Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Εδω και μια εβδομαδα ο Βασιλης ρωταει και ξαναρωταει : "Μαμα, μ'αγαπας?". "Το μωρακι μ αγαπαει?" " Ο μπαμπας μ΄αγαπαει?" .

Συνεχως επιβεβαιωνω και ξαναεπιβεβαιωνω το ποσο τον αγαπαμε. Του εξηγω οτι ενα παιδακι ειναι ενα κοματι απο την μαμα και ενα απο τον μπαμπα και πολυ αγαπη. (παλιοτερα ειχαμε λυσει το πως γινονται τα παιδια), Του λεω οτι το μωρακι τον αγαπαει πολυ και θα ειναι ο μεγαλος αδερφος που θα του δειχνει και θα του κανει κλπ.

Άλλα ξαναρωταει, και ξαναρωταει γυρω στις 5 φορες την ωρα οταν τον πιασει.

Μερικες φορες ρωταει "Μ' αγαπας? Θα μου κανεις μια χαρη?". Προσπαθω να μην τον μαθω ετσι τωρα απο φοβο και εξηγω οτι δεν εχει σχεση το αν τον αγαπαω με το αν θα του κανω την χαρη. Αλλα δεν ξερω τι να κανω. Αν ξεκινησε απο τωρα τι θα γινει μετα?

Πως μπορω να νοιωσει σιγουρος και να μην εχει αυτ το αγχος?

Το οτι ειναι αγορι δειχνει να τον ενοχλει. Μα γιατι?? Αν ηταν κοριτσι δεν θα ηταν νεο μωρο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

elenik μου,αυτο που βλεπω εγω και απο αλλα post σου ειναι ενα πολυ ευαισθητο μικρο ανθρωπακι.

Εδώ ενήλικοι ειμαστε και ζητάμε συνεχώς επιβεβαιώσεις!

rQGhp3.png

Κορίτσι μου

Μπορεί να είναι απλά και μόνο το άγχος της νέας ζωούλας που έρχεται. Γιατί για τον μικρό σου θα είναι αλλαγή ζωής και το βλέπει ήδη.

Βλέπω και από τον δικό μου που από τότε που άρχισε παιδικό μας ρωτάει διαρκώς αν τον αγαπάμε... θέλει συνεχή επιβεβαίωση. Είμαι σίγουρη πως είναι από το άγχος προσαρμογής στην νέα του ζωή :) .

Εσύ συνέχισε να τον επιβεβαιώνεις και να τον λατρεύεις! :)

Τον λατρευω και το ξερει αλλα μερικες φορες το να το απαντας τοσες φορες (ειναι υπερβολικα συχνη ερωτηση) σε κανει να απαντας πιο πολυ απο συνηθεια και οχι τοσο γλυκα. Μηπως το παρει σαν αποριψη?

Χθες ανοιγοκλεινα τον αποροφητηρα ανα 2λεπτο για να ακουσω τι λεει και καποια στιγμη κουραστηκα τοσο που του ελεγα δεν σε ακουω μισο να τελειωσω :?

Ενα θα σου πω...

Την μερα που ηρθαν στην κλινικη να με δουν(και το μωρο...και καλα :lol: ) ο Δημητρακης μου 4χρ.και 3 μηνων μου ειπε μεσα σε 8 λεπτα 12 φορες "Σαγαπω μαμα" και με ρωτησε 6 αν τον αγαπαω

Ξερω αριθμπς γιατι τα μετρησε μια ξαδελφη μου :wink:

4

Διαφημίσεις

Και εμένα η Μαρία μου το ίδιο κάνει ακόμα και τώρα που η αδερφούλα της κοντεύει να κλείσει τα τρία. Στην αρχή που είχε έρθει η Κατερίνα με ρώταγε συνέχεια αν την αγαπάω. Πρέπει να ήταν και πάνω από 10 φορές. Κάποια στιγμή δεν άντεξα και της είπα ότι "Κοίταξε να δεις δεν θέλω να με ρωτήσεις αν σ' αγάπαω. Είμαι η μανούλα σου, είσαι το κοριτσάκι μου και σε λατρεύω. Να ξέρεις ότι οι μανούλες όσα παιδάκια και να έχουν τα αγαπούν όλα το ίδιο."

Κάποιες φορές τώρα που παίρνω αγκαλιά την Κατερίνα και την αρχίζω στα φιλιά έρχεται και χώνεται ανάμεσα μας και η Μαρία μου και αρχίζει τις γλύκες και μου λέει "Εμένα δεν με παίρνεις αγκαλιά όσο παίρνεις την αδερφούλα μου". Εκεί μπορώ να πω ότι σφίγγεται η καρδούλα μου αλλά προσπαθώ να της εξηγώ πάντα ότι δεν είναι έτσι. Άλλωστε η αγκαλίτσα μου είναι αρκετά μεγάλη και χωράει και τις δύο. Βέβαια δεν λείπουν και οι ζήλιες από τη μικρή έτσι; :wink:

Υποθέτω ότι το νέο μωρό που έρχεται, δημιουργεί στο Βασίλη μια σχετική ανασφάλεια.

"Η μαμά και ο μπαμπάς θα έχουν και ένα άλλο παιδάκι...τι θα γίνει;...θα μπρούν ακόμα να αγαπάνε κι εμένα;...ή το άλλο μωρό θα πάρει την αγάπη τους;... "

Ίσως να είναι μια καλή αφορμή να του εξηγήσεις ότι η αγάπη δεν μοιράζεται...πολλαπλασιάζεται :D

KbCJp2.pngEYukp3.png

Και πως εξελιχθηκε Ηλιανα? Πως αντιμετωπιζει τωρα πια την κατασταση?

Τους πρωτους δυο μηνες χαλαρα,τωρα ενα μηνα και κατι εχουμε ζοριστει λιγο

Αντιδρα,οχι στο μωρο,αλλα στο σχολειο κανει διαφορα,η συμπεριφορα του απενατι μας εχει αλλαξει

Δεν ξερω κι εγω τι να πω,νομιζα οτι θα το παρει πιο ομαλα :?

4

Ίσως να είναι μια καλή αφορμή να του εξηγήσεις ότι η αγάπη δεν μοιράζεται...πολλαπλασιάζεται Very Happy

πολύ ωραίο αυτό το σκεπτικό.

αυτό προυποθέτει φυσικά μια ηλικία που να καταλαβαίνουν τις μαθηματικές έννοιες. :)

όπως έγραψαν και οι έμπειρες μανούλες,

αυτό το άγχος έχει σχέση με αυτή την αλλαγή.

δεν ειναι κακό ένα παιδί να εκφράσει άγχος, το κακό θα ήταν να μην εκφραστεί λεκτικά, και να το κρατήσει μέσα του.

Το ότι εκφράζεται λεκτικά, είναι υγιές σημάδι απο ότι ξέρω και βοηθάει στην εκτόνωση των συναισθημάτων του παιδιού.

Ίσως θα είναι καλό εάν είναι πιο μεγάλο το παιδάκι δηλαδή απο 4,

να απαντήσει καποιος με την ερώτηση αυτη

"χμ..... γιατί με ρωτάς αν σε αγαπάω?? μήηηηπως φοβάσαι οτι δεν σε αγαπάω πια επειδή μεγαλώνει ένα μωράκι στην κοιλίτσα μου?

και ο στόχος να μην ειναι η μαμά να πει καποια πραγματα, αλλά απλώς να κανει ερωτήσεις και να μιλήσει περισσότερο το παιδάκι.

δηλαδή η μαμά να περιμενει την απαντηση, και να κανει αλλη μια ερωτηση, πάνω σε αυτή την απάντηση

πχ απαντάει το παιδάκι

ναι -

η μαμά λέει

γιατί? λες να μην σε αγαπάω πια καθόλου αμα γεννηθεί το μωράκι? και να μη σου φτιάχνω φαγητό ή να μην σου διαβαζω παραμύθια?

το παιδί λέει ναι

η μαμά λεει,

ξέρεις τι μια μαμά μπορεί να έχει και ένα και δύο και τρία παιδιά, και να διαβάζει σε όλα παραμύθια, και να φτιάχνει σε όλα φαγητό. στο μικρό την κρέμα του στο μεγάλο παιδάκι το αγαπημένο του τοστ / φαγητό παραμύθι, .

εσένα ποιο είναι το αγαπημένο σου τόστ / παραμύθι κέικ ?

το παιδί λέει το τάδε

ωραία, θα κάνουμε συμφωνία και θα σου διαβάζω αυτό το παραμύθι ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

το παιδί λέει - οχι δεν θέλω αυτό μόνο το παραμύθι θέλω και άλλα

μαμα - τι ? και άλλα? ε καλά θα σου διαβάζω πάντα ότι παραμύθια θέλεις, και, θα σου φτιάχνω και πάντα το τάδ και τάδε (φαγητά που του αρέσουν).

τι άλλο θέλεις να κάνουμε ΠΑΝΤΑ?

το παιδί λέει

-τιποτα (αν είναι θυμωμένο,... που δεν πειράζει)

-θέλω και βόλτα

κτλ κτλ κτλ.

η μαμά λέει

μήπως και γαργαλητό?

μπορεί να χρειαστεί να απαντηθεί το ερώτημα με αγαπάς, με μια σειρά τέτοιων ερωτήσεων αρκετές φορές.

μετά απο λίγο διάστημα η απάντηση θα έιναι γνωστή στο παιδί, θα την έχει αισθανθεί, και θα μπορεί και να εκλογικεύσει και το άγχος του κάπως, να το συνδέσει δηλαδή με την πραγματικότητα, να μην μένει κάτι αδιευκρίνιστο και ασαφές, αλλά να ειναι πιο "χειροπιαστό".

δεν ειναι κακό να έχει άγχος, και είναι μια πρόκληση για την σχέση του γονιού με το παιδί του, το πως θα μεταχειριστεί αυτό το συναισθημα του παιδιού του.

όσο περισσότερο υπάρξει, αυτό το "ζύμωμα και πλάσιμο" αυτών των συναισθημάτων τόσο πιο απτά μπορούν να γίνουν,

προκαλώντας πολύ λιγότερη αναστάτωση.

συν του ότι πάντα θα ξέρει ότι όπως και να αισθάνεται ότι μπορεί πάντα να το συζητήσει και να το εκφράσει - και οτι θα νιώσει καλύτερα αν το κάνει.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Διαφημίσεις

"χμ..... γιατί με ρωτάς αν σε αγαπάω?? μήηηηπως φοβάσαι οτι δεν σε αγαπάω πια επειδή μεγαλώνει ένα μωράκι στην κοιλίτσα μου?.

Με το που ρωτησα αυτο... γουρλωσε τα ματια με κοιταξε και δεν απαντουσε. Ενοιωσα σαν να ακουσε τον φοβο του δυνατα. Μετα εδειχνε θυμωμενος.

Οποτε το αφησα και αρχισα παλι να επιβεβαιωνω πάλι το ποσο τον αγαπω. Κοιμηθηκα αγκαλιτσα του και ξυπναγε στον υπνο του και με ρωταγε αν τον αγαπαω .

Προσπαθω να του τονιζω συνεχεια ποσο τον αγαπαω και τελικα μειωθηκαν κάπως οι ερωτήσεις. Λιγο. :?

Όταν κάνει κάτι η κόρη μου και τη μαλώνω και μετά με ρωτάει "μαμά μ'αγάπας ακόμα και ας έκανα αυτό;" της λέω ότι πάντα την αγαπάω ό,τι και αν κάνει αλλά με στεναχωρεί όταν κανει κάτι κακό!

Με το που ρωτησα αυτο... γουρλωσε τα ματια με κοιταξε και δεν απαντουσε. Ενοιωσα σαν να ακουσε τον φοβο του δυνατα. Μετα εδειχνε θυμωμενος.

όταν μιλάμε δυνατά για τους φόβους μας,

τους δίνουμε σχήμα, τους δίνουμε μορφή,

και έτσι μπορούμε να τους αντιμετωπίσουμε.

είδες που μάλλον αυτό είναι?

η αναμονή πάντα είναι περίεργη, πριν μια αλλαγή.

το γεγονός όμως οτι το συζητάτε, και το κάνετε χειροπιαστό,

τον βοηθάει να μην κρατάει μέσα του αυτά τα πράγματα.

ξέρεις τι έγινε με την ερώτησή σου?

αυτό που ένιωθε μέσα του,

μπόρεσε και το έβγαλε προς τα έξω με την μορφή θυμού! αντέδρασε σε αυτό. εσύ τον βοήθησες.

ο θυμός είναι συνήθως απο αυτή τη σκέψη

"θα ήθελα να μην είχες παιδάκι στην κοιλίτσα σου"

(για να μην νιώθω έτσι!!!)

δηλαδή, ότι και να κάνεις, γενικά,

θα υπάρχουν τα αρνητικά συναισθήματα. είναι πολύ καλύτερο αυτά να ειναι θυμός και τσαντίλα, παρά φόβος και άγχος.

τον θυμό και την τσαντίλα μπορείς πιο εύκολα να τη συζητήσεις κ να χειριστείς,

ενώ με τον φόβο και το άγχος, αυτό ειναι πολύ λεπτό.

πάντα στον φόβο και στο άγχος, είναι πολύ σημαντικό ο γονέας να πάρει τα ηνία,

να μιλήσει, και να κάνει αυτά τα συναισθήματα χειροπιαστά και απτά για το παιδί.

δεν ειναι ο στόχος να τα εξαφανίσει, αλλά να τα κάνει χειροπιαστά κάπως όσο αυτό γίνεται , και χωρίς πίεση πάντα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

elenik εγώ μάλλον έχω το αντίθετο πρόβλημα από σένα.Εχω κι εγώ ένα γιο τον Κωνσταντίνο που είναι ακριβώς όσο και ο δικός σου και σε λίγες μέρες θα γεννήσω το κοριτσάκι μας.

Επειδή όμως φοβάμαι μην ελλατωθει η αγάπη μου απέναντι στον Κωνσταντίνο τον επιβεβαιώνω κάθε μέρα με το να του τονίζω αμέτρητες φορές πόσο τον αγαπάω κι έτσι δεν προλαβαίνει να ρωτήσει από μόνος του.

Χαιδεύει συνέχεια την κοιλιά μου και δεν φεύγει για το προνήπιο αν δε φιλήσει την μπέμπα.Παρ'όλαυτά σε άσχετη στιγμη με έχει ρωτήσει αν αγαπάω αυτόν περισότερο ή την μπεμπα(μόνο μία φορά).Μ' εχει απειλήσει με το να μου πει ότι αγαπάει πιο πολύ τη δασκάλα του από μένα αλλά το μετάνιωσε και είπε στο μπαμπά του εμπιστευτικά να μου πει ότι με αγαπάει πιο πολύ γιατί άλλωστε εγώ τον έχω γεννήσει.Επίσης μου λέει συνέχεια ότι θέλει ένα μπέμπη και πότε θα γίνει αυτό.

Θεωρώ ότι η ηλικία τους έχει από μόνη της ορίσει στο παιδί να έχει πολλές ανασφάλειες που μάλλον είναι περισσότερο απορίες και όχι κάτι σοβαρό.Ενώ αυτά που σκέφτομαι εγώ είναι πιο σοβαρά και λέγονται πραγματικά ανασφάλειες!!! Τώρα πια σας κούρασα.....elenik σου εύχομαι καλή γέννα και με το καλό να κρατήσετε γερά στην αγγαλιά σας το νέο μέλος σας. :D:D:D

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

Ίσως να είναι μια καλή αφορμή να του εξηγήσεις ότι η αγάπη δεν μοιράζεται...πολλαπλασιάζεται Very Happy

πολύ ωραίο αυτό το σκεπτικό.

αυτό προυποθέτει φυσικά μια ηλικία που να καταλαβαίνουν τις μαθηματικές έννοιες. :)

Εγώ για να εξηγήσω στο γιο μου αυτό το σκεπτικό όταν ανησυχούσε για τον ερχομό της αδερφούλας του, αλλά ακόμα και τώρα που μου παραπονιέται καμμιά φορά πως ασχολούμαι πιο πολύ με τον μικρούλη,

του λέω πως η καρδιά της μανούλας μπορεί και μεγαλώνει και χωράνε μέσα όλα της τα παιδάκια...

Δείχνει να τον εντυπωσιάζει αυτό :wink:

Διαφημίσεις