Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικο τραγουδι ρατσιστικο ως προς τους ευσωμους ανθρωπους


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Και στην κόρη μου αρέσει πολύ, αλλά το έχω σκεφτεί κι εγώ ότι είναι απαράδεκτο!!! Και απευθύνεται και σε παιδιά.... φαντάζεστε αύριο μεθαύριο να είμαι με την κόρη μου σε ένα τραμ ή σε κάποιο λεωφορείο τέλος πάντων, να μπει μια εύσωμη και να αρχίσει να το τραγουδάει? Δεν είναι καθόλου απίθανο....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα οπως εβλεπε τραγουδακια ο γιος μου στο youtube Μου λεει:"Μαμα,μου βαζεις την κυρα χοντρη;"Το ειχαν ακουσει στο σχολειο(!).Και μενα τρελαινεται,οντως εχει πολυ καλο ρυθμο,αλλα οι στιχοι ειναι απαισιοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Προσωπικά δεν το βρίσκω ρατσιστικό. Μία χοντρή είναι μία χοντρή, μιά αδύνατη είναι μία αδύνατη. Μία ψιλή είναι μια ψιλή. Μια κοντή είναι μια κοντή.

 

ίσως να μην το αντιλαμβάνομαι σωστά, αλλά για μένα αν το τραγούδι έλεγε πχ μπαίνει μία με πολλά κιλά (ή μια υπέρβαρη) και έπαθε ζημιά το τραμ δεν θα άλλαζε τπτ.

 

Για μένα θα ήταν ρατσιστικό εάν υποβάθμιζε πχ τους χοντρούς. Αν τους προσέδιδε χαρακτηριστικά που μειώνουν την προσωπικότητά τους.

 

Από την άλλη μεριά για κάποιους η λέξη χοντρός - χοντρή εμπεριέχει μια αρνητική έννοια - κάτι μειωτικό. Σε σχέση πχ με το παχύς. Ή με το υπέρβαρος. Αλλά είναι ένας χαρακτηρισμός που και οι ίδοι οι υπέρβαροι χρησιμοποιούν - για τον εαυτό τους ή για άλλους. Με τον ίδιο τρόπο που πολλοί έγχρωμοι χρησιμοποιούν τη λέξη μαύρος. Ακόμα και δόκιμα, για χαρακτηρισμό ολόκληρης φυλής. Σε αντίθεση πχ με τη λέξη "αδερφή" που κανένας ομοφυλόφιλος δεν τη χρησιμοποιεί. γιατί προφανώς εμπεριέχει έννοιες που ενοχλούν την ίδια την ομάδα.

 

ΤΕΣΠΑ, λεπτές έννοιες λεπτές ισοροπίες. Ϊσως και να είμαι τελείως λάθος. Τι να πω.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το τραγουδακι ειναι παλαιο και ειναι παραφραση ενος πολυ παλιου τραγουδιου της κατοχης http://commusic.wordpress.com/page/2/ που ελεγε παταω ενα κουμπι και βγαινει μια χοντρη και λεει νιξ φαι

,,,δε μοιαζουνε πολυ αλλα ετσι ξεκινησε το παιδικο μετα τραγουδακι με το τραμ κλπκλπ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα να ειναι παλιο,αλλα μολις προχτες ακουσα αυτο το παιδικο τραγουδακι και πειτε μου αν μονο εγω το βρισκω απαραδεκτο

http://www.youtube.com/watch?v=VSfgQzU88b4

 

Και εγω το βρισκω ρατσιστικο.

Δυστυχως κυκλοφορουν πολλα απαραδεκτα παιδικα dvd.

Αυτο το βιντεο μαθαινει στα παιδια να αντιμετωπιζουν καποιον φιλο τους η συμμαθητη τους με αυτον τον τροπο. Να τον περιγελουν μονο και μονο επειδη ειναι υπερβαρος.

 

Από την άλλη μεριά για κάποιους η λέξη χοντρός - χοντρή εμπεριέχει μια αρνητική έννοια - κάτι μειωτικό.

 

Η λεξη χοντρη ειναι υποτιμητικη και χρησιμοποιειται κοροιδευτικα. Οπως και σε αυτο το βιντεο.

Και γιαυτο το λογο δεν αποκαλουμε ποτε καποιον υπερβαρο χοντρο , μπροστα του .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εργαζομαι σε σχολειο με μικρα παιδια ξερετε πόσα παιδακια με αντιστοιχα τραγουδακια κοροιδευουν συμμαθητες τους ? Ποσα παιδακια ερχονται με κλαματα γιατι τα κοροιδευουν για το βαρος τους, για τα αυτια τους για τα γυαλια τους? Αν τα βαζαμε αυτα τα τραγουδακια στο σχολειο ξερετε τι θα γινοταν απο κοροιδια? Εδω τα παιδια βγαζουν παρατσουκλια χωρις αιτιολογια ποσο μαλλον οταν υπαρχει και μουσικο εναυσμα.....

Αυτο το "παταω ενα κουμπι και ...." το λεγαμε και οταν εγω ημουν παιδι στο δημοτικο και κοροιδευαμε. Επειδη ομως γινοταν τοτε σημαινει οτι ειναι και σωστο? Και η σημειολογια ειναι σημειολογια για τους ενηλικες οχι για τα παιδια.Για τα παιδια οι λεξεις εχουν την κυριολεκτικη σημασια τους.

Ειναι πολυ ευκολο για ενα παιδακι να μιμηθει συμπεριφορες απο την τηλεοραση ή αλλα ερεθισματα που δεχτηκε και να κοροιδεψει τη συμμαθητρια του, τη γειτονισσα, τη δασκαλα του, τη θεια κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή το τραμ ήταν η αγαπημένη βόλτα των παιδιών μου όταν ήταν μωρά και επειδή συνέπεσε τότε περίπου να βγει το βίντεο που τους άρεσε πολύ, το συγκεκριμένο τραγούδι ήταν το πρώτο που έμαθαν τα παιδιά. Νομίζω το μουρμούριζαν από 1,5 ετών και το τραγουδούσαν κανονικά γύρω στα 2. Επίσης είχα ακούσει το ορίτζιναλ, οπότε το είχα διαχωρίσει από άλλες βλακείες που γράφονται για παιδιά ειδικά. Τέλος πάντων, αυτό ήταν το μόνο τραγούδι που υμνεί το τραμ και αυτό είχαμε στη διάθεσή μας! Το συγκεκριμένο τραγούδι δεν γράφτηκε ειδικά για παιδιά. Μου φαίνεται αντιστοιχο να ζητάμε να καταργηθούν τα τραγούδια για τα κλεφτόπουλα που τραγουδούσαν σε προσχολική ηλικία στο σχολείο για την 25η Μαρτίου, για να μη μπερδευτούν τα μικρά παιδιά και φανεί ότι υμνείται η κλεψιά.

 

Εννοείται ότι τα παιδιά δεν ξεκίνησαν λόγω του τραγουδιού αυτού να δείχνουν ρατσισμό προς τους παχύσαρκους ή προς οποιαδήποτε άλλη μειονότητα! Αυτές τις συμπεριφορές τις έφεραν, μη γνωρίζοντας τι είναι μετά τα 4-5 χρόνια, από το σχολείο, αλλά εφόσον δεν τις αφήσαμε σπίτι να πέσουν κάτω, δεν τις συνέχισαν. Η κόρη μου μια φορά που της είπα κάτι να κάνει, να μαζέψει κάτι που είχε ριξει κάτω, τη μάλωνα κατά κάποιον τρόπο δηλαδή, γύρισε και μου είπε "και εσύ είσαι άσχημη!"

 

:lol::lol: Έπρεπε να πέσω να φαρμακωθώ; Ε, αντέδρασα με κάποιον τρόπο, δεν μου το ξαναείπε. Στην ουσία έπρεπε να μάθει το παιδί ποια είναι η σωστή συμπεριφορά και όχι η συμπεριφορά των ανώριμων 5χρονων. Το αν είμαι άσχημη ή όχι, δεν αλλάζει!

 

Πέρα από το να μην κοροϊδεύουν ανθρώπους, το θέμα του βάρους δεν το αντιμετωπίζω ως ένα οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό, όσον αφορά το πώς παρουσιάζεται στα παιδιά. Πιστεύω λίγα πράγματα περιορίζουν και υποβαθμίζουν τη ζωή ενός ανθρώπου όσο αυτό και το λέω έχοντας την εμπειρία να κουβαλάω αρκετά κιλά και έχοντας ζήσει τα νιάτα μου χωρίς αυτά τα κιλά. Ούτε μπορώ να φανταστώ πώς είναι ένας νέος άνθρωπος να κουβαλάει περιττά κιλά. Οπότε είναι ένα θέμα που το κουβεντιάζουμε, χωρίς να κοροϊδεύουμε και να χαρακτηρίζουμε ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Και η σημειολογια ειναι σημειολογια για τους ενηλικες οχι για τα παιδια.Για τα παιδια οι λεξεις εχουν την κυριολεκτικη σημασια τους.

Ειναι πολυ ευκολο για ενα παιδακι να μιμηθει συμπεριφορες απο την τηλεοραση ή αλλα ερεθισματα που δεχτηκε και να κοροιδεψει τη συμμαθητρια του, τη γειτονισσα, τη δασκαλα του, τη θεια κ.λ.π.

 

Θα συμφωνήσω 1.000%

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολείο μια φορά με είπαν κουκουβάγια. Πληγώθηκα γιατί ήξερα ότι μου το είπανε για να με πληγώσουν.

 

Στο σχολείο πάλι, είχα ένα συμμαθητή τον Λάκη. πολλές φορές τον φώναζαν λαλάκη. Το έβρισκα πόλύ ωραίο και τριφερό, και μια φορά που τον συνάντησα στο δρόμο καταχαρούμενη που τον έιδα του λέω "γειά σου Λαλάκη! τι κάνεις;"

μου απάντησε άει πνίξου και έφυγε. Εγώ έμεινα σέκος. Η μαμά μου μου εξήγησε ότι δεν ήταν ωραίο που τον είπα λαλάκη. Ότι τον κοροιδεψα. Ε, δεν ήταν η πρόθεσή μου κάθε άλλο.

 

Την κακία στις λέξεις εμείς τις βάζουμε. νομίζω.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πιστευω πως πραγματικα η σημειολογια ευθυνεται...το τραγουδι απο μονο του δε λεει τιποτα...σημασια εχει τα σχολια τα περαιτερω τα αρνητικα που εμεις ενθαρυνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα. Το έχω ακούσει το εν λόγω τραγούδι και θεωρώ τη μελωδία του χαριτωμένη το δε στίχο του λίγο άκομψο. 'Ομως: γύρω μας κυκλοφορούν άνθρωποι παχείς, άνθρωποι σε καροτσάκια, άνθρωποι νάνοι, ζώα κακομεταχειρισμένα, και τόσα άλλα που συνιστούν μια εικόνα κάπως διαφορετική. Τα παιδιά παρατηρούν, δυστυχώς σχολιάζουν...Εκεί μπαίνουμε εμείς. Εξηγούμε.

Η αρτιμέλεια, το κομψό σώμα, τα ζωάκια του καναπέ είναι απλά μια άλλη εικόνα.

Σαφώς πιο ευχάριστη. Αλλά και αυτή υπόκειται στη φθορά. Τα παιδιά δεν είναι σε θέση να καταλάβουν τι εννοούμε εμείς αλλά τα λόγια μας σε επανάληψη θα τα επαναφέρουν στη μνήμη τους όταν χρειαστεί.

Υπάρχουν όμως άλλα ''τραγούδια'' που φτιάχνει η Ελλάδα μας για τα οποία θα πρέπει να ντρεπόμαστε που ηχούν στα αυτιά των παιδιών μας. Χυδαίοι στίχοι, ανούσιοι, χυδαία η οπτικοποίησή τους. Αναφέρομαι βέβαια στα ανθρώπινα όντα που ανοιγοκλείνουν το στόμα τους και κάνουν ότι τραγουδούν φορώντας μόνο τα εσώρουχά τους.Όλοι αυτοί έκαναν στη μπάντα αξιόλογες φωνές, αξιόλογους δημιουργούς. Γι΄αυτά τα μουσικά φαινόμενα ανησυχώ εγώ για τα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

Το'χω ακούσει κι εγώ αυτό το τραγούδι κι ομολογώ ότι ο ρυθμός του είναι εξαιρετικός!!!Εγώ όποτε το θυμάμαι, κολλάω!!!Φανταστείτε τα παιδιά μας!!

 

Θεωρώ κι εγώ ότι είναι πολύ ρατσιστικό κι αυτό γιατί το λέει επικριτά.Επίσης, παρακάτω έχει και μια βίαιη εικόνα, που λέει ότι θα πληρώσεις, αλλιώς θα φας και καρπαζιές!!!

Ως γνωστόν τα παιδιά είναι πολύ επικριτικά και σκληρά. Θυμάμαι από τα χρόνια μου, που κορόιδευαν με το παραμικρό οποιοδήποτε παιδάκι, είτε γιατί φοράει γυαλιά είτε γιατί οι γονείς του χώρισαν είτε γιατί ένα αγοράκι προτιμάει μια παρέα κοριτσιών!!!

Γνώμη μου είναι ότι τα παιδιά είναι τόσο σκληρά από μόνα τους που δεν πρέπει να τους δίνουμε κι επιπλέον ερεθίσματα!!!

Άλλωστε αφορά ένα τραγούδι που απευθείνεται αποκλειστικά σε αυτά!!!

 

 

Εγώ πάντως όσο μπορώ ακόμα να ξεγελάσω την μικρή μου, της το'χω παραφράσει!!!

Όπου χοντρή βάζω το μαμή και για τις καρπαζιές της λέω κάτι για φράουλες!!!χιχιχιχιχι

Πάντως κατα τ'άλλα είναι φανταστικός ο ρυθμός του...εγώ κολλάω όπως προανέφερα!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...