Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Στα 42 μου πρωτη φορα εγκυος κ το εχασα.

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους. διαβασω παρα πολυ καιρο το σαιτ πριν καν μεινω εγκυος παροτι ηταν κατι που το το ειχα αποκλισει απο το μυαλο μου ( την εγκυμοσυνη εννοω ) αλλα ειναι πρωτη φορα που γραφω. εμεινα εγκυος στα 42 μου με φυσιολογικη συληψη . την 9 εβδομαδα ειχα μια μικρη αποκολληση αλλα ξεπεραστικε κ ελεγα οτι ολα ηταν μια χαρα. εχθες 12 εβδομαδων κ 4 ημερων πηγα να κανω ληψη τροφοβλαστη κ ο γιατρος μου ειπε οτι το μωρακι ηταν νεκρο εδω κ 10 μερες χωρις να εχω εγω κανενα απολυτως συμπτωμα. αυριο το πρωι ειναι να κανω την αποξεση. διαβασα οτι πολλες κοπελες εχουν περασει πολλα αλλα κοριτσια τετοιο πονο που ενοιωσα στην ψυχη μου δεν το περιμενα. αισθανομαι οτι φταιω εγω που στα 42 εχω την διαθεση να γινω μητερα. οτι φταιω που λογω ηλικιας οπως μου ειπε ο γιατρος ειναι πιθανο να εγινε αυτο. δεν ξερω τι αλλο να γραψω απλα ηθελα να πω οτι το ηθελα πολυ οτι ποναει πολυ κ αν φταιω στο οτι εφυγε μια ψυχουλα επειδη θυμηθηκα σε αυτην την ηλικια να γινω μητερα ας με συγχωρεσει ο θεος αλλα αισθανομουν οτι θα το εκανα ευτυχισμενο.

Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολους. διαβασω παρα πολυ καιρο το σαιτ πριν καν μεινω εγκυος παροτι ηταν κατι που το το ειχα αποκλισει απο το μυαλο μου ( την εγκυμοσυνη εννοω ) αλλα ειναι πρωτη φορα που γραφω. εμεινα εγκυος στα 42 μου με φυσιολογικη συληψη . την 9 εβδομαδα ειχα μια μικρη αποκολληση αλλα ξεπεραστικε κ ελεγα οτι ολα ηταν μια χαρα. εχθες 12 εβδομαδων κ 4 ημερων πηγα να κανω ληψη τροφοβλαστη κ ο γιατρος μου ειπε οτι το μωρακι ηταν νεκρο εδω κ 10 μερες χωρις να εχω εγω κανενα απολυτως συμπτωμα. αυριο το πρωι ειναι να κανω την αποξεση. διαβασα οτι πολλες κοπελες εχουν περασει πολλα αλλα κοριτσια τετοιο πονο που ενοιωσα στην ψυχη μου δεν το περιμενα. αισθανομαι οτι φταιω εγω που στα 42 εχω την διαθεση να γινω μητερα. οτι φταιω που λογω ηλικιας οπως μου ειπε ο γιατρος ειναι πιθανο να εγινε αυτο. δεν ξερω τι αλλο να γραψω απλα ηθελα να πω οτι το ηθελα πολυ οτι ποναει πολυ κ αν φταιω στο οτι εφυγε μια ψυχουλα επειδη θυμηθηκα σε αυτην την ηλικια να γινω μητερα ας με συγχωρεσει ο θεος αλλα αισθανομουν οτι θα το εκανα ευτυχισμενο.

Αχ βρε Κωνσταντίνα, τόσες περιπτώσεις εδώ στο φόρουμ γυναικών που έχασαν τα έμβρυά τους από κάθε ηλικία...

Δεν πρέπει να κατηγορείς τον εαυτό σου γιατί αυτό μπορούσες να το πάθεις σε οποιαδήποτε ηλικία

Εφόσον η φύση σου επέτρεψε να μείνεις έγκυος εκείνη ξέρει καλύτερα , και εφόσον σου το ξαναεπιτρέψει εύχομαι τα πράγματα να έχουν την επιθυμητή έκβαση !

Παιδιά μπορούμε να κάνουμε όσο παράγουμε ωάρια (έχουμε την ίδια ηλικία)

Απλά όσο μεγαλώνουμε πληθαίνουν οι εξετάσεις

... άλλωστε το να κάνεις ένα παιδί ευτυχισμένο δεν αποτελεί προνόμιο μικρών ηλικιών

Πάντως γνώμη μου , επειδή πολλά έχω ακούσει κι έχω διαβάσει εδώ μέσα , να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη και να κάνεις κι έναν υπέρηχο πριν την απόξεση για να αποκλείσεις την περίπτωση του λάθους

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]

πολυ λυπαμαι για την απωλεια σου,επισης με στενοχωρει που θελεις να ριξεις το φταιξιμο πανω σου,φυσικα και δεν φταις εσυ λογω της ηλικιας σου,οι αποβολες συμβαινουν σε ολες τις ηλικιες για διαφορους λογους.το οτι αποφασισες να κανεις παιδι στα 42 ειναι απλα δικαιωμα σου.ελπιζω να το ξεπερασεις γρηγορα και να ξαναπροσπαθησεις να γινεις μανουλα ,θα εισαι πολυ συνειδητοποιημενη και στοργικη.

Καλή μου!!

Παλλίνδρομες κυήσεις συμβαίνουν σε κάθε ηλικία (είχα και γω στα 36 για παράδειγμα) και ξέρω και για άλλες πολύ μικρότερες κοπέλες!! Βέβαια σε μεγαλύτερες ηλικίες είναι συχνότερες.

Είναι μεγάλος ο πόνος, σε καταλαβαίνω, αλλά αν θες πραγματικά να αποκτήσεις παιδάκι, να ξαναπροσπαθήσεις αμέσως όταν σου πει ο γιατρός σου ότι μπορείς!! Να μη χάσεις χρόνο και να κοιτάξεις μπροστά!

Και εννοείται ότι δεν σκότωσες κανέναν! Αποβολή ήταν, όχι έκτρωση!!

Τέλος σου συνιστώ να στείλετε δείγμα του εμβρύου στο εργαστήριο για ανάλυση για να δείτε τι έφταιξε (δε βρίσκουν βέβαια πάντα κάποια αιτία) και μετά εξετάσεις για σένα σίγουρα θρομβοφιλίας..

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

Διαφημίσεις

δεν ξερω τι αλλο να γραψω απλα ηθελα να πω οτι το ηθελα πολυ οτι ποναει πολυ κ αν φταιω στο οτι εφυγε μια ψυχουλα επειδη θυμηθηκα σε αυτην την ηλικια να γινω μητερα ας με συγχωρεσει ο θεος αλλα αισθανομουν οτι θα το εκανα ευτυχισμενο.

Τους τελευταίους 6 μήνες έχουν χάσει μωρά 3 φίλες μου, όλες ηλικίας 30-35 χρονών σε δεύτερη εγκυμοσύνη. Έφταιγαν αυτές; Τις τιμώρησε ο Θεός που θέλησαν να κάνουν δεύτερο παιδάκι; Δε νομίζω...

Μην αισθάνεσαι άσχημα. Δεν φταις εσύ, αυτά συμβαίνουν. Ναι, συμβαίνουν πιο συχνά σε μεγαλύτερες ηλικίες, τι πάει να πει αυτό; Ότι όποια δεν έκανε παιδιά μέχρι τα 30 πρέπει να αποχαιρετήσει τη μητρότητα; Όχι βέβαια.

Σου εύχομαι σύντομα να γίνεις μαμά αν το επιθυμείς ακόμα!

Ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας. δυστηχως δεν ειχε γινει λαθος κ την παρασκευη το πρωι εκανα την αποξεση. ο γιατρος που δυστηχως μιλησα ελαχιστα μαζι του μου ειπε οτι το μωρο ειχε προβλημα κ οτι καλα που εγινε ετσι γιατι θα εκανα την ληψη τροφοβλαστη κ μετα θα επρεπε να το παρουν το μωρο. αυριο μαλλον θα παω για επισκεψη κ θα μου μιλησει αναλυτικα κ θα σας πω τι μου ειπε κ αν βρηκε κ κατι απο την εξεταση που θα εκανε. αιμα εχω ακρετο μαλλον ειναι φυσικο προσπαθω να μην κλαιω γιατι χειροτερευει η κατασταση. τι να πω ...

μακαρι να ηταν ολα ευκολα αλλα δεν ειναι παντα

Είναι αισιόδοξο που έμεινες έγκυος πάντως. Νομίζω αυτό να κρατήσεις και την ελπίδα πως τα καλύτερα έρχονται. Στα λέω αυτά κλαίγοντας και προσπαθώντας να πείσω τον εαυτό μου να είμαι αισιόξοξη. Κράτα μας ενήμερους, πιστεύω πως βοηθάς κι εμάς τις υπόλοιπες.

Σε φιλώ

Κωνσταντίνα μου δεν υπάρχει ηλικία αν θέλεις να γίνεις μαμά. Σίγουρα είναι πιο δύσκολο όσο μεγαλώνεις αλλά κανείς δεν μπορεί να σου πει είσαι μεγάλη. Ο μέσος όρος ηλικίας έχει ανέβει πολύ. Εγώ είμαι 39 και το μωρό μου είναι ενός έτους....μεγάλη και εγώ αλλά έχω αντοχές και παίζω μαζί του μέχρι τελική πτώσης.

Στον γιατρό που πήγαινα όλες οι κοπέλες ήταν πάνω απο 40 (εξωσωματική). Αν έχεις κουράγιο και διάθεση μην διστάζεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Διαφημίσεις

Κωνσταντίνα μου, και στη δική μου οικογένεια σε πολύ δικό μου πρόσωπο διακόπηκε η εγκυμοσύνη στον 3ο μήνα σε ηλικία 34 ετών, χρωμοσωμική ανωμαλία. Αυτά δυστυχώς συμβαίνουν. Σίγουρα οι γενετικές ανωμαλίες αυξάνουν με την ηλικία, αλλά ποια κοπέλα ξεκινά πια την οικογένεια πριν τα 30;; Επίσης, γνωρίζω κοπέλα που στα 45 της συνέλαβε φυσιολογικότατα και γέννησε ένα υγιέστατο μωρό, το πρώτο της. Μην το βάζεις κάτω.....

Καταρχάς λυπάμαι πολύ γι' αυτό που σου συνέβη :( αποβολή μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε ηλικία... ιατρικώς όσο μεγαλύτερες είμαστε τόσο αυξάνονται τα ποσοστά για σύνδρομα ή για αποβολή όπως μειώνεται και η γονιμότητα.. αυτά σε ότι αφορά το ιατρικό κομμάτι.. σε ότι αφορά το πρακτικό όμως το κομμάτι το πότε μια γυναίκα θα αποφασίσει να μείνει έγκυος εξαρτάται από πολλά πράγματα.. δεν μπορείς να κατηγορείς τον εαυτό σου γιατί τώρα αποφάσισες να μείνεις έγκυος... θα μπορούσες να μείνεις και στα 25 - 30 και πάλι να είχες αποβολή.... το 40% των κυήσεων δυστυχώς καταλήγουν σε αποβολή.... κολλητή μου παντρεύτηκε στα 30 και 10 χρόνια προσπαθεί για παιδί με 2 αποβολές και ακόμη τίποτε.... ποτέ δεν ξέρεις πως θα έρθουν τα πράγματα... επειδή από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως είσαι ένα άτομο που έχει να δώσει πολύ αγάπη σε ένα μωράκι, σε συμβουλεύω να τα αφήσεις όλα πίσω σου αυτά που πέρασες, να μιλήσεις με τον γιατρό σου και με το που σου επιτρέψει να ξεκινήσεις ξανά προσπάθεια ξεκίνα και να δεις που πολύ σύντομα θα πάνε όλα καλά... αρκεί να έχεις θετική σκέψη και να μην σε καταβάλλει το άγχος....

είμαι 43.. και προσπαθω... μην εχεις ενοχες για την ηλικια σου....όλα θελουν το χρονο τους για να ξεπεραστουν.. παρε το χρονο σου και βιωσε το πενθος σου...

θα ξαναμεινεις εγκυος... καλη δυναμη... ο θεος είναι μεγαλος...

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου.... δεν ξέρεις πόσο σε καταλαμβαίνω... η συμβουλή μου είναι πάρε το χρόνο σου και ξαναπροσπάθησε... εγώ έμεινα έγκυος πρώτη φορά στα 34 προς 35 το οποίο και στην 7η εβδομάδα χωρις καρδιακή λειτουργία παλλιδρόμησε... στα 35 εκριβώς έμεινα έγκυος το πρώτο μου γιο όπου και όλα πήγαν καλά.... στα 37 μου έμεινα έγκυος το δεύτερο γιο μου όπου το papp a τεστ ήταν χάλια αλλά η αυχενική διαφάνεια ήταν πολύ καλή και μετά από τροφοβλάστη έδειξε ότι το μωρό ήταν καλό και δόξα το θεό γέννησα υγειέστατο και το δεύτερο μου αγοράκι... τωρα στα 40 είμαι έγκυος 13 εβδομάδων... την περασμένη εβδομαδα έκανα αυχενικη διαφάνεια και papp a τεστ και ήταν χάλια και τα δυο, παρόλο που το μωρό μου υπερηχογραφικά φαίνεται καλά έδειξε 8 η αυχενική και έκανα την Τρίτη 26/11/13 τροφοβλάστη και την Τετάρτη βγήκε το αποτέλεσμα ότι το κοριτσάκι μου έχει τρισωμία 21, η πρώτη αντίδραση μου ήταν ότι εγώ το μωράκι μου θα το κρατήσω και ας γίνει ότι θέλει ο θεός.. ο άντρας μου είναι και εκείνος πολύ συγχυσμένος σκέφτεται το μέλλον αυτού του μωρού και το μέλλον των άλλων παιδιών μας και χθες το πρωί με έπεισαν (και η αδελφή μου) και έκλεισα ραντεβού στο γιατρό για διακοπή της εγκυμοσύνης, θα πήγαινα από χθες βράδι και θα με έκανε σήμερα το πρωί.... Χθες ήμουν όλη μερα ζωντανή νεκρή έκλαιγα μέσα στο σπίτι και φώναζα τι πάω να κάνω μέχρι που στις 4 το απόγευμα πήρα το γιατρό και ακύρωσα το ραντεβού... νομίζω πως αν κάνω αυτό το πράγμα θα πεθάνω... δεν θέλω να ρίξω το μωρό μου... δεν ξέρω τι να κάνω... είμαι σε απόγνωση.... ξέχασα να σας πω ότι μετά που ακύρωσα το ραντεβού με το γιατρό ένιωθα μια χαρά λες και μου είπαν ότι το μωρό μου ήταν καλά έφυγε ένα μεγάλο βάρος από μέσα μου... σας παρακαλώ όσες θέλετε πείτε μου τη γνώμη σας

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου.... δεν ξέρεις πόσο σε καταλαμβαίνω... η συμβουλή μου είναι πάρε το χρόνο σου και ξαναπροσπάθησε... εγώ έμεινα έγκυος πρώτη φορά στα 34 προς 35 το οποίο και στην 7η εβδομάδα χωρις καρδιακή λειτουργία παλλιδρόμησε... στα 35 εκριβώς έμεινα έγκυος το πρώτο μου γιο όπου και όλα πήγαν καλά.... στα 37 μου έμεινα έγκυος το δεύτερο γιο μου όπου το papp a τεστ ήταν χάλια αλλά η αυχενική διαφάνεια ήταν πολύ καλή και μετά από τροφοβλάστη έδειξε ότι το μωρό ήταν καλό και δόξα το θεό γέννησα υγειέστατο και το δεύτερο μου αγοράκι... τωρα στα 40 είμαι έγκυος 13 εβδομάδων... την περασμένη εβδομαδα έκανα αυχενικη διαφάνεια και papp a τεστ και ήταν χάλια και τα δυο, παρόλο που το μωρό μου υπερηχογραφικά φαίνεται καλά έδειξε 8 η αυχενική και έκανα την Τρίτη 26/11/13 τροφοβλάστη και την Τετάρτη βγήκε το αποτέλεσμα ότι το κοριτσάκι μου έχει τρισωμία 21, η πρώτη αντίδραση μου ήταν ότι εγώ το μωράκι μου θα το κρατήσω και ας γίνει ότι θέλει ο θεός.. ο άντρας μου είναι και εκείνος πολύ συγχυσμένος σκέφτεται το μέλλον αυτού του μωρού και το μέλλον των άλλων παιδιών μας και χθες το πρωί με έπεισαν (και η αδελφή μου) και έκλεισα ραντεβού στο γιατρό για διακοπή της εγκυμοσύνης, θα πήγαινα από χθες βράδι και θα με έκανε σήμερα το πρωί.... Χθες ήμουν όλη μερα ζωντανή νεκρή έκλαιγα μέσα στο σπίτι και φώναζα τι πάω να κάνω μέχρι που στις 4 το απόγευμα πήρα το γιατρό και ακύρωσα το ραντεβού... νομίζω πως αν κάνω αυτό το πράγμα θα πεθάνω... δεν θέλω να ρίξω το μωρό μου... δεν ξέρω τι να κάνω... είμαι σε απόγνωση.... ξέχασα να σας πω ότι μετά που ακύρωσα το ραντεβού με το γιατρό ένιωθα μια χαρά λες και μου είπαν ότι το μωρό μου ήταν καλά έφυγε ένα μεγάλο βάρος από μέσα μου... σας παρακαλώ όσες θέλετε πείτε μου τη γνώμη σας

με βαρια καρδια σου λεω , πως νομιζω πως ειχες παρει τη σωστη αποφαση. κ γω στη θεση σου το ιδιο θα εκανα, κ ας μην εχω αλλα παιδια.

τα 2 σου παιδακια θα σε βοηθησουν να ξεχαστεις κ να ηρεμησεις. να σου ζησουν τα μικρα σου κ καλη αναρρωση. δεν εχουμε καμια προνοια για αμεα στην ελλαδα. δυστυχως

9Kmap2.png

lupip2.png

Διαφημίσεις

Αχ κοριτσάκι μου, με έκανες και βούρκωσα.. κανείς δεν μπορώ να σου πει τι να κάνεις, τι δύσκολη απόφαση..προσπάθησε να σκεφτείς λεπτομερώς την ζωή σου από δω και πέρα με ένα παιδάκι με ειδικές ανάγκες..και από την άλλη την ζωή σου αν προχωρήσεις με διακοπή εγκυμοσύνης. Αν νιώθεις ότι είναι κάτι που δεν θα ξεπεράσεις ποτέ, μην το κάνεις.