Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Επειδή αρκετές φορές συστήνονται από μέλη του parents διάφορες εταιρείες προς διευκόλυνση όλων των ενδιαφερομένων μελών θέλω να καταθέσω την δική μου εμπειρία για συγκεκριμένο που επέλεξα για το γάμο και την βάπτιση του γιου μου, έχοντας διαβάσει προηγουμένως εδώ πολύ καλές κριτικές. Δυστυχώς το προτεινόμενο catering αποδείχθηκε ανάξιο των καλών κριτικών. Ενώ η συμφωνία μας ήταν η σαμπάνια που είχα χρεωθεί για όλους τους προσκεκλημένους να είναι περαστή δηλαδή με σερβιτόρο τον οποίο επίσης είχα χρεωθεί έξτρα για την συγκεκριμένη δουλειά, ο ιδιοκτήτης αυτοβούλως θεώρησε ότι δεν χρειάζεται τελικά με αποτέλεσμα κάποιοι άνθρωποι που από την φύση τους ντρέπονταν να μην πλησιάσουν στο μπαρ και να μην κεραστούν. Επιπλέον ενώ η συμφωνία μας ήταν να χρεωθούμε ατομικά γλυκά για 250 άτομα και όσα περίσσευαν θα τα παίρναμε σε κουτιά συσκευασμένα για το σπίτι μας, τα γλυκά που περίσσεψαν και υπάρχουν μάρτυρες καλεσμένοι για αυτό, τα πήραν οι υπάλληλοι σπίτι τους, ενώ ο ιδιοκτήτης του εν λόγω catering ισχυρίστηκε ότι περίσσεψαν ελάχιστα 25 κομμάτια και τα πέταξαν στους κάδους της εκκλησίας! Περιττό να αναφέρω ότι τα άτομα που παρευρέθησαν στην εκδήλωση ήταν 160 άτομα! Για τον τρόπο που ενήργησαν σε σχέση με την σαμπάνια το μοναδικό που ευκόλως μπορώ να σκεφτώ είναι η οικονομία που έκανε ο ιδιοκτήτης του catering στα μπουκάλια για να τα χρεωθούν σε επόμενη εκδήλωση κάποιοι άλλοι ανυποψίαστοι πελάτες χωρίς καν να τα καταναλώσουν. Τώρα όσον αφορά τα γλυκά, οι υπάλληλοι προτίμησαν να τα πάρουν σπίτι τους και να τα φάνε αυτοί εις υγείαν των κορόιδων ή το χειρότερο να προσφερθούν την επόμενη εβδομάδα σε κάποιον άλλο γάμο!

Δυστυχώς το catering ήταν ένα μελανό σημείο στην όλη οργάνωση της βάπτισης και του γάμου μας και με έκανε να στεναχωρηθώ όχι για μένα αλλά για τους ανθρώπους που είχαμε καλέσει και θέλαμε να τους ευχαριστήσουμε με τον τρόπο που είχαμε επιλέξει. Κρίμα

Διαφημίσεις

Είναι πραγματικά κρίμα σε τέτοιες στιγμές χαράς να πρέπει να στεναχωριέσαι και να συγχίζεσαι με την αχαριστία και την απληστία κάποιων, και για ποιό λόγο; ΓΙα λίγο παραπάνω κέρδος; Λές και αν έμενες ευχαριστημένος απο αυτο το catering δεν θα το συνέστηνες και σε άλλους γνωστούς και επομένως θα κέρδιζαν πολύ περισσότερα απο μερικά μπουκάλια σαμπάνιας και λίγα γλυκα, αλλά αν οι άνθρωποι δεν σκέφτονται και λίγο το μετά και όχι μονο το τώρα, τι να πείς. Το σημαντικό έιναι όταν κατι τέτοιο μας τυχαίνει και την πατάμε, να μην αφήνουμε και άλλους να πέφτουν στην ίδια παγίδα. Προφανώς φίλε μου το συγκεκριμένο catering σας χρέωσε μια τιμή σύμφωνα με τα άτομα, οπως καταλαβαίνω, ανα κεφάλι δηλαδή έτσι; και σου λέει ο κύριος/κυρία, αφου εγώ το ποσό που θα πάρω το έχω συμφωνήσει, ας καταφέρω να μειώσω οσον το δυνατόν το λιγότερο το κόστος μου για να μου περισέψει περισσότερο κέρδος. Γιατι να πιούνε όλοι σαμπάνια, ας πιούνε αυτοί που δεν ντρέπονται να περάσουν απο τον μπουφε και ας έχουμε συμφωνήσει αλλίως, ποιος θα δώσει σημασία μωρε. Οσον για τα γλυκά, τουλάχιστον ασ μην τα πέταξαν στα αλήθεια, να ικανοποίησαν την λιγούρα τους για φαί, "οι καλοπερασάκηδες". Προτείνω σε τέτοιες περιπτώσεις να γίνονται γνωστά σε όλους μας τα στοιχεία τέτοιων άπληστων ώστε να ξέρουμε να αποφεύγουμαι τουλάχιστον ότι μπορούμε και οι επόμενοι που θα χρειαστούμε τέτοιες "υπηρεσίες". Να ανοίξουμε black list κακών επαγγελματιών όπως και το αντίθετο, να συστήνουμε τους καλούς. Φίλε τουλάχιστον εμένα οπωσδήποτε να μου δώσεις το όνομα, αν δεν θέλεις ανοιχτά, στείλε μου pm, αν και νομίζω ότι όλοι πρέπει να μάθουν...

Όντως σούζυ είμαι ΜΑΜΑ! Αν και για λόγους δεοντολογικούς δεν είμαι υπέρ της δυσφήμησης κανενός, μάλλον φιλη/φίλε βίκος έχεις δίκιο. Ας γλιτώσουν τουλάχιστον από την στεναχώρια και την κοροϊδία κάποιοι άλλοι

άνθρωποι. Το catering είναι το

edit admin αφαιρέθηκε η ονομασία εξαιτίας πιθανής δυσφημιστικής δραστηριότητας

που είχε προταθεί παλαιότερα από κάποιο άλλο μέλος του foroum

Μου έκαναν κι άλλα εντύπωση, gripi, αλλά προτίμησα να σχολιάσω κάτι ανώδυνο...

Βλέπω έδωσες και το όνομα του κέτερινγκ...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

Together we stand, divided we fall...

Διαφημίσεις

Εγω ενα πραγμα δεν μπορω να καταλάβω, γιατι όταν κάποιος γραφει μια εμπειρία του εχουμε καποιο σκεπτικισμό απεναντι του και πεφτουμε να τον "φαμε"? Γιατι δλδ να μην ειναι αληθινη αυτή η ιστορια? Δεν καταλαβαινω βρε κοριτσια ή ειμαι αλλού ή κατι συμβαινει!

Διαφημίσεις

Θα σου εξηγήσω ντάφι μου!

Αν ο/η gripi άνοιγε ένα θέμα με τα παράπονά του/της για το κακό κέτερινγκ στη βάφτιση του παιδιού του/της, απόλυτα θα το σεβόμασταν, θα το συζητούσαμε, θα ανταλλάσσαμε απόψεις. Άλλωστε μια "αποστολή" του φόρουμ είναι και αυτή. Να λέμε τον πόνο μας, τα παράπονά μας. Ο τρόπος όμως που έγινε εδώ είναι λίγο περίεργος. Αν προσέξεις, ο Bikos γράφτηκε στο φόρουμ σήμερα. Στο προφίλ του αναφέρει ότι είναι έμπορος. Είναι δηλαδή ένας άνθρωπος που γράφτηκε στο φόρουμ και το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να παροτρύνει τον/την gripi να γράψει "ανοιχτά" το όνομα του κέτερινγκ... Πράγμα που ο/η gripi έκανε αβασάνιστα!

Άσε που ο τρόπος έκφρασής τους είναι ο ίδιος...

Δεν λέω ότι δεν μπορεί όντως να συνέβησαν όλα αυτά που μας διηγήθηκε ο/η gripi. Αλλά θεωρώ λάθος και κάπως ύποπτο τον τρόπο που επέλεξε να το μοιραστεί μαζί μας...

Είμαι πολύ καχύποπτη;;;; :roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

Μάλλον τώρα κατάλαβα την ειρωνεία των προηγούμενων κοριτσιών. Πάντως για του λόγου το αληθές όποιος θέλει του στέλνω τα στοιχεία μου να διασταυρώσει τα γεγονότα. Το να προσθέσω κάτι άλλο είναι μάλλον περιττό

Αν ο/η gripi άνοιγε ένα θέμα με τα παράπονά του/της για το κακό κέτερινγκ στη βάφτιση του παιδιού του/της, απόλυτα θα το σεβόμασταν, θα το συζητούσαμε, θα ανταλλάσσαμε απόψεις. Άλλωστε μια "αποστολή" του φόρουμ είναι και αυτή. Να λέμε τον πόνο μας, τα παράπονά μας.

Έχω την εντυπωση οτι αυτο έκανε.

Αν προσέξεις, ο Bikos γράφτηκε στο φόρουμ σήμερα. Στο προφίλ του αναφέρει ότι είναι έμπορος. Είναι δηλαδή ένας άνθρωπος που γράφτηκε στο φόρουμ και το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να παροτρύνει τον/την gripi να γράψει "ανοιχτά" το όνομα του κέτερινγκ...

Κατσε ακομα δεν γραφτηκε για να δουμε τι ειναι!!! Μια δημοσιευση εκανε μονο, και εβγαλες συμπερασμα? Εγω θέλω και αλλο χρονο!

Αν ο/η gripi άνοιγε ένα θέμα με τα παράπονά του/της για το κακό κέτερινγκ στη βάφτιση του παιδιού του/της, απόλυτα θα το σεβόμασταν, θα το συζητούσαμε, θα ανταλλάσσαμε απόψεις. Άλλωστε μια "αποστολή" του φόρουμ είναι και αυτή. Να λέμε τον πόνο μας, τα παράπονά μας.

Έχω την εντυπωση οτι αυτο έκανε.

Αν προσέξεις, ο Bikos γράφτηκε στο φόρουμ σήμερα. Στο προφίλ του αναφέρει ότι είναι έμπορος. Είναι δηλαδή ένας άνθρωπος που γράφτηκε στο φόρουμ και το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν να παροτρύνει τον/την gripi να γράψει "ανοιχτά" το όνομα του κέτερινγκ...

Κατσε ακομα δεν γραφτηκε για να δουμε τι ειναι!!! Μια δημοσιευση εκανε μονο, και εβγαλες συμπερασμα? Εγω θέλω και αλλο χρονο!

ΟΚ, πάσο! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

Είμαι παθούσα από catering. Έκανα τη βάφτιση του μωρού μου στη θεσσαλονίκη στη Villa Valentina. Μία συμβουλή κλείστε το χώροείναι όμορφος αλλά να πάτε με δικό σας catering. Ακόμα δεν έχω συνέλθει από το σοκ και την απαρέδεκτη ιδιοκτήτρια σημειοτέον ότι στο τέλος διαπιστώσαμε πως λείπαν φαγητά από το μπουφέ. Πολλά που δε μπορώ να ξεχάσω

Διαφημίσεις

Και εμενα οι δημοσιευσεις κάτι μου "βρομάνε" να πω την αλήθεια.

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο το να σου υποσχονται και να πληρωνεις αλλο και αλλο να βλέπεις...Και πόσο μάλιστα σε τοσο μεγάλα γεγονότα όπως η βάπτηση ή ο γάμος.

Εγω πήγα ΠΟΛΥ υποψιασμνένη να κλείσω catering και διαβασμένη...!!!!!!!!

Δηλωσε λιγότερα άτομα απο αυτά που θα ημασταν και τελικά τοσα πλήρωσα χωρις να επιβαρυνθω αυτους που δεν ηρθαν. Τα καλά catering εχουν πάντα περισσότερο φαγητό να σε καλύψουν...Και οντων...Ηρθαν 6 ατομα τελικά περισσότερα απ αυτά που ειχα δηλώσει (λάθος συνενοηση) και σερβιριστηκαν κανονικότατα.

Αυτό που μου αρεσε ηταν οτι τα παιδάκια απο 0-4΄χρόνων δεν πληρώνουν, τα απο 4 εως 15 , μισή τιμή και απο 15 και πάνω κανονικά.Εκλεψα λιγο και εκει τις ηληκιες και δεν πηρε χαμπάρι κανεις...Ε ναι οταν η μικρη φιλων μας ειναι 6 και μοιάζει και τρωει για 4 τι θα δηλώσω.;;;Πάντως ετσι γλήτωσα αρκετά πεταμένα και λαφτά αλλά και φαγητά.Εγω εμεινα υκανοποιημένη απολυτα απο το catering και με τον τυπάκο ολη την ωρα να κοβει βολτες και να διορθωνει κακως κειμενα....

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Μου αρέσει η καχυποψία σας μήπως και δυσφημιστεί καμια "άγια επιχείρηση". Μάλλον τα περισσότερα μέλη του forum είναι γυναίκες απ'ότι καταλαβαίνω και απορώ σαν άντρας, πώς αντί να συμφωνείτε στο να μην πέσουν και άλλοι στις παγίδες κακών επαγγελματιών οποιοδήποτε εμπορικού κλάδου, εσείς κάθεστε και ειρωνεύεσται η μία την άλλη και μπορεί και να τσακωθείτε σε λίγο αντί να εκμεταλλευτείται η μία τις εμπειρίες τις άλλης. Απότι είδα η συγκεκριμένη που έγραψε την εμπειρία της είχε πάρει κάποια καλή σύσταση για την εταιρεία αυτη μέσα απο το ίδιο το forum και όχι κάπου αλλού, αν διάβασα σωστά, όταν λοιπόν είχε συσταθει σαν καλή είχε όφελος τώρα που υπαρχει κάποια αντίθετη άποψη δεν πρέπει αυτή να δωθεί; Άντε λοιπόν φίλη souzy, μην αφήνεις να ακούγονται τέτοια πράγματα και όταν θα την φάς και εσύ την πατάτα να δούμε πως θα νοιώσεις και αν θα θέλεις να σώσεις άλλους ή θα τα κρατήσεις για τον εαυτό σου... Νομίζω όλοι μας την πατάμε που και που; κατι για την δύναμη του καταναλωτη εσείς δεν τα έχετε ακούσει φυσικά..

P.S είμαι έμπορος άλλου κλάδου(τρόφιμα) και όχι του catering φυσικά, αν ήμουν δεν θα δυσφήμιζα συνάδελφο νομίζω για αυτονόητους λόγους

Μετά μεγάλης μου λύπης διαπίστωσα ότι ο διαχειριστής διέγραψε το όνομα του catering. Tο περίεργο βέβαια είναι ότι όταν μέσα στο συγκεκριμένο foroum έχουν γίνει παράπονα για elxisdoro, mytree, adorex, κ.α, ο αξιότιμος διαχειριστής δεν πήρε θέση και δεν έσβησε κανένα όνομα. Τα συμπεράσματα δικά σας...

εάν έχετε κάποια ερώτηση προς την διαχείριση μπορείτε να απευθυνθείτε μέσω πμ ή μέσω εμαιλ για περεταίρω διευκρινίσεις.

προφανώς υπάρχουν ενδείξεις οι οποίες έκριναν αναγκαία την παρέμβασή μας.

Η παρέμβασή μας γίνεται πάντα βάση ενδείξεων/αποδείξεων.

απο την διαχείριση.

''προφανώς υπάρχουν ενδείξεις οι οποίες έκριναν αναγκαία την παρέμβασή μας''

...που ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν υπήρξαν στις προηγούμενες και άλλες πολλές περιπτώσεις.

Θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος ούτε για προσωπικές διευκρινήσεις, ούτε για να συζητάμε για ενδείξεις ή αποδείξεις. Όποιος έχει κάτι να πει το αναφέρει δημοσίως και το εξηγεί. Άλλωστε το θέμα δεν είναι προσωπικό. Αφορά όλους όσους συμμετέχουν στο foroum και όχι εμένα προσωπικά. Το γεγονός ότι σβήσατε το όνομα του catering δεν έχει να προσφέρει τίποτα σε εμένα και ούτε με ενδιαφέρει. Όπως κοινώς λέγεται ''ας πρόσεχα''. Το πάθημα γίνεται μάθημα, μόνο που ο γάμος και η βάπτιση του γιου μου δεν επαναλαμβάνονται.

Μου αρέσει η καχυποψία σας μήπως και δυσφημιστεί καμια "άγια επιχείρηση". Μάλλον τα περισσότερα μέλη του forum είναι γυναίκες απ'ότι καταλαβαίνω και απορώ σαν άντρας, πώς αντί να συμφωνείτε στο να μην πέσουν και άλλοι στις παγίδες κακών επαγγελματιών οποιοδήποτε εμπορικού κλάδου, εσείς κάθεστε και ειρωνεύεσται η μία την άλλη και μπορεί και να τσακωθείτε σε λίγο αντί να εκμεταλλευτείται η μία τις εμπειρίες τις άλλης. Απότι είδα η συγκεκριμένη που έγραψε την εμπειρία της είχε πάρει κάποια καλή σύσταση για την εταιρεία αυτη μέσα απο το ίδιο το forum και όχι κάπου αλλού, αν διάβασα σωστά, όταν λοιπόν είχε συσταθει σαν καλή είχε όφελος τώρα που υπαρχει κάποια αντίθετη άποψη δεν πρέπει αυτή να δωθεί; Άντε λοιπόν φίλη souzy, μην αφήνεις να ακούγονται τέτοια πράγματα και όταν θα την φάς και εσύ την πατάτα να δούμε πως θα νοιώσεις και αν θα θέλεις να σώσεις άλλους ή θα τα κρατήσεις για τον εαυτό σου... Νομίζω όλοι μας την πατάμε που και που; κατι για την δύναμη του καταναλωτη εσείς δεν τα έχετε ακούσει φυσικά..

P.S είμαι έμπορος άλλου κλάδου(τρόφιμα) και όχι του catering φυσικά, αν ήμουν δεν θα δυσφήμιζα συνάδελφο νομίζω για αυτονόητους λόγους

Δεν με πείθεις.

Το ξαναείπα. Το γεγονός μπορεί κάλλιστα να συνέβη, ο τρόπος που επέλεξες όμως να το βγάλεις προς τα έξω, να το μοιραστείς μα το φόρουμ, εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται ύποπτος. Είναι η γνώμη μου.

Δεν άχω αμφιβολία για όσα έγραψα, αλλά ούτε θέλω να πείσω κανέναν ούτε και θα ασχοληθώ περισσότερο.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

Αν αναφερέσαι σε εμένα γιατι βλέπω την απάντηση μου σαν quote σου, ποιος σου είπε οτι προσπαθώ να σε πείσω για κάτι, δεν με απασχολει το αν θα σε πείσω, ούτε εσένα ούτε και κανενα άλλο. Τις απόψεις μου έγραψα, μάλλον δεν κατανοείτε κάποια απλά πραγματάκια ούτε οταν τα διαβάζετε. Τσάμπα όμως ασχολούμαστε να τις γράψουμε και αυτες... ΦΙλιά