Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως αλλάζει ο άνθρωπος!!!


Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας στο πρόβλημα που έχει δημιουργήθη με την πεθερά μου. Να πω λίγα λόγια,η πεθερα μου είναι χήρα εδώ και λίγα χρόνια έχει δύο γιους με τους οποίους είναι πολύ δεμένη ιδικά με τον άντρα μου.Με τον άντρα μου είμαστε 6 χρόνια μαζί και τον τελευταίο χρόνο παντρευηκαμε και εμείνα έγκυος το παιδί μου είναι 7,5 μηνών και ενώ με την πεθερά μου είχαμε μια πολύ καλή σχέση έκανε βέβαια κάποια χαζά αλλά αδιάφορα θα έλεγα φτάσαμε να θελω νΑ την αποφεύγω.ξαφνικά από τοτε που γεννήθηκε το μωρό άρχισε να αλλάζει να θέλει να μαγειρεύει για να φέρνει το φαι κάθε μέρα να βλέπει το μωρό τις ώρες που θέλει αυτή όμως,όταν είμαστε βόλτα έξω με τον αντρα μου να περνει τηλέφωνο και να λέει θελω να δω το μωρό και έρχεται και αυτή μαζί ενώ δεν έχει άλλη Δουλεια αρπάζει τ μωρό από τα χέρια μας και αν της πει ο άντρας μου όχι, αυτή επιτακτικά το διεκδίκη και το περνει χωρίς να υπολογίζει εμάς και αλλά πολλά θα μου πεις οκ αυτά δεν είναι τόσο σημαντικά σύμφωνο, αυτό που με έχει πειραξη όμως είναι που έπιασε τον αντρα μου και του έκανε παράπονα για μένα ενώ μπροστά κάνει την καλή του είπε διάφορ ότι δεν χορταίνει το παιδί και το λαχταραει και κάτι χαζά ότι αυτή θέλει να το κρατάει και δεν το αφήνουμε, εντωμεταξύ θηλάζω δεν μπορώ να την αφήσω οτέ κανένας δεν της είπε νΑ μηνρχεται αυτή κάθεται και κλαίει στον αντρα μου με αποτέλεσμα να μαλώνουμε. συνέχεια ο άντρας μου στεναχωριέται όπως και εγώ, δεν θελω πια να έχω πολλά μαζί της μόνο τα τυπικά ούτε στο σπίτι της να πηγαίνω ποια είναι η γνώμη σας είμαι παράλογη την βλέπω πλέον να κρατάει το μωρό μου και νευριάζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα:-)!Να χαίρεσαι το μωράκι σου!Αυτο που περιγράφεις το παθαίνουν οι περισσότεροι παππουδογιαγιαδες που ποτέ δεν τους αρκεί ο χρόνος με το εγγόνι. Κι εμένα ο πατέρας μου οταν γεννήθηκε ο μικρός παραπονιόταν οταν ερχόταν να τον δει.¨Μα πάλι θηλάζει ,πάλι κοιμάται;Εγω ποτέ θα τον δω:-(...¨ και άλλα τέτοια.Και η ιστορία συνεχίζεται χρόνια τώρα.Ποτε δεν ικανοποιήται...Βάλτε απλά κάποιο όριο και μην την παρεξηγείς.Πιστευω πως το μωρό της έδωσε πάλι ζωή και χαρά.Απλά για μας ίσως μανούλες δεν ειναι εύκολο να το διαχειριστούμε όλο αυτό:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα

καταρχας να χαιρεσαι το παιδακι σου.

τωρα.. προσωπικα πιστευω πως πρεπει να κάνεις μια ηρεμη κουβέντα με την πεθερα σου και να θεσεις κάποια όρια..

και φροντισε να είναι και ο αντρας σου μπροστα ετσι ωστε μετα να μην του τα γυρίσει οπως θελει εκείνη .. και πες ολα αυτα τα παραπονα που εχεις και πως οκ ξερεις οτι αγαπαει το παιδι σου αλλά ολα τα πραγματα εχουν και τα ορια τους..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,

 

αυτή ακριβώς την συμπεριφορά είχε και η πεθερά μου και η ίδια μου η μητέρα, οπότε θα έλεγα τώρα που πέρασε ο καιρός ότι είναι κάτι συνηθισμένο.. και εγώ νευρίαζα που μου έπαιρναν το μωρό από τα χέρια, και εγώ ένιωθα ότι υπήρχε ένα κλίμα "ώχου τώρα εσύ θηλάζεις και δεν μπορούμε να δούμε αρκετά το μωρό" λες και θήλαζα επίτηδες για να μην μπορουν να το ταϊζουν εκείνες:rolleyes:

 

Από κει και πέρα όμως, το να μυξοκλαίει στον άντρα σου και να σας βάζει να τσακώνεστε ξεφεύγει. Για μένα το κάθε παιδί μιλάει στον γονιό του, οπότε μίλησε με τον άντρα σου και εξήγεισε του ότι δεν θα είναι πάντα έτσι αλλά αυτη την στιγμή η μητέρα του πρέπει να κάνει υπομονή και να μην γκρινιάζει, θα έχει χρόνο με το εγγόνι της, που να δεις όταν θα τρέχει γλέντια που την περιμένουν.

 

Δουλεύεις? Εμάς μας έσωσε ότι πήγα στην δουλειά και κρατάνε εναλλάξ το παιδί , τώρα ηρεμήσανε. Τώρα πια που περπατάει , με το που γυρίζω σπίτι ίσα που προλαβαίνω να βγάλω τα παπουτσια μου κι έχουν εξαφανιστεί :lol:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι λίγο πολύ όλες το ζήσαμε αυτό είτε με την πεθερά, είτε με την μαμά μας. οι γιαγιάδες - παπούδες τρελαίνονται και πρέπει να το διαχειριστείς ήρεμα για να μην δημιουργούνται κόντρες και άσχημο κλίμα.

 

αφού η γιαγιά έχει τόση πολλή όρεξη να δει/βοηθήσει/αναλάβει το μωρό, μπορείτε να το κάνετε με τέτοιο τρόπο ώστε να βοηθηθείτε και εσείς.

 

π.χ κάντε της μια κουβέντα για να βάλετε πρόγραμμα στο πότε θα έρχεται. οπότε αν έρχεται ώρες που εσείς δεν θηλάζετε, θα μπορεί και να βλέπει το παιδί, αλλά και εσείς να αξιοποιήσετε αυτή την ώρα π.χ για να βγεις μια βόλτα με τον άντρα σου/μια φίλη σου, να πας ένα κομμωτήριο.

 

αν της κάνετε μια κουβέντα και της πείτε ότι την θέλετε, σας είναι σημαντική η βοήθειά της (να την καλοπιάσουμε και λίγο), αλλά με τον τρόπο που λειτουργεί ούτε αυτή βλέπει το παιδί, ούτε εσείς βοηθιεστε, φαντάζομαι θα το καταλάβει.

 

Πείτε της μπορείτε να έρχεστε, π.χ Δευτέρα, Τετάρτη 5-8? ωραία αν δεχτεί θα είναι ένα τρίωρο που και εσύ θα μπορείς να ξελαμπικαρείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας στο πρόβλημα που έχει δημιουργήθη με την πεθερά μου. Να πω λίγα λόγια,η πεθερα μου είναι χήρα εδώ και λίγα χρόνια έχει δύο γιους με τους οποίους είναι πολύ δεμένη ιδικά με τον άντρα μου.Με τον άντρα μου είμαστε 6 χρόνια μαζί και τον τελευταίο χρόνο παντρευηκαμε και εμείνα έγκυος το παιδί μου είναι 7,5 μηνών και ενώ με την πεθερά μου είχαμε μια πολύ καλή σχέση έκανε βέβαια κάποια χαζά αλλά αδιάφορα θα έλεγα φτάσαμε να θελω νΑ την αποφεύγω.ξαφνικά από τοτε που γεννήθηκε το μωρό άρχισε να αλλάζει να θέλει να μαγειρεύει για να φέρνει το φαι κάθε μέρα να βλέπει το μωρό τις ώρες που θέλει αυτή όμως,όταν είμαστε βόλτα έξω με τον αντρα μου να περνει τηλέφωνο και να λέει θελω να δω το μωρό και έρχεται και αυτή μαζί ενώ δεν έχει άλλη Δουλεια αρπάζει τ μωρό από τα χέρια μας και αν της πει ο άντρας μου όχι, αυτή επιτακτικά το διεκδίκη και το περνει χωρίς να υπολογίζει εμάς και αλλά πολλά θα μου πεις οκ αυτά δεν είναι τόσο σημαντικά σύμφωνο, αυτό που με έχει πειραξη όμως είναι που έπιασε τον αντρα μου και του έκανε παράπονα για μένα ενώ μπροστά κάνει την καλή του είπε διάφορ ότι δεν χορταίνει το παιδί και το λαχταραει και κάτι χαζά ότι αυτή θέλει να το κρατάει και δεν το αφήνουμε, εντωμεταξύ θηλάζω δεν μπορώ να την αφήσω οτέ κανένας δεν της είπε νΑ μηνρχεται αυτή κάθεται και κλαίει στον αντρα μου με αποτέλεσμα να μαλώνουμε. συνέχεια ο άντρας μου στεναχωριέται όπως και εγώ, δεν θελω πια να έχω πολλά μαζί της μόνο τα τυπικά ούτε στο σπίτι της να πηγαίνω ποια είναι η γνώμη σας είμαι παράλογη την βλέπω πλέον να κρατάει το μωρό μου και νευριάζω.

 

 

Δεν χαίρεσαι που έχεις μία γιαγιά που θεωρώ πως ότι κάνει το κάνει από αγάπη και λαχτάρα για το μωράκι?? σίγουρα μπορεί η γυναίκα να είναι ολίγον τι άγαρμπη και να μην έχει και τους καλύτερους τρόπους στο να εκφραστεί σημασία όμως έχει που νοιάζεται για το μωρό και θέλει να σε βοηθήσει.... η δική μου πεθερά δεν έρχεται ούτε στα γενέθλια ούτε στη γιορτή του δικού μου, πρέπει εμείς να τον πάμε και οπότε τον πάμε (περίπου κάθε 15 ημέρες) μας παίρνει από τα μούτρα γιατί δεν τον πήγαμε νωρίτερα!!!!! οπότε μια χαρά την βλέπω την πεθερούλα σου... και δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά μετά την γέννηση ενός παιδιού οι γιαγιάδες / παππούδες και γενικά το σόι για το ζευγάρι δεν πολυενδιαφέρεται κανείς... για το μωρό τους νοιάζει... μην τρελαίνεσαι.. εφόσον είναι και χήρα έχει ανάγκη για αγάπη.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...