Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΑ ΣΤΑ ΚΑΚΑ βρέφους / μωρού


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΑΜΑ!Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕς ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΚΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ΒΛΕΝΝΑ,ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ!ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΙΜΑΤΑΚΙ?ΑΝΗΣΥΧΩ ΠΟΛΥ :(:( [/b]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα ! Σίγουρα να ενημερώσεις τον παιδίατρο αλλά μην ανησυχείς και εμένα μου είχε συμβεί και ο γιατρός μου εξήγησε ότι αν αυτό συμβεί 2-3 φορές και μετά σταματήσει δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Συμβαίνει γιατί μπορεί να έχει ερεθιστεί λίγο το εντεράκι που είναι ακόμα ευαίσθητο και ανώριμο ή να υπάρχει κάποια εκδορά η οποία θα επουλωθεί μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!ΠΗΡΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΜΑΓΙΕΡ ΚΟΠΡΑΝΩΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ..ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΑΓΕΛΑΔΟΣ..ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΚΑΚΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΑΙΜΑ.ΑΠ'ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΙΜΑ.. :) ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΧΡΩΜΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΧΛΩΡΙΔΑ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΤΗΝ ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΜΑΣ ΜΟΥΣΤΑΡΔΙΤΣΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια βοηθεια σημερα ειδα αιμα στα κακακια του μικρουλι ειναι 7 μηνων κοκκινο σαν να κοπηκε και λιγο βλεννα μαζι η παιδιατρος λειπει και δεν απαντα τι ειναι τι να κανω??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πολλά πράγματα γι΄ αυτό το θέμα, αλλά η αδερφή μου κάποια στιγμή μωρό που έπαθε κάτι τέτοιο οφείλονταν σε αλλαγή γάλατος(όταν έκοψε τον θηλασμό και πήρε έτοιμο γάλα>

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να ελεγες σε καποια φιλη , συγγενη κτλ να παρει και να ρωτησει το δικο της παιδιατρο μεχρι να βρεις την δικια σου? Αν ειναι κατι επειγον θα σου δωσει ισως καποιες οδηγιες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδαμε εμεις και αλλες μαμαδες. Αν ειναι μαυρο και μεσα στα κακα ανακατεμενο εινια απο αλλεργια (μου το ειπε ο γιατρος και αλλη μαμα με το ιδιο προβλημα). Αν ειναι κοκκινο φρεσκο καθαρο γυρω απο τα κακα και τα κακα πολυ σκληρα μπορει να ειναι απο δυσκοιλιοτητα. Κοιταξες τα κακα του μηπως καταπιε και τιποτα (κομματακι απο παιχνιδι) και γρατσουνιστηκε; Την παιδιατρο τη βρηκες;

Link to comment
Share on other sites

Για τι ποσότητα αίματος μιλάμε; Ο δικός μου μπέμπης που είχε κάτι τριχίδια κόκκκινου αίματος με λίγη βλέννη έχει αλλεργία στο γάλα. Ο γιατρός μου είχε πει ότι αν έχει βλέννη μαζί με το αίμα είναι αλλεργία μάλλον (φυσικά, αν δεν έχει και άλλα συμπτώματα, π.χ. διάρροιες, πυρετούς...).

Μήπως έκανε αλλεργία σε κάτι που προστέθηκε πρόσφατα στο φαγητό του; Οπότε οτιδήποτε του έδωσες καινούριο τις τελευταίες ημέρες να το διακόψετε μέχρι να μιλήσεις με τη γιατρό;

Αν δεν την βρίσκεις στο τηλέφωνο (τι να πω), ίσως θα μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο στα Παίδων να μιλήσεις με τον εφημερεύοντα παιδίατρο;

Η εξέταση Mayer δείχνει απλώς ότι υπάρχει αίμα στα κόπρανα, οπότε έχει αξία όταν το αίμα δεν φαίνεται με γυμνό μάτι. Σε εσάς που φαίνεται δεν έχει αξία (αφού το βλέπετε το αίμα)...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την koo. Σκεψου καλα τι εφαγε και ανα προσεθεσες κατι απο φρουτο η λαχανικο.

 

Δες και εδω να δεις αμα σου ταιριαζει η περιπτωση και

να την αποκλεισεις η οχι

 

 

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας .μαλλον ειναι απο δυσκοιλιοτητα. πηρα τελικα εναν γιατρο μιας φιλης μου που δεν το ειχα σκεφτει:):).

 

αχ ωραια, ευτυχως. Βεβαια εχε παντα στο πισω μερος του μυαλου σου να το δει καποια στιγμη ενας γαστεντερολογος αν συνεχιστει.

Της κουμπαρας μου το παιδακι εμφανισε αιμα στα κακα μολις ξεκινησαν τις κρεμες, και το απεδωσαν σε αλεργια, επειδη εκανε κ κατι εμετους. Ομως ψαχνοντας την "αλεργια" του τυπου τι κρεμα να δωσουμε, μηπως φταινε τα γαλακτοκομικα κλπ κλπ, η γαστρεντερολογος τους επεισε να κανουν ακτινογραφια για να δει την κοιλιακη εικονα και φανηκε συστροφη εντερου ( ειχε διπλωσει καπου). Προφανως με το γαλα δεν ζοριζοταν το εντερο πολυ, αλλα μολις ξεκινησε κρεμα, ζοριστηκε κ ματωσε. Ευτυχως το βρηκαν και το ξεδιπλωσαν με επεμβαση πρωτου βιωσουν τα χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Κοριτσια θελω τη βοηθεια σασ..

Ειμαστε 50 ημερων κ πριν καποιεσ μερεσ ειδα αιμα στισ κενωσεισ τησ μπεμπασ..

Ειναι δυνατον να ειναι απο αλλεργια??

Υπαρχει πιθανοτητα νσ φταιει  κ καποια ουρολοιμωξη?γιατι μσσ βρηκαν κ πυοσφαιρια στην ουρων..επισησ εχουμε κ ραγαδα στον πρωκτο...

Οποια γνωριζει ασ απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν καλά πλυμενη όταν κάνατε την γενική ούρων?? Στο λέω αυτό γιατί συνήθως τα ούρα επιμολυνονται πολύ ευκολα. Εγώ 2 φορές της έχω κάνει γενική κ καλλιέργεια ούρων. Κ τις 2 φορές δεν βγήκαν καθαρές κ μετά την δεύτερη που ξανακαναμε η εξέταση έβγαινε στείρα. Για την ραγαδα δεν ξέρω να σ απαντήσω αλλά υπάρχει πιθανότητα να είναι κ αλλεργία. Ή παιδίατρος τι είπε? Μήπως της δίνεις σίδηρο? Γιατί κάποιες φορές μπορεί να υπάρχει παρουσία αίματος από αυτό. Αλλά σύμπτωματα έχει? πχ να κάνει εμετό? Να μην παίρνει πολύ βάρος? Γκρίνια? Αν ξανά δεις καλό θα ήταν να δώσεις υποαλλεργικο γάλα ή αν θηλαζεις να κόψεις γαλακτοκομικά αλλά όλα σε συνεννόηση κ με την παιδίατρο

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ που απαντησεσ..

Νοσηλευομαστε...κ τισ εξετασεισ ολεσ μεσα στο νοσοκομειο τισ καναμε..

τισ ουρων τισ καναμε με σακουλακι γιατι την μια ηταν αδεια η κυστη τησ κ την δευτερη φορα τουσ ουρησε κ γοα αυτο δεν τα πηραν με παρακεντηδη.. ισωσ να επιμολυνθηκε..αλλα το κακο ειναι πωσ εδειξε κ στισ 3 ουρων πυοσφαιρια..

Τωρα ξαναπηραν με παρακεντηση αυτη τη φορα κ αναμενω τα αποτελεσματα..αλλα τησ δωσαν αντιβιωση πριν βγουν τα σποτελεσματα κ αγχωνομαι..

 Γενικσ περα απο το αιμα δεν εχουμε κανενα αλλο συμπτωμα..κανενα ομωσ..ειναι κ αφρατουλα..παιζει γελαει τρωει..

Εμεισ αρχικα για το αιμα μπηκαμε..οι παιδιατροι λενε πωσ ειναι αλλεργια..την θηλαζω κ εχω κοψει ολα τα αγελαδινα..ο παιδοχειρουργοσ βρηκε ραγαδα κ επιμενει πωσ ειναι απο αυτο...δεν βγαζω ακρη..

Οσο για το σιδηρο που λεσ..παιρνω εγω ακομη σιδηρο κ φυλικο..αχ μακαρι να ταν σπο αυτο..θα το πω στουσ γιατρουσ..( αν κ το ειχα αναφερει κατα την εισαγωγη).

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα που πηραν ουρα απευθειας,θα ειστε σιγουροι για την ουρολοιμωξη.αλλα δ ξερω αν κανει αιμα.σε πιο μεγαλους ναι,συμβαινει

Ο μικρος μου ειχε μια φορα αιμα στα κακα,σαν κλωστουλα,αλλα ηταν κ 9-10μηνων.ηταν απο ραγαδα γτ ζοριζεται λιγο στα κακα

Κοψε εσυ τον σιδηρο καλου κακου

Κ εφοσον θηλαζεις προσεχε ακομη περισσοτερο τις τροφες,κ κρυφα κλπ

Εχω ακουσει οτι σε αλλεργια εμφανιζουν αιμα,αλλα δ θα ειναι μονο μια φορα

Κουραγιο κ μεινε ψυχραιμη

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Κοριτσια θελω τη βοηθεια σασ..

Ειμαστε 50 ημερων κ πριν καποιεσ μερεσ ειδα αιμα στισ κενωσεισ τησ μπεμπασ..

Ειναι δυνατον να ειναι απο αλλεργια??

Υπαρχει πιθανοτητα νσ φταιει  κ καποια ουρολοιμωξη?γιατι μσσ βρηκαν κ πυοσφαιρια στην ουρων..επισησ εχουμε κ ραγαδα στον πρωκτο...

Οποια γνωριζει ασ απαντησει...

Tzenaki υπομονη ολα θα πανε καλα και ευχομαι να βγειτε γρηγορα.Το εχω ξαναακουσει απο ραγαδα και μαλιστα προσφατα.για αλλεργιες δεν εχω ιδεα τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγουν καλά τα αποτελέσματα για ουρολοιμωξη κ να μην έχει αλλεργία απλά να ήταν τυχαίο γεγονός το αίμα στα κακακια, μπορεί να συμβεί καμιά φορά! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Μακάρι να βγουν καλά τα αποτελέσματα για ουρολοιμωξη κ να μην έχει αλλεργία απλά να ήταν τυχαίο γεγονός το αίμα στα κακακια, μπορεί να συμβεί καμιά φορά! 

Τελικα εχουμε κ ουρολοιμωξη..δεν το γλιτωσαμε..

Κ οι παιδιατροι επιμενουν για αλλεργια..παντωσ τωρα που σταματησα τα γαλακτοκομικα σταματησε κ το αιμα..

Ανησυχω μηπωσ με την σκληρη διαιτα δεν καταφερω να συνεχισω το θηλασμο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Τελικα εχουμε κ ουρολοιμωξη..δεν το γλιτωσαμε..

Κ οι παιδιατροι επιμενουν για αλλεργια..παντωσ τωρα που σταματησα τα γαλακτοκομικα σταματησε κ το αιμα..

Ανησυχω μηπωσ με την σκληρη διαιτα δεν καταφερω να συνεχισω το θηλασμο...

Μπορει να ηταν απο την ουρολοιμωξη;

Εγω ξερω οτι για να καθαρισει ο οργανισμος του μωρου θελει 2βδομαδες τουλ,απο αυτα που προκαλλουν αλλεργια

Μπορει να ηταν κ απο ραγαδα

Θα δοκιμαζεις σιγα σιγα να εισαγεις ξανα τροφες οταν σου πει ο γιατρος

Πολλες μανουλες εκαναν αποχη κ ομως θηλασαν για καιρο,θελει λιγο ψαξιμο αλλα θα τα καταφερεις

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, tzenaki1982 είπε:

Τελικα εχουμε κ ουρολοιμωξη..δεν το γλιτωσαμε..

Κ οι παιδιατροι επιμενουν για αλλεργια..παντωσ τωρα που σταματησα τα γαλακτοκομικα σταματησε κ το αιμα..

Ανησυχω μηπωσ με την σκληρη διαιτα δεν καταφερω να συνεχισω το θηλασμο...

Εγώ έκανα πληρη αποχή για 3 μήνες κ από μοσχάρι, δεν είχα κανένα πρβλ με το γάλα μου. Μετά εισήγαγα με αργούς ρυθμούς ψημένα τα γαλακτοκομικά πχ κέικ ή τυρόπιτα, μετα μου έβγαλε αλλεργία στο αυγό, το έκοψα κ αυτό για 2 μήνες κ μετά άρχισα σιγά σιγά να τα τρώω ολα, όπως κ η μικρή χωρίς κανένα πρβλ. Πρωτα ψημένα, μετά τυριά, μετά γιαούρτια κ τελευταίο το νωπό γαλα. Μην ανησυχείς, αν είναι αλλεργια δεν είναι κάτι σοβαρο κ το ξεπερνάνε μετά το χρόνο. Περαστικά σας!

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Τελικα εχουμε κ ουρολοιμωξη..δεν το γλιτωσαμε..

Κ οι παιδιατροι επιμενουν για αλλεργια..παντωσ τωρα που σταματησα τα γαλακτοκομικα σταματησε κ το αιμα..

Ανησυχω μηπωσ με την σκληρη διαιτα δεν καταφερω να συνεχισω το θηλασμο...

Αχ μωρέ η ψυχουλα να γίνει γρήγορα καλά.. Δυστυχώς επειδή είναι μικρούλα θα πρέπει νομιζω να παραμεινετε στο νοσοκομείο μέχρι να αναρρώσει απ την ουρολοιμωξη καμία εβδομάδα. Μην αγχωνεσαι εφόσον θηλαζεις δεν θα σ σταματήσει το γάλα.. Κ εγώ για 3,5 μήνες έκανα αποχή απ όλα γιατί είχε παλινδρόμηση κ φοβόταν η γιατρός κ για αλλεργία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...