Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άγιος Βασίλης ο Καταναλωτής.


Recommended Posts

Τώρα που οι γιορτές πέρασαν και οι ρυθμοί επέστρεψαν στους συνηθισμένους, αναλογιζόμουν το ζήτημα " Άγιος Βασίλης".

 

Σκεφτόμουν όλη αυτό το "έθιμο" με τον Άγιο Βασίλη και τα δώρα και αναρωτιόμουν ... τι δε μου κολλάει. Λοιπόν, δε μου αρέσει, δε μου αρέσει ο ...

Άγιος Βασίλης ο Καταναλωτής - Μεγάλη η χάρη του (για όσα τραβάμε) και Βοήθειά μας (να επιβιώσουμε από τις απαιτήσεις του)!

 

Ας εξηγηθώ.

Πώς λανσάρεται ο Άγιος Βασίλης:

Τύπος ψηλός, πληθωρικός. Γενιάδα, ρούχα φανταχτερά. Μια σειρά ταράνδους έλκηθρο που πετά και ένα επιτελείο ξωτικών. Είναι το αφεντικό και ο οργανωτής μιας βιομηχανίας παιχνιδιών.

Κι αρχίζει ο αγώνας δρόμου.

 

 

Τα παιδιά μαθαίνουν να ζητάνε πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Συνήθως έχουν ενημερωθεί πλήρως για όσα κυκλοφορούν, μέσω των ΜΜΕ. Περιμένουν να πραγματοποιηθούν οι ευχές τους. Αρκετές φορές πέφτουν σε κάτι ακριβό, που οι γονείς είχαν αρνηθεί να το πάρουν νωρίτερα.

 

Και τώρα; Πώς να διαπραγματευτεί "ο Άγιος Βασίλης" με ένα παιδί που ζητά ένα υπερβολικό παιχνίδι; Αν δεν το πάρει, τι απογοήτευση θα έχει το παιδί που θα αναρωτιέται και δικαίως... αν ήταν καλό παιδί και γιατί δεν το αγαπά τόσο ο Άγιος ώστε να του κάνει το χατήρι;

Και το χέρι χώνεται συχνά βαθιά στην τσέπη, για την αγορά ενός παιχνιδιού που ενδεχομένως μέσα του ο γονιός ξέρει πως δεν πρέπει να αγοραστεί. Το ρίχνει στο "πνεύμα των ημερών" και στη "μαγεία των Χριστουγέννων"... και στο ... οι ευχές πρέπει να πραγματοποιούνται.

 

 

Έψαχνα ιστορίες με τον Άγιο Βασίλη για τα παιδιά. Και έφριξα. Ένας Άγιος που να αγχώνεται για να προλάβει να ετοιμάσει δώρα. Που συχνά παθαίνει αβαρίες Ένας Άγιος που χρειάζεται κλειδιά και τηλεσκόπια για να δει. Ένας Άγιος που να θυμώνει, να έχει λίστες με "καλά" και "κακά" παιδιά. Ένας άγιος που να παθαίνει γκάφες, να χαλάει το έλκηθρο, να τηλεφωνεί με κινητό. Ένας άγιος που...βρίζει... :confused:

Ναι... όλα αυτά μέσα σε πλήθος βιβλίων προορισμένα (??!!!?!?!?!!) για παιδιά! :cry:

 

 

Άγιος Βασίλης ο Καταναλωτής.

Καταγωγή ... Coca cola!

Ιστορία... μηδεν. Παραδόσεις μηδέν. Χαρακτήρας; Ό,τι του κατέβει καθενός στο κεφάλι.

 

 

Το παιδί τι μπορεί να μάθει από αυτόν;

1. Μπορούμε να ζητήσουμε ό,τι θέλουμε χωρίς όριο.

2. Μπορούμε να παρακάμψουμε ακόμα και κάποια (παλαιότερη) πιθανή άρνηση των γονιών.

 

3. Αν δεν ανταποκριθεί ο Άγιος (=γονιός) ... αυτό σημαίνει τι; Ότι ο Άγιος δεν τον αγαπά; Μεταφράζεται δηλαδή η απόλυτη ικανοποίηση μιας επιθυμίας σε... αγάπη;

 

 

 

 

Τι θα ήθελα από τον Άγιο Βασίλη.

1. Να μάθει το παιδί να εύχεται για πράγματα αλλά και ιδέες. Να ζητά να είναι καλά οι δικοί του, να ζητά για το πιθανό αδερφάκι που επιθυμεί ή ... ή ...

2. Να εμπιστεύεται την κρίση του Αγίου (=ας φέρει ότι παιχνίδι εκείνος νομίζει). Να περιμένει την έκπληξη.

3. Να κάνει υπομονή, να ελπίζει, να πιστεύει και να περιμένει με ανοιχτό τρόπο κάτι.

4. Να έχει μια παράδοση (πολύ ωραίος ο Άγιος εκ Καισαρίας ... ;) )

5. Θα ήθελα όμως λίγες "μαγευτικές" ιστορίες ακόμα που να δείχνουν έναν Άγιο Βασίλη ανεκτικό, δεκτικό, υπομονετικό. Ιστορίες που να εστιάζουν σε πραγματικές ευχές και να μεταφράζονται σε πραγματικό συναίσθημα που να μη συνδέεται με το πορτοφόλι κανενός.

 

 

 

Πώς είναι ο δικός σας Άγιος Βασίλης;

Τι ζητάνε τα παιδιά σας;

Πώς διαχειρίζεστε τις επιθυμίες τους;

 

Πώς θα θέλατε να είναι στο μέλλον;

Τι κάνετε για να πετύχετε τον Άγιο Βασίλη που εσείς θέλετε;

 

Ααα, και σε τι κόστος σας βγαίνει ο Άγιος ανά παιδί;

 

Στο μεταξύ αν έχετε όμορφα βιβλία με ιστορίες χωρίς κινητά και έλκηθρα που κάνουν σέρβις... ας μάθουμε κι εμείς κανένα τίτλο παραπάνω... :mrgreen:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΑΑΑΑΑΑΑ, ωραία.

Θα σου πω μια ωραιότατη ιστορία αποτυχίας.

Η μικρή είναι 5 παρά δυο μήνες. Έχω αντιληφθεί από πρόπερσι ότι ο Αη έχει αναβιώσει σε σχέση τουλάχιστον με τα δικά μου παιδικά χρόνια που τον βλέπαμε στο Μινιόν και ξέραμε ότι δώρο θα πάρουμε από τη νονά.

Ωραία, είμαι κι εγω Χριστουγεννοfriek μ' αρέσουν τα μαγικά, η φαντασία, το Polar express...μπαίνω στο κλίμα.

Κάνω και την αμερικανοποίηση να φέρω τον Αη Βασίλη παραμονή Χριστουγέννων αντί για Πρωτοχρονιά που είναι το Ελληνικό έθιμο.

Κι αρχίζω εγκαίρως τα ..τι δώρο θέλεις να σου φέρει? (Πέρσι είχε ζητήσει ένα ροζ γουρουνάκι)

- Θέλω μια μωβ στέκα, πολύ σκούρο μωβ, που να έχει πάνω μια καραμέλα, ροζ, και να μη με πονάει στα αυτιά.(!!!)

 

Δυο μέρες μετά, κι ενώ σκεφτόμουν να πάρω μαθήματα ραπτικής, μου έρχεται από το προνήπιο με το γράμμα στον Αη ανά χείρας. " Θέλω μια barbie νεράιδα".

 

Η αλλαγή κλίματος είχε γίνει για να κοπιάρει την επιλογή της κολλητής της.

Αφού το εντοπίσαμε αυτό, με βεβαίωσε ότι ναι μεν το διάλεξε επειδή το διάλεξε η φίλη της, αλλά το θέλει πραγματικά.

Ωραία, και οι νεράιδες μου αρέσουν.

 

Την άλλη μέρα "μαμά, σε παρακαλώ, επειδή ο Αη Βασίλης μπορεί να μπερδευτεί, γράψε δίπλα ότι θέλω τη Μαριπόζα!!!!!!!!!

 

Αρχίζουμε και τα χαλάμε. Αλλά εντάξει, την έχουμε δει τη Μαριπόζα σε DVD, δεν είναι το χειρότερο καλάάάάάάά.

 

Πάω στο Public. SOK. 30? η Μαρικουνούπι, και με μια %^& κολλημένη στην πλάτη της. Πάω και στο Μουστάκα για μια δεύτερη γνώμη. Ίδια τιμή, ίδια βλακεία. Συμφωνούμε με τον άντρα μου και παίρνουμε μια άλλη τύπου barbie νεράιδα, πολύ όμορφη, με φτερά και τα σχετικά, 13?.

 

Δυο βράδυα αργότερα και ενώ η mamacita μέτραγε πλέον λίγο χρόνο για τα Χριστούγεννα, εμφανίζεται η Μαριαντιπάθεια μπροστά μας να ανεμίζει τα μηχανικά νεραιδοφτερά της.

 

- Νάτην, αυτή θέλω, μαμά τρέχα, λες να το ξέρει ο Αη Βασίλης ότι αυτή είναι?

 

Την άλλη μέρα ο μπαμπάς στο Public, η Μαρινικήτρια στη ντουλάπα μας, και η άλλη κούκλα, δώρο-καβάτζα να το φέρει ο παππούς στη γιορτή της.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο Βελγιο δεν εχουν τον Αγιο Βασιλιο αλλα τον Αγιο Νικολα οποτε ενα και το αυτο.

Βεβαια ο Αγιος Νικολας παραδοσιακα μοιραζει μανταρινια αλλα εστω,,,

Εμεις καταφεραμε και τους κατευθυναμε σε ενα δωρο τον καθενα. Δηλαδη παρακαλουθουσαμε απο καιρο τις διαφημισει, ειδαμε πια τους αρεσουν και προτιναμε 2-3.. Ο μεγαλος ηταν ευκολος γαιτι ειναι στην φαση των LEGO, οποτε οποιοδηποτε Lego του αρεσε. Ο μικρος ζητησε ενα δεινοσαυρο (ακριβο...) αλλα το ηθελε πολυ,,,

Εμεις δωσαμε 50ευρω για καθε παιδι αλλα δεν εχουμε αλλα δωρα.

 

Εμενα σαν ιδεα μου αρεσει ο CokaColas και βαζω και για τον συζυγο και για την μαμα μου δωρακια (α! και για μενα). Ο ενθουσιασμος των παιδιων οταν βλεπουν τα κουτια ειναι το κατι αλλο. Σκοπευω να τους μιλησω για τον Αγιο απο την Καισαρια, οπως και για πολλα αλλα πραγματα αλλα καποτε....

Link to comment
Share on other sites

 

Πώς είναι ο δικός σας Άγιος Βασίλης;

Τι ζητάνε τα παιδιά σας;

Πώς διαχειρίζεστε τις επιθυμίες τους;

 

Πώς θα θέλατε να είναι στο μέλλον;

Τι κάνετε για να πετύχετε τον Άγιο Βασίλη που εσείς θέλετε;

 

Ααα, και σε τι κόστος σας βγαίνει ο Άγιος ανά παιδί;

 

Στο μεταξύ αν έχετε όμορφα βιβλία με ιστορίες χωρίς κινητά και έλκηθρα που κάνουν σέρβις... ας μάθουμε κι εμείς κανένα τίτλο παραπάνω... :mrgreen:

 

Ο δικός μας είναι ηλικιωμένος και δεν μπορεί να κάνει πολλά πονάει και η μέση του...Ειναι χοντρός του αρέσουν τα γλυκά και του αφήνουμε μελομακάρονα.

Σε καμία περίπτωση ο δικός μας δεν φέρνει μόνο σε καλά παιδιά ή ήσυχα ή που τρώνε το φαγητό τους...Φέρνει σε ΟΛΑ.

Τις επιθυμίες τις διαχειριζόμαστε όπως ολα τα αλλα. "Δεν μπορει ο Αγιος Βασίλης να φέρει τόσο μεγάλο, πονάει κι η μέση του κτλ".

 

Το δικό μου ζήτησε αυτοκίνητο κανονικό. Μετά που της εξηγήσαμε για ποιους λόγους δε φέρνει ο ΑΒ ζήτησε το σπίτι της Μπαρμπι σε γράμμα που τα έβαλαν να γράψουν στο σχολείο.

(Ειδα τι έγραψε η Αννα...Μάλλον πλάκα μας κάνουν οι δασκάλες σε περίοδο κρίσης...! ή πηγαίνουν στο ίδιο σχολείο!)

 

 

Το σπίτι της Μπαμπι πλαστικούρα στοίχισε 50 ευρω και δεν έπαιξε σχεδόν καθόλου.

Περισσότερο χάρηκε και ασχολήθηκε με ένα γράμμα που της άφησε ο Α.Β. και όπου μεταξύ άλλων την ευχαριστούσε για το μελομακάρονο αλλά δεν το έφαγε όλο, γιατί ήταν έτοιμος να σκάσει (είχε αφήσει το μισό).

 

Μετά την "επίσκεψη" του Α.Β. απολύθηκα και σκέφτηκα οτι ήταν η τελευταια καταλωτική βλακεία.-

 

Μεγάλωσα χωρίς να πιστευω στον Αγιο Βασίλη και δεν έχω τραυμα. (Εχω που δεν υπάρχει το Μινιόν μιας και το αναφέραμε)

 

Ωστόσο θεωρώ οτι η "μαγεία" χρειάζεται στη ζωή. Των παιδιών ειδικά.

 

Ετσι άρχισα και τον Αγιο Βασίλη στη μικρή, αλλά εάν χρειαστεί θα τον προσαρμόσω και θα τον περικόψω και θα τον κουρέψω. Κρίση έχουμε!:rolleyes:

 

Οσο για βιβλίο με Α. Βασίλη δεν έχω. Τις λέω ιστορίες δικές μου και της αρέσουν πολύ. Σε μια από αυτές ο Α.Β. ηταν στεναχωρημένος γιατί παει τόσα δώρα και δεν παιρνει τίποτα. Από τοτε η μικρή του αφηνει ζωγραφιες δικές της και πραγματάκια. Και φυσικά μελομακάρονα...:mrgreen:

 

Εσυ Αλκυων πώς το χειρίστηκες?

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!Καλη χρονια!

 

Για εμας ο Αγιος Βασιλης ειναι ο κυριος Κοκα κολας! :)

 

Πιστευει ομως στον Μεγα Βασιλειο και στον Αγιο Νικολαο και ως αναμνηση των καλων τους πραξεων εχει επικρατησει αυτη την χρονικη περιοδο να κανουν δωρα ο ενας στον αλλον.Σε αυτους τους δυο Αγιους γραφουμε καθε χρονο γραμμα και τους αφηνουμε και το σχετικο μελομακαρονο και γενικα οτι καλουδι εχουμε στο σπιτι (φετος πχ δεν φτιαξαμε γλυκα αλλα τους αφησαμε μια ωραιοτατη μακαροναδα με ενα κομματι πιτσα να το μοιραστουν :) )και τους ζηταμε υγεια,ευτυχια,αγαπη,καλοτυχια.

 

Παραλληλα γραφουμε γραμμα και στον μπαμπα μας κανοντας απολογισμο της χρονιας που μας περασε.Ζηταμε συγνωμη που σε καποιες στιγμες φερθηκαμε εγωιστικα και ανωριμα,του λεμε ποσο τον αγαπαμε και γιατι,αναγνωριζουμε τα λαθη μας.Αυτο βεβαια το κανει και η μαμα και ο μπαμπας.Και στο τελος εχουμε και μια λιστα με δωρακια που θα θελαμε να λαβουμε ως ενθυμιο της χρονιας που εφυγε.Φυσικα απο την λιστα δεν αγοραζουμε ολα τα δωρα αλλα μερικα ή ενα απο αυτα.

 

Το κριτηριο για το ποια δωρα θα αγοραστουν το αποφασιζουμε ολοι μαζι αλλα χωρις ο παραληπτης του δωρου να το γνωριζει εξ αρχης για να ειναι μια ευχαριστη εκπληξη,εστω και αυτου του τυπου.Δηλ για το δωρο του μπαμπα,διαλεγουμε εγω με την κορη μου τι δωρο θα του παρουμε.Για εμενα η κορη μου με τον μπαμπα και για την κορη μας εμεις!!! :) Ετσι ειναι ολοι ευχαριστημενοι.

 

Και το οικονομικο κομματι?Πολυ απλα,καθε χρονο αγοραζουμε ενα κουμπαρα,ο οποιος τοποθετηται στην εισοδο του σπιτιου μας,εκει που βαζουμε τα κλειδια μας.Επι εναν ολοκληρο χρονο,βαζουμε μεσα οτι λιανοματα μας περισσευουν.Μεχρι τα Χριστουγεννα λοιπον εχουν μαζευτει αρκετουτσικα ή ικανοποιητικα.

 

Η μικρη μου κορη,δεν συμμετεχει ακομα στο παιχνιδι,μονο η μεγαλη,γιατι ειναι πολυ μικρη ακομα,αλλα απο του χρονου θα φτιαχνει κατι ζωγραφιες για τους Αγιους!!Αμε....:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλαμάτα, ωραίες ιδέες και τροφή για σκέψη. Λέω καθώς θα μεγαλώνει να το αλλάξω λίγο το στυλ, γιατί δε θέλω να μείνω έρμαιο της Mattel (να ήταν τουλάχιστον η El Greco).

Το κομμάτι που ευχαριστήθηκα φέτος ήταν το εξής: της είχα υποσχεθεί από μέρες ότι την παραμονή των Χριστουγέννων θα ξενυχτήσουμε στο σαλόνι και θα περιμένουμε τον Αη Βασίλη να τον δούμε, αν και είναι μαγικός και πάντα τα καταφέρνει να μη τον δει κανείς.

Πραγματικά, όταν ήρθε η ώρα, την ξαπλαρώσαμε στον καναπέ του σαλονιού και στραβολαιμιάσαμε να κοιτάμε από το παράθυρο. Κάποια στιγμή της λέω "ωχ, τι είναι αυτό? μια λάμψη στον ουρανό, την είδες" "το έλκηθρο να είναι?". Και μετά από ολιγόλεπτο σασπένς, ακούστηκε ακριβώς πίσω μας μέσα στο σαλόνι το κουδουνάκι του Ρούντολφ. Και μέχρι να γυρίσουμε το κεφάλι μας, δεν υπήρχε τίποτα, αλλά στο πλάι του τζακιού ήταν στριμωγμένο το δώρο.

Ήταν μια ωραία στιγμή, και πραγματικά το χαρήκαμε που της δώσαμε μια δόση μαγείας.

Για το μέλλον, σκοπεύω να τον κρατήσω αλλά να τον ξεαμερικανοποιήσω λίγο. Επίσης να επαναφέρω στα Χριστούγεννα το Χριστούλη, τη φάτνη και τους μάγους, που από το πολύ Χόλυγουντ έχουν ξεχαστεί.

Καλά να' μαστε να ζήσουμε πολλές δεκάδες Χριστούγεννα με τους δικούς μας, και να δούμε όλες και εγγόνια!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σαν ιδεα μου αρεσει ο CokaColas και βαζω και για τον συζυγο και για την μαμα μου δωρακια (α! και για μενα)

 

 

Για εμας ο Αγιος Βασιλης ειναι ο κυριος Κοκα κολας! :)

 

 

Ο κόκα κόλας ποιος είναι?:confused:

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε το εξής: είπαμε ότι λόγω φόρτου εργασίας, ο Άγιος Βασίλης μας έχει παραγγείλει να πάρουμε εμείς το δώρο, το οποίο θα διαλέξει ο μικρός και ο Άγιος απλά θα μας το φέρει την Πρωτοχρονιά.

Οπότε πήγαμε με το παιδί, διάλεξε το δώρο που ήθελε (και σύμφωνα με τον προϋπολογισμό μας, καθότι ήξερε ότι θα το πληρώναμε εμείς) και μετά κάναμε σκηνικό: χτύπησε ο άντρας μου την πόρτα, την ξαναχτύπησε, και άλλη μια φορά (τρεις στο σύνολο), ο μικρός έπρεπε να πει τα κάλαντα και μετά να ανοίξει την πόρτα (οπότε ο άντρας μου είχε μπει από την πλαϊνή πόρτα και ήταν παρών όταν είπε τα κάλαντα το παιδί) και ω του θαύματος, το δώρο του ήταν εκεί, δίπλα στα μισοφαγωμένα μελομακάρονα.

Εμείς είχαμε πάρει ένα βιβλίο με ήχους, στο οποίο παρουσιαζόταν πολύ αθώα ο Άγιος Βασίλης να ετοιμάζει τα δώρα, να κινείται με τους ταράνδους, να πατάει πάνω στο χιόνι και να αφήνει τα δώρα και δίπλα σε κάθε σελίδα είχε τους αντίστοιχους ήχους που παράγονταν ανά περίπτωση (πχ βήματα στο χιόνι, κουδούνι ταράνδου κλπ), χωρίς να παρουσιάζεται γκαφατζής, με κινητά κλπ.

Κατά τα άλλα, δεν έχει δει το παιδί έργα με τον Άγιο Βασίλη, οπότε οι προσλαμβάνουσές του είναι από τις διαφημίσεις (μεγάαααλη μάστιγα), ό,τι ακούσει στο σχολείο και το παραπάνω βιβλιαράκι.

Έτσι ούτε την υπερκατανάλωση θρέψαμε και το μαγικό του βίωσε και όλα καλά (για φέτος, του χρόνου έχει ο Θεός και ελπίζουμε και το πορτοφόλι μας!)

καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και χαρές!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑΑΑΑ, ωραία.

Θα σου πω μια ωραιότατη ιστορία αποτυχίας.

Η μικρή είναι 5 παρά δυο μήνες. Έχω αντιληφθεί από πρόπερσι ότι ο Αη έχει αναβιώσει σε σχέση τουλάχιστον με τα δικά μου παιδικά χρόνια που τον βλέπαμε στο Μινιόν και ξέραμε ότι δώρο θα πάρουμε από τη νονά.

Ωραία, είμαι κι εγω Χριστουγεννοfriek μ' αρέσουν τα μαγικά, η φαντασία, το Polar express...μπαίνω στο κλίμα.

Κάνω και την αμερικανοποίηση να φέρω τον Αη Βασίλη παραμονή Χριστουγέννων αντί για Πρωτοχρονιά που είναι το Ελληνικό έθιμο.

Κι αρχίζω εγκαίρως τα ..τι δώρο θέλεις να σου φέρει? (Πέρσι είχε ζητήσει ένα ροζ γουρουνάκι)

- Θέλω μια μωβ στέκα, πολύ σκούρο μωβ, που να έχει πάνω μια καραμέλα, ροζ, και να μη με πονάει στα αυτιά.(!!!)

 

Δυο μέρες μετά, κι ενώ σκεφτόμουν να πάρω μαθήματα ραπτικής, μου έρχεται από το προνήπιο με το γράμμα στον Αη ανά χείρας. " Θέλω μια barbie νεράιδα".

 

Η αλλαγή κλίματος είχε γίνει για να κοπιάρει την επιλογή της κολλητής της.

Αφού το εντοπίσαμε αυτό, με βεβαίωσε ότι ναι μεν το διάλεξε επειδή το διάλεξε η φίλη της, αλλά το θέλει πραγματικά.

Ωραία, και οι νεράιδες μου αρέσουν.

 

Την άλλη μέρα "μαμά, σε παρακαλώ, επειδή ο Αη Βασίλης μπορεί να μπερδευτεί, γράψε δίπλα ότι θέλω τη Μαριπόζα!!!!!!!!!

 

Αρχίζουμε και τα χαλάμε. Αλλά εντάξει, την έχουμε δει τη Μαριπόζα σε DVD, δεν είναι το χειρότερο καλάάάάάάά.

 

Πάω στο Public. SOK. 30? η Μαρικουνούπι, και με μια %^& κολλημένη στην πλάτη της. Πάω και στο Μουστάκα για μια δεύτερη γνώμη. Ίδια τιμή, ίδια βλακεία. Συμφωνούμε με τον άντρα μου και παίρνουμε μια άλλη τύπου barbie νεράιδα, πολύ όμορφη, με φτερά και τα σχετικά, 13?.

 

Δυο βράδυα αργότερα και ενώ η mamacita μέτραγε πλέον λίγο χρόνο για τα Χριστούγεννα, εμφανίζεται η Μαριαντιπάθεια μπροστά μας να ανεμίζει τα μηχανικά νεραιδοφτερά της.

 

- Νάτην, αυτή θέλω, μαμά τρέχα, λες να το ξέρει ο Αη Βασίλης ότι αυτή είναι?

 

Την άλλη μέρα ο μπαμπάς στο Public, η Μαρινικήτρια στη ντουλάπα μας, και η άλλη κούκλα, δώρο-καβάτζα να το φέρει ο παππούς στη γιορτή της.

 

ΧΑΧΑΧΑ να σαι καλα γελασα με την ψυχη μου, ειναι σα να εγραψα εγω το μηνυμα παθαμε ακριβως τα ιδια με τη δικια μου! Ουτε εμενα μου αρεσει η κουκλα αλλα δεν με αφησε να εχω και λογο σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ να σαι καλα γελασα με την ψυχη μου, ειναι σα να εγραψα εγω το μηνυμα παθαμε ακριβως τα ιδια με τη δικια μου! Ουτε εμενα μου αρεσει η κουκλα αλλα δεν με αφησε να εχω και λογο σε αυτο!

 

:-P:-P:-P:-P

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμείς το "γράμμα" το είχαμε έτοιμο από τέλος Νοεμβρίου! Ξεκάθαρα πράγματα, ένα παιχνίδι ο καθένας.....μας έχουν φάει αυτά τα Μονσ***νο, αλλά ένα παιχνίδι ο καθένας! Και μετά είχαμε θέμα με το, ένας Αγιοβασίλης στον παιδικό, άλλος στο δημοτικό, άλλος στον παππού και στη γιαγιά.......

Ο μεγάλος μου στο γράμμα που τους έβαλαν για το σχολείο έγραψε από μόνος του χωρίς να πω κουβέντα οτι θέλει να φέρει "υγεία και χαμόγελα σε όλα τα παιδάκια......" όταν με είδε να κλαίω που το διάβασα μου είπε "μαμά, εμένα θα μου φέρει ο δικός μας Αη Βασίλης αυτό που ζήτησα, αυτός του σχολείου πού να κουβαλήσει τόσα παιχνίδια, είμαστε πολλά παιδάκια, και μπορεί και να μην του φτάνουν τα λεφτά να πάρει τόσα παιχνίδια, οπότε ζήτησα κάτι που δε θέλει λεφτά"

Κάπως έτσι πήγαν τα πράγματα φέτος......όχι οτι δε φορτωθήκαμε ένα σωρό, αλλά ήταν δική μας απόφαση, και όχι απαίτηση των παιδιών.....

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι μικρος για να καταλαβει ακομα τι εστι Αη Βασιλης κι το σκεφτομουνα φετος κι ελεγα αν δεν του πουμε πολλα πραγματα γι αυτον τι θα γινει?? εγω απο μικρη ηξερα οτι δεν υπαρχει και δεν ειχα κανενα προβλημα και παρολα αυτα η μαγεια των χριστουγεννων μου αρεσει. Αν του πουμε εξ αρχης πως δεν υπαρχει? και μετα στο σχολειο που θα λενε γι αυτον δεν θα ειναι μπερδεμα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να "χαλάσεις" κάτι που είναι τόσο μαγικό? Όπως πολύ καλά λες, στο σχολείο όλα τα παιδάκια πιστεύουν, εκτός αυτού σε πολλά σχολεία ντύνεται κάποιος και πηγαίνει για έκπληξη.......κι εγώ σαν παιδί είχα βρει την πολυπόθητη μονόπολη κάτω από το κρεβάτι της μαμάς μου και προκειμένου να μην περιμένω ως την Πρωτοχρονιά τους το είπα και την πήρα νωρίτερα.......αλλά δεν το έκανα στα παιδιά μου.......προσωπική γνώμη πάντα, αλλά νομίζω ότι είναι ένα ευχάριστο παραμύθι που το αγαπούν πολύ.......

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως στα παιδια μου δεν ειπα για τον αη βασιλη. Ηρθε βεβαια στο σχολειο ενας αλλα η κορη μου καταλαβε οτι δεν αγοραζε αυτος τα δωρα. περσι που ηταν 2 και μισο καταλαβε οτι αη βασιλης ντυθηκε η δασκαλα της!!!!!!!!!!! Μου φαινεται λιγο περιεργο να πω ψεμματα στα παιδια και να επιμενω κιολας με φαγωμενα μπισκοτακια και τα σχετικα. Παντως σε οποιον το λεω με κοιταει περιεργα. και δεν δινεται δωρα μου λενε? φυσικα και δινουμε κανονικα απλα τα δινουν οι γονεις και δεν μας περνει την δοξα ενας ξενος!!!!!!!! εγω το εμαθα στα πεντε και τωρα βλεπω παιδια 8 ετων να πιστευουν με σιγουρια:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ροδομαγολος, στρομπουλος (ευγενικα) παπους στην χριστουγεννιατικη διαφιμηση της coka cola

Ευχαριστώ!

 

Μου φαινεται λιγο περιεργο να πω ψεμματα στα παιδια και να επιμενω κιολας με φαγωμενα μπισκοτακια και τα σχετικα. Παντως σε οποιον το λεω με κοιταει περιεργα. και δεν δινεται δωρα μου λενε? φυσικα και δινουμε κανονικα απλα τα δινουν οι γονεις και δεν μας περνει την δοξα ενας ξενος!!!!!!!! εγω το εμαθα στα πεντε και τωρα βλεπω παιδια 8 ετων να πιστευουν με σιγουρια:confused::confused::confused:

Δεν είναι ψέμματα αυτό. Είναι παραμύθι. Εγω τις λέω και για νεράιδες που έρχονται όταν κοιμάται...:rolleyes:

Οι γονείς μου ήταν της σχολής αυτης. Οχι ψέμματα. Φαίνεται πώς εγω κάνω το αντίθετο!

 

Ευτυχώς η γιαγιά μου έλεγε πολύ ωραία δικά της παραμύθια και μας είχε κάνει να πιστέψουμε σε διάφορα "μαγικά". Μου άρεσε αυτη η αίσθηση!:D

 

Το ότι σε κοιτάνε περίεργα το καταλαβαίνω και είναι σουπερ σπαστικό...

Εδω κοιτάνε εμένα που λέω οτι το παιδί μου δεν βλέπει τηλεόραση....

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι οπαδός της μαγείας. Με γοητεύει ο τρόπος και η ευκολία που κινούνται τα παιδιά ανάμεσα στο πραγματικό και το φανταστικό, και επιβιβάζομαι ευχαρίστως.

Έχουμε πολλούς φανταστικούς ήρωες που προέρχονται από αυτοσχέδια παραμύθια που φτιάξαμε εγώ και ο μπαμπάς της, και συχνά ανακατεύονται στην καθημερινότητά μας.

Ωραία είναι να πετάς και λίγο στα σύννεφα...Γενικώς!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμάς το όλο στήσιμο είχε ως εξής: http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1397037&postcount=18

Ελάχιστα άλλαξε τα επόμενα χρόνια.

 

Επειδή όμως πέρυσι "σκοτώσαμε" τον Άγιο Βασίλη: :mrgreen:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2502009&postcount=129

 

Φέτος ήταν πολύ χαρούμενα που συμμετείχαν στο "μυστικό μας".

Και πάλι έφτιαξαν ζωγραφιές, έφτιαξαν και γραμματοκιβώτιο... και μου έλεγαν να πω στον Άγιο Βασίλη να περάσει να τα πάρει τα γράμματα ... :lol:

 

Όμως επιμένω στο ότι δε ζητάμε συγκεκριμένο πράγμα από τον Άγιο Βασίλη. Μου αρέσει να διατηρεί εκείνος το δικαίωμα της επιλογής κατά την κρίση του. Δε μου αρέσει αυτό το "ζήτα-ζήτα"...

 

Έφτιαξαν μια λίστα με πράγματα που (νομίζουν πως) τους άρεσαν, αλλά για να πω την αλήθεια δε μπορούσα να την πραγματοποιήσω γιατί ούτε άξιζε σε ποιότητα, ούτε τα χρήματα ήταν λίγα. (π.χ. μονσούνο, σκουπιδοπαρέα, play station ... κτλ που ακούν στο σχολείο και συχνά δεν ξέρουν τι ακριβώς είναι, ούτε πόσο κοστίζει, ούτε αν τους αρέσει).

 

Φέτος τους έφτιαξα ένα πακετάκι με δωράκια. Φρόντισα να έχει κάθε παιδί ένα ομαδικό παιχνίδι κι ένα ατομικό, καθώς και γλυκίσματα και μικρο-σαχλαμαρίτσες από αυτές που τους αρέσουν.

Με τον τρόπο αυτό, όλα είχαν κάτι "μοναδικό" το οποίο μπορούσαν να απολαύσουν π.χ. στο κρεβάτι ή στο ατομικό παιχνίδι. Παράλληλα είχαν όμως και ένα ομαδικό που τα έφερνε πιο κοντά το ένα στο άλλο.

Την πρωτοχρονιά... έπαιζαν όοοοοοοοοολη μέρα... ασταμάτητα.... με αυτά.

Φυσικά τα δώρα συνοδεύονταν από ένα γράμμα από τον Άγιο Βασίλη για τον καθένα (ακόμα και για το μπαμπά και τη μαμά). Στο γράμμα ο Άγιος έλεγε τα πράγματα που του άρεσαν από το κάθε παιδί και συνήθως συνέχιζε με μια αστεία ιστορία σχετική με τα ίδια και με τα δώρα τους.

 

Στο μεταξύ έρχονται (ειδικά οι μεγαλύτερες) και λένε ... μαμά σ' ευχαριστούμε για τα δώρα. Και όταν αρνούμαι πως ήμουν εγώ, αλλά ήταν ο Άγιος Βασίλης... επιμένουν και μου λένε... εντάξει, το ξέρουμε πως είσαι εσύ και μας αρέσει πολύ που μας έφερες αυτά τα δώρα. Γυαλίζουν τα ματάκια τους από ευτυχία κι αυτό είναι το καλύτερο!

 

Σκαρφιζόμαστε ιστορίες δικές μας, σαν παραμύθια... και τα λατρεύουν!

Ευχαριστώ!

 

 

Δεν είναι ψέμματα αυτό. Είναι παραμύθι. Εγω τις λέω και για νεράιδες που έρχονται όταν κοιμάται...:rolleyes:

Οι γονείς μου ήταν της σχολής αυτης. Οχι ψέμματα. Φαίνεται πώς εγω κάνω το αντίθετο!

 

Ευτυχώς η γιαγιά μου έλεγε πολύ ωραία δικά της παραμύθια και μας είχε κάνει να πιστέψουμε σε διάφορα "μαγικά". Μου άρεσε αυτη η αίσθηση!:D

Κι εγώ! Κι εγώωωω το ίδιο!

Είχα κι εγώ γιαγιά που έλεγε καταπληκτικά παραμύθια... και μ' αρέσουν πολύ και λέμε, λέμε, λέμε και δεν τελειώνουν ποτέεεεεεεεε!!! :) :) :)

Το ότι σε κοιτάνε περίεργα το καταλαβαίνω και είναι σουπερ σπαστικό...

Εδω κοιτάνε εμένα που λέω οτι το παιδί μου δεν βλέπει τηλεόραση....

Ελεύθερη τηλεόραση... ούτε εμένα βλέπουν. Μόνο επιλογές που κάνουμε εμείς, σε περιορισμένο χρονικό διάστημα (ανά εβδομάδα) και φυσικά -πολύ σημαντικό!- χωρίς διαφημίσεις!

 

Y.Γ. Ο τυπάκος που έχει λανσαριστεί για Άγιος Βασίλης (με τα κόκκινα, κτλ κτλ) γεννήθηκε από διαφημιστική καμπάνια της Coca Cola.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στις ιστορίες μας, ο δικός μας Άγιος Βασίλης είναι υπομονετικός, συμπονά τα παιδιά, ακούει τις ευχές της καρδιάς τους, αγαπά και αποδέχεται όλο τον κόσμο ακόμα κι αν δεν κάνουν πάντα όμορφα πράγματα. Μέσα από τις ιστορίες μας παραβλέπει την άσχημη συμπεριφορά των ανθρώπων αυτών και βρίσκει μοναδικούς τρόπους να τους δείξει τι έχει πραγματικά σημασία.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

παντως και εμεις φετος για να συμμετεχει η κορη μου περα απο τα δωρα που πηραμε εμεις, εφτιαξε και αυτη και μας τα μοιρασε. ιδεες: για την μαμα βραχιολακι με χαντρες απο τα τζαμπο ( ειχαμε ηδη τις χαντρες και το δειχνει τελειο σαν να το αγορασα)κοστος περιπου 0,5 ευρω για εμας μηδεν γιατι ειχα ηδη τα υλικα, για τα παιδια κουκλες κουκλοθεατρου απο παλιες καλτσες, για τον μπαμπα μολυβοθηκη απο κουτι που ειχαμε με χαρτι περυτιλιγματος ( εναλλακτικα η ιδια κατασκευη μπορει να γινει κουτι για κοσμηματα ή κουμπαρας) νομιζω ειναι καλες ιδεες για να δειχνει το δενδρο πιο πλουσιο σε δωρα τωρα που τα οικονομικα ολων ειναι περιορισμενα και τα παιδια τρελαινονται να συμμετεχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο γράμμα δώσαμε επιλογές στον Άγιο Βασίλη να διαλέξει τι μπορεί να μας φέρει. Βέβαια αναφέραμε ότι αν δεν μπορεί τίποτα από το γράμμα μας ας φέρει ότι θέλει εκείνος.

Και για τους δύο μας στοίχισε 23 ?, ένα λούτρινο που ζήτησε ο μικρός μας και ένας αυτοκινητόδρομος για το μεγάλο. 12 & 11 ? αντίστοιχα.

Μου αρέσει που πιστεύουν και δεν πρόκειται να τους το χαλάσω όσο εκείνοι το θέλουν!

Όσο για τα παραμύθια φέτος έχουμε διαβάσει άαααααπειρες φορές του Τριβιζά "Ο ΑΗ-ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ", και τον συμπονούμε πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να πω στον μικρο οτι ο Αι Βασιλης ειναι ενα παραμυθι.

Ομως οταν γινεται μια συνεχης πλυση εγκεφαλου απο συγγενεις,σχολειο,tv οτι θα ερθει το βραδυ να μας φερει δωρο (υπαρχει οφελος= αρα μια χαρα ειναι αυτη η εκδοχη),η προσπαθεια μου ηταν ατελεσφορη.

 

Ακομα πιο κουραστικη ειναι η εορτη του... Αϊ Βαλεντίνου οπου οι εταιρειες παιρνουν τα κουκλακια που δεν πουλησαν τα χριστουγεννα και τους βαζουν μια καρδια πανω :roll:

Link to comment
Share on other sites

Γιορτάζετε οικογενειακώς και τον Άγιο Βαλεντίνο; :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί ποτέ τα χειροποίητα δώρα; Δηλαδή να κινηθείτε με χαμηλού κόστους ιδέες (οι οποίες μπορεί να αποδειχθούν καταπληκτικές);

 

Εμάς μας τρώει ο πολλαπλασιασμός... (των εξόδων) και η διαίρεση (των εσόδων) για κάθε παιδί. Περνά από το μυαλό μου κάτι τέτοιο, αλλά προβληματίζομαι μήπως αποτύχει ως δράση.

 

Αυτό που είδα από τα παιδιά μου φέτος, είναι πως ήθελαν να συμμετέχουν στο θέμα των δώρων. Ήθελαν να το παίξουν κι αυτά αγιο-βασιλάκια... Και έφτιαχναν κατασκευές, τις τύλιξαν, έγραψαν διάφορα πάνω και έβαλαν ονόματα για να δείξουν σε ποιον απευθύνονται. Μετά στα κρυφά τα έχωσαν στο δέντρο και έλεγαν πως δεν ήξεραν τίποτα! :lol:;)

Όσα πήγαιναν για τα παιδιά, ήταν πράγματι απολαυστικά και χαίρονταν με το κάθε τι κι ας καταλάβαιναν από πού προέρχεται. Ζούσαν πραγματικά μέσα στο παραμύθι, όπως απολαμβάνουν μια αυτοσχέδια παράσταση. Και φυσικά δεν ξέχασαν εμάς.

 

Έτσι ενώ έχω συνδυάσει την Πρωτοχρονιά με αγορά δώρων (ναι... καταναλωτικό, αλλά απ' ότι φαίνεται... είμαι κι εγώ λίγο της αγοράς), τα παιδιά, μου έδειξαν πως μπορούν να χαρούν με πολύ απλά υλικά. Αυτό επανέφερε το νου μου το θέμα... χαμηλού κόστους δώρα, φτιαγμένα με καλή διάθεση και ... προσωπικό χρόνο!

 

Εσείς τι λέτε; Θα το τολμούσατε;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...