Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πισωγύρισμα στις πάνες: Κουράστηκα να πλένω βρακάκια!!!!Έχασα τη μπάλα!


Recommended Posts

Παρακαλώ πολύ βοηθήστε με!!!

Ο γιος μου είναι 3 χρονών. Ξεκινήσαμε το καλοκαίρι να κόψουμε σιγά σιγά την πάνα. Πήγε ανέλπιστα καλά τους πρώτους μήνες. Είχαμε βέβαια μικροατυχήματα αλλά τα αντιμετωπίσαμε με ηρεμία και σταμάτησαν. Από τον Νοέμβριο και μετά ξεκίνησαν τα προβλήματα. Κατουριέται πάνω του σχεδόν 6-7 φορές τη μέρα, τσίσα και κακά. Στην αρχή το παλέψαμε πάλι με ηρεμία αλλά δεν σταμάτησε. Τώρα έχουμε χάσει τη μπάλα τελείως και έχουμε αρχίσει τις τιμωρίες τις φωνές τις απειλές...Δεν μου αρέσει όμως να το κάνω αυτό, έχουμε καταντήσει να φωνάζουμε και να μαλώνουμε όλη μέρα στο σπίτι για το λόγο αυτό. Κουράστηκα απελπίστηκα βαρέθηκα... Αν μπορεί κάποια μανούλα να με βοηθήσει χρειάζομαι οποιαδήποτε συμβουλή.

SaBQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δοκιμασες να κανεις πινακα επιβραβευσης??για καθε πετυχημενη προσπαθεια κολλας αυτοκολλητο βαζε τον μικρο να τα κολλαει,στα 30 πχ αυτοκολητα κερδιζεικατιπου θελει ενα δωρακι ηλουναπαρκ η ενα DVD...προς θεου οχιμαλωματα ανλερωνετε τον αλλαζεις ανεκφραστη κ τους εξηγεις γιατι δεν πρεπει να τα κανειπανω του..μηπως προσπαθει νατραβηξει την προσοχη σας?? αλλαξε κατι στηκ καθημερινοτητα του??υπομονη φαση περναει ξερω ο τ ι δεν αντεχεις αλλο αλλα ΥΠΟΜΟΝΗ.....

εδω εχει πινακς επιβραβευσης

http://www.pottytrainingconcepts.com/CTGY/FREE-Potty-Training-Charts.html

 

κ εδω το πτυχιο χαχα!!!

http://www.pottytrainingconcepts.com/CTGY/FREE-Potty-Training-Certificates.html

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την ανταπόκριση. Βασικά ο προβληματισμός μου είναι στο ότι είχε μάθει την τουαλέτα πολύ γρήγορα στην αρχή. Περάσαμε μέχρι και ενάμιση μήνα χωρίς ούτε καν ατύχημα! Από τον Αύγουστο μέχρι και τον μισό Νοέμβριο ας πούμε ήταν όλα μια χαρά. Γιατί το κάνει αυτό ξαφνικά; Αν δεν ήταν έτοιμος δεν θα είχαμε προβλήματα από την αρχή; vickygirl79, ωραίο αυτό με τον πίνακα επιβράβευσης. Δεν ήξερα ότι μπορεί να εφαρμοστεί από τόσο μικρή ηλικία. Έλεγα να τον χρησιμοποιήσω πιο μετά... Αλλά δεν χάνω τίποτα σωστά; Ευχαριστώ πολύ!!!!

SaBQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πισωγυρίσματα είναι απόλυτα φυσιολογικά, δεν σημαίνει ότι έχεις χάσει τη μπάλα. Έτσι κι αλλιώς η μπάλα δεν χάνεται, κάποια στιγμή όλα τα παιδιά κόβουν την πάνα.

 

Μήπως κάτι τον στενοχωρεί, ή τον κάνει να θέλει να ξαναγίνει μωρό; Όταν η μικρή μου ξεκίνησε παιδικό και έμεινα έγκυος στο τρίτο, ξανάρχισε να τα κάνει πάνω της 1-2 φορές κάθε ημέρα, και αρκετές νύχτες επίσης. Και η μεγάλη ακόμη, αν και όχι τόσο συχνά. Πηγαίνουν σε ένα γκρουπ που είναι μαζί παιδιά 3-6 χρονών, και η μεγάλη εκεί που ήταν ένα από τα μικρά, βρέθηκε να είναι η μεγάλη αδερφή. Τους άρεσε πολύ στον παιδικό και περνούσαν καλά, δεν ήταν αυτό το θέμα, και με την εγκυμοσύνη μου χάρηκαν πάρα πολύ, απλά ξαφνικά ένιωσαν ότι μεγάλωσαν και χρειάστηκαν μερικές εβδομάδες να επεξεργαστούν τις καινούργιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσες ίσως να κάνεις αυτό που μου είχε προτείνει εμένα η παιδίατρος. Ξαναβάζουμε την πάνα και δείχνουμε πλήρη αδιαφορία. (από μέσα μας τι κάνουμε είναι άλλη δουλειά). Εξηγούμε μία και μόνο φορά ότι η πάνα θα μείνει μέχρι να κοπούν τελείως τα ατυχήματα, αλλά εάν θέλει να πάει στο γιογιό βεβαίως και μπορεί να μας το ζητήσει. Από' κει και πέρα όμως δεν αντιδρούμε καθόλου. Δεν μαλώνουμε, αλλά ούτε και επιβραβέβουμε. "Κατούρησες πάνω σου? Α, καλά. Κατούρησες στο γιογιό? Α, καλά". Από τη στιγμή που το παιδί θα καταλάβει ότι εμείς δεν αντιδρούμε, παύει να αντιδρά κι αυτό και κάνει το αυτονόητο. Στην ηλικία που είναι άλλωστε, δεν του αρέσει πια να λερώνεται απάνω του.

 

Στην κόρη μου πάντως το κόλπο της αδιαφορίας έπιασε και μάλιστα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες ίσως να κάνεις αυτό που μου είχε προτείνει εμένα η παιδίατρος. Ξαναβάζουμε την πάνα και δείχνουμε πλήρη αδιαφορία. (από μέσα μας τι κάνουμε είναι άλλη δουλειά). Εξηγούμε μία και μόνο φορά ότι η πάνα θα μείνει μέχρι να κοπούν τελείως τα ατυχήματα, αλλά εάν θέλει να πάει στο γιογιό βεβαίως και μπορεί να μας το ζητήσει. Από' κει και πέρα όμως δεν αντιδρούμε καθόλου. Δεν μαλώνουμε, αλλά ούτε και επιβραβέβουμε. "Κατούρησες πάνω σου? Α, καλά. Κατούρησες στο γιογιό? Α, καλά". Από τη στιγμή που το παιδί θα καταλάβει ότι εμείς δεν αντιδρούμε, παύει να αντιδρά κι αυτό και κάνει το αυτονόητο. Στην ηλικία που είναι άλλωστε, δεν του αρέσει πια να λερώνεται απάνω του.

 

Στην κόρη μου πάντως το κόλπο της αδιαφορίας έπιασε και μάλιστα γρήγορα.

 

 

τελειο κολπακι!θα το δοκιμασω και εγω σε περιπτωση που παει κατι στραβα γιατι εχω σκοπο απο την ανοιξη να αρχισω να της την κοβω...γιατι ηδη αργησα!ειναι 2.5 χρονων...

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες σας υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σήμερα το πρωί ο μικρός έκανε πάλι τα κακά του στο βρακάκι ενώ είχαμε πάει μόλις 10 λεπτά πριν στην τουαλέτα. Ήρθε εκεί που μαγείρευα και μου λέει: "Μαμά, έκανα κακάκια στο βρακί μου. Θα με μαλώσεις;" Του είπα πως δεν πρόκειται να τον ξαναμαλώσω ποτέ και ας κάνει ότι θέλει. Αν θέλει ας πάει στη τουαλέτα, αν θέλει ας τα κάνει πάνω του. Δεν με νοιάζει καθόλου. Κάτι παρόμοιο δηλαδή με αυτό που είπε η παιδίατρος της mariab. Για σήμερα δεν τα ξανα-έκανε. Τι να πω; Τελικά όλα τρόπο θέλουνε. Κι εγώ η χαζή καθόμουν και τρελαινόμουν και κόντεψα να τρελάνω και το παιδάκι μου... Ευχαριστώ πολύ όλες τις μανούλες!!!!! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!

SaBQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκινησαμε προσπαθειες το καλοκαιρι. Στις 10 φορες τις 8 τα εκανε πανω της. Αλλα δεν την μαλωνα γιατι φοβομουνα (εχω διαβασει για δυσκοιλιοτητες που προκαλλουνται αν τα μαλωνεις επειδη μετα τα κρατανε κτλ) 2-3 φορες που βρεθηκαμε σε φιλικα σπιτια με παιδακια λιγο μεγαλυτερα που πηγαιναν στο γιογιο, 2-3 φορες που αυτα τα παιδακια μας επισκεφτηκαν σπιτι μας και χρησιμοποιησαν το δικο μας γιογιο και αυτο ηταν-το θαυμα εγινε!!Μιμιτισμος...

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα τι συμπτωση..και αλλο πραγμα που δε ελεγα στον αντρα μου...που ναπω αυτο που μας συνεβει εμας και δε θα γελανε!!

κοψαμε την πανα ιουλιο στα 3 του, γι αενα μηνα ολα καλα.

απο τον αυγουστο καιμετα, ενω εκανε τσισα κανονικα στην λεκανη, κακα εκανε μονο πανω του! ΜΟΝΟ πανω του με ελαχιστες εξαιρεσεις...και πανω απο 2 φορες την ημερα!εσπασαν τα νευρα μου!!το εκανε επιτηδες γιατι το εβλεπα και το ελεγε οτι δεν ηθελε να τα κανει στη λεκανη...μην τα πολυλογω, κρατησε μεχρι ΚΑΙ τον δεκεμβριο!!!!

 

και ξαφνικα τον ιανουαριο πηγε στη λεκανη και για τα κακα!!

5 μηνες αλλαζαμε τα βρακια 2 -3 φορες την ημερα!!πηγε και σχολειο, εκει δεν εκανε κακα, εκτος απο μια φορα που πηγε κανονικα στη λεκανη, το νοεμβριο ηταν.

τι να πω ευτυχως, τωρα τελειωσε, ο μικρος δε θυμαται τιποτα, αλλα εγω οταν το σκεφτομαι, λεω τι περασα χριστε μου!!

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα κορίτσια ,σας ακούω και είναι ακριβώς οτι περνάω και εγώ. Η μικρη μου είναι 3 μιση και ενω ολα ηταν μια χαρα απο τον Φεβρουαριο αντε πάλι!!! Δεν αντέχω, την παω με το καλό, τίποτα ,την μαλώνω με ειρωνεύεται. Εχθές εκεί που παίζαμε πριν κοιμηθει, της λέω πάμε για τσισα να μην λερώσουμε το κρεβάτι μας και κοιμηθούμε στην πολυθρόνα, ,μου λέει δεν θέλω, μέχρι να πάω να φτιάξω γάλα και να γυρισω, πλυμμήρα το κρεβατι!!! Κουβέρτες, σεντόνια ακόμα και το μαξιλάρι!! Δεν αντεξα την μάλωσα, της έβαλα πάμπερς με αποτέλεσμα να το σκίσει και να μου λέει πως είναι μεγάλη και φοραει βρακάκι. Και αφου βάλει το βρακάκι φυσικα ξεχναμε οτι είμαστε μεγάλες . Εχω απέλπιστει! θα δοκιμάσω τον πινακα επιβράβευσης και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Και μεις μια απο τα ιδια.... Ο δικος μου κοντευει 4 σε ενα μηνα... Η αληθεια ειναι οτι αρφησαμε να του βγαλουμε την πανα, γιατι περυσι ολο το καλοκαιρι ηταν συνεχεια αρρωστος και εκτοτε και αλλη μια φορα τα Χριστουγεννα που ηταν ετοιμος παλι αρρωστησε .... Τελοσπαντων, τον Μαιο με αρχες Ιουνη, κοψαμε την πανα μονομιας, δηλαδη και τσισα και κακα, και τη νυχτα χωρις κανενα ατυχημα...Μαλιστα ετρεχεολο ενθουσιασμο, αναβε το φως, ανεβαινε στο σκαμνακι και εκανε τσισα ορθιος...

 

Ομως εχω παρατηρησει οτι καθε φορα πυ κρυολογει λιγο τα κανει συνεχως πανω του... Το εκανε μια φορα τον Αυγουστο μια μερα, ειπα ενταξει φαση ειναι θα περασει... Τωρα, απο την Παρασκευη χασαμε το μπουσουλα... Εχει και παρα πολυ συνεχι, δεν ξερω πως το ενα επηρρεαζει το αλλο... Βασικα δεν κατουραει ανεξελεγκτα: Του φευγουν τα μισα στο βρακι και στο παντελονι και τα υπολοιπα τρεχει και τα κανει στην τουαλεττα... Χτες τον μαλωσα και μου λεει :ε, μαμα ησυχια, ηθελα κανω τσισα στο γιογιο... Επισης, παει τουαλεττα παρα πολυ συχνα, σχεδον καθε μια ωρα... Πινει και πολυυυ νερο...

 

Να επισημανω οτι κακα κανει κανονικα στο γιογιο. Επισης το βραδυ, ξυπναει και κανει κανονικα τσισα στο γιογιο κανονικα, χωρις ατυχημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μεις μια απο τα ιδια.... Ο δικος μου κοντευει 4 σε ενα μηνα... Η αληθεια ειναι οτι αρφησαμε να του βγαλουμε την πανα, γιατι περυσι ολο το καλοκαιρι ηταν συνεχεια αρρωστος και εκτοτε και αλλη μια φορα τα Χριστουγεννα που ηταν ετοιμος παλι αρρωστησε .... Τελοσπαντων, τον Μαιο με αρχες Ιουνη, κοψαμε την πανα μονομιας, δηλαδη και τσισα και κακα, και τη νυχτα χωρις κανενα ατυχημα...Μαλιστα ετρεχεολο ενθουσιασμο, αναβε το φως, ανεβαινε στο σκαμνακι και εκανε τσισα ορθιος...

 

Ομως εχω παρατηρησει οτι καθε φορα πυ κρυολογει λιγο τα κανει συνεχως πανω του... Το εκανε μια φορα τον Αυγουστο μια μερα, ειπα ενταξει φαση ειναι θα περασει... Τωρα, απο την Παρασκευη χασαμε το μπουσουλα... Εχει και παρα πολυ συνεχι, δεν ξερω πως το ενα επηρρεαζει το αλλο... Βασικα δεν κατουραει ανεξελεγκτα: Του φευγουν τα μισα στο βρακι και στο παντελονι και τα υπολοιπα τρεχει και τα κανει στην τουαλεττα... Χτες τον μαλωσα και μου λεει :ε, μαμα ησυχια, ηθελα κανω τσισα στο γιογιο... Επισης, παει τουαλεττα παρα πολυ συχνα, σχεδον καθε μια ωρα... Πινει και πολυυυ νερο...

 

Να επισημανω οτι κακα κανει κανονικα στο γιογιο. Επισης το βραδυ, ξυπναει και κανει κανονικα τσισα στο γιογιο κανονικα, χωρις ατυχημα!!!

Το εχεις πει στον παιδιατρο; Το να κανει τσισα καθε μια ωρα ειναι πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ειναι 19 μηνων και προσπαθουμε να την κοψουμε.. Ακομη δεν μιλαει το παιδακι μου αλλα το εβαζα στο γιογιο απο 12 μηνων να μαθει τι κανουμε εκει..απλα τον εβαζα μια δυο φορεες την ημερα. Τωρα απο το πρωι που ξυπναει του φοραω σλιπακι..στην αρχη παντα κατουργιοταν πανω του. Τωρα πχ θα κατουρησει 4 φορες πανω του 3 στο γιογιο...καποιες φορες οταν θελει πιανει το τσουτσου...νι του και μου κανει τσ τστστστσ(αυτο ξερει να λεει απο τα τσισια που ακουει..) οποτε τα προλαβαινουμε..αν περασει το μισαωρο -ωρα και δεν μου εχει πει τον βαζω και κατουραει χωρις ν μου το ζητησει..

Λετε να καταφερουμε να τα κοψουμε φετος???

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου 3.5 χρονών έκοψε την πάνα αρχές Ιουνίου. Το βράδυ όμως συνεχίζω να του φοράω πάνα. Το πρωι τη βρισκω βρεγμένη. Αλλά αφού κόψαμε την πάνα την υπόλοιπη μέρα, όλα καλά.

Η κόρη μου ειναι 20 μηνών κ από μωρό ηταν δυσκοίλια. Ταυτόχρονα σφιγγόταν πολύ κ υπέφερε η καημένη. Μια μερα μου ήρθε η τρελή ιδέα να την βάλω στην λεκάνη, ώστε να ελευθερώσει τον ποπό της κ να χαλαρώσει.

Κ το θαύμα εγινε.....συνδιασε την ανακούφιση με την λεκάνη. Κάθε φορά που θελει κακά, βγάζει την πάνα κ παει στην λεκάνη. Τα τσίσα όμως τα κάνει στην πάνα. Αλλά ΟΚ μικρούλα ειναι...κατά την Άνοιξη, θα της την βγάλω εντελώς...

 

Πάντως το κάθε παιδί ειναι τελείως διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κι εμείς το ίδιο πρόβλημα. ο μικρός έχει κόψει από τον Ιούνιο την πάνα και το βράδυ και όλα καλά χωρίς ατυχήματα. Ξαφνικά εδώ και 1 1/2 εβδομάδα κάνει τσίσα πάνω του αρκετές φορές και την μέρα. Έχει αρχίσει παιδικό αλλά περνάει πολύ όμορφα. Τι να φταίει; :confused:

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμείς το ίδιο πρόβλημα. ο μικρός έχει κόψει από τον Ιούνιο την πάνα και το βράδυ και όλα καλά χωρίς ατυχήματα. Ξαφνικά εδώ και 1 1/2 εβδομάδα κάνει τσίσα πάνω του αρκετές φορές και την μέρα. Έχει αρχίσει παιδικό αλλά περνάει πολύ όμορφα. Τι να φταίει; :confused:

 

ακριβώς το ίδιο κι εμείς!περνανε φάση!εγώ επειδή φοβήθηκα μήπως κρυώσει της βάζω από χτες πάνα βρακάκι!της είπα ότι είναι βρακάκι πυζαμάκι μόνο για το βράδι!έκανε τσίσα κανονικά παρόλο που το φόραγε με το που ξύπνησε!είχε κάνει βέβαια και στον ύπνο της!παρατήρησα βέβαια ότι κάνει περισσότερα τσίσα!πίνει και περισσότερο γάλα μάλλον λόγω δοντιών!είναι 2 1/2 τώρα!

τη μέρα δεν έχει θέμα ούτε το μεσημέρι!

Link to comment
Share on other sites

Προσεξτε αν κρυωνουν το βραδυ,συνηθως συμβαινει στα μικρα αν νιωθουν κρυο να κατουριουντε.επισης κατα την διαρκεια τις βραδιας να τους σηκωνετε μια φορα για τσισα και σιγα σιγα θα μαθουν

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά παίζει ο παιδικός ρόλο?Γιατί κι εμείς ενώ από τον Ιούνιο την έχουμε κόψει τελείως χωρίς ατυχήματα μέρα νύχτα, από την προηγούμενη βδομάδα που πήγε παιδικό (της αρέσει πολύ θέλει να πηγαίνει) έχουμε κάποιες φορές ατύχημα, 1 στο σχολείο και 3-4 σε ώρα ύπνου. Θα δείξει, ελπίζω να μην έχουμε πισωγύρισμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...