Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο θηλασμος φερνει λιγουρες;


nanana

Recommended Posts

Βρε κορίτσια δε ξέρω αν φταίει ο θηλασμός η το ότι στην εγκυμοσύνη είχα πολλές ανακατωσουρες με αποτέλεσμα μετά τη γεννά να μου βγαινει όλη η πείνα!!! Πάντως έχω τρελλαθεί να τρώω μιλάμε διπλάσιες ποσότητες απ ότι έτρωγα ποτέ μου άσε τις λιγουρες για γλυκά...φτιαχνω κάθε μέρα κάποιο γλυκο σπίτι στάνταρ κ γενικώς μου τρέχουν τα σάλια. Συμβαινει κ σε σας; οταν αποθηλασω θα μου φύγει η θα τρώω έτσι; ευτυχώς όχι μόνο δεν έχω παχύνει αλλά έχω μεινει μιση μαλλον επειδή με έχει ξεζουμιασει ο μικρός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην εγκυμοσύνη με τα δίδυμα νόμιζα ότι μου είχε αυξηθεί η όρεξη και είχε αυξηθεί σε σχέση με μια άλλη μονή εγκυμοσύνη. Δεν είχα δει τίποτα όμως σε σχέση με το θηλασμό που ακολούθησε!

 

Πάντως τα έκαιγα κιόλας. Σε μια φάση είχα ξεφύγει και πήρα 6 ολόκληρα κιλά, μάλλον γιατί έκανα και φοβερή κατακράση υγρών και δεν ήξερα ποτέ πόσο ακριβώς είμαι. Έπαιζα 2-3 κιλά ανάλογα αν είχε ζέστη ή όχι.

 

Ακολούθως έχασα αυτά τα 6 συν της εγκυμοσύνης, σιγά σιγά θηλάζοντας και χωρίς να πεινάω. Τρώγοντας όμως αρκετά περισσοτερο σε σχέση με πριν την εγκυμοσύνη. Και η όρεξη επέστρεψε σιγα σιγά στα νορμάλ, με τον αποθηλασμό.

 

Θέλω να πω ότι θέλει να έχεις το νου σου σε αυτό το θέμα, αλλά ο θηλασμός μπορεί να σου επιτρέψει να απολαμβάνεις πράγματα χωρίς να παίρνεις κιλά.

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς όχι μόνο δεν έχω παχύνει αλλά έχω μεινει μιση μαλλον επειδή με έχει ξεζουμιασει ο μικρός!!!

 

Μην το πεις ούτε του παπά, που λένε :D:D εγώ από όταν γέννησα δεν έχω χάσει ούτε ένα γραμμάριο (εκτός από τα κιλά της γέννας δλδ) παρόλο που τρώω σχετικά ελαφριά και η μικρή θηλάζει ολημερίς, αυτά εκεί, δεν λένε να ξεκολλήσουν... κι ύστερα σου λέει χάνεις με το θηλασμό :evil:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια δε ξέρω αν φταίει ο θηλασμός η το ότι στην εγκυμοσύνη είχα πολλές ανακατωσουρες με αποτέλεσμα μετά τη γεννά να μου βγαινει όλη η πείνα!!! Πάντως έχω τρελλαθεί να τρώω μιλάμε διπλάσιες ποσότητες απ ότι έτρωγα ποτέ μου άσε τις λιγουρες για γλυκά...φτιαχνω κάθε μέρα κάποιο γλυκο σπίτι στάνταρ κ γενικώς μου τρέχουν τα σάλια. Συμβαινει κ σε σας; οταν αποθηλασω θα μου φύγει η θα τρώω έτσι; ευτυχώς όχι μόνο δεν έχω παχύνει αλλά έχω μεινει μιση μαλλον επειδή με έχει ξεζουμιασει ο μικρός!!!

Μια από τα ίδια!!!!Μελομακάρονα....το νου σας!!!!Τα έχω ξεσκίσει(κακώς βέβαια).Μου τρέχουν τα σάλια και για πατατάκια και γαριδάκια αλλά δεν ξέρω αν είναι επειδή τα στερούμαι από τότε που ξεκίνησε ο θηλασμός γιατί είπαμε, να τρώμε αλλά όχι και μαλ...ιες.Πρωινό τρώω καλό (γιαούρτι με δημητριακά,χυμό,ψωμί με βούτυρο κ μέλι)αλλά μετά από 1 ώρα πάλι πεινάω!!!

Η αλήθεια είναι οτι με το θηλασμό καταναλώνονται περίπου 400 θερμίδες για αυτο και είναι απαραίτητη η κατανάλωση σε 500 θερμίδες επιπλέον την ημέρα στη διατροφή μας.Οπότε λογικό είναι να πεινάμε συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια δε ξέρω αν φταίει ο θηλασμός η το ότι στην εγκυμοσύνη είχα πολλές ανακατωσουρες με αποτέλεσμα μετά τη γεννά να μου βγαινει όλη η πείνα!!! Πάντως έχω τρελλαθεί να τρώω μιλάμε διπλάσιες ποσότητες απ ότι έτρωγα ποτέ μου άσε τις λιγουρες για γλυκά...φτιαχνω κάθε μέρα κάποιο γλυκο σπίτι στάνταρ κ γενικώς μου τρέχουν τα σάλια. Συμβαινει κ σε σας; οταν αποθηλασω θα μου φύγει η θα τρώω έτσι; ευτυχώς όχι μόνο δεν έχω παχύνει αλλά έχω μεινει μιση μαλλον επειδή με έχει ξεζουμιασει ο μικρός!!!

 

 

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ!!! Τρώω κάθε μέρα γλυκό και έχω πέσει και ένα νούμερο στα ρούχα! Βέβαια εγώ άρχισα να χάνω αισθητά από όταν ο μικρός έγινε 4 μηνών και μετά οπότε πιστεύω ότι είναι ο θηλασμός σε συνδιασμό με το γεγονός ότι όλη μέρα δεν κάθομαι καθόλου! Ελπίζω να κρατήσει ;)!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...