Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6 μηνων δεν κοιμαται χωρις εμενα


Μπουρμπουρ1

Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα, χρονια πολλα!

Εχω πολυ καιρο να γραψω και οι λογοι ειναι οτι με επιασαν τα ψυχολογικα μου, φυγαμε για χριστουγεννα και το κυριοτερο το μωρο δεν μου αφηνει χρονο.

 

Οπως μου λενε ολοι θα μου πειτε κι εσεις οτι εγω φταιω γιατι την εμαθα ετσι αλλα εδω και πολυ καιρο η κατασταση εχει ως εξης:

Την ημερα δεν καθεται μονη της παρα ελαχιστα, ακομη κι αγκαλια να την εχω δεν ησυχαζει αν δεν της δινω συνεχως καποιο ερεθισμα.Τη νυχτα κοιμομαστε μαζι για δικη μου ευκολια γιατι ξυπνα ακομα καθε 2-3 ωρες για να φαει και αλλιως ταλαιπωρουμαι πολυ.Με τα πιο πανω δεν εχω προβλημα, τα θεωρω λιγο πολυ φυσιολογικα για ενα μωρο.Λαθος;;;

Το προβλημα μου ειναι οτι δεν με αποδεσμευει τις ωρες που κοιμαται την ημερα.Αν κοιμηθω μαζι της κατα τη διαρκεια της ημερας μπορει να κοιμηθει και ενα τριωρο αλλα αν σηκωθω απο διπλα της ξυπναει το αργοτερο μετα απο 45'.Αν ξαναξαπλωσω μαζι της θα ξανακοιμηθει αλλα με δυσκολια θα ξανασηκωθω κι αυτο επαναλαμβανεται πολλες φορες.Το αποτελεσμα δεν βρισκω χρονο ουτε για τις βασικες δουλειες αλλα ουτε και μια στιγμη προσωπικου χρονου.

Δοκιμασα να την κοιμιζω σε πιο αραια διαστηματα, να την κουραζω, να την σηκωνω αν δεν θελει να κοιμηθει μονη της, τζιφος! το αποτελεσμα ειναι να εχω ενα μωρο που γρινιαζει απο νυστα.Βοηθεια απο καποιον που μπορω να την αφησω για λιγο ειτε ξυπνια ειτε κοιμισμενη δεν εχω.

Τωρα πηρα ενα αρκουδακι για να κοιμομαστε μαζι και να το αφηνω στη θεση μου αλλα δεν εχω προλαβει ακομη να δω αποτελεσματα.Θαπιασει λετε;Υποθετω οτι το προβλημα προκυπτει απο τον θηλασμο.Μηπως χρειαζονται γενικοτερες αλλαγες;Μη μου πειτε να την αφησω να κλαιει δεν αντεχουν τα νευρα μου, το κλαμα της ειναι ιδιαιτερα στρεσογονο για μενα.

Οταν ηταν πιο μωρο ηταν καλυτερα τα πραγματα.Μαλλον κατι εκανα λαθος ε;Τι με συμβουλευετε; μπορω να κανω κατι 'η θα πρεπει απλως να περιμενω να μεγαλωσει;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο θηλασμος δεν φταει

εσυ δεν φταις

το μωρο δεν φταει

φαση ειναι θα περασει, προφανως βγαζει και δοντια, τραγωδια,,,σε αυτην την ηλικια αρχιζει ενα εντονο σταδιο προσκολλησης

πηγαινε με τα νερα τη;, καθησυχασε την αγκαλιασε την θηλασε την κοιμησου μαζι της

 

τα εχουμε περασει σχεδον ολοι,,,αρχισε να κοιμαται μονος του ο δικος μου στον χρονο εκει γυρω στους 14 μηνες κι αυτο προοδευτικα

ηταν αυτοκολλητος τωρα σχεδον 3 ειναι ενα ζωηρο ανεξαρτητο αγορακι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μπουρμπουρ!

Κι εμενα η μικρουλα μου καπως ετσι ειναι με τη μονη διαφορα οτι δεν κοιμαται μαζι μας το βραδυ, αλλα διπλα μας στο κραβατακι της.Κανα δυο φορες που την πηρα στο κρεβατι μας το μεσημερι για να κοιμηθω κι εγω λιγακι, κοιμηθηκε κι εκεινη σαν πουλακι πολυ παραπανω, πραγμα το οποιο δεν συνηθιζει!!!Κατα τη διαρκεια της ημερας κοιμαται 10λεπτα τεταρτα αντε μισαωρα το πολυ!Ενοειται οτι δεν προλαβαινω να κανω τιποτα!!!!Ουτε να ξεκουραστω ουτε να κανω πολλες πολλες δουλειες!! Θεωρω οτι ειναι απολυτα φυσιολογικες αυτες οι συμπεριφορες! Ειναι ακομα μικρουλια και θελουν τη μανουλα τους....

Κι εμενα μεσα στη μερα σπανιως καθεται μονη της, γιατι την εχω συνηθισει (συνειδητα) σε ring sling, βεβαια δεν ξερω για ποσο ακομα αφου ειναι 8 κιλα:?...

Ειναι λιγακι δυσκολο οσο ειναι ακομα μικρα, αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα αλλαξει αυτο (οπως μας λεει και η juckrussel). Ειναι λογικο που απογοητευεσαι και κουραζασαι, αλλα σκεψου οτι κανεις το καλυτερο δυνατον για το μωρο σου.

Τι θα ηταν καλυτερο? να τα ειχαμε "εκπαιδευσει" με ελεγχομενα κλαματα??Σιγουρα οχι!

Εμας μας εχουν βοηθησει παρα πολυ οι βολτες!!!!Περναει η μερα ευχαριστα και για τους δυο, επισης κουραζεται και κοιμαται πιο ευκολα μετα! Διαφορετικα η μερα μας δεν περναει με ΤΙΠΟΤΑ!!!

Θα σου προτεινα αν εχεις τις αντοχες να επιχειρησεις να την κοιμιζεις στο κρεβατακι της, μηπως αλλαξει κατι.

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης σιγουρα την ενοχλουν τα ουλακια της!Εμας η κατασταση δεν παλευοταν καθολου μεχρι που εβγαλε τα δυο κατω και καπως σαν να εχει ηρεμισει. Μαρτυρισαμε....ποσο μαλιστα το μωρακι! Θα οφειλεται και εκει η γκρινια της..

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Την κόρη μου την είχα σε κούνια μέσα στο δωμάτιό μας μέχρι 9 μηνών.

Μέγα λάθος !!!

Ήταν πάντα ανήσυχη, δεν κοιμόταν καλά κτλ.

Τον γιό μου, τον κράτησα μέχρι να σαραντήσει και λίγο περισσότερο στην καλαθούνα δίπλα μου και μετά μπήκε στην κούνια του την κανονική.

Κοιμόταν πάρα πολύ καλά και ήταν ήρεμος.

Όσο για αυτό με τις αγκαλιές, όλα τα μωρά θέλουν αγκαλιές.

Κι εγώ έτσι έλεγα όταν ήταν τα παιδιά μου μωρά, όμως ο καιρός περνάει και μετά δεν θέλουν αγκαλιά !!!

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο θηλασμος σιγουρα δεν φταιει..εμενα θηλασε μεχρι 4 μηνων αλλα ηταν κ ειναι κολλημενη πανω μου..πιο μικρη κ εγω ολο την κουβαλαγα πανω μου..τωρα πλεον τρεχει οποτε τρεχει απο πισω μου..η μαμα μου την φωναζει "τσαντακι" μου λεει καθε φορα το τσαντακι σου θα το παρεις μαζι σου στην βολτα???:D:D φαση ειναι κ θα περασει..κ εγω κουραζομουν παρα παρα πολυ(εμενα βεβαια δεν κοιμαται μαζι μου οχι γιατι δεν θελω αλλα γιατι δεν θελει εκεινη,εχει κ προτειμησεις βλεπεις) αλλα κ παλι στην δικη σας ηλικια κοιμοταν 2-3 φορες στην μερα απο 15 λεπτα εως 1 ωρα το πολυ..τωρα πλεον κανει 1 υπνο περιπου 1-2 ωρες..οσο θα μεγαλωνει σαφως τα πραγματα θα ειναι πιο ευκολα.. τις δουλειες κ εγω τις χαζοεκανα με την μικρουλα στο σλινγκ οπως ειπε κ μια κοπελα πιο πανω..φαντασου οτι εμενα στο καροτσι τους τελευταιους 2 μηνες αρχισε να καθεται..μεχρι τοτε κ βολτα στο σλινγκ βγαιναμε..

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Την κόρη μου την είχα σε κούνια μέσα στο δωμάτιό μας μέχρι 9 μηνών.

Μέγα λάθος !!!

Ήταν πάντα ανήσυχη, δεν κοιμόταν καλά κτλ.

Τον γιό μου, τον κράτησα μέχρι να σαραντήσει και λίγο περισσότερο στην καλαθούνα δίπλα μου και μετά μπήκε στην κούνια του την κανονική.

Κοιμόταν πάρα πολύ καλά και ήταν ήρεμος.

 

Πώς είσαι όμως σίγουρη ότι αυτή η διαφορά οφείλεται στο θέμα της αλλαγής δωματίου κ όχι σε ιδιοσυγκρασία ή άλλους παράγοντες; Εγώ σκέφτομαι ότι αν κάνω δεύτερο μόνο κ μόνο η εμπειρία που θα έχουμε κ οι δύο ως γονείς θα επιδράσει διαφορετικά σε σχέση με το πρώτο. Οπότε θα είναι δύσκολο μετά να βγάλουμε συμπεράσματα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το μωρούλι σου είναι αρκετά μεγάλο για να κοιμάστε μαζί στο ίδιο κρεβάτι.. να σου ζήσει παρεπιμπτόντως!!:) Μπορείς αν θες να δοκιμάσεις να την βάλεις στην κούνια της, να είσαι κι εσύ δίπλα της για λίγο, να της κρατάς το χεράκι, να της τραγουδάς ακόμα και να της δίνεις κάτι να παίζει ... αρχικά στα λέω αυτά όχι για να μάθει αμέσως να κοιμάται μόνο της, αλλά αρχικά για να συνηθίζει σιγά σιγά στην ιδέα της κούνιας... ή μπορείς να την βάζεις εκεί για λίγη ώρα κατά τη διάρκεια της μέρας...ίσως θα μπορούσες πρώτα να δοκίμαζες κάτι τέτοιο και μετά από σιγά σιγά να έβρισκες τακτικές για να αρχίσει να κοιμάται κιόλας. Για αρχή, ας μάθει ότι υπάρχει και η κούνια και είναι καταδική της και πολύ άνετη για να ξαπλώσει και εκεί!! :wink: ... τα υπόλοιπα βρίσκονται, μην ανησυχείς...σημασία έχει που είσαι τόσο κοντά με το μωρουλίνι σου και αναζητάς το καλύτερο γι αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

ο θηλασμος δεν φταει

εσυ δεν φταις

το μωρο δεν φταει

φαση ειναι θα περασει, προφανως βγαζει και δοντια, τραγωδια,,,σε αυτην την ηλικια αρχιζει ενα εντονο σταδιο προσκολλησης

πηγαινε με τα νερα τη;, καθησυχασε την αγκαλιασε την θηλασε την κοιμησου μαζι της

 

τα εχουμε περασει σχεδον ολοι,,,αρχισε να κοιμαται μονος του ο δικος μου στον χρονο εκει γυρω στους 14 μηνες κι αυτο προοδευτικα

ηταν αυτοκολλητος τωρα σχεδον 3 ειναι ενα ζωηρο ανεξαρτητο αγορακι

 

Ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ!!!

Νόμιζα ότι τα έκανα όλα λάθος κι ότι δεν θα κοιμηθούμε ποτέ χώρια...

Περνάω τα ίδια με την μπουρμπουρ και άρχισα να αγχώνομαι...δεν θέλω να την ακούω να κλαίει, δεν μπορώ να την ''διώξω'':confused:.

Παρεμπιπτόντως εμένα την φωνάζουν ουρά!!!!:lol:

lulop3.pngWyeQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πώς είσαι όμως σίγουρη ότι αυτή η διαφορά οφείλεται στο θέμα της αλλαγής δωματίου κ όχι σε ιδιοσυγκρασία ή άλλους παράγοντες; Εγώ σκέφτομαι ότι αν κάνω δεύτερο μόνο κ μόνο η εμπειρία που θα έχουμε κ οι δύο ως γονείς θα επιδράσει διαφορετικά σε σχέση με το πρώτο. Οπότε θα είναι δύσκολο μετά να βγάλουμε συμπεράσματα.

 

 

 

 

Γλυκιά μου, θα σου πώ γιατί είμαι τόσο σίγουρη.

Γιατί με την μικρή που ήταν το πρώτο μου παιδί, ήμουν ψαρωμένη, είχα φοβίες, ανασφάλειες και πρώτα εγώ ήμουν εξαρτημένη απο αυτήν.

Η μικρή το καταλάβαινε και έπαιζε με τα νεύρα μου.

Στον γιό μου όμως που φρόντισα να μην είναι κολλημένος πάνω μου μέρα-νύχτα, επίσης το καταλάβαινε και ήταν πιο ανεξάρτητος απο μωρό, επειδή όμως είχα φροντίσει εγώ γι'αυτό.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mariazeta συμπασχω!!και εμενα η δικια μου δεν θελει να κοιμομαστε μαζι,κανα δυο φορες που συνεβει,συνεβει γιατι την εβαλα οσο κοιμοταν!!Ναι μεν κοιμοταν παραπανω γιατι θηλαζε οσο κοιμοταν αλλα οταν ξυπναγε και καταλαβαινε οτι δεν ειναι στο κρεβατι της εκλεγε!!!:shock::shock:

Επισης εχει εθιστει τοσο στο sling που δεν θελει κι εμενα το καροτσι,κλαιει, θελει αγκαλιτσες και φιλακια στις βολτες, αλλα σημερα πρωτη μερα πηγαμε βολτα με καροτσι και φανηκε να της αρεσει..

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Mariazeta συμπασχω!!και εμενα η δικια μου δεν θελει να κοιμομαστε μαζι,κανα δυο φορες που συνεβει,συνεβει γιατι την εβαλα οσο κοιμοταν!!Ναι μεν κοιμοταν παραπανω γιατι θηλαζε οσο κοιμοταν αλλα οταν ξυπναγε και καταλαβαινε οτι δεν ειναι στο κρεβατι της εκλεγε!!!:shock::shock:

Επισης εχει εθιστει τοσο στο sling που δεν θελει κι εμενα το καροτσι,κλαιει, θελει αγκαλιτσες και φιλακια στις βολτες, αλλα σημερα πρωτη μερα πηγαμε βολτα με καροτσι και φανηκε να της αρεσει..

καλα στην δικη σας ηλικια ουτε να το δει δεν ηθελε το καροτσι..παντου στο σλινγκ..αφου στο σουπερ μας ειχαν μαθει ολοι κ οπου πηγαινα με ρωτουσαν για το σλινγκ..μεγαλωνοντας πιστευω θα θελησει το καροτσι γιατι θα μπορει να παρακολουθει πιο ανετα τα πραγματα..εμενα κανενα 2μηνο καθεται κ δειχνει να το απολαμβανει...ειπαμε ειναι τα τσαντακια μας

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι εμεις!!!:lol::lol:

Αφου ειχα αρχισει να ανησυχω.....

Να δεχτω το γεγονος οτι δεν θελουμε τη πιπιλα, να δεχτω το γεγονος οτι δεν θελουμε το μπιμπερο,αλλα παει πολυ να μη θελουμε και το καροτσι!!!!!!!!Γιαλατζι μωρο!!!:D

Ψαχνοντας βρηκα πολυ ενδιαφεροντα αυτα τα δυο λινκς,αμεσα συνδεδεμενα με τα θεματα που συζηταμε

 

 

http://www.yeskid.gr/egkymosyni/tropos-zois/neogennito-brefiki-ilikia/proskollisi-proti-diaprosopiki-sxesi?page=1

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εμπειριες γονιων που μου διηγηθηκαν τελευταια συνειδητοποιησα οτι και παλι καλα να λεω!

Πιπιλα δεν παιρνει, ο μαρσιπος μου εχει γινει στολη, στο καροτσι δεν καθεται, τις βολτες τις εχουμε ταραξει μας βλεπουν πια στο σουπερ μαρκετ και γελανε.

Παντως εγω κοιμηθηκα και επιτελους ξεκουραστηκα οταν το πηρα πια αποφαση οτι θα την κοιμιζω στο κρεβατι! Τωρα εβγαλα και το καγκελο της κουνιας και την ενωσα με το κρεβατι κι ειναι ακομη καλυτερα.

Και την ημερα κανω το εξης, αφου κοιμαται 2 φορες τη μερα, την μια την αφηνω μονη της και κοιμαται παντα 45' ακριβως(!!!) και την δευτερη φορα ξαπλωνω κι εγω μαζι της για να κοιμηθει περισσοτερο και να ξεκουραστει πιο καλα και να ειναι και πιο ορεξατη μετα.Μετα απο 1,5 μηνα επιτελους εστρωσε λιγακι ο ρυθμος μας:P:p:p

 

(Νομιζω αλλωστε οτι τετοιοι τυποι που ειμαστε ο μπαμπας της κι εγω δεν υπηρχε περιπτωση να μην πεαιρναμε καποια στιγμη το παιδι στο κρεβατι, ακομη και με τα σκυλακια μας πολλοι απορουν και λενε οτι τα νταντευουμε υπερβολικα, ε,με το παιδι θα καναμε κατι λιγοτερο?)

 

*Ολγα ευχαριστω για τα παρηγορητικα σου λογια! αυτα που λες τα δοκιμασα , δεν επιασαν.

*Μαρου ποτε πηγατε 8 κιλα; εμεις ειμαστε ακομα 6!!! κι απο δοντια ακομη τιποτα.

*jackrussel ως ποια ηλικια κραταει το σταδιο προσκολλησης;

Το αρκουδακι του υπνου να της το αφηνω να παιζει κι ολας η πρεπει να το συνδεσει μονο με τον υπνο;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο εμπειριες γονιων που μου διηγηθηκαν τελευταια συνειδητοποιησα οτι και παλι καλα να λεω!

Πιπιλα δεν παιρνει, ο μαρσιπος μου εχει γινει στολη, στο καροτσι δεν καθεται, τις βολτες τις εχουμε ταραξει μας βλεπουν πια στο σουπερ μαρκετ και γελανε.

Παντως εγω κοιμηθηκα και επιτελους ξεκουραστηκα οταν το πηρα πια αποφαση οτι θα την κοιμιζω στο κρεβατι! Τωρα εβγαλα και το καγκελο της κουνιας και την ενωσα με το κρεβατι κι ειναι ακομη καλυτερα.

Και την ημερα κανω το εξης, αφου κοιμαται 2 φορες τη μερα, την μια την αφηνω μονη της και κοιμαται παντα 45' ακριβως(!!!) και την δευτερη φορα ξαπλωνω κι εγω μαζι της για να κοιμηθει περισσοτερο και να ξεκουραστει πιο καλα και να ειναι και πιο ορεξατη μετα.Μετα απο 1,5 μηνα επιτελους εστρωσε λιγακι ο ρυθμος μας:P:p:p

 

(Νομιζω αλλωστε οτι τετοιοι τυποι που ειμαστε ο μπαμπας της κι εγω δεν υπηρχε περιπτωση να μην πεαιρναμε καποια στιγμη το παιδι στο κρεβατι, ακομη και με τα σκυλακια μας πολλοι απορουν και λενε οτι τα νταντευουμε υπερβολικα, ε,με το παιδι θα καναμε κατι λιγοτερο?)

 

*Ολγα ευχαριστω για τα παρηγορητικα σου λογια! αυτα που λες τα δοκιμασα , δεν επιασαν.

*Μαρου ποτε πηγατε 8 κιλα; εμεις ειμαστε ακομα 6!!! κι απο δοντια ακομη τιποτα.

*jackrussel ως ποια ηλικια κραταει το σταδιο προσκολλησης;

Το αρκουδακι του υπνου να της το αφηνω να παιζει κι ολας η πρεπει να το συνδεσει μονο με τον υπνο;

 

Καλημέρα κοριτσάκι!!:) Βρε συ, οτιδήποτε σου προτείνουν οι κοπέλες θέλει χρόνο για να δεις αποτελέσματα, μην απογοητεύεσαι αμέσως!! Να δεις που στο τέλος με προσπάθεια και υπομονή όλα θα πάνε καλά!! Απλά... δώσε λίγο χρόνο και στον εαυτό σου και στο μωρούλι σου!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκιά μου, θα σου πώ γιατί είμαι τόσο σίγουρη.

Γιατί με την μικρή που ήταν το πρώτο μου παιδί, ήμουν ψαρωμένη, είχα φοβίες, ανασφάλειες και πρώτα εγώ ήμουν εξαρτημένη απο αυτήν.

Η μικρή το καταλάβαινε και έπαιζε με τα νεύρα μου.

Στον γιό μου όμως που φρόντισα να μην είναι κολλημένος πάνω μου μέρα-νύχτα, επίσης το καταλάβαινε και ήταν πιο ανεξάρτητος απο μωρό, επειδή όμως είχα φροντίσει εγώ γι'αυτό.

 

Κατάλαβα τι θες να πεις. Είχες εσύ εντελώς διαφορετική ψυχολογία κ το δεύτερο παιδί εισέπραξε διαφορετικά μηνύματα. Απλά νομίζω πως ακόμα κ στο ίδιο δωμάτιο να τον είχες εφόσον εσύ είχες άλλη στάση κ πάλι θα τον επηρέαζες θετικά. Προφανώς όμως θεωρείς κ την τοποθέτηση σε άλλο δωμάτιο "κομμάτι" της στάσης αυτής, οπότε γι' αυτό το συνδυάζεις έτσι. Εγώ δίνω μεγαλύτερη σημασία στην ψυχολογία σου κ όχι στην καθεαυτό τοποθέτηση σε άλλο δωμάτιο. Νομίζω ότι αν ήσουν κ πάλι αγχωμένη-ψαρωμένη στο δεύτερο και στο δικό του δωμάτιο να ήταν, πάλι δεν θα ήταν ήρεμο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

εγω τι να πω??? εμενα μπουρμπουρ δεν κοιμαται απλα μαζι μου αλλα πανω μου. αν τον αφησω κατω το πολυ 20 λεπτα να κοιμηθει. την ημερα τον κοιμιζω καροτσι κοιμαται απο 20-40 λεπτα 3 φορες τη μερα αυτο. το μεσημερι αν δεν τον κοιμισω καροτσι κ τον αφησω πανω μ αντι για 40λεπτο μπορει να κλεισει 3ωρο!!! το βραδυ ομως εχω θεμα.....κοιμαται συνηθως θηλαζοντας το βραδυ+αν τον αφησω σε 20 το μεγιστο σπαραζει στο κλαμα. κοιμαται ολο το βραδυ μπρουμυτα πανω μ. κατω μπρουμυτα δοκιμασα δε θελει καθολου-γενικως μπρουμυτα ουτε να παιζει δε θελει. γυρναω σιγα σιγα στο πλαι οταν πιανομαι κ κοιμομαστε αγκαλια αλλα κ παλι κανενα μισαωρο να αντεξει! εντωμεταξυ εχει γινει 7 κιλα δεν αντεχω αλλο. ασε που θα πρεπει να χω φροντισει τα παντα πριν κοιμηθουμε...μετα ουτε τουαλετα δε μπορω να παω!!!

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ να σημειωσω οτι ειναι 6 μηνων ειναι το 2ο παιδι, στο οποιο δεν ημουν ψαρωμενη, στο οποιο ελεγα οτι δε θα καλομαθω με αγκαλια ολη μερα γιατι εχω κ τον αλλο 2,5 χρονων, στο οποιο με το που ηρθαμε απ το μαιευτηριο ημασταν θηλασμος κ κουνια 'η καροτσι παρολα αυτα δεν αντεξα την τοοοση γκρινια του. ειναι θεμα χαρακτηρα μερικα παιδια ειναι απο μωωρα πολυ απαιτητικα΄.

Link to comment
Share on other sites

Mπουρμπουρ υπομονη!Σταδιο ειναι θα περασει!

Σημερα διαβασα αυτο

http://www.mitrikosthilasmos.com/2013/01/o.html?fb_action_ids=10200398453389810&fb_action_types=og.likes&fb_source=timeline_og&action_object_map={%2210200398453389810%22%3A392364124186758}&action_type_map={%2210200398453389810%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map=[]

και μου φανηκε πολυ ωραιο!

Παντως πιστεψε με δεν φταις εσυ,ουτε ο θηλασμος ουτε τπτ!Δεν κανεις κατι λαθος!Εχεις ενα μωρο με ισχυρο ταπεραμεντο(ετσι ελεγα τον μικρο μου που δεν με αφηνε σε χλωρο κλαρι),πηγαινε με τα νερα της και σιγα σιγα θα ερθει και η ωρα που θα ανεξαρτητοποιηθει!Παντως ειναι λογικο να κοιμαται περισσοτερο οσο εισαι διπλα της αφου νιωθει ασφαλεια!Ποσο μου λειπει αυτο το συναισθημα να ξερεςς!Ετσι κοιμομασταν αγκαλιτσα τα μεσημερια με τον μεγαλο και τωρα μονο που δεν κλαιω που δεν κοιμαται το σκατουλι μπας και κοιμηθω κι εγω λιγακι που σερνομαι απ την κουραση!

Παντως τον μεγαλο μου γιο τον θηλασα 8 μηνες,τον ειχα στο δωματιο μου 40 μερες,και τη νυχτα αν ξυπναγε τον επαιρνα κοντα μας αν δεν κοιμοταν αλλιως,ειναι 3,5 και ακομη τη νυχτα προς το ξημερωμα ερχεται και χωνεται υπουλα κατω απ τα σκεπασμα απ τη μερια του μπαμπα του...γιατι εγω τον διωχνω:lol:

Ο μικρος παροτι ηταν και ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ κολλημενος πανω μου,θηλασε 13 μηνες,εμεινε στο δικο μου δωματιο 4 μηνες και τον επαιρνα και αυτον στο κρεβατι να θηλασω τη νυχτα αλλα και παλι ΔΕΝ γουσταρε καθολου, δεν μας θελει κοντα του για να κοιμηθει!Επρεπε καποιες φορες να τον παω στο δωματιο του!Αρρωστος ειναι με 40αρια και τον παιρνω στο κρεβατι μου και σηκωνεται και παει στο δωματιο του! :shock:

οποτε τεινω να πιστευω οτι ειναι στο παιδι και μεις απλα ακολουθουμε και επεμβαινουμε οπου χρειαζεται...

Οσο αφορα τον υπνο νομιζω οτι ειναι λιγο μικρο για οποιαδηποτε "εκπαιδευση"!

υπαρχει το "no cry sleep solution"(nomizv etsi legetai)δεν το εχω διαβασει αλλα εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι ειναι πολυ καλο και δεν ξερω σε ποιες ηλικιες απευθυνεται!

Δεν χανεις τπτ να το διαβασεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπουρμπούρ γεια σου.Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγώ.Το μωρό μου είναι20 μέρες πιο μεγάλο απο το δικό σου.Και είναι κολλημένη επάνω μου.Τα βράδυα κοιμόμαστε μαζί και τα μεσημέρια έχω το ίδιο πρόβλημα.Θα σου πω τι πρόσεξα όμως.

1)Ο'ταν είμαστε βόλτα έξω,κάπου αλλού το μεσημέρι κοιμάται μια χαρά!Επίσης κοιμάται μια χαρά στη μάνα ή την πεθερά που την αφήνω μια στο τόσο.

2)Την βολεύει περισσότερο το "μπρούμυτα".Δηλαδή αποκοιμιέται πάνω μου αν την έχω όρθια ξαπλωμένη στον ώμο μου και μετά αν την έβαζα ανάσκελα ξυπνούσε.Με το μπρούμυτα κοιμάται και 3 ωρο.Επίσης

3)Θέλει να ναι πολύ καλά σκεπασμένη.

Κατέληξα στο οτι τα κάνει σε μένα γαιτί μυρίζει το γάλα και γιατί ξέρει οτι με το που κλάψει θα την πιάσω.:oops:Κι επειδή μου έχει αδυναμία!

Πάντως τώρα τελευταία κοιμάται.Φάση είναι!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια...εχω ενα αγορακι 6 μηνων(εγινε στις 7-1-16 6 μηνων)το οποιο την ημερα κοιμαται μονο πανω στο στηθος επειδη πιπιλαει(δεν παιρνει πιπιλα)για κανενα 20λεπτο με μισαωρο το πολυ....το απογευμα κοιμαται στο κρεβατι που κοιμαμαι εγω οχι στο δικο του...ατο δικο του θα τον βαλω απο βδομαδα...φυσικα το βραδυ θα ξυπνησει 2 φορες για να τον θηλασω και να πιπιλησει και ξανακοιμαται....το ερωτημα μου ειναι μηπως τον κακομαθαινω ή μηπως τον εχω κακομθαθει;με εχπυν ζαλισει οτι δεν θα ξεκολαει και οτι θα μαθει ετσι κτλ.....κοριτσια βοηθεια sos...πειτε μου τι να κανω...περιμενω..

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα κάνεις όλα. Η ταπεινή μου γνώμη είναι να μη φύγει το μωρό από κοντά σου πριν αρχίσει να κοιμάται ολόκληρη νύχτα (έστω ένα 6ωρο) χωρίς ξυπνήματα.... Θα λιώσεις στα πόδια σου....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...