Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΟΜΗΤΩΡ vs ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΖΩΗ


Recommended Posts

Χαιρετίζω το φόρουμ,

το οποίο το παρακολουθώ καιρό (κυρίως ότι αφορά ιδιωτικά σχολεία).

Εν τάχει, είμαι 38 ετών και ευτυχισμένος πατέρας ενός κοριτσιού 3 ετών.

Τον Σεπτέμβριο ξεκινάμε παιδικό σταθμό (Λίλιαν Λύκου) και επειδή έχω

αποφασίσει να της χαρίσω όσο το δυνατόν καλύτερη εκπαίδευση μπορώ, είμαι ήδη σε αναζήτηση καλού σχολείου.

Μένουμε νότια προάστια (Δάφνη) και πρόσφατα διαπίστωσα ότι οι τριγύρω επιλογές είναι αρκετά περιορισμένες (αλλά ευτυχώς οικονομικές).

Ψάχνω σχολεία σε μικρή απόσταση διότι θεωρώ πως α) είναι μεγάλο σφάλμα και ταλαιπωρία για το παιδάκι να χάνει αρκετό χρόνο καθημερινά μέσα σε σχολικά και β) οι φίλοι που θα δημιουργήσει πρέπει να βρίσκονται σε σχετικά κοντινές περιοχές. Επίσης θα ήθελα το σχολείο που θα καταλήξω να έχει τμήματα από νηπιαγωγείο μέχρι και λύκειο για να μην αλλάζει σχολικό περιβάλλον και φίλους στο ενδιάμεσο η μικρή.

Για να μην πλατιάζω, μέχρι στιγμής έχω απορρίψει για διάφορους λόγους αρκετά σχολεία και έχω καταλήξει στα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΘΕΟΜΗΤΩΡ (Ηλιούπολη) και Γ. ΖΩΗ (Αργυρούπολη), για τα οποία και καλά λόγια ακούω-διαβάζω και αρκετές επιτυχίες έχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις και είναι σχετικά οικονομικά.

Δεν έχω επισκεφθεί κανένα αλλά τα έχω δει εξωτερικά.

Σίγουρα καλύτερες εγκαταστάσεις ο Ζώης.

Η γυναίκα μου αντιδράει αρκετά για τα Θεομήτωρ λόγω εκκλησίας κλπ

Η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εγώ νομίζω το θεομήτωρ είναι πολύ συντηρητικό αλλα ειναι προσωπική επιλογή αυτ΄θ

 

Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.

Αν πηγαίνει πακέτο με σοβαρότητα κι υπευθυνότητα τότε μια χαρά.

Το συμπέρασμα αυτό σου προκύπτει απ' οτι έχεις διαβάσει στο φόρουμ ή έχεις κάποια πιο συγκεκριμένη εμπειρία?

Γενικότερα υπάρχουν γονείς στο φόρουμ που να έχουν τα παιδάκια τους στα σχολεία αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Κανείς??

 

Εγω προσωπικα πιστευω οτι ενα σχολειο με τετοιο θρησκευτικο χαρακτηρα ειναι αδυνατον να εχει μοντερνο εκπαιδευτικο στιιγμα. Τοσο απλα. Αν ειναι εκπαιδευτικα να ειμαστε συντηρητικοι και να μη δινουμε προτεραιοτητα να ακολουθουμε τις αναγκες της εποχης μας στην Τεχνολογια, τις δεξιοτητες του συγχρονου επιχειρηματικου κοσμου οπου θα διυλεψουν τα παιδια μας τι να το κανω που ειναι σοβαρο και συγκροτημενο σχολειο. Με λιγο κοπο μπορεις να βρεις και ενα τετοιο δημοσιο. Σκοπος ειναι το κατι παραπανω (κατ΄εμε παντα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοίτα ...για όλα τα σχολεία θα ακούσεις καλά και κακά ειδικά αν είσαι εκπαιδευτικός.....ο Ζώης ανήκει στα παραδοσιακά με μια δόση εκσυχρονισμού μέσω της τεχνολογίας ,είναι στον χώρο πολλά χρόνια και ξέρω ότι γίνεται δουλειά και ότι οι ιδιοκτήτες το προσπαθούν.... επιπλέον έχει και πολύ καλές τιμές....

η Θεομήτωρ έχει και αυτή πολύ καλό όνομα αλλά έντονο τον θρησκευτικό χαρακτήρα. Σαν εκπαιδευτικός θα προτιμούσα το παιδί μου να μην ζει εξ ολοκλήρου σε αποστειρωμένο περιβάλλον αλλά να έχει και επαφή με την σχολική ζωή της εποχής του αυτό δεν το βρίσκεις στην Θ. ......

Η πίστη και ο χριστιανισμός δεν πρέπει να επιβάλλονται αλλά να επιλέγονται σε οικογενειακή βάση π.χ. την Κυριακή με τους ΓΟΝΕΙΣ ώστε τα παιδιά να μην το λαμβάνουν σαν καταπίεση αλλά σαν οικογενειακή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Η Γεννάδειος Σχολή εκεί στα Νότια Προάστεια έχει κάποια σχέση με τα Εκπαιδευτήρια Ζώη???

 

Απ' οτι έχω καταλάβει είχαν σχέση παλαιότερα.

Πιθανόν να είναι αδέλφια που τα τσουγκρίσανε.

Για τα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΖΩΗ έχω ακούσει καλά λόγια και από άτομα που αποφοιτήσανε από εκεί, ενώ για την ΓΕΝΝΑΔΕΙΟ όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για τα ΘΕΟΜΗΤΩΡ έχω κι εγώ τις ίδιες επιφυλάξεις αλλά θα ήθελα να τα επισκεφθώ για να έχω ιδια άποψη. Μήπως δλδ δεν είναι και τόσο ταλιμπανάδικο :-)

Πάντως βλέπω ότι έχει σημαντικές επιτυχίες στις πανελλαδικές και αρκετές πρωτιές στους αριστούχους.

Μεγάλο πλεονέκτημά τους είναι οτι επειδή ανήκει στην εκκλησία, είσαι σίγουρος οτι το σχολείο θα υπάρχει όσο καιρό χρειαστεί για να αποφοιτήσει το παιδί.

Ποιος μπορεί να εγγυηθεί το ίδιο για τον ιδιώτη στις μέρες μας που τα λουκέτα δίνουν και παίρνουν?

Link to comment
Share on other sites

Από φίλους που έχουν παιδιά στο Θεομήτωρ .......

Προφανώς είναι προσανατολισμένο στην εκκλησία (υπάρχει και μονή μέσα νομίζω και κάποιες καθηγητριες είναι καλόγριες της μονής - (με κάποια επιφύλαξη τα λέω αυτά)) αλλά δεν υπάρχει κάτι το αρνητικό σε αυτό. Ούτε το παιδί σου θα είναι αποκομμένο από τον υπόλοιπο κόσμο ούτε θα καταπιεστεί.

Πάντως είναι ένα καλό σχολείο, και οι δάσκαλοι / καθηγητές είναί αρκετά καλοί και με επίπεδο.

Καλύτερα πάντως δες τα και ο ίδιος για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεομήτωρ το ξέρω και εγώ από φιλους και είναι πολύ καλό σχολείο..εχει θρησκευτικό προσανατολισμό, αλλά όχι σε επιπεδο να επηρεάσει ..αν από την οικογενεια δεν υπαρχει αναλογη θεση..

Επίσης σε μια εποχη που τα σχολεία έχουν ''ξεφύγει'' στην Ελλάδα θεωρω πως ένα φρενο στα σχολικά χρόνια είναι μόνο για καλό..προσωπική άποψη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλους! Έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια για το επίπεδο εκπαίδευσης στη Θεομήτωρ (Αργυρούπολης) αλλά θα ήθελα τη γνώμη κάποιου γονιού που στέλνει εκεί το παιδάκι του. Απο οτι βλέπω δεν έχει μεγαλο προαύλιο χώρο... Επίσης έχει σύγχρονο χαρακτήρα απο πλευράς εξοπλισμού και διδασκαλίας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

τι κάνατε τελικά; υπάρχουν νεότερες απόψεις για τα παραπάνω σχολεία; ενδιαφέρομαι κι εγώ να στείλω το γιο μου.. κοιτάω για Γεννάδιο, Κουτσομάλη, Γεωργίου Ζώη..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καμία πρόσφατη εμπειρία από τα εκπαιδευτηρια θεομητωρ υπάρχει?

Μου πρότειναν να κάνω μάθημα σε κοριτσακι που πηγαίνει σε αυτό το σχολειο.Μιλησα με τον μπαμπα κ μου φάνηκε απίστευτα συντηρητικός σε εκπαιδευτικά θέματα.

Ποια είναι η σχέση του σχολείου με τις νέες τεχνολογίες?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...