Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξετάσεις εγκυμοσύνης-εοπυυ-καλυπτόμενα έξοδα


Recommended Posts

Καλημέρα,βρίσκομαι στον 2ο μήνα.

Θα ήθελα να μάθω καθώς αλλάζουν συνέχεια τα δεδομένα, αν επιστρέφεται κάποιο ποσό από το ΙΚΑ για τις εξετάσεις που κάνω στο πλαίσιο της εγκυμοσύνης και πως γίνεται αυτό.

Ειδικά για τις πιο ακριβές εξετάσεις π.χ. αυχενική διαφάνεια και PAPP-A και τις άλλες που ακολουθούν, τι παίζει;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,βρίσκομαι στον 2ο μήνα.

Θα ήθελα να μάθω καθώς αλλάζουν συνέχεια τα δεδομένα, αν επιστρέφεται κάποιο ποσό από το ΙΚΑ για τις εξετάσεις που κάνω στο πλαίσιο της εγκυμοσύνης και πως γίνεται αυτό.

Ειδικά για τις πιο ακριβές εξετάσεις π.χ. αυχενική διαφάνεια και PAPP-A και τις άλλες που ακολουθούν, τι παίζει;:confused:

 

Καλημερα κοπελα μου!

Να χεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Και γω στο ΙΚΑ ειμαι ασφαλισμενη!Θα σου πω πως,για τις εξετασεις αιματος,πληρωνω τη διαφορα που μου αναλογει!Εχει τυχει για παραδειγμα να κανω εξετασεις που κοστιζαν 100 ευρω και να πληρωσω 20!Τα φαρμακα που παιρνω,δεν τα πληρωνω απο τη στιγμη που ειναι για κυηση!Τους υοερηχους ομως,ολων των ειδων(αυχενικη,β επιπεδου),τις πληρωσα κανονικα,αφου τις εκανα σε ιδιωτη!Και δω ομως οι τιμες ποικιλουν!Εχω ακουσει για παραδειγμα εξωφρενικα ποσα για την αυχενικη,ποσα που αγγιζαν τα 100 ευρω,ενω εγω πληρωσα 40!Ο δικος μου ιατρος τουλαχιστον,στις εγκυμονουσες παιρνει πολυ λιγοτερα!

Δε ξερω εαν σε καλυψα κοπελα μου!Μπορεις να ρωτησεις και στο ΙΚΑ!Εγω οτι απορια ειχα,που δεν μπορουσε καποιος να με καλυψει,ρωτουσα στο ΙΚΑ!:-)

ΟΛΑ να σου πανε καλα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,βρίσκομαι στον 2ο μήνα.

Θα ήθελα να μάθω καθώς αλλάζουν συνέχεια τα δεδομένα, αν επιστρέφεται κάποιο ποσό από το ΙΚΑ για τις εξετάσεις που κάνω στο πλαίσιο της εγκυμοσύνης και πως γίνεται αυτό.

Ειδικά για τις πιο ακριβές εξετάσεις π.χ. αυχενική διαφάνεια και PAPP-A και τις άλλες που ακολουθούν, τι παίζει;:confused:

Σε συμβεβλημένο γιατρό ΕΟΠΠΥ ή στο κέντρο μάνας και παιδιού της περιοχής σου http://www.ika.gr/gr/infopages/contact/addresses/my.cfm ο γιατρός σου γράφει και κάνεις σε συμβεβλημένα διαγνωστικά κέντρα (εγώ τις κάνω στο Μητέρα) :

 

τις πρώτες εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου (τοξόπλασμα, HIV,ερυθράς γενική αίματος, ούρων, μηκόπλασμα κλπ)

τις γενικές εξετάσεις αίματος και ούρων που θα κάνεις κάθε μήνα

την καμπύλη ζαχάρου

σε όλες αυτές θα πληρώσεις ένα ποολύ μικρό ποσό συμμετοχής

 

ο γιατρός του ΕΟΠΠΥ στο κέντρο μάνας και παιδιού επίσης (δεν ξέρω για ιδιώτη) μπορεί να σου γράψει τα συμπληρώματα σιδήρου και ασβεστίου έτσι ώστε να τα πάρεις δωρεάν από το φαρμακείο σου

 

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ, PAPP-A, τροφοβλάστηση και Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ επίσης μπορείς να κάνεις μέσω του ΙΚΑ και να μην πληρώσεις τίποτα

 

π.χ αύριο θα κάνω την Β επιπέδου στο ΙΚΑ ΚΑΝΝΙΓΟΣ http://www.ika.gr/gr/infopages/contact/addresses/1302.cfm αφού έκλεισα ραντεβού πριν 20 μέρες περίπου το μόνο που μου ζήτησαν είναι παραπεμπτικό γιατρού του ικα και το βιβλιάριο μου

 

Για την τροφοβλάστηση επίσης (επειδή το έχω ψάξει μια και την πλήρωσα πολύ ακριβά από λάθος πληροφορίες του γιατρου του ΙΚΑ) καλό θα ήταν να περάσεις μια βόλτα από τα γραφεία του ΕΟΠΠΥ για να σε κατατοπίσουν πως και τι θα πρέπει να κάνεις ακριβώς έτσι ώστε να δικαιολογήσουν τα έξοδα

 

ξέρω ότι δικαιολογούν ένα ποσό για την λήψη και κάποιες από τις εξετάσεις για τα συνηθισμένα σύνδρομα (όχι όμως όλα οπότε κάποια ίσως να χρειαστεί να τα πληρώσεις εσύ) όπως και να έχει λιγότερα θα σου έρθει από την 750αρα που ζητάνε τα ιδιωτικά να την κάνουν ;)

 

Για την αυχενική και το pappa δεν μπορώ να σε πληροφορήσω έκανα κατευθείαν τροφοβλάστηση, θα μπορούσες όμως να ρωτήσεις στο ικα κάνιγγος που σου γράφω παραπάνω αν την κάνουν :D

 

να έχεις μια καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη :D

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια αντεύχομαι και σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

 

Μετά από πολύ κόπο, υπάλληλος του ΕΟΠΥΥ μου δήλωσε ότι έξοδα εγκύμοσύνης από εξετάσεις σε ιδιωτικά νοσοκομεία δεν επιστρέφονται,ειδικά για εξετάσεις υπερήχων μου δήλωσε ότι τα πληρώνω εξ ολοκλήρου όπως και η σύζυγος του!!!

Μου πρότεινε ότι εξετάσεις μπορώ, να τις κάνω σε δημόσια που είναι συμβεβλημένα με ΕΠΟΥΥ.

 

Σε Κέντρο Μάνας παιδίου μια κυρία με βαρύ ύφος μου είπε να μιλήσω με γιατρό του ΙΚΑ για να δω τι θα μου γράψει.

Για εξετάσεις όπως Αυχενική διαφάνεια και PAPP-A που ανέρχονται σε ΙΑΣΩ-ΜΗΤΕΡΑ στα 150 ευρώ και γενικά υπερήχους,ο γιατρός μου (ιδιώτης-συμβεβλημέμενος ΕΟΠΥΥ) μου δήλωσε δεν μπορεί να τις γράψει.

Προτείνετε για αυτές τις εξετάσεις να ζητάω παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚΑ και να τις κάνω εκεί;

Απ' όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ εφόσον ο γιατρός μου δεν είναι του ΙΚΑ δύσκολα θα βγάλω άκρη...

Τέλος όταν σου λένε "οι εξετάσεις πρέπει να γίνουν σωστά" εννοώντας τράβα στον ιδιώτη αλλιώς θα τις ξανακάνεις,το ρισκάρεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια αντεύχομαι και σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

 

Μετά από πολύ κόπο, υπάλληλος του ΕΟΠΥΥ μου δήλωσε ότι έξοδα εγκύμοσύνης από εξετάσεις σε ιδιωτικά νοσοκομεία δεν επιστρέφονται,ειδικά για εξετάσεις υπερήχων μου δήλωσε ότι τα πληρώνω εξ ολοκλήρου όπως και η σύζυγος του!!!

Μου πρότεινε ότι εξετάσεις μπορώ, να τις κάνω σε δημόσια που είναι συμβεβλημένα με ΕΠΟΥΥ.

 

Σε Κέντρο Μάνας παιδίου μια κυρία με βαρύ ύφος μου είπε να μιλήσω με γιατρό του ΙΚΑ για να δω τι θα μου γράψει.

Για εξετάσεις όπως Αυχενική διαφάνεια και PAPP-A που ανέρχονται σε ΙΑΣΩ-ΜΗΤΕΡΑ στα 150 ευρώ και γενικά υπερήχους,ο γιατρός μου (ιδιώτης-συμβεβλημέμενος ΕΟΠΥΥ) μου δήλωσε δεν μπορεί να τις γράψει.

Προτείνετε για αυτές τις εξετάσεις να ζητάω παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚΑ και να τις κάνω εκεί;

Απ' όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ εφόσον ο γιατρός μου δεν είναι του ΙΚΑ δύσκολα θα βγάλω άκρη...

Τέλος όταν σου λένε "οι εξετάσεις πρέπει να γίνουν σωστά" εννοώντας τράβα στον ιδιώτη αλλιώς θα τις ξανακάνεις,το ρισκάρεις;;;;

 

Συγνωμη......:shock:....150 ευρω για Αυχενική διαφάνεια και PAPP-A ?

Θα μας τρελανουν?

Ειναι λεπτο το θεμα ομως!Εαν ειναι και το πρωτο σου παιδι,και με οσα ακους και βλεπεις γυρω σου,λες τα δινω αλλα τουλαχιστον θα εχω μια πιο ολοκληρωμενη γνωμη!

Εαν απο την αλλη εμπιστευεσαι τα μηχανηματα του ΙΚΑ,να τα κανεις εκει!Ξερω και γω!

Στην πολη παντως που μενω,δεν εμπιστευομουν ουτε τα μηχανηματα του ικα ουτε του νοσοκομειου!Βασικα,το δημοσιο νοσοκομειο εδω που μενω δεν εχει καν μαιευτικη κλινικη!!!!Ευτυχως εμενα μου τα εκανε ολα ο γιατρος,στο δικο του ιατρειο και οπως σου ειπα μου ειχε παρει 40 για την αυχενικη και 50 για την Β επιπεδου?Δηλαδη εαν για την αυχενικη σου παρουν 150,στη Β επιπεδου ποσα θα παρουν?300?Ελεος με το κωλοκρατος!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια αντεύχομαι και σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

 

Μετά από πολύ κόπο, υπάλληλος του ΕΟΠΥΥ μου δήλωσε ότι έξοδα εγκύμοσύνης από εξετάσεις σε ιδιωτικά νοσοκομεία δεν επιστρέφονται,ειδικά για εξετάσεις υπερήχων μου δήλωσε ότι τα πληρώνω εξ ολοκλήρου όπως και η σύζυγος του!!!

Μου πρότεινε ότι εξετάσεις μπορώ, να τις κάνω σε δημόσια που είναι συμβεβλημένα με ΕΠΟΥΥ.

 

Σε Κέντρο Μάνας παιδίου μια κυρία με βαρύ ύφος μου είπε να μιλήσω με γιατρό του ΙΚΑ για να δω τι θα μου γράψει.

Για εξετάσεις όπως Αυχενική διαφάνεια και PAPP-A που ανέρχονται σε ΙΑΣΩ-ΜΗΤΕΡΑ στα 150 ευρώ και γενικά υπερήχους,ο γιατρός μου (ιδιώτης-συμβεβλημέμενος ΕΟΠΥΥ) μου δήλωσε δεν μπορεί να τις γράψει.

Προτείνετε για αυτές τις εξετάσεις να ζητάω παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚΑ και να τις κάνω εκεί;

Απ' όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ εφόσον ο γιατρός μου δεν είναι του ΙΚΑ δύσκολα θα βγάλω άκρη...

Τέλος όταν σου λένε "οι εξετάσεις πρέπει να γίνουν σωστά" εννοώντας τράβα στον ιδιώτη αλλιώς θα τις ξανακάνεις,το ρισκάρεις;;;;

 

αν ο ιδιώτης γιατρός σου είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΠΥ μπορεί να σου γράψει και να κάνεις με ελάχιστο αντίτιμο αιματολογικές κλπ που αναφέρω παραπάνω

 

Τώρα όσον αφορά το κέντρο μάνας και παιδιού αυτή η κυριούλα δεν ξέρει τι τις γίνεται εσυ θα πάρεις τηλέφωνο σε ένα από αυτούς τους αριθμούς του ΕΟΠΠΥ που διαφημίζουν στην τιβι και θα τους πείς ότι θές να κλείσεις ραντεβού με γυναικολόγο (γιατί είσαι έγκυος) στο κέντρο μάνας και παιδιού που σε βολεύει (δεν έχει σημασία σε ποια περιοχή μένεις) θα πάς εκεί και αυτός ο γιατρός μπορεί να σου γράψει και να πάρεις δωρεάν ασβέστιο και σίδηρο όπως και τις αιματολογικές /ούρων που αναφέρω παραπάνω με μικρό κόστος συμμετοχής σε ιδιωτικά κέντρα που είναι συμβεβλημένα

 

Υπέρηχοι εγκυμοσύνης για να τις κάνεις ιδιωτικά δεν γράφονται από κανέναν και δεν δικαιολογούνται ούτε ολόκληρα ούτε μέρος ούτε τίποτα:evil::evil:

 

είτε πάς στον γιατρό σου είτε πάς στο μαιευτήριο σου και τα πληρώνεις εξ ολοκλήρου είτε πάς όπως σωστά σου είπαν σε κάποιο συμβεβλημένο δημόσιο και τις κάνεις

 

τώρα για το δημόσιο και τους υπερήχους δεν μπορώ να σχολιάσω, ότι μπορεί ο καθένας με τα οικονομικά του

προσωπικά μετά την πρώτη μου χθεσινή εμπειρία δεν θα το ξανακάνω καλλίτερα να πληρώσω κάτι παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου σίγουρο παρά να τρέχω όπως τώρα να ξανακάνω την β επιπέδου :evil::evil:

 

 

και Μαρία_thess στην Αθήνα τόσο παίζουν οι τιμές τι να κάνουμε δυστυχώς όπως φαίνεται δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι ο κόσμος δεν μπορεί να διαθέσει τόσα χρήματα και αν μπορεί θα προτιμούσε να χρησιμοποιήσει μέρος αυτών σε κάτι άλλο σε πατάνε όπου βρούνε

Link to comment
Share on other sites

τώρα για το δημόσιο και τους υπερήχους δεν μπορώ να σχολιάσω, ότι μπορεί ο καθένας με τα οικονομικά του

προσωπικά μετά την πρώτη μου χθεσινή εμπειρία δεν θα το ξανακάνω καλλίτερα να πληρώσω κάτι παραπάνω και να έχω το κεφάλι μου σίγουρο παρά να τρέχω όπως τώρα να ξανακάνω την β επιπέδου :evil::evil:

 

Είχες εμπειρία από Β' επιπέδου του ΙΚΑ; τι συνέβει; χάλια; δεν ασχολήθηκαν;;;;

Link to comment
Share on other sites

και Μαρία_thess στην Αθήνα τόσο παίζουν οι τιμές τι να κάνουμε δυστυχώς όπως φαίνεται δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι ο κόσμος δεν μπορεί να διαθέσει τόσα χρήματα και αν μπορεί θα προτιμούσε να χρησιμοποιήσει μέρος αυτών σε κάτι άλλο σε πατάνε όπου βρούνε

 

Κοπελα μου,πραγματικα,δε το χωραει ο νους μου αυτο!Τοσο μεγαλη διαφορα!

Πρεπει να ντρεπονται οι ανθρωποι!

Ολα να σου ρθουν βολικα,και σε ολα τα κοριτσια!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυχενική διαφάνεια και PAPP-A 95 ευρώ στην Βιοιατρική:!: . Το είπα στον γυναικολόγο μου αλλά επιμένει να τις κάνω σε ένα από τα ιδιωτικά που μου 'χει προτείνει.:?:

Link to comment
Share on other sites

Αυχενική διαφάνεια και PAPP-A 95 ευρώ στην Βιοιατρική:!: . Το είπα στον γυναικολόγο μου αλλά επιμένει να τις κάνω σε ένα από τα ιδιωτικά που μου 'χει προτείνει.:?:

 

Κορίτσια κι εγώ τόσα σχεδόν πλήρωσα, 100 ευρώ για αυχενική με τεστ παπ μαζί αλλά τόσο μου δίνει τιμή και για το Β' επιπέδου. Κι είναι διαπιστευμένος.

Η αλήθεια είναι πως ζήτησα έκπτωση και έτσι κι έγινε.. Να μην ντρέπεστε, κονομάνε πολλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχες εμπειρία από Β' επιπέδου του ΙΚΑ; τι συνέβει; χάλια; δεν ασχολήθηκαν;;;;

δυστυχώς ναι και μάλιστα χθεσινή :(:(

δεν ασχολήθηκαν ούτε μου εξήγησε τίποτα ούτε αυτά που γράφει το ριμαδόχαρτο είναι ευανάγνωστα ούτε κάποιο γραπτό πόρισμα ότι όλα είναι (όσο μπορεί τέλος πάντων να δεί) οκ ούτε τίποτα για τα εσωτερικά όργανα λεει ΤΙΠΟΤΑ

το μόνο που μου έλεγε την ώρα της εξέτασης ότι είναι αγόρι (ανάμεσα στην πολυλογίας μιας υποτιθέμενης μαίας για τα δικά της παιδιά και το βάρος τους) και στο τέλος ότι είναι όλα καλά (άντε βρε)

 

και το πικ είναι ότι τέτοιο ζούληγμα και πόνο δεν έχω ξαναπεράσει στην ζωή μου

τέλος πάντων, εγώ πάντως δεν έμεινα ευχαριστημένη και μάλλον θα την ξανακάνω αφού δει πρώτα το ριμαδόχαρτο ο γιατρός μου αν μου πεί ότι οι μετρήσεις δεν επαρκούν ............ααααααααα το καλλίτερο δεν σας το είπα ....πριν από 2 μήνες αυτή η εξέταση ήταν δωρεάν χθές πλήρωσα και 15 ευρά..... :evil: έτσι για το καλό

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα....

Εγώ θα σου έλεγα να ξεχάσεις το 15ευρω και την ταλαιπωρία, να φορέσεις ένα ωραίο χαμόγελο και να πας να κάνεις σε ιατρείο σοβαρό την εξέταση μόνο και μόνο επειδή είναι από τους πιο σημαντικούς υπέρηχους.

 

Δεν τρέχει τίποτα - δεν κάνει να συγχιζόμαστε εμείς! έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αμνιοπαρακέντηση με ΕΟΠΠΥ:

 

1. Ρωτάς το γιατρό σου σε ποια εβδομάδα (ή ποιες εβδομάδες) της εγκυμοσύνης θέλει την αμνιοπαρακέντηση. Τον βάζεις να σου γράψει: 1. Aμνιοπαρακέντηση (το χαρτί θα το δώσεις στο δημοσιο μαιευτήριο που θα την κάνεις) και 2. Προγεννητική διάγνωση χρωμοσωματικών ανωμαλιών (το χαρτί θα το δώσεις στο Χωρέμειο). Nα σας τα γράψει και στο βιβλιάριό σας!

 

Με αυτόν τον τρόπο δεν πλήρωσα τίποτα ούτε στο Έλενα, ούτε στο Χωρέμειο, παρά μόνο το υπερηχογράφημα που γίνεται ταυτόχρονα με την αμνιοπαρακέντηση (περίπου 8,5 ευρώ)

 

2. Μετά αρχίζεις τα τηλέφωνα.

 

1ο τηλεφώνημα στο Χωρέμειο να κλείσεις ραντεβού για παραλαβή αμνιακού υγρου μέσα στην εβδομάδα/ες που σου είπε ο γιατρός σου. Το αμνιακό υγρό πρέπει να το πας στο Χωρέμειο ΠΡΙΝ ΤΙΣ 12 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.

 

2ο τηλεφώνημα στο δημόσιο νοσοκομείο μαιευτήριο που θέλεις να γίνει η άμνιο, για να κλείσεις ραντεβού στην ίδια ημερομηνία με αυτό στο Χωρέμειο (κατά προτίμηση σχετικά νωρίς το πρωί για να προλάβεις να το πας στο Χωρέμειο).

 

Αν θέλεις να γίνει στο ΕΛΕΝΑ να ξέρεις ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσουν το τηλέφωνο και πρέπει οπωσδήποτε να πας από εκεί να κλείσετε το ραντεβού. (οι υπάλληλοι είναι γλυκύτατες και εξυπηρετικότατες, αλλά επιλέγουν να εξυπηρετούν τις εγκύους που στέκονται όρθιες και περιμένουν να κλείσουν ραντεβού, παρά αυτές που τηλεφωνούν. Δυστυχώς δεν υπάρχει ένας έξτρα υπάλληλος που να έχει αποκλειστικά την αρμοδιότητα των τηλεφωνημάτων)

 

Αν δεν μπορέσεις από την αρχή να συμβιβάσεις μέρες και ώρες στα ραντεβού μεταξύ δημόσιου νοσοκομείου και Χωρέμειου, αρχίζεις φτου κι απ' την αρχή τα τηλεφωνήματα, πρώτα Χωρέμειο, μετά νοσοκομείο κ.ο.κ. Γι' αυτό καλό είναι γι' αυτή την εξέταση να κλειστούν τα ραντεβού τουλάχιστον 2 μήνες πριν γίνει. Αν, παρά τις προσπάθειές σου, δεν μπορέσεις να συμβιβάσεις μέρες και ώρες, κάνεις την εξέταση στο δημόσιο νοσοκομείο/μαιευτήριο και πας το μπουκαλάκι σου στο ιδιωτικό εργαστήριο που θα σου συστήσει ο γιατρός σου (όπου πληρώνεις κανονικά την καλλιέργεια του αμνιακού υγρού).

 

Έτσι, πας στο νοσοκομείο, κάνεις την εξέταση, παίρνεις το μπουκαλάκι, το πας στο Χωρέμειο και σου λένε να πάρεις τηλέφωνο σε 20-25 ημέρες (δεν κάνουν την αρχική γρήγορη διάγνωση που γίνεται στον ιδιωτικό τομέα). Τότε θα σου πουν αν είναι έτοιμα τα αποτελέσματα και πότε να πας να τα πάρεις.

 

Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία, με το καλό να γεννήσουμε όλες γερά μωρά!

 

edit: σε κάποιο από τα δημόσια μαιευτήρια της Αθήνας υπάρχει μέσα στο νοσοκομείο εργαστήριο για την καλλιέργεια του αμνιακού υγρού, οπότε αποφεύγεις την ταλαιπωρία στο Χωρέμειο. Αλλά δεν θυμάμαι ποιο νοσοκομείο είναι αυτό [νομίζω το Αλεξάνδρα??????? ενημερωθείτε]

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να συμπληρώσω ότι τα αποτελέσματα στο Χωρέμειο τα παίρνεις ως εξής:

 

Πας στο γραφείο κίνησης του Αγία Σοφία Παίδων και κόβεις ένα εισητήριο των 5 ευρώ και τους λες ότι είναι για παραλαβή χρωμοσωμιακών γενετικών εξετάσεων στο Χωρέμειο. Μετά πας στο Χωρέμειο (που βρίσκεται μέσα στο συγκρότημα του νοσοκομείου), στο 2ο όροφο, μεταξύ 11-12 το πρωί και παραλαμβάνεις.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη......:shock:....150 ευρω για Αυχενική διαφάνεια και PAPP-A ?

Θα μας τρελανουν?

Ειναι λεπτο το θεμα ομως!Εαν ειναι και το πρωτο σου παιδι,και με οσα ακους και βλεπεις γυρω σου,λες τα δινω αλλα τουλαχιστον θα εχω μια πιο ολοκληρωμενη γνωμη!

Εαν απο την αλλη εμπιστευεσαι τα μηχανηματα του ΙΚΑ,να τα κανεις εκει!Ξερω και γω!

Στην πολη παντως που μενω,δεν εμπιστευομουν ουτε τα μηχανηματα του ικα ουτε του νοσοκομειου!Βασικα,το δημοσιο νοσοκομειο εδω που μενω δεν εχει καν μαιευτικη κλινικη!!!!Ευτυχως εμενα μου τα εκανε ολα ο γιατρος,στο δικο του ιατρειο και οπως σου ειπα μου ειχε παρει 40 για την αυχενικη και 50 για την Β επιπεδου?Δηλαδη εαν για την αυχενικη σου παρουν 150,στη Β επιπεδου ποσα θα παρουν?300?Ελεος με το κωλοκρατος!

μαλλον δεν εισαι καλα ενημερωμενοι οι ιατροι που ακνουν αυχενικη διαφανει περνουν 150-180 ευρω.οι αλλοι απλα δεν κανουν παιζουν με τον υπερηχο και την υγεια των παιδιων μας.για ψαξε ο γιατρος που σου εκανε ειναι πιστοποιημενος?αν οχι !και πολλα σου πηρε 40 ευρω.εδω παει το ελεος!!!και μη ξεχναμε η αυχενικη ειναι σαν το β επιπεδου στο πρωτο τριμηνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο Λητω πληρωσα για β επιπεδου 100 ευρω και την εκανα με τον κυριο Ρωττα. Ενημερωτικα και μονο!

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα εγω εμαθα οτι θα γινω μανουλα πριν 5 μερες εκανα το τεστ κ βγηκε θετικο. δεν εχουμε παει ακομα στον γιατρο θα παμε την πεμπτη απλα εχω μιλησει μαζι του και μου ειπε να αρχισω φολλικο οξυ κ σιδηρο. βασικα εχω αρχισει να αγχωνομαι με ολες αυτες τις εξετασεις απο οικονομικης πλευρας γιατι εγω ειμαι ανεργη και ο αντρας μου χαμηλομισθος. στην συζητηση σας ειδα οτι υπαρχουν αρκετες αποψεις. εγω αυτο που θελω να μαθω ειναι ποιες εξετασεις καλυπτονται απο το ικα ( ο γιατρος μου ειναι συμβεβλημενος).δηλαδη πρεπει να κλεισω ραντεβου απο τωρα γιατι σκεφτομαι αν παω την πεμπτη στον γιατρο μην περιμενω τελευταια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ με πολύ ψάξιμο ανακάλυψα ότι η πιο ικονομική αυχενική γίνεται ως εξής, πράγμα το οποίο και έκανα:

Έκλεισα ραντεβού στο Έλενα (για καλή μου τύχη τηλεφωνικώς και μάλισταπήρα και σχετικά κοντά στην ημερομηνία που έπρεπε να πάω για την εξέταση και είχαν ραντεβού), όπου η αυχενική (μόνη της, χωρίς το papp -a) μου κόστισε 28 ευρώ.

Κατόπιν πήγα σε 'ένα εργαστήριο πίσω από το Λητώ , το οποίο όμως συνεργάζεται με το Λητώ (να φανταστείτε ότι η αιμοληψία πραγματοποιήθηκε στο μαιευτήριο) και έδωσα άλλα 28 ευρώ για το papp-a. Κράτησαν και μία φωτοτυπία της γνωμάτευσης της αυχενικής και βγήκε το αποτέλεσμα, το οποίο, αν πας νωρίς το πρωί, βγαίνει αυθημερόν, αλλιώς βγαίνει την επομένη, μέχρι το μεσημέρι και αποστέλλεται, κατόπιν αιτήσεως, με email και μετά και ταχυδρομικά.

Και δε χρειάστηκε να μου γράψει κανένας ιατρός τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την αυχενική διαφάνεια στο Έλενας (γίνεται μόνο πρωί και στοιχίζει 28 ευρώ) και την papp-a σε ένα εργαστήριο πίσω από το Λητώ, το οποίο όμως συνεργάζεται με το Λητώ (να φανταστείτε η αιμοληψία πραγματοποιήθηκε στο μαιευτήριο) με κόστος άλλα 28 ευρώ. Κρατάνε και μία φωτοτυπία της γνωμάτευσης της αυχενικής και έτσι βγάζουν το αποτέλεσμα το οποίο βγαίνει την επομένη ημέρα και, αν το ζητήσεις, σου το στέλνουν, εκτός από το ταχυδρομείο, και με mail για πιο γρήγορα και για να μην ξαναπηγαίνεις. Είναι το πιο φθηνό που βρήκα. Να σκεφτείτε ότι οι αντίστοιχες αιματολογικές στο Ελενας γίνονται μόνο απόγευμα και το κόστος τους είναι 75 ευρώ, ποσό εξωφρενικό για δημόσιο νοσοκομείο!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Εγώ έκανα την αυχενική διαφάνεια στο Έλενας (γίνεται μόνο πρωί και στοιχίζει 28 ευρώ) και την papp-a σε ένα εργαστήριο πίσω από το Λητώ, το οποίο όμως συνεργάζεται με το Λητώ (να φανταστείτε η αιμοληψία πραγματοποιήθηκε στο μαιευτήριο) με κόστος άλλα 28 ευρώ. Κρατάνε και μία φωτοτυπία της γνωμάτευσης της αυχενικής και έτσι βγάζουν το αποτέλεσμα το οποίο βγαίνει την επομένη ημέρα και, αν το ζητήσεις, σου το στέλνουν, εκτός από το ταχυδρομείο, και με mail για πιο γρήγορα και για να μην ξαναπηγαίνεις. Είναι το πιο φθηνό που βρήκα. Να σκεφτείτε ότι οι αντίστοιχες αιματολογικές στο Ελενας γίνονται μόνο απόγευμα και το κόστος τους είναι 75 ευρώ, ποσό εξωφρενικό για δημόσιο νοσοκομείο!

 

Μήπως θυμάσαι πώς έλεγαν το εργαστήριο ή έχεις κάποιο τηλέφωνο? Έχω την εξέταση της αυχενικής την Τρίτη στο Έλενα και είμαι δύσκολα οικονομικά. :oops:Νόμιζα πως στο Έλενα έπρεπε να το κάνω και πράγματι η τιμή που μου είπαν ήταν γύρω στα 75.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα σας!ο γιατρος μου, μου ειπε να κανω την εξεταση για κυστικη ινωση.τον ενδιαφερει λεει το βασικο κομματι.γνωριζετε περιπου ποσο κοστιζει καπου ιδιωτικα?ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ την αυχενική αναγκαστικά την έκανα στο ιατρείο με πιστοποιημένη συνεργατη του γιατρού απο την Αθήνα γιατί δεν εμπιστευομαι το νοσοκομείο εδώ αλλά οκ το ποσο το γνώριζα απο την αρχή. Το μεγαλο σοκ το έπαθα στις γενικές εξετάσεις αιματος και κολπικού υγρού που κάνουμε στην αρχή. Μου τις γραφει ο γιατρος και μου λεει να ξέρεις κάποιες δεν καλύπτονται απο τον εοπυυ. Εντάξει λέω κι εγώ, ας μην ταλαιπωρηθώ με τα λεωφορεια για το νοσοκομειο, ας παω σε ενα μικροβιολογικό της γειτονιάς μου. Κάνουμε τις εξετασεις κ λέει μετά η μικροβιολόγος 100 ευρώ!!:shock:

Εντάξει πήγα ως προστατευόμενο μέλος του συζύγου αλλά 100 ευρώ η συμμετοχή?? Μετά για το στιγμα πήγα τρέχοντας στο νοσοκομείο που είναι δωρεάν αλλά τα πολλά δεν τα γλίτωσα κι ουτε μου έκοψε της χαζής να ρωτήσω απο πριν.

TqhDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα είναι να κάνω αμνιοπαρακεντηση σε λίγες μέρες. Γνωρίζει κανένας τι είδους χαρτιά πρέπει να καταθέσω στο ικα και πόσα χρήματα μπορώ να πάρω ως επιστροφή; θα έχω βέβαια και τη δεκαημερη άδεια σφραγισμενη από τον εργοδότη μου. Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας δείτε πιο πάνω 

δυστυχως δεν γνωρίζουμε εάν η διαδικασία είναι ακόμα η ίδια . Θα είναι χρήσιμο να υπάρξει κάποια νέα μαρτυρία .

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...