Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Μόλις σήμερα το πρωί επιβεβαίωσα (με τεστ) ότι είμαι πάλι έγκυος. Και λέω επιβεβαίωσα γιατί ήμουν σίγουρη εδώ και 2 εβδομάδες από τα συμπτώματα (είχα περίοδο κανονικά που εξαφανίστηκε μέσα σε λίγες ώρες, αρκετούς πόνους περιόδου όλες τις τελευταίες μέρες και ιδιαίτερα στη μέση). Βέβαια δεν με πονάει το στήθος μου, όπως με πόναγε την πρώτη φορά, αλλά φαντάζομαι δεν είναι εντελώς ίδια όλα τα συμπτώματα σε όλες τις εγκυμοσύνες. Anyway, το θέμα μου είναι ότι φοβάμαι...φοβάμαι πολύ και δεν έχω καλό προαίσθημα. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν λίγο δύσκολη και ίσως με έχει επηρρεάσει αυτό. Το πρώτο τρίμηνο το πέρασα με πολύ ξάπλα και ξεκούραση (όχι ακινησία) γιατί είχα πολλές συσπάσεις. Στο Β' επιπέδου προκύπτει ένας ωραιότατος Προδρομικός Πλακούντας και άντε πάλι ξεκούραση...Και λίγο πριν γεννήσω νοσηλεύτηκα μία βδομάδα στο Ιασώ λόγω εμμετών. Με όλα αυτά να μου έχουν ρίξει την ψυχολογία με πιάσαν οι πόνοι και πήγα να γεννήσω: 16 ώρες πόνους :shock: (άντεχα γιατί δεν ήθελα να κάνω καισαρική και το ίδιο και ο γιατρός μου), και ξαφνικά το μωρό να χάνει παλμούς και δεν το γλίτωσα τελικά το κόψιμο (αν μου είχε κάνει έναν υπέρηχο ο γιατρός μου εκείνες τις ώρες θα είχα γλιτώσει την πολύ ταλαιπωρία γιατί όταν με άνοιξε είδε επίσης ότι το μωρό ερχόταν με προσωπική προβολή οπότε ούτε νεκρό δεν έβγαινε από μέσα μου όπως χαρακτηριστικά μου είπε εκ των υστέρων). Το μωράκι μου μια χαρά, υγιέστατο και αν και παιδεύτηκα απίστευτα με τον αποκλειστικό θηλασμό (δεν ήθελε με τίποτα η άτιμη το στήθος μου) τουλάχιστον την κρατούσα αγκαλιά μου.....μέχρι την ημέρα που θα παίρναμε εξιτήριο !!!! Την πήραν στην εντατική γιατί είδαν αίμα στα κακάκια της.....εκεί να δεις ψυχολογία.........το μωρό δεν ήταν πρόωρο το είχα κρατήσει 5 μέρες αγκαλιά μου με είχε μάθει και την είχα μάθει....και ξαφνικά να την βλέπω μόνο 2 φορές την ημέρα από 10 λεπτά. Ηθελα να πεθάνω....ένιωθα τόσο κενή, άδεια και μισή.....και να σου λένε και οι γιατροί ότι κλαίει πολύ όλη μέρα και όλη νύχτα , δεν μπορούμε να την κάνουμε καλά γιατί είχε μάθει αγκαλίτσες και γαλατάκι από τη μαμά και ξαφνικά μέσα στη θερμοκοιτίδα δεν την ακουμπούσε κανείς και της έδιναν ένα κρύο μπουκάλι :cry::cry::cry: . Εγώ να κλαίω ασταμάτητα σπίτι σε αθλια κατάσταση σε σημείο να μην θέλω καν να βγάζω το γάλα με θήλαστρο (το στήθος μου κόντευε να εκραγεί, απορώ πως δεν έπαθα τίποτα). Και το αποκορύφωμα μετά από 2 βδομάδες αφού το παιδάκι μου πέρασε σκληρές δοκιμασίες με ενέσεις, ορούς, σωληνάκια και αντιβιώσεις (προληπτικά από ότι μου έλεγαν :twisted::twisted::twisted: ) έρχεται η κυρία παιδίατρος του Ιασώ και μου λέει : "το μωρό σύμφωνα με τις εξετάσεις δεν έχει τίποτα μάλλον ήταν ψευδοπερίοδος, αλλά δεν σας δίνω εξιτήριο ακόμα δεν πειράζει να μείνει μέσα 3-4 μέρες ακόμα". Πως δεν την έπιασα εκείνη τη στιγμή από το μαλλί ένας Θεός το ξέρει....Απλώς την έβρισα, και έτρεξα να βρω κάποιον άλλο γιατρό να του εξηγήσω ότι για μένα όχι 3-4 μέρες αλλά και το δευτερόλεπτο που δεν μπορούσα να πάρω το παιδί μου ήταν αιώνας για μένα. Έτσι πήρα το κοριτσάκι μου σπίτι και από τότε όλα καλά....αν εξαιρέσεις το προβληματάκι με το θηλασμό που μου στέρεψε κάθε πιθανό υπόλλειμα υπομονής (ήταν απίστευτη πεισματάρα). Καταλαβαίνετε λοιπόν πως από τότε έλεγα και ξαναέλεγα πως δεν θέλω να ξαναπεράσω τα ίδια τουλάχιστον όχι σύντομα. Τώρα η κόρη μου είναι 14 μηνών και της ετοιμάζω αδελφάκι...........όχι ότι δεν χαίρομαι, αλλά μου βγαίνει ένα πικραμένο χαμόγελο από φόβο όταν σκέφτομαι ότι είμαι έγκυος.... Ξέρω ότι ίσως είμαι αχάριστη....αλλά είμαι και φοβιτσιάρα. Και αν έχω πάλι τα ίδια;;;; Και αν αυτή τη φορά είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα;;;;;;;;; Μήπως είναι νωρίς μετά από καισαρική γιατί παρόλους τους φόβους μου θα ήθελα πάρα πολύ να γεννήσω αυτή τη φορά φυσιολογικά, να δω και να πιάσω το μωρό μου αμέσως.......Να ξαναπάω στον ίδιο γιατρό που παρόλο που τον εμπιστεύομαι δεν μπορώ να του συγχωρέσω ότι δεν κατάλαβε νωρίτερα ότι το παιδί ήταν με προσωπική προβολή;;;;; Να πάω στο ίδιο νοσοκομείο;;;;;;;;;;;; Πάλι δεν είμαι καλά ψυχολογικά...........τις γνώμες σας κορίτσια...........

cbgep2.png FPV2p2.png

Είναι η αγάπη ένα ταξίδι...από γιορτή...σε γιορτή

Διαφημίσεις

Γεία σου Λίνα καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Σου εύχομαι να είναι πιο εύκολη από την πρώτη και να πάνε όλα κατ' ευχήν. Είναι φυσικό να ανησυχείς και όντως θα είναι λίγο ζόρι γιατί η μικρή σου θα θέλει και εσύ δεν θα μπορείς να δώσεις πολλά. Το έχω περάσει και εγώ και είχα δύσκολες εγκυμοσύνες και έβαζα και αίμα να φανταστείς τόσο χάλια και το δεύτερο μωρό μου δεν έτρωγε απλά δεν έτρωγε δεν είχε κάτι άλλο και περάσαμε όσα και εσείς και δεν βρήκαν τι είχε και ο πρώτος ήταν σπίτι με πυρετό όπου πυρετός για εμάς σημαίνει συναγερμός γιατί κάνει σπασμούς και εγώ να μην τον βλέπω πρώτη φορά στη ζωή μου για τόσες μέρες και το μωρό στη θερμοκοιτίδα και άστα να πάνε. Πάντως τώρα που πέρασαν όλα αυτά μπορώ με σιγουριά να σου πω πως δεν θα το μετανιώσεις ποτέ ότι και αν περάσεις δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο από το να βλέπω τα παιδάκια μου να παίζουν μαζί να γελάνε να κλαίνε να τσακώνονται αλλά κυρίως το βλέμμα του μικρού κάθε φορά που μπαίνω στο σπίτι μαζί με τον μεγάλο είναι το κάτι άλλο, λάμπει από ευτυχία, φωτίζεται ολόκληρος είναι μεγάλη χαρά να είναι κοντά ηλικιακά αν έχεις αδέρφια θα το ξέρεις. Θέλει πολύ δύναμη και κουράγιο ειδικά όταν έχεις την υποψία ότι θα περάσεις πάλι τα ίδια το καταλαβαίνω αλλά θα ανταμειφτείς και με το παραπάνω . Είναι αυτό που λένε τα καλύτερα έρχονται. φιλιά πολλά δεν ξέρω αν σε βοήθησα ελπίζω πάντως να μην σε μπέρδεψα με την πολυλογία μου.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Καταρχήν ζητώ συγνώμη αν σας έριξα ψυχολογικά πρωί πρωί με τις φοβίες μου και αν σας κούρασα με το μεγάλο ποστ :oops: ....μάλλον φταίνε οι ορμόνες......Κατα δεύτερον σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση sk.margaret. Εύχομαι να χαίρεσαι πάντα έτσι με τα παιδάκια σου τα οποία από ότι μπορώ να διακρίνω είναι και κούκλοι !!! Πιστεύεις αυτό που λένε ότι την δεύτερη εγκυμοσύνη δεν την καταλαβαίνεις και πολύ και όλα είναι πιο εύκολα;;; Εσένα ποια ήταν πιο εύκολη, αν επιτρέπετε;;; εσύ θα έψαχνες για άλλο γιατρό στη θέση μου;;;

cbgep2.png FPV2p2.png

Οντως φταίνε και οι ορμόνες γιαυτό να είσαι σίγουρη. Εγώ θυμάμαι ήθελα σε μόνιμη φάση να σκοτώσω τον άνδρα μου και στις δύο μάλλον τον έχω άχτι και τότε έβρισκα πάτημα. χι χι χι. Η κάθε εγκυμοσύνη λένε όλοι πως είναι ξεχωριστή. Αυτό περίμενα και εγώ μπας και περάσει πιο εύκολα η δεύτερη αλλά τζίφος. Μην σε απογοητεύω αλλά χάλι ήτανε και οι δύο. Στην δεύτερη όμως ξεχνιόμουν υποχρεωτικά γιατί ο Σπύρος (πρώτος) με χρειαζόταν και δεν μπορούσα να καταρρεύσω. Μάλλον αυτό έχουν στο μυαλό τους όταν λένε πιο εύκολη. Τώρα για το γιατρό πάλι μια από τα ίδια σε βρίσκω. Ο δικός μου μετά από αρκετές ώρες που είχαν σπάσει τα νερά και περιμέναμε την κατάλληλη διαστολή και δεν ήρθε ποτέ η άτιμη, κατάφερε να με αγχώσει αφού μου είπε πως κινδυνεύει και των δυό μας η ζωή γιατί μου ανέβηκε η πίεση και δεν έπεφτε ούτε με τα υπογλώσσια που μου έδωσαν και τελικά συμφώνησα στην καισαρική που δεν ήθελα με τίποτα και τέλος μου είπε πως το παιδί ήταν με ισχιακή προβολή και μπλεγμένο με τον λόρο. Επίσης είχα κάνει επισκληρίδιο για να δω το μωρό αλλά δεν το είδα ποτέ. Δεν θυμόμουν τίποτα και είχα πιστέψει πως έπαθα επιλεκτική αμνησία από το σοκ και τσάμπα πλήρωσα την επισκληρίδιο. Θυμάμαι μόνο πως είπα την λέξη πονάω όταν άρχισαν να με κόβουν ο γιατρός έβαλε της φωνές και μετά τίποτα. Εντέλη όταν ξύπνησα ήμουν στο δωμάτιο και από όλα αυτά είχα πάθει κατάθλιψη και δεν σταματούσα να κλαίω με τίποτα. Οταν πήγα να κάνω τεστ παπ στις 40 μέρες μετά μου ζητούσε την κάρτα εγκυμοσύνης. νόμιζα πως είναι μόνο για την εγκυμοσύνη του λέω και τι μου λέει? Γιατί γέννησες εσύ? Ασε που δεν ήξερε να μου πει γιατί δεν θυμόμουν τίποτα. Πως να ξέρει αφού ούτε που με θυμόταν. Τα πήρα κανονικά. Αρον άρον έφυγα και δεν ξαναπήγα. Στη δεύτερη γέννα ο αναισθησιολόγος με ρώταγε για την προηγούμενη φορά και αφου του είπα τι είχε γίνει έψαξε το φάκελό μου και μου είπε πως δεν με είχε πιάσει η επισκληρίδιος και μου είχαν κάνει ολική....... Αυτό είναι που λένε βιος και πολιτία .... χάος. Ολοι λοιπόν χάλια είναι τι να σου πω.

Καλά απίστευτο μου φαίνεται!!!!!!!! Σχεδόν το ίδιο συναίβει και σε μένα: Επειδή περιμέναμε για φυσιολογικό ο γιατρός είχε πει να μου βάλλουν μικρή δόση επισκληριδίου για να έχω αίσθηση των συσπάσεων και να βοηθήσω όταν έρθει η ώρα...και ξαφνικά το μωρό χάνει παλμούς με πάνε τρέχοντας χειρουργείο (κυριολεκτικά), χωρίς να προλάβουν να μου βάλλουν άλλο φάρμακο...ξεκίνησε να με κόβει και εκεί κόντεψα να λυποθημήσω από τον πόνο. Φώναξα και εγώ ότι πονάω, για την ακρίβεια μάλλον ούρλιαξα και το τελευταίο πράγμα που θυμάμαι είναι μια κοπέλα πάνω από το κεφάλι μου να μου λέει μέτρα μέχρι το 10....στο 4 νομίζω πως κοιμήθηκα το ηλεκτρονικό ρολόι στο τοίχο έδειχνε 13:10. Εννοείται πως όταν ξύπνησα πονούσα απίστευτα.....και έπρεπε να κάνει ο άντρας μου φασαρία για να μου δώσουν παυσίπονο 5 ώρες μετά :evil: ....

Αυτά σκεφτομαι και με πιάνει τέτοιος τρόμος......

cbgep2.png FPV2p2.png

Διαφημίσεις

Lina28 συγχαριτήρια καταρχήν για τη νέα σου εγκυμοσύνη. Το βρίσκω άκρως φυσιολογικό να έχεις τους φόβους που έχεις ύστερα από αυτά που πέρασες.

Να σκέφτεσαι θετικά όσο μπορείς και όλα θα πάνε καλά! Άλλωστε πιστεύω πως θα έχεις πιο πολλές δυνάμεις από πριν γιατί έχεις ήδη ένα αγγελούδι που σε χρειαζεται. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να χαρείς πολύ την δεύτερη εγκυμοσύνη και γέννα σου :D

DoUwp3.png

arma σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την αισιοδοξία. Να χαίρεσαι και εσύ το μωράκι σου!

cbgep2.png FPV2p2.png

Lina28 συγχαρητήρια και με το καλό το μωράκι σου!!!

Εύχομαι αυτή τη φορά να είναι καλύτερα τα πράγματα για σένα και να μην ταλαιπωρηθείς..

Αλλά και έτσι να είναι να σκέφτεσαι το μωράκι σου που έρχεται και τίποτα άλλο..Όλα τα υπόλοιπα θα είναι μια κακή ανάμνηση, ενώ το παιδάκι που έρχεται, το καλύτερο δώρο για σένα και την οικογένειά σου!!

Με το καλό!!!! :D

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις ευχές και ανταποδίδω !!! Αν και ακόμα είναι νωρίς (λογικά δεν είμαι πάνω από 4 εβδομάδων) σκέφτομαι αφού κάνω την απαραίτητη εξέταση (Β-χοριακή νομίζω, πω πω τα έχω ξεχάσει όλα :oops::oops: και έχει περάσει τόσος λίγος καιρός) να μην πάρω καθόλου τηλ. τον γιατρό μου και να αναζητήσω άλλον και σε άλλο νοσοκομείο κατά προτίμηση. Έστω και για ψυχολογικούς λόγους βρε παιδί μου....Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;;;;;;;

cbgep2.png FPV2p2.png

Λινα μου κατ αρχας συγχαρητήρια.

Η 1η μου εγκυμοσύνη με είχε παιδέψει απο την άποψη οτι είχα πάθει σοβαρή απόκόληση στην 11η εβδομάδα περίπου. Σε αυτήν μέχρι να περάσει το διάστημα της 12ης εβδομάδας ήμουνα στην τσίτα. Ετρεμα μήπως ξανασυμβεί.

Τελικα πέρασα την κρίσιμη εβδομάδα και μετά χαλάρωσα. Καμία σχέση η 1η με την 2η.

Ειμαι σίγουρη οτι όλα θα είναι καλα αυτη την φορά :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

Μακάρι!!!!!! Από το στόμα σου και στου Θεού τ΄αυτί...Έχω καταντήσει πια από το άγχος μου και τις ανασφάλειές μου, να μου πηγαίνουν όλα στραβά σαν να τραβάω την αρνητική ενέργεια πάνω μου ένα πράμα....

Θα προσπαθήσω να είμαι πιο αισιόδοξη...

cbgep2.png FPV2p2.png

Λινα μου,συγχαρητηρια,με το καλο να ερθει το μωρακι σου!Κατ'αρχας,συμφωνω με τις προηγουμενες κοπελιες.ειναι απολυτως φυσιολογικο να εχεις φοβους,αυτο δεν σε κανει αδυναμη η δειλη,ειμαστε ανθρωποι και αυτα τα συναισθηματα ειναι δικαιολογημενα,ειδικα στην δικη σου περιπτωση που ηταν και τοσο δυσκολη.Μην μασας λοιπον,να θυμασαι οτι πολυ συχνα οι εγκυμοσυνες διαφερουν πολυυυ μεταξυ τους,αλλα κι ετσι να μην γινει,πιστευω οτι αξιζει το παιδεμα προκειμενου να φερεις στον κοσμο ενα παιδι,ενα αδερφακι για την κορουλα σου στην τελικη.και οσον αφορα τον γιατρο,θα σου ελεγα να τον αλλαξεις.ειναι πολυ σημαντικο να νιωθεις ανετα με τον γιατρο σου.στον καινουριο να πεις ολη την ιστορια σου και να του ξεκαθαρισεις απο την αρχη το τι θελεις,τι φοβασαι,και κυριως τι δεν θελεις να επαναληφθει!!!Εδω στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες για γιατρους και νοσοκομεια.και σε καμια περιπτωση δεν ειναι ολοι χαλια,οπως ειπε μια κοπελια πιο πριν.αυτα....ευχομαι ολα να πανε πολυ-πολυ καλα!!

.png.png

Λινα μου,συγχαρητηρια,με το καλο να ερθει το μωρακι σου!Κατ'αρχας,συμφωνω με τις προηγουμενες κοπελιες.ειναι απολυτως φυσιολογικο να εχεις φοβους,αυτο δεν σε κανει αδυναμη η δειλη,ειμαστε ανθρωποι και αυτα τα συναισθηματα ειναι δικαιολογημενα,ειδικα στην δικη σου περιπτωση που ηταν και τοσο δυσκολη.Μην μασας λοιπον,να θυμασαι οτι πολυ συχνα οι εγκυμοσυνες διαφερουν πολυυυ μεταξυ τους,αλλα κι ετσι να μην γινει,πιστευω οτι αξιζει το παιδεμα προκειμενου να φερεις στον κοσμο ενα παιδι,ενα αδερφακι για την κορουλα σου στην τελικη.και οσον αφορα τον γιατρο,θα σου ελεγα να τον αλλαξεις.ειναι πολυ σημαντικο να νιωθεις ανετα με τον γιατρο σου.στον καινουριο να πεις ολη την ιστορια σου και να του ξεκαθαρισεις απο την αρχη το τι θελεις,τι φοβασαι,και κυριως τι δεν θελεις να επαναληφθει!!!Εδω στο φορουμ θα βρεις πολλες πληροφοριες για γιατρους και νοσοκομεια.και σε καμια περιπτωση δεν ειναι ολοι χαλια,οπως ειπε μια κοπελια πιο πριν.αυτα....ευχομαι ολα να πανε πολυ-πολυ καλα!!

μάλλον για μένα λες, αλλά τι να κάνουμε ο καθένας έχει την άποψή του και δυστυχώς εγώ έχω μόνο δυσάρεστες εμπειρίες αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύω ότι υπάρχουν και καλές περιπτώσεις απλά εννοούσα ότι αν είναι να σου τύχει η στραβή θα σου τύχει όσους και αν αλλάξεις, δηλ μπορεί τώρα αν ξαναπάει στον ίδιο να είναι τέλειος, άνθρωποι είναι άλλωστε όλοι. Επίσης σίγουρα υπάρχουν πολλές που έχουν - είχαν και θα έχουν αυτόν το συγκεκριμένο γιατρό (δεν τον ξέρω λέω για τον κάθε γιατρό) και τον βρίσκουν τέλειο είναι αντικειμενική άποψη. Φιλιά και καλή λευτεριά διάβασα ότι γεννάς τον Δεκέμβρη μαζί με την νύφη μου, εύχομαι το καλύτερο.

sk.margaret,ευχαριστω πολυ για τις ευχουλες,να 'σαι καλα!!Εχεις δικιο σ'αυτο που λες για τους γιατρους.Μπορει να παει στον ιδιο και να ειναι ολα τελεια αυτη τη φορα,η μπορει να αλλαξει και με τον καινουριο γιατρο να βιωσει τα ιδια και χειροτερα που λεει ο λογος.(χτυπα ξυλο!!!)Ασχετα μ'αυτο,εχω παρατηρησει στον εαυτο μου και σε πολλες αλλες κοπελες,οτι το "ψυχολογικο" παιζει μεγαλο ρολο στην επιλογη του γιατρου και οταν αισθανομαστε ανετα μαζι του,κυλαει καλυτερα και ολη η εγκυμοσυνη.Ισως γι αυτο να ειναι μια καλη λυση για την λινα η αλλαγη γιατρου η και νοσοκομειου.Αυτααα...Ολες μου τις ευχες για τη νυφουλα σου,με το καλο να σας ερθει το καινουριο μωρακι!!! :)

.png.png

Διαφημίσεις

Λινα, με το καλο καταρχην να σου ερθει το μωρακι σου. Να σκεφτεσαι θετικα, να πιστευεις οτι ολα θα πανε καλα και εφοσον εσυ προσεχεις,

απο εκει και περα τι αλλο να κανεις; Για το καλο του μωρου σου που επηρεαζεται απο την ηρεμια σου, για το καλο της χαλαροτητας της μητρας σου, χαμογελα με αισιοδοξια. Ισως και λιγη προσευχουλα...Εσυ ξερεις.

Και εγω εκανα το πρωτο μου παιδι με καισαρικη και ηταν μολις 8 μηνων οταν εμεινα εγκυος στο δευτερο, αλλα ηταν ενταξει, ο γιατρος μου ειχε πει οτι σε 6 μηνες μπορω παλι να εγκυμονησω, μετα το πρωτο παιδι. Δεν ειχα τα δικα σου προβληματα,ειχα ομως καποια. Αλλα ολα πηγαν ρολοι και καλυτερα απο την πρωτη εγκυμοσυνη. Στη γεννα ζητησα απο την αναισθησιολογο πιο πολυ αναισθητικο στην επισκληριδιο απο την πρωτη γεννα και ηταν παιχνιδακι απροσμενο η καισαρικη αυτη τη φορα.

Σιγουρα να αλλαξεις γιατρο. Κατα τη γνωμη μου, δε σταθηκε στο υψος του.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Κοριτσομανα, devotee,

σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.

Αποφάσισα να μιλήσω με τον γιατρό μου σε πρώτη φάση. Να είναι μαζί μου στον πρώτο υπέρηχο και να ζητήσω τη γνώμη του για το αν μπορώ να επιχειρήσω φυσιολογικό τοκετό....να δω ποια είναι η γνώμη του γνωρίζοντας από πρώτο χέρι το ιστορικό μου (δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται αυτή η εκφραση στην προκειμένη περίπτωση :oops: ).

Και μετά λογικά κλείνω περισσότερο στο "μην τον είδατε"...έχω μιλήσει και με μία φίλη μου που θα μου συστήσει τον δικό της που θεωρείται πολύ καλός (δεν θυμάμαι τώρα το όνομα, κάποια στιγμή θα σας το πω) και το βασικότερο είναι σε δημόσιο γιατί δεν θα ήθελα να ξαναπάω στο Ιασώ.

Πάντως έχω σκοπό να κάνω αυτό ακριβώς που μου προτείνατε: Θα μιλήσω μαζί του πριν καταλήξω....ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ.....ειδικά στα θέματα του τι δεν θέλω να μου ξανασυμβεί......ελπίζω να μου κάνει το κλικ και να ηρεμήσω λιγάκι. Αλλιώς μια από τα ίδια με βλέπω γιατί δεν έχω όρεξη να ψάχνω γιατρό μέχρι τελευταία στιγμή.

"Αλλα ολα πηγαν ρολοι και καλυτερα απο την πρωτη εγκυμοσυνη" Δεν ξέρεις τι όμορφα που ακούγεται στα αυτιά μου αυτό !!!!!! Σ'ευχαριστώ πολύ για την αισιοδοξία.

cbgep2.png FPV2p2.png

• 1 month later...

Λινάκι μου, σου εύχομια μια ευχάριστη και εύκολη εγκυμοσύνη.

Καταρχήν, εγώ θα εμπιστευόμουνα τον ίδιο γυναικολόγο, δε συγχωρώ τα ιατρικά λάθη, δέχομαι ότι και οι γιατροί άνθρωποι είναι αλλά ένα ιατρικό λάθος μπορεί να στοιχίσει από τίποτα μέχρι ανθρώπινες ζωές. Επίσης δεν καταλαβαίνω την τακτική του ιασώ το οποίο για προληπτικούς λόγους κρατούσε ένα μωρό στη θερμοκοιτίδα και το υπέβαλαν στη διαδικασία των ορών και των ενέσεων και ήθελαν να το κρατήσουν και 3 - 4 μέρες ακόμη προς όφελος της τσέπης τους και προς ταλαιπωρία του μωρού και της οικογένειας του. Μου φάινεται πολύ ξενοδοχειακή τακτική τσέπης ο τρόπος που σας αντιμετώπισαν. Εγώ δεν θα ξαναπήγαινα με τίποτα, τώρα άλλο ιδιωτικό, δημόσιο, εσύ θα διαλέξεις.

Επειδή έκανα κι εγώ καισαρική τομή ο γιατρός μου, μου είπε πως απαιτούνται 2 χρόνια από την κ.τ. έως το φυσιολογικό τοκετό. Δε ρώτησα όμως συμπεριλαμβανομένου και των 9 μήνων της εγκυμοσύνης; Πάντως οι γιατροί δε τη συστήνουν γιατί φοβούνται να μην ανοίξει η κ.τ. δηλαδή τα προηγούμενα ράμματα. Και ούτως ή άλλως πάλι θα έχεις ράμματα τα οποία πονάνε το ίδιο και τραβάνε και η μόνη διαφορά θα είναι ότι δεν θα αφήσεις το μωράκι σου όσο χρονικό διάστημα αυτό κρίνρι μέσα στην κοιλίτσα σου. Αφού όμως θα είναι προαποφασισμένη κ.τ. θα έχεις επισκληρίδιο και θα δεις το μωράκι σου αμέσως και ούτε θα πονέσεις, θα πάνε όλα καλά φτάνει να το πιστέψεις. Πάντως να πας στο γυναικολόγο σου και να του ζητήσεις τα ρέστα αλλά μην τον αφήσεις να σε πείσει για τίποτα. Αυτός θα προσπαθήσει να σε παραμυθιάσει και αν σε δει αγχωμένη να σε παρηγορήσει και να σου πει αυτά που θέλεις να ακούσεις, για να μη σε χάσει από πελάτισσα. Πολλοί γιατροί στην Ελλάδα έχουν μάθει να μας απομυζούν οικονομικά, ειδικά όταν πρόκειται για το ευτυχές πακετάκι εγκύμοσύνη - γέννα. Και να μας βάζουν σύμφωνα με το πρόγραμμα τους σε διαδικασία τεχνητών πόνων και καισαρικών. Επίσης θεωρούν τις γέννες περιπτώσεις ρουτίνας, μόνο που η αλήθεια είναι πως δύο άνθρωποι παίζουν τη ζωή τους κορώνα γράμματα ακόμη και στην πιο εύκολη και χωρίς επιπλοκές γέννα.

Κοριτσάκι, σου εύχομαι να είσαι καλά, να χαίρεσαι την κοράκλα σου και να βρεις έναν γιατρό άξιο της εμπιστοσύνης σου, που να μη σε βλέπει σαν κουμπαρά. Να είναι πάνω απ΄όλα άνθρωπος, σωστός επιστήμονας και αν είναι και σε δημόσιο νοσοκομείο ακόμη καλύτερα, να γλιτώσεις και την προληπτική θερμοκοιτίδα. Άκους εκεί, προληπτική θερμοκοιτίδα, αυτό δε μπορώ να το χωνέψω. Πάντως τα νοσοκομεία πάσχουν από περιποίηση αλλά υπερτερούν σε υπηρεσίες υγείας, ειδικά στις σοβαρές περιπτώσεις. Που εύχομαι να μη χρειαστούν σε κανέναν μας.

an1cCph0g410010MDAwNzM4OGR8MTAwMDk5OHNhfEggRXZnZW5pYSBtYXMgZWluYWkuLi4.gif

Λοιπόν τα νεότερα έχουν ως εξής: Όπως σας είχα πει πήγα (αρχές Νοέμβρη) για τον πρώτο υπέρηχο στο Ιασώ στον γιατρό μου. Όλα καλά για αρχή. Έχω μπει στον τρίτο μήνα και σε λίγες μέρες θα πάω και για την αυχενική. Μίλησα με τον γιατρό μου. Του είπα ότι την προηγούμενη φορά δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη από το νοσοκομείο και του εξήγησα τους λόγους. Μου είπε ότι δεν είναι η πρώτη φορά που ακούει παράπονα από πελάτισσα και πως έχω δίκιο, αλλά αυτή τη φορά μου λέει θα ξέρεις και θα αντιδράς ανάλογα και θα έχω και εγώ το νου μου περισσότερο. Επίσης όταν του τα είπα για την άδικη εξέλιξη του πρώτου μου τοκετού μου είπε πως αυτή τη φορά τα πράγματα θα είναι πολύ διαφορετικά. Ξέρω ότι θα πάω προγραμματισμένη, θα είμαι προετοιμασμένη, θα ξέρω τι με περιμένει και σε μια ωρίτσα θα έχω τελειώσει (πρώτα ο Θεός). Άρα τι αγχώνομαι μήπως ξαναπεράσω τα ίδια;;; Τον ρώτησα για φυσιολογικό τοκετό και μου είπε ότι είναι σχετικά νωρίς και μου ζήτησε να του πω έναν σοβαρό λόγο για τον οποίο θα ήθελα να το ριψοκινδυνεύσω. Η αλήθεια είναι πως δεν είχα κανέναν...Δεν τον είδα όμως απόλυτο και αρνητικό και αυτό μου άρεσε πραγματικά (γενικά, όχι για τη δική μου περίπτωση).

Τι να σας πω βρε κορίτσια; Η αλήθεια είναι πως με καθησύχασε αρκετά. Μου μιλούσε πολύ φιλικά και ήρεμα. Το άλλο θεματάκι επίσης δεν προχώρησε γιατί η φίλη μου όταν πήρε τηλ. τον γιατρό της στο δημόσιο της είπε η γυναίκα του ότι δεν ασκεί πλέον το επάγγελμα γιατί χτυπήθηκε πρόσφατα από σοβαρό καρδιακό επεισόδιο. Ξέρω ότι όλες έχετε δίκιο...και εγώ τα ίδια σκεφτόμουν...αλλά τώρα σκέφτομαι που να τρέχω να ψάχνω τον έναν και τον άλλον και με βλέπω να κάθομαι στα αυγά μου...και ο Θεός βοηθός...Βασικά το καινούριο μου μωράκι να είναι καλά και όλα τα άλλα θα τα ξεπεράσω...όσο για το "ξενοδοχείο" που θα με φιλοξενήσει για 5 μέρες δεν έχετε ιδέα πόσο κακιά και γλωσσού μπορώ να γίνω αν διαπιστώσω περίεργη συμπεριφορά...σιγά μην κάθομαι σαν χαζή όπως την πρώτη φορά.......

cbgep2.png FPV2p2.png

να κάνεις αυτό που νιώθεις εσύ καλύτερο για σένα και για το παιδί σου. όλα θα πάνε καλά άλλωστε το έχεις ξανακάνει άρα θα είναι όντως πιο εύκολο τώρα (λέμε τώρα) . πλάκα κάνω να είσαι καλά φιλιά καλή εγκυμοσύνη να έχεις και θα τα λέμε πάλι εδώ θα είμαστε... :wink: