Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ζητειται παιδιατρος στα...μετρα μου


Recommended Posts

θα ηθελα τη βοηθεια σας ωστε να βρω παιδιατρο για την μικρη μου.

μενουμε πειραια αλλα ειμαι διαθετημενη αν αξιζει να παω και μακρυτερα.

 

θελω εναν καλο επιστημονα φυσικα, εμπειρο συζητησιμο και καλο ανθρωπο.

που να υποστηριζει τον επιλεκτικο εμβολιασμο, τις φυσικες τροφες και να μη <<σπρωχνει>> τα προιοντα των γνωστων εταιρειων.

α! και να σηκωνει παντα το τηλ. ή τελως παντων να τηλεφωνει συντομα αν του εχει τυχει κατι εκεινη τη στιγμη.

 

επειδη ημουν τυχερη και καταφερα να βρω τον γυναικολογο που μου ταιριαζει και με σεβεται θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι μεχρι τωρα δεν εχω βρει ακρη...

η μπουμπου ειναι 5μιση μηνων.

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν και είναι στο Χαλάνδρι (στη στάση του μετρό Χολαργός), θα σου έλεγα να κοιτάξεις τον Σπύρο Χριστόπουλο, ομοιοπαθητικό παιδίατρο, πολύ επιφυλακτικό με τα εμβόλια, δεν δίνει φάρμακα (2 χρόνια δεν μας έχει δώσει ποτέ φάρμακα βαριά, αντιβιώσεις, κτλ, μόνο ομοιοπαθητικές κάψουλες) πολύ ήρεμος και συζητήσιμος. Δεν προωθεί ;) κανένα προιόν από εταιρίες και δεν έχει στο ιατρείο του κανένα διαφημιστικό από Νουνού, Νεστλέ,κτλ.

 

Από τροφές δεν μας έχει αναφέρει ποτέ τίποτα συσκευασμένο, μόνο φρούτα, λαχανικά, ψάρι, όσπρια, κτλ-είναι μάλιστα φαν των βιολογικών. Δεν τον έχω χρειαστεί ευτυχώς για κάτι επείγον, αλλά έχει κινητό στο οποίο μπορείς να τον πάρεις τηλ. Γυθείου 21 Χαλάνδρι,Τηλ.: 2106717082

 

Επίσης πολύ θετικό για μένα είναι ότι δεν σε τρέχει κάθε μήνα στο ιατρείο του για να σου παίρνει επίσκεψη. Πάμε μόνο άμα αρρωστήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρός μου βρίσκεται στη Νέα Σμύρνη, είναι ένας νέος και προοδευτικός άνθρωπος, με καλές σπουδές, γλυκιά, απλή και συζητήσιμη. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου σηκώσει το τηλέφωνο και να μη σε εξυπηρετήσει, γενικότερα.

 

Λέγεται Μητσιάδη Βασιλική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κυρια λεκεα βασω στο παγκρατι ειναι η παιδιατρος μας την οποια επιλεξαμε μετα απο 5 παιδιατρους που αλλαξαμε για διαφορα που περασε το νινι μας.τωρα ειμαστε δυο ετων κ την εχω απο 4 μηνων.ειμαι πολυ ευχαριστημενη γιατι ειναι τρομερα υπευθυνη σαν γιατρος μου αρεσει που ειναι αυστηρη κ καθετη σε καποια θεματα,δεν αφηνει τιποτα ετσι το ψαχνει πολυ ακομα κ για εναν απλο βηχα.ειναι στα ραντεβου της τυπικη,ποτε δεν περιμενουμε,σηκωνει πσντα το τηλ.της κ πολυ βασικο οταν τη παιρνω ξερει ποια ειμαι κ θυμαται το παιδι μου.δεν ξερω γτ η καθε μανουλα εχει δικα της κριτηρια αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενη

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει σε παρόμοιο θέμα: Μαρία Παπαευθυμίου, το ιατρείο είναι σε πολύ κεντρικό δρόμο του Πειραιά. Είναι νέα, διαβασμένη, συνεργάτιδα του "Αγία Σοφία", γνωρίζει από θηλασμό και δεν προωθεί σε καμία περίπτωση φάρμακα, κρέμες κτλ. Δεν είναι κατά των εμβολίων, αλλά φαντάζομαι δε βάζει και το μαχαίρι στο λαιμό! Τέλος, όπως έχω ξαναγράψει, έχει μακράν το ωραιότερο εξεταστικό κρεβάτι που έχω δει ποτέ μου! Όχι, δηλαδή, ότι αυτό αποτελεί πρωταρχικό κριτήριο επιλογής παιδιάτρου, αλλά είναι ενδεικτικό για το μεράκι που έχει η συγκεκριμένη...:D

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι στο Χαλάνδρι (στη στάση του μετρό Χολαργός), θα σου έλεγα να κοιτάξεις τον Σπύρο Χριστόπουλο, ομοιοπαθητικό παιδίατρο, πολύ επιφυλακτικό με τα εμβόλια, δεν δίνει φάρμακα (2 χρόνια δεν μας έχει δώσει ποτέ φάρμακα βαριά, αντιβιώσεις, κτλ, μόνο ομοιοπαθητικές κάψουλες) πολύ ήρεμος και συζητήσιμος. Δεν προωθεί ;) κανένα προιόν από εταιρίες και δεν έχει στο ιατρείο του κανένα διαφημιστικό από Νουνού, Νεστλέ,κτλ.

 

Από τροφές δεν μας έχει αναφέρει ποτέ τίποτα συσκευασμένο, μόνο φρούτα, λαχανικά, ψάρι, όσπρια, κτλ-είναι μάλιστα φαν των βιολογικών. Δεν τον έχω χρειαστεί ευτυχώς για κάτι επείγον, αλλά έχει κινητό στο οποίο μπορείς να τον πάρεις τηλ. Γυθείου 21 Χαλάνδρι,Τηλ.: 2106717082

 

Επίσης πολύ θετικό για μένα είναι ότι δεν σε τρέχει κάθε μήνα στο ιατρείο του για να σου παίρνει επίσκεψη. Πάμε μόνο άμα αρρωστήσουμε.

 

Συγνώμη βρίσκεις πολύ θετικό ότι δεν παρακολουθεί την ανάπτυξη του παιδιού κάθε μήνα ? τουλάχιστον γία τον πρώτο χρόνο.κι ο δικός μας παιδίατρος δεν μας πάσαρε ποτε προιόντα. σηκώνει πάντα το τηλ ακόμη και νύχτα, δεν εχει δώσει μέχρι τώρα αντιβίωση . αλλά τον έβλεπε κάθε μήνα!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία πάντως, πριν λίγες μέρες είχε κι ο Economist (όπως και τόσα άλλα σοβαρά μέσα ανά τον κόσμο) μια ακόμη ιστορία για τους κινδύνους που επιφέρει σε όλους εμάς τους υπόλοιπους η απόφαση όλο και περισσότερων γονέων να μην εμβολιάζουν τα παιδιά τους:

http://www.economist.com/news/united-states/21605951-celebrities-make-us-sick-clueless

 

Να ένα μικρό απόσπασμα, ανατριχιαστικό κατά τη γνώμη μου:

Whooping cough (pertussis), a contagious bacterial infection that is deeply unpleasant for adults and can be fatal for small children, was supposed to have been largely eradicated from the United States, thanks to widespread vaccination. Infections fell from 222,202 in 1941 to 1,010 in 1976. But lately it has made an unwelcome return. In 2012 48,277 cases were reported, the highest figure in over half a century. On June 13th California declared an epidemic; 3,458 cases, including two deaths, have been reported so far this year.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ηθελα τη βοηθεια σας ωστε να βρω παιδιατρο για την μικρη μου.

μενουμε πειραια αλλα ειμαι διαθετημενη αν αξιζει να παω και μακρυτερα.

 

θελω εναν καλο επιστημονα φυσικα, εμπειρο συζητησιμο και καλο ανθρωπο.

που να υποστηριζει τον επιλεκτικο εμβολιασμο, τις φυσικες τροφες και να μη <<σπρωχνει>> τα προιοντα των γνωστων εταιρειων.

α! και να σηκωνει παντα το τηλ. ή τελως παντων να τηλεφωνει συντομα αν του εχει τυχει κατι εκεινη τη στιγμη.

 

επειδη ημουν τυχερη και καταφερα να βρω τον γυναικολογο που μου ταιριαζει και με σεβεται θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι μεχρι τωρα δεν εχω βρει ακρη...

η μπουμπου ειναι 5μιση μηνων.

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια:D

 

Καλός επιστήμονας που να υποστηρίζει τον επιλεκτικό εμβολιασμό δεν νομίζω να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα καλα της ΕΕ ειναι οτι η χωρα ειναι σε ενα ενιαιο πλαισιο αντιμετωπισης καποιων πραγματων,πχ ο εμβολιασμος για τις ασθενειες.

Η εμπειρια ετων και η προοδος στην ιατρικη επιστημη εχουν μετουσιωθει σε ενα εθνικο προγραμμα εμβολιασμου.

 

Οταν ακουω επιλεκτικος εμβολιασμος καταλαβαινω οτι καποιοι γονεις διαβαζοντας καποια πραγματα στο διαδικτυο (συνηθως τρομολαγνικα και συνομωσιολογικα blogs που δεν παραθετουν κανενα στοιχειο ή περιεχουν πλαστα στοιχεια περι δηθεν πρωην υπουργων υγειας της Φιλανδιας κτλ) καταληγουν οτι τα Χ,Υ εμβολια ειναι επικινδυνα επειδη πχ "περιεχουν αλουμινιο" και διαφορες τετοιες παρεξηγησεις.Φυσικα κατανοω πληρως οτι καποιος μπορει να εχει ενδοιασμους για ενα νεοεμφανιζομενο εμβολιο,αλλα οι ενδοιασμοι δεν πρεπει να συνεπαγονται αρνηση εμβολιασμου.

 

Ενας ιατρος φυσικα δεν μπορει και δεν πρεπει να υποχρεωσει καποιον να εμβολιαστει.Ζουμε σε μια εποχη οπου οι μετακινησεις πληθυσμων ειναι υπερβολικα ευκολες λογω μεσων,η χωρα μας κατακλυζεται απο μεταναστες που..αθελα τους κανουν και αυτοι επιλεκτικο εμβολιασμο,δεν χρειαζεται να βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, όταν έρθει η ώρα να πάνε παιδικό σταθμό , εννοείται ότι δινει ο γιατρος βεβαίωση για το παιδί, αν εχει αλλεργιες κλπ, εν είναι πλήρως εμβολιασμενο για την ηλικία του.Καποιοι δήμοι ζητάνε και φωτοτυπία του βιβλιαρίου του παιδιού

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπεμπούλα μην μου απαντήσεις.

 

Ακόμα και να υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις (γιατί δεν θέλω να είμαι απόλυτη), με τρομάζει πιο πολύ ένας παιδίατρος να δηλώσει ότι είναι κατά της αντιβίωσης και ότι δεν δίνει ποτέ ή δίνει εξαιρετικά σπάνια, από κάποιον που μπορεί να δώσει μια φορά στο παιδί και ας αποδειχθεί ότι δεν ήταν 100% απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

σκοπιμα και χωρις να χρειαζεται, κανεις παιδιατρος δεν δινει αντιβιωση.

 

εκτος, αν δεν ειναι και πολυ σιγουρος για το τι ακριβως εχει το παιδι και θελει να ειναι καλυμμενος για παν ενδεχομενο και επιπλοκη.

 

παντως παιδιατρος που να μη δινει ποτε αντιβιωση δεν υπαρχει. δηλαδη τι κανει σε περιπτωση ωτιτιδας η βρογχοπνευμονιας? ευχελαιο?

Link to comment
Share on other sites

σκοπιμα και χωρις να χρειαζεται, κανεις παιδιατρος δεν δινει αντιβιωση.

 

εκτος, αν δεν ειναι και πολυ σιγουρος για το τι ακριβως εχει το παιδι και θελει να ειναι καλυμμενος για παν ενδεχομενο και επιπλοκη.

 

παντως παιδιατρος που να μη δινει ποτε αντιβιωση δεν υπαρχει. δηλαδη τι κανει σε περιπτωση ωτιτιδας η βρογχοπνευμονιας? ευχελαιο?

 

Και εγώ αυτό πιστεύω. Ότι σκόπιμα δεν έχει λόγο κανένας γιατρός να δώσει αντιβίωση ενώ ξέρει ότι δεν χρειάζεται ή ότι δεν είναι κατάλληλη.

 

Υπάρχουν πάντως "παιδίατροι" ομοιοπαθητικοί που καθυστερούν πάρα πολύ να ξεκινήσουν αντιβίωση και όταν το κάνουν μπορεί να είναι πλέον πολύ αργά.

 

Δεν ξέρω και εγώ αν υπάρχει παιδίατρος που να δηλώνει ευθαρσώς ότι δεν δίνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που εμένα με τρομάζει είναι ότι υπάρχουν γονεις που αφηνουν ανεμβολίαστα τα παιδάκια τους ή φοβούνται να τους δωσουν μια αντιβιωση που εχει περάσει από άπειρες δοκιμες ασφαλειας αλλα δεν δισταζουν να δινουν "ομοιοπαθητικες καψουλες" που πιθανως περιεχουν "φυτικες ουσίες" αγνοώντας ότι οι συγκεκριμένες καψουλες δεν εχουν περασει από κανεναν έλεγχο πχ για αλληλεπιδράσεις με άλλες ουσίες και ότι τα περισσότερα φαρμακα προερχονται από φυτα!!

Ποιο εμβολιο θα επιλεγατε να ΜΗΝ γινει στο παιδάκι σας? Της ηπατίτιδας β?? Του μηνιγγιτιδόκοκου?? Της ερυθρας??Με ποια κριτήρια???

Είναι εντυπωσιακό πως μια τεραστια κατακτηση της επιστημης που εχει σωσει εκατομμύρια παιδιων στον πλανητη τίθεται με ευκολια σε αμφισβητηση...κριμα στα παιδακια της αφρικης που πεθαινουν από έλλειψη εμβολίων...θα παρακαλουσα όλους τους γονεις που αρνουνται να εμβολιασουν τα παιδακια τους να στελνουν τα αντιστοιχα χρηματα για αγορα εμβολίων κατά πχ της πολιομυελίτιδας στην αφρικη! Μπορεί στην ευρωπη οι "κακοι" εμβολιασμοι να εξαφανισαν την νόσο αλλα στην αφρική ακομη υπάρχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πιο σοβαρό είναι οι επιπτώσεις για τους άλλους, για όλους εμάς του υπόλοιπους. Οι ασθένειες αυτές έχουν εξαφανιστεί λόγω της ανοσοποίησης του πληθυσμού. Αυτή η ανοσοποίηση προστατεύει και όσα παιδάκια δε μπορούν να εμβολιαστούν γιατί όντως έχουν αλεργία σε κάποια συστατικά των εμβολίων. Αυτά τα παιδάκια βασίζονται σε όλους εμάς του υπόλοιπους για να μη νοσήσουν. Δηλαδή περιμένουμε να πεθάνει κάποιο τέτοιο παιδάκι για να καταλάβουμε πόσο επικίνδυνη πρακτική είναι η παράλειψη των εμβολίων;

 

Αυτοί οι γιατροί που αναφέρετε κορίτσια, και οι οποίοι αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί και να μην κάνουν τα εμβόλια στα παιδιά σας, τί θα κάνουν όταν πρέπει να πάνε τα παιδιά σχολείο; Θα δώσουν πιστοποιητικό ότι το παιδί έχει αλεργία και δε μπορεί να κάνει εμβόλιο; Αυτό είναι σωστό τώρα; Σκεφτείτε τα παιδάκια που όντως δε μπορούν να κάνουν εμβόλια...

 

Αν έχετε λίγο χρόνο διαβάστε αυτό το τόσο κατατοπιστικό ποστ με παραπομπές για όλα τα επιχειρήματα που στηρίζει: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/dear-parents-you-are-being-lied

 

Όσο για τα φυσικά σκευάσματα και τα σχετικά, δείτε και αυτό το λινκ: http://www.autismsciencefoundation.org/what-is-autism/autism-diagnosis/beware-non-evidence-based-treatments

 

Τέλος, ρίξτε μια ματιά στον πίνακα αυτόν: http://www.jennymccarthybodycount.com/Anti-Vaccine_Body_Count/Preventable_Illnesses.html

Είναι λίστα με κρούσματα ασθενειών που μπορούν να καταπολεμηθούν (αλλά δεν...) στις ΗΠΑ, ανά εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις απόλυτο δικιο Ekabh...και να μην αναφέρουμε και τις επιπτωσεις στις εγκυες που μπορει να εχουν χαμηλο τιτλο αντισωματων αν εχουν την ατυχια να εχουν στο περιβαλλον τους ένα ανεμβολιαστο παιδακι για ερυθρα, ιλαρα κτλ...

Εχω , όμως, μια ερωτηση...η σκόπιμη παραλειψη ενός υποχρεωτικου εμβολίου σε περίπτωση που το παιδι νοσησει και εμφανισει επιπλοκες από το νοσημα λόγω αυτης της παραλειψης δεν εχει νομικες επιπτωσεις για τον γονεα και τον παιδίατρο?????

Link to comment
Share on other sites

Καμία επίπτωση δε θα έχουν. Και να δεις που μπορεί να θεωρηθεί και ηρωική η στάση τους, ότι αντιστέκονται στα συμφέροντα των πολυεθνικών που και καλά πλουτίζουν από τα εμβόλια (καμία σχέση βέβαια, οι φαρμακευτικές πλουτίζουν απ'τα ψυχοφάρμακα, αυτά που θα χρειατεί να πάρει το παιδάκι που θα στειρωθεί από τίποτα μαγουλάδες ή πολυο)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μετα απο 2 παιδια...το πρωτο που με νοιαζει οταν μιλαμε για παιδιατρο ειναι να εχει μεγαλη εμπειρια και να ειναι καλος γιατρος ωστε να εχει αντιμετωπισει πολλα περιστατικα και να μπορει με τη μια να αναγνωρισειτυχον προβληματα υγειας.

 

Μη κολατε τοσο στις φυσικες τροφες και στο αν προωθει η οχι συγκεκριμενες εταιριες.Το παιδι εσεις το εχετε σπιτι...εσεις το ταιζεται.Με το ζορι δε θα δωσει κανενας παιδιατρος στο παιδι σας να φαει κατι.Αυτα ειναι λεπτομερειες.

 

Τωρα το θεμα τωνεμβολιων ειναι μεγαλη ιστορια και δυσκολη.Πιο παλια κι εγω τρελαινομουν οταν ακουγα γονεις να μην εμβολιαζουν τα παιδια...κι εγω ελεγα πολλα για τη χρησιμοτητα των εμβολιων...πολλα τετοια ποστ μου υπαρχουν και σε αυτο το φορουμ.Μεχρι που μετα απο ενα εμβολιο το παιδιμου παρουσιασε καποιο προβλημα υγειας.Φυσικα κανενας παιδιατρος δε δεχεται να ξεστομισει οτι φταιειτοεμβολιο.ωστοσο σταματησαν τελειως τονεμβολιασμο του παιδιου.Συνεχιζω να εμβολιαζωτον δευτερο γιο μου...αλλα καθε φορα το κανω με την ψυχη στο στομα μη τυχον και γινει παλι κατι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Νίκη,

Δεν είμαι σίγουρη ότι κανένας παιδίατρος δε σχολιάζει αρνητικά εμβόλια, δοκίμασες άλλον παιδίατρο; Ειλικρινά δε νομίζω ότι οι παιδίατροι "παίζουν κάποιο παιχνίδι" ας πούμε, είναι μέλη μιας συνομωσίας ή κάτι τέτοιο. Απλώς νομίζω ότι τα δυνητικά οφέλη των εμβολίων είναι απείρως μεγαλύτερα από τα δυνητικά προβλήματα (και αυτό ισχύει και σε πολλά άλλα πράγματα που κάνουμε, π.χ. στο ταξίδι με το αυτοκίνητο ή με το αεροπλάνο)

 

Υποθέτω ότι για να σταμάτησαν τα εμβόλια στο παιδί σου πρέπει να έχει αλεργία σε κάτι έτσι; Αυτό ακριβώς είναι το θέμα, κάποια παιδάκια όντως δε μπορούν να κάνουν τα εμβόλια. Για την προστασία των παιδιών όπως το δικό σου πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να κάνουμε εμβόλια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...