Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

φορο-καταιγίδα-πολυτεκνοι

Recommended Posts

Μόλις διάβασα τα νέα μετρα και εμεινα με το στομα ανοιχτο σα βοδι (εννοειται σα βοδι αφου τους ψηφισα και τους πιστεψα) και ειπα να το παραθεσω εδω για να γκρινιαξω λιγο αλλα και να ανοιξουν τα ματια μας.

< < Η νέα φορο-καταιγίδα, πάντως, περιλαμβάνει 17 μέτρα-φωτιά:

1.Καταργούνται τα πρόσθετα αφορολόγητα λόγω τέκνων, που είναι σήμερα 2.000 ευρώ για 1 παιδί, 4.000 ευρώ για 2 παιδιά, 7.000 ευρώ για 3 παιδιά και 10.000 ευρώ για τέσσερα παιδιά.

Η κατάργηση των πρόσθετων αφορολόγητων ποσών για τα παιδιά θα αντικατασταθεί με τα νέα οικογενειακά επιδόματα.

Σύμφωνα με το σχέδιο τα νέα επιδόματα θα ανέρχονται σε 40 ευρώ το μήνα για το πρώτο παιδί, 40 ευρώ για το δεύτερο παιδί, 50 ευρώ για το τρίτο παιδί, 50 ευρώ για το τέταρτο παιδί και 60 ευρώ για κάθε παιδί από το πέμπτο και τα επόμενα.

Τα ποσά αυτά θα δίδονται στο σύνολό τους σε οικογένειες με ετήσια εισοδήματα μέχρι 10.000 ευρώ, μειωμένα στα 2/3 σε οικογένειες με εισοδήματα από 10.000 έως 20.000 ευρώ και μειωμένα στο 1/3 σε οικογένειες με εισοδήματα από 20.000 έως 30.000 ευρώ. >>

Δηλαδή εάν ο κύριος πολύτεκνος που ηταν καλεσμενος της δημοσιογραφικής εκπομπής που είχα αναρτήσει στο προηγούμενο τόπικ, με τα 9 παιδιά ή ένας αλλος με 4, 5, 10, 11, 15 παιδιά, βγάζει 30-50.000 ευρώ, είναι πλούσιος! Και επίσης είναι το ίδιο οικονομικά με έναν Έλληνα, με 0 εως 2 παιδιά που βγάζει τα ίδια χρήμματα!!!

Δηλαδή απλή διαίρεση είναι τόσο δύσκολο να γίνει; Και πολλαπλασιασμο στα εξοδα

Γιατί προσωπικά εγώ όταν είχα 2 παιδιά πηγαίναμε και στο Πόρτο Καρά διακοπές και σε άλλα Α' κατηγορίας ξενοδοχεία, κάναμε εκδρομές μονοήμερες ή διήμερες ΑΛΛΑ μόλις μου ήρθαν τα δίδυμα δεν ξαναείδαμε παρόμοιες πολυτέλειες;

Άλλαξε η νοοτροπία μας;

Λόγω κρίσης;

ΟΧΙ.

Απλα πολλαπλασιάστηκαν τα έξοδα μας με ιλιγγιωδεις ρυθμους.

Υπαρχει τεραστια διαφορα, το εζησα στο πετσι μου αυτο...

Μα ποια ευφυια πηγε και τα σκεφτηκε αυτα; Τι ανθρωποι;

Ουσιαστικα δε θελουν παιδια!

Χιτλερικα στρατοπεδα συγκεντωσης θα δουμε σε λιγο, με πολυτεκνους μεσα, ακομα και οικογενειαρχες με ολιγομελη οικογενεια, οπως καποτε ειχαν τους Εβραιους.

Με μαθηματικη ακριβεια, πολλοι πολυτεκνοι θα εχουν τετοια εφορια που κατα αυξανοντα αριθμο θα μενουν στους δρομους. Και καμια βοηθεια απο πουθενα.

Τι σπουδες και παρομοια.

Θεμα επιβιωσης τιθεται!!!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Διαφημίσεις

ειναι οργανωμένο το εγκλημα.....απλα θελουν να μας εξαφανησουν..και μας τιμωρουν προς παραδειγματισμό των αλλων οικογενειων για να μην κανουν το ιδιο....λαθος να κανουν δλδ πανω απο 2 παιδια....εχουν διαργαψει απο το λεξιλογιο τους την λεξη πολυτεκνοσ και απλα δεν μας αναφερουν πουθενα πχ...στην ανακοινωση για τα κριτηρια για την επιστροφη του φορου πετρελαιου η αυξηση του εισογηματοσ σταματαει στα 3 παιδια..

Ειδικότερα, το εισοδηματικό όριο για τους άγαμους αυξάνεται στα 25.000 ευρώ. Για τους έγγαμους ξεκινά από τα 35.000 ευρώ, με ένα παιδί στα 38.000, με δύο στα 41.000 και με τρία παιδιά φτάνει στα 44.000 ευρώ.

Τα εισοδήματα που θα λαμβάνονται υπόψη θα είναι του 2011.

οσο για τον φορο που θα καλεστουμε να πληρωσουμε....ακουγονται πολλα.....και τρελα και αν οντως ισχυουν......απλα δεν θα παρουν μια....και ας ερθουν να με βαλουν φυλακη........δεν εχω να τους δωσω..

Συνάδελφος (δημόσιος υπάλληλος), που του ήρθε η εφορία 3000 ευρώ ++, και ΔΕΝ πήγε να την πληρώσει ή να κάνει κάποιο διακανονισμό περί πληρωμής... είδε αυτό το μήνα το μισθό του να μειώνεται κατά 400++ ευρώ. Απλά, τα πήραν από εκεί.

Περαστικά μας!

Τι λέτε... πάμε για μετανάστευση; (το εννοώ...)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Τωρα ειδα τον κ. Θεοτοκατο να μολαει στο SKY. Ασε που δεν τον αφησαν να μιλησει,ενω του υποσχεθηκαν οταν τον διεκοψαν οτι θα μιλησει στο τελος, ο συμβουλος φοροτεχνικος ελεγε σαχλαμαρες. Και οχι να σχολιασω την εμφανιση του, αλλα αυτος πεινες δε γνωρισε, τι περιμενεις απο ανθρωπους που τα βλεπουν ολα αφ υψηλου και δεν υπεφεραν;

Το κατα κεφαλη εισοδημα να φορολογουσαν, να το δεχομουν.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Συνάδελφος (δημόσιος υπάλληλος), που του ήρθε η εφορία 3000 ευρώ ++, και ΔΕΝ πήγε να την πληρώσει ή να κάνει κάποιο διακανονισμό περί πληρωμής... είδε αυτό το μήνα το μισθό του να μειώνεται κατά 400++ ευρώ. Απλά, τα πήραν από εκεί.

Περαστικά μας!

Να φυγουμε να μην εχουν απο ποιον να τα παρουν. Αλλα εαν ειναι να τα εχουμε χασει ολα και να πρεπει να φυγουμε, να μας φοβουνται.Εμεις θα φυγουμε απο τα σπιτια μας και αυτοι

απο καπου αλλου καλην κακως...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Διαφημίσεις

Περαστικά μας!

σοβαρα????:shock::shock: μετα απο ποσο χρονικο διαστημα αρχισε να του γινεται η παρακρατηση..???? μιλαμε για ζωα.....θα μας εξοντωσουν.....:evil::evil:

Α....θα περασουμε χρονια υπεροχα.....!!!!

Το κατα κεφαλη εισοδημα να φορολογουσαν, να το δεχομουν.

αυτοι απλα θα φορολογησουν το.. .κεφαλι.....οποιος ζει σε αυτη την χωρα πρεπει να πληρωσει για αυτο.....:cool:οποτε οσα πιο πολλα μελη εχει μια οικογενεια τοσο περισοτερο χωρο πιανει σε αυτη την χωρα πιο πολυ τρωει,πιο πολυ απολαμβανει τα... προνομια της χωρας αυτης ...

:mad::mad::mad:τιμωρια.....

ΓΕΛΑΣΤΕ, σχετικα με το πετρελαιο θερμανσης (δεν ξερω αν πρεπει να το βαλω σε νεο τοπικ αλλα ειναι τοσο γρηγορες οι πληροφοριες σχετικα με τον πολεμο που μας κανουν...)

''Σύμφωνα με πληροφορίες, το όριο του ετήσιου εισοδήματος αυξάνεται για τους άγαμους στα 25.000 ευρώ από 14.000 ευρώ που είχε αποφασιστεί αρχικά. Για τους έγγαμους, διαμορφώνεται στα 35.000 ευρώ από 23.350 ευρώ και προσαυξάνεται κατά 3.000 ευρώ για κάθε ένα παιδί έως και τρία. Δηλαδή το εισοδηματικό όριο για μια οικογένεια με ένα παιδί φτάνει στα 38.000 ευρώ, με δύο παιδιά στα 41.000 ευρώ και με τρία παιδιά, φτάνει στα 44.000 ευρώ''.

Και η απαντηση του κ. Χρυσογελου:

<< Ρατσιστική επίθεση του κ. Μαυραγάνη, ο αποκλεισμός των πολυτέκνων. Ξέχασε και πάλι τους πολύτεκνους, τυχαίο;. . . Έλεος πια!

Nα παρέμβει ο Πρωθυπουργός;;;;

Ακούστε τα τρελά της νέας απόφασης:Με παίρνει τηλέφωνο, φίλος υπερπολύτεκνος και μου λέει: Η κόρη μου, η μεγάλη που κατοικεί μόνη της πλέον, απαλλάσσεται με εισόδημα 25000? και εγώ με τα υπόλοιπα 8 παιδιά στο σπίτι που μένω και εισόδημα 45000? δεν απαλλάσσομαι!!!

Πώς να τη χαρακτηρίσουμαι αυτή την απόφαση, Κύριοι;;;

Για αυτό το θέμα του είχαμε στείλει διαμαρτυρία, προ μηνός. . .

ΑΝΩΤΑΤΗΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝΕΛΛΑΔΟΣ

Αρ. Πρωτ. 211 Αθήνα, 1/10/2012

Αξιότιμο

Κύριο Χρήστο Σταϊκούρα

Αν. Υπουργό Οικονομικών

Πανεπιστημίου 37

Τ. Κ. 101 65 Αθήνα

Κύριε Υπουργέ.

Με έκπληξη είδαμε, ότι στα κριτήρια που ανακοινώσατε για το πώς θα χορηγηθεί το επίδομα θέρμανσης, ουδεμία πρόβλεψη υπάρχει ,για το 4ο και άνω τέκνο!.

Δηλαδή Κύριε Υπουργέ, το 4ο, το 7ο, το 14ο παιδί?, αυτά θα ζεσταίνονται εναλλάξ στο σπίτι, ή από τα χνώτα τους;;;

Αυτή η απόφασή σας έρχεται σε αντίθεση με τα όσα επιτάσσει το Σύνταγμά μας για την πολύτεκνη οικογένεια και αποτελεί μια απόφαση ντροπής.

Πέρυσι ο Πρωθυπουργός μας είχε κάνει σημαία το Δημογραφικό, δεν νομίζουμε να εννοούσε αυτή την απαξίωση της πολύτεκνης οικογένειας;

Επειδή Κύριε Υπουργέ, δυστυχώς βλέπουμε ότι κάποιοι στην Κυβέρνηση, αγνοούν το Σύνταγμα της χώρας μας, τους θυμίζουμε, ότι το άρθρο 21 του Συντάγματος διαλαμβάνει, μεταξύ άλλων, και τ΄ ακόλουθα:

?1. Η οικογένεια, ως θεμέλιο της συντήρησης και προαγωγής του Έθνους, καθώς και ο γάμος και η παιδική ηλικία τελούν υπό την προστασία του Κράτους.

2. Πολύτεκνες οικογένειες. . έχουν δικαίωμα ειδικής φροντίδος από το Κράτος. .

5. Ο σχεδιασμός και η εφαρμογή δημογραφικής πολιτικής, καθώς και η λήψη όλων των αναγκαίων μέτρων αποτελεί υποχρέωση του Κράτους?.

Περαιτέρω ο ισχύων νόμος 1910/1944 αναφέρει στο άρθρο 8:

.....(δε φαινεται, αυτη η παραθεση ειναι δικη μου)

Κοινοποίηση Γ. Μαυραγάνη

Για την ΑΣΠΕ

-----

Ο Εισαγγελέας ακούει;;; >>

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πετρέλαιο θέρμανσης: Επιστροφή φόρου σε περισσότερα νοικοκυριά... αλλά πλην πολυτέκνων!!! <= Διαβάστε το σχετικό άρθρο.

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112942233

Πριν γράψεις, σκέψου!

• 2 weeks later...

Είναι όλα αποφασισμένα, και να τ' ακούσει κάποιος και τι θα γίνει τελικά;Οι σωστοί πολιτικοί χάθηκαν στο πηγάδι της απληστίας και τη λαγνεία της εξουσίας,ποιος θα μας ακούσει;

Κάθε μέρα και χειρότερα, ακόμη και στη διατροφή μας, το λέω με μεγάλη απογοήτευση πια και το βλέπω στην πράξη, στην οικογένεια μου. Αλλά δυστυχώς άλλοι είναι χειρότερα. Έχουμε την υγεία και τον Θεό πάνω από όλα. Μας παγίδεψαν με τις τράπεζες και μας ζητάνε να ζήσουμε με τα μισά. Και εμείς με τις μεγαλύτερες ανάγκες, χρεωθήκαμε με μεγαλύτερο σπίτι, με μεγαλύτερο αυτοκίνητο και τώρα τα χρήμματα λιγοστευουν ενώ οι ανάγκες παραμένουν αναλοίωτες. Αλλά αυτες είναι λεπτομέρειες, έχουμε να κάνουμε με εθνική προδοσία

Δε θα μας πάρει από κάτω, οι παλιότεροι είχαν ένα κομμάτι ψωμί και έλεγαν ''δόξα σοι ο Θεός'' και ζούσαν με ειρήνη στην καρδιά τους... Ας ξαναγυρίσουμε στην πίστη των προγόνων μας που έζησαν δύσκολες εποχές αλλά στάθηκαν βράχος.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Διαφημίσεις

Είναι όλα αποφασισμένα, και να τ' ακούσει κάποιος και τι θα γίνει τελικά;Οι σωστοί πολιτικοί χάθηκαν στο πηγάδι της απληστίας και τη λαγνεία της εξουσίας,ποιος θα μας ακούσει;

Κάθε μέρα και χειρότερα, ακόμη και στη διατροφή μας, το λέω με μεγάλη απογοήτευση πια και το βλέπω στην πράξη, στην οικογένεια μου. Αλλά δυστυχώς άλλοι είναι χειρότερα. Έχουμε την υγεία και τον Θεό πάνω από όλα. Μας παγίδεψαν με τις τράπεζες και μας ζητάνε να ζήσουμε με τα μισά. Και εμείς με τις μεγαλύτερες ανάγκες, χρεωθήκαμε με μεγαλύτερο σπίτι, με μεγαλύτερο αυτοκίνητο και τώρα τα χρήμματα λιγοστευουν ενώ οι ανάγκες παραμένουν αναλοίωτες. Αλλά αυτες είναι λεπτομέρειες, έχουμε να κάνουμε με εθνική προδοσία

Δε θα μας πάρει από κάτω, οι παλιότεροι είχαν ένα κομμάτι ψωμί και έλεγαν ''δόξα σοι ο Θεός'' και ζούσαν με ειρήνη στην καρδιά τους... Ας ξαναγυρίσουμε στην πίστη των προγόνων μας που έζησαν δύσκολες εποχές αλλά στάθηκαν βράχος.

Πόσο όμορφα γράφεις και πόσο πολύ με εκφράζεις!

Πόσο όμορφα γράφεις και πόσο πολύ με εκφράζεις!

Ευχαριστώ, αλλά είναι λόγια καρδιάς...σήμερα η απογοήτευση και παράλληλα η κουβέντα με τον άντρα μου, έφεραν στο μυαλό μου αυτές τις σκέψεις. Όταν οι Ισπανοί, με 2 εξώσεις αυτοκτόνησαν, σκέφτομαι ότι το τελος του κόσμου δεν έφτασε για εμας. Δε θα πτοηθούμε, γιατί δε στηριζόμαστε μόνο στις δικές μας δυνάμεις. Οι παλιοτεροι, ζουσαν φτωχικα αλλα ειρηνικα και οι αυτοκτονιες ηταν ελαχιστες.

Έλεγαν ''δοξα σοι ο Θεός'' και ''εχει ο Θεος'' και προχωρουσαν.Μα εχω ζωντανα παραδειγματα...

Η γιαγια μου και ο παππούς μου είχαν τόσο μεγαλη περιουσία και μεγαλωσαν τοσο αρχοντικα, που ξαφνικα όταν ήρθαν οι ''ατυχίες'' η μια μετα απο την αλλην και την εχασαν, πολυτεκνοι κι' ολας, δεν ακουσα οτι αυτοκτονησαν!Η γιαγια μου ελεγε παντα για καθε δυσκολια ''αυτο δεν ειναι πιο μεγαλο απο εμενα'',εκανε το σταυρο της, την προσευχη της και ηταν συνεχεια με το ''δοξα σοι'' για το ξεροκομματο.... Και η οικογενεια ξαναστηθηκε απο το μηδεν, με πλουσιες τις ευλογιες...Οχι οπως πρωτα σε περιουσια αλλα καθε εμποδιο σε καλο, ηθικα να ειμαστε πλουσιοι.

Αυτα σκεφτομαι και λεω οτι δε θα τους κανουμε το χατιρι...Εχουμε προγονους εμεις!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Κοριτσομαμά με συγκίνησες με τα λόγια σου και μου έδωσες πολύ κουράγιο...Σε ευχαριστώ... Εύχομαι ο Θεός να έχει γερά τα παιδάκια σου, αλλά κι εσας για να τα καμαρώνετε!

ΥΓ: Πόσο μου αρέσει η υπογραφή σου...

Ευχαριστώ, αλλά είναι λόγια καρδιάς...σήμερα η απογοήτευση και παράλληλα η κουβέντα με τον άντρα μου, έφεραν στο μυαλό μου αυτές τις σκέψεις. Όταν οι Ισπανοί, με 2 εξώσεις αυτοκτόνησαν, σκέφτομαι ότι το τελος του κόσμου δεν έφτασε για εμας. Δε θα πτοηθούμε, γιατί δε στηριζόμαστε μόνο στις δικές μας δυνάμεις. Οι παλιοτεροι, ζουσαν φτωχικα αλλα ειρηνικα και οι αυτοκτονιες ηταν ελαχιστες.

Έλεγαν ''δοξα σοι ο Θεός'' και ''εχει ο Θεος'' και προχωρουσαν.Μα εχω ζωντανα παραδειγματα...

Η γιαγια μου και ο παππούς μου είχαν τόσο μεγαλη περιουσία και μεγαλωσαν τοσο αρχοντικα, που ξαφνικα όταν ήρθαν οι ''ατυχίες'' η μια μετα απο την αλλην και την εχασαν, πολυτεκνοι κι' ολας, δεν ακουσα οτι αυτοκτονησαν!Η γιαγια μου ελεγε παντα για καθε δυσκολια ''αυτο δεν ειναι πιο μεγαλο απο εμενα'',εκανε το σταυρο της, την προσευχη της και ηταν συνεχεια με το ''δοξα σοι'' για το ξεροκομματο.... Και η οικογενεια ξαναστηθηκε απο το μηδεν, με πλουσιες τις ευλογιες...Οχι οπως πρωτα σε περιουσια αλλα καθε εμποδιο σε καλο, ηθικα να ειμαστε πλουσιοι.

Αυτα σκεφτομαι και λεω οτι δε θα τους κανουμε το χατιρι...Εχουμε προγονους εμεις!

Αχ πόσο ωραία και όμορφα σκέφτεσαι :D!

Έχεις τόσο δίκιο, ευκαιρία να γίνουμε πιο ταπεινοί και να εκτιμήσουμε αυτά που έχουμε και ας μην είναι πολλά.

Ανέκαθεν στην ζωή μου έλεγα και υποστήριζα (ακόμη και όταν είχα μεγάλη οικονομική άνεση) ότι δεν με συγκινεί τίποτε από τα υλικά αγαθά και όταν το έλεγα με κοιτάζανε σαν εξωγήινη.

Δεν εννοώ ότι δεν έπαιρνα τα απαραίτητα και σε μια καλή ποιότητα, εννοώ τα περιττά και τα ματαιόδοξα.

Θλίβομαι πάρα πολύ και πονάω πολύ όταν ακούω για ανθρώπους που πεινάνε, αλλά έχω και παραδείγματα στον κύκλο μου, που έστελναν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία και τώρα πεινάνε και όταν τους έλεγα πως το θεωρώ περιττό να δίνουν τόσα λεφτά, η απάντηση ήταν πως είναι καλύτερα εκεί.

Δεν έχω καμία αντίρρηση, αλλά να απλώνεις τα πόδια σου μέχρι εκεί που τα σκεπάζει το πάπλωμα σου.

Οι γονείς σου με έμαθαν να εκτιμάω τους καλούς ανθρώπους και να είμαι ευγνώμων που έχω την υγεία μου και ας τρώω ψωμί και λάδι.

Κι εγώ προσεύχομαι και δοξάζω τον Θεό για όσα μου δίνει.

Η κρίση είναι ευκαιρία και για να αξιολογηθούν εκ νέου πολλά από αυτά που θεωρούσαμε απαραίτητα.

Κοριτσομαμά με συγκίνησες με τα λόγια σου και μου έδωσες πολύ κουράγιο...Σε ευχαριστώ... Εύχομαι ο Θεός να έχει γερά τα παιδάκια σου, αλλά κι εσάς για να τα καμαρώνετε!

ΥΓ: Πόσο μου αρέσει η υπογραφή σου...

Γι' αυτό είμαστε εδώ, για να δίνουμε κουράγιο η μια στην άλλη,με αλήθειες που πρέπει να ακούγονται, πέρα από την ενημέρωση.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και εγώ συγκινούμαι αν αυτά που λέγονται εδώ, πιάνουν τόπο. Και σε εσένα να σου ζήσει το μωράκι σου, με υγεία να το χαίρεστε!

Η υπογραφή είναι από την Ιερά Μητρόπολη μας, μόλις την είδα, έκανα υποκλοπή γιατί και εμένα με εκφράζει. ;)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Διαφημίσεις

Αχ πόσο ωραία και όμορφα σκέφτεσαι :D!

Έχεις τόσο δίκιο, ευκαιρία να γίνουμε πιο ταπεινοί και να εκτιμήσουμε αυτά που έχουμε και ας μην είναι πολλά.

Ανέκαθεν στην ζωή μου έλεγα και υποστήριζα (ακόμη και όταν είχα μεγάλη οικονομική άνεση) ότι δεν με συγκινεί τίποτε από τα υλικά αγαθά και όταν το έλεγα με κοιτάζανε σαν εξωγήινη.

Δεν εννοώ ότι δεν έπαιρνα τα απαραίτητα και σε μια καλή ποιότητα, εννοώ τα περιττά και τα ματαιόδοξα.

Θλίβομαι πάρα πολύ και πονάω πολύ όταν ακούω για ανθρώπους που πεινάνε, αλλά έχω και παραδείγματα στον κύκλο μου, που έστελναν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία και τώρα πεινάνε και όταν τους έλεγα πως το θεωρώ περιττό να δίνουν τόσα λεφτά, η απάντηση ήταν πως είναι καλύτερα εκεί.

Δεν έχω καμία αντίρρηση, αλλά να απλώνεις τα πόδια σου μέχρι εκεί που τα σκεπάζει το πάπλωμα σου.

Οι γονείς σου με έμαθαν να εκτιμάω τους καλούς ανθρώπους και να είμαι ευγνώμων που έχω την υγεία μου και ας τρώω ψωμί και λάδι.

Κι εγώ προσεύχομαι και δοξάζω τον Θεό για όσα μου δίνει.

Η κρίση είναι ευκαιρία και για να αξιολογηθούν εκ νέου πολλά από αυτά που θεωρούσαμε απαραίτητα.

Πού είναι η κόρη μου η μεγάλη;;;Να ήταν αρκετά μεγάλη (10 χρονών) ώστε να καταλάβει όλα αυτά τα ωραία που έγραψες! Έτσι είναι,ίσως η κρίση τελικά βοηθήσει να έρθουμε όλοι στα λόγια σου.

Της τα λέω κάθε φορά που κλαίγεται όταν συγκρίνει τις παροχές που προσφέρονται σε μια εύπορη ολιγομελή οικογένεια σε σχέση με τη δική μας την πολύτεκνη που πλέον αδυνατούμε να ακολουθήσουμε.

Πιστεύω ότι η ηθική κρίση οδηγεί και προηγείται της οικονομικής. Αν όλοι σκεφτόμασταν έτσι,όπως εσύ, σχεδόν ασκητικά, νομίζω ότι θα είχαμε δημιουργήσει πιο λίγα προβλήματα στους εαυτούς μας.

Πριν γράψεις, σκέψου!