποφεύγω να τους τη δίνω συχνά  προσπαθώ 1-2 φορές τη βδομάδα.  Κοιτάω μεν να τρώνε πιο ελαφριά από το μεσημέρι αλλά την κρέμα τη θεωρώ γλυκό. 

Το σκέφτομαι λάθος;

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, manoulina είπε:

Εμένα πάλι λατρεύουν την κρέμα.  Το άνθος αραβωσίτου. Για βραδινό τρελένονται να την τρώνε.  Αποφεύγω να τους τη δίνω συχνά  προσπαθώ 1-2 φορές τη βδομάδα.  Κοιτάω μεν να τρώνε πιο ελαφριά από το μεσημέρι αλλά την κρέμα τη θεωρώ γλυκό. 

Το σκέφτομαι λάθος;

 

Γεια σου, @manoulina, πολύ σωστά το σκέφτεσαι και όσο μπορείς το μειώνεις, γιατί όντως έχει ζάχαρη, αλλά και πέρα απ' αυτό διατροφικά προσφέρει ελάχιστα, Καλύτερα αν τους αρέσουν οι κρέμες να τους πρόσφερες π.χ. βρώμη με σταφίδες και φρούτα με γλυκαντικό ελάχιστο μέλι ή χουρμάδες, κανέλλα, αλεσμένους ξηρούς καρπούς (αν θες μπορείς να το κάνεις πολύ θρεπτικό) ή κρέμα κεχριού ή σπιτικό ρυζόγαλο (όπου αντί για ρύζι βάλε βρώμη, κινόα, φαγόπυρο, συνταγές θα βρεις άπειρες) ή ακόμα και σπιτικό κέικ (με πολτό φρούτων μέσα και δημητριακά), πιο πολλά θα τους πρόσφερε. Ειδικά η κρέμα βρώμης είναι ειλικρινά πανεύκολο να τη φτιάξεις, γρηγορότερη κι απ' το άνθος αραβοσίτου.

 

Πάντως γενικώς για βραδυνό, αν δεν το έχουν φάει άλλη ώρα, θα προτιμούσα ομελέτα με τριμμένα λαχανικά, τυρί, ακόμα και ψιλοκομμένο κρέας/συκώτι ή αυγοκρέπα (χτυπάς δυο αυγά και προσθέτεις μισή κουταλιά αλεύρι) και τη γεμίζεις με σάλτσα φρούτων ή ψιλοκομμένα φρούτα ή με τυρί και λαχανικά. Και όλα αυτά αν δεν σου τρώνε π.χ. λίγο ακόμα απ' το μεσημεριανό. Αλλά πρόσφερε εσύ πολλά και διάφορα και όλο και κάτι θα πιάσει.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...