Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά όλο κάτι παράξενα ζητάνε χαχαχ τώρα η μικρή θέλει την μπε μπε λιλι άντε τώρα να ψάξω να βρω πως θα τις την κάνω χαχχαχαχα :lol:

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kοριτσια θελω να φτιαξω χριστουγεννιατικα μπισκοτα,δεντρακια,αγ.Βασιλη,χιονανθρωπους και διαφορα αλλα!Αν φτιαξω τα μπισκοτα μπορω απο πανω να βαλω την ζαχαροπαστα(ετοιμη)για να τα στολισω??η ειναι μονο για τουρτες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κανονικότατα. Αφού κρυώσουν όμως τα μπισκότα. Απλώνεις λίγο νεράκι με ένα πινελάκι και στρώνεις την ζαχαρόπαστα.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπον κοριτσια σας μελετησα ολες! αποφασισα να κανω τη συνταγη αυτη http://www.sintagespareas.gr/sintages/zaxaropasta.html . Καταλαβα οτι ειναι απο τις καλες. σημερα πηρα καποια υλικα και εκανα μια δοκιμη. Να σας τα πω απτην αρχη..

-Βασικα δεν εβαλα γλυκερινη γιατι διαβασα στα σχολεια του βιντεο οτι καποιες που δεν εβαλαν βγαινει μια χαρα.

- σαν αποτελεσμα γευσης και εικονας σε χρωμα κτλ ειναι οκ. ΑΛΛΑ ειναι πηχτη αλλα οχι για να γινει καποιο σχεδιο!

- θελω να πω επισης οτι εβαλα δηλαδη προσπαθησα να βαλω το 1/3 της δοσολογιας που λεει για να κανω λιγο για τεστ οποτε δε ξερω αν εβαλα σωστα τα υλικα.

εβαλα φυλλο 1 σχεδον ζελατινης και οχι σκονη και εδω να ρωτησω ''που θα βρω σκονη?εχει στα σουπερ??''

-ΑΝ λεμε τωρα την πετυχαινα θελω να ρωτησω σε ποιο σταδιο προσθετουμε το χρωμα?

-Και τελος θα μπει σε μια Βασιλοπιτα τυπου κεικ και σε μια τουρτα κανονικη με παντεσπανι. τη Βαζω κατευθειαν στην Καθε μια? στην τουρτα να βαλω σαντιγη πηχτη και καλα παγωμενη (που ειπε μια κοπελα και πανω τη ζαχαροπαστα?θα κατσει?

 

Χιλια συγγνωμη κοριτσια.Σας ζαλισα! Εχω τελεια σχεση με την κουζινα και τα γλυκα. αλλα αυτο ειναι μια φλασια της τελευταιας στιγμης στην κυριολεξια και εχω πανικοβληθει! εκτος τη Βασιλοπιτα αυριο βραδυ στις 3 του μηνος εχει γενεθλια ο γιος μου! Βοηθηστε με παρακαλω στις αποριες μου!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις ειδα το βιντεο γιατι ειχα δει μονο τη συνταγη. μαλλον φταιει η δοσολογια που εβαλα προσπαθοντας να κανω λιγο και βγηκε πιο μαλακη..οκ σε αυτο. τις 2 τελευταιες ομως ερωτησεις δε με καλυψε οσο αφορα το χρωμα και την τοποθετηση. Πειτε μου αν ξερετε παρακαλω!!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι βρε supermama που σε ψάχνω στα φόρουμ????

Καταρχήν τα υλικά πρέπει να τα βάλεις όλα!!!Και τη γλυκερίνη!!! Μπορείς να κάνεις τη μισή δόση αλλά στο 1/3 περιπλέκεται το πράγμα και μπορεί να γίνει πατάτα!!

Σκόνη ζελατίνη θα βρεις στο σούπερ μαρκετ και γλυκερίνη στο φαρμακείο.

Σκέψου ότι πρέπει να γίνει σαν ζυμάρι στην υφή της.Μια μπάλα που μετά ανοίγεις κανονικά φύλλο ρίχνοντας στο τραπέζι ζάχαρη αχνη με κορν φλάουερ για να μην σου κολλάει. Αφού λοιπόν κάνεις την μπάλα την χωρίζεις σε κομμάτια που τα χρωματίζεις με χρώμα ζαχαροπλαστικής.Καλύτερα σε πάστα να ναι το χρώμα.Με το υγρό απλά δεν πετυχαίνεις το χρώμα. Πχ προσπαθούσα να βγάλω το κόκκινο και μου γινόταν ροζ με τα υγρά χρώματα που είχα πάρει από τα καρφούρ.

Πιστευω όμως ότι του ζαχαροπλαστείου είναι πιο ισχυρά.Ίσως και να κάνει δουλειά...Αν βαλεις υγρά χρώματα επειδή χαλάει η υφή της ζαχαρόπαστας προσθέτεις και άλλο ζαχαρη αχνη.

Τωρα για επικάλυψη δεν ξέρω να μην σε πάρω στο λαιμό μου.Υπάρχουν όμως ειδικές σε αυτό η Βίκυ και η Φλώρα που μπορούν να σε κατατοπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις ειδα το βιντεο γιατι ειχα δει μονο τη συνταγη. μαλλον φταιει η δοσολογια που εβαλα προσπαθοντας να κανω λιγο και βγηκε πιο μαλακη..οκ σε αυτο. τις 2 τελευταιες ομως ερωτησεις δε με καλυψε οσο αφορα το χρωμα και την τοποθετηση. Πειτε μου αν ξερετε παρακαλω!!!

http://www.sintagespareas.gr/simboules/glika/187-sugarpaste

ερώτηση 12 και 15

Link to comment
Share on other sites

Που είσαι βρε supermama που σε ψάχνω στα φόρουμ????

Καταρχήν τα υλικά πρέπει να τα βάλεις όλα!!!Και τη γλυκερίνη!!! Μπορείς να κάνεις τη μισή δόση αλλά στο 1/3 περιπλέκεται το πράγμα και μπορεί να γίνει πατάτα!!

Σκόνη ζελατίνη θα βρεις στο σούπερ μαρκετ και γλυκερίνη στο φαρμακείο.

Σκέψου ότι πρέπει να γίνει σαν ζυμάρι στην υφή της.Μια μπάλα που μετά ανοίγεις κανονικά φύλλο ρίχνοντας στο τραπέζι ζάχαρη αχνη με κορν φλάουερ για να μην σου κολλάει. Αφού λοιπόν κάνεις την μπάλα την χωρίζεις σε κομμάτια που τα χρωματίζεις με χρώμα ζαχαροπλαστικής.Καλύτερα σε πάστα να ναι το χρώμα.Με το υγρό απλά δεν πετυχαίνεις το χρώμα. Πχ προσπαθούσα να βγάλω το κόκκινο και μου γινόταν ροζ με τα υγρά χρώματα που είχα πάρει από τα καρφούρ.

Πιστευω όμως ότι του ζαχαροπλαστείου είναι πιο ισχυρά.Ίσως και να κάνει δουλειά...Αν βαλεις υγρά χρώματα επειδή χαλάει η υφή της ζαχαρόπαστας προσθέτεις και άλλο ζαχαρη αχνη.

Τωρα για επικάλυψη δεν ξέρω να μην σε πάρω στο λαιμό μου.Υπάρχουν όμως ειδικές σε αυτό η Βίκυ και η Φλώρα που μπορούν να σε κατατοπίσουν.

 

Λοιπον πηρα σημερα απο μαγαζια που εχουν πολλα και διαφορα τρελλα πραγματακια. απο ζαχαρωτα μεχρι οτι θες. πηρα χρωμα ζαχαροπλαστικης φυτικα ειπε. στο τεστ που εκανα σημερα ασχετα με το οτι βγηκε νερουλο (η πατατα που λες) το χρωμα βγηκε οκ. θελω πρασινο και καφε, εβαλα πρασινο. τωρα στο καφε δε ξερω πως θα μου βγει.. τεσπα. νομιζω οτι στα σχολια του βιντεο λεει για τη γλυκερινη και νομιζω οτι λενε καποιοι οτι καινα μη βαλεις ειναι οκ. ελπιζω να ισχυει.για την επικαλυψη με βλεπω να κανω πειραματα.. αντε στην τουρτα το σωζεις αν χαλασει η πανω κρεμα στη κεικ βασιλοπιτα? αν προσπαθησει καποιος να βγαλει τη ζαχαροπαστα γιανα μη τη φαει το φανταζομαι οτι θα εχει πανω του κομματι απο το κεικ..ουφ..

 

AGE! τωρα θα δω αυτο που εστειλες..ευχαριστω!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

τι να πω!!!! χιλια η μαλλον.. 2011 ευχαριστω! οχι μονο 12 και 15 βρηκα και αλλες ερωτησεις που με ενδιεφεραν αλλα δε τοξερα..χαχαχα πχ τι κανω την ετοιμη τουρτα κτλ..οκ Λοιπον! ξεκιναω αυριο και ο θεος βοηθος..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα σημερα απο μαγαζια που εχουν πολλα και διαφορα τρελλα πραγματακια. απο ζαχαρωτα μεχρι οτι θες. πηρα χρωμα ζαχαροπλαστικης φυτικα ειπε. στο τεστ που εκανα σημερα ασχετα με το οτι βγηκε νερουλο (η πατατα που λες) το χρωμα βγηκε οκ. θελω πρασινο και καφε, εβαλα πρασινο. τωρα στο καφε δε ξερω πως θα μου βγει.. τεσπα. νομιζω οτι στα σχολια του βιντεο λεει για τη γλυκερινη και νομιζω οτι λενε καποιοι οτι καινα μη βαλεις ειναι οκ. ελπιζω να ισχυει.για την επικαλυψη με βλεπω να κανω πειραματα.. αντε στην τουρτα το σωζεις αν χαλασει η πανω κρεμα στη κεικ βασιλοπιτα? αν προσπαθησει καποιος να βγαλει τη ζαχαροπαστα γιανα μη τη φαει το φανταζομαι οτι θα εχει πανω του κομματι απο το κεικ..ουφ..

 

AGE! τωρα θα δω αυτο που εστειλες..ευχαριστω!

 

το καφέ βγαίνει κόκκινο κιτρινο μαυρο με πείραμα

Link to comment
Share on other sites

Supermama αν μένεις Θεσσαλονίκη μπορείς να μου πεις από πού πήρες τα χρώματα ζαχαροπλαστικής γιατί για τα Χριστούγεννα που ήθελα να κάνω μπισκότα έφαγα όλο τον κόσμο?Please!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Supermama αν μένεις Θεσσαλονίκη μπορείς να μου πεις από πού πήρες τα χρώματα ζαχαροπλαστικής γιατί για τα Χριστούγεννα που ήθελα να κάνω μπισκότα έφαγα όλο τον κόσμο?Please!!!!!!!!!

εγω να δεις... χαζεψα σημερα ναρωταω. Λοιπον! ειναι κεντρο. εκει που ειναι τα λουλουδαδικα στη βασιλεως Ηρακλειου 22.το μαγαζι λεγετε ''εν καρπω'' και εχει τα παντα μεσα!ειναι στην ακρη σχεδον της οδου λιγο πριν βγεις βενιζελου. να φανταστεις βρηκα κατι περλες χρυσες για να βαλω στη βασιλοπιτα!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω!!!Πήγα και σ'αυτό το μαγαζί μετά από όλα εκεί γύρω που έψαξα και επειδή είχε πολύ κόσμο και δεν πήρε κάτι το μάτι μου έφυγα.Πάντως ευχαριστώ πολύ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

supermama όπως ακριβώς στα είπε η peny είναι τώρα όσο για την τούρτα εγώ βάζω σαντιγί (ερμολ) όπου όταν Παγώνη δεν βουλιάζει με την ζαχαροπαστα για κέικ κάνεις μια στρώση με βουτηρόκρεμα …αν και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου όποτε κάνω μια γενναία επικάλυψη από μερεντα η γκανας σοκολάτας και τελείωσα χιιχιχ ανοίγω την ζαχαροπαστα σε φύλο και την στρώνω !!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως χαμος!ειδα και παραδιπλα και τιποτα.καικανεις δε λεει δεν εχω εγω πανε εκει...τεσπα αλλο θεμα ανοιγουμε. να ξερεις αλλα φορα εκει να πας!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

supermama όπως ακριβώς στα είπε η peny είναι τώρα όσο για την τούρτα εγώ βάζω σαντιγί (ερμολ) όπου όταν Παγώνη δεν βουλιάζει με την ζαχαροπαστα για κέικ κάνεις μια στρώση με βουτηρόκρεμα …αν και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου όποτε κάνω μια γενναία επικάλυψη από μερεντα η γκανας σοκολάτας και τελείωσα χιιχιχ ανοίγω την ζαχαροπαστα σε φύλο και την στρώνω !!!

 

να μη το κανω σκετο δηλ ε? ειδα συνταγη για βουτηροκρεμα και φανηκε καλη η γευση.. τωρα κατι σε μερεντα δε νομιζω να ταιριαζει.. η συντγη εχει αμαρετο δαμασκηνο και αμυγδαλο..οποτε...http://www.megatv.com/glykesalximies/page.asp?catid=15523&subid=2&pubid=1396599 ριξτε μια ματια μηπως βρητε κατι να ταιριαζει αντι βουτηροκρεμας η μερεντα.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Για βασιλόπιτα το θέλεις το κέικ πορτοκαλί ?

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

αυτο εβγαλε?αλλο ελεγα. ειναι στην σελιδα ενα με τις συνταγες του. λεει βασιλοπιτα. αυτη με τα φρουτα (δαμασκηνα βαζω εγω) και το αμαρετο

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να μην στρώσεις από πάνω φύλλο από ζαχαροπαστα και απλός να τοποθετήσεις επάνω τις φιγούρες από ζαχροπαστα έτσι όπως έκανα εγώ πέρσι με την βασιλόπιτα τσουρέκι ρίξε μια μάτια να καταλάβεις !!!http://www.candyland.gr/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&id=3&Itemid=7&limitstart=30

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ λες ε? θα ριξω αν ειναι αχνη οπως το κανω συνηθως και θα κανω κανα σχεδιο τυπου ελατο και τετοια κανονικο ορθιο και θα το βαλω πανω. σκεφτομαι να βαλω απο κατω μια οδοντογλυφιδα για να το καρφωσω στο γλυκο

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς και έτσι αλλά να προσέχετε μετά τις οδοντογλυφίδες χιχιιχ αλλά μπορείς να τα κολλήσεις και με ρογιαλ αις (ασπράδι αυγού καλά χτυπημένο μέχρι να γίνει μαρέγκα μαζί με ζάχαρη αχνή ώσπου να γίνει μια κόλλα συμπαγείς )

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

αχ μου βαζεις ιδεες!!! λοιπον ξεκιναω αυριο και βλεπουμε! εννοητε θα βαλω φωτο αν βγει τιποτα καλο! α! θα αυτοσχεδιασω και βλεπουμε. Να ρωτησω κατι τελευταιο.. δηλαδη γιατι στην τελικη δε μπορουμε να βαλουμε πανω σε ενα κεικ η τουρτα ζαχαροπαστα απευθειας? τι ειναι το τοσο προβλημα που κανει?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν στρώνει ωραία η ζαχαροπαστα δεν γίνετε λεία η επιφάνια αν δεις την βασιλόπιτα που έφτιαξα χθες σην μπότα θα δεις ότι κάνει ζάρες αφού δεν έχει κάτι από κάτω για να γίνει λείο το αποτέλεσμα !!http://www.candyland.gr/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&id=3&Itemid=7

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...