Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημερα

22 εβδομαδων ήμουν και στη Β'' επιπέδου βρεθηκε τράχηλος 2,6 από 3,5 εκ. πριν από λίγες μερες που ειχα ξανακανει υπερηχο.......Επαιρνα 6 Trofocard και 4 Utro των 200, συν αντιπηκτικες και σιδηρο.....Ο γιατρός είχε συστησει ξεκουραση αλλά λόγω δουλειας, ανυπαρκτης βοηθειας και ενος αλλου παιδιου δεν μπορεσα να εφαρμοσω τις οδηγιες. 26 εμβομαδων τραχηλος 2,3 και πολλές συσπάσεις......καναμε κορτιζονη γιατα πνευμονια του μωρου και ετοιμαζομασταν για καθε ενδεχομενο

Αποτελεσμα: Γεννησα 37 εβδ. μια υπέροχη μπουμπού, μόλις σταματησα τα χαπια......

Γλυκιά μου απόλυτη ξεκουραση θέλει, να παιρνεις τα φαρμακακια σου και να εχεις πίστη στο μωρακι σου....να ξερεις ότι οι γιατροί φοβουνται την αποτομη μειωση του τραχήλου καθώς και να μη μαλακώσει ......

Με το καλό.........

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση! Μακάρι να φτάσω κι εγώ την 37η εβδομάδα! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια!Τι μερα και η χθεσινη.. Επι 7 ωρες ειχα συσπασεις 60αρες και 80αρες ανα τριλεπτο. Πραγματικα πιστεψα οτι γενναω! Κι ομως σταματησαν..(να ναι καλα τα γιουτοπαρ, πηρα ενισχυμενη δοση) Το καλο ειναι οτι ο γιατρος μου ειπε πως αν βγει κι αυτη η βδομαδα, ολα καλα δε φοβομαστε τιποτα, ομως μεγαλη ταλαιπωρια νιωθω οτι γενναω καθε τρεις και λιγο.. Δηλαδη οταν σταματησω τα χαπια ποσες συσπασεις θα εχω απορω.. Πιο πολυ αυτο φοβαμαι παρα τον ιδιο τον τοκετο..

Σε ευχαριστώ κι εσένα, free dom, για την απάντηση. Πως είσαι τώρα? Απορία πως καταλαβαίνετε τις συσπάσεις? Δεν ξέρω αν νιώθω σπρώξιμο του μωρού ή αν αυτό που νιώθω είναι συσπάσεις! 1ο παιδάκι βλέπετε!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ κι εσένα, free dom, για την απάντηση. Πως είσαι τώρα? Απορία πως καταλαβαίνετε τις συσπάσεις? Δεν ξέρω αν νιώθω σπρώξιμο του μωρού ή αν αυτό που νιώθω είναι συσπάσεις! 1ο παιδάκι βλέπετε!

Στις συσπασεις σκληραινει η κοιλια μου, πετρωνει, και νιωθω ενα τραβηγμα προς τα κατω. Οταν ειναι δυνατες, εχω και πονο περιοδου. Ετσι τις καταλαβαινω εγω..

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μάλλον δεν έχω συσπάσεις, αλλά ένα ζωηρό αγορακι! Είμαι κ 30η εβδ. Άντε να περάσει ο καιρός! Εύχομαι να σου πανε όλα τέλεια και να βγει ενα σούπερ μωρό!!! Να μας πεις εντυπώσεις! Πάντως από την Παρασκευή και μετά δεν είναι μια χαρά να γεννήσεις?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μάλλον δεν έχω συσπάσεις, αλλά ένα ζωηρό αγορακι! Είμαι κ 30η εβδ. Άντε να περάσει ο καιρός! Εύχομαι να σου πανε όλα τέλεια και να βγει ενα σούπερ μωρό!!! Να μας πεις εντυπώσεις! Πάντως από την Παρασκευή και μετά δεν είναι μια χαρά να γεννήσεις?

Σευχαριστω πολυ κοπελα μου, κι εσυ με το καλο να κρατησεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου κι ολες οι μανουλες! Τ οτι ειναι ζωηρος ο μπεμπης σου καλο ειναι!;) Ο γιατρος μου ειπε οτι απο την Κυριακη και μετα δεν εχουμε κανενα προβλημα οποτε λιγες μερουλες μου εμειναν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια είμαι η κοπέλα που άνοιξα το θέμα αν μ θυμάστε! Την Παρασκευή που πήγα για κορδέλα είδαμε ότι ο τράχηλος μου έχει μείνει στάσιμος στο 2,0. Άρα συνεχίζω τα 2 μαγνήσια πρωί-βράδυ και τα 3 utrogestan. 2 από το στόμα πρωί-βράδυ και 1 κολπικό το βράδυ πριν κοιμηθώ. Έχω εξέταση ξανά 1η Αυγούστου. Θα δούμε πάλι τράχηλο και θα κάνω και το doppler.

Είμαι σήμερα 31 εβδομ. +2 ημερών. Δεν βγαίνω από το σπίτι (λογικό με τον τραχηλο αυτό), ούτε δουλειές κάνω. Απλά μετακινούμαι από το ένα δωμάτιο στο άλλο , μία για να φάω, μία για νερό, μία για να ξεπιαστώ λιγάκι (και αυτό μην νομίζετε, φεύγω από το κρεβάτι και πάω στον καναπέ), και μέρα παρά μέρα που κάνω μπάνιο γιατί η ζέστη δεν παλεύεται. Πάνω από 5 λεπτά όμως νιώθω αυτήν την πίεση χαμηλά λες και θα βγει το μωρό και δεν αντέχω.Ξανακάθομαι. Πιστεύετε ότι κάνω κάτι ακραίο σε όλα αυτά? Να είμαι αισιόδοξη? Φοβάμαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι η κοπέλα που άνοιξα το θέμα αν μ θυμάστε! Την Παρασκευή που πήγα για κορδέλα είδαμε ότι ο τράχηλος μου έχει μείνει στάσιμος στο 2,0. Άρα συνεχίζω τα 2 μαγνήσια πρωί-βράδυ και τα 3 utrogestan. 2 από το στόμα πρωί-βράδυ και 1 κολπικό το βράδυ πριν κοιμηθώ. Έχω εξέταση ξανά 1η Αυγούστου. Θα δούμε πάλι τράχηλο και θα κάνω και το doppler.

Είμαι σήμερα 31 εβδομ. +2 ημερών. Δεν βγαίνω από το σπίτι (λογικό με τον τραχηλο αυτό), ούτε δουλειές κάνω. Απλά μετακινούμαι από το ένα δωμάτιο στο άλλο , μία για να φάω, μία για νερό, μία για να ξεπιαστώ λιγάκι (και αυτό μην νομίζετε, φεύγω από το κρεβάτι και πάω στον καναπέ), και μέρα παρά μέρα που κάνω μπάνιο γιατί η ζέστη δεν παλεύεται. Πάνω από 5 λεπτά όμως νιώθω αυτήν την πίεση χαμηλά λες και θα βγει το μωρό και δεν αντέχω.Ξανακάθομαι. Πιστεύετε ότι κάνω κάτι ακραίο σε όλα αυτά? Να είμαι αισιόδοξη? Φοβάμαι πολύ.

 

και φυσικα να εισαι αισιοδοξη! το ευχαριστο ειναι οτι δεν ανοιξε αλλο ο τραχηλος. ομως!!! συνεχισε την ξαπλα !!!!! μην ξεμακρυνεσαι!!!! σπιτι ξαπλα και παλι σπιτι και ξαπλα! περνα την 32η εβδομαδα δηλαδη σε λιγες μερες και μετα οσο καταφερεις να παρεις κερδος ειναι! με το μηκος που εχεις και αν εισαι φοβιτσιαρα :mrgreen::mrgreen:μπορεις να βγαλεις και αλλες 8 βδομαδες ναι! πολυ καλα διαβασες!!!!:-P:razz:

κοριτζονη να υποθεσω οτι εκανες; ε; (για πνευμονακια)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι η κοπέλα που άνοιξα το θέμα αν μ θυμάστε! Την Παρασκευή που πήγα για κορδέλα είδαμε ότι ο τράχηλος μου έχει μείνει στάσιμος στο 2,0. Άρα συνεχίζω τα 2 μαγνήσια πρωί-βράδυ και τα 3 utrogestan. 2 από το στόμα πρωί-βράδυ και 1 κολπικό το βράδυ πριν κοιμηθώ. Έχω εξέταση ξανά 1η Αυγούστου. Θα δούμε πάλι τράχηλο και θα κάνω και το doppler.

Είμαι σήμερα 31 εβδομ. +2 ημερών. Δεν βγαίνω από το σπίτι (λογικό με τον τραχηλο αυτό), ούτε δουλειές κάνω. Απλά μετακινούμαι από το ένα δωμάτιο στο άλλο , μία για να φάω, μία για νερό, μία για να ξεπιαστώ λιγάκι (και αυτό μην νομίζετε, φεύγω από το κρεβάτι και πάω στον καναπέ), και μέρα παρά μέρα που κάνω μπάνιο γιατί η ζέστη δεν παλεύεται. Πάνω από 5 λεπτά όμως νιώθω αυτήν την πίεση χαμηλά λες και θα βγει το μωρό και δεν αντέχω.Ξανακάθομαι. Πιστεύετε ότι κάνω κάτι ακραίο σε όλα αυτά? Να είμαι αισιόδοξη? Φοβάμαι πολύ.

 

Αχ αυτός ο τράχηλος! Κι εγώ αύριο μπαίνω στην 31η εβδομάδα. Πριν 10 μέρες 25mm, ελπιχω αυτή τη βδομάδα που θα ξαναπάω στο γιατρό να παραμένουμε εκεί. Κουράγιο σε ολες μας!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι η κοπέλα που άνοιξα το θέμα αν μ θυμάστε! Την Παρασκευή που πήγα για κορδέλα είδαμε ότι ο τράχηλος μου έχει μείνει στάσιμος στο 2,0. Άρα συνεχίζω τα 2 μαγνήσια πρωί-βράδυ και τα 3 utrogestan. 2 από το στόμα πρωί-βράδυ και 1 κολπικό το βράδυ πριν κοιμηθώ. Έχω εξέταση ξανά 1η Αυγούστου. Θα δούμε πάλι τράχηλο και θα κάνω και το doppler.

Είμαι σήμερα 31 εβδομ. +2 ημερών. Δεν βγαίνω από το σπίτι (λογικό με τον τραχηλο αυτό), ούτε δουλειές κάνω. Απλά μετακινούμαι από το ένα δωμάτιο στο άλλο , μία για να φάω, μία για νερό, μία για να ξεπιαστώ λιγάκι (και αυτό μην νομίζετε, φεύγω από το κρεβάτι και πάω στον καναπέ), και μέρα παρά μέρα που κάνω μπάνιο γιατί η ζέστη δεν παλεύεται. Πάνω από 5 λεπτά όμως νιώθω αυτήν την πίεση χαμηλά λες και θα βγει το μωρό και δεν αντέχω.Ξανακάθομαι. Πιστεύετε ότι κάνω κάτι ακραίο σε όλα αυτά? Να είμαι αισιόδοξη? Φοβάμαι πολύ.

Γλυκια μου, μονο αισιοδοξη να εισαι! Απο τοτε που ανοιξες το θεμα περασαν ηδη δυο βδομαδες και τα πας μια χαρα. Εκανες και τις ενεσουλες σου, το μωρακι σου μερα με τη μερα δυναμωνει και ωριμαζει, να δεις που ολα θα πανε καλα. Συνεχισε αυτα που κανεις, και προτιμησε να εισαι ξαπλωμενη πιο πολυ απο καθιστη. Εγω οχι ορθια, καθιστη ειμαι για κανενα δεκαλεπτο και νιωθω αυτη την πιεση κι ομως σημερα 36 και 1 και ο μπεμπης ειναι ακομη στην κοιλιτσα μου.Ετσι θα γινει και σε σενα!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aυτη την πιεση που περιγραφεις την ειχα κι εγω και στις 2 εγκυμοσυνες απο τον 4ο μηνα~! Αν κα8ομουν παραπανω απο 10 λεπτα ορ8ια αισ8ανομουνπιεση και λιγο πονο πολυ χαμηλα στη κοιλια λες κι 8α εβγενε το μωρο!

Δεν ειχα προβλημα κανενα, γεννησα και τα 2 κοριτσια μου 39η βδομαδα !

Εβλεπα αλλες εγκυμονουσες οπου περπαταγαν στη παραλια με τις ωρες κι εγω εκανα 20 βηματα κι ειχα αυτο το βαρος......!!!:!::!::!::!:

Ισως η ηλικια??? ημουν 31 ισως το οτι ημουν αγυμναστη??? Ποιος ξερει!!!

Θελω να καταληξω οτι μη φορασε για το βαρος που νιω8εις, ξεκουρασου οσο μπορεις, λιγος καιρος εμεινε αξιζει για το μωρακι σου!

Με το καλο, καλη συνεχεια ναχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ΕΡΩΤΗΣΗ κοριτσια ......με utrogestan, μαγνησιο και πολυ πολυ ξαπλα εχετε συσπασεις?αν ναι ποσες περιπου?ποτε οι συσπασεις πρεπει να ειναι ανησυχητικες γιατι με τραχηλο 1,7 νομιζω πως δε πρεπει να χω ουτε μια!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!δν διαβασα τα σχολια σας αλλα θα σας πω την δικια μ ιστορια!!τον ιανουαριο εφερα στον κοσμο το αγγελουδακι μου..στις 36+3 εβδομαδες!!λοιπον..ειχα συσπασεις απ τον πεμπτο..ενω επερνα μαγνησια youtopar δεν σταματησαν ποτε!!!!ολο αυξανοταν λογω αγχους!!στον 6ο χριαστηκε να καθησω πληρη ακινησια μονοοο τουαλετα κ τα υπολοιπα στο κρεβατι..μπανιο μια φορα την εβδομαδα κ εννοειται με εκανε ο αντρας μου..σε ενα αριστερο πλευρο συνεχεια επι 3 ολοκληρους μηνες!!!το ορξιζομαι πραγμστικα...δεν γυρισα καθολου δεξια γιατι ριχα κολικο νεφρου κ υπεφερα!!!καθε μερα μετρουσα τηε μερες ειχα ενα ημερολογιο κ εσβηνα μερες!!!αλλα ατελιωτες!!!οι συσπασεις εκει!!!ειχα φτασει να περνω 4 την ημερα συν πολλα μαγνησια..8+5 μηνων νοσηλευτικα στο νοσοκομειο με ορους αλλα κ παλι τιποτα συσπασρις μπορει κ 50 και την ημερα..ανα διλεπτο ανα πενταλεπτο αλλα ευτυχως χωρις πονο!!!με το που νπηκα στον μηνα μου βγηκα απ το νοσκομειο κ ολοι μου ελεγαν με ποσα youtopar που πηρες θα παμε σιγουρα με προκληση..σαββατο βγηκα..κυριακη αρχιζαν πονακια..δευτερα διναμωναν κ τριτη της πεντε το πρωι μπηκα να γεννησω..ειναι ολααα θεμα αγχους εγω σας καταλαβαινω οσο τιποτα αλλο αλλα ολα μα ολα θα τελιωσουν..τωρα οι μερες ειναι ατελιωτες ξερω αλλα θα περασουν..υπομονη για τα παιδακια μας..ολα γιαυτα τα μικρα πλασματακια..κ ολα θα πανε καλα!!!σας το ευχομαι μες απ την καρδια μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!δν διαβασα τα σχολια σας αλλα θα σας πω την δικια μ ιστορια!!τον ιανουαριο εφερα στον κοσμο το αγγελουδακι μου..στις 36+3 εβδομαδες!!λοιπον..ειχα συσπασεις απ τον πεμπτο..ενω επερνα μαγνησια youtopar δεν σταματησαν ποτε!!!!ολο αυξανοταν λογω αγχους!!στον 6ο χριαστηκε να καθησω πληρη ακινησια μονοοο τουαλετα κ τα υπολοιπα στο κρεβατι..μπανιο μια φορα την εβδομαδα κ εννοειται με εκανε ο αντρας μου..σε ενα αριστερο πλευρο συνεχεια επι 3 ολοκληρους μηνες!!!το ορξιζομαι πραγμστικα...δεν γυρισα καθολου δεξια γιατι ριχα κολικο νεφρου κ υπεφερα!!!καθε μερα μετρουσα τηε μερες ειχα ενα ημερολογιο κ εσβηνα μερες!!!αλλα ατελιωτες!!!οι συσπασεις εκει!!!ειχα φτασει να περνω 4 την ημερα συν πολλα μαγνησια..8+5 μηνων νοσηλευτικα στο νοσοκομειο με ορους αλλα κ παλι τιποτα συσπασρις μπορει κ 50 και την ημερα..ανα διλεπτο ανα πενταλεπτο αλλα ευτυχως χωρις πονο!!!με το που νπηκα στον μηνα μου βγηκα απ το νοσκομειο κ ολοι μου ελεγαν με ποσα youtopar που πηρες θα παμε σιγουρα με προκληση..σαββατο βγηκα..κυριακη αρχιζαν πονακια..δευτερα διναμωναν κ τριτη της πεντε το πρωι μπηκα να γεννησω..ειναι ολααα θεμα αγχους εγω σας καταλαβαινω οσο τιποτα αλλο αλλα ολα μα ολα θα τελιωσουν..τωρα οι μερες ειναι ατελιωτες ξερω αλλα θα περασουν..υπομονη για τα παιδακια μας..ολα γιαυτα τα μικρα πλασματακια..κ ολα θα πανε καλα!!!σας το ευχομαι μες απ την καρδια μου!!!!

 

ευχαριστούμε για την ενθάρρυνση!!!! :)

να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πως τα πατε κοριτσια μου; Ελπιζω ολα να πηγαινουν καλα και οι κοιλιτσες να μεγαλωνουν! Εγω γεννησα τελικα στις 38 εβδομαδες και ολα πηγαν τελεια. Με τοσες συσπασεις ημουν τοσο ετοιμη που γεννησα σε τεσσερις ωρες πολυ ευκολα κι ο μπεμπης μια χαρα. Υπομονη κοριτσια ολα θα περασουν, θα κρατησετε τα μωρακια σας και ολο αυτο το αγχος και η ταλαιπωρια θα ειναι παρελθον.. Καλη δυναμη σε ολες, ευχομαι να σας πανε ολα τοσο καλα οπως και σε μενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως τα πατε κοριτσια μου; Ελπιζω ολα να πηγαινουν καλα και οι κοιλιτσες να μεγαλωνουν! Εγω γεννησα τελικα στις 38 εβδομαδες και ολα πηγαν τελεια. Με τοσες συσπασεις ημουν τοσο ετοιμη που γεννησα σε τεσσερις ωρες πολυ ευκολα κι ο μπεμπης μια χαρα. Υπομονη κοριτσια ολα θα περασουν, θα κρατησετε τα μωρακια σας και ολο αυτο το αγχος και η ταλαιπωρια θα ειναι παρελθον.. Καλη δυναμη σε ολες, ευχομαι να σας πανε ολα τοσο καλα οπως και σε μενα!

 

Ευχαριστούμε πολύ που μας θυμήθηκες τις ομοιοπαθούσες!!!! Να σου ζήσει και ο μπέμπης σου, που βγήκε μια χαρά! :D

Εγώ αισίως είμαι στην 35η εβδομάδα και από την Δευτέρα που μπαίνω στον 9ο κόβω μαγνήσια και ουτροτζεσταν και αρχίζω περπατήματα κτλ, συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρού!!! Ο μπέμπης 2700 - καλά δεν είναι?

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ που μας θυμήθηκες τις ομοιοπαθούσες!!!! Να σου ζήσει και ο μπέμπης σου, που βγήκε μια χαρά! :D

Εγώ αισίως είμαι στην 35η εβδομάδα και από την Δευτέρα που μπαίνω στον 9ο κόβω μαγνήσια και ουτροτζεσταν και αρχίζω περπατήματα κτλ, συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρού!!! Ο μπέμπης 2700 - καλά δεν είναι?

Μια χαρα ειναι! Βδομαδα με τη βδομαδα μεγαλωνουν πολυ σ αυτη τη φαση. Μπραβο φτασατε κι εσεις αισιως στο τελος! Ευχομαι να χεις μια πολυ καλη γεννα και με το καλο να κρατησεις εναν τελειο μπεμπουλη!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι! Βδομαδα με τη βδομαδα μεγαλωνουν πολυ σ αυτη τη φαση. Μπραβο φτασατε κι εσεις αισιως στο τελος! Ευχομαι να χεις μια πολυ καλη γεννα και με το καλο να κρατησεις εναν τελειο μπεμπουλη!

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ! Μακάρι όλες οι εγκυούλες να έχουν μια καλή γέννα και γερά μωράκια και εσείς οι νέες μανούλες να δείτε τα παιδάκια σας όπως επιθυμείτε! :D

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια δόξα το Θεό, κατάφερα με τόση ακινησία και μπήκα στον μήνα μου από προχτές! Τώρα έκοψα τα φάρμακα και ο γιατρός είπε να ξεκινήσω περπάτημα, όσο κι αν πονάω! Μακάρι όλα να πάνε κατ'ευχήν σε όλες μας! Υπομονή σε όλες!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια δόξα το Θεό, κατάφερα με τόση ακινησία και μπήκα στον μήνα μου από προχτές! Τώρα έκοψα τα φάρμακα και ο γιατρός είπε να ξεκινήσω περπάτημα, όσο κι αν πονάω! Μακάρι όλα να πάνε κατ'ευχήν σε όλες μας! Υπομονή σε όλες!!!!!:)

 

μπραβο σου, με το καλο να παρεις αγκαλια το μωρο σου. σας διαβαζω γιατι τωρα μπηκα κ εγω στην θεση σας. ελπιζω κ η δικη μου περιπτωση να εχει αισιο τελος. ειμαι σε ακινησια 2 εβδομαδων μετα απο περιδεση τραχυλου. ηταν 1,5 κ το βρηκαμε στην β επιπεδου( 24 εβδομαδα). την επομενη μερα χωρις να το ψαξω ιδιαιτερα,μετα απο υποδειξη του γιατρου εκανα περιδεση. πηγε καλα εμεινα 2 μερες στο νοσοκομειο κ μετα σπιτι, ξαπλα. οπως λετε κ εσεις δεν περνανε οι μερες,ολοι λενε υπομονη αλλα δυσκολο μεσα σε 4 τοιχους. σε 2 μερες ειμαι 26 εβδ. μετραω μερες ελπιζοντας τουλαχιστον να φτασω στην 30 εβδομαδα. στα μεσα του σεπτεμβρη εχω ραντεβου με τον γιατρο για μετρηση τραχιλου. ο θεος να βαλει το χερι του να μην εχει μειωθει. θα δουμε μηπως μπορεσει κ μου κανει κ τις ενεσεις κοτριζονης. προς το παρον κανω τον σταυρο μου που τα κοριτσακια στην κοιλια μου κανουν συχνα αισθητη την παρουσια τους κ μου δινουν δυναμη κ ελπιδα οτι θα τα καταφερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Maryan πολυ χαιρομαι που εφτασες κι εσυ ως εδω! Με το καλο το μπεμπακι σου!

Mama2011 οσο δυσκολο κι αν σου φαινεται αυτη τη στιγμη, με υπομονη, ψυχραιμια και πιστη, θα τα καταφερεις κι εσυ οπως κι εμεις! Ναι, τωρα σου φαινεται ατελειωτος ο δρομος, και οντως ειναι πολυ ζορικο, ομως θα περασει και μετα θα σ αποζημιωνουν τα μπεμπακια σου. Οπως το λες, παρε δυναμη απο αυτες τις ψυχουλες, βρες πραγματα που σε ευχαριστουν για ν ασχολεισαι και να ξεχνιεσαι, και καθε μερα που περναει ειναι κερδος!Καλη δυναμη και με το καλο να ερθουν τα μωρακια σου υγιεστατα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ξαπλα κανει θαυματα!!

και εγω 35η εβδομαδα και προχωραω... σε λιγες μερες που θα μπω στο μηνα μου , ειπα και εγω στο γιατρο πριν προλαβει να μου το πει αυτος, οτι θα βγω... θα παω να φαω ενα παγωτο και να περπατησω! Ειχα σκαμπανευασματα, εφαγα πολυ ζεστη, εεε ... ειχα και λιγα νευρακια γιατι ολοι πηγαιναν για μπανιο θαλασσα και εγω μεσα ! Αλλα περασε ... λιγο ακομα εμεινε!υπομονη σε οοολες οσες ειμαστε ακομη ξαπλα ... αυτο που ονειρευομαι ειναι το καλοκαιρι του 2015(καπως μακρινο..εε?)που θα ξεκινησω μπανια και θαλασσες απο Απριλιο ..με την μικρη μου βεβαια... τι να κανω ρε κοριτσια.....ΕΣΚΑΣΑΑΑΑ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ξαπλα κανει θαυματα!!

και εγω 35η εβδομαδα και προχωραω... σε λιγες μερες που θα μπω στο μηνα μου , ειπα και εγω στο γιατρο πριν προλαβει να μου το πει αυτος, οτι θα βγω... θα παω να φαω ενα παγωτο και να περπατησω! Ειχα σκαμπανευασματα, εφαγα πολυ ζεστη, εεε ... ειχα και λιγα νευρακια γιατι ολοι πηγαιναν για μπανιο θαλασσα και εγω μεσα ! Αλλα περασε ... λιγο ακομα εμεινε!υπομονη σε οοολες οσες ειμαστε ακομη ξαπλα ... αυτο που ονειρευομαι ειναι το καλοκαιρι του 2015(καπως μακρινο..εε?)που θα ξεκινησω μπανια και θαλασσες απο Απριλιο ..με την μικρη μου βεβαια... τι να κανω ρε κοριτσια.....ΕΣΚΑΣΑΑΑΑ...

Ποσο σε καταλαβαινω! Περασε ολοκληρο καλοκαιρι και δεν καταλαβα τιποτα. Αντε του χρονου, καλα να μαστε θα το καψουμε!;) Ωστοσο, χαιρομαι πολυ που βλεπω οτι ολες φτασαμε ως το τελος. Μπραβο βρε κοριτσια, η προσπαθεια ειχε αποτελεσμα. Βλεπω τωρα το μικρακι μου και λεω χαλαλι του!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι που σε κραταει , οτι οταν ερθει η ωρα να κρατησεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου λες χαλαλι.... και εγω χαιρομαι που τα νεα ειναι ευχαριστα για ολες ....

για εκεινες που τωρα θα ξαπλωσουν ...υπομονη ειναι για καλο....ειμαστε ωραια παραδειγματα..ειδικα για κατακαλοκαιρο που το περναμε... υπηρχαν πολλες στιγμες στιςκαλες ζεστες..που παρακαλουσα να ταν χειμωνας να ημουν ξαπλα παλι ...αλλα αγκαλια με παπλωμα... ειμαι πολυ τις θαλασσας απο οτι καταλαβατε και του νερου γενικοτερα .... τον εφαγα τον γαιδαρο ομως , εμεινε η ουριτσα... ΥΠΟΜΟΝΗ!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Maryan πολυ χαιρομαι που εφτασες κι εσυ ως εδω! Με το καλο το μπεμπακι σου!

Mama2011 οσο δυσκολο κι αν σου φαινεται αυτη τη στιγμη, με υπομονη, ψυχραιμια και πιστη, θα τα καταφερεις κι εσυ οπως κι εμεις! Ναι, τωρα σου φαινεται ατελειωτος ο δρομος, και οντως ειναι πολυ ζορικο, ομως θα περασει και μετα θα σ αποζημιωνουν τα μπεμπακια σου. Οπως το λες, παρε δυναμη απο αυτες τις ψυχουλες, βρες πραγματα που σε ευχαριστουν για ν ασχολεισαι και να ξεχνιεσαι, και καθε μερα που περναει ειναι κερδος!Καλη δυναμη και με το καλο να ερθουν τα μωρακια σου υγιεστατα..

 

 

ευχαριστω πολυ, μεσα απο εσας περνω κ εγω δυναμη. ελπιζω να τα καταφερω οπως κ εσεις. αυτο που εχω καταλαβει οτι καθε μανα εχει μια εσωτερικη δυναμη που μπορει να ανταπεξελθει σε ολα. αλλωστε για αυτο λενε μανα ειναι μονο μια, μπορει να κανει τα παντα για τα παιδια της.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...