Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσα κιλά;


Recommended Posts

- Με βοήθησε ψυχολογικά πάρα πολύ το γεγονός ότι βγάζω το γάλα μου και τους το δίνω. Αισθάνομαι ότι κάτι προσφέρω έτσι και πως είμαι κοντά τους.

 

Αυτό τα λέει όλα!

Κι εγώ έτσι ακριβώς αισθανόμουν! Ότι με κάποιο τρόπο "είμαι εκεί" αφού πίνει το γάλα μου!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόνο τέσσερα, αλλά ακολούθησα ειδική διατροφή επειδή είχα διαβήτη κύησης. Αφήστε που το πρώτο τρίμηνο δεν μπορούσα να φάω καθόλου και έκανα εμετούς συνέχεια. Τώρα είμαι πιο αδύνατη από ποτέ, έχασα 13 μετά τη γέννα

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σας! Εγώ έχω διδυμούλες 3 ετών. Την εγκυμοσύνη την ξεκίνησα 68 κιλά, στις 34 εβδομάδες που γέννησα ήμουν 60. Οι κόρες μου γεννήθηκαν 2120 η μια και 1970 η άλλη. Στο σπιτι γυρισα 52 κιλά. Βέβαια σιγά σιγά τα ξαναπήρα! Σε όλη όμως την εγκυμοσύνη έκανα εμετούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια....

όλες ξεκινήσατε την εγκυμοσύνη σας μια χαρά κιλά και νιώθω λίγο "τέρας".

Εγώ έμεινα έγκυος όντας 96 κιλά!!! Αμέσως πήγα σε διαιτολόγο και έχασα το πρώτο τρίμηνο 4 κιλά. Στον 4ο μήνα πήρα 1 κιλό (από τα χαμένα) και στον 5ο μήνα (2 κιλά από τα χαμένα)...την Κυριακή μπαίνω στον 6ο (23η εβδομάδα) και έχω περιθώριο μόνο 1 κιλό από τα χαμένα και όσα πάρω μετά.....φοβάμαι όμως πως θα πάω να γεννήσω όντας πάνω από 100 κιλά.....ξέρετε αν η καισαρική είναι σίγουρη αν είσαι πάνω από 100 κιλά ή αναλόγως πόσο πάνω είσαι ή πόσα κιλά πήρες ή πώς είναι η υγεία σου γενικά? Δεν θέλω να γεννήσω με καισαρική αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά!

....η αγχωμένη....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είμαι στην 26η εβδομάδα,περιμένω δίδυμα κοριτσάκια,και έχω πάρει ήδη 10 κιλά!Ο γιατρός μου κρούει τον κώδωνα του κινδύνου,με τα κλασσικά ''πρόσεχε τι τρως'',''όχι γλυκά'',''όχι αναψυκτικά''

Προσπαθώ ρε κορίτσια να τρώω πιο υγιεινά αλλά πεινάω.Βράδυ δεν έτρωγα ποτέ κανονικά,τώρα τρώω πολύ,απο το μεσημεριανό ή κάτι άλλο.Αν δεν φάω πεινάω πολύ το βράδυ και σηκώνομαι μεσα στα άγρια χαράματα :oops:

Πριν απο δύο χρόνια,στην πρώτη μου εγκυμοσύνη,πήρα συνολικά 9 κιλά,τα οποία έχασα γρήγορα και εύκολα.

Αλλά χαίρομαι που διαβάζω οτι οι διδυμομάνες τα χάσατε γρήγορα με το τρέξιμο στο σπίτι.Ελπίζω!!!

Απ'ό,τι υπολογίζω θα βάλω άλλα 5-10 κιλά,μιας και τους τελευταίους μήνες τα παίρνουμε πιο εύκολα

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια... Εγώ ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου και ήμουν 48 κιλά περίπου...Μέχρι την 37 εβδομάδα που γέννησα είχα φτάσει 80...Ο γιατρός φώναζε πολύ και ο σύζυγος έλεγε ότι ήμουν ένα αερόστατο. Είχα πολύ εγκυμοσύνη χωρίς ζαλάδες και εμετούς...γι'αυτό κι 32 κιλά!!! :oops:Τώρα έναν χρόνο μετα είμαι 53.5, αλλά θέλω να φτάσω τα 50. Τα μικρά μου γεννήθηκαν 2910 και 2615...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ πήρα 15 κιλά και πολλά ήταν! Δεν μ' έπαιρνε με τίποτα να βάλω παραπάνω. Όταν γέννησα έχασα τα 6 και μετά - με δίαιτα - άλλα 14. Τώρα είμαι 4 κιλά λιγότερο απ' ότι πριν μείνω έγγυος (είχα όμως πολλά κιλά), αλλά έτσι όπως ξεχείλωσα στην κοιλιά, ούτε πολυφαίνεται :(.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα διδυμομανουλες....εγω είμαι στην 24η εβδομαδα και έχω βάλει 9 κιλα:oops: + 6 τα οποια είχα χάσει τους πρώτους 2 μηνες:oops::oops::oops::oops:Πριν μείνω έγκυος ήμουν 64 και είμαι 73:!:Δεν ανησυχ'ω τόσο για το πως θα γίνω, γιατί απο οτι κατάλαβα οι περισσότερες τα χάσατε, αλλα για το αν κάνω κακό στα μωρά μου...Η γιατρος μου μου είχε πει 12-13 κιλα αλλα απο την αρχη μου φάνηκαν λίγα για δίδυμα,μας αρέσει λίιιιιιιιιιιιγο και το φαγάκι....

Πάντως γενικά δεν πρήστικα, το περισσότερο βάρος το πήρα στην κοιλία(102cm:shock:)και στα μπουτάκια:mrgreen:

Φαντάζομαι οι περισσότερες κάνατε κορτιζόνη και ήθελα να ρωτήσω αν πρήζεσαι περισότερο μετα.

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ρε κοριτσια εχω παρει 15 κιλα και ειμαι ακομα στον εκτο.εχω πανικοβληθει γιατι ημουν παρα πολυ αδυνατη....θα χαθουν γρηγορα?

 

Εγω είχα πάρει 20 κιλά. Μετά την 22 βδομάδα όμως είχα διαβήτη και έκανα δίαιτα αλλιως δεν ξέρω που θα είχα φτάσει. Τα χασα μετα εύκολα μέσα σε 6 μήνες. Μετα όμως πήρα κάποια γιατι έτρωγα τα μπισκοτάκια(μιράντα) των μωρων. Στην παρούσα φάση να σε νιάζει μόνο να γεννηθούν καλά και γερά τα μωρά σου όχι τα κιλά αυτά θα τα χάσεις με το τρέξιμο μετά

eNortjK1UjKzMLM0V7IGXDAS-gKw47.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα πλεον είμαι στην 34η και εχω πάρει 20:lol::lol:Διαβάστε όμως κι αυτο:

Κίνδυνος τα λίγα κιλά σε δίδυμη εγκυμοσύνη

 

 

Οι γυναίκες που κυοφορούν δίδυμα πρέπει οπωσδήποτε να παίρνουν τα κιλά που συνιστά ο γυναικολόγος τους.

Το αντίθετο αυξάνει τον κίνδυνο για πρόωρη γέννα και λιποβαρή μωρά, λέει νέα επιστημονική δημοσίευση στο «Obstetrics & Gynecology». «Οι γυναίκες αυτές πρέπει να παίρνουν περίπου μισό κιλό την εβδομάδα. Αν παίρνουν λιγότερο βάρος από αυτό έχουν πρόωρα και λιποβαρή μωρά», λέει ο dr. Nathan Fox, επικεφαλής της μελέτης. Μια γυναίκα κανονικού βάρους πρέπει να παίρνει 16-24 κιλά, μια υπέρβαρη 14-22 και μια παχύσαρκη 11-19. Ο Fox και οι συνεργάτες του μελέτησαν τις περιπτώσεις 281 δίδυμων εγκυμοσύνων και διαπίστωσαν ότι οι γυναίκες που έπαιρναν τα συνιστώμενα κιλά είχαν καλύτερα αποτελέσματα στις εγκυμοσύνες τους. Αντίθετα με τις εγκυμοσύνες σε ένα παιδί, η αύξηση του βάρους των εγκύων σε δίδυμα είναι ένας άθλος, λέει ο Fox.

Ν. Β.

αρθρο απο ελευθεροτυπια

8-)8-):cool:

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

Πόσα κιλά πήρατε μανούλες στην εγκυμοσύνη :D (να ξέρω πόσα θα πάρω κατά προσέγγιση), πόσο ήταν τα μωρά σας σε εβδομάδες και σε βάρος; (χωριστοί σάκοι και μη) και πόσο χάσατε με το που γεννήσατε;

Ξεκινησα απο 53 και πηρα συνολικα 15 κιλα. Γεννησα την 32η εβδομαδα (επαθα χολοσταση!) και τα μωρακια μου-ετεροζυγωτικα- γεννηθηκαν 1710 η Θεοδωρα και 1540 ο Αποστολος. Δεν ξερω ποσα κιλα εχασα με το που γεννησα, το μονο που ξερω ειναι οτι μπηκα στο νοσοκομειο 68 και οταν καποια στιγμη μετα μπορεσα και ξαναζυγιστικα, παλι 68 ημουν!:shock:

Ακομη το θυμαμαι...

Δυο χρονια μετα, ειμαι 60 ( με χιλια ζορια) και εκει με βλεπω να μενω..:roll:

4XDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΗΜΟΥΝ 57 ΚΙΛΑ ΚΙ ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 77. ΠΗΡΑ 20 ΚΙΛΑ Κ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 34 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ 1 ΜΕΡΑ. ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ 1930 Κ 1900 ΓΡ. ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ ΓΙΑ 3 ΜΕΡΕΣ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΠΗΡΑΜΕ ΣΠΙΤΙ. ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΕΦΥΓΑΝ ΤΑ 9 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΣΑ ΑΛΛΑ 4 ΚΙΛΑ. ΤΩΡΑ 4,5 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΤΑ 3 ΚΙΛΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΙΤΑ. ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ 1,5 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ. ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΗ Η ΚΟΥΡΑΣΗ......... ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥΣ.:-P

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

21 εβδομάδα και ήδη μετράω 10 κιλάκια!!! πόσο φυσιολογικό είναι αυτό? κι αυτό χωρίς γλυκά γιατί μου φέρνουν αναγούλες.

 

εντάξει το φαγητάκι πάντα μου άρεσε, αλλά δεν νομίζω ότι υπερβάλω, ούτε τρώω απ' έξω. πού θα φτάσω :confused::confused:

 

υπάρχει πουθενά κάποια κλίμακα αύξησης βάρους με τα ελληνικά δεδομένα?

 

βρήκα μια από αμερικάνικο site αλλά...

 

τεσπα το site είναι αυτό http://www.babycenter.com/pregnancy-weight-gain-estimator

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...