Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑΧΑΡΟΠΑΣΤΑ!!


Recommended Posts

Η ζαχαρόπαστα-πλήν της επαγγελματικής-δεν μπαίνει στο ψυγείο. Αν μπει για λίγο, θα πρέπει να είναι σκεπασμένη σε πλαστικό κουτί που να κλείνει καλά. Π.χ. τουρτιέρα της Tupperware, αλλιώς "ιδρώνει" και σε πολλές περιπτώσεις, λιώνει.

Μπορείτε να φτιάξετε τούρτα με παντεσπάνι και να την καλύψετε με ζαχαρόπαστα αρκεί να μην βάλετε πολύ σιρόπι γιατί η ζαχαρόπαστα είναι βαριά και "πιέζει" το παντεσπάνι με συνέπεια να τρέχει το σιρόπι.

Μπορείτε να καλύψετε την τούρτα με σαντιγύ, να την βάλετε στο πάνω ράφι του ψυγείου που η ψύξη είναι πιο δυνατή, να παγώσει καλά, και μετά να την καλύψετε με ζαχαρόπαστα.

Γευστικά, οι Έλληνες δεν τα πάμε καλά με τις τούρτες κέικ και την βουτυρόκρεμα, προτιμάμε το παντεσπάνι και την σαντιγύ, και κατά την γνώμη μου καλά κάνουμε, ξέρουμε να τρώμε!

Υπομονή θέλει κορίτσια και να μην βιαζόμαστε!

 

*** Δεν υπάρχει πρόβλημα αν κάνουμε ψεύτικη τούρτα-βάση από φελιζόλ και τοποθετήσουμε από πάνω την μικρότερη αληθινή. Άλλωστε, αυτό, η τοποθέτηση θα γίνει τελευταί στιγμή, δεν παίρνει καμία μυρωδιά. Μάλιστα την ψεύτικη μπορούμε να την φτιάξουμε μήνες πιο πριν, εννοείται χωρίς βουτυρόκρεμες και σαντιγές από κάτω!

Απλά, η ζαχαρόπαστα πρέπει να είναι χοντρή στην ψεύτικη.

 

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα αγαπητες μου μαγειρισες ,σε πολυ λιγες μερες ειναι τα δευτερα γενεθλια της κοριτσαρας μας,αποφασισα κ φετος οπως κ περσυ να κανω μονη μου την τουρτα .

 

βεβαια απο ζαχαροπλαστικη δεν ειμαι κ ο παρλιαρος ... δε το εξασκω κ συχνα,ομως περσυ βγηκε αρκετα καλη .φετος αποφασισα να την φτιαξω με ζαχαροπαστα,ετσι για να κανω κ σχεδιακια πιο πολλα .

 

 

ομως ...

 

 

δε βρισκω γλυκερινη ,εψαξα κ δε βρισκω και μαλλον δε θα προλαβω να βρω .

 

ειναι τοσο βασικη στη συνταγη αυτη???

αν δε βαλω θα σκληρυνει ???

οπως επισης βρισκω μονο ζελατινη σε φυλλα κ οχι σε φακελακια ...η συνταγη μου ομως λεει 2 φακελακια ζελατινη... τι να κανω ???

ποσο αντιστοιχει σε φυλλα ,ξερετε??

 

 

 

περιμενω τις απαντησεις σας ,σας ευχαριστω ...

Link to comment
Share on other sites

μιας και δε βρίσκεις γλυκερίνη θες να δοκιμάσεις να κάνεις γλασο από marshmallows?

δες εδώ: http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-magiko-glasso.html

το έκανα στην 1η τούρτα γενεθλίων της κόρης μου και βγήκε τέλειο!

και ευκολο να το πλάσεις, ενω με τη ζαχαρόπαστα όσες έχουν δοκιμάσει να την ανοιξουν λένε οτι είναι πιο δύσκολο..

εχει και σούπερ γεύση από τα marshmallows!

 

καλή επιτυχία σε ο,τι κι αν φτιάξεις!!

zhGbp3.png

εγώ (θηλάζοντας): "βγάζει;;"

απάντηση κόρης που πίνει γάλα: "βααδει βααδει"

εγώ: "τι βγάζει;"

απάντηση:"αλα με μει" (γάλα με μέλι) :-)

Link to comment
Share on other sites

Με τη ζαχαρόπαστα κι εγώ δυσκολεύτηκα και δε μου άρεσε καθόλου γευστικά. Το θέμα μου είναι ότι ο μικρός μου ζήτησε τούρτα κάστρο ιπποτών οπότε θα πρέπει να γίνει κάφέ χρώμα, αλλά υπάρχει? Επισης θα καταφέρω να το καλύψω ή μήπως πρέπει να γτιάξω γλάσο ρευστο? Πείτε μου ιδέες........

Link to comment
Share on other sites

μιας και δε βρίσκεις γλυκερίνη θες να δοκιμάσεις να κάνεις γλασο από marshmallows?

δες εδώ: http://www.sintagespareas.gr/sintages/to-magiko-glasso.html

το έκανα στην 1η τούρτα γενεθλίων της κόρης μου και βγήκε τέλειο!

και ευκολο να το πλάσεις, ενω με τη ζαχαρόπαστα όσες έχουν δοκιμάσει να την ανοιξουν λένε οτι είναι πιο δύσκολο..

εχει και σούπερ γεύση από τα marshmallows!

 

καλή επιτυχία σε ο,τι κι αν φτιάξεις!!

 

 

 

αυτα τα marshmallows που λες τα πουλανε κ στα lidl ειναι σα μαστιχες ?

 

ειχα παρει νομιζω περσυ απο εκει .

 

δεν εχω φουρνο μικροκυμματων ...του τεστιν???

 

 

σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πρότεινα να την αγοράσεις έτοιμη μαζί με τις πάστες για το χρωματισμό. Σου στέλνω ΡΜ με ηλεκτρονικό κατάστημα που πουλάει. Επίσης αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω ηλεκτρονικό βιβλίο με οδηγίες και σχέδια στείλε μου με ΡΜ το email σου.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ να σου ζησει το παιδακι σου.Η ζελατινη που λες κ γω την ξερω μονο σε φυλλα αλλα πουλιεται σε φακελακια μήπως λοιπον αυτο εννοει η συνταγη???:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ να σου ζησει το παιδακι σου.Η ζελατινη που λες κ γω την ξερω μονο σε φυλλα αλλα πουλιεται σε φακελακια μήπως λοιπον αυτο εννοει η συνταγη???:)

 

δε νομιζω ,μαλλον σα σκονη μου φανηκε στο βιντεο που παρακολουθησα .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια τωρα σε λιγο ο μικρουλης μου θα εχει γεννεθλια και θελω εκτος απο αυτηπου θα παραγγειλουμε να φτιαξω και αλλη μια μονη μου με ζαχαροπαστα.......ομως εχω μια ερωτηση....ειχα φτιαξει στο παρελθον τουρτα ζαχαροπαστα ομως η ζαχαροπαστα μου ηταν λιγο πως να το πω οταν επλαθα στεγνωνε ενω δεν την ειχα πολυ ωρα εξω και μετα απο λιγο ειχε πανω της σαν ραγαδεν σκασιματα νατα πω κατι τετοιο τελος παντων...πως μπορω να την κανω να γυαλιζει πιο πολυ και να ειναι σαν πλαστελινη...να μην σπαει μετα απο ωρα..!!!!!:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλών σου έπεσε παραπάνω ζελατίνη !!! για γράψε μου τα υλικά που έβαλες και τις αναλογίες να σου πω !!!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

τις αναλογιες τις πηρα απο συνταγες της παρεας...απο εδω ww.youtube.com/watch?v=vndU4rxaQkk και ακολουθησα ακριβος οτι ελεγε αλλα η ζυμη ηταν σαν να ενιωθα την ζαχαρι οχι σαν να ηταν αχνη αλλα λες και εβαλα κανονικη...επισεις μετα στο πλασιμο ηταν αρκετα υγρη δηλαδη κολαγε μερικες φορες στο χερι μετα απο αρκετο πλασιμο:?

Link to comment
Share on other sites

δες τα κορίτσια εδώ πως την φτιάχνουν βήμα προς βήμα....

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/zaxaropasta.html

 

είναι φοβερές οι συγκεκριμένες (είναι συλλογος)

 

ειναι το ιδιο απο εδω πηρα τις αναλογιες αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος μηπος ειναι αυτο που λεει η φλορα-φλορα... υπαρχει κατι που μπορω να κανω να μην σκαει και να γυαλιζει:?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω 60 γρ, νερό και μια κουταλιά τις σούπας ζελατίνη 125 γρ γλυκόζη …την τυλίγεις καλά σε μεμβράνη? Αν συνεχίζει να σου σπάει άλειψε λίγο βουτηρακη στα χεριά σου και ξανά ζύμωσε !!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι το ιδιο απο εδω πηρα τις αναλογιες αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος μηπος ειναι αυτο που λεει η φλορα-φλορα... υπαρχει κατι που μπορω να κανω να μην σκαει και να γυαλιζει:?

 

 

την χρησιμοποιείς επιτόπου όλη ή την χρησιμοποιείς σε μερίδες???? πρέπει να την σκεπαζεις με μεμβράνη

Link to comment
Share on other sites

την χρησιμοποιείς επιτόπου όλη ή την χρησιμοποιείς σε μερίδες???? πρέπει να την σκεπαζεις με μεμβράνη

 

σε κομαματια αλλα και παλι οπως ειπα δεν βγαινει ωραια....:(

 

 

Εγώ βάζω 60 γρ, νερό και μια κουταλιά τις σούπας ζελατίνη 125 γρ γλυκόζη …την τυλίγεις καλά σε μεμβράνη? Αν συνεχίζει να σου σπάει άλειψε λίγο βουτηρακη στα χεριά σου και ξανά ζύμωσε !!!

 

θα το δοκιμασω με τις αναλογιες που λες και με το βουτηρακη...ευχαριστω πολυ.......:P

Link to comment
Share on other sites

edit admin Αυτές είναι μερικές τούρτες από όσες έχω φτιάξει με αυτή την αναλογία !!!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

edit admin Αυτές είναι μερικές τούρτες από όσες έχω φτιάξει με αυτή την αναλογία !!!!

 

πλακα κανεις??:shock: ολες αυτες τι πενταμορφες τουρτες τις εφτιαξες εσυ???:shock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ πολύ χαίρομαι που σου αρέσουν !!!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

ναι κορίτσια εγώ αχχαχα για τη σας φαίνετε παράξενο

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Όπου μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως !!!! στο θέμα τούρτα και ζαχαρωτά !!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Τυχερή !!!!!!!!!! σε ευχαριστώ πολύ !!!!!!!!:wink:

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...