Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύνδρομο dandy walker


maroulaki6

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και πριν απο μια εβδομάδα έχασα το αγοράκι μου 22 εβδομάδων με σύνδρομο dandy walker.Υποβλήθηκα σε πρόκληση φυσιολογικού τοκετού και μετα απο 17 ώρες το γέννησα νεκρό. Είμαι ψυχολογικά χάλια και περιμένω σε 30 μερες να βγουν τα αποτελέσματα της βιοψίας.

Εχει συμβεί ποτέ σε καμια άλλη κοπέλα αυτο?που εύχομαι να μην συμβεί σε καμια άλλη.

Σε 3 γιατρούς που πήγα μου είπαν οτι το μωρό είτε δε θα προλάβαινε να γεννηθεί είτε θα γεννιόταν με σοβαρό πρόβλημα νοητικό και κινητικό και θα πέθαινε αργά η γρήγορα.

Πονάει τόσο πολύ το γιατί....

Είμαι ήδη 33 θέλω τόσο πολύ ένα μωρό αλλά φοβάμαι μήπως δεν μπορέσω να ξαναμείνω έγκυος ή εχει πάλι πρόβλημα το μωρό.

Η εγκυμοσύνη μου κυλούσε τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα και ξαφνικά το έχασα τόσο γρήγορα.

Κάθε μέρα που ξυπνάω παρακαλάω να ήταν ένα κακό όνειρο και να είχε τελειώσει αλλά κοιτάω την κοιλίτσα μου που είναι άδεια και λέω γιατί Θεέ μου γιατί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου καλη μου!

Δες το οντως σαν ένα κακό όνειρο που πλέον ανήκει στο παρελθόν .

Προσπάθησε να απασχολείς με οτιδήποτε το μυαλό σου για να ξεχνιέσαι

και ο χρόνος σιγά σιγά θα αρχίσει να απαλήνει τον πόνο σου.

Θα ξαναπροσπαθήσεις και θα τα καταφέρεις με ενα υγιές μωράκι.

Μην αναρωτιέσαι το γιατί ( μπορούσε να τυχεί στον οποιδήποτε).

Αν πιστεύεις στο θεό προσπάθησε να αντλήσεις δύναμη απο Αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου καλη μου!

Δες το οντως σαν ένα κακό όνειρο που πλέον ανήκει στο παρελθόν .

Προσπάθησε να απασχολείς με οτιδήποτε το μυαλό σου για να ξεχνιέσαι

και ο χρόνος σιγά σιγά θα αρχίσει να απαλήνει τον πόνο σου.

Θα ξαναπροσπαθήσεις και θα τα καταφέρεις με ενα υγιές μωράκι.

Μην αναρωτιέσαι το γιατί ( μπορούσε να τυχεί στον οποιδήποτε).

Αν πιστεύεις στο θεό προσπάθησε να αντλήσεις δύναμη απο Αυτόν.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου. Πιστεύω πολύ στο Θεό κι Αυτός μου δίνει και μου δωσε δύναμη να μπορέσω ν αντέξω όλη αυτή τη διαδικασία, που φοβόμουν ακόμα και αίμα να δώσω.. :roll:Απλά δεν ξέρω καμια άλλη περίπτωση τέτοια..και τι έγινε μετά΄έτυχα λαχείο βλέπεις....:-(

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εμπόδιο για καλό.

Δεν έχει σημασία το αν είχε το ένα

ή το άλλο σύνδρομο.Σημασία έχει ότι έφυγε και συ

πρέπει να αντλήσεις δύναμη για να σηκωθείς.

Σου στέλνω μια αγκαλιά!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εμπόδιο για καλό.

Δεν έχει σημασία το αν είχε το ένα

ή το άλλο σύνδρομο.Σημασία έχει ότι έφυγε και συ

πρέπει να αντλήσεις δύναμη για να σηκωθείς.

Σου στέλνω μια αγκαλιά!

 

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου κι ανταποδίδω...Πονάει όμως πολύ...Ανυπομονώ να περάσει η λοχεία να πάω στο γιατρό να μου δώσει το οκ να ξαναπροσπαθήσουμε. θέλω τόσο πολύ ένα παιδάκι υγιές.Εσύ έχεις παιδάκια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι έχω παιδάκια και μην ανησυχείς γιατί θα αποκτήσεις και συ τα δικά σου.

Κατι παρόμοιο με αυτο που σου έτυχε συνέβηκε σε

πολυ δικό μου άτομο (υδροκεφαλία). Παντα έχεις το γιατί μέσα σου να

σε βασανίζει αλλά προχωράς. Πληροφοριακά μετά ξαναέμεινε έγκυος

και απέκτησε ένα παιδάκι υγιές (και ήτανε και σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία από σένα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω παιδάκια και μην ανησυχείς γιατί θα αποκτήσεις και συ τα δικά σου.

Κατι παρόμοιο με αυτο που σου έτυχε συνέβηκε σε

πολυ δικό μου άτομο (υδροκεφαλία). Παντα έχεις το γιατί μέσα σου να

σε βασανίζει αλλά προχωράς. Πληροφοριακά μετά ξαναέμεινε έγκυος

και απέκτησε ένα παιδάκι υγιές (και ήτανε και σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία από σένα).

 

 

Μακάρι, απ το στόμα σου και στου Θεού τ αφτί...να έρθει σύντομα..Το θέλουμε τόσο πολύ.

Σ ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια.

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου καλή μου :):):)

Link to comment
Share on other sites

Maroulaki6, λυπάμαι πάρα πολύ γι' αυτό που σου συνέβη. Δυστυχώς ήταν μία ατυχία και έτσι πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Σαν ένα τυχαίο δυσάρεστο γεγονός. Εύχομαι καλή δύναμη, και να καταφέρεις να μείνεις γρήγορα πάλι έγκυος, ώστε να αποκτήσεις αυτό που έτσι άδικα σου στερήθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Maroulaki6, λυπάμαι πάρα πολύ γι' αυτό που σου συνέβη. Δυστυχώς ήταν μία ατυχία και έτσι πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Σαν ένα τυχαίο δυσάρεστο γεγονός. Εύχομαι καλή δύναμη, και να καταφέρεις να μείνεις γρήγορα πάλι έγκυος, ώστε να αποκτήσεις αυτό που έτσι άδικα σου στερήθηκε!

 

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.Μακάρι να έρθει σύντομα σε όλες μας αυτό που μας στερήθηκε και να ξανακάνουμε όνειρα.Μου δίνετε πολύ κουράγιο πραγματικά, γιατί πρότινος ένιωθα πως κανείς δε μπορούσε να με καταλάβει στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου γκυκιά μπράβο στο κουράγιο σου!!! Πολύ δύσκολο όλο αυτο που πέρασες... Σου εύχομαι σύντομα να ξεκινήσεις τις προσπάθειες και να ''χεις ένα υγιέστατο μωράκι!!! Με την θετική ενέργεια όλων θα σου πάνε όλα καλά!!! Υπομονή!!!Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπέλα μου γκυκιά μπράβο στο κουράγιο σου!!! Πολύ δύσκολο όλο αυτο που πέρασες... Σου εύχομαι σύντομα να ξεκινήσεις τις προσπάθειες και να ''χεις ένα υγιέστατο μωράκι!!! Με την θετική ενέργεια όλων θα σου πάνε όλα καλά!!! Υπομονή!!!Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!

 

Σ ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου για τα καλά σου λόγια.Τελικά ο άνθρωπος έχει τόσο μεγάλη δύναμη ψυχής που δε φαντάζεται..

Σε όλες μας να πάνε καλά τα πράγματα.

Και πιστεύω πολύ στη θετική ενέργεια όλων σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Είμαι καινούρια στο φόρουμ και πριν απο μια εβδομάδα έχασα το αγοράκι μου 22 εβδομάδων με σύνδρομο dandy walker.Υποβλήθηκα σε πρόκληση φυσιολογικού τοκετού και μετα απο 17 ώρες το γέννησα νεκρό. Είμαι ψυχολογικά χάλια και περιμένω σε 30 μερες να βγουν τα αποτελέσματα της βιοψίας.

Εχει συμβεί ποτέ σε καμια άλλη κοπέλα αυτο?που εύχομαι να μην συμβεί σε καμια άλλη.

Σε 3 γιατρούς που πήγα μου είπαν οτι το μωρό είτε δε θα προλάβαινε να γεννηθεί είτε θα γεννιόταν με σοβαρό πρόβλημα νοητικό και κινητικό και θα πέθαινε αργά η γρήγορα.

Πονάει τόσο πολύ το γιατί....

Είμαι ήδη 33 θέλω τόσο πολύ ένα μωρό αλλά φοβάμαι μήπως δεν μπορέσω να ξαναμείνω έγκυος ή εχει πάλι πρόβλημα το μωρό.

Η εγκυμοσύνη μου κυλούσε τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα και ξαφνικά το έχασα τόσο γρήγορα.

Κάθε μέρα που ξυπνάω παρακαλάω να ήταν ένα κακό όνειρο και να είχε τελειώσει αλλά κοιτάω την κοιλίτσα μου που είναι άδεια και λέω γιατί Θεέ μου γιατί?

 

Α ρε maroulaki λυπάμαι πολυ κοπέλα μου! Κανενας δεν θα σε καταλάβει πραγματικά πέρα απο αυτούς που πέρασαν τον ιδιο πόνο! Γνώρισα κοπέλα που περασε ακριβως το ιδιο (μιλάμε για υδροκεφαλια με έξτρα υγρά στον εγκέφαλο; ) και στον υπερηχο των 20 εβδομάδων εντοπίστηκε... Πέρασε και αυτη τα ίδια!! Αλλα εκανε άλλο υγιέστατο παιδάκι!

Κουράγιο μπεμπα μου, και ο Θεός μαζι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Α ρε maroulaki λυπάμαι πολυ κοπέλα μου! Κανενας δεν θα σε καταλάβει πραγματικά πέρα απο αυτούς που πέρασαν τον ιδιο πόνο! Γνώρισα κοπέλα που περασε ακριβως το ιδιο (μιλάμε για υδροκεφαλια με έξτρα υγρά στον εγκέφαλο; ) και στον υπερηχο των 20 εβδομάδων εντοπίστηκε... Πέρασε και αυτη τα ίδια!! Αλλα εκανε άλλο υγιέστατο παιδάκι!

Κουράγιο μπεμπα μου, και ο Θεός μαζι σου!!

 

Σ ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου.Μακάρι να μ αξιώσει κ μένα ο Θεός ν αποκτήσω ένα υγιές παιδάκι και όλες εμάς που το θέλουμε τόσο.

Περιμένω να βγουν αποτελέσματα της βιοψίας να δούμε αν ήταν στο dna του μωρού κι έτυχε ή ν οφείλεται σ εμάς.

Μέχρι τότε απλά υπομένω

Link to comment
Share on other sites

Μαρουλάκι μου χαίρομαι που διαβάζω πώς πιστεύεις στον Θεό γιατί πραγματικά μόνο εκεί θα βρείς γαλήνη. Μπορεί να μην πέρασα κάτι ανάλογο αλλά τουλάχιστον μπορώ να σε καταλάβω.... όπως και όλες οι μανούλες νομίζω... το ξέρω ότι σε όποιαδήποτε βδομάδα κ να χάσεις ένα μωράκι ο πόνος είναι αβάσταχτος, όμως όσο πιο μικρό, τόσο το καλύτερο. Ηταν μονο 22 εβδομαδων, μικρούλη, και ο Θεός θέλησε να το πάρει τώρα, προτού ολοκληρωθεί σαν έμβρυο.. μια άλλη κοπέλα έχασε τα δίδυμα της 2 μέρες προτού τα γεννήσει! Έφτασε στην πηγή, μα δεν είπιε νερό. Τώρα είναι έγκυος και περιμένει πώς και πώς να πάρει αγκαλιά το μικρούλη. Κι εσύ είμαι σίγουρη πώς σε λίγο καιρό θα μας γράφεις πώς είσαι έγκυος. Να ξέρεις πώς τίποτα δεν γίνεται τυχαία, όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Απλά εύχομαι να είναι τυχαίο γεγονός που θα μπορούσε να συμβεί στον όποιοδήποτε. Τα δύσκολα είναι για τους δυνατούς. Όλοι κουβαλάμε τον Σταυρό που οι ώμοι μας μπορούν να σηκώσουν. Προχώρα μπροστά και τα καλύτερα έρχονται χχχχ

Σας εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

maroulaki6

 

Μολις διαβασα και εγω το μηνυμα σου και στεναχωρηθηκα πολυ....υπομονη και κουραγιο κοπελα μου.....

Ολα για καποιο λογο γινονται...ο θεουλης θα σε αξιωση να κανεις και αλλο παιδακι....

Εχω μεινει σε οτι σου συνεβη......τι περναει ο κοσμος χριστε μου...τι πονος....?σε παρακαλω χαλαρωσε και θα δεις πως ολα θα σου πανε καλα....

Τελικα οσο ωραιο ειναι να εχεις ενα μωρο...τοσο δυσκολο να το κανεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρουλάκι μου χαίρομαι που διαβάζω πώς πιστεύεις στον Θεό γιατί πραγματικά μόνο εκεί θα βρείς γαλήνη. Μπορεί να μην πέρασα κάτι ανάλογο αλλά τουλάχιστον μπορώ να σε καταλάβω.... όπως και όλες οι μανούλες νομίζω... το ξέρω ότι σε όποιαδήποτε βδομάδα κ να χάσεις ένα μωράκι ο πόνος είναι αβάσταχτος, όμως όσο πιο μικρό, τόσο το καλύτερο. Ηταν μονο 22 εβδομαδων, μικρούλη, και ο Θεός θέλησε να το πάρει τώρα, προτού ολοκληρωθεί σαν έμβρυο.. μια άλλη κοπέλα έχασε τα δίδυμα της 2 μέρες προτού τα γεννήσει! Έφτασε στην πηγή, μα δεν είπιε νερό. Τώρα είναι έγκυος και περιμένει πώς και πώς να πάρει αγκαλιά το μικρούλη. Κι εσύ είμαι σίγουρη πώς σε λίγο καιρό θα μας γράφεις πώς είσαι έγκυος. Να ξέρεις πώς τίποτα δεν γίνεται τυχαία, όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Απλά εύχομαι να είναι τυχαίο γεγονός που θα μπορούσε να συμβεί στον όποιοδήποτε. Τα δύσκολα είναι για τους δυνατούς. Όλοι κουβαλάμε τον Σταυρό που οι ώμοι μας μπορούν να σηκώσουν. Προχώρα μπροστά και τα καλύτερα έρχονται χχχχ

Σας εύχομαι τα καλύτερα!

 

Κορίτσι μου ο θεός με βοηθάει κάθε μέρα και μου δίνει δύναμη...Είναι πολύ δύσκολο αυτό που πέρασα κι εύχομαι σε καμία άλλη μανούλα να μην τύχει. Άσχετα αν μια γυναίκα δεν προλάβει να ζήσει το παιδάκι της πιστεύω και νιώθω ότι γίνεται μητέρα απ τη στιγμή που μαθαίνει ότι είναι έγκυος. Τουλάχιστον εγώ έτσι ένιωσα.

Ολα για κάποιο λόγο γίνονται σ αυτή τη ζωή... Ελπίζουμε για ένα καλύτερο αύριο.

Σ ευχαριστώ για τη συμπαράσταση και σ εσένα εύχομαι τα καλύτερα γλυκιά μου

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι σιγουρη θα κανεις κιαλο παιδακι και αυτη την φορα θα ειναι υγιεστατο και κουκλος!!!

 

Μακάρι Γιάννα μου το θέλω τόσο μα τόσο πολύ

Link to comment
Share on other sites

maroulaki6

 

Μολις διαβασα και εγω το μηνυμα σου και στεναχωρηθηκα πολυ....υπομονη και κουραγιο κοπελα μου.....

Ολα για καποιο λογο γινονται...ο θεουλης θα σε αξιωση να κανεις και αλλο παιδακι....

Εχω μεινει σε οτι σου συνεβη......τι περναει ο κοσμος χριστε μου...τι πονος....?σε παρακαλω χαλαρωσε και θα δεις πως ολα θα σου πανε καλα....

Τελικα οσο ωραιο ειναι να εχεις ενα μωρο...τοσο δυσκολο να το κανεις...

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση κορίτσι μου

Πολύ σοφό αυτό που είπες για το πόσο δύσκολο είναι να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωρό σου.Αλλά είναι και το ωραιότερο δώρο του Θεού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Maroulaki απίστευτο. .ακριβως ιδια περίπτωση ενα μήνα μετα απο σένα

έτυχε κ στο δικο μου μωράκι. .22βδομαδων διάγνωση στη β επιπέδου..

δεν υπάρχει ο πόνος. .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια μου,ξέρω ότι είναι παλιά τα μηνύματα σας μα είμαι καινούρια στο φόρουμ και πέρασα δυστυχώς το ίδιο με εσάς, dandy walker στη 16η εβδομάδα. Είναι δυστυχώς το τρίτο μωρό που χάνω,το πρώτο το έχασα με αποβολη πολύ νωρίς δεν είχα ακούσει καρδιά,το δεύτερο στην αυχενικη διαφάνεια είχε εξεγκεφαλια και είχε σταματήσει η καρδούλα του,και τώρα όλα πήγαιναν καλά η αυχενικη διαφάνεια ήταν τέλεια,το μωρό ήταν μια χαρά αλλά με περισσότερο υγρό στον εγκέφαλο. Θα ήθελα πραγματικά να μου πείτε τι εξετάσεις χρειάστηκε να κάνετε μετα και αν προχώρησε επόμενη εγκυμοσύνη σας. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη και ήταν ότι χειρότερο εχω περάσει στη ζωή μου,δε θα το ξεχάσω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2020 at 9:16 ΜΜ, Noel21 είπε:

Κορίτσια μου,ξέρω ότι είναι παλιά τα μηνύματα σας μα είμαι καινούρια στο φόρουμ και πέρασα δυστυχώς το ίδιο με εσάς, dandy walker στη 16η εβδομάδα. Είναι δυστυχώς το τρίτο μωρό που χάνω,το πρώτο το έχασα με αποβολη πολύ νωρίς δεν είχα ακούσει καρδιά,το δεύτερο στην αυχενικη διαφάνεια είχε εξεγκεφαλια και είχε σταματήσει η καρδούλα του,και τώρα όλα πήγαιναν καλά η αυχενικη διαφάνεια ήταν τέλεια,το μωρό ήταν μια χαρά αλλά με περισσότερο υγρό στον εγκέφαλο. Θα ήθελα πραγματικά να μου πείτε τι εξετάσεις χρειάστηκε να κάνετε μετα και αν προχώρησε επόμενη εγκυμοσύνη σας. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη και ήταν ότι χειρότερο εχω περάσει στη ζωή μου,δε θα το ξεχάσω ποτέ.

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη, δεν έχω γνώση επί του θέματος. Σου έγραψα μήπως κάποιος ξέρει να σε βοηθήσει για να πάει πιο πάνω το θέμα κ να διαβαστεί. Μακάρι την επόμενη φορά να πάνε καλά τα πράγματα για σένα..

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2020 at 9:16 ΜΜ, Noel21 είπε:

Κορίτσια μου,ξέρω ότι είναι παλιά τα μηνύματα σας μα είμαι καινούρια στο φόρουμ και πέρασα δυστυχώς το ίδιο με εσάς, dandy walker στη 16η εβδομάδα. Είναι δυστυχώς το τρίτο μωρό που χάνω,το πρώτο το έχασα με αποβολη πολύ νωρίς δεν είχα ακούσει καρδιά,το δεύτερο στην αυχενικη διαφάνεια είχε εξεγκεφαλια και είχε σταματήσει η καρδούλα του,και τώρα όλα πήγαιναν καλά η αυχενικη διαφάνεια ήταν τέλεια,το μωρό ήταν μια χαρά αλλά με περισσότερο υγρό στον εγκέφαλο. Θα ήθελα πραγματικά να μου πείτε τι εξετάσεις χρειάστηκε να κάνετε μετα και αν προχώρησε επόμενη εγκυμοσύνη σας. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη και ήταν ότι χειρότερο εχω περάσει στη ζωή μου,δε θα το ξεχάσω ποτέ.


Φίλη μου λυπάμαι πολύ για ό,τι έχεις περάσει. Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι χρειάζεσαι γενετική συμβουλευτική. Μία επιλογή θα ήταν ο Κωνσταντίνος Πάγκαλος. Θα σε συμβούλευα να μην ξαναεπιδιώξεις να μείνεις έγκυος προτού το ψάξετε με έναν γενετιστή. Σας εύχομαι καλή επιτυχία και δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2020 at 5:11 ΜΜ, mama16 είπε:

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη, δεν έχω γνώση επί του θέματος. Σου έγραψα μήπως κάποιος ξέρει να σε βοηθήσει για να πάει πιο πάνω το θέμα κ να διαβαστεί. Μακάρι την επόμενη φορά να πάνε καλά τα πράγματα για σένα..

Σε ευχαριστώ πολύ...αμήν προσεύχομαι καθε μετα.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Indyla είπε:


Φίλη μου λυπάμαι πολύ για ό,τι έχεις περάσει. Είμαι σχεδόν βέβαιη ότι χρειάζεσαι γενετική συμβουλευτική. Μία επιλογή θα ήταν ο Κωνσταντίνος Πάγκαλος. Θα σε συμβούλευα να μην ξαναεπιδιώξεις να μείνεις έγκυος προτού το ψάξετε με έναν γενετιστή. Σας εύχομαι καλή επιτυχία και δύναμη.

Σε ευχαριστώ πολύ Ναι δεν θα κάνουμε προσπαθεια μεχρι να βγουν τα αποτελέσματα της νεκροψιας του μωρού μου και του γενετιστή απλα εχω ακούσει τοσα πολλα για τους γενετιστες ότι σου παίρνουν ενα σωρο χρήματα και σε εκμεταλλεύονται. Εχεις προσωπική εμπειρια από τον Πάγκαλο? Ξερω ότι ειναι απο τους ακριβούς αλλά με ενδιαφέρει να ειναι καλος και να βρεθει λύση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...