Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικη Χαρα


Recommended Posts

Δεν ξερω αν εχει ερωτηθει πιο παλια, αλλα ηθελα να ρωτησω για τις παιδικες χαρες, ποτε αρχισατε να πηγαινετε τα παιδια σας, κινδυνοι και αντιδρασεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις πηγαμε χθες!!!! πρωτη φορα!!

καναμε κουνιαααα! ειχε κατι ειδικες. σαν φουσκωμενη πανα και εβαζες μεσα το παιδι! το ξερω χαλια η περιγραφη αλλα δε ξερω πως να το περιγραψω. ειχε και αυτα τα αυτοκινητακια κτλ που βαζεις κερμα και κουνιουνται και κατσαμε και σε αυτα. αν ειχε θα ανεβαινα μαζι της και στο γυρω γυρω ολοι... :lol::lol::lol:

παντως η αληθεια ειναι οτι ειναι μικρε μωρε ακομα...αλλα νομιζω οτι τους αρεσει και μονο να κοιτανε! αντε να κανουν και αυτα κατι χαλαρο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω την πρωτοπηγα 8 μηνων, ετσι για να κοιταει. Νομιζω οτι το χαιροταν. Μετα σιγα σιγα την εβαλα και στις βρεφικες κουνιες. Νομιζω οτι πλεον ειναι η αγαπημενη της εξοδος.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από 6 μηνών την πηγαίνω και ξεκαρδιζόταν με τα αλλα παιδάκια...

 

Χθες κάναμε κι εμείς κούνια με πολύ αέρα και κρατιόμασταν κα μόνες μας παρακαλώ!!!

 

Τώρα καταλαβαίνει ότι πάμε πριν καν στριψω στην παιδική χαρά και μόλις πω κόυνια κανει σαν παλαβή χτυπάει χεράκια παλαμάκια και κλωτσάει όλο χαρά!!! :lol::lol::lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το παιδάκι κάθεται καλά-καλά μπορεί να κάνει λίγη κούνια στις βρεφικές.

Νωρίτερα δεν ξέρω αν έχει νόημα η παιδική χαρά -εγώ βαριόμουν φριχτά να κάθομαι να κοιτάω τα άλλα παιδάκια. Έτσι, μέχρι να ξεκινήσουμε την κούνια κάναμε μόνο παρατεταμένες καροτσάδες :)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τη στιγμή που το παιδάκι κάθεται καλά-καλά μπορεί να κάνει λίγη κούνια στις βρεφικές.

Νωρίτερα δεν ξέρω αν έχει νόημα η παιδική χαρά -εγώ βαριόμουν φριχτά να κάθομαι να κοιτάω τα άλλα παιδάκια. Έτσι, μέχρι να ξεκινήσουμε την κούνια κάναμε μόνο παρατεταμένες καροτσάδες :)

 

Κι εμείς! με το περπάτημα περνάει καλύτερα η ωρα και βλέπει και περισσότερες παραστάσεις.

 

Κι εγώ όταν λεώ την πήγαινα, περνώντας από παιδική χαρά σταματούσαμε και χαζευαμε για κανα τέταρτο...

 

Πάντως της αρέσει πολύ η κούνια μας εκανα δώρο μια για το μπαλκόνι και χαίρεται πάρα πολύ!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θελω να παρω μια κουνια για το σπιτι!Εχει στα jumbo αλλα εχει απαυτες που κρεμονται με βιδες στα ταβανια!Καμια καλυτερη ιδεα κανεις?

Να ειναι και για μικρακια!Εμεις ημαστε 8μηνων.Να ειναι και οικονομικη!!!!

Να ψηνει και καφε!!!!Καλα μην βαρατε!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον δικό μου τον πρωτοπήγα 7 μηνών και τον έβαλα στις βρεφικές κούνιες - με τα σίδερα γύρω - γύρω και τον κούναγα. Ξετρελάθηκε και γέλαγε συνέχεια. :lol::lol::lol::lol:

Από τότε τον πήγαινα συχνά.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο 8 μηνων περιπου στη βρεφική κουνια και τωρα τον κανω και τσουλίθρα (τον κραταω οταν κατεβαινει). Του αρεσει παρα-παρα πολύ. οταν τον βγάζω απο την κουνια για να καθισει κανενα αλλο παιδακι, μας ακουει ολη η παιδικη χαρά!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 13 μηνών, από τότε που άρχισε να κάθεται κάπως η παιδική χαρά είναι στο πρόγραμμα καθημερινά, έχουμε και πολλές εκεί γύρω. Δεν είναι απλώς ότι ξετρελαίνεται να κάνει κούνια (και τσουλήθρα που τον κρατάω κι εγώ και τραμπάλα και γύρω γύρω όλοι καθιστό και όρθιο αν και δεν έχουν όλες οι παιδικές χαρές). Τα καλύτερά του είναι:

 

α) ότι βλέπει άλλα παιδάκια, μιλάμε για τρελή χαρά όταν βλέπει παιδάκια

 

β) ότι τον αφήνω να μπουσουλίσει στα χώματα και στα γρασίδια. Τρελαίνεται για την επαφή με τα χώματα, είναι το καλύτερό του.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μια κούνια από ξύλο και πανί από το laro.

Μπορείτε να την δείτε εδώ

http://www.laro.gr/mc/index.html -ακολουθήστε τη διαδρομή προΙόντα :arrow: συμπληρωματικά είδη.

Κρεμιέται από τη κάσα της πόρτας πάρα πολύ εύκολα.

Στην αρχή που ήταν πιο μικρός του έβαζα ένα μικρό μαξιλαράκι για να κάθεται λίγο πιο ψηλά. Τον βάζω από 7-8 μηνών

Την ίδια κούνια είχα και εγώ όταν ήμουν μικρή

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Δεν ξέρω αν είναι σχετικό ή αν πρέπει να ανοίξω θέμα για αυτό.

 

 

Η μπουμπού (16 - 17 μηνών) λατρεύει να πηγαίνει παιδική χαρά, πηγαίνει από 6 μηνών, ειναι εξαιρετικά κοινωνική αλλά εκεί που πάμε εμείς έχει όλο ξένα παιδάκια κυρίως από αλβανία, παίζουν χαίρονται αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κύκλο ώστε να πω ότι καλώ και στο σπίτι μου για παρέα (όχι από ρατσιστικές πλευράς). Την μια μόνο που δεν μου κάναν ανάκριση για την φορολογική μου, την άλλη δώσαν στην μικρή πατατάκια και σοκολάτες (βλέπει τα άλλα και τρέχει και αυτή, και να πεις όχι και να τους προσβάλλεις;), την τελευταία φορά έπεσε κλαψα για την αναδουλειά στην Ελλάδα κλπ. Φίλες που μπορώ να καλώ για καφέ με τα παιδιά τους δεν έχω κοντά μου. Έχω σκεφτεί να την ξεκινήσω να την πηγαίνω σε παιδότοπο αλλά ούτε κοντά μου έχω και σαφώς δεν θα μπορώ και κάθε μέρα από οικονομικής πλευράς. Σε αυτή την ηλικία θα της έκανε κακό αν δεν έβγαζα και κάθε μέρα έξω στην παιδική χαρά με άλλα παιδάκια;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...