Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιώδιο σε πληγή?


Recommended Posts

Γεια σας.Είμαι στην 12η βδομαδα και έπλενα τα ποτήρια και κόπηκα λίγο στο δάκτυλο.Έβαλα ιώδιο στην πληγή (με το οποίο πασαλήφτηκε το χέρι μου).Πήρα το φαρμακοποιό μου και μου είπε 1 φορά δεν πειράζει απλώς άλλη φορα betatine.Πειράζει που πασαλειφτηκε το χέρι μου? Μετά απο λίγο το τριψα καλα και σχεδόν έφυγε.Μήπως είμαι υπερβολική?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


ουτε το ιωδιο ουτε το betadine ουτε το οξυζενε δεν θεωρούνται πια η καλύτερη μεθοδος αντισηψιας.

η καλυτερη θεωρείται ενα σπρει που δεν τσουζει είναι αχρωμο και λεγεται octenisept. ειναι και για βλενογονους δηλαδή κοψιματα δαγκωματα στα χείλεια ή πληγούλες στην ευαισθητη περιοχή ή και στη μύτη. δηλαδή παντου

 

το ιωδιο και το betadine ειναι υπερβολικά ισχυρές ουσίες που μπορεί να κανουν καλό για ειδικά πράγματα πχ χειρουργεία αλλά στην ουσια επηρεαζουν θυρεοειδη. στη πεθερα μου της το απαγορέψανε που εχει θεμα με θυρεοειδη.

και το οξυζενε δεν ειναι καλο για καποιο λογο που είχα διαβασει σε ξένο κειμενο αλλα δε θυμαμαι πια τώρα.

πολεμα καποια καλή ουσια του αιματος την ωρα που παει το σωμα να κλεισει τη πληγή κατι που μπορεί να οδηγήσει στο να μείνει σημάδι? κατι τετοιο.

 

δεν ειμαι γιατρος αλλα θα στο επιβεβαιώσει σιγουρα καποιος που να ξέρει αυτές τις ουσίδες. δεν τις ξέρουν όλοι όμως.

 

σε μια επέμβαση γυναικολογικη άλλος γιατρος που χρειαστηκε να μου κανει αντισηψια εκανε χρηση βεταδινε και 2 μηνες εκανε μετα να συνελθει η ευαίσθητη περιοχη, τοσο δυνατή ουσία είναι. όταν το πα στη γυναικολογο μου μου πε οτι δεν το συνιστά με τίποτα για τέτοια απλά πράγματα και αντισηψίες όχι μεγάλων χειρουργείων , αν κατάλαβα καλά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...