Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δεν το νοιωθω ιδιαιτερα

Recommended Posts

Εδω και λιγες μερες δεν νοιωθω τις κινησεις του οπως πριν. Διαβασα και ενα αρθρο εδω στο forum για μια κόπελα που ηταν ...νεκρο το μωρο και κινιοταν απλα επειδη κινιοταν η μαμα και ειμαι στην τσιτα.

Υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

Elenik ! απλά το μωράκι σου έχει μεγαλώσει πολύ , και είναι δυσκολό να κινήται όπως πρίν ! ο χώρος ειναι πιο περιοισμένος και το μωράκι πολύ πιο μεγάλο !

Ολα καλά είναι !!! Χαλάρωσε και θα δείς που θα το νοιώσεις το μωράκι! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Κοριτσακι μου τις ιδιες ανυσηχιες ειχα και εγω προς το τελος και τις ειχα συζητησει με την γυναικολογο μου και μου ελεγε χαριτολογώντας "εμ τοσο που μεγαλωσε τωρα πια..που να παει ο καημενος"

Ηρεμησε,χαλαρωσε και ολα θα πανε καλα!!!

Αντε με το καλο!

rQGhp3.png

Και εγώ μία από τα ίδια. Το μωρό έχει μειώσει κατά πολύ τις κινήσεις του. Καμία σχέση με το προηγούμενο διάστημα. Υπάρχουν στιγμές που με πιάνει μεγάλη ανησυχία για το αν είναι καλά και φοβάμαι υπερβολικά. Όταν όμως μετά από λίγο (έως και πολύ καμιά φορά) αισθάνομαι τον λόξυγγα ή βλέπω την κοιλιά μου να πάλεται, λέεω "είδες που φοβόσουν??". Επομένως οι κακές σκέψεις μόνο άγχος και κακό κάνουν. Το μωράκι μας απλά έχει πλέον μεγαλώσει πολύ και δεν κουνιέται όπως παλιά. Μην αγχώνεσαι, όλα καλά πάνε, κουράγιο μέχρι να αντικρύσουμε τις φατσούλες τους. Με το καλό να δεχθούμε όλες τα μωράκια μας.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Διαφημίσεις

Mια απο τα ιδια,εχει ελλατωσει τις κινησεις της η μπεμπα μου και αγχωνομαι αδικα τελικα γιατι και 'μενα μετα απο λιγο θα κινηθει εστω και λιγο ή θα την πιασει λοξυγγας :D .Η αληθεια ειναι οτι και 'γω ανυσηχησα πολυ οταν διαβασα το παραπανω θεμα,νομιζω το καημενο το μωρακι πεθανε γιατι ειχε δεθει ο λωρος του κομπος και δεν μπορουσε να αναπνευσει, :cry: .Δεν το ειχα ξανακουσει και ελπιζω να ειναι πολυ σπανιο φαινομενο και να μην ξανακουσουμε κατι παρομοιο.

6Qyip2.pngKvUzp2.png

νομιζω το καημενο το μωρακι πεθανε γιατι ειχε δεθει ο λωρος του κομπος και δεν μπορουσε να αναπνευσει, :cry:

εγω κοριτσια δυστυχως το εχω ξανακουσει! το επαθε και μια φιλη μου αλλα ευτυχως το καταλαβε εγκαιρα ο γιατρος και μπηκαν επειγοντως για καισαρικη.Την περιπτωση που προαναφεραται δεν την ειδα

rQGhp3.png

κοριτσια και γω οταν διαβασα αυτο το θεμα φρικαρα τελειως!!!!!και απο τοτε μου μπηκε στο μυαλο και ολο μετραω ποσες φορες κουνησε το μωρο.παντως αν νομιζω οτι κατι τετοιο ειναι πολυ ακραιο και θα μπορουσε να ειχε προβλευθει γιατι κανουμε ντοπλερ?ο γιατρος μου μου κανει σε καθε επισκεψη απο την 29 εβδομαδα επειδη εχει το καταλληλο μηχανημα.και κατι ακομη την ιστορια την μαθαμε απο την φιλη της κοπελας οποτε δεν ξερουμε λεπτομεριες η αν ειχε φανει κατι απο πριν η αν επερνε χαπια η γιατι συνεβει τελοσπαντων.θελω να πω οτι πραγματικα ειναι τραγικο αυτο που επαθε η κοπελα αλλα δεν ειναι καλο για την ψυχολογια μας σε αυτη την φαση να σκεφτομαστε αρνητικα χρειαζομαστε αισιοδοξια :D με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας να γλιτωσουμε ολες απο το αγχος και την ανυπομωνησια αν θα ειναι ολα καλα.

Ναί όντως είναι τραγικό και εγώ απο την ώρα που το διάβασα σοκαρίστικα και το σκέφτομαι αρκετά, αλλά προσπαθήστε να μην σκέφτεστε αρνητικά. Αν και σχετικά με το πόσες φορές κουνήθηκε θυμάμαι την προηγούμενη φορά προς το τέλος που δεν είχε χώρο το καημένο αν κουνιόταν 8-10 φορές την ημέρα ήταν όλα καλά, αλλιώς τηλεφωνάκι τον γιατρό και επισκεψούλα. Δεν έγινε και τίποτα απο το να φας τα νύχια σου απο την αγωνία...

Με το καλό...

Διαφημίσεις

Κι εγω εχω πλεόν φοβηθεί λίγο με αυτά που εχω διαβάσει εδω....βέβαια εμενα ακόμα κουνιέται και καλά και εχει και συγκεκριμένες ώρες έξαρσης.

Εγω θα έλεγα αν κάτι σε ανησυχεί να πάρεις το γιατρό σου τηλέφωνο. Πάντως όσο μεγάλο και να ειναι θα πρέπει να το νιώθεις πάνω κάτω τις ίδιες ώρες που το ένιωθες και πριν έστω κι αν οι κινήσεις του δεν ειναι τόσο μεγάλες. Καλύτερα να ειμαστε σίγουρες μωρε :roll:

Φάε κάτι γλυκό ... πίεσε ελαφρά την κοιλίτσα σου όπως κανει καμιά φορά ο γιατρός με τον υπέρηχο για να δεις αν ανταποκρίνεται ...αν οχι ξαναδοκίμασε μετα απο καμιά ωρίτσα ... αν δεις οτι και μετά απο αυτό έχεις αμφιβολίες κάνε ένα τηλέφωνο στο γιατρό σου και πήγαινε να σε δει ... καλύτερα μια επίσκεψη παραπάνω παρα να σε τρωει το άγχος και η αμφιβολία...

1aLup3.png

BtUIp3.png

Κοριτσια για να σας ξεαγχωσω, εμενα ο λωρος ηταν εναμιση μετρο, κατι που φανηκε στη γεννα. Η μπεμπα ουτε μια φορα δεν ειχε περιδεθει, παρολο που ηταν πολυ ζωηρη !!!!Μην αγχωνεστε, αυτα ειναι σπανιες περιπτωσεις :)

Διάβασα κι εγώ το αρθρο ELENIK και μάντεψε, νομίζω ότι έχω τάση για εμετό! Άσε που τις τελευτίες μέρες δεν μπορώ να κουνηθώ, έχω βάλει και 26 κιλάκια και άστα να πάνε.Κάθομε στον καναπέ και μετράω, περιμένω να καταλάβω κάθε κίνηση της μπέμπας. Όταν άνεβαίνω σκάλες η κοιλιάμου ακουμπάει στα πόδια μου και πάω με ανοιχτα τα πόδια σαν να θελω να κάνω σπαγγατο.(ετσι δεν το λενε οι μπαλαρίνες?)Όταν περπατάω πετρώνει η κοιλιά μου ύστερα από καμιά 10αριά μέτρα.Ασ' τα υπομονή θέλει, η ώρα έρχεται!!!!

Και να φανταστεις στο Κωνσταντίνο μου που γέννησα στο μητέρα πρέπει να είχα κάνει ως τώρα και 5-6 NST (χωρίς ιδιαίτερο λόγο) Τώρα ο γιατρός στο Αττικό μου είπε πως είμαι καλά και πριν το τέλος του μήνα έστω να τρώω τα νύχια μου αν έχω πρόβλημα.

...Και τώρα συγγνώμη,

πιάστηκα να γράφω με τα πόδια ψηλά και τρώγοντας σοκολάτα!!!!!!!

Αχ βρε Mariagals και Olg@!!! :):):)

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

πιάστηκα να γράφω με τα πόδια ψηλά και τρώγοντας σοκολάτα!!!!!!!

Τουλάχιστον εσύ τρως τη σοκολατίτσα σου.....εγώ που έχω κόψει τα γλυκά μαχαίρι λόγω ζαχαρου τι να πω.........μόνο τα πόδια μπορώ να σηκώσω και να ονειρεύομαι ότι είμαι σε ζαχαροπλαστείο χεχεχε :P:P:P

Πάντως εκτός πλάκας τραγικό αυτό το γεγονός με το λώρο, δεν είχα ιδέα ότι μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο αλλά δεν ωφελεί να σκεφτόμαστε τέτοια βρε κορίτσια, μόνο κακό κανει...τελικά όσο περισσότερα ακούς τόσο το χειρότερο... υπομονή και να πάνε όλα καλά σε όλες μας!!....

Διαφημίσεις

Το διάβασα και εγώ το άρθρο. Καλύτερα να μην ήξερα τίποτα από την αρχή της εγκυμοσύνης μου. Όταν διαβάζω κάτι δεν ξέρω πως γίνεται βρε παιδιά και την επόμενη μέρα έχω τα συμπτώματα. Από τότε που το διάβασα και εγώ σαν να μην μου κουνιέται πολυ το μωρό.Ειλικρινά θα τρελαθώ. Περιμένω να έρθει η άλλη Πέμπτη να πάω στον γιατρό να τον ρωτήσω που βρίσκεται ο λώρος. Όταν τα σκέφτομαι αυτά ζαλίζομαι λίγο και βλέπω και μυγάκια στα μάτια μου. Σκέφτομαι συνέχεια ότι ίσως έχει δεθεί κόμπος και είναι θέμα ωρών το μοιραίο. Σκέφτομαι ότι έφτασα ως εδώ και ότι είναι σίγουρο ότι κάτι τέτοιο θα τύχει και σε μένα γιατί και εγώ δεν είμαι άτρωτη. Στην αρχή που δεν ήξερα τίποτα δεν φοβόμουνα. Η άγνοια είναι ευτυχία. Εγώ στεναχωριέμαι και όταν είναι να σχοληθώ με το δωμάτιο του παιδιού, αν και το έχω σχεδόν έτοιμο. Κάθε φορά που σκέφτομαι τι χρειάζεται ακόμα αμέσως λέω: σιγά μην γεννηθει! στο τέλος θα μείνω αγκαλιά με το δωμάτιο. Όλες αυτές οι σκέψεις με απελπίζουν. Διαβάζω συνέχεια άρθρα να δω αν ο γιατρός μου με προσέχει καλά και όταν διαβάσω κάτι που εγώ δεν το έχω κάνει τρέχω στον άντρα μου με πανικό και του ανακοινώνω ότι αυτό ήταν όλα τελείωσαν. Η μαμα μου λέει ότι και να κάνω εγώ αν είναι και θέλει ο θεός να γίνει κάτι θα γίνει και μέχρι τώρα μας προστατεύει. Είναι όμως πολύ βασανιστικό όλο αυτό γιατί όσο και αν η υπόλοιπη οικογένεια αγχώνεται και ανησυχει για το μωρό δεν μπορει να φτάσει την δική μου ανησυχία. Από την άλλη ντρέπομαι να παίρνω και τον γιατρό. Τι να του πώ; Ξέρετε μόλις διάβασα μια περίπτωση που έγινε εκείνο και το άλλο, εγώ έχω ελπίδες; ή να πηγαίνω και να του λέω οτι διάβασα ότι αυτή την βδομάδα πρέπει να κάνω αυτό και το άλλο; Εγώ στην θέση του θα τσαντιζόμουνα. Δεν ξέρει αυτός; Από την άλλη μερια λένε πρέπει όχι μόνο να κουνιέται το μωρό αλλά να σε κλοτσάει δυνατα.Τι σημαίνει αυτό; Λες και ξέρω να ξεχωρίζω; Εγω απλά αισθάνομαι ότι κάτι είναι μέσα στην κοιλιά μου και με σκουντάει, δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει να χτυπάει δυνατα ή σιγά. Ο γιατρός μου δεν μου χει πει τίποτα πάνω σε αυτό. Μου είπε να τον πάρω τηλ αν το μωρό αλλάξει απότομα συνήθειες. Από την άλλη η μητέρα μου που έκανε τρία παιδιά μου είπε ότι εγώ καθόμουνα τόσο ήσυχη που για 3 μέρες δεν κουνιόμουνα και δεν αισθανόταν τίποτα, και αν κλοτούσα ήταν για πολύ λίγο. Από την άλλη ο αδερφός μου κλότσαγε σαν τρελό τόσο που της κοβόταν η αναπνοή. Τι να πώ; Δεν ξέρω αν θα την βγάλω καθαρή μέχρι τέλους

mKndp2.png

Αχ marigοula μου(έχεις και το όνομα της αδελφής μου),εσύ δεν τρως γλυκά λόγω ζαχάρου.

Εγώ ζάχαρο δεν έχω αλλά μάντεψε τι έχω πιο πολύ από εσένα τουλάχιστον.Σήμερα επισήμως 26 κιλά παραπάνω!!!! Μόλις πάτησα τα

100!!!!

Έλα δεν θα μου ευχηθείτε να τα 1000σω??

Το μόνο που με σώζει λίγο είναι το ύψος 1,75.

Τώρα με τον αντρα μου άλλο δράμα.Ήδη πήγα σε γυμναστήριο για προκαταρκτικές συζητήσεις και κάθε φορά που γονατίζω το ταψί λέω στον άντρα μου κοίτα να δεις που έχω δαγκώσει τη λαμαρίνα μαζί σου,αλλά υπόσχομαι μετά το παιδί να μην της βάζω φαγητό μέσα!!!!! :):):)

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

Καλεεεεεε χαλαρώστε λέμε ........ :lol::lol::lol: ....

Όλες φτιάχνουμε δυσοιωνα σενάρια στο μυαλό μας με το παραμικρό ... φταινε οι ορμονες φαινεται .... αλλα και λιγο λογική δεν βλάπτει ... όπως ειπε και μια κοπέλα παραπάνω οι πιθανότητες να τυλιχτει ενα μωρό στο λωρο και να πάθει κατι κακο είναι μικρες ... Αλλα αν και πάλι καποια στιγμή έχετε κακο προαίσθημα ή έχετε ώρες πολλές να ακουσετε το μωρό ε τότε μια επίσκεψη στο γιατρο δεν βλάπτει ... απο το να φατε τα νύχια σας καλύτερο ειναι :lol: ... Μην το πάρουμε όμως χουι και το κάνουμε μέρα παραμέρα :lol::lol::lol: ....

Λεναλεκ ... σε ακολουθώ λεμε :lol::lol::lol: !!!

Το άλλοθι για το ύψος με βολεύει και μένα πολύ :lol: .... μην αγχωνεσαι θα τα χάσουμε ετσι όπως θα τρέχουμε με τα δυο μετά πανικόβλητες :cool::cool::cool: !!!!

1aLup3.png

BtUIp3.png

Η μαμα μου μου ειπε να βαλω ουζο στην κοιλια (τι αλλο θα κανω πια) και θα κλωτσαει σαν τρελλο. Εβαλα αλλα και παλι ενοιωσα λιγες κινησεις πολυ υποτονικες. Κλωτσιες ... μπα εκτος και αν ειμαι γουρουνα.

Απο την αλλη θυμαμαι στο ντοπλερ που ελεγε αυτος οτι κλωτσαει σαν τρελλο και εγω δεν καταλαβαινα τιποτα. Μονο τον κολο του περα δωθε στην κοιλια εβλεπα.

Αχ ποσ θα ηθελα να γεννηθει να το βλεπω και να ξερω οτι ειναι καλα.

Κι ελεγα οτι τοσο που κινιοταν αυτο δεν θα περναγα το αγχος που ειχα περασει στον Βασιλη (που για να νοιωσω κινηση εβαζα παγωμενα στην κοιλια). Ισως να ειναι αυθυποβολη αλλα ... τα χω κανει πανω μου.

Ειδικα με αυτο το κινιοταν το μωρο επειδη κινιεται η μανα (γιατι κλωτσιες δεν πολυενοιωθα ποτε)

Ευχαριστω πολυ που γραφετε . Νοιωθω πολυ καλυτερα ξεροντας οτι συμβαινει σε αλλες χωρις λογο η μειωση κινησεων στο τελος.

Με το καλο να τα παρουμε αγκαλιτσα να ησυχασουμε

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

και στον γιο μου και στη μπεμπα τωρα εχω γλυκο βυσινο στο ψυγειο που δεν εχει πολλα λιπαρα και οποτε εχω καιρο να νιωσω το μωρο τρωω ενα κομματακι και τα αρχιζουν τους χωρους

Είναι τελείως φυσιολογικό να μειώνονται οι κινήσεις καθώς μεγαλώνει η εγκυμοσύνη διότι το μωρό δεν έχει χώρο να κινείται άνετα. Βέβαια αν τυχόν δεν καταλάβετε καθόλου το μωρό μέσα στην ημέρα, ένας υπέρηχος θα σας ηρεμήσει, χίλιες φορές 40 "φτωχότερη" παρά με την αγωνία ΑΝ ζει το μωρό... και όλα αυτά που σκεφτόμαστε..... Στον γιο μου είχα κάνει 3 NST και υπέρηχο κάθε 15 ημέρες από την 32η εβδομάδα και μετά.... και τι έπαθα, τίποτα, αντίθετα χαιρόμουν που τον έβλεπα να είναι καλά.

Να ρωτήσω κάτι;;;;;; Αφού η κοπέλα στο τόπικ που διαβάσαμε όλες ήταν έτοιμη να γεννήσει πάει να πει ότι το μωράκι είχε πάρει θέση ή τουλάχιστον δεν είχε χώρο να κινηθεί..άρα πως δέθηκε κόμπο ο λώρος;;;;; :roll: Δεν αμφισβητώ το γεγονός αλλα δεν μου βγαίνει λογικά.... μήπως ήταν κάτι άλλο;;; Άλλο η περίδεση (διπλή τριπλή κτλ ) που συμβαίνει συχνα και δεν είναι πολύ επικίνδυνη απ'ότι λένε και άλλο ο κόμπος...τι να πω :roll:

Να ρωτήσω κάτι;;;;;; Αφού η κοπέλα στο τόπικ που διαβάσαμε όλες ήταν έτοιμη να γεννήσει πάει να πει ότι το μωράκι είχε πάρει θέση ή τουλάχιστον δεν είχε χώρο να κινηθεί..άρα πως δέθηκε κόμπο ο λώρος;;;;; :roll: Δεν αμφισβητώ το γεγονός αλλα δεν μου βγαίνει λογικά.... μήπως ήταν κάτι άλλο;;; Άλλο η περίδεση (διπλή τριπλή κτλ ) που συμβαίνει συχνα και δεν είναι πολύ επικίνδυνη απ'ότι λένε και άλλο ο κόμπος...τι να πω :roll:
Αν ο κομπος ειχε δημιουργηθει σε μικρο μηνα που το μωρο ειχε περισσοτερο χωρο να κινηθει και μεγαλωνοντας ο λωρος του ''εσφιξε'' προκαλωντας ασφυξια στο μωρο,μονο ετσι εξηγητε,δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο, :roll: ο λωρος δεν φαινετε στον υπερηχο σωστα? Ουφ ξαναγχωθηκα παλι,το ακουω που κουνιεται το μωρακι μου και θα ρωτησω τον γιατρο μου γιαυτο το θεμα την Παρασκευη που θα τον δω,αντε να γεννησουμε να εχουμε αλλα αγχη μετα.
6Qyip2.pngKvUzp2.png